IEDERE AANTASTING ZAL WORDEN AFGESLAGEN van m Engelsen kiezen de zijde Nederland Zonodig zal met geëigende middelen aan woorden kracht worden bijgezet o- Blankenhorn naar Noodweer Niet-socialistische meerder heid steunde minister Donker op de Noordzee Parijs B Nieuw-Guinea de infiltraties Minister Staf over op Jonge vrouw te Zeist vermoord via man Met Kerstmis thuis Vrouw vergiftigde haar Bewindsman wil gedupeerden helpen Maatschappelijk Werk Sowjet-blok zal voor de Indonesische resolutie stemmen Indonesië bedreigd door communisme 85 2 Het Saar-accoord Motie-Burger verworpen Nieuw-Guinea weer in de politieke commissie In enkele regels melden wij nog t Buurjongen kon dader niet achterhalen. *te <te. DE BILT ZEGT: Veel wind PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eis 20 jaar „Daily Telegraph” schrijft: F 10e JAARGANG, No. 2948 -A?: T.: plicht in overweging. «as i i verDin s VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT leven. Bij Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord dr is DAT tot ouderling in de Geref. Kerk te Kapelle is ge kozen dfe heer J. C. Keim en tot diaken de heer J. de Keyzer. landse bevolking hen aan te moedigen deze zware last te dragen. Nadat de vertegenwoordiger van Columbia zich nog tegen de Indonesische resolutie had uitgesproken werd de bijeenkomst ver daagd tot heden, Vrijdagmiddag. DAT men voortaan bij de gemeente Goes ook terecht kan (als de Raad het er mee heer N., directeur van het bouwbureau te Middelburg kwam er zonder letsel af. De auto werd ernstig bescha digd. DAT te Yerseke gisteren in de ouderdom van 91 jaar is overleden de heer I. Por- rey. Hij is de laatste veer man geweest uit het geslacht Porrey, die de veerdienst tussen Yerseke en St Maar tensdijk heeft onderhouden. j en Marine, ir C. Staf het eind van zijn rede. DAT die inwoners van Goes, die geen huis kunnen krijgen en daarom in een woonwagen willen trekken, niet meer op het woonwa- gehterrein zullen behoeven te bivakkeren. B. en W. stel len de Raad voor de politie verordening dusdanig te wij zigen, dat men niet meer hoeft te vertoeven „temid den van de habitué’s op dit gebied”. De dader is nog naar een beker water, -t had. J. van B. ging dan van voorzag haar man van water. avond van 2 Mei 1946 haar man wakker ge- j dorst had. J. van B. en haalde uit de kast de met Parijs-groen. De man dronk in een paar teugen leeg ’s ■s werd hij onwel en moest over- de loop van de dag is hij gangspunt was dus, dat leed veroor zaakt is door oorlog dat niet meer te herstellen is. Vooral niet tien jaar na de be vrij ding. een aan- vooral visserboten, in BONN, 25 Nov. Blankenhorn, Adenauers politieke medewerker, Donderdag reeds naar Parijs gegaan j voor de hervatting van de besprekin gen over het Saar-accoord. Daar zijn Franse gesprekspartner Soutou nog in de Verenigde Staten verblijft, en eerst midden volgende week zal terugkeren, wordt in Bonn niet verwacht, dat Blan kenhorn in Parijs reeds door de meeste Duitse partijen aangevochten bepalin gen van het verdrag zal kunnen aan snijden. Vooreerst zal naar men hier aan neemt, alleen maar worden gesproken over de nog niet gedetailleerde econo mische bepalingen van het verdrag. Men rekent er in Bonn op, dat de be sprekingen tussen beide hoofdsteden over het verdrag nog lange tijd zullen kunnen duren en dat zeker voor het ratificatiedebat in de Franse Kamer geen beslissing te verwachten is. Het eerste bataljon van de Engelse Royal East Kents, (de Buffs), dat twintig maanden strijd tegen de Mau Mau in Kenya achter de rug heeft, zal met Kerstmis thuis zijn. We zien de mannen hier met de bajonetten op het geweer op de muziek van de band door de van de regen doorweekte Delamere Avenue in Nairobi marcheren, tij dens hun afscheidsparade in die stad, welke zij hielden op uitnodi ging van het gemeentebestuur. Het bataljon scheept zich op 2 Decem ber te Mombasa in