A 9 In welke richting gaat het politieke jeugdwerk? Uiro Jfc een PUZZLE 3 pe Indonesische leugencampagne door ooggetuige, bestuursambtenaar op Nieuw-Guinea, weerlegd. Montgomery kreeg opdracht Duitse wapens zorgvuldig in te zamelen Ds H. VELDKAMP Wat kan overgrootmoeder veel Man in tunnel 20 Chr. Schildersschool te Zwolle» 5 TEKENEN DER TIJDEN DOOR Blij Beter! opgesloten De Begum bezocht Doofstommeninstituut Blijven - T t J;”il L VANDAAG EENS Ballpoints ZEEUWSCH DAGBLAD pagina J B i :fn Jll Vierling bewondert handwerkkunst Chr. Schilderspatroons bijeen. 8 2 fed 1 Gesprek van de dag Ik tvas de eerste...’’ zei Churchill I Het wild op de Veluwe. Edelherten met uitroeiing bedreigd KRUISWOORDRAADSEL Oplossing vorige puzzle. „Voor het geval van een verdere Russische opmars” iF - - 1 27 November 1954 HET LIEGT! X Een Ingezonden Mededeling (Adv.). de "laakt Tot Het dus ver- uw« /or- Het /oor taat hun aals ;um. dat ouw het ning •eni- der- rgen be eves. van >ine- out- raan zij niet een ;sge- hou- voor n de van in- eeds i de bad- kon- nen, >ouW n de i.OOO, ;ser- ;kon i ac- Op de gezichten van deze jonge vier ling staat bewondering te lezen voor dêt wat oma allemaal nog met naald en draad weet te presteren. Het is dan ook geen kleinigheid; oma is namelijk bijna honderd jaar ouder dan dit vier tal, maar desondanks nog zeer vitaal, waardoor ook ’t handwerken haar nog geen enkele moeilijkheid oplevert. Onze foto laat mevrouw Clara Fair- clough uit Keynsham, Somerset zien met een ragfijn borduurwerkje, terwijl haar achterkleinkinderen, de in Enge land beroemde Good-vierling uit Nett leton, Wiltshire, met gespannen aan dacht oma’s kunstige verrichtingen vol gen. V.l.n.r.: Bridget, Frances, Eliza beth en Jennifer Good. BONN, 26 Nov. Vrijlating van alle Duitse oorlogsmisdadigers vóór de rati» ficatie van de Verdragen van Parijs^ wordt door twee tot de Regeringscoalitie behorende fracties van de Bondsdag ge wenst. De fracties der Duitse Partij en der Vluchtelingenpartij hebben aan de Bondsregering ggvraagd, of zij bereid is vóór de ratificatie van alle landen van het Verdrag van Brussel een algemene amnestie te vragen voor alle veroor deelde Duitsers, die nog worden gevan gen gehouden. is en zeer bezigheid, Hier zit een zekere logica in. Want: wan neer houdt de tijd van studie op en moet men zich gaan bezig houden met de practische vragen? En: kan men alleen maar leren uit boe ken? Is het niet even leerzaam contact te zoeken met anders denkenden en in die botsing der meningen het eigen geluid te zoeken? En dan is men nog heus niet zover, dat de jeugd zich hals over kop in de practische politiek stort en daarin aller lei meningen ten beste gaat geven! Blijkens het Arjos- jaarverslag gaat deze organisatie de lang- betreden paden van alleen maar studie verlaten. En men wordt daartoe vooral gedwongen door de veelvuldige contac ten met andere orga nisaties. Voor wat het binnenland be treft is men toege treden tot de Poli tieke Jongeren Con tact Raad, waarin ook Roomsen en so- ford, in het graafschap Essex, heeft gehouden. Het is deze uitlating van de Brit se premier, die op het ogenblik felle critiek te doorstaan heeft in de Brit se pers en die mogelijk aanleiding zal worden tot een debat in het La gerhuis. Zelfs de „Times”, die zei? den of nooit de regering-Churchill aanvalt, vindt dit een onverant woordelijke toespraak. Een der an dere bladen schrijft: „Na deze open baarmaking