PARIJSE ACCOORDEN BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND Fokker begint volgend jaar weer verkeersvliegtuigen te bouwen Plaats Oostelijke dam in Zandkreek nog niet bepaald Q.vd.nöAd.qJ Ook hogere salarissen voor wijkverpleegsters Nog geen boven-nationale gemeenschappen Westeuropese Unie, meent Regering van in Zaak Dominici Tweede Kamer opnieuw in onderzoek „Einde Spoor van autobandieten gevaarlijke situatie* Weer grote diefstal in de hoofdstad over minimum- broodprijs MML— Herstel oude traditie van Bevestiging Statuut met de West Minister Algera wil emigrantenschip kopen Club van Prot. Chr. Werkgeversbond in Zuid-Nederland Tweede (lagere) dam bij Veere komt er de eerste 20 jaar nog niet llll ïill i .JllM Critiek op Regeringsbesluit Het Drie-eilandenplan DE BILT ZEGT: Vrij zacht Motie van wantrouwen in Indonesisch Kabinet Belangrijk besluit Gelijkschakeling delen Pakistan Aangenomen motie in Tweede Kamer Arbeidsproblemen. verworpen Oprichting werd eindelijk een feit 16 mille verdween uit bestelauto De F 27 heeft een goede kans op de wereldmarkt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 Kersttoespraak van H.M. de Koningin IF 10e JAARGANG, No. 2964 doen beginnen of zij iets met de roofovervallen van November in het Roergebied hebben uit te staan. De kosten van het toestel in serie- bouw bedragen een en driekwart millioen gulden, d.w.z. dat er 50 a 60 gebouwd zullen moeten worden voordat de serie winstgevend wordt. De K.L.M. heeft, zoals men weet, de eerste twee „Friendships” besteld. Met de seriebouw neemt men dus een zakelijk risico, maar, een risico dat volgens de heer Diepen verant woord is. IN HET WESTEN. Het is verder wel zo goed als zeker, dat de Westelijke dam in het Veere- gat zoveel mogelijk Westwaarts komt Het is te begrijpen dat door ’t weder opnemen van de bouw van ver keersvliegtuigen voor Fokker nog vele moeilijkheden op technisch, or ganisatorisch en financieel gebied te wachten staan. En hoewel men be seft dat men niet meer de hoogte zal bereiken uit de dertiger jaren, toen ongeveer 50 pCt van de vlieg tuigen in de wereld Fokkerproduc- ten waren, hoopt men dat de bouw van de „Friendship” het hernieuwde begin zal zijn van een traditie, waarop Nederland in vroeger jaren terecht trots is geweest. DE BILT, 14 Dec. Zwaar bewolkt met later opklaringen en een enkele verspreide bui. Matige, langs de Wad- denkust af en toe krachtige Zuidwes telijke wind. Vrij zacht. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.44 u., onder 16.27 u., Maan op u., onder 12.08 u. Parijs, 14 December Het Franse ministerie van Justitie heeft vandaag bevel gegeven een nieuw onderzoek in te stellen naar de moord op sir Jack Drummond, zijn echtgenote en elfjarig dochtertje Elizabeth. Het nieuwe onderzoek zal waar schijnlijk worden uitgevoerd door een volkomen nieuwe groep detectives, waartoe inspecteur Edmond Sebeille van Marseille, die het oorspronkelijke onderzoek leidde, niet zal behoren. voor het vervoer van emigranten. De Kamer werd plotseling voor deze kwestie geplaatst, omdat de minister vandaag te horen kreeg, dat hij voor 16 December moet beslissen. Er liggen dus andere kopers op de loer. Er was nog al wat tegenstand. Zo zal de V.V.D.-fractie met een gerust hart tegen dit voorstel stemmen, want ze is van mening dat het vervoer van emi granten een zaak is van particuliere rederijen. Sterk was het argument van de mi nister, dat de particuliere maatschap pijen niet bereid zijn emigranten te vervoeren. Zij vinden dat daaraan te veel risico zit. DEN HAAG, 14 December. Fokker heeft besloten met de serieproductie van het tweemoto- rige verkeersvliegtuig de F. 27 („Friendship”) te beginnen met ingang van Januari 1955. Deze zomer hoopt men reeds het proto type te laten vliegen. Dit heeft de heer F. J. L. Diepen mede gedeeld in een rede, die hij hield voor de leden van het Neder lands verkeersinstituut. BUREAU IN GOES. