Z.-Afrika, van is een man 1 Hebt U vandaag Uw DAVITAMON^al gehad? Mr Van der Brugghen te Utrecht herdacht ITSAL ZW ITSAL |g| genéém Misstanden moeten bestreden worden winkelbibliotheken Strijdom, premier strijdbaar löl tea J Hm in Jberkelse arts veroordeeld tot levenslang Nieuwe storm eist 17 doden Daders op het spoor „Casino” voer vlak langs de „Carpo” maar de kapitein stoomde door posities in Nederland Pachmann is geen Habsburger W.-Duitsland Regeling voor subsidie aan groeps bibliotheken uitgewerkt a Ik verdien elke week geld met de was! pagina 5 ZEEUWSCH DAGBLAD 2 December 1954 '9ina 4 2. Monnet strijdt verder 1904-1954 man Hoge vitamine waarde t. Een ?40. voor Delft, gezondheid! Het Weense Hof besliste. Vurig apostel tegen Engeland Bouw Birmese officieren van politie overvallen. De inbraak in goudsmids- winkel te Oud-Gastel. attent t Mid- Drank- Zater- eslotenl Kaai. in elk huisgezin: van televisie-zender te Goes kan spoedig beginnen idjlrscommissle brengt rapport uit Vervroegd vertrek van fregat naar Nieuw Guinea. Parijse verdragen 15, 16 en 17 December in de Bondsdag. U vliegt Cassatie aangetekend bij de Hoge Raad De „Tresillian” verging. ■eden Plaids asten 3kken voor Europese eenheid Waarom hielp men de Nederlanders niet? Ld", G°eS Oorzaak vertraging emigratie» lOOtOOO onbezette Instelling van Bibliotheekraad Installatie van Gooise kudde kan toch doorgaan Avontuur van Nero van herder Ch. Almekinders Beloning voor het vinden van verdronken Urkers. Alleen aan Gods gezag onderworpen Evangelische Kerk protesteert Slechte liederen in Zoeklichten op een veelzijdig Wervelstorm teisterde de Philippijnen. zijn over de snelle en fantastische re- werd gegeven: haal nog vandaag Cas- A dv ion, Klok] compromissen en onderhan- 23.35—24.( reis- ORGANON-OSS Tegen Abdel Kader Auda, secretaris generaal van de Mohammedaanse Broe derschap, is de doodstraf geëist. Hij wordt beschuldigd van plannen voor een staats greep. de politie van poten verwond en James Pal in marii 13.95. ion, Klol 1 Pyama'i lien Herd 95. ion, Klokj James PyH dellen van Ing? «Men Mededeling (Adv.). nu door de was heen! Uitsluitend bü Apothekers en Drogisten 's-GRAVENHAGE ,1 Dec. De Rege ring heeft dezer dagen besloten de Ne derlandse Omroep-Zendermaatschappij N. V. Nozema opdracht te geven tot uitvoe ring van het door die maatschappij ont worpen plan betreffende het televisie- zendernet voor ons land, dat voorziet in steunzenders te Appelscha, Markelo, Roermond en Goes. GEEN CHR. STAATSSCHOOU Van der Brugghen wenste geen Chr. Staatsschool, omdat hij altijd de objec4 tieve ordening der instellingen onder» schatte en de persoonlijkheid eenzijdig zag. Volgens hem kon een openbar* school zeer goed Christelijk zijn als d> onderwijzer maar Christelijk was. Hieri® heeft hij te lichtvaardig geoordeeld, maai als het systeem van Groen de overwin ning had behaald, dat de objectiveringen als richtsnoer had gekozen, zou het zicM zeker hebben zien verstrikken in de bae schikkingen van autoriteiten, die tenslot te de werking van de levende persoon» lijkheid op onderwijsgebied zonder twij fel zouden hebben verlamd. Hoofdzaak was voor Van der Brugghen dat de Christen vrijheid moest hebben om zijn onderwijstaak te vervullen en daar om werd in zijn het bijzonder onderwijs voledig vrij, maar van de povere subsi- die-poging bleef niets over. Deze idee van de vrtfe bijzondere school gaf prof, dr G. C. van Nlftrik aanleiding in zijn referaat op te merken, dat de Chr. school zoals wij die kennen de inzichten van Van der Brugghen heeft verdiscon teerd, zodat deze school meer het type- Van der Brugghen vertoont dan het type Groen. 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. Het ver trek van een fregat naar Nieuw-Gulnea, dat begin 1955 zou plaats hebben, zal zo veel mogelijk worden vervroegd, aldus deelt het Ministerie van Marine mede. op de wef r dan weg jtorijschoo >or F.N.0.