MENINGSVERSCHIL IN NAVO RAAD OVER ATOOMWAPENS Kellner Jan Kuyper zorgt dat T.B.C.- patiënten naar Davos kunnen PM en Kustvaarder alles te vertellen? Hebben de militaire leiders een onbeperkte bevoegdheid Teleurstelling voldoening Indonesië Nederland vergaan „Friblo” Generaals contra regeringen in op Ook socialisten- Regering in Hessen Kwestie-Korea niet opgelost Lloyds betaalt drie millioen Verdrag tussen Engeland en K.S.G» Platina-bruiloft „Ter Mantelinge” in sneeuwbal.... Een actie als een Reisbonnen stromen binnen Minister Luns: Waarom stemden de V.S. tegen? Bemanning veilig in Hoek van Holland Premier Sastroamidjojo Betreurenswaardig Installatie College van Beheer Wegschap Walcheren Scheepsdrama voor de kust Raad van Europa dringt op Duitse bewapening aan I MAANDAG 13 NOVEMBER 1954 DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt (pagina 1) Raad van Vlissingen Federatie Harmonie- en Fanfaregezelschappen is „Koninklijk” Watersnood in Irak Rusland verwerpt Amerikaans protest over luchtincident Tegenslag voor Adenauer Mijnramp in India De elf Amerikaanse vliegers Hammerskjoeld telegrafeert Tsjoe en Lai De kwestie van de walvisvaarders Na verwerping van DEN HAAG, 11 Dec. - „Het stemt de Nederlandse Regering ui teraard tot voldoening, dat de ont- werp-resolutie over Nieuw-Guinea, zoals deze door de politieke com missie was aanvaard, thans door de politieke commissie was aanvaard, thans door de Algemene Vergade ring van de V.N. is verworpen”. Dit heeft minister Luns vanmorgen op een persconferentie op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Tekening nog voor Kerstmis de Nieuw-Guinea-resolutie Israëlische jagers laten Syrische Dakota landen Woensdagmiddag in Statenzaal Resolutie tijdens laatste zitting ItteSwSSBa Hi 10e JAARGANG, No. 2962 sas Bre- Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DE BILT, 12 December Wisselend bewolkt met enkele buien en een ma tige tot krachtige wind. Iets hogere temperaturen. door om- Het verschil van mening betreft niet het gebruik van lange-afstandsbom- menwerpers. Alle strategische bom menwerpers staan onder bevel van de Amerikaanse stafchefs en de Westelij- ge Grote Drie zijn reeds overeengeko men, dat zij vooraf overleg zullen ple gen over strategische bommenwerpers. ze doen het graag en hebben de hoop dat de volgende week zo’n 12000 kilometer bijeen is. De reis naar Davos is 1200 km, zodat Jan en zijn collega’s dan reeds 10 pa tiënten naar Davos kunnen laten vertrekken. In Den Haag, waar het comité van het Nederlands Sanatorium te Davos gevestigd is, heeft men gro te waardering voor het loffelijk streven van deze Utrechtse kellner. Maar slechts in een enkel geval le vert de reis naar of van Davos voor de patiënten financiële moei lijkheden op. In 90 procent van de gevallen, kunnen de reiskosten evenwel uit eigen middelen of door de ziekenfondsen worden betaald en per jaar heeftmen gelukkig maar twee of drie patiënten, die de reis niet kunnen betalen. Voor deze kleine groep zorgen dan Jan en zijn collega’s. LONDEN, 12 December. In de Atlantische Raad, die Vrijdag Zaterdag te Parijs bijeenkomt, bestaat een ernstig meningsverschil De Raad der Gemeente Vlissingen, die op Vrijdag 17 December des middags om twee uur in zitting bijeen zal komen, zal een besluit moeten nemen inzake de overdracht van de Juliana van Stolberg- school aan het bestuur der Vereniging tot bevordering van Chr. Onderwijs. In deze raadsvergadering zal ook de begroting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1955 van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg ter goedkeuring worden voorgelegd. De gemeentelijke subsidie is beraamd op f 349.980.waarin is begrepen een bedrag van f 522.voor de gemeentelijke V olkscredietbank. Voorts worden de begrotingen aange boden van het Gasthuis en het Burger weeshuis. UTRECHT, 11 December De Ne derlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen heeft het prae- dicaat „Koninklijke” verworven. Dit werd medegedeeld tijdens de herden king van het 45-jarig