Dijken in DE HEER VAN GREYLANDS Groningen niet bestand tegen hoge stormvloeden ;Y ff Concentratie PUZZLE N.V. polders komt nu op gang Waarom geen algemeen Zeeuws orgaan dat kan adviseren van W erkioosneid blijft laag II telen Een Lot voor min» Zijlstra in Provinciale deelneming aan E-55 Engels verhaal g Herdenking Prof. Dr H. Bavinck Eén uitwaterings-waterschap voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Laüüuraiyevdarüigde m acne leyeu iViüüiyouiery Nieuw Vreüerust ’-paviljoen voor 92 patiënten Wanneer krijgt Sluiskil gas? Vrije bewerking van een van Mrs Henry Wood. ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 11 December 1954 het Delta-plan" Dr Ir F. P. Mesu sprak over en ;oes I FEUILLETON VANDAAG EENS MAGISCHE HOEK. :ht. ten PIAHO'S OR6ELS FABERY DE JONGE, Juwelier - Horloger, T ge Kerkstraat - Goes EN- Ij voor h „Noord-Groningen en op fiets Topprestatie uit het land van de Alpen: HOUTMAN Gesprek van de dag iGA.B. heeft inor XFORD mpia ionnair® aterrem. Grote bezwaren Zeeland en de Deltaplannen Intrede vicaris Veldman te Colijnsplaat. Noodvoorzieningen nodig, daarna inpoldering van Lauwerszee, Dollard en Oostelijk Waddengebied Oplossing vorige puzzle I pagina 9 Ingezonden Mededeling (Adv.) doen. JUpina. m. 2 S3 voor, te gelegener tijd daarover ,ik 6 is T; ook niet gehaast hebben, het u te ko- het doen moest’. Volgens een voorlopig plan zal 6900 ha worden ingedijkt, waarvan 1600 ha water zal overblijven. De helft van de resteren de 5300 ha is zandgrond. De kostprijs van de ingepolderde gron den zou 10 tot 15 duizend gulden bedra gen. Dit komt overeen met de IJsselmeer- inpolderingen. DOLLARD. Als tweede urgente werk noemde ir Mesu de inpoldering van een deel van de Dollard. Ook hier zijn gevaarlijke plaat sen aanwezig. Naar de mening van ir Mesu zijn langs de Waddenkust uit veiligheidsoverwegin gen met uitzondering van enkele zwakke plekken verdere voorzieningen tijdens de afwachtingsperiode niet noodzakelijk. hier hem was van ichi- :ing. Ge it met ie, 2 nacht- L” tr. th en in- ge- de 27 ledi- 2-per met (feitje, Ls nacht- Ledi- (stof eitje f 52.50. f 24.50. 2- 45.-. loven- rsoons dikant f 75.— it met leaal lege op het ogenblik reeds in staat is aan de wensen „wat een nartelijke trouwe ziel was hij toch! Altijd even goed, hoe het eens van de Grijze zusters voor een goed deel Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jeren vertrouwd adres ur. LBVBÖ DEN HAAG, 9 Dec. Tengevolge van seizoeninvloeden is het aanbod van werkkrachten per 1 December met 16,261 toegenomen vergeleken bij 1 November. Op het ogenblik zijn 45.060 mannen werkloos en' verdienen 7036 mannen hun brood op de aanvullende werken. In dit seizoenverschijnsel t steekt niets verontrustends, want het aantal werklozen is nog altijd ruim 20.000 minder dan een jaar geleden. Zeeland telde per 1 December 614 werklozen tegen 522 per 1 November en 852 per 1 December 1953. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen bedraagt 5218. Daar staat de vraag naar vrouwelijk personeel te genover van 27.017! Deze gedachte is erg aanlokkelijk, maar zal zeer moei lijk te verwezenlij ken zijn. Gedepu teerde Staten hebben zich al onmiddellijk tegen verklaard en naar onze mening op grond van steekhou dende argumenten. Men zal het er over eens zijn, dat het geen in Zeeland gaat gebeuren een natio nale zaak is, die al lereerst thuis hoort in de Staten-Gene- raal. Maar toch zul len de Zeeuwse standpunten en me ningen tot in ’s lands vergaderzalen moe ten doordringen en het is van het aller grootste belang, dat Zeeland in staat is en kans ziet daar een duidelijk