tussen Breuk in Raad Vakcentralen van II TOREN VAN BABEL IN BRUSSEL KLOOF TUSSEN ADENAUER EN SOCIALISTEN GROTER gaat Regering en Kamer aan Nederland vraagt maatregelen tegen Duitse journalistiek moet 470 meter hoog worden Het meest vruchteloze gesprek, dat ooit twee staatshoofden is gehouden t "LM*- ,r «t Een toren van Babel Parijse accoorden Woensdag debatten over Het liften van militairen Kapot lampje oorzaak van „Triton”~ranip? IS beton Enorm gevaarte in uls G Het N.V.V, voelt meer voor de vooroorlogse methode van de buitenlandse te beschermen Bonn belooft de eer staatshoofden Voor waarden voor bewapening Oost-Duitsland Concertgebouw orkest terug Tandartsen willen nog geen verhoging van loongrens (pagina 1) Stapelkamp in de 1 tveede Kamer Prins Bernhard beledigd naf tuk iN. EN Duik in de Middelburgse vest Vrachtwagen lag zes uur in de modder DE BILT ZEGT: Wisselvallig weer 65 mijnwerkers door onachtzaamheid verdronken NEW DELHI, 13 December De In base minister van Arbeid, Chandoebai «ai heeft vandaag in het Parlement dnntgerzde.eld.’ dat de mijnramp, waar- °r Saterdag 65 personen om het le- a k1Jn gekomen, te wijten was aan •an H zaamkeid van de bedrijfsleiding de mijn. Tegenover inspecteurs van iUiJe®®r'nS had de bedrijfsleiding de houd darten van de mijn achterge- kUr,jeri’ waardoor de inspecteurs on- naast ,waren van het feit, dat zich scha k«e betrokken mijn verlaten stond ten bevonden, die vol water ruim Peze hoeveelheid water een dert’S millioen liter was op ligePnJeven ogenblik door de tussen- 55 mr wanden gebroken, waardoor inwerkers werden ingesloten. Een beter plan. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog niet hoog genoeg. De „Nederlandse” duikboot, die op Ambon landde Vereeuwiging van de wereldtentoonstelling 14 -v I 4 .-® 10e JAARGANG, No. 2963 J ***l I ten, ons ver- >6L on- 55 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 14 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 13 December. De verbreking van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen is gisteren door de heer Stapelkamp (A.R.) ter sprake gebracht bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Hij vreesde dat die verbroken samenwerking zal leiden tot onrust. En dat de socialisti sche vakbeweging de neiging zal krijgen om tegen de andere arbeidersorga nisaties te gaan opbieden. De samenwerking der vakbeweging is zo belang- I.- verlenen aan dienstplichtwetgeving. voelde er niets voor. ders in België overbodig zullen worden. De kosten van deze Babelse toren bedragen 400 millioen Belgische francs. Maar ook daar weet men in België wel raad op. MIDDELBURG, 13 December Een vrachtauto van de fa. Gebr. Boer uit Goes heeft vandaag van 11 uur tot kwart over 5 op haar kant in de vest gelegen vlak bij de Poelendaelebrug. Toen gelukte het eindelijk enkele kraanwagens de vrachtwagen weer op de vaste wal te trekken. De schade viel nog mee, als men bedenkt, dat een groot deel van de auto onder water heeft gelegen en voordat zij langzaam in het vestwater gleed een flinke duw had gekregen van een andere wagen. De Goese vrachtauto, geladen met een machine voor een drukkerij en een lichtbak, kwam van de Nieuwe Vlis- singseweg en wilde rechtdoor de Vlis- singsesingel oprijden. Op datzelfde mo ment kwam van de Poelendaeleweg een bestelauto uit Delft, bestuurd door C. J. M. V. Deze wilde dezelfde kant op, magr ramde de door Van Z. be stuurde vrachtauto. De bestelwagen draaide een kwartslag om, het front werd geheel vernield en het motorblok werd ontzet. De bestuurder had voor rang moeten verlenen, maar verklaar de, dat hij door de zon verblind was geworden. De vrachtauto kreeg ook een flinke duw en de chauffeur kon zijn wagen waarschijnlijk niet meer naar links krijgen, doordat het spat bord op het wiel drukte. Ook de vracht (van een ton) begon te schuiven en zo reed de