is de kans op een wer kelijk vruchtbaar gesprek tusseli Churchill en Malenkof wel voor ja- ren verkeken. Welk een indruk moet het op het Kremlin maken als apenbaar gezegd wordt dat Chur chill de Russen zo wantrouwt, dat hij in 1945 de vijand- wilde gebrui ken in de strijd tegen de bondge noot!” CATANIA, 26 November - professor in de geologie heeft Vrijdag de leiding gekregen van reddings werkzaamheden- om een 24-jarige ar beider te bevrijden uit een tunnel bij Catania op Sicilië, waarin deze reeds drie dagen opgesloten zit door een aardstorting. Medearbeiders, die op het ogenblik van de instorting elders in de tunnel werkten, menen, dat de man onge deerd is, doch door een muur van aarde van de buitenwereld afgesloten. Deskundigen geloven, dat de man, als hij werkelijk ongedeerd is, ongeveer een week in leven kan blijven. Hare Excellentie Begum Liaquat Ah Khan, Ambassadrice van Pakistan, heeft Donderdagochtend in gezelschap van de Min. van Maatschappelyk Werk, Mr F. J. F. M. van Thiel, een bezoek gebracht aan het doofstommen insti tuut te St Michielsgestel. Ruim twee uur lang heeft zij zich in dit instituut op de hoogte laten stellen van de me thoden, die worden toegepast om het im pels, art- de >re- op- iaal een en :rk- toe- yne en >or- ■oor aat, i in blik dies /er- nog ime tin- jut- iten ?uze nse, pia- gels kan VISIE VAN CHURCHILL. De Britse premier heeft dit blijk- baar zelf anders gezien. Hij heeft zijn aanval ook niet zozeer gericht op het huidige Kremlin als wel op de overleden dictator Stalin. Hij j bracht in zijn rede o.m. naar voj, ren dat de grote ommekeer, waarbij de Westduitsers, binnen tien jaar na de onvoorwaardelijke overgave, tot bondgenoten waren geworden, uitslui-1 tend teweeg was gebracht door de Sowjetrussische politiek „en met- name door het optreden van dictator Staliri. die, meegesleept door de zege, handel de alsof hij er voor zou kunnen zorgen dat de wereld door de Sowjet-Unie eri het communisme zou worden be heerst”. Churchill zeide ook, dat hij nog steeds voorstander is van een nau wer contact met de Sowjet-Unie, oni te kunnen uitmaken of er, na hef overlijden van Stalin, belangrijke wijzigingen zijn gekomen in de Sow jetrussische politiek, die thans door nieuwe heersers in het Kremlin wordt bepaald. Hij bevestigde, dat de Britse politiek nog steeds is „vrede door kracht” en hij verklaarde te menen dat het „tegen een Russische communistische agres sie gevormde wereldfront, dat nog versterkt wordt, ons zal behoeden voot een nieuwe wereldramp, die erger zou zijn dan alles wat wij tot nu toe heb ben meegemaakt en zelfs de verschrik kingen van onze ergste nachtmerries te boven zou gaan.” (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 26 Nov. De Chr. Na tionale Schildersschool zal op 1 Sep tember 1955 in Zwolle haar deuren openen. Aanstaande schilderspatroons en gezellen uit het gehele land zullen daar een voortgezette vakopleiding kunnen ontvangen. Er zijn reeds 30 leerlingen ingeschreven, wat een mooi begin kan worden genoemd. Dit werd medegedeeld op de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Ned. Bond van Schilderspatroons, welke or ganisatie de stoot tot de oprichting van deze nationale vakschool heeft gegeven. De voorzitter, de heer F. van der Weij uit Leeuwarden sprak in zijn openingswoord over de practische en principiële kanten van ons nijver heidsonderwijs. Toen er nog geen am bachtsscholen waren en de