f 127.103,23 Kokkie, het „duizend-gulden-kind Nederlandse argumenten bleken indruk te hebben gemaakt Koning Gustaaf reikte de Nobelprijzen uit t- „Ik ben geen profeet!” minister Kernkamp f J A A zei Gered in bange uren Bijzondere postzegels dan voor een voor een bijzondere gebeurtenis had meer belangstelling voor zijn step fototoestel! Eerste ronde is Weer 35.000 gulden gewonnen China moet vliegers vrijlaten 3 pk twee-derde meerderheid 0 Hemingway had concurrent I -- 1V-MDCCCCLIV-X11 Krachtige rede van Von Balluseck v. d. Wetering„Als men een stap wil zetten moet men toch eerst de weg kennen!” Nog geen hogere melkprijs in Westelijke provincies Zes stemmen te kort voor Vorig /aar; 118.751.15 Nieuw-Guinea in de Ttveede Kamer Ver. Naties van oordeel: tri De Parijse verdragen New York, 10 December. Indonesië heeft bakzeil gehaald STATUUT VOOR HET KONINKRIJK Uniecollecte in 300 plaatsen Houding der P.v.d.A. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hulprangeerder verongelukt Signaal op veilig? Stemmen voor en tegen. N- -i Niemand is geschrokken van Russische dreigementen I met de resolutie inzake Nieuw-Guinea. In de algemene verga- I dering der Ver. Naties, waarin de resolutie hedenavond in I stemming werd gebracht, werd de vereiste meerderheid van I twee-derde niet gehaald van de 60 uitgebrachte stemmen I waren er 34 voor, 23 tegen, terwijl drie landen zich onthiel- I den van stemming. De vereiste meerderheid was veertig. DE BILT ZEGT Weinig wind yys e^jnzgedrukt bÜ de N-v- Joh- Drie stemmingen. Negen veranderingen. ;.,ichting 10e JAARGANG, No. 2961 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE VER. NATIES VERWERPEN NIEUW-GUINEA RESOLUTIE tt zelfde Hen -,t ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Kokkie was echt het held je van de dag. „Om te zoenen”, vonden de aanwezige lieve dames. De heren streken hem maar eens over zjjn steile kuif. Speciaal de heer Abe de Vries uit Amsterdam, die hem het Bijzondere waardering had minister Kernkamp voor de verklaring van de heer De Kadt (P.v.d.A.), dat zijn frac tie niet meer met Indonesië over Nw.- Guinea wil onderhandelen en dat zij ook niet streeft naar een gemeenschap pelijk bewind over dit gebiedsdeel. Het is trouwens begrijpelijk dat de bewindsman er behoefte aan had aan dit P.v.d.A.-standpunt vast te nagelen, want de heer De Kadt had een belang rijke restrictie gemaakt: de P.v.d.A.- fractie neemt dit standpunt in zolang er zich geen nieuwe internationale ont wikkeling voordoet. In de overigens voortreffelijke redevoering van de so cialistische efgevaardigde zaten ele- ZEEUWSCH DAGBLAD STOCKHOLM, 10 Dec. - Ko ning Gustaaf Adolf van Zweden heeft vandaag in het concertgebouw in Stockholm de Nobelprijs voor e.lczkunde, die dit jaar is toegekend aan de Amerikaanse schrijver Er nest Hemingway, uitgereikt. He mingway was door ziekte verhindert de plechtigheid bij te wonen. Zijn prijs, ten bedrage van 125.000,—' werd voor hem in ontvangst geno men door de Amerikaanse ambas sadeur in Zweden, Cabot. Voorts overhandigde de Koning de Nobelprijs voor natuurkunde aan de Duitse professor Max Born, de prijs voor scheikunde aan de Ame rikaanse professor Linus Pauling en Zoals wij reeds meldden, is de Nederlandse kolenboot „Ariel” van de Kustvaart Unie in Gro ningen Dinsdagavond in nood weer voor de Franse kust ver gaan. Vijf leden van de acht kop pen tellende bemanning vonden in de kolkende zee de dood tij dens pogingen het strand bij Les Sables d’Olonne te bereiken; vier van hen kwamen om in de bran ding toen de reddingboot, waarin zij uren en uren achtereen had den rondgedobberd, het Franse strand bereikteToen was het reeds Woensdag. De overige drie mannen bereikten meer dood dan levend de vaste wal, waar zij in het ziekenhuis werden opgeno men. Links op de foto de 24-jarige kapitein G. van Tuil uit Delfzijl met de eerste machinist Hendrik Rijks (rechts) in het ziekenhuis, waar de tweede machinist Klaas Akkerman het bed moet