NEGENTIEN DODEN HUURVERHOGING ALLEEN MET BESTEMMINGSHEFFING Legers onder opperbevel bij bekrachtiging Parijse verdragen MOSKOU, 2 Dec. De Sowjet-Unie en de communistische landen van Oost-Europa, die deelgenomen hebben aan de Moskouse conferentie over Europese veiligheid, hebben na afloop der conferentie een gemeenschappelijke verklaring goedgekeurd, waarin is besloten, te voorzien in onmiddellijke militaire maatregelen voor de organisatie van hun strijdkrachten onder een opperbevel, alsmede in andere maatregelen ter vergroting van het defen sieve vermogen der betrokken landen, voor het geval, dat de overeenkomsten van Parijs worden bekrachtigd. Douanier: „Toestel had allermiserabelste start” C=vanöA&qJ) Duitsers, voetbalmatch, op weg naar huis na K.V.P. Zeeuwse lijn twee uur versperd Verdwaalde zeeman neergeschoten Machinist zou met te grote snelheid een wissel zijn gepasseerd Schot hagel was dodelijk en A.R. pleiten voor de bouw van 70.000 woningen in 1955 Jeugdige autopiraat de BÏLTZEGT: Bemanning Triton: „Start normaal” was volkomen Socialistische stem in de Tweede Kamer Paus kreeg hartaanval PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Fout in gerechtelijke procedure Vonnissen tegen ex-S*S.-ers te niet gedaan Moskouse conferentie beëindigd Auto vast naast overweg. Passagiers werden per bus vervoerd. Zacht weer Opvallend tegenstrijdige verklaringen a 10e JAARGANG, No. 2954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE TREINRAMP IN BELGIE, Telefoto ANP. een Belgische auto en een DAT de C.J.V.F. te Ka- zeer Vertoond werden de „Nacht- slotwoord. J. kruispunt VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord HULP Talrijke reizigers werden door de kracht van de schok uit de rijtuigen ge slingerd en lagen op de spoorwegberm of in het land naast de spoorweg. Hier alle slaafse arbeid op Zondag, zo zei* de de S.G.P.-afgevaardigde. Van belang was verder nog dat de heer Maenen (K.V.P.) een spoedige be-* Een overzicht van de zeer grote ravage, die tengevolge van het déraillement van de rijtuigen is ontstaan. van mevr. I. Jeb- bink-Paap volgde een ge- i van to neel, zang en voordracht. DAT bij de gisteren ge houden verloting van voetbalvereniging A.Z.V.V. te Axel de hoofdprijs, een sen een elftal van het se- was er een schoolfilm en cretariaat der Herverkave- lichtbeelden. De heer P. Kok ling te Goes en de „Smer- Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben aan drie Commissarissen der Koningin, dr Ebels (Groningen), dr Baron de Vos van Steenwijk (Noord- Holland) en de heer M. A. Reinalda (Utrecht) een afscheidsdiner aangebo den. ROME, 2 Dec. Paus Pius XII heeft vanavond een hartaanval gehad. Zijn dokters vreesden, dat zijn hart de grote spanning als gevolg van voortdurend hikken een ziekte waaraan de Paus sinds enkele dagen weer lijdt en het herhaald overgeven, niet zal kunnen verdragen. Volgens een mededeling van de per soonlijke arts van de Paus is de toe stand niet alarmerend. M.-machine getrokken”, zo ving hij aan, „op het moment, dat deze zich voort begon te bewegen op de start baan. Het was het vreemde geluid van de motoren, dat mij opviel. Het was een ander geluid dan dat van welk vliegtuig ook. Ik vond het zo opmerke lijk, dat ik tot mijn chef, die bij mij op het kantoor zat, zei: „Ik zou niet graag een passagier in dit toestel zijn”. Hij vroeg mij waarom en ik zei: „Luister maar naar het geluid”. Hij kwam toen bij me staan en sa men keken we het op de startbaan snelheid winnende toestel na. Het leek heel lang op de grond te blijven en niet omhoog te gaan. Ik dacht, dat ze tegen de dijk te pletter zouden rijden, maar ze kwamen er net overheen bo ven de rivier de Shannon, aldus ver klaarde Kearney. ZEEUWSCH DAGBLAD DAT de wachtmeester van de verkeersgroep Middel burg der Rijkspolitie, de heer J. Meyers, met terug werkende kracht tot 1 Sep tember j.l. bevorderd is tot wachtmeester le klasse. PARIJS, 2 Dec. De doodstraffen tegen zes voormalige Duitse S.S.