Ï 1 1185—345 1180—2061 BONN, 1 Dec. De Commissie van de Fractieleiders in de Bondsdag hebben de behandeling der Parijse Verdragen in eerste lezing door de Bondsdag vastge steld op vijftien, zestien en zeventien De cember. De commissie besloot ook de sociaal democratische interpellaties over de Saarkwestie en de Duitse vereniging op de agenda van dit debat over de buiten landse politiek te plaatsen. DEN HAAG, 1 Dec. Het Gerechtshof te Den Haag heeft conform de eis de arts J. F. A. M. O. uit Berkel wegens moord op zijn echtgenote veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De verdediger mr M. H. Huygens heeft bij de Hoge Raad cassatie aangetekend tegen dit vonnis. Mr Huygens is reeds in contact getreden met verschillende En gelse deskundigen om deze als getuigen van de verdediging te kunnen voorbren gen, wanneer de Hoge Raad de zaak voor een nieuwe behandeling naar een aan grenzend Hof verwijst. In een uitvoerige overweging, zegt het Haagse Gerechtshof dat de verdachte als echtgenoot en vader niet heeft ge schroomd zijn vrouw, de moeder van drie jonge kinderen vgn het leven te beroven. Deze daad is langdurig en in het bijzijn van moeder, - zijn schoonmoeder en de dienstbode stelselmatig en in koelen bloe de voorbereid. Slechts de zwaartste straf, levenslange gevangenisstraf, is in over eenstemming met de aard van het ge pleegde feit. LONDEN, 1 Dec. De storm op de Atlantische Oceaan, die opnieuw in alle felheid is opgestoken, heeft weer een aantal doden geëist. Ongeveer 140 km. uit de kust voor Lands Ends is het Britse vrachtschip „Tresillian” vergaan. Zeventien opvarenden kwa men in de golven om. Acht anderen worden nog vermist. Kort voordat het schip zonk wist de radiotelegrafist nog S.O.S.-seinen uit te zenden. Het schip helde zo zwaar over, dat de sloëpen aan bakboord werden weggeslagen. Hulpeloos dre ven de 40 bemanningsleden op vlot ten en in zwemvesten op de kokende zee rond. Vijf schepen en een reddingboot snelden onmiddellijk te hulp. Voor ve len mocht deze redding niet meer ba ten. :en bij q jelnienstrs' BERGEN OP ZOOM, 29 November. Door de Rijkspolitie en Recherche is spoedig klaarheid gebracht in de brutale inbraak welke enige weken geleden in een goudsmidswinkel te Oud-Gastel by de firma Vergouwen werd gepleegd. De daders die daar toen hadden ingebroken, hadden een buit van 20.000 tot 25.000 aan gouden ringen en horloges gestolen. Zaterdag werden door de politie twee woonwagenbewoners aangehou den, zekere V. en G. Tijdens het ver hoor heeft V. reeds gedeeltelijk be kend. Volgens zijn verhaal heeft hij samen met G. die nacht daar inge broken en hebben zij de buit eerlijk gedeeld. V. ging met zijn deel naar de heler D. in Roosendaal, welke daarna ook is aangehouden. Volgens V. was G. met zijn gedeelte naar België gevlucht. Deze werd daar aangehouden doch ontkende alles. Wel werd in de woning, waar hij toen verbleef, de andere helft gevonden en werd deze in beslag genomen. WENSEN. De commissie heeft zich verder be paald bij het uitwerken van een sub sidieregeling voor groepsbibliotheken, die zij definieert als instellingen, die leiding en voorlichting geven aan een nader te bepalen aantal plaatselijke bibliotheken, wisselcollecties van boe ken uitzenden en voldoen aan bepaal de voorwaarden. De grootst mogelijke meerderheid van de commissie stelt zich op het PARIJS, 1 Dec. Jean Monnet, de „vader” van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, zal, naar verwacht wordt, in het begin van het volgende jaar een grote campagne beginnen voor een Europese Statenbond. Hij bevestigde in Straatsburg zijn aftreden als president van het hoge gezagsorgaan van de K.S.G., een func tie die hij sinds Februari 1952 heeft bekleed. De 66-jarige gewezen reiziger in cognac zal waarschijnlijk proberen buiten de controversen van de Franse partijpolitiek te blijven bij zijn propa ganda voor Europese integratie. Ver wacht wordt, dat hij zijn invloed ach ter de schermen zal aanwenden. Men gelooft, dat enkele invloedrijke pro-Europese politici als de secretaris van de socialistische partij Guy Mollet