f 26.000 IS ER EEN OPLOSSING VOOR OESTERCULTURES van voor Wat gebeurt er op en in Ambon? Mei-viering Dreigende Sowjet-taal Storm, sneeuw en overstromingen teisteren West-Europa Samenwerking met andere landen, maar geen gemeenschappelijk bewind Als de Ooster-Schelde wordt afgesloten op Zeeland zullen Yerseke’s Benelux-ministers waren bijeen Ook hoger salaris voor wijkverpleegsters Ged. Staten van de bres staan voor belangen Overval op postauto opgelost „Vijf Mei gedenken wij!” Voormalig verzet begint grote actie behoud van de 5 Uitbreiding van aantal verpleegdagen Gaf U al iets? Ml van Nederlanders krijgen bij voorbaat de schuld! De prijs van kranten papier Dublin ziet er uit als Zeeland tijdens de rampdagen V.V,D. heeft critiek op langzame tempo ontwikkeling Zeven treilers vermist. V.' Oogst van Donderdag voor vluchtelingenhulp} Geen christen-democraten in regering van Beieren JÉ S De scheming. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na Westelijke weigering voot Moskou-conjerentie 63.000 zijn terecht DE BILT ZEGT Minder wind Socialist De Kadt over Nieuw-Guinea Geen overdracht. Meer waardering. Ziekenfondsen gaan meer vergoeden i 10e JAARGANG, No 2960 'V 2. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord pen dan niet voorkomen kunnen wor den. VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Stichting Hooi- Een verkenningsvliegtuig van de Franse luchtmacht doet op het ogen blik nasporingen naar zeven treilers met in totaal 73 man aan boord. In Het Kanaal zijn ze in een zware storm geraakt, die een snelheid had van 120 km per uur. Vijf van de schepen, afkomstig uit Bretagne, worden als verloren beschouwd. Er zal rouw zijn over 46 opvarenden. In de haven van Brest is Donder dagmorgen een staking van twee dui zend havenarbeiders uitgebroken. Op zeventien schepen ligt het werk stil. Drs A. Damstée kondigde nog aan, dat het Nationaal 5 Mei-comité een Gedenkboek zal laten verschij nen op de komende nationale feest dag, waarin de grote betekenis van de bevrijding voor de nationale in spanning en expansie zal worden aangetoond. Het zal tegen kostprijs aan de bedrijven ter beschikking worden gesteld ter uitdeling aan de werknemers. MÜNCHEN, 9 Dec. Ondanks de pogingen van de christen-democraten om te verhinderen, dat hun partij bij de vorming van een coalitie-partij in Beieren uitgesloten zou worden, heb ben de voorzitters van de sociaal-de- mocratische partij, de Beierse partij, de vluchtelingenpartij en de liberale partij Donderdagmiddag een accoord getekend, waarin zij zich verbinden te zamen de nieuwe Beierse regering te vormen. DJAKARTA, 9 December. worden aangevallen uit verschillen- „Nederlanders zetten per duikboot groepen personen aan wal op het eiland Sori (een der eilanden rond Ambon) en deze personen zijn bezig plannen op te stellen voor een aan val op Ambon, samen met aanhan gers van de Ambonese republiek. Het is de bedoeling dat de stad zal voorsteden is de noodtoestand afgekondigd sonen Het treinverkeer was gestagneerd doordat de spoorbrug over de Tolka werd weggeslagen, de telefoon- en te legraafverbindingen met West-Ierland waren verbroken en grote gebieden zijn verstoken van electriciteit. „Het geheel doet onwillekeurig denken aan de beelden van Zeeland‘in Februari 1953!” zo schrijft een verslaggever van het A.N.P. Er is een fonds gevormd voor hulp aan de slachtoffers van deze ramp. de richtingen door volledig bewa- pende groepen. De Nederlanders hebben op zich genomen de aanval lers steeds van wapens te voor zien!” Deze onthulling is gedaan door ka pitein Rahasia van het militair com mando Oost-Indonesiëen naar zijn zeg gen heeft hij deze wetenschap van ge arresteerde aanhanger van de repu- der Zuid-Molukken. Men is tot deze arrestaties overgegaan, „omdat de laat