-man nen, die de leiding hadden in het goort- ste concentratiekamp in Frankrijk tij dens de oorlog Struthof zijn van daag door het Hof van Appèl nietig verklaard wegens een fout in de ge rechtelijke procedure. De S.S.-ers wer den in Juli j.l. te Metz veroordeeld we gens misdaden in het kamp, waar tien duizend mensen zijn opgehangen, ver gast, doodgeslagen of door bevriezing en dodelijke injecties om het leven zijn gekomen. De vonnissen tegen twaalf andere S.S.-mannen, die tot dwangarbeid wa ren veroordeeld, werden eveneens nie tig verklaard, alsmede de doodvonnis sen tegen 43 kampbewakers, die bij verstek waren veroordeeld. zichtspunten kwamen niet meer naar voren, zodat het beter is te wachten op het antwoord van de minister. WEDEROPBOUW Bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisves ting, waarmee in de avondvergadering een begin werd gemaakt, heeft de heer Van Vliet (K.V.P.) zijn partijgenoot minister Witte duidelijk te verstaan ge geven, dat er geen reden is om een huurbelasting in de Kamer te verde digen. Een egalisatiefonds voor de fi nanciering van de woningbouw vond hij niet nodig. Ja, zelfs onwenselijk, omdat het proces van huuraanpassing wordt vertraagd en de financiering der woningbouw alleen maar ingewikkel der maakt. Voor een eventuele huur belasting kan niet als rechtvaardiging gelden, dat de verhuurders van voor oorlogse woningen een bijzondere ver plichting hebben ten opzichte van de nieuwbouw. De K.V.P.-afgevaardigde bepleitte een teruggaan tot de vrije huurvor- ming. Dit is echter slechts mogelijk als het woningtekort zal zijn opgeheven en daarom achtte hij het noodzakelijk de woningproductie op te voeren. WONINGPEIL Een andere K.V.P.-er, de heer An- driessen, klaagde over het huidige wo- ningpeil in het algemeen. Er wordt volgens hem te sober gebouwd. Hij zei een motie te overwegen, waarin de Ka mer gevraagd wordt zich uit te spre ken over de verbetering van het wo- ningpeil door tijdelijke verhoging van de premie. De heer Stapelkamp (A.R.) had de zelfde klacht. In deze tijd van betrek kelijke welvaart moet de woningbouw daarvan ook de sporen dragen. Hij was verheugd over de maatregelen van de minister, dat voor bouwwerken boven 100.000,de goedkeuring van het de partement is vereist. De grote bouw werken slokken teveel arbeiders op en daarvan wordt de woningbouw de du pe. Met de heer Andriessen pleitte de AJR.-afgevaardigde voor de bouw van 70.000 woningen in 1955. De heer Beerninck (C.H.) twijfelde er aan of dit mogelijk zal zijn. Hij vond, dat er een campagne onder de jeugd moet worden gevoerd om bouwvakar beider te worden. De combinatie huurverhoging-huur- belasting-belastingverlaging vond de heer v. d. Feltz (C.H.) een beknotting van het vrije oordeel der Kamer en een dergelijke gang van zaken noemde hij onwaardig. Axel een wild zwijn is ge signaleerd. De heer J. trok er met zijn jachtgeweer op uit en spoedig was het dier omsingeld. Maar door op ’t laatste nippertje over een gen de kreten van de slachtoffers op, vermengd met het geluid van ruiten, die werden ingeslagen. Over al zag men half versufte reizigers uit de wrakstukken klauteren en met bebloede kleding rondlopen. Een man was door de verschrikkelijke schok uit zijn coupé geslingerd en hing nu beklemd tussen twee om hooggeschoten rijtuigen. Ondanks wanhopige pogingen slaagde men er niet in de ongelukkige uit de ineen- strengeling van metaal te verwijde ren. De man stierf eerst twee uur na het ongeluk. Door de positie van de door elkaar geworpen rijtuigen vier reden van de spoordijk en acht kwamen naast de rails te staan was het vooral in het begin zeer moeilijk hulp te bieden. De redders moesten zich met koorden en ladders staande houden op de schuine wanden van de wagons en konden slechts met moeite doordringen tot het inwendige. Reeds kort na het onge luk arriveerden de eerste dokters, die men als eersten door de opengeslagen ruiten naar binnen zag dringen om de eerste hulp te bieden aan de vele zwaar- en lichtgewonden. Verder houdt de verklaring een uitnodiging in aan alle volken van Europa om gemeenschappelijk de mogelijkheden te bestuderen voor het scheppen van een stelsel van collectieve veiligheid in Europa alsook van gemeenschappe lijke maatregelen, die genomen zouden kunnen worden om de grondslagen te leggen voor een hechte en duurzame vrede in Europa. DUBLIN, 2 Dec. In de grote zaal van het King’s Inns te Dublin, waar een internationaal hof zich reeds en kele dagen verdiept in de ramp van 5 September j.l. van de K.L.M.