India in voor zeer I 1 Christelijke kerken staan grote taak H J r ,s H Geen spoorwegarbeiders meer naar Zuid-Afrika Weren van ratten nog beter dan verdelgen I SQe ïladic^ foengi oni Volgend jaar miïlioenste volkswagen. Schepen zonken in het Verre Oosten* van van es Z WITS AL. SIROOP De Chr* Kerk in Zuidoost-Azië (IV) Geen liberalisatie van Bescherm Uw Kinderen door bij gevatte kou de dreigende ge» varen te bestrijden meti Plan voor cultuur spreiding is dringend nodig tomatenpuree* Reden van conflict: „Europese krachten zijn te bekwaam!” I yrijheid van godsdienst beperkt als Nehroe terugtreedt? Landelijke propaganda-actie van 11 tot 18 December a.s. H pagïria ZEEUWSCH DAGBLAD 24 November 1954 door Prof, dr J* Verkuyl 1 $9 Stichting voor de Landbouw. ;n? Navo-conf erende van stafchefs Meer belangstelling voor technisch onderwijs. Beperking der vrijheid? Grote taak. Gemeentelijke bestrijders aangesteld Vele kerken. Offervaardigheid. JF Ingezonden Mededeling (adv.) worden be- Kerk). Deze groepen schouwd als een zeer autochthoon deel Ingezonden Mededeling (Adv.). KINDER - H O N 1 N G 9 urg [brocadesj Woensdag Het „lekkere* levertraan product V r leverancier gratie irttlUMU'tfl* Buitenlandse Zaken liet weten dat Japanse vissersboten gezonken zijn vermoedelijk door I i I KRO: 7.0Q WERING. Om de ratten voorgoed kwijt te raken, is het noodzakelijk dat er na de verdel ging rat-weringsmaatregelen worden ge nomen. Voedselresten dienen nauwkeurig te worden weggesloten gesloten vuilnis emmers, goed gecontroleerde vuilnisbel ten) en voedselvoorraden moeten worden opgesloten in rat-dichte gebouwen. Voorts zullen de gebouwen inwendig zó gecon strueerd moeten zijn, dat eventueel toch nog binnen gedrongen ratten geen gele genheid hebben onopgemerkt te nestelen. Burgemeester J. H. Avis van Midwoud, voorzitter van de rattenbestrijdingscom- missie in West-Friesland, lichtte ons in omtrent de aspecten van de locale be strijding. De bestrijdingsmiddelen zijn niet duur één dubbeltje per persoon per jaar), dit is echter wel het geval met de arbeidskracht en daarom is de mede werking van vrijwilligers uiterst belang rijk. In elke gemeente die bij de ratten bestrijdingscommissie in West-Friesland is aangesloten, zijn gratis bestrijdings middelen verkrijgbaar. Uit de resultaten, blijkt, dat in regionale bestrijding, des kundig uitgevoerd en steunend op een hechte organisatie, het middel ligt om elk huis rattenvrij te maken. De nieuwe propaganda-film: „Houdt ze eruit!”, die voor iedere belangstellende kosteloos ter beschikking is, geeft een indruk van de schade die ratten kunnen aanrichten en van de manier waarop men hen moet bestrijden. Het is een buiten gewoon interessant filmpje, waarin o.a. te zien is, dat de ratten er zelfs niet te gen opzien om waterleidingbuizen door te knagen of om de eieren onder een broedende kip weg te halen. In een landelijke propaganda-actie, die van 1118 December wordt gehouden, zal op het ratten-probleem nog eens met nadruk de aandacht van het publiek wor den gevestigd. AMSTERDAM, 22 Nov. In 1955 zal de miïlioenste volkswagen sinds het einde van de laatste oorlog de fabriek in Wolfsburg verlaten, zo heeft de president-directeur van de volksWagenfabrieken, dr ir H. Nord- hoff, verklaard. Dr Nordhoff vertoeft in Amsterdam voor het voeren van besprekingen met de gemeentelijke autoriteiten over het bouwen van een groot gebouw aan het einde van de Overtoom, waarin on dergronds werkplaatsen, garages en benzinestations zullen worden geves tigd en op de eerste étage toonkamers en kantoren en daarboven twee ver- diepigen flatwoningen worden inge richt. Dr Nordhoff sprak de verwachting uit, dat in 1955 in Nederland de 50.000ste volkswagen geïmporteerd zal worden. oen. andere WASHINGTON, 23 Nov. Militaire leiders van de 14 N.A.V.O.