voor HERVORMDE KERK VERRIJST IN VLISSINGEN-NOORD raffli T Alle aanvragen voor Chr. middel. bare scholen goedgekeurd J Gebrek aan verantwoordelijkheid, ergste vijand van sociale verzekering Wetten zijn gebaseerd op vertrouwen daarom worden knoeiers stevig aangepakt! i» de bouw voor en van Zullen plannen wijk- en vergadergebouw worden verwezenlijkt? Depot wil nemen, teneinde n speciaal artikel ccl1 rendabele omzet te w Brieven onder No- Bureau van dit .Voor al üw fa®iliet< ten het aangewezen I „Zeeuwsch Daf»0 van CEBUCO Monster op radarscherm Betere regeling subsidie J. H. Geschiere DEN BOER Goes Leerl. Verpleegsters en -Verplegers Verpleeghulpen Hoofd van de huishouding ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 6 December 1954 _Pagina groots plan b. De Chr. V.H.M.O. moet paraat zijn Nu verder! het kerkgebouw met de kosterswoning in Opzettelijk onjuiste inlichtingen DEN BOER. Goes 4 Radioschool Maxwell Op de Christelijke Psychiatrische Inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom De kosten. Plannen voor twee Gereformeerde ziekenhuizen. Gemeenteraad ontving verzoek om subsidie SOCIALE WETGEVING Kerkbouw. De „Coeta” in veilige haven. I DUBLIN, 4 Dec. Het Nederlandse I kustvaartuig „Coeta” (310 ton), waar-1 van niets was vernomen sedert heil schip op 25 November uit Derry il I Noord-Ierland naaar Londen was ver- trokken, heeft voor de stormen val de afgelopen week gescholen in w baai van Rosslare. Het schip heeft sedertdien zijn reis hervat. I KABOUTERS Gebrek aan verant woordelijkheid Dan wordt het „brommen” Brits atoomvliegtuig in voorbereiding? Misdrijven De eerste etappe van een PT 90 Oost aatste wens is verwezenlijkt? DE KOPERS DIE U ZOEKT tal CENTRAAL BUREAU VOOR COURANTENPUBLICITEIT VAN OE NEDERLANDSE DAGBLADPERS, BEZUIOENHOUTSEWEB 45 - ’S-BRAVENHABE voor 1S51 OP in VAKKUNDIGE VULPENREPARATIE vende leningen open. Zusterinstanties helpen financieel en de landelijke com missie kerkbouw in nieuwe stadswij ken zegde alle steun toe. Bij deze commissie klopte niet alleen Vlissingen aan, want 20 andere gemeen ten in het land worstelen met eenzelfde En toch riskeren sommigen deze straffen en benadelen de sociale voor zieningen door dit spel met het mis drijf, tot schade van hun gemoeds rust, te spelen. Opzettelijk, dat is met voorbedach te rade iets voornemens zijn. op In bepaalde tijden gaan Belgisch Vlaanderen PROVINCIAAL BESTin VAN ZEELAND DIVERSEN: Dinsdag middag 2 uur pri ma rundvlees. Abattoir, Seis- weg, Middelburg. CAW’s VULPEN De oudste Steeds de Beste! L. Vorststr. 110, Tel. 2663 zie be 9e dï zo ar 9« a. Telefonisch aangesloten onder K 1189—286 Meliskerkseweg 11, Hof „Poppendamme” GRIJPSKERKE L. Vorststr. 110, Tel. 2663 k k z: ii Zi ti s r ii v t i 1 RADIO Stuur ons slechts deze adver tentie en Uw adres en U ontvangt gratis vele schitte rende radio-bouwtekeningen, gratis geUl. prijscouranten met alle radlo-onderdelen; gratis prospectus en proef lessen van radio-cursussen, gratis Inlichtingen omtrent een agentschap voor radio- verkoop. 