auto over het fietspad, door de heg de vest in, waar zij naar rechts omsloeg. Gelukkig bleef de cabine boven wa ter, zodat de bestuurder en de mede- inzittende, een 75-jarige man, gewoon door de deur naar buiten konden ko men. Al spoedig werd begonnen de wagen uit het water te trekken. Twee kraan wagens kwamen er aan te pas en later nog enkele andere auto’s. Intussen zonk het achterste stuk van de vrachtauto steeds dieper weg. Het kostte dan ook enkele uren, voordat zij weer op de kant stond. De wagen werd naar een garage gesleept (met nog brandende achter- en stadslichten!), een spoor van modder achterlatend. DE BILT, 13 December Overwe gend zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar regen. Later buien. Matige tot krachtige Westelijke of naar West draaiende wind. Ongeveer dezelf de temperaturen. HAMBURG, 13 December Poolse en Tsjechoslowaakse diplomaten moe ten yoorwaarden gesteld hebben ten aanzien van de door Moskou voorge stelde herbewapening van Oost-Duits- land. Zo zouden zij geen Duitse opper bevelhebber van het leger in Oost- Duitsland wensen. Dit leger mag niet meer dan 300.000 man sterk zjjn. Ver der zouden in Oost-Duitsland geen zware wapens vervaardigd mogen wor den en tenslotte moet een afdoend con- tróle-systeem op het Oostduitse leger in het leven geroepen worden. Het zijn voor West-Europa geen bekende klanken. wereldtentoonstelling zal eeuwigen Over het algemeen is men het er in Brussel over eens, dat het iets moet worden in de geest van het Paleis van Justitie, de Cinquantaire met zijn Triomfboog of de Eeuw- feestpaleizen, kortom iets waarte gen een ieder met grote verwonde ring moet opzien. Eerst had men in Brussel gedacht een soort stalen toren te bouwen. Het merkwaardige van deze toren was, dat de basis smaller was dan de top. De hoogte van deze omge keerde Eifeltoren zou 300 meter zijn. Er bestond een algemeen enthou siasme over dit plan, maar toch heeft men dit project laten varen. Want de Gentse hoogleraar Sor Magnel had nog een veel grootser cipiële overwegingen niet achter het Nieuw-Guinea-beleid van de Regering staat. Wij blijven Nieuw-Guinea zien als een onderdeel van onze nationale po litiek. Dit onderdeel mag de nationale politiek niet beheersen, laat staan overheersen. Daarvoor is een soepele en genuanceerde politiek noodzakelijk. Ook al zijn we het op dit moment met de Regering eens, ons uitgangs punt en onze redenering zjjn anders. Wat de Nieuw-Guinea-politiek betreft, luistert de P.v.d.A.-fractie naar de taal der feiten, ook al heeft zij begrip voor onze zedelijke taak. Deze ontboezeming was voorname lijk gericht tegen de heer Hazenbosch (A.R.). Deze had n.l. gezegd dat onze taak t.o.v. Nieuw-Guinea ons door de historie in handen is gelegd. De A.R.- afgevaardigde benadert de historie met een zekere eerbied, omdat hij bereid is te luisteren naar Hem, die het leven der mensen en volkeren leidt. Daarom gelooft hij niet dat de band Nederland Nieuw-Guinea maar een toevallige is. Het verschil tussen de A.R. en de P.v.d.A. is dus van principiële aard. Voor de socialisten spreekt de taal der feiten, maar de heer Hazenbosch is van mening dat het ónze taak ia de bevolking van Nieuw-Guinea op een hoger cultureel peil te brengen. Bij de replieken werd ook nog fel debat geleverd tussen de heren Ha zenbosch en Stufkens (Arb.) over het onderwijs op Nieuw-Guinea. De heer Stufkens is uitgegaan van het recht der ouders om de kinderen naar eigen beginsel te doen opvoeden. Maar wat het middelbaar onderwijs betreft wil hij een openbare „vluchtheuvelschool”. Het openbaar middelbaar onderwijs wordt dus bevoorrecht. En dat kon de heer Hazenbosch niet begrijpen. Als het niet mogelijk is om meer dan een H.B.S. in Hollandia op te richten, waar om kan de Christelijke school dan niet de vluchtheuvelschool zjjn? Ook al beroept de heer Stufkens zich op de geestelijke vrijheid, in wezen zet hij het Christelijk onderwijs op de tweede rang. En dat noemde de A.R.