geluid te laten horen. s-GRAVbNHAGE, 8 Dec. nu theolo gisch Nederland in het algemeen en het Gereformeerd volksdeel in het bijzonder Maandag dankbaar herdenkt dat hon derd jaar geleden de beroemde dogmati cus, wijlen prol, dr Herman Bavinck in de pastorie te Hoogeveen het levenslicht aanschouwde, mogen wij niet achterblij ven enkele regels aan hem te wijden. Prof. Bavmck bezocht het gymnasium te Zwolle en studeerde daarna theologie, eerst te Kampen en later aan de K.U. te Leiden, waar hij promoveerde op de ethiek van Zwüigii. in Kampen legae hij het candidaats-examen af en in 1881 ver bond nij zich aan de gemeente te Erane- ker. Reeds in 189Z benoemde de generale synode hem tot hoogleraar in de dogma tiek, polemiek, ethiek en nog verschil lende vakken aan de Theologische Ho geschool te Kampen. In 1902 nam hij de benoeming aan de V.U. aan en daar is hij werkzaam geweest tot aan zijn dood op 29 Juli 1921. Prof. Bavmck heeft hooïdzakelijk naam gemaakt door zijn publicaties. Wie kent niet zijn werk „Gereformeerde Dogma tiek”, bestaande uit vier delen? Voorts zijn bekend Magnalia Dei, handlei ding bij het onderwijs in de Chr. gods dienst, cnr. wetenschap, de vrouw in de hedendaagse, maatschappij, wijsbegeerte der openbaring. Het is te veel om op te noemen. Bavinck worat vaak in één adem ge noemd met Kuyper, hoewel hij meer de man van het milde standpunt was en Kuyper een markante strijder. Bavinck was een overtuigd aanhanger van de Ge reformeerde belijdenis. (Jok op politiek terrein heeft hij zijn sporen verdiend. Hij was o.m. lid van de Eerste Kamer, waar hij een goed woord heeft gesproken voor het vrouwenkiesrecht. Het is geen won der, dat bij zijn uitvaart de toenmalige minister van onderwijs, wijlen dr J. Th. de Visser hem namens de regering hulde bracht aan de nagedachtenis van deze gevierde professor. UTRECHT, 9 Dec. Het verbonds- bestuur van de Katholieke Arbeiders beweging heeft zich (in een schrijven aan de fractie van de K.V.P.) onom wonden gesteld achter het prijsbeleid van minister Zijlstra. De maatregelen van deze minister met betrekking tot de witwasserijen en de haarden- en kachelbranche, worden met instem ming begroet. En ook het loslaten van de minimumprijs voor brood acht het bestuur alleszins juist. „Alleen als te gen de opwaartse druk van de prijzen de nodige tegenkracht wordt ingezet,, zal het streven om ook de arbeider mee te laten delen in de gestegen wel vaart geen farce worden!”, zo wordt gezegd. MIDDELBURG, 10 Dec. In de afdelingen der Prov. Staten is (vanzelfsprekend) naarstig geïnformeerd naar de stand van zaken op het punt van de concentratie van polders. De samenwerking op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland, zo was het antwoord, bevindt zich in een stadium van voorbereiding en hiervan worden gunstige resultaten verwacht. Binnenkort keygen Ged. Staten de rapporten der commissies, die deze ingewikkelde materie hebben bestudeerd en conclusies hebben getrokken. Een andere belangrijke opmerking op dit gebied is, dat men in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen tot de conclusie is gekomen, dat een uitwaterings-waterschap voor dat gebied gewenst is. En voorts werd naar aanleiding van gemaakte opmer kingen gezegd, dat de dienst van de Prov. Waterstaat wat de bekwaamheid der technici betreft gelijkwaardig is aan de Rijkswaterstaat. krijgen de Staten ook schetsen van het nieuwe Provinciehuis. Ten aanzien van het E.T.I. zal worden voorgesteld het pro vinciaal subsidie te verhogen. Ged. Sta ten zijn van plan te bevorderen, dat ge meenten, die zich tot dusver van.steun aan het