41 Panningen (bij Venlo). voor ononderbroken begeleiding van convoolen van schepen. HYPOTHEKEN: Hypotheken vanaf 3%% Financiering auto’s, landbouw werktuigen of andere objec ten. Makelaarskantoor L. A. VAN OPSTAL ZOON. Jac. v. Beierenstraat 1, Goes, Tel. 2584. gelegen in een mooie bosrijke omgeving, kunnen voor de opleiding voor het Rijksdiploma Ziekenverpleging B geplaatst worden Nieuwe aantrekkelijke salarissen Gunstige arbeidsvoorwaarden Tevens kunnen in de opleiding enkele beneden 18 jaar worden aangenomen Sollicitanten van Christelijke huize gelieve zich te wen den tot de Geneesheer-Directeur, die gaarne verdere inlichtingen verstrekt. bouwen. Allen zullen zij door de Gene rale Synode worden geholpen, dus ook Vlissingen. Maar de Herv. Gemeente in de Scheldestad mag zich de eerste noe men, die ook tot de bouw is overgegaan en plannen in daden tracht om te zetten. Bovendien hebben de kerkvoogden zich tot het gemeentebestuur gericht met een verzoek om subsidie. In andere gemeen ten zijn reeds subsidies verleend, meest al tot een bedrag van 20 procent van de bouwkosten. Zal de gemeenteraad van Vlissingen een dergelijk besluit aandur ven? Het verzoek is nog in behandeling bjj B. en W. De bouwkosten werden geraamd op 325.000,Dit bedrag blijkt echter te laag te zijn en er zullen nog wel enkele duizenden guldens bijkomen. Bovendien zijn dit dan uitsluitend de bouwkosten. De inrichting moet ook nog gefinancierd worden. Gelukkig heeft de gemeente geofferd en het beroep dat de bouwcommissie heeft gedaan op Hervormd Vlissingen is niet tevergeefs geweest. Rond zestig duizend gulden brachten de leden der gemeente bijeen en nog altijd staat in schrijving voor renteloze en rentege- Maar als straks de consistorie en Vlissingen-Noord gereed zal zijn, wil men verder. Een wijkgebouw is dringend no dig. Zonodig zelfs, dat de kerkvoogdij nog heeft overwogen om eerst een der gelijk gebouw neer te zetten en daarna de bouw van de kerk aan te vatten. De Noorderkapel werd echter spoedig te klein voor de diensten zodat de kerk bouw voorrang moest krijgen. Een wijk gebouw is echter onmisbaar. De kosten worden geraamd op ongeveer een ton. Men verwacht, dat ook hiervoor het geld er zal komen, en dat men binnen niet al te lange tijd de verwezenlijking van de tweede fase tegemoet kan zien. Dan leeft er nog een derde wens. Een goede ver gaderzaal, ruimte biedend aan 400 per sonen met erbij een flinke rijwielstalling. Hiervan worden de kosten begroot op an derhalve ton. Toen marcheerde hij weer opgewekt naar de stad terug. Aan een boer, die hij tegen kwam, vroeg hij de weg naar het kasteel van de koning. Het stond aan de andere kant van del stad. ERMELO, 4 Dec. Onder voorzit terschap van prof, dr K. Dijk uit Am sterdam hield de Vereniging tot Bevor dering van Gereformeerde Ziekenver zorging in Nederland gisteren in Er- melo haar algemene ledenvergadering. Medegedeeld werd, dat de vereniging in Harderwijk een ziekenverpleeginrich ting (met plm. 50 bedden) en een kraaminrichting hoopt te vestigen. Verder bestaan er plannen voor de bouw van een ziekenhuis te Stadska naal. Helemaal waar is dit laatste ook weer niet. De kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente heeft, terwijl de uitbreiding INVERNESS, 4 Dec. - Het monster dat zou schuilen in het meer Loch Ness bij Inverness in Schotland is waargenomen op een radarscherm. De bemanning van een vis sersboot heeft verklaard, dat volgens de waarnemingen op het scherm het monster een ron de kop, een spits toelopende staart en vier poten aan elke kant van het lichaam heeft. Het monster, dat voor het eerst in de jaren dertig werd waarge nomen, waarna het een trek pleister voor toeristen werd, is ongeveer 16 meter lang en zes meter