-afge- vaardigde „merkwaardig onevenwich tig” Het doet in ieder geval te kort aan zijn uitgangspunt over het recht der ouders. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 13 Dec. De Tweede Kamer heeft gistermiddag aan de heer Vermeer (Arb.) toegestaan een inter pellatie te houden over het besluit van. minister Staf om het liften voor mili tairen te verbieden. Over deze aange legenheid is dus binnenkort een debat te verwachten. Aangezien de bewinds man deze week niet in het land is, zal deze interpellatie niet voor de vol gende week worden gehouden. Voor zitter Kortenhorst zal proberen daar tijd voor vrij te maken. Het Concertgebouw Orkest is terug in Amsterdam. Na een tournee door de Verenigde Staten, tijdens welke de Nederlandse musici met lauweren wer den beladen, arriveerde het Orkest met een speciale trein uit Rotterdam, waar men in de vroege ochtend van Maan- dag 13 December per „Noordam” was aangekomen, in het Amsterdamse C.S., waar uiteraard een zeer hartelijke be groeting wachtte. Wie het meest van al blij was met deze massale terugkeer, was de hond van dirigent Eduard van Beinum, die door zijn herwonnen plaats in de armen van zijn baas zo’n goede bui kreeg, dat hij minister prof, dr L. J. A. M. Beel grootmoedig een poot aanbood, welke gaarne werd aan vaard! ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers- J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; 3. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissmgen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Met gespannen aandacht volgen deze twee leden van de Indonesische delegatie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, dr Abu Hanifah en Otto Rondonubu de rede van Sir Percy Spencer de afgevaardigde van Australië. Drie uur duurde het debat, waarna de resolutie inzake Nieuw-Guinea werd verworpen. Dat hadden de Indonesische geleerden toen deze foto werd genomen, nog niet vermoed. DUBLIN, 13 December Bij de voortzetting van het onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van het K.L.M.-vliegtuig „Triton”, ver klaarde Sean MacBridge, vertegen woordiger der Ierse regering, dat het niet werken van een electrische lamp mogelijk tot het ongeluk kan hebben bijgedragen. Het betreft hier een kleine electri sche lamp, die aangaat, wanneer het landingsgestel, bij het opstijgen, nog niet volledig is ingetrokken. „Indien de gezagvoerder van de „Triton”, door het niet werken van de ze lamp, niet wist dat het landinggestel nog niet volledig was ingetrokken, toen hij daarop bevel gaf de klep te sluiten, en beide mechanismen hierdoor op een gegeven ogenblik tegelijkertijd in wer king waren gesteld, kan dit het intrek ken van het landingsgestel hebben vertraagd. Dit op zichzelf zou, volgens de mij ten dienste staande gegevens, niet vol doende zijn geweest om het omlaag storten van het toestel te veroorzaken, doch het zou er wel toe hebben kunnen bijdragen”, aldus zei MacBridge. en veel beter plan. Dit plan nu is aan de Regering voorgelegd. De toren van de Gentse profes sor wordt geconstrueerd van ge wapend beton. Had de eerste toren slechts een étage aan de top, het nieuwe ont werp bevat 25 étages van elk 20 meter hoogte. Het wordt dus niet zo maar een toren. Nee, het bouw werk van prof. Sor Magnel zal een nuttige functie hebben. Want er zijn tientallen tentoonstellingszalen in gedacht en talrijke liften zullen zorgen voor het snelvervoer in het binnenste van de toren. Het wordt dus niet alleen een hoge toren, maar ook een zeer imposant bouw werk. En alsof 470 meter nog niet hoog genoeg is zal op de toren een ook al hoge televisiemast worden aan gebracht, waardoor alle relaiszen- IN ITALIË. De bespreking van de Parijse accoor den is vandaag begonnen in de Ita liaanse Kamer