LANGE DELFT - NA 25 |AAR-HERREZEN en de herbouw Winkelgalerij slotstuk van w Hopster en Joosten tekenden voetbalaccoord. Enorme brand teisterde de Lange Delft Historische grond draagt moderne huizen En dit is dan DE WINKELGALERIJ Simplex fiets AKKERTJE tets' i Mijlpaal in na-oorlogs Middelburg r wordt, als er iets bijzonders aan de hand is, nogal eens vlug gesproken van mijlpalen. Of van historische momenten. Maar is het werkelijk overdreven in het geval van de Lange Delft en bij het in gebruik nemen van de winkelgalerij te zeggen, dat er een mijlpaal is bereikt in de herbouw van het door de oorlog zo zwaar geteisterde Middelburg? Wie de jaren na 1940 hier heeft gewoond en de herbouw van de binnenstad van nabij heeft gadegeslagen, die vindt het niet overdreven. Die ziet ook objectief, in deze feestelijke opening het slotstuk van een wederopbouw waarbij zonder overdrijving mag worden vastgesteld dat een nieuw stads deel uit het puin en de ruïnes herrees. Die denkt terug aan de zwarte dag van Vrijdag 17 Mei 1940, toen de bommen vielen en in luttele uren tijds tientallen oude en vaak uit historisch oogpunt waardevolle panden ten offer vielen aan een zinloze razernij.... De kerkelijke samenwerking te Scharendijke* pagina 1| ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 27 November 1954 Historisch moment in de K. N.V. B. 7 December 1929 vijf- 1 een Het beroemde Grand-hotel „Verseput’’ werd een troosteloze ruïne Het laatste loodje. Conferentie in de Kerst- vacantie van het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum. Moeizaam werk van jaren Grand-hotel Verseput. Militair verlof met Kerstmis en Nieuwjaar Een vdndst: CYCLOÏDE! 1 Classis Zierikzee adviseert gemeen schappelijke kerkdiensten. Een schutting Na 25 jaar. Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Lange Delft was een straat met een eigen stijl Zeven gelukkige zakenlieden een Ingezonden Mededeling (Adv.) om Maar zoals overal gold ook hier ’t spreekwoord van de laatste lood jes, die het zwaarst wegen. En het allerlaatste loodje was wel de boek Lange Delft-Segeerstraat, waar een vijvertje met wat groen was aan gebracht om nog zoveel mogelijk de lelijkheid van het nog bijna niet opgeruimde terrein met de oude en zware funderingen te camoufieren. Hier had tot aan het bombarde ment de Provinciale Bibliotheek ge staan en het duurde tot eind 1952 begin 1953, voordat het definitieve besluit viel, dat de fraaie gevel, die vóór de Bibliotheek had gestaan, niet op dezelfde plaats zou worden opgetrokken. Wat moest er toen ge beuren? ?’znyi <"1 Mededeling (Adv winkelgalerij met daar boven woningen: ziedaar de geslaagde afsluiting van ’s-GRAVENHAGE, 26 Nov. Het Christelijk Paedagogisch Studiecen trum houdt op 3 en 4 Januari a.s. een conferentie voor hoofden en onder wijzers in de hogere klassen der la gere scholen. Het thema van deze conferentie is „Het waarnemen van kinderen en samenstelling van een psychogram”. Enkele gegadigden meldden zich, maar om allerlei redenen sprongen de plannen steeds weer af. Totdat er een serieuze gegadigde kwam, de N.V. R. J. Jansen en Broek, die het ook tot een goed einde heeft ge bracht en die in een recordtijd een gebouwencomplex uit de grond stampte, dat een bijzondere aan winst voor deze winkelstraat mag worden genoemd en dat niet zal na laten nog meer kopers en koopsters naar Middelburg te trekken. Zo mag dan eindelijk, na tien jaar, een dikke punt achter het hoofdstuk van de herbouw van de binnenstad worden gezet. Er wordt in het geschiedenisboek van Middelburg een dicht beschreven bladzijde omgeslagen. Er staan heel wat zwarte stippen en vlekken op. Maar als straks de nieuwe bladzijde weer wordt volgeschreven en wij ter herin nering nog eens terugslaan in het boek, dan zal het lijken, als of die stippen en die vlekken veel minder zwart zijn geworden. Want dan mag met voldoening worden teruggezien op een werk van jaren, dat onder Godde lijke zegen de komende eeu