dik. Het ligt niet ver on der het wateroppervlak, aldus de vissers. N.V. VAN HEEL Co’s Graanhandel in Liquidatie te Goes De slotuitkering op de aan delen, groot 99.per aan deel van 1000.zal op 1 Februari 1955 betaalbaar worden gesteld ten kantore van de Amsterdamsche Bank N.V. te Goes, tegen intrek king der mantels van de aandelen. Het plan van uitkering is ter kennisneming van een ieder neergelegd ten kan tore van het Handelsregister te Middelburg en van de Amsterdamsche Bank N.V. te Goes. De Liquidateuren, A. J. van Heel. Mr. A. L. W. van Heel. e>tH V4N KAArX Pas wanneer ook deze derde etappe is gerealiseerd zal men kun nen spreken van een Herv. centrum in Vlissingen-Noord. De eerste lopen tot vierduizend gulden”. GEVRAAGD: Hulp in de huishouding, in Geref. gezin, 2 kinderen, 5 minuten van Rotterdam bij station, weekend vrij. Brieven onder no A 4304 bureau v. d. blad te Goes. VLISSINGEN, 4 December. Wanneer een stad zich sterk uit- breidt stelt dit de verschillende kerkgenootschappen voor grote pro blemen. De kerken staan meestal centraal in de oude stadskernen. Wanneer de uitbreiding op het gebied van de woningbouw bovendien nog gepaard gaat met een grote toename der bevolkihg, dan blijkt overal spoedig, dat de kerken te klein worden. Dit probleem is nog nijpender, wanneer een kerkgenootschap een monumentale grote oude kerk bezit, die door de uitbreiding van de stad in plaats van centraal, volkomen excentrisch komt te staan. Zo ligt vooral wat dit laatste betreft het probleem van de kerkbouw in Vlissingen met name voor de Herv. Gemeente. De oude monumentale St. Jacobskerk staat in de oude stad, waar minder mensen w’onen, dan in het tot op heden „kerkloze” Vlissingen- Noord. Zo prakkizerend sliep Pikko in. Hij was erg moe en zo kwam het dat de zon al hoog aan de hemel stond, toen Pikko van het vogelgesjilp wakker werd. Slaperig keek hij om zich heen. Toen schoot hem alles weer te binnen. Snel stond hij op en waste zijn gezicht in een beekje, dat even verder stroomde. Kant 68.1' Koor 2009, E etappe zal nu spoedig zijn verwe zenlijkt, plannen worden gemaakt om ook de tweede uit te voeren. Dit laatste is echter nog toekomst muziek. Het geld voor de bouw van het gehele wijkcentrum zal er on getwijfeld komen. Doch de kerk voogdij realiseert zich, dat bij het sluiten van grote leningen, die de bouw mogelijk kunnen maken, de asten enorm hoog zullen worden, in deze lasten moeten uiteraard door de gemeente zelf worden op gebracht. Is het een wonder, dat men even aarzelt voor men de van de stad in Noord in volle gang was, probleem en willen ook nieuwe kerken het probleem voorlopig trachten op te lossen. De Noorderkapel werd gesticht. Een klein houten gebouw, waar iedere Zondagmorgen tweemaal dienst wordt gehouden. Een kapel, die in een behoef te blijkt te voorzien, maar die natuurlijk al weer spoedig te klein werd. Het bouwen van een kerk is tegen woordig geen geringe zaak. Waar haalt men de financiën vandaan? Bovendien: is het bouwen van een kerk voldoende en moet men niet gelijktijdig een com pleet wijkcentrum stichten, waarvan de kerk het middelpunt vormt? Kerkeraad en Kerkvoogdij van de Herv. Gemeente hebben lang en breed gewikt en gewo gen. Maar het besluit viel uiteindelijk: er zou een nieuwe kerk en zo mogelijk ook een wijkcentrum komen. Welnu, men is aan het werk getogen. De kerk is in aanbouw. Op 24 Augus tus j.l. werd de eerste paal voor dit bouwwerk geslagen. Het wordt een kerk met 650 zitplaatsen. Sinds deze zomer wordt er onafgebroken gewerkt en momenteel verrijst aan de Hoogeweg langzaam maar zeker de nieuwe Her vormde Kerk. TE KOOP Jongensjas en jongenspak, 1617 jaar, Boerinnejasje, St Laurens 106. Kalfvaarzen, rek. Dec. P. DE VISSER, Meliskerkseweg 2, Biggekerke. 