houden. HEERLEN, 10 Dec. De 28-jarige hulprangeerder P. Opgenoordt uit Heerlen is Vrijdag op het rangeerter rein van de mijn „Oranje Nassau I” te Heerlen om het leven gekomen door dat hij bekneld raakte tussen de buf fers van twee rangerende wagons. De juiste toedracht van het ongeluk is niet bekend, daar niemand het heeft zien gebeuren. Het slachtoffer was onge huwd. kijken. Maar toen de step kwam met een rem, een grote wimpel, een lidmaatschapschild van de ANWB en het embleem van de wegen wacht, was hij helemaal stomver baasd en zo blij, dat hij geen dankje kon zeggen en alleen maar knikte toen de heer Van Balen hem vrien delijk verzocht geen brokken in de Amstelstad te willen maken. Voor een fototoestel, dat de Bo- nefo hem aanbood, had hij nog wei nig oog. „Maar dat komt wel”, zo troostte voorzitter J. Wolfslag zich- zelve. Voor een praatje met de krante- meneren had Kokkie wemig tijd. „In welke klas zit je Kokkie?” Een wijsvinger ging omhoog. „Hoeveel broertjes en zusjes heb je?” Vier vingers gingen de lucht in. „Hoe vind je de step?” Een grijs en een licht in zijn pien tere blauwe oogjes. Duim op! En dat was dan het interview met het heldje van de dag! Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord menten, waarop een eventuele omme zwaai gefundeerd zou kunnen worden. De A.R.-afgevaardigde Prof. Ger- brandy heeft nog een betoog gehou den waaruit veel bezorgdheid sprak. Gezien de ervaringen tijdens de In donesische kwestie Nieuw-Guinea is daarvan een staartje vroeg hij zich af of het signaal inderdaad wel op veilig staat. De oud-premier was er niet erg gerust op. Ook niet over de mededeling van minister Staf over de verdediging van Nieuw-Guinea. Naar zijn mening beseft het Kabinet niet voldoende dat wij een macht in het Oosten moeten opbouwen, die in staat is (eventueel) oorlog te voeren en de Nederlandse positie te hand haven. Dat is beter dan klap te lo pen op derden. duizend-gulden-kind” noemde. Daarin zit de oorzaak van alle vreugd. Want de heer De Vries won de hoofdprijs van de wedstrijd voor vacantiefoto’s, uitgeschreven door de A.N.W.B., de „Stichting Film en Foto” en de Bond van Nederlandse Foto-detailhandelaren. Deze prijs werd hem door de heer H. J. van Balen, algemeen directeur van de A.N.W.B., overhandigd. Nadat de andere prijswinnaars het hunne hadden gekregen, de heer Mr. A. Menalda als voorzitter van de jury over de vreugden van het fotograferen had gesproken (waar bij hij o.m. zei, dat fotograferen, net als het invullen van een belas tingbiljet, de kunst van het wegla ten met een scherp oog is, zodat een direct beeld verkregen wordt), kwam Kokkie aan de beurt. Hij had het al prachtig gevonden om naar de tentoonstelling van „zijn foto”, (het „toeschouwertje” van de heer De Vries) te mogen komen „Het zou duidelijk een schending zijn van deze voorzieningen en van onze verplichtingen als wij het ge bied en de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea aan een andere mo gendheid overdroegen zonder de be trokkenen zelfs ook maar te raad plegen. Terwijl het toch een aange legenheid is, waarbij voor hen le vensbelangen en een toekomst op het spel staan!” Australië stelde zich zeer resoluut achter Nederland. „Drijf de kwestie toch niet verder door!” zo zei Sir Percy Spender. „De Ver. Naties zouden slechts verdere moeilijkheden tussen drie (dus ook Australië!) teweeg bren gen als zij Indonesië aanmoedigen zijn aanspraken te handhaven!” Chili kondigde aan tegen de resolu tie te zullen stemmen, „omdat zulks in het belang is van de bevolking van N.- Guinea”. Canada, dat zich in de politieke com missie van stemming onthield, kondig de nu aan dat het zou tegenstemmen. De afgevaardigde van India steunde Indonesië in een zeer ironische speech- je. Hij noemde Nieuw-Guinea „het laatste overblijfsel van het kolonialis me in Azië”. „Maar” zo zei hij „de verdeel-en-heers-politiek der ko loniale mogendheden heeft er nog steeds toe geleid dat de landen die zij wensten te verdelen, zich toch hebben verenigd. En zo scheppen die koloniale rijken de voorwaarde voor hun eigen ondergang!” DEN HAAG, 10 Dec. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft vandaag 35.000 gulden ontvangen. In totaal Is nu 2.148.000 gulden bijeengebracht. PARIJS/BONN, 10 Dec. - De eerste ronde in de strijd om de be krachtiging van de Parijse verdra gen, van welke het belangrijkste as pect is de herbewapening van Duits land, is door de voorstanders ge wonnen: De commissie van Buiten landse Zaken van de Franse Natio nale Vergadering heeft bekrachti ging van de verdragen aanbevolen. Tegelijkertijd werden in Bonn drie van de vier verdragen goedgekeurd door de Bondsraad tijdens een zeer formele zitting waarbij nauwelijks gesproken werd. Drie van de vier dat zijn de ver dragen betreffende afschaffing van het bezettingsstatuut, het stationneren van buitenlandse strijdkrachten in West- Duitsland en de toetreding tot de W.- Europese Unie en de Navo. Eenstem mig besloot men niet over het Saar- accoord te praten dat wacht nog op nieuwe onderhandelingen. In Frankrijk verwacht men dat pre mier Mendès-France de buit zal bin nenhalen, maar er zal meer oppositie zijn dan was voorzien. Er was in de politieke commissie ook maar een zeer geringe meerderheid: 16 voorstem mers, 15 tegenstemmers en 11 afge vaardigden die zich onthielden van stemming. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. NEW YORK, 10 Dec. De Weste lijken zijn in het minst niet geschrok ken van de dreigende taal, die in de afgelopen dagen zowel uit Moskou als uit Peking gehoord is. Peking kreeg gisteren de pil te slikken, dat de alge mene vergadering der Ver. Naties met een overweldigende meerderheid de resolutie aannam, waarin aan secreta- ris-generaal Hammarskjoeld wordt opgedragen, stappen te doen om de vrijstelling te bewerken van de 11 Amerikaanse vliegers die in rood-Chi- na tot gevangenisstraffen zijn veroor deeld wegens spionnage. Vijf en veer tig van de 56 landen stemden voor. Overigens voor Hammarskjoeld geen benijdenswaardige taak. Hij moet vóór 31 December aan alle leden-staten rap port uitbrengen! En ook het krachtige antwoord, dat radio-Moskou gisteren bekend maakte op de weigering der Westelijken om mee te doen aan de Moskou-conferen- tie, heeft geen indruk gemaakt. In Washington verklaarde men dat het niet eens de moeite waard was erop te antwoorden en in Oostenrijk noem de men het een „loos dreigement”. I Zoals men zich zal herinneren werd in deze resolutie de hoop uit- I gesproken dat Nederland en Indonesië „hun pogingen om een oplossing I te vinden inzake de kwestie Nieuw-Guinea, zullen voortzettèn”. Zij I was opgesteld door de politieke commissie en in deze vergadering aan- I vaard met eveneens 34 stemmen voor, maar slechts 14 tegen bij 10 I onthoudingen. In de politieke commissie is een gewone meerderheid I voldoende. Uit het aantal tegenstemmers van thans blijkt echter wel, I dat de Nederlandse argumentering niet nagelaten heeft indruk te maken. I Vandaag was het de Nederlandse af- I gevaardigde Von Balluseck die duide- I lijk uiteenzette waarom Nederland met I deze resolutie niet kan en wil instem- I men. „Indonesië kent maar één oplos- I sing van het geschil” zo zei hij I ,41.1. erkenning door Nederland van de I Indonesische souvereiniteit over Nw.- I Guinea. Deze oplossing kan Nederland I in geen geval accepteren, dus waarom sou men dan verder praten?” Het tweede argument dat hij in het I geding bracht was, dat de Ver. Naties I iet competent zijn om zich met deze zaak te bemoeien. Toen Nederland in 1949 erin toestemde over Westelijk Nieuw-Guinea te onderhandelen, be loofde men dit aan een deelgenoot in de Unie. Die Unieband is thans op ver zoek van Indonesië verbroken. Boven dien: Indonesië was toen een federale staat en aan ieder der deelstaten was het recht van zelfbeschikking toege kend. Nu is het een unitaristische staat I geworden maar dat ontslaat Ne- I derland niet van de plicht om voor het I recht van zelfbeschikking van Nieuw- I Guinea op te komen. DEN HAAG, 10 December Een zielsgelukkig jochie van een jaar of zeven amuseerde zich van morgen kostelijk in een der zalen van de Haagse Pulchri Studio, Blonde Kokkie Tijssen uit Am sterdam racete met een splinter nieuwe step over de parketvloe ren en tapijten. Om de benen van de vele aanwezige grote mensen heen scheerde hij. Zijn bruine jas je en een grote A.N.W.B.