wen zal trotseren! JOOSTEN: De heer Joosten sprak namens de N.B.V.B. zijn voldoening uit over de bereikte resultaten. „Ik meen, aldus de heer Joosten, „dat de fusie op vol komen eerlijke wijze is tot stand ge komen en dat samen kan worden ge werkt aan de belangen van de voet balsport in Nederland”. In het Amsterdams Olympische Sta dion werd Woensdagavond een licht- wedstrijd gespeeld tussen de twee sterkste ploegen uit de beroepscom petitie, de profclub „Fortuna ’54” uit Geleen en de profclub „Amsterdam”. Deze zeer aantrekkelijke wedstrijd die de laatste was in het bestaan van de N.B.V.B., eindigde in een 11 gelijk spel. Op deze foto wordt het enigste doelpunt voor Amsterdam gescoord. In het doel staat de oud-Goesenaar Frans de Munck van Fortuna. HOPSTER: „Door deze ondertekening”, aldus sprak de heer Hopster na de onder tekening, „is een einde gekomen aan een periode van verbrokkeling en strijd in de Nederlandse voetbalwe reld. De overeenkomst is niet tot stand gekomen zonder offers en soms zijn zelfs aan beide zijden zware offers gebracht’Tot slot van zijn toespraak zeide de K.N.V.B.-voorzitter: „Ik ver trouw er op, dat door hechte samen werking een glorieuze toekomst zal worden opgebouwd”. Toen op 17 Mei 1940 de Duitse bommen hun vernietigend werk de den, troffen zij behal ve tientallen huizen van minder historisch Maar al spoedig werd het puin opgeruimd en werden er plannen gemaakt om zo vlug mogelijk de Lange Delft weer te maken tot een winkelstraat, die het centrum zou zijn voor het kopend publiek. En inderdaad gelukte het sommigen nog tijdens de bezetting een nieuw pand te laten bouwen. Maar helaas: reeds in 1942 kwam de beruchte bouwstop en ook de Lange Delft bleef liggen als een straat zonder huizen, met links en rechts modder poelen en zandvlakten. Het zou du ren tot enkele jaren na de be vrij- ding, voordat de wederopbouw weer op gang zou komen. En toen ging het nog niet zo vlot als ieder en vooral de zakenman, die vaak in een noodwinkel of in een oud gebouw ergens zat vurig wenste. Moei zaam en zeer geleidelijk ging het de goede kant op. Het werd een kwes- Vier daarvan liggen aan de Lange Delft, de rest in de Segeerstraat. Het is een feest van glas: de glas wand wordt alleen onderbroken door de toegangen tot de winkels. Aan trappen is niet de minste ruim te verloren gegaan, want die zijn er niet in de winkels. Er is n.l. één centraal trappenhuis op ongeveer tien meter van de hoek in de Se geerstraat. Het ligt precies tussen de twee vleugels, waaruit het com plex bestaat. Boven de winkels aan de Lange Delft liggen liegen van de in totaal dertien woningen. Zij zijn in drie woonlagen verdeeld. De res- II De hulp wordt ingeroepen van plaatsen in de buurt. Militairen doen wat zij kunnen, maar zij hebben geen materiaal. De brandspuiten van Vlissingen, van Goes, van ’t Zand en van de Marine arriveren. Onmiddellijk gooien zij al hun ma teriaal in de strijd, maar er is geen houden aan. Assistentie wordt in ge roepen van de grote en moderne automobielbrandspuiten uit Bergen op Zoom en Rotterdam. In minder dan geen tijd zijn zij op de plaats van de ramp. Met man en macht met het grootste gevaar voor eigen leven en met heldenmoed wordt na vele uren het vuur een halt toege roepen. Nog dagen smeult het na. Steeds weer moet worden ingegre pen. Brokstukken van muren wor den met geweld omgetrokken. De vernietiging is volkomen. Van het Grand-hotel Verseput is niets meer over. Het prachtige tot hotel verbouwde patriciërshuis, dat in 1747 door Matthias Cornells Ver- sluys werd gebouwd en beroemd was om zijn fraaie gevel en zijn weelderige smaakvolle inrichting (met een uniek trappenhuis) heeft opgehouden te bestaan. De Franse Bazar ondergaat het zelfde lot. De Luchroom Oosterhuis, de Modezaak Wiener, de Rijwielfa- briek Kaan veranderen in een troos teloze ruïne. Als het vuur overslaat naar de andere kant van de Lange Delft tast het de Ijzerhandel van De Jager aan, met het