E.T.I. onthielden, daarta® nog besluiten. Gezegd werd, dat dit instituut betrokken is of is geweest bij financieringen door der den voor investeringen in het bedrijfsle ven tot een bedrag van anderhalf millioen gulden. Tenslotte is het streven erop gericht de gastarieven in Vlissingen, Middelburg en Goes gelijk te doen zijn. De idee van een speciale commissie stuit dus wel op gro te bezwaren, zowel uit practische als uit staatsrechtelijke overwegingen. Er komt weer een nieu we commissie bij en wat moet precies haar taak zijn? Het is gemakkelijk enke le dingen te noemen, maar heel wat moei- lijker die in praktijk te brengen! Een andere vraag is, of het niet wen selijk is te komen tot een lichaam, dat los staat van het Pro vinciaal Bestuur als zodanig, maar dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle sectoren van het Zeeuwse le ven. Wij denken daarbij o.a. aan Ka mers van Koophan del, verkeers- en ver voersorganisaties, enkele gemeentebe sturen, terwijl bij de samenstelling ook moet worden gelet LAUWERSZEE. Behalve Ue onmiddelljjke „noodvoor zieningen” komen-in Groningen voor pri oriteit in aanmerking de inpoldering van de Lauwerszee. De dijken in de zak van de Lauwerszee hebben laaggelegen ach terland, zonden binnendijken. Doorbraak hiervan zou overstroming van een grote oppervlakte met verscheidene bevolkings- kenren tengevolge hebben. Er zijn reeds meermalen plannen gemaakt om tot in poldering over te gaan, waardoor een aanzienlijke oppervlakte cultuurgrond kan worden gewonnen. Het ligt, volgens ir Mesu, derhalve voor de hand, dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot inpoldering van de Lauwerszee. van de Statenleden te vol- Wij geloven, dat dit nog niet mo gelijk is, omdat het zelf nog te weinig weet en het voorals nog moet doen met wat men hoort van de directeuren der provinciale diensten, die door de Rijksin- stanties worden geschakeld en raadpleegd bij voorbereidingen. voor d® en van in ®en gaarne 3-jaar- eneven® grstreK- >n l®ëer ig- LOlWhK, 10 Dec. De Laoourafge- vaardigde George Wigg heeft Donderdag in het Lagerhuis voorgesteld veldmaar schalk Montgomery voor een krijgsraad ie dagen wegens het in bezit houden van geheime documenten. Premier Sir Win ston Churchill, die de socialist krachtig van repliek diende, betichtte Wigg van kleingeestigheid tegenover „een van de grootste figuren van het Britse leger”. Veldmaarschalk Montgomery volgde van af de speciale tribune glimlachend de korte schermutseling. Enige tijd gele den gaf de veldmaarschalk toe. dat hij de originele acte van de Duitse o vei gave, ge tekend te Luenenburg, in zijn bezit had. Hij verklaarde toen niet van plan te zijn, du msioriscne scuk af te staan om het in een archief te laten opbergen. Pas dan zullen Zeeuwse initiatieven ontwikkeld kunnen worden, indien de plannen en de begin selen, die er aan ten grondslag liggen, in de vorm van een wetsvoorstel zijn ge goten. Het lijkt ons vrij onvruchtbaar reeds nu een defini tief standpunt te for muleren, al misken nen wij daarmee niet in het minst de gro te waarde van oriën terende discussies. Dat deze in de eerste plaats gevoerd die nen te worden in de vergaderingen der Prov. Staten is bui ten kijf. En dat het college Staten haar opvoeding genoten had. Juist toen Mary Ursule de voordeur weer wilde sluiten, het rijtuig van Knivett was weggereden, vernam zij haastige, vlugge voetstappen, die van de klip, van de zijde van juffrouw Hallet’s woning kwamen. De gedaan te van een vrouw, of liever van een meisje, dook op, een hijgend, snikkend meisje. (Wordt vervolgd). ROTTERDAM, 9 Dec. Naar wjj ver nemen hebben