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat men thans druk bezig is met het bouwen van een houten barak aan d« Parallelweg bij het Z.T.I. te Goes, vlak bij het station, waarin de Technisch© Dienst der Domeinen zal worden ge vestigd en van waaruit de uitvoering van het Drie-eilandenplan straks zal worden geregeld. In deze barak zal straks het perso neel, dat speciaal met het werk voor het Drie-eilandenplan is belast, zija intrek nemen. Hoofd van dit sub- bureau van Domeinen is ir. G. H. S. Hofker, die belast is met de dagelijk se leiding van het werk. De Regering benadrukt, dat de suggesties van de Franse premier om zonder meer die bepalingen uit het E.V.G.-Verdrag over te nemen, die betrekking hadden op de program mering en de afschaffing van bewa pening practisch niet verwezenlijkt kunnen worden. Immers, de supra nationale structuur van de E.D.G. vindt men in de Parijse Verdragen niet terug. Besloten is daarom de bestudering van deze voorstellen van de Franse premier op 17 Januari a.s. te Parijs te Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord KARATSJI, 14 December Op een conferentie van gouverneurs, eerste- ministers der provinciale regeringen en de staatshoofden der vorstendommen, welke vandaag onder voorzitterschap van de federale premier, Mohammed Ali, werd gehouden, is eenstemmig be sloten, dat West-Pakistan tot een ad ministratieve eenheid zal worden sa mengevoegd. Oost-Bengalen, dat 42 millioen inwo ners telt, vormt reeds een administra tieve eenheid. Beide delen zullen onge veer even belangrijk zijn en een gelijk aantal afgevaardigden naar het Cen trale Parlement afvaardigen. Zij wor den door het grondgebied van India van elkaar gescheiden. De vereniging der Westelijke provin cies is de eerste belangrijke wijziging, die Pakistan sedert zijn onafhankelijk heid aanbrengt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 Dec. De motie Mol (K.V.P.) om de subsidies aan de Kruisverenigingen zodanig te verho gen dat de salarissen van de wijkver pleegsters gelijkgesteld worden aan de verhoogde salarissen van het verple gend personeel van de ziekenhuizen is vanmiddag met 5229 stemmen in de Tweede Kamer aangenomen. Behalve de socialisten en de communisten ga ven alle andere leden hun stem aan dit voorstel, dat voor minister Suurhoff een steuntje in de rug betekent. Bij de behandeling van de Begro ting van Sociale Zaken heeft staats secretaris van Rhijn meegedeeld, dat hij niet veel voelt voor de vrije Za terdag. Hij wenste dit probleem niet aan de S.E.R. voor te leggen daar an dere sociale maatregelen de voorrang hebben. Een moeilijkheid is, dat bij een verkorte werktijd de lonen gelijk moeten blijven. Dat heeft prijsstijging tengevolge. Ook wenste hij niet in te gaan op de suggestie om gedurende vijf dagen negen en half uur te laten werken, want hij vreesde dat daardoor de productiviteit wordt geschaad. Er staan belastingfaciliteiten op sta pel voor schenkingen door werkgevers aan de fondsen van werknemers. Als voorwaarde wordt echter gesteld, dat minstens eenmaal per jaar een schen king moet plaats vinden. Gedacht wordt aan tegemoetkomingen in de vereveningsheffing en de loonbelas ting. Hij was verheugd over de bijval van de K.V.P. en P.v.d.A. om de va- cantie van jonge personen te verlen gen. KEULEN, 14 December Het ziet er naar uit dat de Westduitse politie een spoor van de autobandieten, die in November de wegen van het Roerge bied onveilig maakten, heeft ontdekt. Bij Kaiserslautern zijn Dinsdag n.l. twee jongemannen aangehouden toen zij met een gestolen auto wilden weg rijden. Zij waren in het bezit van een geladen pistool, een dolk en drie am pullen penicilline. Bovendien