en de conservatieve oud-premiers Pinay en Reynaud hem steun hebben toegezegd. Ingezonden Mededeling (adv.) woord met een vliegtuig in de nacht. Het grauwe toestel verandert in een zilveren vogel, zodra het in de elkaar kruisende stralenbundels der zoeklichten wordt ge vangen. Daarom zal de veelzijdige Van der Brugghen ook door drie sprekers worden belicht, omdat ook deze vogel al leen in het kruispunt der stralen kan worden gevangen. Het eerste zoeklicht werd gericht door dr J. J. R. Schmal, die sprak over Van der Brugghen’s godsdienstig-staatkundige beginselen. In tegenstelling tot Groen van Prinsterer zijn er in de gedachten wereld van Van der Brugghen steeds wij zigingen te bespeuren. Toch kan men hem geen afvallige noemen, want anti- revolutionnair in de volle kerkelijke-po- litieke zin van het woord is hij nooit ge weest. Niet het verleden, maar de be staande toestand tot uitgangspunt nemen de, verklaarde hij, dat de staat slecht» macht mag uitoefenen over de uiterlijk» gedragingen der mensen, doch niet over de harten. Hij verwierp de gedachte, dat de staat de religie in positieve zin te be vorderen heeft en koos voor de neutral» staat. Het Christendom is geen staatswet, maar een zedelijke levenskracht, in alia levenskringen gelegd, om daar door de Christen te worden uitgedragen. Deze gedachte legde de grondslag voor het conflict rond de schoolwet van 1857, zoals door prof, dr L. G. W. Scholten werd aangetoond. Groen ging er immer# van uit, dat de Nederlandse staat Chris telijk is en dat dus ook de staatsschool Christelijk moet zijn. Staat en school zijn objectiveringen van het Christendom en moeten als zodanig gehandhaafd blijven Jongens e beginmai ijging;, ion, Klol ROTTERDAM, 1 Dec. Het staat nu vast dat het onder Liberiaanse vlag varende tankschip „Casino” in die fa tale nacht zo dicht bij het Nederlandse vergane schip „Carpo” is geweest, dat men zelfs van af het dek van het schip de naara van de thuishaven kon lezen. En dat was nog mogelijk terwijl het zicht slechts 50 tot 100 meter was. Men zag tot zijn ontzetting de bemanning ook van boord springen in de kokende golven, om met de moed der wanhoop zwemmend het tankschip te bereiken. De kapitein van de „Casino” wilde echter doorstomen, omdat hij meen de, dat zijn eigen schip ook in ge vaar was. Maar het merendeel van de bemanning van de „Casino” houdt vol, dat er toch wel iets gedaan had kunnen worden om de ongelukkige Nederlanders te redden. In ieder ge val had de kapitein de plaats van de ramp niet mogen verlaten en het daglicht moeten afwachten om naar eventuele overlevenden te zoeken. Aan boord van de „Casino” is nu grote onenigheid ontstaan. Het meren deel van de bemanning is zo nijdig, dat zij niet meer onder de kapitien en de stuurman zee wil kiezen. Een direc tielid heeft reeds getracht het geschil bij te leggen, maar tevergeefs. De Rotterdamse politie is aan boord van de „Casino” geweest om de stem ming te peilen en een rapport op te stellen. Dit rapport kan van beteke nis zijn voor het gerechtelijk onder zoek naar deze zaak, dat in Liberië of Duitsland, waar vandaan de meeste bemanningsleden komen, ingesteld kan worden. te het ver- GENEVE, 1 Dec. De Nederlands» commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft gisteren op een bijeenkomst van de intergouver nementele Commissie voor Europese Migratie in Genève verklaard, dat de Nederlandse economie zich op het ogenblik op een hoogtepunt bevindt. In vergelijking met de werkgelegen heid is er thans in Nederland een te kort aan arbeidSKrachten. Er zijn on geveer 100.000 onbezette posities. Deze omstandigheid leidt tot vertra ging van het emigratieprogram, maar de Nederlandse regering realiseert zich, dat deze toestand van tijdelijke aard is en dat het op de lange duur niet mogelijk zal zijn, dat Nederland zijn jaarlijkse bevolkingstoeneming in eigen land te werk kan stellen, aldus de heer Haveman. De Westduitse afgevaardigde Von Truetzschler heeft verklaard, dat West- Duitsland lijdt