-landen zijn gisteren te Washington een bespreking begonnen over de huidige en de poten tiële kracht van de Westeuropese strijd krachten. Deelnemers zijn de stafchefs van de militaire commissie der N.A.V.O. Voorzitter is de Franse generaal Guil laume. Deze zei in zijn openingsrede, dat er veel voortgang is gemaakt, maar dat er ook nog veel gedaan moet worden. De Oostenrijkse kanselier Juliu^ Raab is gisteren voor een bezoek van veertien dagen in de Verenigde Staten aangekomen. Hij werd uitgenodigd door president Eisenhower. hindoes, de parsis, de jains, de sikhs en de moslims (er wonen in India nog 23 millioen moslims) die eigenlijk nog niet bereikt zijn. God geve de kerken van India kracht, moed, vuur en wijsheid om deze taak te vervullen. In samenwerking met de kerken in Azië en het westen. Ze heb ben niet alleen een taak in India zelf, maar ook in de samenwerking met de andere kerken in Azië. Doordat India (na de Philip- pijnen) het grootste aantal chris tenen telt, en doordat de geschiede nis van de kerken in dit land zo langdurig is en zo vol van ervaring, spreekt het vanzelf dat Indische christenen in het geheel van het christendom in Azië vaak als oudere broeders worden beschouwd. In de broederschap, die tussen de Aziatische kerken groeit, is nog veel te verwachten van de kerken van India. AMSTERDAM, 20 Nov. Tijdens de jaar vergadering van de Nederlandse Federa tie van de beroepsver. van kunstenaars, heeft de heer Ben Groenier als voorzitter o.a. gesproken over cultuurspreiding. Hij vroeg om het opstellen van een „cultuur plan”, waarbij, behalve kunstenaars, ook bestuursdeskundigen, sociologen en finan- cieringsexperts betrokken moeten wor den. „Alleen langs deze weg is er een kans - aldus de heer Groenier - dat er ge leidelijke verandering komt in de on houdbare situatie, dat slechts een zeer be perkt deel van het Nederlandse volk be trokken is bij het genieten van de kunst. Juist nu is het noodzakelijk van de gun stige conjunctuur gebruik te maken om een aanvaardbaar en reëel program ten uitvoer te brengen. „De toekomst van ons volk hangt mede hiervan af!” ’s-GRAVENHAGE, 23 Nov. De la gere technische dagscholen voor jongen? telden op 1 October j.l. blijkens de zó juist door het C.B.S. gepubliceerde ge» gevens 61.400 leerlingen tegen 58.400 op 1 Januari j.l. (stijging 3 Het leer lingental der M.T.S.-sen is in dezelfd? periode gestegen van 8.700 tot 9.000 (4 terwijl dit bij de huishoudscholen (2* jarige algemene lagere opleiding) iets terugliep (van 53.000 tot 52.000 2 L De Hamburger Oswald Riemer heeft een installatie ontworpen, die voor komt dat een baby, die tijdens het verschonen even alleen gelaten moet worden, van de tafel kan rollen. De ontwerper heeft voor deze vinding patent aangevraagd; seriebouw is echter nog niet aan de orde TOKIO/FORMOSA, 23 Nov. Naar de berichten melden zijn in de wateren rond China Maandagochtend vroeg vier schepen tot zinken gebracht en het gevolg Is uiteraard een toenemende spanning tussen rood-China, nationalistisch China en Japan. De Chinese nationalisten heb ben n.l. bekend gemaakt dat zü twee communistische schepen tot zinken heb- ben gebracht en het Japanse ministerie an vee ia een beschieting, ommunisten. De twee schepen van rood-China wer den, met elf andere, waargenomen door nationalistische vliegtuigen. Formosa’s oorlogsvloot ging er onmiddellijk op af ten reeds na het eerste salvo zonken de beide schepen, terwijl andere beschadigd werden. De Japanse vissersboten voeren met 40 andere in de buurt van het eiland Tatsjen. Ze werden aangevallen door twee onbekend gebleven kanonneer boten. Twee schepen zonken, waarbij twee leden van de bemanning werden gedood en drie gewond. De overigen werden opgepikt door andere Japanse treilers. Het Japanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een