heeft de politie acht man nen aangehouden van wie bewezen is dat zij autodiefstallen hebben ge- de Koningin zal op Eerste Kerstdag van 13.00 uur tot 13.15 uur een Kersttoe spraak voor de radio houden, die zal worden uitgezonden in een internatio naal programma. Dit schept voor Fokker, in ver band met de militaire opdrachten die de fabriek reeds heeft, een aan tal arbeidsproblemen, omdat men in ons land nog steeds een manco heeft aan voldoende technisch geschoold Het toestel heeft een kruissnel heid van 430 km per uur, een pla fond van 10.700 meter en een vlieg- bereik van 1600 km. De Amerikaanse Fairchild Com pany zal, zoals gemeld, de „Friend ship” in licentie bouwen, maar met de serie later beginnen dan Fokker. Een van de redenen daarvan is, dat de productiekosten in de V.S. aan merkelijk hoger liggen dan in Ne derland. Wat arbeidsloon in de vliegtuigindustrie betreft is Neder land n.l. zes keer zo goedkoop als Amerika in verhouding van 1,50 per uur tegen 2% dollar per uur. Een marktanalyse van „Fairhild” heeft overigens uitgewezen, dat de vooruitzichten voor het toestel zeer bemoedigend zijn. In de komende jaren zal de wereld een behoefte hebben aan 1500 vliegtuigen, in de ze klasse. Voorlopig zullen drie toe stellen per maand van de band ko men als de serie eenmaal loopt. personeel in de vliegtuigindustrie van de hoogste tot de laagste func tie. De „Friendship” zal in principe gevlogen kunnen worden met twee vliegers en een steward. Een tele grafist en een boordwerktuigkundi ge zijn dus niet meer nodig. Voor de eerste maal zal, zoals nu reeds vaak het geval is, het stelsel van radio-telefonie, de compensatie vor men. Van K.L.M.-zijde vernamen wij over dit punt, dat een aanvul lende opleiding van piloten hiervoor noodzakelijk is. EMIGRATIE. Sprekende over de emigratie zei mi nister Suurhof, dat er geen aanleiding is om de emigratie naar Canada af te remmen. Er zal geen wijziging in het beleid worden gebracht ook al loopt het aantal emigranten terug. Een verhoging van de subsidie aan de emigratie-organen wordt overwo gen. In ieder geval is de bewindsman bereid na 1955 een minimum garantie voor de emigratiecentrales vast te stel len. Dan weten de centrales waar zij aan toe zijn. Mag minister Algera het stoomschip American” kopen? Dat was de vraag waarmee de Tweede Kamer zich gis teravond anderhalf uur bezig hield. De minister wil dit schip graag hebben DJAKARTA, 14 December De motie van wantrouwen, die tegen het Kabinet Ali Sastroamidjojo is inge diend door de oppositiepartijen in het Indonesische Parlement, is vandaag in het Parlement verworpen. Er werden 92 stemmen voor de motie uitgebracht en 115 tegen, bij 9 onthoudingen. BREDA, 14 Dec. Een lang ge koesterde wens ging vanavond in ver- jMling toen talrijke werkgevers uit nuid-Nederland besloten tot oprich- van een club van het Prot. Christ. Werkgeversverbond. In een samen komst, welke stond onder leiding van “e heer Jacq. de Smit uit Goes werd eeze club opgericht. Tevoren had prof. r t Thierry te Den Haag een refe- gehouden over het onderwerp iS d> Seza§ en verantwoordelijk- «Q in het bedrijf”. Met nadruk wees J °P de dienst die een christelijke "«kgeyer in zijn bedrijf te vervullen „Ou als discipel van Jezus Christus, ant aanvaarden en delegeren van ver antwoordelijkheid is een concrete op- Vale’ alleen in en bij het Licht ae Bijbel kan worden uitgevoerd. zitu„heer A- Borst te Wassenaar, voor begin Van het Verbond, hield bij het gtL. Van deze samenkomst een be- een tngstoesPraak. Eind Januari zal te BrWjeet^e samenkomst van de club een worden gehouden. Dan zal 1 aeIlnitief bestuur worden geko- Op verschillende plaatsen wordt Engeland op het ogenblik geteis terd door overstromingen, welke ook het bekende week-eind cen trum Maidenhead aan de Theems