voor de thuis reis eens is tenminste!) voor de huurkoop van gasgeysers en eventuele andere gasver- bruikstoestellen. De plaatse lijke handel heeft hiertegen geen bezwaar, mits de toe stellen door zijn bemiddeling worden aangeschaft en wor den geplaatst dooi- de erken de installateurs. Men kan in 12 of in 24 termijnen betalen het is niet de bedoeling dat de gemeente winst maakt op deze verkopen. Voor de Nationale Reserve ver trouwt de minister er op, dat men over voldoende vrijwilligers zal kun nen beschikken. Voor de luchtwacht- dienst is in tegenstelling tot de be richten hierover geen burgerdienst- DAT West-Duitsland de invoer van appels en peren uit België en Italië heeft stopgezet. Nederland mag doorgaan met de export, daar minimumprijsgaranties gegeven kunnen worden. is het een heugelijke dag voor Middelburg en in het bijzonder voor de middenstand van de hoofdstad der provincie. De nieu we winkelgalerij zal vanmiddag geopend worden, hetgeen de sluitsteen van de herbouw bete kent. NEW YORK, 25 November. De Britse afgevaardigde in de politieke com missie van de Ver. Naties, Nutting, heeft vandaag bij het debat over Nieuw- Guinea verklaard, dat zijn land zich tegen de Indonesische aanspraken op dit gebied zal uitspreken. De afgevaardigde van India, die daarna aan het woord kwam, verzekerde dat hij de door Indonesië ingediende resolutie zal steunen. Uit hetgeen tenslotte tijdens deze zitting door de vertegenwoordiger van de de vakbonden en andere organisaties, die aangesloten zijn bij de communis tische partij in totaal 2.800.000 leden tellen. Denis Warden is voorts van mening, dat het huidige coalitie-Kabi- net dat de steun van de communisten heeft, zich niet zonder die steun zal kunnen handhaven. DAT op de St Nicolaasvei- ling te Krabbendij ke, die vandaag wordt gehouden, aan verpakt standaardfruit is aangevoerd 4666 kratten met een totaal van 58.436 kg; verpakt huishoudfruit 2500 kg met een totaal van 30.450 kg en losfruit 9340 kisten met een totaal van 180.871- kg. DAT gistermiddag op de ringdijk bij Brijdorpe door de gladheid van de weg een personenwagen is geslipt. Deze sloeg enkele malen over de kop en kwam in de sloot terecht. Met behulp van een kraanwagen werd de auto weer op het droge gebracht. De bestuurder, de DE BILT, 25 Nov. Zwaar bewolkt met regen. Overwegend harde en langs de Waddenkust mogelijke stormachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. NIET OVERTUIGD. De „broedertwist” zoals de heer heer Oud (V.V.D.) het noemde kwam bepaald in een kalmer vaarwa ter. Maar de tegenstellingen tussen de heren Burger en Donker kwamen wel licht daardoor nog duidelijker voor de dag. De heer Burger bleek allerminst overtuigd. Eenvoudig gezegd komt zijn standpunt er op neer, dat de rechts ongelijkheid niet te ontkennen valt (hetgeen niemand Roet) en dat men deze ongelijkheid uit de weg moet rui men waar maar enigszins mogelijk is. De wet zegt, dat „als gerezen beden king ongegrond is gebleken” beroep op de rechter mogelijk is om schade- EEUWSCH DAGBLAD ie Tidf onn köiirtoliilra rl n ef irn Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vllssingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Wat de verdediging van Nieuw- Guinea aangaat, zei de minister, dat de taak der krijgsmacht daar een an dere is dan die van het KNIL in het voormalige Ned. Indië. De politie heeft er de taak rust en orde te hand haven. De krijgsmacht verleent op verzoek van hef civiele gezag bij stand en treedt op bij de verdediging van het grondgebied. Aan de mili taire sterkte in dit gebied ligt nooit een offensieve gedachte ten grond slag. DAT op het gemeentehuis te Krabbendij ke een mobili- fooninstallatie is aange bracht, teneinde de verbin ding met de posten beter tot stand te brengen. Een soort gelijke installatie bevindt zich in Middelburg, Kortge- ne, Ovezande en Goes. op de achterdrempel van haar woning. Het