DOET SOBER RELAAS inc[ Volgend jaar twee soorten melk o COMMODORE VIRULY Bemiddelingspoging van Zuid- Amerikaanse landen slaagde vanöA&qJ viel anders uit Stemming in politieke commissie Brand in Istanboel U Nederland stemde tegen Maar de Kamer is er niet zo enthousiast over Hij merkte, dat er iets verkeerd ging, doch toen was het te laat Jarige Churchill gehuldigd Minister Mansholt houdt volt 80 DAT gisteravond de afd. 54 Hoof 1" In enkele regels melden wij nog P.T.T.-ambtenaar gearresteerd Rampenfonds bestolen F PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD.VOOR ZEELAND Het onderzoek naar de ramp met de „Triton” DE BILT ZEGT: Minder wind J.A O ia 8 10e JAARGANG, No. 2952 NIEUWE RESOLUTIE INZAKE NIEUW-GUINEA AANVAARD WW A' WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT maken wij melding van het feit, dat Indonesië uiteindelijk toch zijn zin niet heeft gekregen. De resolutie over Nieuw-Guinea is niet aangenomen, want de poli tieke commissie der V.N. nam een ter elfder ure ingediende ge matigder resolutie aan. ^gchtirvB VERZET Voor de stemming had de heer Von Bslluseck als Nederlandse afgevaardig- Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Foto boven: De Bazar, zoals hij er uitzag voor de grote brand. verbin DAT in Rehoboth te Sou burg voor de kinderen van de leden der Chr. Metaalbe- werkersbond een filmmid- dag is gehouden, waar enke le kinderfilms werden ver toond. Des avonds waren de leden zelf aan de beurt. De heer H. Bijke, tweede voor- Johannes Strijdom, van de Zuidafri- kaanse nationale partij is tot premier van Zuid-Afrika gekozen. Hij volgt dr Malan op, die zich wegens vergevor derde leeftijd heeft teruggetrokken. De nieuwe premier werd met algemene stemmen gekozen, nadat Havenga, wiens naam vooral was genoemd als opvolger van Malan, zijn candidatuur had ingterokken. MINISTER MANSHOLT Minister Mansnoit noemde de voor uitzichten voor de landbouw nog niet onrustbarend. De algemene hoogcon junctuur is ongetwijield van beteke nis, maar er tekent zich echter een onevenwichtigheid af in de agrarische productie. De vergelijking met de der tiger jaren doemt op. Daarom is het juist zo te betreuren, dat de verschil lende landen op landbouwgebied een protectionistische politiek gaan voeren. Voor Nederland is hoogst ernstig als Amerika zijn grote voedseloverschot- ten rigoreus zou gaan afzetten. Geluk kig is dit land bereid op dit gebied met de andere exporterende landen samen te werken. Het is echter teleurstellend dat men in Amerika geen beleid op lange termijn voor ogen heeft. Dat is noodzakelijK, want zelfs bij normale oogsten worden de overschotten gro ter. Het schenken van deze overschot ten aan de minder-ontwikkelde gebie den heeft slechts dan zin als dit leidt tot een opvoering van de productie in die landen en tot welvaartstij ging, want anders ontstaan er nieuwe mark ten. De regering heeft het melkprijs vraagstuk nog in beraad. Het vaststel len van één garantieprijs met eventu eel een toeslag per ha verwerpt zij om dat daardoor de geringere arbeidspro ductiviteit gehonoreerd zal worden. Voor de noodoplossing van de Stich ting is niemand enthousiast. Ook al is de algemene gedachte voor dit jaar ac ceptabel. Aan het vraagstuk van de pachtegalisatie is naar het oordeel van de minister niet te ontkomen. Een ver schil in pachtprijzen van 50,tot 70, is te gering. Wat de consumptie- melk betreft, bleef hij volhouden bij zijn oorspronkelijk standpunt: twee soorten melk. Het is van belang, dat er ook melk in de handel blijft met een vetgehalte van 2,5 procent, omdat door deze goedkope melk het melkverbruik in ons land groot zal blijven. De sub sidie op de vettere melk wordt onge veer gehalveerd tot 2 ct per liter. DAT op 17 Dec. in het C.J.M.V.