beddenmaga zijn van Wiener en een groot deel van de winkel van Simon de Wit. rv ~<*e****f<e ’s-GRAVENHAGE, 26 Nov. Bij ministriële beschikking is ter gelegen heid van Kerstmis 1954 en de daarop volgende jaarwisseling ten aanzien van het vertrek met en de terugkeer van verlof het volgende bepaald: Vertrek op 24 December, respectie velijk 31 December 1954 na 5.00 uur op een dusdanig tijdstip, dat kan wor den gereisd volgens de „militaire dienstregeling”. Terugkeer op 27 De cember 1954 respectievelijk 3 Januari 19*5 per eerste reisgelegenheid na 6.59 uur. Met betrekking tot de bezetting van de onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht zijn afzonderlijke regelen gesteld. Aan het personeel, dat door dienst, anders dan als gevolg van de paraat- heidseis, doch uitsluitend op 25 De cember .1954 en/of 1 Januari 1955 van deze regeling geen gebruik kan ma ken, kan een overeenkomstig aantal werkdagen buitengewoon verlof, aan sluitend op een Zondag worden ver leend. Bij „gewone" lagers trapt U veel zwaarder aan bij het Cycloïde-systeem, dat de wrijving 70 reduceert. Alléén bij SIMPLEX I at de Kalverstraat is voor Amsterdam, dat is de Lange Delft voor Middelburg. Er wordt zelfs verteld, dat, wanneer een Amerikaan op een briefenveloppe alleen maar schrijft „Lange Delft Holland”, de brief bijna zonder vertraging in de Zeeuwse hoofdstad aankomt, waar P.T.T. dan wel zorgt voor de laatste schakel in de ketting. Als het verhaal waar is, dan pleit dat voor de wereldfaam van de Lange Delft, een faam, die mo gen wij een tikkeltje chauvinistisch zijn? ook wel is verdiend. De naam heeft blijkbaar een historische klank. Maar dat zullen de meeste mensen, die de straat bezoeken of er wonen, wel niet altijd beseffen. Voor hen is de Lange Delft in de eerste plaats de voornaamste en de drukste winkelstraat van de Zeeuwse hoofdstad, waar de ene zaak de klanten al meer lokt dan de andere. Waar je terecht kunt voor schoenen en hoeden, voor kachels en boeken, voor sui ker en snoep, voor fietsen en souvenirs... En nu in deze straat, in moderner vorm, weer alle winkels in gebruik zijn, ja zelfs meer dan er ooit zijn geweest, nu is er reden voor een feest stemming, voor dankbaarheid, dat de moeizame herbouw van dit zakelijke hart der stad is vol tooid, dat de krachttoer is volbracht! Daarom gaat de officiële opening van Zeelands enige moderne winkelgalerij vèr uit boven de opening van zeven winkels, waarmee men slechts de zakenlieden geluk zou kunnen wensen! tie van jaren. Maar de gaten werden gesloten en waar vroeger monumen tale herenhuizen stonden, verrezen nu moderne winkelpanden, die vol ledig aan de eisen van onze tijd vol doen. et is Zaterdag 7 December 1929. Er staat een harde wind en de mensen, die hun inkopen hebben gedaan, zoeken zo snel mogelijk hun huizen weer op. Plotseling, even vijf uur in de middag, ontstaat er een deining in de Lange Delft. Weinige minuten later weet iedereen de oorzaak: De Franse Bazar staat in brand! Reeds slaan de vlammen naar buiten. C .liddellijk wordt de brandweer gealarmeerd. Maar als die komt met het gebrekkige materiaal is het pleit al beslecht: er is geen blussen meer aan. De brand is al overgeslagen naar het Grand-hotel Verseput vlak er naast. Tientallen meters hoge vlammen loeien even later boven de daken en ieder weet, dat dit een ramp van ongekende omvang wordt. Van alle kanten stromen de Middelburgers toe om naar het wrede spel van het vuur te kijken. De Lange Delft wordt af gezet, de brandweer staat machteloos. ir^Nonderdag 25 November 1954 I zal in de geschiedenis van de Koninkl. Nederlandse Voet balbond als een historische datum worden vermeld. Op die dag is een definitieve streep gezet onder de strijd tussen de K.N.V.B. en de N.B.V.B., die toen men dacht dat deze op z’n felst zou worden, juist een ommekeer en een verlangen naar vrede gaf te zien. Lang en met opgewektheid hebben de heren ir H. F. Hopster en E. Joos ten, resp. voorzitter