13. Vermoedelijk zou er nog wel een oud wapenschild ergens onder in de kel ders van het kasteel van koning Foeran liggen. Daar borgen de meeste koningen hun buit op. Dus besloot Pikko eerst maai- te proberen in het kasteel van de koning door te dringen. Morgen maar di rect. Eerst het terrein verkennen De Psychiatrische Inrichting „VREDERUST” te BERGEN OP ZOOM, roept sollicitanten op voor: Geboden wordt een aantrekkelijke positie voor iemand die in staat is leiding te geven in centrale keuken, naai en linnenkamers, wasserij, textielmagazijn en aan schoonmaak- en conciergedienst. Vereisten: Opleiding voor huishoudkundige. Leeftijd: 2540 jaar. Arbeidsvoorwaarden: Gunstige sociale voorzieningen. Salaris nader overeen te komen. Geïnteresseerden van Protestants-Christelijke levensop vatting gelieven zich met uitvoerige inlichtingen schrif- telfjk te richten tot de Geneesheer-Directeur van de Psychiatrische Inrichting „Vrederust” te Bergen op Zoom, binnen 14 dagen na verschijnen van dit Blad. Niet altijd is opzet aanwezig als onjuiste inlichtingen, hetzij schrifte- Gebrek aan verantwoordelijkheid is een gevaar voor goede sociale voor zieningen. Daardoor ontstaat misbruik. En misbruik, verkeerd gebruik, onder mijnt iedere goede voorziening. Voorbeelden daarvan geven de prac- tijk der Werkloosheidsverzekering. Bij de werkloosheidsvoorzieningen vóór de laatste wereldoorlog moesten de werklozen stempelen, heette dat „doppen”. „Hij leeft van I den dop”, was een bekende uitdruk king. Dit was een controlemaatregel gebaseerd op wantrouwen. De tegenwoordige Werkloosheids wet is uitgegaan van het beginsel van: vrijheid en verantwoordelijkheid. Het stempelen is afgeschaft. Men begint met vertrouwen. Doch in de practijk blijkt, dat velen dat vertrouwen schenden. Men kan de vrijheid niet aan. En dan gaat de werkloze stiekum werken in een andere bedrijfstak en probeert de losse man het met twee verschil lende kinderbij slaglij sten en poogt weer een derde zowel ziekengeld als onjuisie uincnimgen, neizq sturme- kloosheidsuitkeri lijk of mondelinng, worden verstrekt, trekken. Totdat het controle-apparaat -- - - ’- - het geval tussen de tang krijgt. En de Rechter van mening is, dat er voorbeelden gesteld moeten worden. Dat ondervond ook die kantoor bediende. Eén week extra werkloos heidsuitkering tijdens werken. Dat kon hij wel eens proberen. Een paar tien tjes extra is licht meegenomen. Het werd iets anders. Een week de doos in. Weg voordeel. Weg blanco straf register. Een bedrijfsleider die twee handen tegelijk ophield, n.l. zijn ene bij het laatje van de ziekenkas en de an dere bij dat van de werkloosheidskas en willens en wetens aldus wilde pro fitéren, kreeg een maand gelegen heid om in stille afzondering over zijn tekort aan verantwoordelijkheid na te denken. En toch, iedere dag probeert men het weer opnieuw. Dan hier, dan daar, zodat controle hard en hard nodig blijft Men geeft ook vaak te goeder trouw onjuiste inlichtingen. Dan hebben de controlerende heren de plicht