a.s. vak lieden door de patroons in de practijk werden opgeleid, viel het de ouders gemakkelijk om hun zoon onder te brengen in een geestelijk milieu, dat overeen kwam met het ouderlijk huis. De hogere eisen, die thans aan de vak kennis maar vooral aan de theoreti sche en commerciële kennis van de a.s. patroon gesteld worden, maakten het noodzakelijk tot schoolopleiding over te gaan. Onderwijs is echter al tijd tevens opvoeding en daarom mo gen Christenouders ook op dit tech nisch terrein de eis stellen, dat hun kinderen een Chr. school bezoeken. Dat geldt niet alleen voor de lagere technische scholen, maar ook voor het voortgezet onderwijs. Deze laatste overweging leidde tot de oprichting van de school in Zwolle. Deze vergadering was niet alleen door de leden goed bezocht, maar er waren ook zeer vele gasten. Zo sprak de heer Joh. de Jong als voorzitter van de Chr. Middenstandsbond, de heer J. van Eijbergen als voorzitter van de Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond en de heer E. J. van Lent als voorzit ter van het nu zes weken oude Be drijfschap voor Schilders. Ook afge vaardigden van de R.K. en algemene werkgevers- en werknemersorganisa ties voerden het woord. Uit de jaarverslagen bleek, dat de bond thans 1268 leden telt. In de middagvergadering sprak de heer J. S. Scheltema, directeur van het Econ. Instituut voor de Middenstand over de vraag: „Hoe maken wij ons schildersbedrijf winstgevend?” Zijn con clusies luidden: het vakmanschap moet groot zjjn, want het schilderwerk is duur en anders gaat het hier als in Amerika waar het onderhoudswerk door de bewoners zelf wordt gedaan. Er moet efficiënter worden gewerkt en de soms enorme materiaalverspilling moet worden tegengegaan. Vooral in de kleinere bedrijven is de credietverlening een grote verliespost. In Groningen en Friesland duurt het b.v. gemiddeld 130 tot 140 dagen voor een post „binnen” is. andere opstaat, dat van de leugen leeft riet nationaal-socialistische Duitsland, het communistische Rus land en nu weer Indonesië dat tegen het communisme aanleunt is geen toevallig verschijnsel. Achter heel de leugen- en schijn wereld waarin wij leven, opereren daemonische machten. Schrift en belijdenis brengen de leugen steeds in verband met Satanische invloe den. De Bijbel noemt de Satan de vader der leugen, en de Catechis mus spreekt van alle liegen en bedriegen als „eigen werken des duivels”. In de toenmende leugen propaganda is een sterke ont plooiing van Satanische machten te zien of zoals de openbaring van Johannes het noemt: de Satan wordt ontbonden, nadat hij een lange tijd gebonden is geweest. De grote leugen- en schijnwe reld waarin wij verkeren, het reusachtige comediespel dat de waarheid en de werkelijkheid op alle fronten camoufleert, en het leven op één grote filmvoorstelling doet lijken, is niet maar een be nauwend verschijnsel, maar een van de tekenen der tijden. Even goed als oorlogen, aardbevingen en rampen dat zijn. Deze en dergelijke verschijnselen zijn er altijd geweest, en er is van het paradijs af ook ge logen, maar het neemt in het „laatst der dagen” zulk een massaal en monsterachtig karakter aan, dat ieder die niet horende doof is, er de naderende voetstappen van de ko mende Christus in beluistert. Dat de menselijke en internatio nale samenleving komt te staan in het teken van de leugen is een onderdeel van de profetie, dat een „kracht der dwaling” wordt ge zonden, zodat