van de K.N.V.B. en de N.B.V.B. elkaar de hand ge schud, nadat zij in aanwezigheid van de voltallige urgentiecommissie van de KN.V.B. en een groot aantal pers vertegenwoordigers hun handtekening hadden gezet onder de door de beide bonden aangegane overeenkomst, waar mede de tussen beide organisaties ge troffen schikking officieel bekrach tigd werd. En zodoende kwam een einde aan de voetbaloorlog die enxele maanden in Nederland gewoed had. Een einde, zoals weinigen hadden voorzien, maar een beslissing, die door welhaast iedereen met instemming zal worden begroet. ’s-GRAVENHAGE, 26 November Na de watersnood is er met name in Zeeland op verschillende plaatsen een nauwe samenwerking gekomen tus sen de Ned. Herv. Gemeente en de Geref. Kerk. Dit heeft o.a. te Scha- rendijke geleid tot Kanselruil tussen de Herv. Gemeente van Elkerzee en de Geref. Kerk van Scharendijke. Laatstgenoemde Kerkeraad heeft een aan de classis Zierikzee over deze zaak advies gevraagd. De classis heeft daarop uitgesproken zich hartelijk te verheugen over de blijken van toe nadering tussen de beide plaatselijke kerken. De classis blijft een geregeld con tact tussen de kerkeraden van pri mair belang achten en zij adviseert ook de leden der gemeenten in dit contact te betrekken. De classis acht de vorm van kan selruil doelmatig noch geschikt maar ha. komt wel in aanmerking de gemeenschappelijke kerkdienst, mits gezien in het raam van geza menlijke geloofsgehoorzaamheid en reikende naar de gezamenlijke vie ring van het Heilig Avondmaal. De classis besloot in aansluiting op deze uitspraak een drietal deputaten te benoemen die de taak hebben zich 1 en E de hoek, die wordt gevormd door de Lange Delft en de Segeer straat, na de sanering ongetwij feld Middelburgs drukste toe gangsweg. De architect J. B. van Wuijckhuijse maakte het ont werp en nu het complex er staat mag met vreugde worden gecon stateerd, dat het goed is. Er zijn in totaal zeven winkels. De schade loopt in de honderd duizenden. En het verlies van het hotel is niet in geld uit te drukken. Begint spoedig daarop de her bouw? HelaasNederland zit midden in een ernstige economische crisis. Er wordt nog wel wat opge bouwd, maar de Lange Delft blijft geschonden. Op de plaats, waar vroeger de gevels van het hotel en van de Franse bazar stonden, verrijst een schutting, die het gat aan het oog onttrekt. Al vrij spoedig valt de beslissing: van herbouw zal geen sprake meer zijn. En zo zal het beeld van Middelburgs winkel straat gedurende meer dan tien jaar worden beheerst door een schutting met grote reclamelet ters. Er is geen geld en de Middel burgers moeten er maar aan wen nen.... Wat het vuur van 1929 nog heeft overgelaten zal in 1940 voorgoed verdwijnen. Bijna is het vijf en twintig jaar geleden, dat deze geweldige brand de bevolking opschrikte. Al die ja ren is de Lange Delft deerlijk ge schonden geweest. Maar nu is de straat herrezen uit het puin en de modder. Nu zijn het allemaal win kels, aan beide kanten, terwijl er vroegernog heel wat woonhuizen tussen stonden. En om dit alles trekt er van avond een muziekcorps door de Lange Delft en zal de feestverlich ting overvloedig branden! terende vier woningen zijn in twee woonlagen boven de winkels in de Segeerstraat gebouwd, alsmede de Sint Barbaragang, waardoor’ de le veranciers met hun wagens kunnen rijden naar de in boxen verdeelde grote magazijnruimte achter de win kels, zodat het niet nodig is in de straten zelf te parkeren met vracht auto’s. Via het centraal trappenhuis heeft men toegang tot alle dertien wonin gen. Aan .de achterzijde is een breed balcon gebouwd, waarop de huis deuren uitkomen.. De helft van het balcon is openbare weg, de andere helft voor privé-gebruik. Daar zijn ook de kolenbergplaatsen aange bracht. Alle woningen hebben een ruime woonkamer, een keuken, een kleine hall, drie slaapkamers en een douchecel. Bovendien heeft elke be woner de beschikking over een box II met de