aan een tekort aan ge schoolde arbeidskrachten en de emi gratie moet beperken. Door de vor ming van een Westduits leger en de oprichting van een nieuwe wapenin dustrie zal naar men verwacht, dit te- kort nog toenemen. en tr°k xaties en G°es> Deze commissie zou, zo blijkt uit het rapport, ook eigener beweging advies poeten kunnen geven, terwijl zij be halve met de aanwijzing van boeken als jeugdlectuur tevens belast zou moe ten zijn met de regeling van en het toezicht op de naleving van alle voor schriften en regelingen, die op deze materie betrekking hebben. De com missie zou moeten ressorteren onder een Bibliotheekraad, terwijl zij ook op niet-commercieel gebied belangrijke diensten zou kunnen bewijzen. SUBSIDIE. Uitvoerig is in het rapport geschre ven over het subsidiebeleid. Voorop is daarbij gesteld, dat subsidiering van de openbare leeszalen en bibliotheken dient te worden voortgezet. Maar daar naast wordt het noodzakelijk geacht, dat ook de plaatselijke bibliotheken, die niet aan dezelfde normen voldoen, op doelmatige wijze steun ontvangen om daardoor in de gelegenheid te ko men de kwaliteit van hun arbeid te verbeteren! Wat organisaties en instellingen be treft, die uitsluitend of in hoofd zaak voor hun leden aandacht aan de bibliotheekvoorziening besteden, meent de commissie dit werk, hoe belangrijk het ook is, niet in een subsidiëringssysteem voor het biblio theekwezen langs directe weg te moeten opnemen. De meerderheid van de commissie acht het voorbarig thans reeds met verdere uitgewerkte voorstellen te ko men. Men meent, dat een in te stel len Bibliotheekraad steeds de gang van raken op dit gebied zal moeten obser veren om eventueel daarna met voor stellen bij de regering te komen. BIBLIOTHEEKRAAD. Volgens de commissie zou de Biblio theekraad een bij de wet ingesteld or gaan moeten worden, dat de regering zal adviseren in verband met de be moeiingen op het gebied van de biblio theekvoorziening en ten aanzien van subsidievoorwaarden en uitkeringen. Voorts zal het de taak van dit orgaan zijn om toezicht te houden op het be heer der instellingen, die subsidie ont vangen en de besteding der gelden. Bo vendien zou de raad de provinciale en gemeentebesturen alsmede de organi saties van advies kunnen dienen. Aan de raad zou een inspectie verbonden moeten zijn. WENEN, 1 Dec. Het Oostenrijkse hooggerechtshof heeft de aanspraak van de 70-jarige Robert Pachmann de wettige zoon van wijlen kroonprins Rudolf van Habsburg uit een geheim huwelijk van 1880 met Prinses Marie Antoinette di Toscana van Italië te zijn voorgoed verworpen. Pachmann zei, dat hij naar Wenen was gebracht en was toevertrouwd aan een echtpaar, Maria en Heinrich Pachmann, dat hem in de plaats van hun eigen gestorven zoon had opge voed. De geschreven verklaring, waar in dit was vermeld, was echter of verloren gegaan bij de grote brand van 1927, waardoor ’n groot deel van het Oostenrijkse Staatsarchief was verloren gegaan, of uit het archief verwijderd. Indien de aanspraak was toegewe zen, zou Pachmann sterke aanspraak hebben kunnen maken op de positie van hoofd van het Keizerlijk Huis Habsburg en van pretendent van de Oostenrijkse Troon, die nu door Otto van Habsburg, de oudste zoon van de laatste in 1918 verbannen keizer Karl, veel goed zou hebben gedaan. Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in ’t water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle der vele tien- goed, dat U behandelt met Castella duizenden huisvrouwen, die opgetogen Parels. Volg de beste raad, die U ooit sulfaten die zij bereiken met Castella tella Parels (47 ct. per pak) in huis! HILVERSUM, 1 December, De commissaris van politie te Hilver- sum heeft in een extra politiebericht de opsporing gevraagd van een hond. Het is de Belgische herder Nero van de schaapherder Ch Alme kinders, dte van aanstaande Zaterdag af een nieuwe kudde zal gaan hoeden in het Gooise natuurreservaat. Almekinders zag bij de watersnoodramp van vorig jaar in Rilland- Bath zijn hele