K SI alt Hel Niet veel w. Critiek op het beleid van B. „Het Colijnspl.Boys kan zich door zege in kopgroep nestelen Spannende strijd in Zeeuwsch Vlaanderen derde milieu’ WU gaat van zieke gezonde grond bouw van nieuw animo voor Walcheren koelhuis op a en naar tt schrale huidl teltcrcl Kerstmis voor bejaarden uit rampgebied Ver. bedrijfsvoorlichting vergaderde voor Het dorpshuis te Renesse Electriciteitsnet wordt uitgebreid Begroting 1955 aangenomen Plechtige bijeenkomst te Goes Kerkwerve in beroep bij de Kroon Zaterdagmiddagvoetbal Onze verwachtingen Het programma van de Junioren Breskense dijkraadsleden nemen ontslag Zeeuwse Sportkalender ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 10 December 1954 Pagina 1 Vri Chronometer- camera. AANBESTEDING 1 o Raadsvergadering Wemeldinge Discussie. Zeven woningen te Middelburg Rheumatische Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. ZOUTELANDE. Begroting 1955 aangenomen. Waar zijn onze schepen 7 Tegen besluit Ged. Staten t.a.v. de bouw van een chr. school. Volleylial Afzonderlijke competitie. K. van Driel houdt lezing te Middelburg. Postduivententoon stellingen. Van kiemremmende middelen wordt veel verwacht Handel bouwt. Bevelandse Burgerlijke Armbesturen vergaderden. GOES, 9 Dec. Op de algemene leden vergadering van de vereniging van Ba- gerlijke Armbesturen in Zuid- en Nww Beveland heeft mr P. van der Wo«* secretaris van de Voogdijraad te Miaffi' burg een voordracht gehouden over Kinderbescherming. Hij gaf een uiteen zetting van het huidige werk van Voogdijraden. Het werk is belangrijk nn- gebreid, aangezien o.a. de uitvoering 'an de pleegkinderwet en de adoptiewet der de Voogdijraad valt. Tijdige tussen komst van de Voogdijraden, die in dej«- komst de naam zullen krijgen van Rs® voor Kinderbescherming, kan veel •‘J’ derleed voorkomen. Mr van der W>u lichtte zijn betoog toe met enkele 'W1 beelden uit de praktijk. De heer C. Philipse tot toekomstige N.O.P.-boeren: «i i evenals ’s-Heer Hendrikskinderen, dat te nog Ingezonden Mededeling (Adv de 2 i t Ingezonden Mededeling (Adv.) lu b< ee te m k, si Z’ Chronocinegines, dat is de naam van het apparaat, ge construeerd door een van Zwitserlands oudste en be kendste horlogefabrieken en dat in staat is de felst be twiste finish duidelijk te re gistreren. Het apparaat is een combinatie van chrono meter en camera. 2 2 0 0 2 DEN HAAG, 9 Dec. Een vijftigtal bej aarden uit het vroegere rampgebied, van wie de meesten tengevolge van de overstroming alleen zijn achtergeble ven, zullen op uitnodiging van het jeugd-Rode-Kruis de Kerstdagen in het „Henry Dunanthuis” van het Neder landse Rode Kruis te Zeist doorbren gen. Zij verblijven er van 22 tot 28 De cember. Verleden jaar heeft het jeugd- Rode-Kruis met Kerstmis en Nieuw jaar twee groepen bejaarden uit het rampgebied ontvangen, In Maart was nog een derde groep in het „Henry Du nanthuis” te gast. STRAATVERLICHTING. Bjj de behandeling van de begroting bleek, dat B. en VV. plannen voorberei den voor invoering van electrische traatverlichting, verbetering van de Daniëlstraat en aanleg van trottoir in de Julianastraat, de Emmastraat en de Prins Bernhardstraat en voor uitbrei ding der algemene begraafplaats. De eventuele aanschaffing van een trekker manschappenwagen voor de brandweer wordt in studie genomen. Voor woningverbetering en -splitsing met inbegrip van W.C. verbetering is een bedrag van f2000.uit de ge meentekas gereserveerd. De begroting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Voor onvoorziene uitgaven is ruim RENESSE, 8 December. De stich ting „Dorpshuis te Renesse” heeft thans ’n bestuur, ’t Ziet er als volgt uit: G. F. Lunsingh Tonckes, vice-voorzit- ter; dr H. J. Simons, secr.