-super- constellation „Triton” zijn op de vierde dag van dit openbare officiële onder zoek naar de oorzaak van dit vliegtuig ongeluk, waarbij 28 mensen het leven lieten, opvallend tegenstrijdige verkla ringen afgelegd. Wat er van te denken, dat de tot dusverre gehoorde vijf leden van de bemanning, inclusief commodore Vi- ruly, die de „Triton” op zijn laatste vlucht bestuurde, unaniem verkla ren, dat de start volkomen normaal verliep, dat de machine geheel nor maal zijn aanloop nam, normaal het luchtruim koos, normaal hoogte won en dat alle instrumenten dit normaal registreerden, terwijl aan het slot van deze middag de 30-jarige Tho mas Kearney, een douane-beambte van het vliegveld Shannon, die in de vroege ochtend van die bewuste Zon dag de „Triton” bij zijn vertrek na staarde, verklaarde, dat het toestel een allermiserabelste start had, waarvan hij het ergste verwachtte. VREEMDE START? Als een klap op de vuurpijl kwam deze verklaring van Kearney, wiens ''jerk het is de vertrektijden der toe hellen te noteren en die al drie jaren iedere dag talloze toestellen vlak voor raam van zijn kantoor hoort weg trekken. „Mijn aandacht werd door de K.L.- Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 2 Dec. „Minis ter Algera heeft de spoorwegen een duw gegeven. In plaats van een prin ter den zij verzorgd door de omwonen den, die warme dranken en dekens aanvoerden. De gehele morgen zijn kraanwagens en snijbranders in de weer geweest om nog ingesloten slacht offers te bevrijden uit de verwrongen wrakstukken. De niet gewonde reizi gers bestormden na het ongeluk de plaatselijke telefoons om hun familie leden in Duitsland op de hoogte te stel len van het ongeluk. De inwoners van Wilsele verstrekten hun levensmidde len en warme dranken. DE OORZAAK Een drietal dagen geleden zou zich op dezelfde plaats ook reeds een ont sporing hebben voorgedaan, zonder dat dit evenwel ernstige gevolge had. Men acht het niet onmogelijk dat bij die ge legenheid de wissel beschadigd zou zijn zonder dat dit bemerkt werd. Volgens deskundigen echter zou de ontsporing toe te schrijven zijn aan een te grote snelheid bij het passeren van een wis sel. De geblokkeerde snelheidsmeter van de locomotief wees op het moment van het ongeluk een snelheid van 78 km aan. vindt U op pagina 2 belangrijk nieuws over Schouwen-Duive- land. Op dit door de ramp van 1 Februari 1953 zo zwaar getroffen eiland werd gisteren een symbo lisch begin gemaakt met de her- beplanting. De eerste boom staat er al weer en vele duizenden zul len volgen.... GOES, 2 Dec. De Zeeuwse spoor lijn is vanmiddag tussen een en drie versperd geweest, zodat de passagiers tussen Goes en Rilland-Bath per au tobussen o.a. van de A.M.Z. vervoerd moesten worden. Op de befaamde overweg van de Rijksweg tussen Krabbendijke en Ril land-Bath was een zware vrachtwa gen met aanhanger van de chemische industrie uit Haarlem vastgeraakt naast de overweg, waardoor de rails werden geblokkeerd. Omstreeks één uuj? vanmiddag na derde deze wagen uit Haarlem uit de richting Rilland de overweg. De chauffeur moest plotseling uitwijken voor een paard, waardoor hij niet ge heel meer baas was ever zijn stuur. De wagen schoot naast de weg en bleef vastzitten. Het heeft bijna twee uur geduurd voordat de wagen met behulp van mankracht weer op de weg stond. Het verkeer over de Rijksweg heeft geen hinder ondervonden. Door de verkeersgroep uit Mid delburg is ter plaatse een onderzoek ugesteld. aeer Reynhoudt vertelde over de gemeentebegroting. Verschillende personen tra- ien als lid toe. In Januari