kudde verloren gaan. Alleen zijn hond Nero kon hij red- den. Nu het bestuur van de Stichting Goois Natuurreservaat heeft be- sloten het reservaat weer met schapen te bevoken, is Almekinders aan gewezen als de hoeder voor die schapen. Hij krijgt 45 schapen van het veluwse ,en 56 van het Drenthse type. Toen hij Zaterdag in Ruinen (Drenthe) was om daar de schapen van het Drenthse type op te halen is Nero verdwenen. Twee dagen bleef Nero onder water. Vandaag heeft Meppel de hond op straat gevonden. Het dier had de en was vrijwel uitgeput. Nero was op weg naar Rilland-Bath. „Een pak van mijn hart”, vertelde herder Almekinders En geen wonder, want Almekinders is niet alleen zeer gehecht aak de hond Nero kan ook met gemist worden bij de installatie van de Gooise kud- hn„a'S' Aw®e da0en w Nero wel weer opgeknapt”, zei zijn baas. „Gelukkig zal hij Zaterdagmiddag gewoon weer dienst kunnen en“l° zk, voor de eerste maal met de Gooise schaapkudde de hei op ga. Zonder hem was dat een moeilijke geschiedenis geworden. Gelukkig is het avontuur goed afgelopen”. ^eiuKKig Ik ben electricien van beroep. Daar mijn overalls erg smerig zijn, in verband met kabelleggen en in stalleren, is Castella Parels een uitkomst voor mijn vrouw. Ze zei tegen mij: „Paps, ik verdien elke week geld met de was, want het goed slijt niet sinds ik Castella Parels ge bruik”. Zo schrijft ons de echtgenoot van één CUXHAVEN, 1 Dec. De nabe staanden van de zes Urker vissers, die in de nacht van 6 op 7 October j.l. op de Noordzee omkwamen, heb ben een beloning voor het vinden van de lijken uitgeloofd. Voor de vinder van het lijk van de schipper van de Urk 60 is 2000.beschikbaar ge steld en voor dat van de vijf beman ningsleden van de Urk 174 1000. ieder. Men neemt aan dat de lijken thans nog opgesloten zitten in de wrakken van de vissersboten, doch verwacht wordt dat ze spoedig door het onstuimige weer zullen losraken en aanspoelen in de Duitse bocht of aan de Deense kust. Om deze reden is voor de vinders in Duitsland en Denemarken een beloning uitge loofd. In het in Urk gevormde fonds ten behoeve van de nabestaanden van de omgekomen vissers is tot nu toe reeds een bedrag van ongeveer f 35.000 ge stort. PRETORIA, 1 Dec. Johannes Gerhardus Strijdom, de man van de Nationalistische Party, die getrouwd is met de dochter van een Nederlands Hervormd predikant, is gekozen tot minister-president van Zuid-Afrika. Toen de verkiezing van Strijdom, hij werd met algemene stemmen gekozen, bekend werd zong de menigte het volkslied van de oude Boerenrepubliek. Bij het verlaten van de zaal werd hy onder gejuich van de menigte op de schouders genomen. Maai’ ook zijn ri vaal, minister Havenga, kreeg een ova tie. Men neemt aan, dat de nieuwe pre mier vastbesloten stappen zal doen om de Nationalistische Apartheidspolitiek toe te passen. Veel tijd voor het zoe- BONN, 1 Dec. De Evangelische Kerk in Duitsland heeft protest aan getekend tegen de toenemende frivo liteit van de carnavalsliederen. Het carnavalsseizoen is op elf November “gezet en met name in het Rijnland beginnen de nieuwe schlagers van het eest al ingang te vinden. Vele ervan op „democratische” wijze tot echte chlagers gepromoveerd, nadat prijs- arnpen waren uitgeschreven. Volgens Evangelische Voorlichtingsdienst >Aerk en Omroep” getuigen de tek- .n van deze liederen van een sma- ft,, *d, die onmogelijk meer te ertreffen is. Zij worden beschouwd t- een alarmerend bewijs voor de ft ne*?,ende culturele doofheid van °nze tijd. 