zij de leugen zullen geloven. Het mag voor ons een bemoedi gende gedachte zijn, dat geen rijk dat op leugen gebaseerd is, kan standhouden. Daarvoor is het fun dament té. vermolmd. Het enige Rijk dat toekomst heeft, Is het Rijk der Waarheid. Maar hiermee zijn we niet klaar. Wjj hebben allen de roeping de strijd mee te voeren tussen licht en duisternis, waarheid en leugen. Dit is daarom zo’n benauwend en af mattend gevecht, omdat wij niet met een eerlijke tegenstander te doen hebben. Hier komt bij dat, als de leugen langzamerhand de normale levenstoon wordt, het al moeilijker zal blijken, daartegen in te worstelen. Dit kan alleen de mens die uit de waarheid geboren is. De meest verantwoordelijke taak, die onze christelijke pers is opgedra gen, is volstandig de strijd tegen de LEUGEN te blijven voeren. Men bldde voor haar, en steune haar met alle macht. doofstomme kind zich zo goed moge lijk te doen aanpassen aan de eisen, die door de maatschappij worden ge steld. Onze foto laat zien dat de Be gum Liaquat Ali Khan zich door Mi nister van Thiel uitvoerig laat inlich ten over de leermethode, die bij de doofstomme kinderen met behulp van microfoons en koptelefoons wordt toegepast. waaruit heel wat te leren valt!). Er moet gepraat en gestu deerd worden over practisch-politieke vragen en men moet ervaring op doen in het naar bui ten optreden in de politiek. Juist daarvoor is het contact met an dersdenkenden zo nuttig en nodig. Po litiek is niet maar al leen beginselen ken nen maar ook met die beginselen kun nen werken en die kunnen uitdragen. Die richting gaat het Arjos-werk uit en men kan zich daar over slechts verheu gen! De C.H.-jongeren zijn helaas nog niet zo hiervan overtuigd en dat is jammer. Na een aanvankelijke toezegging zijn zij toch niet tot de In ternationale Unie toegetreden uit prin cipiële overwegin gen. Zou het niet nuttig zijn dat ook zij die nieuwe koers in de jeugdbeweging inslaan? mee te kunnen praten moet men iets weten en om iets 4 1 te weten moet men studeren. Deze axioma’s hebben tot dusverre altijd gegolden voor het christelijke politieke jeugdwerk. De jonge antirevolutionairen en de jonge christe- lijk-historischen hebben daarom het werk op hun clubs altijd gezien als studiewerk: studie van beginselen opdat ze later, in de werkelijke politiek, een op beginselen gefundeerd oordeel zouden kunnen vellen over de aan de orde zijnde practische problemen. Zo is het altijd geweest maar voor wat de Arjos betreft lijkt het te gaan veranderen. Vandaag wordt in Utrecht de jaarvergadering van deze jeugdorganisatie gehouden en in het jaarverslag leest men zij het wat in bedekte termen dat het toch ook een andere kant uit moet! ’s-GRAVENHAGE, 26 November Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de in de vrije natuur levende edelherten en andere zeldzame wild- i soorten op de Veluwe ten gevolge van de stroperij met uitroeiing worden be dreigd. Uit het oogpunt van natuurbescher ming moet op het behoud van deze grootste zoogdieren van de Nederland se fauna prijs worden gesteld. Daar de terreinen, waar zij zich nog kun nen ophouden door recreatie, ontgin ningen en afrasteringen steeds be perkter zijn geworden, worden deze dieren zoveel gemakkelijker een prooi van ongewenste elementen. Het ligt in de bedoeling van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, maatregelen te treffen, ten einde algehele uitroeiing dezer dieren te