bestaan van de Federatie vanmiddag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr G. C. C. van Lynden van Sandenburg, bracht de ge lukwensen van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard over. BAGDAD, 11 December De over vloedige regenval van de laatste we ken in Irak heeft te Koeweit de dood van 25 personen veroorzaakt. Er zijn verscheidene honderden gewonden en tienduizenden zouden dakloos zijn. Het comité van het Nederlands Sanatorium Davos juicht deze actie ten zeerste toe, doch stelt nadruk kelijk, dat de indruk, dat bij geld gebrek de patiënten niet naar het sanatorium kunnen worden ver voerd, moet worden weggenomen. MOSKOU, 12 December Rusland heeft in een nota het Amerikaanse pro test, dat was verzonden naar aanlei- diing van het neerschieten van een Amerikaans verkenningsvliegtuig, ver worpen. De Sowjet-Unie blijft er bij, dat het Amerikaanse toestel het Rus sische luchtruim heeft geschonden en het eerst het vuur opende. De verkla ring van de Verenigde Staten, dat het Zuidelijke deel van de Koerillen, waar zich het incident voordeed, geen Rus sisch gebied is, wordt in de nota ver worpen. BONN, 12 December Niet alleen in Beieren, doch ook in Hessen heeft thans de Sociaal-Democratische Partij gezegevierd in de strijd om.de rege ringsvorming. De Socialisten en da Vluchtelingenpartij hebben vandaag besloten tezamen een Regering te vor men, die opnieuw onder leiding van de socialist dr August Zinn zal komen te staan. Evenals in Beieren wordt dit besluit als een ernstige nederlaag van de Christen-Democratische Partij en dr Adenauer beschouwd. In beide deel staten heeft de Bondskanselier name lijk getracht deze verkiezing aan te grijpen als een gelegenheid om ook in deze beide landen een Regering zon der socialisten te vormen. de tactische atoomwapens. De generaals staan vooral op hun eis, omdat er slechts 40 N.A.V.O.-divisies zijn tegenover naar raming 100 Sow- jet-divisies. De N.A.V.O.-bevelhebbers vragen daarom het recht onmiddellijk de atoomartillerie en andere tactische atoomwapens te gebruiken om een der gelijke massale aanval op West-Europa af te slaan. Enkele landen zijn daartegen ech ter van mening, dat voor deze wa pens te gebruiken eerst toestemming aan de Regeringen moet worden ge vraagd. Deze landen voeren het ar gument aan, dat men krachtige re- pressaillemaatregelen kan verwach ten als de militaire leiders de vrije hand wordt gelaten. BOMBAY, 11 December *Door een overstroming zijn in de Newton Chi- khali in Parasia, 150 km van Bombay, 65 mijnwerkers ingesloten. De hoop om de- arbeiders te redden is opgegeven. Slechts 45 arbeiders wisten tijdig naar buiten te komen. NEW YORK, De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft een resolutie over Korea aangenomen, waarin weer eens wordt verklaard, dat Korea een onafhankelijke, verenigde en democratische staat moet worden. Het aannemen van deze resolutie be tekent niet meer dan dat de bespre kingen over Korea zijn vastgelopen en de kwestie het volgende jaar weer op de agenda wordt geplaatst. „Gezien de bezorgdheid, die ik in deze kwestie koester, zou ik het op prijs stellen als ik de gelegenheid zou krijgen deze zaak met U persoonlijk te behandelen. Daarom moge ik U vragen of U mij in Peking zou kun nen ontvangen. Zou ik een bezoek kort na 26 December mogen voor stellen en zou, indien U mijn verzoek aanvaardt, ik U mogen vragen, wel ke datum omstreeks die tijd U het best schikt”. Deze beleefde woorden heeft de se- cretaris-generaal van de Ver. Na ties, Dag Hammarskjoeld, aan de Chi nese premier Tsjoe en Lai getelegra feerd met het verzoek om te spreken over de vrijlating van elf Amerikaanse vliegers. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft deze kwestie behandeld en in een resolutie de secretaris-generaal gevraagd de kwestie op te lossen. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft Zaterdag eenstemmig de resolutie goedgekeurd waarin gevraagd wordt om instelling van een „speciaal fonds voor economische ontwikkeling van achtergebleven gebieden”. (S.U.N. F.E.D.). LIMA, 11 Dec. De agent vau Lloyds te Lima heeft meegedeeld, dal hem Is opgedragen drie millioen dollal boete te betalen aan de regering van Peru. De boete is opgelegd in verband met de door dit land aangehouden wal visvaarders van de Griekse redel Onassls. Tevoren had de Peruviaanse regering laten weten, dat een verzoek om uit stel van de hand was gewezen. Zoals bekend, heeft Peru onlangs een aantal walvisvaarders van de Griekse reder laten opbrengen, omdat de sche pen zich In Peruviaanse wateren had den opgehouden. Er is protest aangetekend tegen het opleggen van boete, doch dit protest kon niet in behandeling genomen wor den, aldus de minister van Buitenland se Zaken van Peru, omdat de boete niet was betaald. Dat de boete thans door Lloyds be taald wordt spruit voort uit het feit, dat de Griekse reder zich tegen derge lijke voorvallen heeft verzekerd bij de Britse verzekeringsmaatschappij. „Het moet mij van het hart, dat ik ben teleurgesteld over de houding van de Verenigde Staten”, zo voegde minister Luns hier aan toe: „Het zou niet anders dan normaal zijn ge weest, indien de Verenigde Staten niet alleen op grond van de bond genootschappelijke verhoudingen, maar ook op de merites van de kwes tie Nederland zou hebben gesteund”. Het voornaamste resultaat van de uitslag noemde de minister het feit, dat in de Verenigde Naties het besef is doorgedrongen, dat de kwestie Nieuw- Guinea niet kan worden aangemerkt als een „koloniaal dispuut”. De Verenigde Naties hebben thans onderschreven, dat het principe in de Nederlandse houding, waaraan vele landen in Zuid-Oost-Azië terecht him onafhankelijkheid danken, zich verzet tegen het afstaan van Nieuw- Guinea aan Indonesië, aldus minister Luns. en Zaterdag te Parijs bijeenkomt, bestaat een ernstig meningsverschil over één van de moeilijkste problemen, die de Raad te behandelen krijgt. De N.A.V.O.-bzevelhebbers, de generaals, eisen het recht op om bij een aanval op West-Europa onmiddellijk de atoomwapens te gebrui ken. Een aantal landen echter, onder meer Nederland, België en Dene marken, zo weet het Engelse persbureau Reuter te berichten, zou de mening toegedaan zijn, dat de N.A.V.O.-bevelhebbers eerst toestem ming aan de Regeringen moeten vragen alvorens over te gaan tot het gebruik van de tactische atoomwapens. LUXEMBURG, 11 December Naar het A.N.P. uit Luxemburg verneemt, is het opstellen van de tekst van het ont- werp-accoord inzake de betrekkingen tussen het Verenigde Koninkrijk en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal nu, met uitzondering van enkele redactionele details, voltooid. Men hoopt, dat de nodige maatregelen kun nen worden getroffen voor de onder tekening van het verdrag nog vóór Kerstmis. Door de Hoge Autoriteit wordt met de zes Regeringen van de Europese Ge meenschap en de Regering van het Verenigd Koninkrijk beraadslaagd over de vaststelling van een geschikte da tum voor de ondertekening. DEN HAAG, 11 December De mi nister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, heeft namens de Nederlandse Regering op het ministerie van Buiten landse Zaken de Franse ambassadeur, de heer J. P. Garnier, een cheque van /15.000 overhandigd voor de bestrij ding van de sprinkhanenplaag in Ma rokko. UTRECHT, 11 Dec. - De actie van de Utrechtse kellner Jan Kuyper, om reisbonnen te verzamelen ten behoeve van T.B.C.-patiënten die de reis van en naar het Nederlands sanato rium te Davos niet kunnen beta len, werkt als een sneeuwbal. Zijn initiatief is overal in het land met enthousiasme ontvangen en de post brengt iedere morgen, zowel bij hem thuis als in het café-restaurant op het Vreeburg enveloppen met reisbonnen. Het begon zo simpel, toen deze Utrechtse kellner de bonnen van zijn vrouw in ontvangst nam, die ze bij aankoop van boodschappen bij de kruidenier had gekregen. „Wat moet ik ermee doen?” was de vraag die Jan Kuyper zich stelde. In de Ridderzaal in Den Haag heerst grote bedrijvigheid: waar zovele plech tige woorden weerklonken raast nu de stofzuiger inplaats dat hoogwaar digheidsbekleders in statie-costumes over de dikke tapijten schrijden, zijn timmerlieden in overall druk bezig een stelling op te zetten. Alles reeds ter voorbereiding van de grote dag: 15 December, wanneer de officiële beves tiging zal plaats vinden van het Statuut van het Koninkrijk. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: 3. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. passerende schepen. Omstreeks half twaalf werden de drenkelingen aan boord genomen door de „Prins Frede- rik Willem” van de Oranje-Iijn, die op weg was van Antwerpen naar men. Later werden zij opgenomen de loodsboot „Sirius”, die hen streeks drie uur ’s middags aan wal zette in Hoek van Holland. De „Friblo” van de rederij Blokzijl uit Hoogeveen was verzekerd voor ƒ70.000. Het schip was 167.19 bruto registerton groot, met een 100 pk. mo tor, type „Kromhout”. Het was even- ZEEUWSCH DAGBLAD Hebben generaals j PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HOEK VAN HOLLAND, 12 Dec. Op 12 mijl ten Zuid-Wes- ten van Hoek van Holland is van morgen de Nederlandse kustvaar der „Friblo” vergaan. Het schip on der commando van kapitein J. Blok zijl was op weg van ÏJmuiden naar Londen met een lading ijzer. De bemanning, die geheel gered werd bestaat uit: J. Blokzijl, gezag voerder, uit Vlaardingen, G. Haan, best-man, uit Oude Pekela, de matroos J. Kool, uit Zuilen bij Utrecht, G. Kei zer, matroos-kok, uit Ruinerwold. Zaterdagavond had het schip IJ- muiden verlaten. Zondagochtend omstreeks kwart voor tien begon de motor abnormaal te roken. Bij con trole bleek dat er ongeveer 50 cm water in de machinekamer stond. De oorzaak hiervan is onbekend. De ge hele bemanning werd ogenblikkelijk gewekt, waarna men de reddingboot uitzette. De wind was Zuid, kracht zes tot zeven. Om kwart voor elf verliet de bemanning het schip, dat later zonk. Men begon te roeien in de richting van het lichtschip „Goeree”, in de hoop daar opgepikt te worden door TELAVIV, 12 December. Twee Israëlische jagers hebben vandaag een Syrische Dakota, die op weg was naar Syrië, onderschept eri tot landen ge dwongen op het vliegveld Lydda. Het vliegtuig zou Israëlisch grondgebied geschonden hebben. Inmiddels is een klacht bij de Gemengde Wapenstil- standscommissie ingediend. Het vlieg tuig had vijf passagiers aan boord en vijf, bemanningsleden. De enige Ame rikaanse passagier heeft zijn reis mo gen voortzetten. MIDDELBURG, 13 December Vandaag viert het echtpaar L. Ever- aars en M. Everaars-Kurvink in „Ter Mantelinge” te Oostkapelle zijn plati na bruiloft. Vijf en zestig jaar lang hebben zij lief en leed samen gedeeld en nog altijd mogen zij zich in een goe de gezondheid verheugen. De heer Ever aars is 86 jaar en zijn vrouw 83 jaar. Het grootste deel van hun leven hebben zij doorgebracht in Vlissingen, waar de heer Everaars een betrekking had bij de P.T.T. Hij begon als tele- gram-besteller en eindigde nu weer al vele jaren geleden zijn loopbaan als hoofdbesteller. Sedert 1 October ver blijft het echtpaar op „Ter Mantelinge na de laatste jaren daarvoor m Koude- kerke te hebben gewoond. Zeven kin deren, tien kleinkinderen en acht achterkleinkinderen zullen vandaag bijeen zijn om dit heugelijke feit te tierdenken. Hij verbqrg de bonnen in zijn por tefeuille en dacht er niet meer aan. Toen hij evenwel een prijsvraag won en als hoofdprijs een reis naar Parijs in reisbonnen kreeg uitbe taald, stond het plan van Jan Kuy per vast. Hij zou een grootscheepse actie gaan voeren en bonnen ver zamelen, die ter beschikking zouden worden gesteld van de Nederlandse Vereniging tot Behartiging der Be langen van Longlijders, welke ver eniging de exploitante is van het Nederlands Sanatorium te Davos. Zijn collega’s liepen eveneens warm voor het plan en in het café restaurant waar Jan dagelijks de „kleintjes koffie” doorgeeft, staat een grote bus waarin de clientele hun bonnen kunnen deponeren. De ruchtbaarheid die aan het sympa thieke streven van deze Utrechtse kellner