-gebouw een voor- bereidingsavond tot het ko mende Kerstfeest zal wor den gehouden. Leerlingen van de Zondagsschool zullen een Kerstcantate zingen en door leden van de Jonge Kerk zal worden opgevoerd AMSTERDAM, 30 Nov. De postale recherche in de hoofdstad heeft de 35- jarige ambtenaar J. J. van het hoofdpost kantoor te Amsterdam gearresteerd, die verdacht wordt van knoeierijen met giro- stortingen ten nadele van het rampen fonds. De man, die reeds 14 jaar in dienst was bij de PTT, heeft een bekentenis af gelegd. De knoeierijen zijn geschied in de eerste weken na de Februari-ramp van 1953. De ambtenaar scheurde de op het postkantoor aangeboden stortingsformu- lieren voor de postcheque- en girodienst af en zag kans de nummers in dat van zijn eigen rekening te veranderen. Op deze wijze slaagde hij er in een bedrag van bijna 400 gld op zijn eigen rekening te laten overmaken. de verklaard, dat het onmogelijk zou zijn door nieuwe onderhandelingen overeenstemming te bereiken. Met Nederland en Australië stemden o.m. tegen Engeland, Nieuw-Zeeland, de Scandinavische landen en Frank rijk. Indonesië, Canada en de Ver. Staten onthielden zich, terwijl o.m. de Sowjet- Unie en de andere communistische lan den zich voor de resolutie uitspraken. DAT de veilingen tegen ’t einde van dit jaar 2 cent per kg terug zullen betalen op alle in 1952 geveilde zwarte bessen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen heeft besloten de ze bijzondere opslagheffing terug te betalen omdat het doorgedraaide gedeelte van de oogst inmiddels is ver kocht. Goes van de C.J.B.T.B. heeft vergaderd in de „Opril” on der leiding van de heer S. J. Eversdijk. De voorzitter behandelde de economische aspecten van de landbouw in N.W. Europa, waarop een goede bespreking volgde. Na de pauze werd een nieuw bestuur gekozen. per minuut naar beneden gingen en aangezien dit instrument meestal traag reageert, zijn we waarschijn lijk nog sneller naar beneden gegaan. Ook de naald van de hoogtemeter sloeg door de honderd voet terug en op dat zelfde moment raakte we het water. Meteen was er een hevige zwaai, ik voelde hem naar rechts, maar andere zeggen naar links. In zeer korte tijd kwam de machine toen tot stilstand. Even was ik geheel versuft en er ging enige tijd voorbij voor ik tot handelen in staat was. Toen waren de reddingspogingen al begonnen.” Heden, Woensdag, zal Viruly op nieuw worden gehoord. ft I De wereldberoemde „Bazar” te Istanboel, ’s werelds grootste over dekte markt, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ten prooi ge vallen aan een enorme brand, wel ke vier-en-dertig straten met in to taal zestienhonderd winkels en winkeltjes, in as heeft gelegd. Door de brand werden 1.300 zakenlieden volkomen geruïneerd en 20.000 mensen werkloos gemaakt. De schade wordt officieel geschat op 60 millioen Engelse ponden (pl.m. 600 millioen gulden). De Bazar be stond uit 64 straatjes met niet min der dan ruim 3.000 winkels en da teert uit 1464, toen sultans hem de den bouwen op een oppervlakte van 34.000 vierkante meter. DAT vanavond (Woens dag) om half acht in de Chr. Geref. Kerk te Biezelinge ’n propagandavergadering zal worden gehouden van de Stichting Vrederust te Ber gen op Zoom. Er zal gesproken worden door ds H. J. Ponsteen van Wolfaartsdijk. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers- T A van Bennekom, Middelburg: Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk St Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; iTdllte” TerS™; Ds 1 Êieta. Goes; TDport, Goes; J. Loader, VlWngen; J. Moll, VUsslnge»; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. het Adventspel „De lichte nacht”. Foto onder: In het door de rook verduisterde licht van de zon zijn brandweerlieden bezig met de na- blussing van de smeulende resten in de Bazar. Behalve de winkels, welke volkomen in vlammen op gingen, werden er ook nog vele zwaar beschadigd. Vijf brandweer lieden werden zwaargewond uit de ruïnes gedragen 0m kwart over vijf vanmiddag kwam een eind aan het debat en zou er over de Indonesische resolutie worden ge stemd. De afgevaardigde van India ver zicht echter de vergadering een uur op te schorten, hetgeen geschiedde. ACHT LANDEN Na de hervatting werd de nieuwe re solutie ingediend, die was ondertekend door Argentinië, Costa Rica, Cuba, Ecuador, El Salvador, India, Syrië en Zuid-Slavië. De Engelse gedelegeerde verzette zich onmiddellijk tegen de nieuwe resolutie, omdat daarin geen reke ning was