de colleges van Gedepu teerde Staten der provinciën zich na in terprovinciaal overleg in beginsel vere nigd met een project tot deelneming van alle provincies aan de in het volgend jaar van 18 Mei tot 3 September in Rotterdam te houden tentoonstelling E-55. Deze deelneming zal in gezamenlijke paviljoens geschieden in het kader van de afdeling groei en bloei van stad en land. Aan de Provinciale Staten zullen, voor zover dit nog nodig is, de ter zake nodige voorstellen worden gedaan. De inzendin gen der provinciën zullen, nadat de ver eiste goedkeuringen zijn verkregen, wor den ondergebracht, in moderne paviljoens met een oppervlakte van ongeveer vijf duizend vierkante meter, waaraan een gelijke oppervlakte aan buitenterrein is verbonden. Het architectonisch gedeelte van E-55 staat onder leiding van de ar chitecten prof. Van den Broek en Bake- ma. Deze zullen voor de provinciale in zendingen samenwerken met door de pro vinciën aan te wijzen deskundigen voor de vormgeving. MIDDELBURG, 10 Dec. Het op de Stichting „Vrederust” te Bergen op Zoom te bouwen paviljoen zal plaats bieden aan 54 ouden van dagen en 38 t.b.c.- en andere infectie-patiënten, on der wie enkele internen. Deze laatste patiënten worden thans in de gewone paviljoens verpleegd, hetgeen een zeer ongewenste toestand is. Hg.t gebouw zal dus in een grote behoefte voorzien, aldus Ged. Staten in hun antwoord op de beschouwingen in de afdelingen. Het aantal patiënten uit Zeeland en Zuid-Holland is ongeveer even groot, n.l. uit elke provincie circa 400. Aan de provincie Zuid-Holland is daarom evenals aan Zeeland een bedrag van f 600.000.in de vorm van een geld lening gevraagd. Het opnemen van een bepaling tot reservering van een aantal bedden voor uit Zeeland afkom stige patiënten wordt door Ged. Sta ten ernstig ontraden. Zou dit toch ge beuren, dan zouden deze bedden, ook als zij niet bezet waren, toch betaald moeten worden. Bovendien mag bij het bestaande plaatsgebrek niet van het bestuur van „Vrederust” worden geëist, dat het een aantal bedden on gebruikt laat voor mogelijke aanvra gen uit Zeeland. van Ged. daarbij de richting zal moeten aangeven zal even min bij iemand be zwaren ontmoeten. Een andere vraag is echter, of dit col- 81) „Vergeef mij, dat ik u nog zo laat kom lastig vallen, juffrouw Castle- maine”, zeide hij. „Mijn bedoeling was, enkele uren vroeger hier te zijn, maar juist toen ik wilde vertrekken kwam er een cliënt, die mij verba zend lang heeft opgehouden”. Intussen had Mary Ursule hem een stoel aangewezen, terwijl zij zelve ook plaats nam. Zij was uitermate be nieuwd, wat hij te zeggen zou heb ben; dacht zelfs aan Anthony Cast- lemaine, want daarvan zou Knivett ook wel op de hoogte zijn, vermoed de zij. Mejuffrouw, ik breng u een droe vige tijding betreffende de procuratie houder en vriend van uw overleden vader, Thomas Hill. Hij was ook uw vriend”. „Is hij ziek?” vroeg Mary Ursule haastig. „Hij is ziek geweest”, op het laatste woord legde hij zoveel nadruk, dat de ander hem onmiddellijk begreep. Zij spronk bijna van haar stoel. „Is hij dood?” „Gaat u zitten. Ik weet, dat het u bedroeft. Hij is vanmiddag om vijf uur overleden”. „Ik wist niets van zijn ziekte af”, stamelde Mary Ursule. „Waarom ben ik niet geroepen? Ik had graag....” „Hij is eigenlijk niet ziek geweest. Sukkelde wat, de laatste dagen. Dok ter Tillotson zag geen gevaar in het geval. Hij zelf ook niet. Maar van morgen kwam er een ongunstige wen ding en hij liet mij roepen. U kunt er niets aan doen”. „Behalve, dat ik die trouwe vriend wel ietwat verwaarloosd heb”, zeide zij, droevig. „Er is geen