van voorlichting te dienen en dan kan de controle ten gunste werken van de gecontroleerde. Het zijn niet allen boosdoeners en controleurs, die alleen maar met het artikel „wantrouwen” werken, zijn er ook naast. Men moet beginnen met vertrouwen te schen ken, totdat het tegenovergestelde blijkt. Zodra opzet blijkt moet er gestraft worden. De lichtste straffen di- volgen op overtreding van door de uitvoerings organen gegeven contróle-voorschrif- ten, zijn inhoudingen op geldelijke uit keringen. Zwaardere straffen als geld boeten en gevangenisstraf worden door de strafrechter opgelegd. In ver schillende wetten, zoals Ongevallen wet, Noodwet, Kinderbijslagwet kleine zelfstandigen, Invaliditeitswet, Werk loosheidswet, enz. wordt het verstrek ken van opzettelijke onjuiste inlich tingen als misdrijf aangemerkt. LONDEN, 4 Dec. Deskundigen, verbonden aan het Britse atoomcen- trum te Harwell in het graafschap Berkshire, hebben opdracht gekregen een atoommotor te ontwerpen, die een volledig bewapend vliegtuig zes maan den lang ononderbroken In de lucht kan houden zonder brandstof in te nemen. Men wenst een vliegtuig, dat behalve voor men de a!s een v^ieSen<Je proefbank voor voort- grootse plannen doorvoerd tot de worden &gebrulkt tingen” uit de jaren met de hoge I boortecijfers weldra voor de deure I van het V.H.M.O. zullen staan. In I zullen de eerste klassen van de bij I Bond aangesloten scholen door on» I veer 5200 leerlingen zijn bevolkt, rna-J I in het topjaar 1958 kunnen ruini 7Qon I nieuwe leerlingen worden verwachtW I De kwestie van de RijkssubsidieyL I schoolstichting wordt hierdoor steeds I urgenter. De betreffende wetsontwer I pen komen nog nu.ar steeds niet k I behandeling, omdat men d discussie I over de nota-Rutten wil afwachtej I Het is daarom gewenst, dat de gunst< I ge bepalingen inzake de financiële I verhoudingen uit deze ontwerpen wor. I den gelicht om na goedkeuring I de Staten Generaal reeds in de hui-I dige wetgeving te worden opgenomej' I Er is reden om te hopen, dat dit ij. I derdaad gebeuren zal, aldus professor I Donner, die er voorts op aandrong I de verenigingen ook aan de gemeen. I ten zouden vragen om subsidie voet I de stichting, de uitbreiding en de ex-1 I ploitatie van hun scholen. SCHOOLGELD, I Tenslotte hield dr. A. la Feur nog I een referaat over het probleem van dt I overlading van het programma op dt I V.H.M.O.-school. Na een overzicht te I hebben gegeven van de feitelijke toe-1 stand en de oorzaken der overladinE I liet spr. enkele middelen tot bestrij. I ding van dit euvel de revue passeren, I Hierbij noemde hij vooral het ver-1 lenen van grotere vrijheid aan school I en docent in de keuze van de leerstel I en de vaststelling van het examenpto-1 gramma, de instelling van kern- to I keuzevakken, verdergaande differen-1 tiatie bij het onderwijs afschaffing van het eindexamen <yi een betere oplei- ding van de leraren, waarbij ook d» nadelen van enkele dezer bestrijdings middelen niet onvermeld bleven. Het Bes*' Levensmiddelenfabriek zoekt contact met gros* zuivelhandel of I waren die voor zich zijn eventuele zonen Hoe is hun welstand? Komen zij uit kleine of grote gezinnen? Hoeveel mensen en gezinnen wonen in Uw verkoopgebied Hoe kunt U hen doeltreffend be reiken Op deze en tal van andere vragen vindt U het ant woord in onze .Vademecums” van elke provincie Zij bevatten een