krachtig pro test laten horen jegens het onbekende land. Daarbij heeft men laten dóórsche meren dat men gelooft dat de kanonneer boten communistische schepen zijn. ’s-GRAVENHAGE, 23 Nov. De Stichting voor de Landbouw heeft een brief gezonden aan de minister van Land bouw, waarin hij zegt, dat er ernstige ongerustheid in tuinbouwkringen is ge rezen naar aanleiding van plannen, die bij de regering zouden bestaan om een liberalisatie van de invoer van tomaten puree te overwegen; teneinde het libe- ralisatiepercentage van de invoer in de Beneluxlanden op te voeren. Men zegt dat dit zal betekenen een vermindering of misschien zelfs een weg vallen van de puree-productie in Neder land. De 10.000 ton tomaten, welke thans door de puree-industrie worden opgeno men, zullen dan dus in het geheel niet of slechts voor een deel worden opgeno men. Dit betekent derhalve, aldus de Stichting, dat voor de doorgedraaide to maten geen of een uiterste beperkte markt zal worden gevonden, zodat tot vernietiging van aanzienlijke hoeveel heden doorgedraaide tomaten moet wor den overgegaan. lijkheid een eigen plaats ingenomen. Ze zijn dankbaar voor wat sindsdien bereikt werd. Uit het in 566 staatjes uiteengebrokkelde gebied is thans een eenheid ontstaan. In drie jaar tijds! Grote sociale hervormingen zijn in enkele jaren tot stand gebracht Ophef fing van het grootgrondbezit, herzie ning van de sociale codes van het kas tensysteem, opheffing van de bepalin gen betreffende de „onaanraakbaren”, leerplichtwet in allerlei gebieden, enz. Grote publieke werken worden vol gens de richtlijnen van het bekende vijfjarenplan van Nehroe uitgevoerd op het gebied van irrigatie, spoorwe gen, electrificatie, mijnindustrie e.d. Indische christenen nemen met geest drift deel aan dit alles. Ze dragen ook de „lasten” in hun land mee. In de onuitsprekelijke droevige strijd ron dom het ontstaan van de staat Paki stan, die aan de zijde van de hindoes en moslims zovele slachtoffers kostte, hebben de christenen een zeer gewaar deerde verzoenende rol vervuld, door dokters, verpleegsters en sociale wer kers beschikbaar te stellen voor refu- gékampen en door mee te helpen bij de transmigratie van verschillende groepen. Toch is de positie der kerken niet gemakkelijk. Aan de ene zijde ziet men in India een herlevend hindoeïsme, dat van India een hindoestaat wil maken. Gelukkig wordt de vrijheid van godsdienst nog ten volle ge waarborgd. En zolang Nehroe leeft, vreest men niet dat de hindoese conservatieven kans krijgen, hun idealen te verwezenlijken. Maar met zorg vragen vele christe nen in India zich af wat er gebeuren gaat als Nehroe terug moet treden en de leiding wellicht in handen van con servatieven valt. Dat deze vrees niet ongegrond is, blijkt uit de belemmerende bepalin gen op de toelating van zendelingen, waarmee onlangs door de minister van binnenlandse zaken gedreigd werd en die in feite hier en daar reeds officieus toegepast zijn. De zendingsinstanties zelf zijn echter niet geheel onschuldig aan de geprik kelde sfeer, waaruit deze maatregelen voortgekomen zijn. Sinds de Ameri kaanse zending geen toegang tot China meer heeft, komen vele van deze zen delingen naar India. Sommigen wer ken zoals het hoort samen met de bestaande kerken. Anderen echter trekken zich van deze kerken niets aan en starten hun eigen werk zonder met de anderen zelfs rekening te houden. Daardoor ontstaat bij de officiële in stanties een gevoel van ergenis en wre vel, die tot belemmerende bepalingen leidt. De gevolgen bemerken ook de andere zendingsinstanties, wier werk reeds lang is opgenomen in het leven der Indische kerken. Ook van een andere zijde komt een oproep tot waakzaamheid tot de kerken in India: van de zijde van het com munisme. Dat grijpt in India sterk om zich heen. Het gemiddeld