ste dagen op het eiland en in de stad Ambon activiteit gesingnaleerd is van aanhangers van deze republiek”. Deze activiteit zou geleid worden door lei ders van de R.M.S., die eerst gevlucht waren buiten de Molukken, maar die thans weer zijn teruggekomen. De bedoeling van deze verklaring wordt duidelijk uit het commentaar van de Aneta-eorrespondent in Makas sar. Deze schrijft klagelijk: „Onder het mom van de R.M.S. zet Nederland een gewapende macht in om te trachten in ons grondgebied door te dringen en geweld te plegen, terwijl Indonesië op vreedzame wijze de kwes tie Nieuw-Guinea tracht op te lossen door middel van de Ver. Naties. Da Nederlanders willen niet de Zuid-Mo lukken helpen doch zich handhaven in West-Irian!” zo besluit deze commen tator. daarom niet omdat in de oesterbedrijven grote kapitalen zijn geïnves teerd. Het college betwijfelt echter of het mogelijk zal zijn aan male verlangens van de vissers van Yerseke te voldoen. BRUSSEL, 9 Dec. Vandaag zijn de Benelux-ministers in vergadering bijeen geweest te Brussel. In grote trekken stonden drie punten op de agenda: de algemene economische situ atie in de drie landen, de houding der Benelux-landen wat betreft een alge mene vermindering van de douane tarieven en de geleidelijke afschaffing van contingenteringen (waarover bin nenkort een wereld-conferentie zal worden gehouden), en de landbouw. Na afloop is een communiqué uitgege ven, waarin geconstateerd wordt „dat de in Nederland plaats gehad hebben de stijging der lonen en prijzen de toe nadering tussen de partnerlanden ver gemakkelijkt en dat de onderlinge uit voer der Beneluxlanden zijn traditio nele betekenis heeft herkregen. In Februari 1955 zal een speciale Benelux-conferentie gehouden worden ter bestudering van de mogelijkheid tot harmonisatie van de landbouwpoli tiek. Toen men na afloop de mening der ministers vroeg over de conferentie, antwoordde een der Luxemburgers: „Op de vorige conferentie werd er gesproken over sommige visserij producten, nu had men het vooral over snijbloemen!” Maar we blijven optimistisch over de Benelux (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 December. Tijdens de behandeling van de begroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid gis teravond in de Tweede Kamer, heeft de heer Moll (K.V.P.) een motie inge diend, waarin de regering verzocht wordt de subsidies aan de kruisver enigingen dusdanig te verhogen, dat de salarissen van de wijkverpleegsters op hetzelfde peil zullen komen te lig gen als dat der ziekenhuisverpleeg sters. (Zoals bekend zullen de salaris sen van laatstgenoemden binnenkort drastisch worden verhoogd). Tevoren had minister Suurhoff al gezegd, dat het Kabinet deze zaak zou bespreken, oe Kruisverenigingen zijn echter zelf standig en stellen veel prijs op deze zelfstandigheid. Daarom zal eerst met haar overleg dienen te worden ge- Pkegd. Over de motie zei de minister, dat hij zo met hart en ziel achter de zaak staat, dat hij er geen behoefte aan heeft. De motie was mede-onder- tekend door de A.R., C.H. en de V.V.D. w zal volgende week over worden ge stemd. niet meer kan verwachten, zo zeide de socialistische woordvoerder. Het lang zame tempo is uitsluitend aan deze factoren te wijten. Het is beter dit te beseffen dan critiek uit te oefenen. De heren Lemaire (K.N.P.) en Cor nelissen (V.V.D.) vonden elkaar niet geheel toen het ging over de handha ving van onze souvereiniteit. Eerstge noemde zei, dat „daden van onbevoeg de instanties (de V.N.) ons niet kun nen deren. Zij zullen werken als een boemerang”. De heer Cornelissen was evenmin bereid om de souvereiniteit over te dragen, maar dat sluit voor hem niet uit dat eventuele medewer king van andere landen niet op prijs gesteld kan worden. Iedere samenwer king ziet Prof. Lemaire echter als een besmetting van onze souvereiniteit. De heer Cornelissen was het evenmin eens met de heren Lemaire en De Kadt over de tempo van ontwikkeling van Nw.