-penning- meester; commissarissen: J. P. Berre- voets, R. H. Blom, J. C. Braber en J. de Wit. Als adj .-secretaris is door het bestuur benoemd de heer J. A. Korsman. Met de voorbereidende werkzaamheden om spoedig tot de bouw van het dorpshuis over te kun nen gaan is inmiddels door het be stuur een aanvang gemaakt. dingsplan f 80.000. De kapitaaldienst sluit met een na delig slot van f 28.736.51. De gewone dienst vermeldt de volgende bedragen: inkomsten f961.300, uitgaven f961.300, onvoorzien f 1101. Tijdens de rondvraag vestigde de heer De Wolf de aandacht op de nood zakelijkheid van het plaatsen van een lamp bij de bushalte aan het Korte Wegeling. Bij de discussie wees de Rijksland- bouwconsulent, ir C. W. C. van Bee- kom, op de terughoudendheid der Walcherse telers, welke z.i. een gevolg kan zijn van het ontbreken van elec- triciteit op vele bedrijven en van de omstandigheid, dat men wil afwachtei de resultaten van de kiemremmende middelen. Men bestreed voorts de juistheid de door Ir Sanders genoemde 12 «oi Walcheren is op het punt van de aard, appelteelt een bijzonder gebied. Er li op het eiland zelf zeer veel nodig ea wat blijft er over? Hoeveel wordt er in kuilen bewaard? Hieromtrent be staan geen gegevens. Een andere factor is ook, dat de boeren graag spoedig hun producten willen verkopen. Voorts gaan grote hoeveelheden aardappelen naar het Westen des lands. Ir Sanders wees er nog op, dat het zeker geen goede tactiek is met de aardappelen te gaan speculeren: hij wilde slechts propageren de bouw van koelhuizen ter bewaring van aard- appelen, die anders in de kuilen wor den opgeslagen. MIDDELBURG, 8 Dec. Heden morgen werd door architect M. J J. van Beveren voor de gemeente Mid delburg aanbesteed de bouw van ze ven woningen aan de Naereboutstraat. De inschrijving was als volgt: L. de Rijk, Middelburg 149.000; J. C. Vinke, Middelburg 146.600; Fa. de Rijke Van Belzen, Middelburg ƒ142.000; K. J. van Loo, Middelburg 139.700; Fa. A. Poelman Zn., Rit- them ƒ138.600; Fa. A J. Stoppels Zn., Middelburg 137.900; J. Blanken burg, Nieuwdorp 137.100; Fa. de Pag- ter Van Sluis, Domburg ƒ134.000; ciö Walraven Zn., Middelburg 133.980; J. M. Goedemondt, Vlissingen ƒ133.800; J. Geschiere, Middelburg, 131.840; Fa F. Hollebrandse Zn Middelburg 130.000; L. Goedbloed Veere 128.400; S. A. Versluijs, Mid delburg 120.000; J. Hendrikse, Mid delburg ƒ118.000; Fa. Jansen Broek Middelburg 116.000. De gunning werd aangehouden. Laat het zo ver niet komen begin bijtijds Uw Kruschen-kuur. Iedere morgen de kleine dagelijkse dosis zo veel als er op een stuiver gaat en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet Kruschen’s bloedzui verende werking, een ware stimulans voor lever, nieren en ingewanden. Een heerlijk middel: Kruschen Salts smakeloos in Uw morgen kopje thee. In de tweede klasse A achten we V.C.K. II in staat Wolfaartsdijk II een nederlaag te bezorgen, evenals Nieuwdorp, dat als gastheer optreedt van Krabbendijke IL Voor Colpl. Boys II zien we niet veel winst zitten in de thuiswedstrijd tegen Wemel dinge II. Bevelanders (tweede klasse B) krijgt morgen de kans revanche te nemen op Oostkapelle. Een puntenverdeling ligt ech ter het meest voor de hand. Het zal ons evenmin verwonderen als de wedstrijd E. M.M. IV—R.C.S. IV gelijk eindigt. Kop loper Veere zal bij Meeuwen de volle winst weghalen, terwijl Nieuwland I aan het kortste eindje trekt tegen Middelburg V. In de tweede klasse C speelt Kloetinge wederom een thuiswedstrijd en wel tegen Cortgene. Deze wedstrijd moeten de Kloe- tingenaars toch in winst kunnen