slachtoffer bleek dodelijk te zijn getroffen door een schot even boven het hart. In de keuken vond de politie twee hulzen, waaruit de conclusie viel te trekken dat twee schoten op haar zijn gelost. Zowel omtrent de identiteit van de dader als omtrent het motief voor de moord tast de politie in het duister. Het slachtoffer, de echtgenote van de kruidenier P. C. K., was in de keu ken van haar woning bezig en hoorde iets in de tuin. Zij deed daarop de deur open. Van dichtbij werd er toen op haar geschoten, waarna de dader weg rende. Inwonende mensen hoorden de knal en waarschuwden. Een jongeman, die verderop met enige meisjes stond te praten zag de man op een fiets wegrijden. Hij volgde de man en haalde hem na enige tijd in. Hierop trok de man opnieuw een revolver en bedreigde de jongen, waar na hij wegreed. De jongeman doofde het licht van zijn fiets en volgde de man opnieuw, maar raakte het spqor bijster. Omtrent het motief van de daad tast men in het duister. Voor zover bekend' heeft het slachtoffer, wier man even later thuis kwam, geen persoonlijke vijanden. Ook roof acht men, gezien het overval in het huis brandende licht, onwaarschijnlijk. De vrouw die 29 jaar was, laat twee kinderen na: een meisje van zeven en een jongen van vijf jaar. Ukraine viel op te maken, zal de gehele Sowjet-groep eveneens voor de in gediende resolutie stemmen. De Britse afgevaardigde, zei, na zijn mededeling, dat Engeland tegen de re solutie zal stemmen, dat een debat over de kwestie geen enkel nut kan hebben. Een beroep op anti-koloniaal sentiment zou alleen maar de betrekkingen slech ter kunnen maken en zou niet kunnen bijdragen tot een vermindering van spanning. „Aanvaarding van de resolutie zal de bevolking van Nieuw-Guinea niet gelukkiger, welvarender of gezonder maken”, aldus Nutting. Het zal noch de bevolking, noch het vraagstuk Nieuw-Guinea ten goe de komen. Wij kunnen niet aanne men, dat dit de bedoeling van de In donesische regering is. Het zou echter zeer wel het gevolg van hun actie kunnen zijn”. „Om deze reden, aldus de Brit, ver leent mijn regering haar grootst mo gelijke steun aan Nederland, door aan te dringen op verwerping van de resolutie”. Hij concludeerde tenslotte, dat er geen enkele grond bestond voor over dracht van dit gebied door Nederland en vond de Indonesische opvatting, dat Nieuw-Guinea een overblijfsel is van Nederlands koloniaal bestuur een over dreven standpunt, dat niet door bewij zen wordt gestaafd. UTRECHT, 25 November In de Jan Willem Frisolaan te Zeist is gis teravond een moord gepleegd, waarvan de 29-jarige mevrouw K. V. het slacht- i offer is geworden, voortvluchtig. De Zeister politie vond gisteravond het stoffelijk overschot van de vrouw i STREEFJAAR 1957 Met betrekking tot de accoorden van Parijs zei de bewindsman, dat vele mi- I litaire zaken nationaal georganiseerd blijven. Een afgerond plan moet in 1957 gereed zijn, omdat de strijdmacht gereed zal zijn. Verscheidene voorzie ningen zullen geheim moeten blijven. Men richt zich op de toestand, die zich eind 1957 zal voordoen. De territoriale verdediging moet zo goed mogelijk in de Navo-plannen worden ingepast. Ovar operationele plannen kon de mi nister niet spreken. Hij merkte verder op, dat de beginselen van de strategie dezelfde blijven, maar dat de gevechts- voering wordt gewijzigd. De betekenis van de luchtmacht komt daarbij zeer naar voren. Aan de huidige opbouw- plannen moet tot 1957 worden vastge houden. De uitrusting van de territo riale troepen is aanwezig en in 1957 zal ze geheel op peil zijn. s GRAVENHAGE, 25 November Reeds enkele dagen woeden boven de Noordzee zware stormen en het einde schijnt nog niet in zicht. Het ruwe weer heeft weer tal schepen, v moeilijkheden gebracht. Een Deens schip is eveneens in nood, doch de Nederlandse torpedo- bootjager „Evertsen” bracht hier uit komst. De „Evertsen” blijft bij het vaartuig