gehouden met de wensen van de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea. Hij zei verder, dat het onmogelijk zou zijn rapport uit te brengen in de volgende algemene vergadering, indien er niet tevoren onderhandeld wordt. De nieuwe re solutie brengt met zich, dat er onder handelingen gevoerd moeten worden. De Griekse en Peruviaanse afge vaardigden v. -ren het daarmee eens, waarna de zitting opnieuw voor en kele uren werd verdaagd. zitter, sprak een opwekkend woord. Daarna overhandig de de districtsbestuurder de heer J. Lodder, de gouden insignes voor het 25-jarig lidmaatschap aan de heren A. Arendse Mzn. en P. van Sorge. Er was veel belang stelling. geluid ook niet meer, zodat er geen re den meer was om er op te letten. Op hetzelfde moment trok ik de machine normaal de lucht in.” „Had U zich wel even ongerust ge maakt over het geluid?”, interrum peerde de president. „Inderdaad,” antwoordde Viruly, met zo’n vol en zwaar geladen toestel. We hadden bij dat omhoog gaan. 125 kno pen snelheid en ik merkte dat we een vlakke klim hadden, dat we niet snel stegen. Ik liet het landingsgestel daar om snel intrekken. Terwijl het omhoog kwam vlogen we nog boven het vlieg veld naar de waarschuwingslichten vlak buiten het veld. Daarna begon ik aan de steilere klim, omdat we inmid dels meer vaart hadden gekregen. Het rode lichtje, dat een uitgestoken lan dingsgestel aangeeft, ging uit. Dat be tekende dus, dat het geheel ingetrok ken was in de romp. Op dat moment zag ik de naald van de hoogtemeter de 250 voet voorbijgaan. Zeer kort daarna gaf ik opdracht: vleugelklappen in trekken. Het toestel ging toen circa 150 knopen. Nadat de klappen in wa ren, verzocht ik om extra klimvermo- gen. De snelheidsmeter gaf toen 160 of meer aan. Op dat moment kreeg ik de in druk, dat er iets absoluut verkeerd was met de machine. Het gebeurde nog voor we de tijd hadden gehad, alle normale routinewerkzaamheden van controle en checking kort na de start uit te voeren. Ik keek naar de kunstmatige horizon, die wees een normale ligging van het toestel aan. Daarna maakten wij een zeer steile, plotselinge daling. Dat weet ik zeker, want toen ik naar de daalsnelheids- meter keek, zag ik de naald door de indicatie gaan, dat we duizend voet DAT voor een overvolle zaal gisteravond te Ooster- land door de C.N.V.-film- dienst de film „De Nacht wake” is vertoond. Van avond zal deze gedraaid worden te Renesse. Donder dag te Zierikzee en Vrijdag te Noordgouwe. DAT de Geref. mannen vereniging „Ora et Labora” te Souburg gisteravond de dertiende jaarvergadering heeft gehouden onder lei ding van de voorzitter, de heer A. Koudijzer. Ds J. C. Streefkerke van Veere hield een inleiding over: „De hei ligmaking”. Duidelijk is aat ae agrariërs in de Kamer nogar een uiteenlopend, stand punt innemen. Zo was er ae heer Den xiartog (V.V.D.), aie het met ae mi nister eens >vas. Hij wil de proef met twee soorten melk wel eens nemen. Knoeierijen vreest hij niet, maar niet eens was hij het met de minister om vettere melk minder te subsidiëren. En daar was de heer de Ruiter (C.H.) die geen voorstander was van het op- trekxen van het vetgehalte. De socia list Vondeling wilde evenals de libe raal Den xiartog het best proberen met melk va;, .wee vetgehaltes, maar in tegenstelling tot deze V.V.D.-afgevaar- digde was hij van mening, dat het pu bliek de meik van 3,5 pet. maar vol ledig moet betalen. Waarom zal men meer subsidie geven op de vettere melk? De heer Lroesen (K.V.P.) kwam mee in het schuitje van de heer Den Hartog. Ook hij wil de proef _van de minister nemen, maar het subsidie- element mag die proef niet vertroebe len. De meiK van 3,5 pet. moet dus even zwaar gesubsidieerd worden als de melk van 2,5 pct. Was ook de heer Lemaire (K.N.P.) voorstander van vrijheid van keuze, de heer Biewenga (A.R.) was eigenlijk de enige spreker, die instemde met het advies van de Stichting voor de Landbouw. De ver schillen in opvattingen waren dus niet gering. Zij waren zelfs dermate talrijk, dat de minister een goede kans krijgt ook dit veel besproken onderdeel van zijn beleid er door te slepen. De