omzetten. Goes IV, dat bij S.V.D. op bezoek gaat, kan de puntjes mee naar huis brengen, gezonden Mededeling (adv.) In de dezer dagen gehouden raads vergadering van Zoutelande werd be sloten ten hoogste f218 per jaar (ge durende 15 achtereenvolgende jaren) uit te trekken voor de aansluiting op het electrisch net van de panden, ge legen aan de Paulus- en Melseweg. De raad besloot voorts het beroep bij de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten aangaande het uitbreidings plan, in te trekken. Met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten wetd overeengekomen, dat ’t crediet in rekening-courant voor 1955 zal worden vastgesteld op f75.000. Tot lid van het B.A. werd m.a.s. benoemd de heer P. de Visser. Burge meester Kodde werd benoemd tot be stuurslid van het Wegschap Walche ren. Zowel de rekening 1953 als de be groting 1955 van de Stichting Gemeen schappelijk Belang werd goedgekeurd. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat er geen bezwaar bestaat tegen het besluit tot overdracht van de woning wetwoningen Langendam en Duinweg. De cursisten, die de opleidingscursus volgen voor het chr. kleuteronderwijs zullen f 25 per jaar ontvangen en niet f 75, zoals werd gevraagd. Binnenkort zal de gemeente ovef- gaan tot het aanschaffen van een ge- meente-auto (kosten f3600). Op de begroting 1955 staan de vol gende kapitaalswerken vermeld: blus- watervoorzieningen f 11.750, riolering f 400.000, verbetering van drie wonin gen f 1500, aanleg straten in uitbrei- c on nnn bedrijf in de Noord Oost Polder de kuilbewaring 2% cent per kilo kost en de bewaring in een koelhuis on geveer 1,9 cent. Uiteraard is een grote vraag waar het geld vandaan moet komen, maar in coöperatief verband zal dit zeker mogelijk zijn en het is voorts volstrekt niet no dig, dat een koelhuis in Middelburg komt te staan. gast is bij Wissekerke. In de tweede klasse D zal de kampioen niet zo lang meer op zich laten wachten, want wint Yerseke III mor gen van Kruiningen III, dan Zitten de Yersekenaren haast op het fluweel en zal Arne- muiden III, dat morgen ge makkelijk van Kloetinge II kan winnen, weinig meer in te brengen hebben. De ont moeting Serooskerke II S.V.D. kon wel eens op een puntenverdeling uitdraaien. In de tweede klasse E kan Zaamslag II de baas blij ven Over Hoek I. Voor Spui en Driewegen zit een gelijkspel in de lucht. In de tweede klasse F ten slotte, staat een spannende wedstrijd op het program ma. Koploper Driewegen II moet morgen namelijk de strijdbijl opnemen tegen Tern. Boys II, nummer 2 van de ranglijst. Voorlopig houden we het op een over winning voor de thuisclub. Spui II moet kunnen win nen van Beren I, terwijl A. Z.V.V. II het onderspit zal moeten delven tegen Hoek II. In een langdurige vergadering heeft de gemeenteraad van Wemeldinge Woensdagavond de begroting voor 1955 behandeld. De heer Schipper hield de algemene beschouwingen en vroeg daarbij o.m. naar ’t Deltaplan en de va ge plannen voor uitvoering van kapi taalswerken. Spr. wilde ’n gemeentelijk publicatieblad en zei dat B. en W. zijn tekortgeschoten by het afsluiten van geldleningen. De voorzitter weer legde de opmerkingen van de heer Schipper door te verwijzen naar de toe lichting bij de post voor onvoorziene uitgaven en zei dat de heer Schipper zelf aan het gewraakte geldlenenbesluit zyn stem had gegeven. De' heer Dekker was verwonderd over de critiek op een besluit waar aan de heer Schipper zelf had medege werkt. Bij de behandeling van een uitgebreid rapport van de commissie voor onderzoek van de begroting werd in het algemeen de zienswijze van B. en W. gedeeld. Veelal had de heer Schipper een