werd gegeven heeft tot ge volg dat overal uit het land pakken bonnen naar Utrecht worden ge zonden. De NCRV wijdde een uitzending aan deze actie met het gevolg, dat nog meer bonnen werden gezonden en Jan en zijn collega’s bedolven raken onder de kilometers. Maar eens voorzien van zeilen. De reddingboot „Maria Blanken- heim” uit Veere, die ter assistentie was uitgevaren, hoefde geen hulp meer te verlenen en keerde omstreeks vier uur onverrichterzake terug. DJAKARTA, 11 Dec. De mi nister-president van Indonesië, dr Ali Sastroamidjojo heeft verklaard „De uitslag is voor mij niet alleen teleurstellend, maar zij is ook be treurenswaardig”. „Wij zullen voortgaan met we gen te zoeken voor een vreedza me afwikkeling der kwestie”. Dr Ali Sastroamidjojo kon nog niet verklaren op welke wijze de kwestie verder zal worden opge lost. Hij voegde er aan toe: „Ik verzoek het volk bij het verne men van dit teleurstellend bericht kalm en rustig te blijven”. De voorzitter van het bureau Irian, dr Diapari, zei, dat de houding van de Ver. Naties geen permanent starre hou ding is, aangezien thans in de inter nationale politieke arena een verschui ving van machten zichtbaar is. We moeten maar het geschikte ogenblik afwachten om in de toekomst het vraagstuk weer in de Verenigde Naties te brengen, aldus Diapari, die vervol gens de hoop uitsprak, dat tegen die tijd de Nederlandse leiders bereid zul len blijken West-Irian aan Indonesië over te dragen, want zodoende kan het Nederlandse volk nog enig voordeel behalen. Hoogwater Dinsdag 14 Dec. 1954 Vlissingen: 4.31 u. 2.08 m., 17.04 u. 2.15 m.; Terneuzen: '5.03 u. 2.25 m., 17.34 u. 2.31 m.; Wemeldinge: 6.27 u. 1.67 m„ 18.52 u. 1.81 m.; Zierik- zee: 6.08 u. 1.42 m., 18.38 u. 1.57 m. MIDDELBURG, 11 December Woensdagmiddag zal de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, in de Statenzaal het College van Beheer van het Wegschap Walche ren officieel installeren. In deze sa menkomst zullen ook de leden van het dagelijks bestuur worden benoemd en ral het plan van wegen en waterlopen alsmede de toewijzing daarvan worden behandeld. bit dagelijks bestuur zal worden be- 'ast met de voorbereiding tot het op gang brengen van het Wegschap zoals net reglement van orde voor de ver sieringen, de salariëring van de voor ster en de leden van het dagelijks h ,jUr> van de administrateur en het oofd van de technische dienst, als- ®™e het oproepen van sollicitanten In het College van Beheer hebben ans, behalve de voorzitter, burge- eester J. L. Dregmans van Koudeker- 7»iZjtting 28 leden, waarvan aangewe- j n d°or de Polder Walcheren 5 leden, i.°e gemeenten Aagtekerke, Bigge- 'srv J^omburg, Grijpskerke, Melis- Sin» ost' en West-Souburg, Ritthem, "aurens, Veere, Westkapelle en telande elk één lid, en door de ge- 0noun Koudekerke, Middelburg, en v apelle’ Serooskerke, Vlissingen l,etvLouwenpolder elk twee leden. Aan hnna egschaP wordt opgedragen - be- onde uS en'ieIe uitzonderingen - het noeJ^d van het wegnet in de ge le h k gemeenten, voorzover buiten ve ^bouwde kommen gelegen, behal- p.“e We§en, welke voorkomen op het lnciaal Wegenplan. ben°nr ^t College van Beheer heb- voien’.en van Middelburg aanbe- X RniiV00r.de eerste vacature: 1. mr ■eert stein- 2- J. W. Kögeler; voor de ■dn vacature: 1. L. J. van ’t West- Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” rtoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. -.„♦oren: Vlissingen: Nieuwstr. h Telef. 326; Middelburg: Korte ïLrdstr. 35. Tel. administratie Lo Tel. redactie 2347; Ter- L neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., u Goes STRAATSBURG, 11 December De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft vandaag in zijn laatste zitting met 82 stemmen tegen 7 stemmen, bij 14 onthoudingen, een motie aangenomen, waarin zij zich uit spreekt voor een spoedige bekrachti ging van dë Parijse overeenkomsten inzake bewapening van West-Duits- land. Daarna zouden besprekingen met Rusland kunnen worden gehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1