zal een familie-avond wor- DIEMEN, 2 Dec. Een 14-jarige jongen, H. W. van der W. uit Am sterdam heeft vandaag een in de Nieuwe Looierstraat te Amsterdam geparkeerd staande grote vrachtauto met meubelen gestolen. Aangezien het wegdek buiten Diemen opgebro ken is, geraakte hij met de wagen in de wegberm. Het trok de aandacht van de houder van een benzinepomp- station, dat de jongen zich bij de vrachtwagen ophield. De Rijkspolitie van Diemen werd gewaarschuwd en nam de jongen mee. De auto is in be slag genomen. De recherche van de politie te Amsterdam haalde de jeug dige autopiraat op. Het bleek dat hij tevens werd gezocht wegens verduis tering. principieel fundeert lijkt het wel of de minister dit doet om de zakelijke en technische feiten te ontwijken”. Tot de ze krasse uitspraak kwam vandaag de socialist Posthumus bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Wa terstaat. En zijn conclusie was tensoltte dat er op dit punt door de bewindsman een zwak en gevaarlijk beleid wordt gevoerd. De minister zal zich ongetwijfeld troosten met de gedachte dat de P.v.d. A. de enige fractie is, die er zo over denkt. Want ook op de tweede dag van deze begrotingsbehandeling was er zeer grote waardering voor zijn beleid. De heer Bommer (Arb.) deed er nog een schepje boven op. De wijziging van de richtlijnen voor de Commissie Ver gunningen Personenvervoer noemde hij opzienbarend en onnodig. Onnodig, omdat de voorgangers van de ministers steeds op de steun van de Kamer heb ben kunnen rekenen. Dit is juist, maar niet ontkent kan worden dat er voort durend is aangedrongen op wijziging van dat beleid, hetgeen nu is geschied. ZONDAGSRUST Minister Algera zal ook niet aan de jaarlijkse schermutseling met de S.G.P. kunnen ontkomen. Weer was het de heer van Dis, die elk vervoer op Zondag wilde verbieden. En hij verweet de bewindsman dat deze de deur wagenwijd openzet voor de schromelijke ontheiliging van Gods dag. Hij denkt dat hij het goede kan doen door het kwade toe te laten. De S.G.P. zal niet moede worden om aan te dringen op het verbod van ,„?AANDAM, 2 Dec. In de afgelo- ‘('\,nacnt is een op het terrein van de «nene-inrichtingen aan de Hambrug pende 23-jarige Zweedse zeeman J'iVgeSckoten door een lid van de be- k,Jlngsdiens‘ van het bedrijf. De man eg vijf kogels door het lichaam en ^««gevaarlijk gewond naar een enhuis te Zaandam vervoerd. noett r<aar hij de wachtsman ont- ’'srtpiri' Deze verstond niet, wat de man t* dn ,en meende met een indringer serin,, ‘e hebben. Hij loste een waar- ;Cn?,gSSChOt’ d0ch toen de Zweed whnnt j de aanval wilde overgaan, -in leeg wacdtsm3n 2Ün revolver op WrhJT,2. ■Dec' Zacht weer. In de 'vaar^,eSte ljke helft van het land hn of ®w.° lkt met plaatselijk wat re- «achtieTy6^11 en krachtige tot vrij sgtep,Zuid^telijke wind- In de iele onu! jke helft droog weer met en- natigPP„,an,ngen en vrij krachtige tot 6 wind tussen Zuidwest en Zuid, hij vanmorgen overleed. kreek te zwemmen wist het Noordweg te Krabbendijke -neentepolitiek”, waarna de dier echter te ontsnappen. een Belgische auto en een - -u-"’ Met een auto werd de jacht vrachtwagen van de fa K. uit Rilland met elkaar in Er voorrang ver- tie ontdekt. Een welgericht leend. Persoonlijke ongeluk- den gegeven, ken kwamen niet voor. DAT de Bruinisse III gis teren bij de Yersekse haven de pelle gisteravond een goed uit zijn roer is geschoten en op de havendam terecht is NIJMEGEN, 2 Dec. Vanmorgen is te Oss overleden de 47-jarige heer Lips, die in dienst was van de Ned. Spoorwegen. De man moest gisteren de spoorbrug over de Maas bij Raven- stein controleren. Op de spoordijk werd hij getroffen door een schot ha gel, dat was afgevuurd door een jager, die daar met een jachtopziener op schadelijk wild jaagde. De getroffene werd in ernstige toestand naar het zie kenhuis te Oss overgebracht, alwaar J l Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Lfdkantoor: Goes, L. Vorststr. H 90i Tel. 2438. Giro 274289. vantoren: Vlissingen: Nieuwstr. -?Telef. 326; Middelburg: Korte Lrdstr. 