afwijkende mening, on dermeer over de huur voor het sport terrein voor de korfbalvereniging en over het subsidiebeleid van B. en W. In afwijking van het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd aan de Ned. Militaire Bond „Pro Rege” een bedrag van f 10.per jaar toegfe- kend. f 14.000.aanwezig. Aan het begin van de vergadering kon de voorzitter meedelen, dat 1955/ 1956 een proef zal worden genomen met het rijden van een busdienst op Zondagen. Tenslotte werd besloten tot verho ging van de credieten voor bestra- tingswerk aan de Chezeeweg, de Brou- werijweg, de Prinses Beatrixstraat en de Prinses Irenestraat. Langs de Bierweg zal een verhoogd voetpad worden aangelegd met trot toirbanden en klinkers. Voor de uitbreiding der algemene begraafplaats zal een terrein worden gedraineerd en geëgaliseerd. Deze werkzaamheden zullen met eigen per soneel worden uitgevoerd. GOES, 9 Dec. Precies dertig ge lukkige landbouwers hebben vanmid dag in een bijeenkomst in hotel „De Korenbeurs” te Goes het pachtcontract getekend voor de Noord Oost-Polder en hebben tevens afstand gedaan van hun landbouwgronden. Bij verhinde ring van de voorzitter van de Herver- kavelingscommissie, mr A. J. van der Weel, had het lid van G.S., de heer C. Philipse de leiding. In zijn welkomstwoord richtte hij zich speciaal tot zijn collega, mr dr A. J. J. M. Mes, die van een ernstige ziek te hersteld is, tot ir. J. D. Dorst en tot de heer Lindenberg, die namens de directie van de N.O.P. aanwezig was. De heer Philipse noemde dit moment van blijde aard. Er wordt wel eens ge zegd, dat de boer zich vastkoppelt aan de leus: Hoe rustig rolt het leven van de boer. Hij betwijfelde echter, of dit zo is. Daarbij denken wij aan beide wereldoorlogen en de ramp van 1 Fe bruari 1953. „OP DE TWEESPRONG”. „U staat nu op de tweesprong”, zo zei hij tot de boeren, „we hopen dat u een toekomst van geluk en welvaart tegemoet gaat. U gaat van zieke naar gezonde grond. Voor enkele boeren zal het een zeer grote verandering wor den, nu zij van eigen boer pachter worden. U dient zich in te vlechten in de geheel andere gemeenschap. Door een belangrijk element, dat de sport Estempelt tot een maatschappelijk verschijnsel, dat voor het jeugdige deel van ons volk van grote vor mende waarde is. De sportorganisatie is namelijk voor een niet onbelangrijk deel van onze jeugd, het zgn. „derde milieu", dat die jeugd, naast de vormende kracht, die er uit gaat van gezin en school, niet kan ontberen. Als „derde milieu" kunnen ook andere verenigingen ftingeren, zoals jeugdorganisaties, clubhuizen, volks huizen, zangkoren, toneelverenigingen, volksdans groepen en nog andere. Maar de practijk leert, dat niet een zo heel groot percentage van onze jeugd zich tot deze verenigingen voelt aangetrokken. De oorzaken daarvan willen wij hier buiten be schouwing laten. Wij constateren alleen het feit. Tal van jonge lieden, die er niets voor voelen zich aan te sluiten bij een jeugdorganisatie worden door hun natuurlijke begeerte om sport te beoefenen, door hun speldrift dus, gedreven naar de sportorganisaties, die voor hen het enige „derde millieu" worden, waarmede zij in aanraking komen. Dit gezamenlijk verbonden zijn in een georgani seerd, niet te groot en daarbij overzichtelijk verband, kan van grote vormende waarde zijn. Het clubleven is voor de jonge mens een belangrijke vormende kracht en een bron van inspiratie, daadkracht en zelfverloochening. De juniorenafdelingen van de sport verenigingen krijgen hiermede een geheel eigen functie, verantwoordelijkheid en taak, die ver boven de sportsfeer uitreikt. Want de taak van de juniorenafdeling is dan stellig