inkomen is zó laag, de voedselsituatie zó moeilijk, j van het volkinkomen zó onevenwichtig, de armoede der boeren zó epidemisch, dat het geen wonder is, dat het communisme om zich heen grijpt. Zelfs verbaast men zich erover, dat het nog niet een veel sterkere in vloed oefent. De kerken worden ook in India ge roepen, haar boodschap te confronteren met de methoden en leerstellingen van het communisme. De leidende figuren onder de Indische christenen houden zich sterk met deze vragen bezig, o.a. Thomas en Devenanden in hun nieuwe boek „Communism and the Social Re volution in India4’. De taak waarvoor de kerken in India staan, is verbijsterend groot Nog slechts twee procent van de bevolking is gekerstend. Er zijn (zo. merkt Ma- nikam op in „Christianity in the Asian Revolution”) nog gebieden met een millioen of drie millioen inwoners, waar nog geen kerk is en waar het evangelie nog niet gepredikt is. Er zijn hele groepen, o.a. de hogere kasten der _,et aantal christenen in het ge weldig grote India wordt ge- L schat op negen a tien milli- De helft is rooms-katholiek, de helft behoort tot de Syrische en tot protestantse denomi- DONDERDAG 25 NOVEMBER. HILVERSUM I (402 m.) Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed ei lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pianoduo. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amus. muz. 15.45 Gram. 16.00 Bij» bellezing. 16.30 Cembalorecital. 16.5Q Gram. 16.55 V. d. jeugd. 17.25 Radio Phil- harm. ork. en soliste. 18.30 Pianospel. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.1Ö Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. program» ma. 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Amus.muz. 11.45 „De Raad van Eu ropa aan het werk”, caus. 12.00 Zang eii piano. 12.25 In ’t Spionnetje. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Jazz-competitié. 12.50 „Uit het bedrijfsleven”, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en lichte muz. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Gilbert Myste rie”, hoorsp. 14.45 V. d. zieken. 15.30 Viool en piano. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Musette ork. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Re- geringsuitz.: „Nederland en de wereld”! Ir. W. L. van Lakerveld: „Buitenlandse industriële activiteiten in Nederland”. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 V. d. jeugd. 18.40 Piano, gitaar en bas. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Rep. 19.15 Amus.muz. 19.50 Mil. causerie. 20.00 Nws. 20.05 Ka- merork., koor en sol. 21.05 „Een spel om Helen", hoorspel. 22.05 Gevar. progr. v. d. militairen. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Zang en orgel. BRUSSEL Vlaams (324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Altvioolspel. 14.30 Franse les. 14.45 Volksliederen. 15.05 Marsmuz. 15.15 Volksliederen. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.36 Idem. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Napolitaanse volkslie deren. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 19.50 Pol. caus. 20.00 Ork. conc. 21.00 Koorzang. 21.15 Ork.concert. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—24.00 Nws. Kerk I naties. Volgens sommigen lijke kerk i- ------ r ERBARMELIJK SLECHT zijn dikwijls de levensomstandigheden in India en grote rampen, waarbij duizenden sterven treffen soms het volk. Deze foto dateert uit 1952 toen er hongersnood heerste tengevolge van grote droogte. Regeringsambtenaren deelden gratis rijst uit. ’s-GRAVENHAGE, 23 Nov. Naar D.P.A. uit Pretoria bericht hebben de Zuidafrikaanse spoorwegen de spoorwegmissie, die in ons land en in Duitsland 2000 werkkrachten voor de spoorwegen in Zuid-Afrika zouden aanwerven, terug geroepen. Als reden daarvoor wordt opgegeven, dat „de instelling van de jonge