plaatselijke kerken te ver staan en hen bij te staan in hun op dracht tot het streven naar gemeen schap en in het algemeen de zaak van de oecumene te dienen in het classicaal ressort. belang ook een aantal panden, die een zeer bijzondere historische waarde hadden: de Provinciale Biblio theek (waarvan de ge velstenen nog altijd in de kelders van Dam 6 liggen opgeslagen, wachtend op de man, die ze weer zal opbou wen), de Gouden Zon, het Huis in Rosen- burch. Alleen de Gast huiskerk, die tot Octo ber 1866 als gasthuis had gediend, bleef ge spaard voor het vuur. En nu weten maar en kelen meer de plaats, waar deze monumen ten hebben gestaan, waar de geslachten voor ons hebben ge leefd en de strijd om het bestaan hebben ge streden Nog slechts één gevel houdt de herinnering levend aan die oude Lange Delft. Die gevel staat in de tuin van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen aan de Wagenaarstraat. In 1875 werd zij nog hersteld, maar in 1888 werd zij afgebroken. In de tuin werd de gevel weer opgebouwd en daarvoor moet men dan toch die voorvade ren van ons dankbaar zijn. onze voorvaderen in 1940, vlak voor de al gehele verwoesting, reeds veel van het mooie verloren het was toch altijd nog een straat met een eigen gelaat, met een eigen stempel, dat juist door de uiteenlopende bouwstijlen misschien bijna nergens zó werd aangetroffen. Historische grond, inderdaad. Daar, in het beroemde Huis van de Rentmeester Adolf Hardinck, woonde de Vader des Vaderlands, de grote Willem de Zwijger, van 1576 tot 1582. Het huis stond op de hoek van de Sint Janstraat en wie heeft niet de boeken van Marjorie Bowen gele zen, die zich voor een deel hier afspelen? He laas: de generatie van de vorige eeuw was niet bij machte de unieke waarde en be tekenis van dit huis te schatten. Het werd in het jaar 1883 gesloopt, nadat het de laatste jaren had gediend als armenschool. '"‘7'even gelukkige zakenlieden in de nieuwe winkelgalerij waar de laatste weken dag en nacht is doorgewerkt om alles op tijd klaar te krijgen) staan vanaf Zaterdagmorgen tien uur gereed om hun klanten te bedienen. In het complex hebben hun intrek geno men: Babyhuis „Marjo” (fa A. Jozi- asse en Zn), fa R. R. van de Woe- stijne, Schoenhandel P. Roovers, Herenmodehuis „Peca” (P. Casten- miller), Herenkapsalon De Jonge, Ladies Toilet Club en de Singer- maatschappij. De laatste drie hebben hun winkels in het gedeelte aan de Segeerstraat. Het heeft er veel van weg, dat de winkeliers een onder linge wedstrijd hebben georgani seerd in de fraaiste en meest doel matige inrichting en étalage-op- maak. Het is alles een lust voor het oog. De verkoop- en bedrijfsruim ten zijn zeer royaal en licht en daar door wordt het kopen hier een ge not. Geen enkele winkelier heeft ook maar iets nagelaten om de ver zorging van zijn zaak zo hoog mo gelijk op te voeren. Er is door de aankleding en inrichting zodoende een winkelgalerij ontstaan, die zeer velen uitroepen van verwondering en verbazing zal ontlokken! Lange Delft is historische grond. Daarover kan geen Verschil van mening Weer bestaan. Maar het wordt heel wat vtoeilijker precies na je gaan wanneer en hoe deze straat is ont staan. In ieder geval weten wij, dat het Woord „Dilft” al voor komt in de Stadsreke ningen van 1366—1367. net woord moet af komstig zijn van de ,,dtlve” Of „duif”, die hiernaast moet hebben Sestroomd, dat wil peggen aan de zijde on het oudste gedeelte oer binnenstad, de ker- p n en de Abdij dus. gravures en tekenin gen uit vorige eeuwen ‘ri°"enJ duidelijk aan, de Lange Delft on een straat was stijl en van allure. 'jfvhien interessant tiet te weten, dat de haam Rorte DeJft in n ^8 wordt ge- emd. Roe mooi de thn^Crne kange Delft s ook mag zijn, wie kiileOtUdl prenten be- J1, beseH wat schoonheid van sloren is ge strikt Al had deze door1 door brand, door Verwaarlozing of sln„ een moedwillig 51°Perst;andalisme van

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 11