niet alleen meer de sporttechnische capaciteiten van de jonge sportbeoefenaar te vergroten en te vervol maken. Waaruit deze taak dan echter nog meer bestaat is een hoofdstuk apart. KERKWERVE, 9 Dec. In de onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke gehouden raadsvergadering werd de hoofdschotel gevormd door de bespreking van het yerniètigingsbesluit door Ged. Staten van het onlangs ge nomen jjemeenteraadsbeslu'it tot afwij- aflng van de bouw van een nieuwe chr. school. Met 4 tegen 3 stemmen heeft de raad nu besloten tegen het besluit van er ook nu weer een compe- gaan. Voor stemden twee V.V.D.-leden, j i p.y.d.A.-lid en een C.H.-lid. Tegen stenaden 3 AJR.-Ieden. Opmerkelijk is, ook nu zullen alle wed- dat het lid x G Kloet, die zitting heeft voor de C.H. zich bij deze stemming aan de linkerzijde schaarde. t t oewel Colpl. Boys morgen in Zierikzee O op veel tegenstand kan rekenen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Noord- Jlevelanders op beide punten beslag zullen leggen. Door een overwinning zullen de Boys de derde plaats op de ranglijst in nemen. Wolfaartsdijk, dat er deze compe titie niet veel van terecht brengt, krijgt Nieuwdorp op bezoek en zal weinig in de melk te brokkelen hebben. Eerste klasse: MevoColpl. Boys WolfaartsdijkNieuwdorp Tweede klasse A: V.C.K. IIWolfaartsdijk II1 Nieuwdorp IIKrabbendijke II 1 Colpl. Boys IIWemeldinge II 2 Tweede klasse B: Bevelanders IOostkapelle I E.M.M. IV—R.C.S. IV Meeuwen IVeere I Middelburg VNieuwland I 1 Tweede klasse C: Kloetinge ICortgene I 1 S.V.D. I—Goes IV2 Wissekerke I’s-H. H.Kinderen I 2 Tweede klasse D: Arnemuiden IIIKloetinge II 1 Serooskerke IIS.V.D. II 0 Kruiningen IIIYerseke III 2 Tweede klasse E: Spui IDriewegen I Hoek IZaamslag I Tweede klasse F: A.Z.V.V. II—Hoek II 2 Beren I—Spui II 2 Driewegen IITern. Boys II 1 (1 winst thuisclub; 2 winst bezoekende club en 0 gelijkspel) ALBLASSERDIJK 8 te Galveston. ARKELDIJK 9 te Le Havre. NOORDAM 13 te Hoek v. Holland AXELDIJK 9 te New York. BONAIRE 8 Port of Spain -ParaiW MAASDAM 9 Rotterdam-New ^orK,on. NIEUW AMSTERDAM 9 Southamp New York. ORANJE 9 Minikoi-Suez. ORANJEFONTEIN 9 Hamburg-Ai» RIJNDAM 8 te Halifax. SIBAJAK 9 Sydney-Surabaja. WILLEM RUYS 9 RotterdanvPno^j. GROOTE BEER 8 Las Palmas-M^ INDRAPOERA 8 Priok-Cheribon. JAGERSFONTEIN 8 St Helena-^ mas. ZUIDERKRUIS 8 Perim-Suez. Groep AI: R.C.S. AIArnemuiden AI. Groep BI: Middelburg BI—R.C.S. BI. Vlissingen BIZeelandia BI Groep Bil: Zeelandia BII-Zeeuwen BH; Middelburg BUIMiddel burg Bil; Vlissingen BUI R.C.S. BH; Vlissingen BH E.M.M. BI; Nieuwland BI Serooskerke BI. Groep BUI: Goes BILewed. Boys BI; Goes BIIPatrijzen BI. 100 opnamen per seconde kunnen maken, terwijl op de filmstrook de tijd tot op een honderdste van een. secon de kan worden geregis treerd. Een met de hand te bedienen toestel, waarmee de opnamen binnen 90 se conden kunnen worden ont wikkeld en afgedrukt, com- pleteerd het geheel, dat in drie aluminum kastjes kan worden opgeborgen en zeer Het zalgemakkelijk vervoerbaar is. Na Zaterdag 18 December is de eerste helft van de vol- leybalcompetitie in de eer ste klasse afgewerkt. De tweede helft zal niet meer worden gespeeld, want iïiën heeft besloten, dat de num mers 1 tot en met 4 en de nummers 5 tot en met 8 van de ranglijst dan een afzon* i derlijke competitie zullen gaan spelen, hetgeen onge twijfeld aan het spelpeil ten goede zal komen. rami nu oesioieu legen uct uesiun van Evenals vorig jaar k°mt Ged. Staten in beroep by de Kroon te e- titie voor damesteams. Deze begint na de Kerstvacantie en i.l strijden weer wórden ge speeld in de gymnastiekzaal van de R.H.B.S. te