enkele reden voor zelf verwijt’, zeide Knivett. „U hadt ook genoeg aan uw hoofd. Ik zou mij dan MIDDELBURG, 10 Dec. Wanneer krijgt nu eindelijk ook Sluiskil gas? Deze vraag is gesteld in de afdelin gen der Prov. Staten. En er werd aan toegevoegd de vraag waarom niet te gelijk met het leggen van zinkers door de Wester-Schelde een zinker door het kanaal TerneuzenGent is gelegd, zodat ook de bewoners van Sluiskil van gas kunnen worden voor zien. Het is toch wel een beetje al te dwaas dat, nu er van uit Sluiskil tot in Vlissingen gas wordt geleverd, maar dat de mensen, die vlak bij het productiecentrum wonen, daarvan verstoken zijn! Ged. Staten hebben geantwoord, dat het gemeen tebestuur van Terneuzen een onder zoek heeft ingesteld met als resultaat, dat ongeveer de helft der bevolking op aansluiting prijs stelde. Nu is de gemeente Axel concessionaresse voor de gasvoorziening van Terneuzen. Axel heeft zich tot een deskundige gewend om een plan te maken. Dit plan moet ook zijn afgestemd op de bestaande kanaalplannen. Ged. Staten blijven de zaak in ’t oog houden en zul len de gasvoorziening zeker bevorde ren, wanneer deze financieel en econo misch opzicht uitvoerbaar blijkt. ■j—«ye Zeeuwse Statenleden wensen meer voorlichting over de Deltaplannen. Zij vormen tenslotte het hoogste bestuurs- orgaan van onze provincie en zij hebben volkomen ge lijk, als zij erop aandringen zo volledig mogelijk op de hoogte te worden gehouden. Het gaat om Zeelands toekomst en daar over willen zij terecht ook iets te vertellen hebben. Daarom is het verklaarbaar, dat in de afdelingen van alle kanten op meer voorlichting werd aangedrongen. Zelfs kwam de gedachte naar voren een speciale commissie uit de Staten in het leven te roepen, die zich zou moeten verdiepen in de plannen en de gevolgen daarvan voor Zeeland. Zij zou ook moeten nagaan of er aanleiding bestaat tot het instellen van een bijzondere (Provinciale) dienst voor de Deltaplannen en eventueel ook voor het Drie-eilandenplan, het kanaal TerneuzenGent en de dijksverzwaringen. Alles behoort u toe”. „Wat een hartelijke trouwe ziel J-~ hem ook ging”. „Ja”, erkende Knivett. „Hill vrij wat braver dan menig ander zijn medemensen”. „Maar”, riep zij dan opeens uit, ,)1E. kan zelve niet handelen. Ik zou niet weten, wat ik doen moest of hoe ik 1 8 3 6 4 2 2 is R; 3 is A. 4 is e; 5 is L; J is N; 8 is W; 9 is P. Het bouwvolume was ook nu weer een onderwerp, dat aller belangstelling had. De toestand is zeer zorgelijk en men zal nu op een wijze als tot nu toe niet is gebeurd moeten optreden, b.v. door het richten van een klaagschrift aan de Ko ningin. In enkele gevallen is volgens Ged. Sta ten met succes stelling genomen tegen de opvatting der regering en voorshands menen zjj, dat van een klaagschrift geen sprake kan zijn. Helaas staan niet voldoende exacte ge gevens ten dienste. Indien niet binnen afzienbare tijd een landelijke woning telling volgens objectieve en overal ge lijkelijk geldende maatstaven zal plaats vinden, zouden Ged. Staten zo’n telling voor Zeeland al hebben bevorderd. En verder stelden zij opnieuw vast, dat de (industriële) ontwikkeling van de pro vincie door het schrikbarende woningte kort ernstig wordt belemmerd. GUNSTIGE FINANCIËLE POSITIE. Blijdschap en dankbaarheid heersten allerwegen over de gunstige financiële positie der Provincie. Een verwijt, dat Ged. Staten rijkelijk met subsidies om springen, werd afgewezen. De suggestie werd gedaan nu meer te doen voor de water- en lichtvoorziening in de z.g. on rendabele gebieden. Er is, aldus Ged. Sta ten, wat de electriciteitsvoorziening aan gaat, de laatste