- Guinea. Het aarzelende beleid kon hij moeilijk waarderen. De minister moet daarin verandering brengen. Men zal Mr B. W. Stomps, de voorzitter van de N.F.R., kwam nog even te rug op de dagbladberichten, die melding maakten van een scheuring in de N.F.R. Een groep zou zijn uit getreden, omdat deze Raad politiek zou bedrijven. Spr. verklaarde, dat slechts een groepje van 50 leden de Raad verlaten heeft terwijl de N.F. R. duizenden leden telt en hij voeg de er bij, dat de Raad zich nimmer op politiek terrein bewogen heeft. De kolommen van het blad blijven ook in de toekomst voor leden van alle politieke schakeringen (behalve de communisten, die trouwens geen lid kunnen zijn) openstaan. De spoor- en verkeersbrug over de Tolka bij Dublin ligt zwaar beschadigd doormiddengeknapt op de grond als gevolg van de zware storm en de overstromingen. k (Van onze §-redacteur) AMSTERDAM, 9 Dec. - „De Stichting van de Arbeid heeft uit gesproken, dat in 1955 de 5e Mei nog als nationale feestdag zal worden gevierd. Zij heeft zich daarbij echter uitdrukkelijk ge distantieerd van hen, die deze dag ook in de toekomst tot natio nale feestdag willen verheffen. Alsof zij, die voorstanders zijn van de 5 Mei-viering, iets doen dat eigenlijk onbetamelijk is”. Zo luidde de reactie van de Nationa le Federatieve Raad voor het Voormalig Verzet op deze term „zich gedistantieerd”. We hoor den dit aan op een Donderdag te Amsterdam gehouden persconfe rentie van de N.F.R., waar te vens een grote landelijke actie voor het behoud van de 5e Mei als nationale feestdag werd aan- gekondigd. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennëkom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerdlng, Souburg; R. Zuidema, Goes. DEN HAAG, 9 Dec. Het Tweede- Kamerlid, de heer Vondeling, heeft aan de minister van Economische Za ken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de leverprijs van krantenpapier met ingang van 1 Januari a.s. aanzien lijk verhoogd zal worden? Kan de minister mededelen, welk gedeelte van het door Nederlandse kranten gebruikte papier geleverd wordt door de N.V. van Gelder Zo nen? 3. Is de minister bereid, een overzicht te geven van het prijsver loop van het door de genoemde firma gele verde papier en de winsten, die in de laatste jaren zijn gemaakt? 4. Acht de minister een verhoging ge rechtvaardigd, gelet op de behaalde winsten? 5. Hoe hoog zijn de rechten op de in voer van buitenlands papier en is de minister bereid deze te verlagen, te eerder omdat het lezen van kran ten tot de allernoodzakelijkste le vensbehoeften behoort? PARIJS, 9 Dec. Radio-Moskou heeft vanavond de tekst bekend ge maakt van de drie gelijkluidende ant woorden aan de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, die destijds de uitnodi ging tot de Moskouse conferentie van de hand hebben gewezen. „Met het oog op de bewapening van West- Duitsland en de agressiviteit van de politiek der landen van het Atlantisch Pact zo staat in de nota zullen de Sowjet-Unie en alle andere vrede lievende landen alle nodige maatrege len treffen om hun bewapening te vergroten en hun veiligheid te be schermen”. Speciaal met de Franse regering had Radio-Moskou een appeltje te schillen. „In plaats van te streven naar een ef fectief stelsel van collectieve veilig heid in Europa stelt de Franse rege ring alles in het werk om West-Duits- land opnieuw te bewapenen en deel te doen uitmaken van het Atlantische blok”. Eeri dergelijke politiek zal van West-Duitsland een militaristische staat maken met alle gevolgen van dien. Om niet te spreken van het feit dat dit een hereniging van