Euro pese krachten voor het werk als rangeerder, wisselwachter, stoker en legger van dwarsliggers, niet heeft voldaan. Zij bleken voor deze beroepen „te bekwaam”, hetgeen tot ontevredenheid en on aangenaamheden leidde”, In dit verband kan er aan worden herinnerd, dat op 17 Novem ber zich 14 Nederlandse spoorwegemigranten in Durban hebben ingescheept. Zij keren met de „Waterman” naar ons land terug, nadat er geschillen waren ontstaan met de Zuidafrikaanse spoor- wegsn. In totaal emigreerden 140 Nederlandse jongelui als spoorwegleer- ling naar de Unie van Zuid-Afrika, onder een contract van 7 jaar. De Zuidafrikaanse spoorwegmissie was enige tijd in ons land werk zaam. Het kantoor dezer missie was gevestigd in Keulen. De terugroeping van de spoorwegmissie bevestigt de veronder stelling, dat de commissie van de Zuidafrikaanse spoorwegen bij de selectie en het verschaffen van inlichtingen, andere maatstaven had moeten aanleggen. (Van één onzer verslaggeefsters) NIJMEGEN, 23 November. De rattten die men ter bestudering heeft b(j de afdeling Rattenbestrijding van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen. verorberen per dag gemiddeld 20 a 25 gram voedsel. Daar deze dieren opgesloten zitten in kleine kooitjes en dus weinig energie verbruiken, kan men gevoegelijl» aannemen, dat ze in hun normale bestaan nog meer nodig hebben. Stel dat er op een graanzolder eens honderd ratten huizen, die dus elk zo’n 7 i 8 kg graan per jaar in hun hongerige magen laten verdwijnen, dan betekent dit een totaal verlies van ongeveer 800 kg tarwe per jaar, hetgeen gelijkstaat aan de opbrengst van een kwart ha land. Op een persconferentie die te Nijmegen werd gehouden, vertelde dr C. J. Briejèr, directeur van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen, het een en ander over dé resultaten die in de afgelopen 7 jaar door de afdeling Rattenbestrijding van deze dienst zijn bereikt. Ratten zijn bijzonder gevaarlijk, zo wel uit hygiënisch als uit economisch standpunt bezien. Er zijn in de loop der tijden meer mensen gestorven aan door de ratten overgebrachte ziekten, dan dat er op de slagvelden sneuvelden. Ziekten zoals de ziekte van Weil, para- typhus en wat het vee betreft varkens pest, pseudo-vogelpest, mond- en klauwzeer, e.a. worden in sterke mate door de ratten verspreid. Het zijn buitengewoon listige beesten, die door hun vraatzucht en het onderma nen van gebouwen en kaden jaarlijks tus sen de 50 en de 100 millioen gulden scha de veroorzaken! De laatste tijd wordt de algemene be langstelling voor de rattenbestrijding ge lukkig veel groter dan ze vroeger was, toen de mensen de ratten beschouwden als beesten, die er „nu eenmaal bijhoor den”. Over het algemeen beschermen wij on ze voorraden echter nog veel te weinig, zodat de ratten het bij ons eigenlijk erg goed hebben. We moeten proberen de geboorte van nieuwe ratten te verminde ren, door ongastvrij voor hen te zijn. Hier voor wordt dan ook in het hele land op het ogenblik een krachtige propaganda gevoerd, waarbij men er vooral op wijst, dat het belangrijker is de ratten te wéren dan hen te verdelgen. Vervolgens vertelde ir A. J. Ophof, hoofd van de afdeling Rattenbestrijding iets over de verdelging en de wering van deze beesten. Het ligt in de bedoe ling te komen tot regionale organisatie van de rattenbestrijding. Het publiek wordt meer „rat-minded” gemaakt en toont ook veel meer belangstelling voor dit werk. In enkele honderden gemeen ten is reeds een gemeentelijke ratten bestrijder aangesteld. is de christe- in India zo oud als het I Xuwtestamentische christendom I .ejf In de Thomaskerk in Zuid- India keft namelijk het verhaal, dat de apostel Thomas in het jaar 52 van onze jaartelling naar India zou jijn gekomen om daar het evangelie te verkondigen. VVat er van deze traditie waar