tijd behoorlijke vooruit gang te constateren. De uitbreiding ge schiedt thans in kringen in de hoop, dat zodoende op deze wijze het gehele gebied kan worden aangesloten, al is net college niet optimistisch voor de ver afgelegen gebieden. Alleen voor Thoien is al een begroting van 15 millioen opgesteld en voor heel Zeeland zou de uitvoering van dit werk meer omvatten dan thans in de electrici- ieitsvoorziening is geïnvesteerd. Zou men het doen, dan kan geen cent voor andere belangrijke zaken beschikbaar worden gesteld. Overigens wezen Ged. Staten op de in stelling van een nationale Electriciteits- commissie Platteland, waarin de P.Z.E.M. is vertegenwoordigd. Het resultaat moet worden afgewacht. Zij zullen in studie nemen de vraag, of de Provincie nog een taak heeft naast de P.Z.E.M. MINDER VALIDEN. Nog werd medegedeeld, dat de Staten een voorstel zal bereiken om een bedrag van f 5500.te voteren voor werkplaat sen van minder validen. Zodra mogelijk „Daarover behoeft u zich niet te be kommeren, juffrouw Mary. U geeft mij maar volmacht en ik zal alle za ken wel voor u behandelen. Niet te gen betaling. Neen”, want zij maakte een afwerende beweging „die kleinigheid doe ik uit vriend schapsbetrekking tussen uw vader en mij”. „U bent heel vriendelijk”, stamelde zij. „Hebt u pen en inkt bij de hand?” Het verlangde was spoedig gevon den en zij tekende de volledige vol macht, die hij gereed maakte. Ver volgens nam hij afscheid, meedelend, over enkele dagen terug te zullen ko men, om de zaken verder met haar te regelen. Zij vergezelde hem tot de voordeur. Het was heerlijk weer nu. De zwa re regens, afgewisseld door een on weersbui, hadden opgehouden. Op de weg lagen grote plassen. Als een jon geling wipte Knivett er over, om het rijtuig te bereiken, dat hem naar Stil- borough terug zou brengen. Intussen hadden de zusters Ma ry Ursule, een Gastlemaine! was er nu toch niet! haar voormalige di rectrice op de hoogte gebracht van de praatjes, die er sinds enige tijd in het dorp rondgingen ten aanzien van Jane Hallet, wat zuster Mildred een ongehoorde zaak vond. Zij nam zich .ij, gr ren. Verder is er nog wat zilver en zo. met Jane te praten, die immers op een regionale vertegenwoordiging, f Dat in deze commis- sie deskundigen der provinciale diensten zitting hebben zou het werk dezer alge- B meen Zeeuwse com- J missie alleen maar ten goede komen en K het lijkt ons zelfs ge- wenst, dat met ’t oog op een goed con- w tact met het Prov. Bestuur een Ge- 9 deputeerde daarvan voorzitter wordt. Uiteraard kan een w dergelijke veelzijdig w samengestelde com- missie slechts een s adviserende be- W voegdheid hebben, k De beslissingen moe- ten genomen worden 9 door de Prov. Staten, w Maar het grote voor- deel van deze vorm S is, dat men kan ko- S men tot een alge- S meen Zeeuws stand- 9 punt en dat èn Ge deputeerde èn Pro- 1 vinciale Staten we- ten hoe er in de pro- vincie over allerlei onderdelen van de 1 plannen wordt ge- dacht. Tenslotte lijkt ons het bestaan van deze commissie ook van een niet onbelang rijke psychologische waarde. Men weet dan overal, dat de Zeeuwen de dingen niet zomaar over zich heen laten ko men, maar wel de gelijk zelf een stem in het kapittel wil len hebben. En prac- tisch kan het zó worden, dat b.v. bij onderzoekingen door inschakeling van de- ze commissie de taak van het Provinciaal Bestuur en van som mige provinciale diensten enigszins wordt verlicht. men vertellen, u zoudt het toch wel vernomen hebben, ware het niet, dat ik u nodig heb. We kunnen niets doen zonder uw vergunning, nauwelijks 'n doodkist bestellen. U is namelijk door