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan &^Le Cointre N.V., den. DAT het de heer J. Prins DAT de C.H. kiesvereni- (Gemeentebelangen) als ging te Kloetinge een leden- raadslid van de gemeente A vergadering heeft gehouden. Yerseke heeft bedankt. Zijn DAT gisteravond op het De heer D. Koster behan- opvolger is de heer P. de „p Beatrixstraatdelde het onderwerp: „Ge- Leeuw. LEUVEN, 2 Dec. Een trein, waarin 700 Duitsers waren gezeten, die in Londen de voetbalwedstrijd tussen Engeland en West-Duitsland hadden bijgewoond, is vanmorgen kort voor half acht bij het passeren van een wissel op 200 m van de Dijlebrug te Leuven in volle vaart uit de rails gelopen. De gevolgen waren ontzettend. Toen de minister van Verkeerswezen vanmiddag de balans opmaakte in de Kamer van Volksvertegenwoor digers te Brussel moest hij meedelen, dat er 19 mensen om het leven waren gekomen zeventien Duitsers, de Belgische stoker en de trein- geleider. Voorts waren er 25 zwaar en ongeveer 50 lichtgewonden. Volgens de Belgische spoorwegen verkeren nog een aantal slacht offers in levensgevaar, zodat het niet uitgesloten wordt geacht, dat het dodencijfer zal stijgen. De machinist van de trein behoort tot de over levenden, zo meldde Radio-Brussel. Hij heeft echter een zware zenuw schok opgelopen en kon nog niet worden gehoord. De ontsporing geschiedde even voor half acht en de eerste personen, die toesnelden stonden voor een spoorweg- drama in vreselijke vorm. De locomo tief, die met vier rijtuigen de spoor wegberm was afgereden, liet hevig sissend golven gloeiende stoom ont snappen. In zijn val moet de stoker en treingeleider op afschuwelijke wijze om het leven zijn gekomen. Toen het oorverdovend geraas van de ontsporing, dat tot op kilometers- afstand hoorbaar was, was wegge storven, klonken overal uit de wir war van verbrijzelde spoorwegrijtui- DAT gisteravond in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw te Zierikzee ’n film avond is georganiseerd door Bijbel te Krabbendijke een bezochte moederavond heeft het C.N.V., waarvoor zeer ouderavond heeft gehouden, gehouden. Na een Bijbelin- gekomen. Collega’s trokken grote belangstelling bestond. De secretaris, de heer P. Ko- leiding van mevr. I. Jeb- het des avonds vlot. De ha- Vertoond werden de „Nacht- le hield een inleiding over bink-Paap volgde een ge- veningang was de gehele wake” en de „Opvoering der het onderwerp: „Opdat wij zellig programma van to- dag geblokkeerd. 35 sche- productiviteit”. De heer P. niet vergeten”. Het hoofd neel, zang en voordracht. pen lagen buitengaats te Slager hield een korte pro- der school, de heer J. op ’t wachten, paganda-speech. Hof sprak over nieuwe on- DAT gistermiddag op het 1 r ---x,---* - DAT de krmg van de brandweer Noord- en Zuid- Beveland gisteren verga derd heeft in café Oele. Men sprak over een uniforme sa- tot oprichting van ’n brand- 11VU MUXVUU. v UAX V«A V V WA Tholen). De wedstrijd ein- weermuziekcorps. Ook pleit- DAT tot ouderling en dia- digde in een klinkende te men voor algehele uni- ken in de Geref. Gemeente overwinning voor Goes (6formering der brandweerlie- DAT gisteren even buiten te Krabbendijke zijn geko- 1). De ruststand was 30. zen de heren G. van Velzen, M. G. van Koeveringe, Melis en C. Versprille. DAT de school met een dier echter te ontsnappen. -J 2T voortgezet. In een klein bos onder Overslag is het zwijn botsing zijn gekomen, tenslotte door de rijkspoli- werd geen schot deed de rest. Het zwijn woog ongeveer 80 kg. der school, de heer J. op ’t Hof sprak over nieuwe on- DAT gistermiddag op het der wijsmethodes en mej. v. Goese sportterrein een voet- Hekken behandelde het al- balwedstrijd is gespeeld tus- de ledaagse schoolleven. Voorts en televisietoestel van ƒ475, is sprak een propagandistisch diekse Boys” (een elftal van Janenng^en^de. nrngelijkheid gevallen op het lot van de slotwoord. het bureau van uitvoering te buschauffeur Schieman uit T'* Axel. in klinkende

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1