voorkomen. Hiervoor zullen vier jachtopzieners dienen te worden aangesteld, die de stroperij op deze dieren in staats-, gemeente-, verenigings- en particuliere bossen, voornamelijk in de Zuidoosthoek van de Veluwe, zullen moeten tegengaan. De voorgenomen maatregel wordt van de zijde van de betreffende gemeen ten en van enkele verenigingen ten zeerste toegejuicht. In principe heb ben deze zich bereid verklaard hier van te doen blijken door het ver lenen van een jaarlijkse bijdrage in de te maken kosten. Het bovenstaande wordt door de minister medegedeeld in de toelich ting op een nota van wijzigingen op de Begroting van zijn Departement voor 1955. lichaam wordt prac tische politiek bedre ven en zelfs op een wijze die respect af- dwingt! Het is duidelijk dat men aan al dit werk niet kan meedoen als men alleen maar weet wat Kuyper en Groen gezegd heb ben (waarmee we niets denigrerends bedoelen, want het bestuderen van de geschriften van deze staatslieden is een boeiende nuttige ’s-GRAVENHAGE, 26 Nov. In de ouderdom van 69 jaar is te Zeist plot seling overleden ds P. M. Lègene, zen deling van de Suriname-zending. u zou hier en daar een twij- l\J felaar nog kunnen zeggen: 1 de Nederlandse regering be weert officieel zus en de Indonesi sche regering beweert even offi cieel zo, en wat is nu waarheid? Het verheugt my, dat ik door dit artikel het Zeeuwsch Dagblad de t primeur kan geven van een oogge- tuige-verslag. Juist dezer dagen kreeg ik een brief van een van m’n jongens, die Bestuursambtenaar is te Fakfak op Nw-Guinea, Na een opwindend verslag van een vyfweek- se tournée door gebieden, die nog nooit door een Europeaan waren be treden, waarbij contact werd verkre gen met Papoea’s die nog nimmer een blanke hadden gezien, gaat deze brief aldus verder: „Het merkwaardigst kwam wel bij de terugtocht. Vitgerekend in het gebied waar we doortrokken, was een groep Indonesische infiltran ten geland, die ook het binnenland introk, daarbij gebuik makend van de door ons gemaakte bivaks in het hos. Ze hoorden dat wij langs zou- den komen en lieten toen 6 man achter om ons te vangen. Daarvoor Werd netjes een hinderlaag ge maakt aan de rivier. Maar de be volking stuwde ons mensen tege- tuoet om te waarschuwen, zodat we °P de hoogte waren. Bovendien waarschuwden ze de Marine die meteen met groot materiaal kwam aanzetten. Op onze terugtocht trof- fen we dus de Marine aan plus de Resident, die met ’n patrouilleboot de rivier opgevaren was. De infil- *ranten zijn het bos ingevlucht, en ritten daar waarschijnlijk nog. Ze ebben ons dus niet te pakken ge- re9en, maar wel een hoofdagent 1(1,1 politie, die met ons mee zou 5Qa", maar na een paar dagen te- ri*W>ng, omdat hij het tempo niet 0,1 volhouden; hij liep die mensen "echt in de armen, en werd naar In- "esië gebracht. Het brutaalste is 0 dat dit doodgewoon door de In- sische radio werd bekendge- vtet naam en toenaam. oopffot ?over het relaas van een reJLUlge- Maar de Indonesische „ng Weet van geen infiltratie bevnw?en maar van een oproerige steii»„ ng/ en jedereen kan wel op- n drijven’, zegt hij. ]s iemand beweert: staat in de krant, en is het waar dan gaat dat te ver. Maar over het algemeen moogt u toch wel aannemen, dat hier in Nederland over wat er zo in de wereld gebeurt, zo waar heidsgetrouw als maar even mo- qelijk is, wordt ingelicht door uw dagblad. De krant spelt u niet bewust maar wat op de mouw. yeet u, lezer en lezeres, dat