niet onberoerd hebben gelaten. Maidenhead, dat ook grote bekend heid geniet bij de Engelsen als watersport-oord bij uitnemendheid en daaraan een bloeiend bestaan dankt, kampt nu met hetzelfde water in een strijd, welke voor lopig nog door het water lijkt te worden gewonnen. Het vloedwater van de Theems in de buurt van het vlak bij Maiden head gelegen Boulters Lock, klotst tegen de muren en kolkt in de tuinen van het aantrekkelijke plaatsje in de Theems-vallei. Op de achtergrond ziet men een dam met stroomversnellingen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” goofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. «8 Telef. 326; Middelburg: Korte Mnordstr. 35. Tel. administratie 9009 TeL redactie 2347; Ter- neüzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes AMSTERDAM, 14 December Da 29-jarige chauffeur Gerrit W. Thiel moest een bestelling van 30.000 siga retten en vijf pond tabak afleveren bij een groothandel in tabaksfabrikaten. Drie keer liep de chauffeur van de wa gen naar de zaak (een afstand van 80 meter) om de goederen over te bren gen. Tweemaal liet hij de wagen on afgesloten staan maar de laatste keep sloot hij de deur af. De man incasseer de een bedrag van ruim elf honderd gulden en ontdekte bij zijn terugkomst, toen hij het geld in de tas wilde stop pen, dat deze uit de bestelruimte was verdwenen. Als de diefstal inderdaad in de korte spanne tijds dat hij afwezig was is ge schied, is het wel een bijzonder bra- vourstukje geweest, want vijftien hui zen verder is het politiebureau geves tigd. Daar deed de onthutste chauffeur aangifte. DEN HAAG, 14 December Minis ter Zijlstra moest vanavond het Rege ringsbesluit verdedigen om de mini mumprijs voor het brood af te schaf fen. Er was in de Tweede Kamer nog al veel critiek op deze maatregel, al waren verschillende fracties verdeeld. Zo vond de heer Van de Wetering (C. H.) dat de minimumprijsregeling vol doende ruimte laat voor concurrentie en dat er dan ook geen sprake kan zjjn van verstarring. Maar zijn partijgenoot de heer Schmal, was van mening, dat elke prijsregeling moet verdwijnen. Die verdeeldheid bleek verder in de V.V. D.-fractie. De heer Korthals steunde de Regering omdat de minimumprijzen op dit moment geen rol spelen. Mocht de afschaffing daarvan leiden tot een broodoorlog dan kan de Overheid al tijd weer ingrijpen. De heer Cornelis sen (V.V.D.) sloot zich bij de heer Jansse (K.V.P.) aan, die had betoogd, dat er nader beraad moet komen tus sen de Regering en de bakkers. Ook de heer van Eysden (A.R.) was van me ning, dat deze maatregel te plotseling is getroffen. Hij twijfelde aan de ur- pïeegd/ Het staat echter nog niet vast gentie. Toch wil de A.R.-fractie de mi- x x-Ti.nister steunen als hij meedeelt maatre gelen te treffen bij een onverhoopte broodoorlog. te liggen, ten Noorden van Vrouwen- Noordwestelijk Noord-Beveland. De tweede dam van geringer hoogte, die gedacht was op enkele kilometer^ in de richting van Veere naast de grot© Westelijke afsluitdijk, zal voorlopig echter niet doorgaan. Wij vemameih dat het zeker wel- 20 tot 25 jaar kan duren, voordat van deze secundair© dam sprake zal zijn. Het gevolg daarvan is, dat er geen zoetwaterreservoir tussen de dammer), zal bestaan, waaruit eventueel water in de Zandkreek kan worden gepompt om verzilting tegen te gaan. Het ont» breken van deze tweede dam betekent ook, dat het verkeer niet dicht bij Vea- re Walcheren binnenkomt, maar ten Noorden van Vrouwenpolder, welS feit beslissend is voor de aansluiting op het wegennet van het eiland. Wat de havens op Noord-Bevelan^ betreft is ook nog geen definitieve be slissing gevallen. De kans is wel groot dat de haven van Kamperland blijft bestaan maar geheel vast staat dit nog niet. MIDDELBURG, 14 December Geruchten als zou de plaats