Vlissin gen. Damesclubjes, die inte resse hebben voor deze com petitie kunnen zich alsnog opgeven. Het hoofd van het Bureau Volksontwikkeling te Rot terdam, komt weer een le zing in Zeeland houden. Op Dinsdag 14 December is hij de gast van de voetbalver eniging Middelburg. In de grote zaal van „De Schouw burg” zal hij spreken over „De vormende waarde van de sport”. Een buitengewoon interes sant, maar ook belangrijk onderwerp, dat vooral voor hen, die mede leiding geven aan een sportvereniging van grote betekenis is. De Walcherse Zaterdag vliegers gaan een postdui vententoonstelling houden. Zij doen dit gezamenlijk en wel in de zaal „Concordia” te Vlissingen. De tentoon stelling wordt op Vrijdag 17 December des avonds ge opend en zal Verder op Za terdag 18 December voor ’t publiek toegankelijk zijn. Ook de Luchtbode te Sou burg bereidt haar jaarlijkse tentoonstelling voor. Deze zal worden gehouden op Vrijdag 7 en Zaterdag 8 Jan. Rr is s BRESKENS, 9 Dec. De dijkraadsle- I den van de waterkering van het calami- I teuze waterschap Oud en Jong Breskens, I die, zoals bekend, niet accoord gingen mei I de benoeming van een voorzitter buiten I de aanbeveling om, hebben thans hun I ontslag ingediend. Zes van de afgetreden dijkraadsleden I maken deel uit van de vergadering van I ingelanden van het waterschap, welke I vergadering zes nieuwe afgevaardigden I moet benoemen. Men vreest, dat zodra I een vergadering wordt uitgeschreven met I dit punt op de agenda de ingelanden ook I hier zullen wegblijven om een benoeming I te verhinderen. Het is twijfelachtig, of het I bestuur van de ingelanden het zover last I komen, dat de moeilijkheden overslaan I naar dit waterschap. Ook voor het „Vrü» I van Sluis” is het een moeilijke opgave I nieuwe afgevaardigden te benoemen, daar I ook in het bestuur een afgetreden dijk- I raadslid zitting heeft. De enige oplossmi I kan worden gevonden in een bespreking I met G.S. en de Kroon. MIDDELBURG, 9 December. Heel erg groot bleek de animo tl Walcherse aardappeltelers voor een tweede luchtgekoelde aardappelbew t plaats niet te zijn in de vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvo“r' lichting „Walcheren”, die vanmorgen onder voorzitterschap van de heer w C. Janse in het Ned. Koffiehuis werd gehouden. Men had niet zozeer bezw ren tegen de methode van deze koeling, maar men vroeg zich meer af i het noodzakelijk is naast het reeds bestaande koelhuis op het Middelbar - industrieterrein en het in voorbereiding zijnde koelhuis in Aagtekerke n te gaan bouwen, aangezien het merendeel der Walcherse telers zoveel mJ5 lijk voor de winter zijn product ziet te verkopen. Bovendien leek het t men eerst nog eens wilde afwachten hoe het zal gaan met de kiemrèmmenfl middelen in poedervorm, die in de aardappelkuilen worden gebruikt waarmee niet onbelangrijke resultaten zijn geboekt. Dat alles bleek uit discussie na de lezing van ir. M. Sanders van de Rijkslandbouwvoorlichtin/ dienst over de moderne bewaring van consumptie- en pootaardappelcii ’S Ir Sanders stelde al direct vast, dat in heel Zeeland, maar met uitzonde ring van Walcheren, het vraagstuk der aardappelbewaring in koelhuizen in het centrum der belangstelling staat. De kuilbewaring ontmoet steeds meer bezwaren. Zeeland teelt steeds meer het Bintje, maar deze aardappel is erg moeilijk in te kuilen. Bedroeg in 1938 de teelt van deze soort 18 van het totaal, in 1952 was dit opge lopen tot 52 Onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat wil de kiem- rust zo lang en zo goed mogelijk be waard blijven een temperauur van 4 graden Celsius of minder noodzake lijk is. In de kuil wordt deze tempe ratuur