melk-garantieprijs voor de boer is een heel wat ingewikkelder pro bleem. Binnenkort zal minister Mansholt weer de nieuwe prijs vast stellen. Moet dit één prijs zijn of twee, prijzen? De Stichting voor de Landbouw wil twee prijzen. Ook over de regeling van de Stich ting was de heer Den Hartog niet enthousiast. Het probleem der zandbe- drijven is naar zijn oordeel een so ciaal probleem. Zij moeten langs ande- re weg worden geholpen. Daarom: één garantieprijs voor het gehele land, maar dan zodanig, dat de veehouder van de melkopbrengst kan leven. En als het moet een toeslag per ha. De heer Biewenga steiae zich weer acnter ae Stichting. Het éenprijzenstel- sel is niet meer ie hanahaven, want de Kostprijs verschillen op de klei- en zanagrona zyn te hoog. NatuurnjK zijn er nog tal van ande re vraagstuKKen ter sprake gekomen. Er was nogal wat critiek op het be leid t.a.v. tarwe en suikeroieten en vrij algemeen wilae de Kamer een be- noonyxe regeling voor ae aaraappel- telers in de veenkoloniale geoieaen, aie het slacntofier zijn geworaen van ae wet op ae aaraappeimoeheid. De neer Vonaelmg aeea nog een armgend beroep op ae munster om met alleen ae lanaoouw te benartigen, maar ook voorzichtigheid. Er was uus enige ongerustheid bij de agrarische Kamerleden. Het getij in de landbouw is aan het verlopen. De toestand is nog niet onrustbarend, maar er zullen tijdig stappen geno men moeten worden, zo zeiae de libe rale afgevaardigae Den Hartog. De heer de Ruiter (.C.H.) was het met de ze uitspraak roerend eens. De boer heeft de afgelopen jaren offers moe ten brengen, door het Orukken van ’t prijspeil. Nu komt hij achteraan in de welvaartsveraeimg. Nu ae tijden moei- lijker worden moet de genele land bouwpolitiek op ae helling komen. Dat zal beter zijn dan het gescharrel met toeslagen en retributies. Dat is wel goea, maar het lost op ae auur het probleem niet op. „Het conjunctuur- verloop in de landbouw is anaers dan in anaere bearyistakken, ae lanübouw komt in vergenjkmg nier volaoende mee”, aldus ae neer Biewenga (A.R.). ae voeaselvoorziening. irtuii SOOKxEN MELK? net meikoeieia was het meest spec taculaire punt in dit debat. Twee pro blemen weraen opgeworpen. Ten eers te: het vetgenaile van ae consumptie- melk en ten tweeae de prijsgarantie voor de boer. Minister Mansnoit is van plan de verkoop van consumptiemelk toe te staan met een ve»sv—..ena vet gehalte, n.l. van 2,5 en 3,5 pet. i»e Stichting voor ue LauuuuuW heeft reeds te kennen gegeven bezwaren te gen het voorstel van de bewindsman te nebben. LONDEN, 30 Nov. Hoe geliefd Churchill in Engeland wel is en hoe groot de hoogachting voor deze staats man in buitenland is, bleek vandaag wel op zijn tachtigste verjaardag. Na een rit door de Londense straten, waar hij door een grote menigte werd toegejuicht, was hij aanwezig in het Lagerhuis, waar Koningin Elizabeth met de troonrede het parlementaire jaar opende. Na de troonrede viel Churchill een huldiging ten deel, waarbij hem door de Labourleider, Clement Attlee, na mens de parlementsleden een geschil derd portret werd aangeboden. In zijn antwoord noemde de pre mier deze dag de meest gedenkwaar dige openbare gebeurtenis van zijn leven. Over zijn redevoeringen in oor logstijd zei hij, dat hij nooit had aan vaard, dat hij het volk met geest drift had vervuld. Het was een volk, dat het hart van een leeuw had, al dus de jarige. Ik had het geluk, dat ik mocht brullen.” Churchill besloot aldus: „Ik nader nu het einde van mijn reis. Ik hoop, dat ik nog enkele diensten kan be wijzen”. Na deze woorden liep hij langzaam buigend en glimlachend de zaal uit. In Nederland is vanmiddag in de Tweede Kamer aandacht geschonken aan de verjaardag van Churchill. Prof. Gerbrandy, die in de oorlogsjaren zo nauw met de Engelse premier heeft samengewerkt, noemde de jarige een figuur, die ook voor ons land van bij zondere betekenis is. Hij prees zijn vooruitziende blik en noemde hem een groot staatsman en groot strateeg. Minister-president dr W. Drees sloot zich bij deze woorden aan en herinner de aan Churchills vastberadenheid en zijn bezielend woord. NEW