moge zijn, zeker is, dat van de vijf de eeuw af in India Syrische chris tenen, afkomstig uit Edessa, zich in Zuid-India hebben gevestigd. Uit deze groep is de Syrische kerk van Malabar ontstaan, die later is uit eengegaan in allerlei groepen (r.k., anglikanen en de Mar Thoma Syrische van de Indische bevolking en uit deze groeien zijn zeer vele figuren voort gekomen die een leidende rol in het Even van India vervullen. In de verhouding tussen de westerse en oosterse kerken is het nogal eens de gewoonte te spreken van „oud en jong”. Het is goed er aan te herinneren, dat deze kerken in India ouder zijn dan de meeste westerse kerken, die gewoonlijk als oud worden gequalificeerd. In de zestiende eeuw kwam de ka tholieke missie in India: Franciscus Xaverius en de zijnen. Het aantal roomskatholieken bedraagt thans 41A millioen. De gemeenschap van Goa is een’erfenis van de Portugese invloed, die thans overal ter wereld in het mid delpunt van de belangstelling staat, nu India pogingen doet, dit laatste bol werk van Portugese invloed in te lij ven. In de 18e en 19e eeuw kwamen West- europese protestantse zendelingen In dia binnen. Uit Denemarken, Engeland, Amerika, Zwitserland. Zij hebben in India velerlei activiteit ontplooid. Van het begin der protestantse zen ding of is ’t „denominationalisme” een van de grote moeilijkheden geweest. In Indonesië werd de zendingsarbeid ver deeld bij afspraak tussen aller lei protestantse kerken. In India ge beurde het echter, dat in één stad meer dan twintig protestantse kerkgenoot schappen naast elkaar werkten en wer ken. De laatste jaren echter is tegen dit versplinterende denominationalisme protest gekomen van de zijde der In dische christenen zelf. Enkele jaren ge leden is de Verenigde Kerk van Zuid- India tot stand gekomen. Anglikanen, presbyterianen, methodisten, congrega- tionalisten en gereformeerden werken er in samen. Het is een uiterst belang rijk experiment. Maar de moeilijkhe den waren en zijn niet gering. De lutherse kerken van Zuid-India hebben zich tot nu toe afzijdig gehou den van deze eenheidsbeweging. On langs is echter de bekende dr. B. Ma- nikam, die zoveel deed voor de eenwor ding van de kerken in Zuid-India, ge kozen als president van de Indische lutherse kerkgemeenschappen. Nu kan men zeker verwachten, dat er naar ge streefd zal worden, ook de lutherse kerken tot samenwerking met de Ver enigde Kerk te bewegen. Ook in Noord-India is een dergelijke eenheidsbeweging op gang gekomen. Het „denominationalisme” heeft vele nadelen. Het heeft echter in India ook wn groot voordeel gehad. Juist doordat zo vele kerken naast elkander zen- mngswerk begonnen, werd veel meer en personeel „ingezet” dan ge- eurd zou zijn indien slechts één kerk- ^eensellaP in één gebied had gear- ?.Pnni'door is het mogelijk dat in India Z?’ christelijke hospitalen bestaan, acht 7;.tbc-sanatoria en drie christelijke medische hogescholen! -o, Daardoor is het mogelijk dat in India de verdeling christelijke hogescholen bestaan 'met 24.000 studenten), 15.000 chr. SiWD?loIen> 500 S.M.P.’s en 240 'F.s, zoals men het in Indonesië hs. zeggen (resp. ongeveer mulo’s en “os-en Red.) la!j|?rdot)r ontstonden in India 80 chr. u- .®®nwscholen, 50 chr. coöperaties, n! us^r*escholen en 50 chr. drukke- laaï ^nne®rmen deze cijfers tot zich stil lngen' wordt men wel even digheid een toewijding en offervaar- werk van de kerken moet Worden Van de Y.M.C.A. en Y.W.C.A. interna, Vermeld. Tientallen tehuizen, beide i en’jl °pleidingsinstituten van in Inriiaugd':)eweSingen liggen overal 'mterüu v®rsPreid en nemen een be- telijke levenin het S°Ciale en gees- ken°eni\S T^jns de situatie van de ker- ?®dert zeven jaar zijn hebben e ‘Jkheid heeft? De christenen ln de strijd voor de onafhanke-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7