tot een sleepboot uit Noor wegen zal zijn aangekomen om de Deen op sleeptouw te nemen. Enkele grote passagiersschepen heb ben door de storm vertraging opgelo pen. Boven Engeland woedt noodweer. In West-Engeland zijn enkele gebie en ondergelopen toeii rivieren tengevolge van zware regenval en storm buiten de oevers traden. De zeegebieden rond de Britse eilanden zijn inmiddels ge waarschuwd voor een nieuwe storm. (Van onze parlementaire redacteur). ’-GRAVENHAGE, 25 November De motie Burger om „terwille van rechtsongelijkheid en onbillijkheid” nadere voorzieningen te treffen voor per sonen, die ten onrechte als politieke delinquenten zijn behandeld is vandaag verworpen met 2947 stemmen. Behalve mej. Zeelenberg, die zich aan de steming onttrok, stemde de gehele socialistische fractie voor de motie. Zij werd gesteund door de twee K.V.P.-ers van Rijckevorsel en Engelbertink, de heer Bruins Slot (A.R.), de S.G.P. en de communisten. Zo werd de minister, wat dit punt betreft, overeind gehouden door een meerderheid in de Kamer, waartoe zjjn partijgenoten niet behoorden. Dit geldt ook voor de argumenten, die werden aangevoerd. De socialistische fractievoorzitter Burger bleek ster ker dan minister Donker, die echter zijn handen dicht mag knijpen voor de waardevolle steun, die hij ontving van de professoren Gerbrandy (A.R.), Oud (V.V.D.) en Lemaire (K.N.P.). De argumenten van deze drie waren zeer sterk, al kunnen wij ons voorstellen, dat zij voor velen niet overtuigend waren, want de rechtsongelijkheid viel niet weg te praten. En wie zich zonder meer vastklampte aan het gekrenkte rechtsgevoel moest wel met de heer Burger meestemmen. Was het verweer van minister Donker op het betoog van zijn partij genoot Burger dus geenszins overtui gend, toegegeven kan worden dat het tenslotte ging om het afwegen van be langen. We weten het allemaal: er zijn na de bevrijding vreemde dingen ge beurd. Prof. Gerbrandy (A.R.) noemde het voorbeeld van een dame, die een lift kreeg in een auto, waarin een aantal gevangenen zat, dat naar het kamp Düindorp gevoerd werd. De dame had niets op haar geweten, maar heeft geruime tijd gevangen gezetenMet deze mensen kan men medelijden hebben. Maar men kan ook zeggen, dat zij het slacht offer zijn geworden van de indirecte gevolgen van de oorlog. Bij de wet van 1950 is getracht deze gedupeerden een tegemoetkoming te verstrekken. De rechter heeft deze ge vallen beoordeeld, dus. de meest onpar tijdige instantie in het land. „Ik ken een geval”, aldus prof. Ger brandy, „dat er schilderijen door oor logshandelingen verloren zijn gegaan, die een waarde van 100.000 verte genwoordigen. De bezitter heeft ƒ400 vergoed gekregen”. Zijn algemeen uit- DE ANDEREN De vertegenwoordiger van India vond, dat het politieke klimaat van Zuid-Oost-Azië in ongunstige zin aan getast wordt door het voortduren van de impasse. De afgevaardigde van de Ukraine sloot zich daarbij aan. De de legatie van India meent, dat het niet slechts oneerlijk is tegenover de bevol king van Indonesië en West-Nieuw- Guinea, maar ook tegenover de Neder- loosstelling te krijgen. En nu is het een feit, dat ongeveer 2.000 personen, die aan de eisen van de wet voldoen, toch geen uitkering hebben gekregen. En in die 1.500 gevallen,' waarin dat wel is geschied, zijn de uitkeringen geheel verschillend. Waarom dan geen be roepsmogelijkheid, in ieder geval voor de 2.000 gedupeerden? Waarom wel, zo luidt dan het ant woord van de minister. Heeft de Ka mer niet bij de behandeling van de ze wet de beroepsmogelijkheid uit drukkelijk uitgesloten? En als het de partement nu alle dossiers moet gaan bestuderen, waarmee een jaar- is ge moeid, dan gaat de regering een oor deel uitspreken over het werk van de rechtbanken. En dat behoort in een rechtsstaat niet te geschieden. Daar tegenover stelde de heer Burger, dat' er slechts een middag mee gemoeid is om na te gaan hoeveel