practisch nooit bereikt. Een kuil levert voorts ernstige vorstgeva- ren op, terwijl het niet mogelijk is bij vorst af te leveren. In een bewaar- plaas geldt deze moeilijkheid niet, terwijl het sorteren veel gemakkelij ker is en ook minder kost. De kwali teit van het product blijft beter. De spreker verklaarde, dat, na enige weifeling, de handel de laatste jaren begonnen is met de bouw van bewaar plaatsen en in Zeeland thans reeds 25 pet van de koelcapaciteit in handen heeft. Nog enkele jaren en dan kykt de handel niet meer naar kuilaardap- pelen om. De boer moet op zijn tellen passen, want anders grijpt hij ernaast, aldus ir Sanders, die verder mededeel de, dat momenteel 25 van de op brengst van de helft der met aardappe len beteelde oppervlakte in Zeeland in bewaarplaatsen geborgen kan worden, hetgeen ook voor- de uien geldt. Op N.- Beveland kan zelfs 60 worden be waard, maar op Walcheren slechts 12 procent. De aardappelen los storten en direct van het veld achtte ir Sanders de beste methode. Met sorteren moet worden opgepast teneinde beschadiging te voorkomen. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de vele facetten, die aan het bewaren van pootaardap- pèien vastzitten,4werd het kosten- vraagstuk besproken. Aan de hand van een kaart met cijfers werd aangetoond, dat op een i Ontsmet uw huid met BlmrrflO/n de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be« JL Lp daart, de ziektekie* men worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN ÜTfÜ HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM - ZEEP De aftredende bestuursleden, de her A. Menheere te ’s-Heerenhoek en C. Maas te Kortgene werden herkozen. Tafeltennis: Overgangsklasse (Zater dag 11 December: Wifra III —DOS II; USV II—Rotter dam; EffectWilno; Bat- swingersEendracht; Car bon—VVV. Schaken: Zeeuwse competitie (13 tot en met 18 December): 2de klasse A: Koudekerke- Middelburg III; Vlissingen IISouburg. 2de klasse B: Goes IIDe Pion; VUK II—Sealto. 2de klasse C: Breskens Zuidzande; Landau ITer- neuzen II; Landau IIVSV. Motor- en Autosport: Oriënteringsrit van de Ze- vac (Zaterdag 11 December) en „De Zeeuwen”. Jaarvergadering M.A.C. Scheldegouwen (Zaterdag 11 December). Korfbal: Jeugdwerkcursus te Mid delburg. (Zaterdag 11 Dec.). uw vertrek komt er bestaansruimte voor de achterblijvenden”. Woorden van dank richtte hij tot de regering, die door haar besluiten dit heeft mogelijk gemaakt en tot de di rectie van de N.O.P. „Ik hoop, dat u het niet zal berouwen. Houd de naam van de Zeeuwse boer hoog en ik wens u van harte geluk en hoop, dat God uw verdere weg' zal zegenen”, zo besloot de heer Philipse. DRIE MAANDEN EERDER. De heer Lindenberg bracht zijn ge lukwensen over namens de directie van de N-O.P. en deelde nog mede, dat vermoedelijk op 12 Januari een ont vangst wordt voorbereid met de pach ters. ir J. D. Dorst zei, dat men aan vankelijk ongerust was over de Wal cherse boeren, maar het resultaat was uitstekend. „Ik hoop, dat het u ook zo zal gaan”, zo zei hij. Na de ondertekening zei de heer Philipse nog, dat men drie maanden vroeger is dan vorig jaar. Namens de poeren sprak de heer J. H. Goemans^ uit Dreischor een hartelijk dankwoord tot allen, die hun deze kans hadden geboden. Hij verzekerde dat de naam van de Zeeuwse boer hoog gehouden zal worden. De namen van de boeren hebben wij geplaatst in ons nummer van Dinsdag, waarbij nog de boeren A. Breure uit Hoedekenskerke en W. H. van Oeve- ren uit Nieuwer kerk vermeld dienen te worden. De hèer Quaak uit Scher- penisse kon door familie-omstandig- heden het pachtcontract niet tekenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2