dit wel eens anders geweest is? Herin- nert u zich dat nog? Dat was de did van de leugenpropaganda in een gemuilkorfde pers. Toen zei je- het staat in de krant, dus is het persé gelogen. Dat was in de dagen toen Duitsland won op alle fronten, toen een éclatante nederlaag heet te- een achterwaartse beweging vsn het elastische front, volgens de plannen uitgevoerd. Alles ging toen planmassig”, niet het minst het liegen. Verzetsstrijders heetten „ter roristen”, enzovoort. Nu, dat heb ben we dan gehad. Hier in Neder land tenminste. Achter het ijzeren gordijn liegt het nog even hard. Het wrdkwoord liegen wordt daar in alle tijden vervoegd. Ik lieg, jij liegt, hij jjegt, In de kant en door de radio, oificieel en officieus, schaamteloos en geraffineerd, brutaal en geniaal. Dank zij de leugenpropaganda ge looft daar iedereen dat Malenkow een engel is, en Sowjet-Rusland het meest vredelievende land ter wereld. In West-Europa waren al lerlei baarlijke duivels en oorlogs- ophitsers rond. Enzovoort. Vlij gaan nu iets soortgelijks be leven in Indonesië. Er heeft een duidelijke infiltratie plaats gehad van Indonesische mi litaire eenheden op Nw-Guinea. Maar de regering van dat land liegt: es ist nicht wahr! Wij zou den vroeger zeggen: lieg niet zo, want je voorhoofd dampt er van. Maar men houdt vol met een stalen gezicht. Het wordt nóg fraaier. Ne derland heeft dit verhaaltje van een militaire infiltratie nodig, om goodwill te kweken bij de Verenig de Naties. In werkelijkheid is het zó, (zo gaat de Indonesische leu genpropaganda verder) dat er oni rast heerst onder de autochthone bevolking van Nw-Guinea. Men is daar het Nederlandse bewind zat. j Er broeit overal verzet, en dat wordt nu door de Nederlandse rege ring gecamoufleerd door de anec- dote van een militaire landing op Nw-Guinea. sialisten zitting heb ben. Hoe kan het an ders meedoen aan een „jeugdparle- ment” zoals in Mei van het afgelopen jaar is gehouden? En internationaal zit de Arjos in de In ternationale Unie van Christen-Demo- craten. En ook in dat Horizontaal: 1. Menigte, 4. Wenk, 7. Water in Friesland, 8. Actieve zuurstof, 10 Groot vertrek, 11. Zangnoot, 12. Gezinslid, 13. Vogel, 14. Mannetjes- gans, 15. Bieding, 16. Deksel, 18. Cor rect, 20. Telwoord, 21. Cirkel, 23. Af stammeling, 24. Noordoost, 25. Ope ning, 26. Deel van het etmaal. Verticaal: 1. Scheepsvloer, 2. Zang noot, 3. Struisvogel, 4. Ledig, 5. Binnen, 6. Schoeisel, 9. Baai, 10. Grondsoort, 11. Wisselend gebruik, 12. Gehalte, 13. Huisdier, 14. Glibberig, 17. Bloem, 19. Kneedhak, 21. Gard, 22. De naam on bekend, 23. Zuster, 24. Dichtbij. STE KEL, ste vig, he vig, he mei, hom mei, HOM MER. WOODFORD, 26 Nov. - „Ik heb, voor het einde van de tweede wereldoorlog, de toenmalige opper bevelhebber onzer strijdkrachten in Europa, Lord Montgomery, opge dragen de Duitse wapens zorg vuldig in te zamelen en op te slaan, zodat zij eventueel gemakkelijk weer ter beschikking der Duitse militairen zouden kunnen worden gesteld, met wie wij zouden moe ten samenwerken, indien Sowjet- Russische opmars zou voortduren”, aldus de Britse premier Winston Churchill in een toespraak, die hij Dinsdag in zijn kiesdistrict Wood- A 7e kunnen ons over zulke V V magen opwinden, ons er ’"aar <>a?an ergeren of wat ook, mee 0 aar schieten we heel weinig Wij moeten zien6"1 achtergronden Het Mt dat het ene Rijk na het z

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3