mensen met een verklaring „verdenking onge grond” geen tegemoetkoming hebben ontvangen. Dit voor het geval als men twijfelt aan het aantal van 2.000. Dan is van een beoordeling van de rechter nog geen sprake. Hoogstens kan men concluderen dat er een beroepsmoge lijkheid moet komen. En om voor de tweede keer rechtsongelijkheid te voor komen zal het beroep ingediend moe ten worden bij één gerechtshof, die alle zaken afdoet. „Als het departement van Justitie wil is er altijd wel een oplossing te vinden”, zo zéide de heer Burger. Minister Donker verzette zch heftig tegen een appèl. Dat betekent in wezen een disqualificatie van de rechterlijke macht. Haar onpartijdig heid zou men daardoor in twijfel trek ken. Nog erger zou het zijn als de administratie de rechterlijke uitspra ken kaat rechttrekken. De bewinds-/- man had maar één oplossing: deze ge dupeerden helpen via het departement van Maatschappelijk Werk. Dus een sociale voorziening. Ja maar, zo zeide de heer Burger, een sociale voorziening heeft niets te maken met rechtgelyk- heid en billijkheid. Dan komt deze zaak in een andere sfeer. Tenslotte werd zijn motie, zoals hierboven ver meld, verworpen. Uitgave: uinÉ „Zeeuwsch Dagblad" Cantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438. Giro 274289. Vlissingen: Nieuwstr. P’Jïïpf '326; Middelburg: Korte 35. Tel. administratie MVi redactie 2347; Ter- *eUZen: DiJkstraat 26'28- Exploitatie: Oosterbaan Cointre N.V., ’s-GRAVENHAGE, 26 November. „Wij zullen rake en harde klappen uitdelen aan hen, die de integriteit van ons grondgebied zouden willen aantasten. De infiltraties op Nieuw-Guinea hebben onze waak zaamheid versterkt en wij zullen niet aarzelen iedere aantasting van onze jouvereiniteit af te slaan. Er zijn daar eenheden der Koninklijke Marine. Wij zullen zonodig nog meer en nog andere middelen gebruiken. Wij zijn erop voorbereid met geëigende middelen onze woorden kracht bij te zetten.” Deze scherpe woorden, die een ernstige vermaning betekenen aan het adres van Indonesië met betrekking tot de infiltraties op Weste- lijk-Nieuw-Guinea, sprak de minister van Oorlog vannacht in de Tweede Kamer aan F~* ~’-J- GRONINGEN, 25 Nov. De officier vsn Justitie bij de rechtbank te Gronin gen heeft vanmiddag twintig jaar gevan genisstraf geëist tegen de 53-jarige vrouw J. van B. uit Warffum, die op 2 Mei 1946 “aar man heeft vergiftigd. van B. was getrouwd met P. v. d. V., een landarbeider, die niet bepaald in telligent was. Hij was evenwel een goed echtgenoot voor haar en naar buiten uit was er geen enkele klacht over het ge bleven. Het gezin nam evenwel van e landarbeider- M., eveneens uit Warf- een tweetal pleegkinderen in huis, van B. werd verliefd op deze M. en hoe zich van haar man ontdoen. Zij enUe in een beker water een eetlepel parijs-groen en zette dit in de kast neer, vrV U' V' 'la<^ ëew00nte ’s nachts te aSen naar een beker water, wanneer O|J dorst be<i af en Op de bewuste Werd zij döor 1.. waakt, omdat hij ëIrig uit bed beker tr.c: Je beker Nachts «even. In “verleden. tcv:n^Sarts kon geen doodsoorzaak op- Woord 1J de begrafenis werd het dank- gesproken door de heer M., met van B. enkele maanden later huw de communistische partij in Indonesië de 12.000 had over schreden, thans bedraagt dit aantal 160.000. Voorts zegt hij, dat bovendien andere organisaties, LONDEN, 25 November „Indo nesië wordt ernstig bedreigd door het communisme”, aldus schrijft Denis Warner, de speciale correspondent van de „Daly Telegraph” in Djakarta. „Een jaar geleden waren er redenen om aan te nemen, dat de onvermijdelijke botsing tussen de Islam en het com munisme zou eindigen in een over winning van de Islam. Thans is er weinig reden voor optimisme’, zo schrijft Warner. Hij maakt melding van het feit, dat in 1951 het aantal aanhangers van itA. A 9 ËSS* Ux war -■ 1 v x -jij-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1