's-GRAVENHAGE, 1 December. De rijkscommissie inzake lec tuurvoorziening heeft in een rapport twee uitermate belangrijke vraag stukken aan de orde gesteld: 1, De overheid kan het lectuurprobleem niet oplossen, als zij niet tege moet komt aan de dringende behoefte van de jeugd op dit punt en door een lange-afstandspolitiek tevens de juiste houding ten op zichte van lectuur bij de toekomstige volwassenen mogelijk helpt maken. In de winkelbibliotheken zijn bepaalde misstanden aanwezig, die bestreden moeten worden. De rijkswetgever zal maatregelen moeten treffen, waarbij het verboden wordt aan jeugdige personen andere boeken uit te lenen dan die, welke in de catalogus zijn vermeld onder de rubriek, waartoe zij in verband met hun leeftijd behoren. Voor de algemene toelating en rubricering wil de rijkscommissie een commissie van advies ingesteld zien. standpunt, dat het rijk niet moet over gaan tot rechtstreekse subsidiëring van plaatselijke bibliotheken en dat finan ciële steun die wordt verleend aan groepsbibliotheken langs indirecte weg ook aan de plaatselijke instellingen ten goede komt. Het subsidie aan groepsbibliotheken zou kunnen worden gesteld op een na der te bepalen aandeel in de kosten, die voor subsidie in aanmerking ko men. De rijkssubsidie zou dan 25 pro cent van deze kosten kunnen bedra gen. Bovendien wil de commissie het zo stellen, dat het Rijk alleen zal bij dragen, Indien ook provincie en ge meente subsidie verlenen. Tenslotte acht de commissie de lec tuurvoorziening van de jeugd van cen trale betekenis. Voorts meent zij, dat de ontwikkeling en ontspanning door lectuur een belangrijke factor in de besteding van de vrije tijd is gewor den en dat zich ook bij de jeugd in dit opzicht bijzondere noden voordoen. .RANGOON, 1 Dec. Vijf Birmese officieren van politie zijn vandaag op weg naar een ontmoeting met de In donesische inspecteur-generaal van politie, Soekanto, door communisten overvallen. Soekanto is vandaag voor een bezoek in Birma aangekomen. De communisten overvielen de jeep van de Birmese officieren van politie 44 mijl buiten Rangoon. 11.45 Oped Om 1-5) ram. 16.30 0A muz. l8-8! 18.20 Viod aten. KW V- d' B°1 ram. 20'lj istkaleidos- Üo-Unive^ 22.55—23.001 ken van compromissen en onderhan- delingen zal hij niet hebben. Strydom is een strydbaar man. Hij gaat recht door zee en is fel in zijn aanvallen. Zo zer hij eens tegen een tegenstander in het Parlement „Ik zou de geëerde afgevaardigde willen verzoeken te zwijgen. Hij is veel boei ender als hij zwygt dan wanneer hy spreekt”. Strijdom gebruikt voor al zijn redevoeringen in en buiten het Par lement alleen het Afrikaans. Steeds herinnert hij zijn landgenoten aan het nationale erfgoed. Hij heeft zelfs critiek geoefend op het feit, dat in hotels en op menu’s niet het Afri kaans wordt gebruikt. De Gods dienst neemt de belangrijkste plaats in het leven van Strijdom in. Dan komt de politiek. Eens heeft Strijdom gezegd dat Zuid- Afrika aan geen enkele macht, behalve aan het gezag van God alleen, onder worpen is. Algemeen neemt men in Zuid-Afri ka aan, dat de politiek van Strijdom beslister zal zijn dan die van Malan, hoewel dezelfde principes zullen blij ven gelden. „Er is een vurig apostel gekozen, die voor een Republiek is, die uitein- delijk los zal komen van Engeland”, zo heeft de leider van de oppositie, Jacobus Strauss, gezegd. Daarom had hij aan hem de voorkeur gegeven bo ven een man, die het land oneindig veel goed zou hebben gedaan. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 30 Nov. Het is dit jaar 150 jaar geleden, dat mr J. J. L. van der Brugghen geboren werd, de man van de schoolwet van 1857. Deze figuur werd gisteren herdacht tijdens een bij eenkomst in de Pieterskerk te Utrecht, belegd door de Ver. van Chr. Onderwij zers en de Chr. Kweekschool „De Klok- kenberg”. Mr Van der Brugghen gaf n.l. de eerste stoot zowel tot de oprichting van de vereniging als tot die van deze school. De voorzitter van de „Grote”, de heer J. W. van Hulst uit Amsterdam, verge leek Van der Brugghen in zijn openings- MANILLA, l Dec. Een wervelstorm hee(tWindsne?1}eden van 270 km per uur 4oor °e Filippijnen geteisterd, waar- Ven j:?aar verluidt, 19 vissers om het Ie ts von"1 fekot?e.n en in de provincie Ley- aanooJ mBUoen gulden schade werd tnidri„„cA' Ook de Visajan eilanden in ’t getroffo ^er Filippijnen werden zwaar hevioef n •c‘00r de storm> die officieel de 8 e Slnds vijftig jaar wordt genoemd.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5