van afgevaardigden. Men verwacht, dat de Kamer, kort voor het Kerstreces de Verdragen zal goedkeuren. Goedkeuring door de Se naat kan in het begin van het volgende jaar worden verwacht. De Italiaanse regering heeft van daag voorgesteld afgevaardigden, die zich twee maal schuldig maken aan het gebruik van het geweld te roye ren. De regering vond dit nodig om botsingen met de communisten te voorkomen. De minister deelde mee dat de re gering eveneens de verbroken sa menwerking betreurt. Aan de Stichting „Het leven begint bij veertig” zal geen vergunning tot arbeidsbemiddeling worden verleend. NIEUW-GUINEA. Zoals te verwachten was heeft mi nister Kernkamp gistermiddag in de Tweede Kamer zijn blijdschap er over uitgesproken, dat de resolutie van In dia in de Verenigde Naties is verwor pen. De socialistische afgevaardigde De Kadt zette echter een domper op de algemene feestvreugde door nogmaals te verklaren, dat de P.v.d.A. uit prin- Uitgave: chtinfi „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel- 2438. Giro 274289. kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. «a Telef. 326; Middelburg: Korte Sordstr. 35. Tel. administratie Lo Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DEN HAAG, 13 December In Den Haag zijn de berichten over de landing van de Nederlandse duikboot „Nus Ina” op Ambon belachelijk genoemd. Er bestaat niet eens een Nederlandse duikboot met deze naam, zo werd er aan toegevoegd. De Indonesische minister van Defen sie, Iwa Kusumasumantri, is evenwel naar de Molukken vertrokken om eens u. 1.28 m., 19.21 ui' 1.48 m. poolshoogte te nemen. BRUSSEL, 13 Dec. - Ter gelegenheid van de wereldten toonstelling, die in 1958 te Brus sel wordt gehouden, zijn de Bel gen van plan een enorme toren te bouwen. De hoogte van deze „toren van Babel” zal liefst niet minder dan 470 meter bedragen en de basis moet zo groot wor den als de Grote Markt in Brus sel. Het staat voor de Belgen vast, dat het bouwwerk iets in drukwekkends moet worden en de bedoeling is, dat het gevaarte de bijzondere gebeurtenis van de Vli«T’ater Woensdag 15 Nov. 1954 L94 5-24 u- 1-87 m„ 17.59 u. ’8.27 „erneuzen: 5.56 u. 2.04 m„ i-9u' 2.12 m.; Wemeldinge: 7.13 e' 652^ U' 1,71 m’’ zierik" Adenauer heeft daarom vandaag de leider van de oppositie Ollenhauer ge vraagd of hij zijn medewerking wilde het opstellen van de De socialist BONN, 13 December Een van de meest vruchteloze gesprekken, die ooit tussen twee staatslieden is gehouden, heeft vandaag tussen Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en de leider van de sociaal-dexnocraten, Ollenhauer, plaats gehad. De Bondskanselier heeft vandaag alles op alles gezet om de socialisten te winnen voor de Parijse accoorden, welke accoorden inhouden, dat West-Duitsland souverein wordt en zich mag bewapenen. Ollenhauer heeft echter niets toegegeven en Adenauer zal het dan ook niet gemakkelijk krijgen in de debatten over de Parijse accoorden in de Bondsdag, die Woensdag a.s. beginnen. Het grootste wrijfpunt was de mi litaire dienstplicht. Als de overeen komsten van Londen en Parijs door de Westduitse volksvertegenwoordi ging zijn bekrachtigd, wat waar schijnlijk wel door zal gaan, begin nen pas de moeilijkheden. Want dan moet een dienstplichtwet worden op gesteld. Het zal de regering in Bonn moeilijk vallen een militaire dienst plicht in te voeren als de socialisten en wellicht ook de invloedrijke vak beweging die meer en meer door de socialisten wordt beheerst, zich hier tegen metterdaad gaan verzetten. rijk, dat de onderlinge verhouding tussen deze organisaties noch de Regering, noch de Kamer onverschillig mag laten. De samenwerking is zegenrijk ge weest voor de ontwikkeling van het sociale en economische leven en daarom moet zij weer hersteld worden. Waarom de samenwerking werd verbroken was de heer Stapelkamp niet duidelijk. Toen de Raad van Vak centralen in het leven werd geroepen was de houding van het Episcopaat en het C.N.V. precies dezelfde als in 1954. Reeds in 1912 moesten de R.K. arbeiders uit Unitas treden (de Chris telijke organisatie van de textielarbei ders), omdat men de katholieken ei gen organisaties moesten hebben. Nu kon de heer Stapelkamp zich voorstel len dat het N.V.V. gegriefd was door een uitspraak van de heer Ruppert. Maar moest daarom een tienjarige sa menwerking worden verbroken? De A.R.