YORK, 30 November. De politieke commissie heeft van daag met 34 stemmen voor, 14 tegen en bij 10 onthoudingen eer. Zuid- Amerikaanse resolutie goedgekeurd inzake de kwestie Nieuw-Guinea. [n deze resolutie wordt de hoop uitgesproken, dat Indonesië en Neder land zullen trachten een oplossing te vinden in overeenstemming met de beginselen van het Handvest der V.N. Deze resolutie bevat geen uit nodiging aan de secretaris-generaal der V.N. om bijstand te verlenen, zoals in de door Indonesië ingediendfc resolutie was gevraagd. Bovendien wordt verzocht in de volgende zitting van de algemene vergadering rapport uit te brengen over de onderhandelingen. Neder land en Australië behoorden tot de landen, die ook tegen deze nieuwe resolutie stemden. (van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 30 Nov. Voor de tiende maal nam vandaag minister Mansholt plaats achter de regeringstafel in de Tweede Kamer om zijn be groting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te verdedigen. Een op merkelijk feit in onze parlementaire geschiedenis en het was dan ook niet te verwonderen dat de Kamer hem van harte gelukwenste met deze prestatie. In grote lijnen kan zijn beleid steunen op de instemming van de verschillende fracties. Maar toch was de Kamer deze keer vrij somber gestemd. Niet over de politiek van de bewindsman, maar wel over de vooruitzichten voor de landbouw, die onzekerder zijn dan ooit. De landbouw moet van export leven. De uitvoerprijzen kunnen echter niet meer omhoog, maar de kostprijzen stijgen wel degelijk. Dat is het probleem waarvoor minister Mansholt zich ziet gesteld. En hij geeft toe dat we staan voor een kentering, die maant tot DUBLIN, 30 Nov. Uiterlijk ietwat bleekjes en nerveus betrad vandaag commodore Adriaan Viruly, die op 5 September de „Triton” voor de laatste Maal omhoogtrok en met de stuurknuppel in zijn handen met de machine op zandbank van de Shannon terecht kwam, de getuigenbank te Dublin. Het verhoor van deze vooraanstaande Nederlandse piloot, die al 29 jaar vliegt, smds 1942 dienst heeft gedaan op de transatlantische route en die in dit of- ïlclele en voor de luchtvaart mogelijk uiterst belangrijke onderzoek als kroon getuige wordt beschouwd, duurde vanmiddag slechts veertig minuten. Nadat ue heer Macbride, die gisteren zijn relaas heeft gedaan over de omstandig heden op het vliegveld op het moment van de ramp, een aantal vragen had gesteld, werd hij onderbroken door de president, die Viruly vroeg eerst zijn verhaal te laten vertellen. De commodore bevestigde, dat de ra- io-installatie tussen Amsterdam en cannon was uitgevallen en dat hij te 41 j Amsterdam. was vertrokken, maat de remmen niet in orde bleken gerepareerd moesten worden. mw Viruly had gezegd> dat bij de mroie alles normaal was geweest en J de remmen had geprobeerd en de D;i ^et draaien, terwijl tweede L01 Parfitt om het vertreksein had gevraagd, vervolgde hij: EIGENAARDIG GELUID gooide de remmen los, zodat de lam.,?6 v°oru^ begon te rollen, en aaE?e?h?nd vaart kreeg. Ik stuurde Wo „„éhjk met bet neuswiel, totdat Pen (?nslJelbeid hadden van 60 kno- W’nl; 1 per uur), daarna gaat de schont met het roer. Steeds sneller 125 v ae machine vooruit, en toen we Olï> luchtTn teengaanam ltans iUSA0PLdat moment hoorde ik, al- tórdif i ®“t het te horen, een eigen- Het ’.?at van bakboord kwam, te ]ink even toe alsof een van jon te 2n!otoren een ander geluid be- of zo in Het was dus geen klap haurPaHm een flits keek ik opzij huidig *ln naar de boordwerktuig- d*®. Ma\i.m-C zien ot ZÜ het ook hoor- rLctie <21J vertoonden geen enkele toen hoorde ik het vreemde Uitgave: ..lehting „Zeeuwsch Dagblad” - fdkantoor: Goes, L. Vorststr. - s0| Tel. 2438. Giro 274289. toren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef 326; Middelburg: Korte iU t 35- Tel. administratie Teï redactie 2347; Ter- geuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., ^'volkinpT’ 30 Nov. Veranderlijke dende buin„ enkele verspreid optre- US5en Zuirt Overwegend matige wind ^Psraturen611 Zuidwest. Iets lagere <S

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1