West- Duitsland met de vredelievende Duitse democratische republiek tot een enkele staat, onmogelijk zal maken!” Uit Berlijn komt tegelijkertijd het bericht, dat Molotov aan Grotewohl zou hebben toegezegd, dat Rusland het toekomstige Oostduitse leger zal steu nen met grote hoeveelheden wapens e~. uitrustingen. MIDDELBURG, 9 December. Uit de schriftelijke voorbereiding van de begroting tussen Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zee land blijkt, dat er met man en macht gezocht wordt naar een oplossing voor de visserijcultures, ook als het tot een afsluiting van de Ooster- Schelde zou komen. De gedachten gaan uit naar het scheppen van een bevloeiingssysteem voor een meer verfijnde cultuur aan de binnenkant van de afsluitdijk der Ooster-Schelde. Voor de mosselen is misschien een Noordelijker plaats mogelijk; dit is echter nog niet zeker want ook de afstand naar Parijs, de belangrijkste afnemer, speelt hierbij een rol. Met het gemeentebestuur van Yerseke en met belanghebbenden is een bespreking gevoerd, tijdens welke allerlei plannen zijn geopperd. De waarde hiervan staat echter nog niet vast. Wat de schadevergoeding betreft delen Gedep. Staten mee, dat zij op zo goed mogelijke overgangsregelingen zullen staan, die niet ver geleken zullen kunnen worden met de Zuiderzee-steunwet. Ook al de maxi- Uitgave: Achting „Zeeuwsch Dagblad" j0ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. \o, Tel. 2488. Giro 274289. -.„toren: Vlissingen: Nieuwste. jelef. 326; Middelburg: Korte vnordstr. 35. Tel. administratie «ng Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan &^Le Cointre N.V., j^^TERDAM, 9 Dec. De hoofd- p.fc^eur van politie H. A. M. van ti'p y vanavond medegedeeld, dat v,n e P°stale diefstal uit een auto ste ?e PTT °P 28 October j.l. in Am- 7iin ,am 13 °Pgtiost. Dinsdagmorgen LONDEN, 9 December. Een abnormaal zware storm heeft de afgelopen drie dagen gewoed boven grote delen van West-Europa. Het ergste is het gebied van Dublin, de Ierse hoofdstad, getroffen. Drie rivieren zijn buiten hun oevers getreden en hebben daar de grootste overstromingen veroorzaakt sinds mensenheugenis. In verscheidene 1 en ongeveer dertig per- moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Ook in West-Engeland ziet het er troosteloos uit. Landerijen staan onder water, daken zijn van huizen afgerukt, bomen liggen ontworteld terneer. Gis teren is er vrij veel sneeuw gevallen en doordat deze nu gaat smelten drei gen de overstromingen zich nog uit te breiden. Wegen en spoorwegen zijn bovendien geblokkeerd door grond verschuivingen. Boven Noord-Engeland hangt een dikke mist, die slechts 40 meter zicht laat. Deze reactie was afkomstig van ds J. van der Mije uit Zandvoort, die in een bewogen betoog verklaar de, dat deze nationale feestdag in 1955 niet voor het laatst gevierd en dan eervol begraven mag worden. De viering van deze dag kan blij vend bezieling geven en oproepen tot bezinning, want de bevrijding is de basis van ons huidige leven in vrijheid en welvaart, aldus spr. De viering van de Koninginnedag en van de bevrijdingsdag verschillen principieel èn essentieel evenveel als Sinterklaas en Kerstmis. De N.F.R. heeft gevoeld, dat er onrust is onder ons volk over het dreigend verlies van de 5 Mei-vie ring en er zjjn vele acties aan de gang om deze viering te behouden. De Raad zal deze acties krachtig on dersteunen door zelf een campagne met sluitzegels te beginnen. Alle brieven moeten weldra een zegel dragen met het opschrift: „5 Mei gedenken wij”. Met de verkoop der zegels is al begonnen en de op brengst zal ten goede komen aan de slachtoffers van het verzet, aldus verklaarde ds Van der Mye. Wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige tot matige Zuiüwes- telijke wind. Iets lagere temperaturen. Op- sa ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.39 u., onder 16.27 u. Maan op 18.07 u., onder 10.07 u. Hoogwater Zaterdag 11 Dec. 1954 Vlissingen: 2.10 u. 2.43 m., 14.33 u. 2.42 m.; Terneuzen: 2.44 u. 2.62 m., 15.04 u. 2.61 m.; Wemeldinge: 4.06 u. 2.04 m„ 16.26 u. 2.03 m.; Zierik- zee; 3.53 u. L7S za, 16.15 u. 1.77 m. woning een be id h„.