-afgevaardigde vreesde dat het N.V.V. terug wil naar de voor-oorlogse methode van actie voeren. Er zijn symptomen, die in deze richting wij zen. Wat de loonpolitiek betreft merk te hij op, dat de vaststelling van de lonen primair een taak is van het bedrijfsleven, al zal dit in georga niseerd verband moeten geschieden. Hij was ongerust over het effect van de loonrondes. Prijsstijgingen zijn daar het gevolg van. En daarom werd minister Suurhoff verzocht om andere middelen te baat te nemen. Loonsverhoging noemde de heer Stapelkamp de weg van de minste weerstand. BONN, 13 December. In een Duits geïllustreerd tijdschrift zijn artikelen over Prins Bernhard gepubliceerd, die het misnoegen van de Nederlandse Regering hebben opgewekt. De heer A. Th. Lamping, de Nederlandse ambassadeur in Bonn, heeft zich nu vandaag in verbinding gesteld met het ministerie van Buitenlandse Zaken en gevraagd of er niets gedaan kan worden tegen publicaties van deze aard. De reactie van de Regering van West-Duitsland hierop is geweest, dat zij be loofde zonodig de wet te gebruiken om de buitenlandse staatshoofden de hun toekomende bescherming van hun eer te verzekeren. Het bewuste weekblad, dat de arti kelen over Prins Bernhard publiceerde heeft echter twee vervolgartikelen aan- gekondigd over onze Prins. Men gaat dus de ingeslagen weg voort. De Westduitse regering heeft het niet alleen bij deze bedreiging gelaten en tevens verklaard, dat bepaalde tijd schriften de persvrijheid misbruiken. Staatshoofden van landen waarmee West-Duitsland vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt worden beklad op een manier, die een ongewoon diep tepunt van de journalistiek vormt. In het bijzonder worden leden van ’t Duitse volk welgezinde buitenlandse vorstenhuizen tot onderwerp van op sensatie beluste kletspraat gemaakt, die in strijd is met ieder gevoel voor fatsoen. „Uitgevers en journalisten, die zich daaraan hebben schuldig gemaakt, hebben” aldus de officiële verklaring, „niet slechts de verhouding, doch ook het aanzien van de Duitse pers in het buitenland in discrediet gebracht. De inhoud van talrijke der wijd ver spreide Duitse geïllustreerde weekbla den heeft reeds jarenlang aan buiten landse waarnemers in de Bondsrepu bliek reden tot ergernis gegeven. Een groot deel van deze bladen hebben och aanvankelijk gespecialiceerd in het schrijven van zogenaamde „Tatsachen- berichte” over de grootheden uit het Nazitijdperk. Nadat deze stof gaande weg schijnt te zijn uitgeput, zijn deze “laden zich meer en meer gaan werpen °P zogenaamde onthullingen uit het fa milieleven van de Europese vorsten huizen”. DEN HAAG, 13 December De hoofdbesturen van de Kon. Maatschap pij ter Bevordering der Pharmacie en van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde zjjn van mening, dat niet tot verhoging van de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering kan worden overgegaan. Eerst moet het overleg met de medewerkersorganisaties en andere bij het ziekenfondswezen betrokken groepen tot een goed einde gebracht zijn. Verder zijn de hoofdbesturen van mening, zo blijkt uit een schrijven aan de Tweede Kamer, dat inkomensgrens van de ziekenfondsverzekering op haar eigen waarde behoort te worden ge toetst en niet zonder meer identiek be hoort te zjjn aan die van andere wet ten.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1