hem als enig en uitsluitend executeur benoemd”. „Ik! Executeur?!” „Inderdaad. Zijn testament bestond nauwelijks uit tien regels, ik heb het zelf opgesteld. Al zijn hebben en hou den heeft hij aan u nagelaten met onbeperkt volmacht, er mee te han delen, zoals u goeddunkt”. „Maar wat moet ik nu beginnen, mijnheer Knivett? Mij executeur te maken!” „Ik heb wel begrepen, juffrouw Castlemaine, dat u er op het eerste horen niet mee ingenomen zou zijn. Eerlijk gezegd was ik er ook wat ver baasd over, maar hij wilde het be slist zo hebben. Misschien had hij wel de idee, dat het een aanleiding zou zijn, om u hier vandaan te halen. Het beviel hem niet, dat u hier be land bent”. „Dat weet ik. Hij heeft het mij on omwonden verteld, toen hij onlangs hier was. Ik heb mijn best gedaan, er van te overtuigen, dat ik hier gelukkig was, maar hij wilde het niet geloven”. „Precies. Zijn geld is in goede, solie- de fondsen belegd en zal u zowat drie honderd vijftig pond ’s jaars rende- COLIJIvSPLAAT, 9 Dec. Vicaris Veldman, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat, zal zich Zon dag 19 December aan zijn nieuwe ge meente verbinden. Volgens ir Dibbits, de hoofdingenieur - directeur der Rijkswaterstaat zou door inpoldering van het Oostelijk Wadden gebied een oppervlakte van ongeveer 25.000 ha cultuurgrond, in hoofdzaak zandgrond, gewonnen kunnen worden. Ook hier zullen de kosten omstreeks f 15.000 per ha bedragen. Uitvoerig sprak ir Dibbits over de ar beidsvoorziening voor deze werken, daar in Groningen een tekort aan ar beiders bestaat. Hij meende, dat men ook voor deze werken arbeiders overal uit het land zal moeten aantrekken, die dan in kampen zullen worden gehuis vest. ULRUM, 10 December. - ,,Er is geen enkele dijk in Groningen, die bestand zou zijn tegen buitengewoon hoge stormvloeden. De dijk- hoogte zou moeten liggen op zeven tot acht meter plus N.A.P., maar de hoogste dijken komen gemiddeld op 6,5 m plus. Daarom is het noodzakelijk in deze provincie tot aanzienlijke dijksverhoging over te gaan.” In deze geest sprak vanavond dr ir F. P. Mesu, oud-directeur van de Cultuurtechnische dienst, in een rede over: „Noord-Groningen en het Deltaplan De Groninger Maatschappij van Landbouw heeft zich destijds tot de regering gewend met het verzoek de opdracht van de Delta-com- missie niet te beperken tot het Zuid-Westen van ons land, maar ook de gewenste hoogte van de dijkvakken in het Noorden van ons land in haar beschouwingen te betrekken. Het is nog niet bekend tot welk advies de Delta-commissie zal komen. Met betrekking tot de vermoedelijke volgorde der werken in Groningen zal ongetwijfeld nog veel studie nodig zijn, terwijl ook het inzicht van het Prov. Be stuur veel gewicht in de schaal zal leggen. Onder het voorbehoud, dat dit zijn per soonlijke mening was, zei ir Mesu, dat in de eerste plaats de zwakke of gevaar lijke plaatsen in de hoogwaterkeringen dienen te worden opgespoord en zodanig versterkt te worden, dat over de gehele linie een redelijke mate van veiligheid wordt verkregen. Dit in afwachting van de tot standkoming der definitieve ver sterkingen, in de hoop, dat zich een uit zonderlijk zware storm in deze afwach tingsperiode niet zal voordoen. Verwacht mag worden, dat wanneer deze werken geen bijzondere voorrang verkrijgen, pas over 20 of 25 jaar een verbetering zal zijn uitgevoerd. Horizontaal en verticaal dezelfde woor- ®n invullen: 1. Rashond; 2. Vissoort; 3. lemand of niets uitgezonderd; 4. Li- «aamsorgaan; 5. Rivier in Oostenrijk; 6. landbouwgereedschap. 4 4 7 7 3 6 6 4 9 5 3 1

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5