van de Ooste lijke dam in de Zandkreek als onderdeel van het Drie-eilandenplan than© definitief zijn bepaald zijn, naar wij van welingelichte zijde'vernemen, uit de lucht gegrepen. Er is nog geen beslissing genomen en al wordt ernaar gestreefd op zo kort mogelijke termijn zekerheid te verschaffen, het zal zeker nog wel enkele maanden duren, voordat zal vaststaan waar de dam komt tö liggen, helemaal aan de Zuid-Oostelijke kant van Noord-Beveland tot een punt ten Noorden van Wilhelminadorp dan wel enkele kilometers naar hei Westen, waardoor de steiger van Katse Veer erbuiten blijft liggen. Het ge? degen onderzoek is nog niet geëindigd, al zijn thans reeds heel wat gegeven© verzameld, die nodig zijn om straks een geargumenteerde beslissing te kunnen nemen. Het spreekt vanzelf, dat, zolang de plaatsbepaling van deze dam haar be slag nog niet heeft gekregen, het on mogelijk is te zeggen, of er bij Kort- gene al dan niet een brug over de Zandkreek zal komen. Men kan ver onderstellen, dat deze daar niet wordt gelegd, indien de dam meer West waarts wordt gebouwd. Komt hij ech ter in het uiterste Oosten, dan is de kans op een brug groot, maar dan moet worden verwacht, dat er over de dam geen snelverkeersweg zal wor den aangelegd. Voor het ontwerpen van het aansluitende wegennet zowel op Noord- als Zuid-Beveland heeft dit uiteraard vérgaande consequenties. Zijn wij wel ingelicht, dan zal er over de dam te allen tijde verkeer mogeljjk zijn, maar in het geval van de aan wezigheid van een brug zal waar schijnlijk slechts het lichte verkeer van de weg over de dam gebruik kunnen maken. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D I van Diik St Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp, J HuiiLn Temeizen; Ds J Kareïse, Goes; J Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J Moll, Vlissingen; K. C. van U Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. I DEN HAAG, 14 Dec. De Nederlandse Regering heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend het wetsvoorstel tot bekrachtiging van de zgn. Parijse accoorden, die op 23 October j.l. werden ondertekend. In de Toelichting op dit wetsontwerp wordt gezegd, dat er alle grond bestaat voor grote tevredenheid over de te Parijs, na een overleg van zo betrek kelijk korte tijd, bereikte overeenstemming. Immers de situatie, die was ontstaan na de verwerping van het E.D.G.-Verdrag bracht gevaren met zich mee voor West-Europa. De Nederlandse Regering hoopt daar om, dat de tot nieuw leven gebrachte Unie belangrijke mógelijkheden zal bieden tot verinniging van de Westeuropese samenwerking. De Regering zal van harte en met volle toewijding medewerken om die verinniging te bevorderen. Maar toch, zo lezen we verder in die Toe lichting op dit wetsvoorstel, waar schuwt de Regering tegen een be gripsverwarring, die dreigt te ont staan. Deze verwarring kan gevaarlijke ge volgen hebben zowel voor deze ver inniging van die samenwerking in de Westeuropese Unie als voor de uitein- I delijke verwezenlijking van de zoveel engere samenwerking in het kader van een supranationale Gemeenschap, zoals die reeds in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is verwezenlijkt. De Regering kan niet beoordelen in hoeverre de Westeuropese Unie zich op den duur tot een supranationale ge meenschap zou kunnen ontwikkelen. Een politieke realiteit, waarmee men te rekenen heeft, is dat het Verenigd Koninkrijk niet bereid is voorlopig een supranationale gemeenschap te aan vaarden. Pogingen om binnen het kader van de Westeuropese Unie supranationale gemeenschappen te scheppen, waaraan Engeland niet zou kunnen deelnemen, komen de Regering onraadzaam voor. SOESTDIJK, 14 Dec. H.M. 13.00 uur tot 13.15 uur een Kersttoe- ag-g V

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1