overzichtelijke weergave van het markt- analytisch basismateriaal dat U nodig hebt bij het be vorderen van Uw afzet. Elk Vademecum bevat een schat van gegevens. Prijs f 2.50. Bestellingen aan onder, staand adres. onder controle zou het niet En toch X goed gaan met de uitvoering der Sociale Verzekering. Daar zitten nu eenmaal zoveel mo gelijkheden in de verschillende so ciale verzekeringswetten, dat tal van lieden met een „ruim” of ook wel „zonder” geweten, deze moge lijkheden aanpakken om er extra slaatjes uit te slaan. In de practijk is het dan ook nodig gebleken dat er een uitgebreide contróle-appa- ratuur werkzaam is, om na te gaan of er strafbare feiten worden ge pleegd. En dagelijks komt het voor, dat men door verzwijgingen, het vertellen van halve waarheden of complete leugens, zichzelf tracht te bevoordelen. Hoge eisen worden gesteld aan de controleurs, die dagelijks de strijd tegen dit kwaad aanvatten. En het is niet alleen Jan met de pet die handig heidjes tracht uit te halen; knoeiers komen in alle lagen onzer samen leving voor en onder alle leeftijden. Sommige mensen schrikken van dit woord en denken dan aan rovers en moordenaars. Maar dat het oude vrouwtje of dito heertje een misdrijf heeft begaan, door een stukje inko men of vermogen zorgvuldig te ver zwijgen om wat meer van „Drees” te trekken, heeft men vaak niet door. Doch de Noodwet-Ouderdomsvoorzie- ning zegt dit: „Opzettelijk onjuiste inlichtingen verstrekken bij de uit voering van deze wet wordt als mis drijf beschouwd en de hoogste straf kan gevangenisstraf van vier jaren worden en de geldboeten kunnen op- Innon trioT’z-l11 i'rnn rl rmlr'lnn5’ (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 4 Dec. Het Chr. mid delbaar hoger onderwijs heeft een jaar van zegen achter de rug. Op alle lo pende aanvragen om medewerking bij schoolstichting werd door het departe-1 ment gunstig beschikt. Van een snelle groei getuigt ook het aantal nieuwe aanvragen, dat inmiddels al weer is ingediend. (N.O. Polder, Eindhoven, Z.O. Friesland, Breda). Prof. Donner wekte alle besturen op om waakzaam te zijn, daar de stich ting en de uitbreiding van Chr. V.H. M.O.-scholen steeds noodzakelijker wordt. In de eerste plaats doordat jaar- beweging door atoomkracht, ook kan lijks een groter percentage van de Ne- -- n.* ™^„_iiderlandse jeugd deze schooltypen gaat bezoeken, maar ook omdat de „lich- VERGADERING op Donderdag 9 om 10 uur v.m. m het i Koffiehuis aan de Markt Middelburg „j Spreker Ir. M. SANDÖ van de R.V.L.D. over» moderne bewaring van sumptie- en pootaar» len”. leder welkom! Gedeputeerde Staten val Zeeland maken bekend, I dat het verslag, tevens ai; I vies, als bedoeld in ar* I 5, eerste lid, der wet van 1-1 Juli 1904, Stbl. 147, houto; I de bepalingen omtrent MI ondernemen van droog® I kerijen en indijkingen, I betrekking tot het ontwerp I en de daaromtrent I brachte bezwaren, betref-1 fende de bedijking van ee I gedeelte buitengronden I het Noord-Sloe, van 7 tot en net 20 December 1954 Se' I durende de openstelling va I de bureaux op de Pr0'®j I ale Griffie, Dam 6/8, I Middelburg, en op de H meente-secretarie van Arr l muiden voor een ieder I inzage is nedergelegd. Middelburg, 30 Nov. 1» I Gedeputeerde Staten voornoemd, t A. F. C. de Casemt j Voorzitt® Pilaar, Griffier. Vereniging BedrijfsvoorhchW „Walcheren”

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4