-wimpel fladderden mee in dit vlugge spel, dat werd aangedreven door twee stevige jongensbenen in een rode ribfluwelen broek. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Kouder dan gisteren. Hoogwater Zondag 12Dec. 1954 Vlissingen: 3.00 u. 2.40 m., 15.23 u. 2.39 m.; Terneuzen: 3.33 u. 2.59 m., 15.53 u. 2.56 m.; Wemeldinge: 4.57 u. 1.99 m., 17.15 u. 2.01 m.; Zierik- zee; 4.43 u. 1.73 m., 17.04 u. 1.75 m. de prijs voor geneeskunde aan de Amerikaanse professoren John En ders, Frederick Robbins en Thomas Weller. Over de toekenning van de Nobel prijs voor letterkunde aan Heming way heeft meningsverschil bestaan. De Zweedse academie voor letterkunde, die de prijs toekent, heeft getwijfeld tussen Hemingway en de linkse IJs landse auteur Halldor Kilian Laxness. Volgens het testament van Alfred Nobel moet de prijs worden toege kend aan „de persoon, die op het gebied van letterkunde het verdien stelijkste werk met idealistische strekking heeft geleverd”. De voor zitter van de academie, Dr Anders Oester ling, verklaarde Vrijdag, dat Hemingway, behalve de in vroegere werken getoonde „brute, cynische en ongevoelige kanten”, ook „heroische „pathos” heeft getoond en een man lijke liefde voor gevaar en avontuur met een natuurlijke bewondering voor elk individu, dat de goede strijd voert in een wereld van realiteit, overschaduwd door geweld en dood. Het dankwoord van «Hemingway werd door de Amerikaanse ambassadeur voorgelezen. Hemingway schreef o.m.: „Schrijven op zijn best is een eenzaam leven. Als een schrijver die eenzaam heid ontvlucht en groeit in openbaar aanzien, dan gaat zijn werk achteruit. Voor een oprecht schrijver moet elk boek een nieuw begin zijn, vanwaar hij opnieuw streeft naar iets dat niet te bereiken is en dat nog nooit ver richt is. Wie daarnaar streeft zal, als hij veel geluk heeft, soms succes heb ben!” Uitgave: jjtfng „Zeeuwsch Dagblad” Udkantoor: Goes, L. Vorststr. I Tel. 2438. Giro 274289. ..tnren: Vlissingen: Nieuwstr. ftplef. 326; Middelburg: Korte wtqtr 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: posterbaan &^Le Cointre N.V., Ter gelegenheid van de bevestiging '80 het Statuut voor het Koninkrijk wor H.M. de Koningin op 15 Decem- “er 1954 zal in elk der drie delen van el “krijk een bijzondere postze- (zonder toeslag worden uitgege- De Nederlandse zegel zal in de “Meerwaarde van 10 cent verschij- n> de Surinaamse en de Antilliaan- 2egels in de waarde van 7 Ia cent. Nederlandse zegel zal van 15 De- r 1954, te 15 uur, tot en met 14 inr^kf1 1955 op alle Nederlandse post- r,„ch‘'ogen verkrijgbaar zijn, de Su- hjerS>e en de Antilliaanse zegels zijn vak te !ande gedurende genoemd tijd je verkrijgbaar a 15 cent, per exem- «elk aan de philatelistenloketten, !jpen^°P ^sommige postkantoren zijn zekd/rie blondere zegels dragen de- e voorsteüng, n.l. de beeltenis van °'en' v ^on'n8'n> waaromheen de na- aanLk ,de drie landen zodanig zijn bövLa a, dat het land van uitgifte op .I aan k°mt te staan. Voorts komen 't>otl2e£els. de vermelding „Statuut uitgifte ninkrijk” en de datum van Het H°meinse cijfers) voor. kunsto* Werp 's vervaardigd door de )e zesolaarS' L. Hartz, te Haarlem. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 December „De ontwikkeling van Nieuw-Guinea bevindt zich nog in een experimenteel stadium. Wij weten nog veel te weinig van dit gebiedsdeel om te kunnen uitmaken welke mogelijkheden het biedt. Het is onjuist en onbillijk om onder die omstandigheden van de Regering te ver wachten dat zij concrete plannen heeft op langere termijn. Zoiets noemt men dan „een brede politieke visie”, maar dit verlangen is eerder onwerkelijk, omdat we de basis-gegevens nu eenmaal niet kennen. Noch de deskundigen, noch de gouverneur van Nieuw-Guinea achten het mogelijk om reeds nu ontwikkelingsplannen op langere termijn te construeren. Zelfs de Australische Regering is daartoe niet in staat, al is de openlegging van het Australische deel van Nieuw-Guinea verder gevorderd”. Op deze wijze trok gistermiddag minister Kernkamp in de Tweede Kamer van leer tegen de heren de Graaf (K.V.P.) en van de Wetering (C.H.), die in eerste termijn weinig goede woorden over hadden voor het lapgzaam-aan beleid in Nieuw-Guinea. De bewindsman was een beetje te leurgesteld over de betogen van deze afgevaardigden. De heer van de Wete ring had hem een „profetische blik” toegewenst. „Men veronderstelt bij mij visionnaire begaafdheden, die ik niet kan opbrengen. Als Christenmens heb ik de grootste eerbied voor profeten. Maar een oud-testamentische profeet in een kemelsharenmantel is niet de man om een begroting van een bull dozerland te verdedigen. Als ik als profeet in de Kamer zou hebben ge sproken zou ik weggestemd zijn met 99 tegen 1 stemmen”. Daar konden de beide opposanten het voorlopig wel mee doen. Voordien echter had prof. Ger- brandy (A.R.) reeds een opmerking gemaakt, die een luid instemmend gelach veroorzaakte. „Ik was getrof fen toen ik de heren De Graaf en Van de Wetering hoorde en ik dacht: „Wat weten z;j er veel van. Maar zij zijn dan ook een blauwe Maandag in Nieuw-Guinea geweest”. Bij de repliek krabbelden de heren de Graaf en van de Wetering aardig terug. „De minister moet niet zo ge prikkeld zijn”, zo zeide de C.H.-afge- vaardigde. „Er zijn misverstanden in het spel. Op bepaalde punten zijn we langs elkaar heen gegaan”. En hij be toogde nu ook uitvoerig dat hij voor stander is van een stapsgewijze ont wikkeling. Maar kan men een stap zet ten, zonder dat er een weg is? Dat is nu juist het verschil van mening, want minister Kernkamp en gouverneur Van Baal kunnen in dit oerwoud nu een maal de weg nog niet ontdekken. En de heer de Graaf ontkende ten stel ligste dat hij gepleit heeft voor een snellere openlegging van dit gebieds deel. Over de resolutie is in drie onder delen gestemd. Het eerste werd de preambule in stemming gebracht. De uitslag was 34 voor, 21 tegen en 5 onthoudingen. Voor het operatieve gedeelte werden 34 stemmen uitgebracht, 23 tegen en 3 onthoudingen. Het verzoek in de resolutie aan bei dé partijen om rapport uit te brengen over de vorderingen aan de volgende zitting van de algemene vergadering kreeg 34 stemmen, terwijl 22 landen tegenstemden en 4 zich van stemming onthielden. Geen der onderdelen kreeg dus de vereiste tweederde meerderheid, zodat da gehele resolutie werd verworpen. De landen, die in de algemene ver gadering anders hebben gestemd dan in de politieke commissie, zijn: Brazi lië, Canada, Chili, China, Dominicaanse Republiek, Israël, Nicaragua, die in de politieke commissie zich van stemming onthielden. Deze landen hebben in de algemene vergadering tegen de resolu tie gestemd. Peru, dat in de politieke commissie voorstemde, stemde vandaag tegen. Guatemala, dat zich in de politieke commissie voor de resolutie uitsprak, heeft zich vandaag van stemming ont houden. De Ver. Staten onthielden zich ook ditmaal van stemming. DEN HAAG, 10 Dec. De Alge mene Ver. voor Melkvoorziening te ’s-Gravenhage deelt mede, dat haar advies om ingaande a.s. Maandag in Westelijk Nederland de consumptie- melkprijs te verhogen, inmiddels is achterhaald door op haar uitgeoe fende aandrang om deze prijsverho ging korte tijd uit te stellen. Dit houdt verband met de in regerings kringen in behandeling zijnde garan tie- en verrekenprijs welke voor 19541955 voor melk zal gelden. De vereniging meent aan deze aan drang gevolg te moeten geven. Bin nen weinige dagen zullen nadere mededelingen worden gedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1