|an -f3800.in kleine coupures den SenonQen en vanmiddag von- een garage in sen -ad’ Yaar de twee mannen VIerduizend gulden gekochte staid ?ands volkswagen hadden ge- pier.' een bus boordevol met bankpa- '’erd Panderdagnamiddag 28 October PTT n een zgn. geldwagen van de stukkon post-zak met aangetekende klaarho en eer> geldtrommel op onver- vreenidre w'Jze tijdens de rit ont- bedroèg1? ™aarde van bet gestolene (Van onze parlementaire redacteur; DEN HAAG, 9 December. Nieuw-Guinea is een zaak van in ternationale betekenis, zo zeide gis termiddag de heer de Kadt (Arb.j bij de bespreking van hef beleid van minister Kernkamp over dit gebieds deel. Hij vond het teleur stellend dat de andere fracties dit internationale aspect zo terloops hebben behandelt en dat noch minister Drees, noch minister Luns dit debat bijwonen. Naar zijn mening moet Nrderlanc garanties vragen voor Nieuw-Gui nea aan het Anzuspact, waarin Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten samenwerken. Nu was de heer de Kadt niet erg en thousiast over de houding van Ame rika in de Verenigde Naties. Het heeft bij de behandeling van de Nieuw-Guinea kwestie een ijzig stil- iets moeten riskeren,jd zullen misgre- zwijgen bewaard. Wil Amerika niet meewerken aan het geven van deze garanties (daar schijnt men nog illusies te koesteren over Indonesië) dan zal getracht moeten worden om met Nieuw-Zeeland en Australië tot overeenstemming te komen. Na de onaangename ervaringen met Indonesië is de socialistische fractie teruggekomen van het stand punt dat Nieuw-Guinea aan dit land moet worden overgedragen. Dat is allang bekend, maar de heer De Kadt vertelde nog eens voor de goe de orde, dat hij met Indonesië niet meer wil praten. Dit land is bezield met een doodsvijandschap tegenover Nederland en dat sluit iedere onder- handeling uit. Het is een misverstand te denken dat de P.v.d.A. fractie voorstander is van een gemeenschap pelijk bewind over Nieuw-Guinea. Dat is niet de weg om de Neder landse belangen in voldoende mate veilig te stellen. Uit de redevoeringen van de heer de Kadt (Arb.) en prof. Lemaire (K.N.P.) bleek waardering voor het beleid van gouverneur van Baal. Het deed prettig aan dat zij geen gehoor gaven aan de ietwat overtrokken betogen van de he ren v. d. Wetering (C.H.) en de Graaf (K.V.P.), waaruit men zou kunnen veronderstellen dat zij Nieuw-Guinea in hun zak hebben. De omstandigheden zijn zo moeilijk en de middelen zo beperkt, dat men (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 9 Dec. Naar wij ver nemen heeft de Ziekenfondsraad be sloten het aantal dagen waarover een ziekenfondspatiënt vergoeding krijgt, wanneer hij in een ziekenhuis moet worden opgenomen, aanzienlijk uit te breiden. Tot dusverre werd uitgekeerd voor maximaal 42 dagen dit wordt thans 70 dagen. Ook wordt royaler dan voorheen tegemoet gekomen in de kos ten van sanatoriumverpleging. Tot dus verre betaalde het ziekenfonds 75 pet van de werkelijke kosten met een maximum van 6.per dag. Deze laatste restrictie zal in de toekomst niet meer gelden. Tenslotte kunnen wij meedelen dat brillen en brilleglazen voortaan als volgt vergoed zullen worden aan ver zekerden: brilleglazen zijn voor reke ning van het ziekenfonds. Voor kinde ren beneden de 12 jaar wordt voor het montuur 6.vergoed, voor ouderen ƒ9.—. Dit alles eens per drie jaar. iaspecti de

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1