PLAKKEBORD voor B. en W. van Vlissingen vragen crediet inrichten commandopost B.B. Middengroot bedrijf staat voor vele problemen en ’T ZEEUWSE Chr. Besturenbonden te Vlissingen, Goesen Souburg hielden propaganda-vergadering ’T SPIEGELTJE - Chn ILLO> school te Wissenkerke te Goes De belangstelling neemt steeds toe en voor Onderzoekcentrum voor de land bouw in Zeeland. Geringe reserve-voorraad mosselen voor 1955 De mosselvisserij in de Waddenzee DE BUS RAMMELDE GRABBELTON GEMEENTÊRADEN Ook crediet voor stichting gymnastieklokaal bunker, welke bestemd zou worden voor commandopost, te doen uitvoeren. Zoals bekend staat deze Commandopost B.B. aan de Hoogeweg. Yerseke heeft geen sluitende begroting Reserve voor torenrestauratie op’s-H.Abtskerke’s begroting Ik verdien elke week geld met de was! De heer P. A. de Pree sprak voor Nijverheid! Handel te Middelburg onder de kap ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 24 November 1954 V/oen Pagina j 2 Goes de geUf“' I Noord'Bevelandse Chr. Besturenbond organiseert cursussen. d h a v st id li 8 ii i Geslaagd voor „Kinderzorg”. Bedrijfsleven en Overheid zullen het financieren. Voorstellen aan de raad Op 8 December „De Nachtwake Souburg U vliegt nu door de was heen! Een Zeeuwse Schietbond. Filmavonden voor middenstand. de Vlissingen De avond voor Dankdag w oi zijn over de snelle en fantastische re- werd gegeven: haal nog vandaag Cas- 1 naar kunnen binnen- Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.177 u., onder 16.37 u. Maan op 8.31 u., onder 16.11 u. WISSENKERKE, 23 Nov. Als eerste besturenbond van het C.N.V. zal de Chr. Besturenbond van Noord-Beveland over gaan tot het geven van mondelinge cur sussen in de wintermaanden, mits er vol doende belangstelling bestaat. 1 i i v 2 C I i We zijn vandaag niet erg gelukkig met de prijzen uit de grabbelton. Slechts .twee prijzen was onze buit, dus het is ons niet voor de wind gegaan. Wissekerke was zo goed ons nog wat te ver schaffen en daar is nog wat te verdienen ook! De mid- „Wis- gen van materiaal van de gemeente en de B.B. De kosten bedragen 6.000. De heer A. Broos werd benoemd tot gemeentewerkman in de plaats van de heer J. Korstanje. De rekening van het B.A. werd goedgekeurd en de der de wijziging van de begroting voor 1954 werd vastgesteld. Tenslotte werd de gemeentebegroting voor 1955 met een post onvoorzien van 4.698,64 vastgesteld met een reserve voor de toren van 3.000,voor de Lange Weg 3.000,en voor de O.L. school ook 3.000, Hij liet een ernstige waarschuwing horen, dat wij niet in kasten moeten gaan leven. Niemand is in staat een volmaakte maatschappij te scheppen. Met bestek en tekeingen komt men er niet. Dit past niet in Gods koninkrijk. We hebben houvast nodig in het leven. Wij moeten op pad gaan en propagan da maken voor de Chr. vakbeweging, zo besloot hij. Inmiddels werd met de betreffende instanties overeenstemming bereikt over de inrichting en hiermee is een bedrag gemoeid van f 46.000. De totale kosten voor de inrichting plus noodzakelijke sloopwerken van de bunker aan de Hoogeweg tot Comman dopost B.B. worden dus beraamd op f 48.000. In de ontwerp-gemeentebe- groting voor 1955 werd inzake de ra ming van kapitaalslasten rekening ge houden met ’n investering van f 50.000 af te schreven in tien jaar. De raad van Yerseke, die Maandag bijeen is geweest en waarvan wij de voornaamste punten reeds geplaatst hebben, heeft de gemeentebegroting voor 1955 behandeld. Ze biedt een to taal aan uitgaven en inkomsten van f 776.490.73, de kapitaaldienst f 2.391.772,79 met een nadelig saldo van f 48.914.95. Burgemeester Willemse was erg optimistisch over de gemeente- financiën, ondanks de niet sluitende begroting. Tot leden van het B.A. werden her benoemd de heren B. Korstanje en D. Harthoorn. Het verzoek van de Geref. school voor de bouw van een rijwiel bewaarplaats werd aangehouden. Door de benoeming van de heer Mol tot ge- meente-ontvanger zal hij aftreden als raadslid voor de S.G.P. en zijn 'bpvol- ger zal zijn de heer M. de Herder. Het presentiegeld werd gebracht op f 10. Het ramingscijfer voor de aanleg van de Burenpolderweg was met 3 mille overschreden en B. en W. zullen zich hierover nader beraden. De heer J. Maas krijgt eervol ont slag als gemeente-werkman tegen 1 Febr. Tijdens de rondvraag informeer de de heer Gebraad naar een mist hoorn, waarop de voorzitter antwoord de, dat deze f 6000 kost. De meeste schippers, die vroeg varen moeten, hebben de liefhebberij hun schepen op de palen te leggen. Velen zijn daar niet over tevreden, aldus de raadsle den. De heer Pekaar achtte het ge wenst, een ijzeren paal met reflector te plaatsen op Kijkuit. Tenslotte infor meerde de heer J. J. de Koeyer waar de riolering van de Molenpolderseweg. De heer de Koeyer is dijkgraaf van de Molenpolder en nu meende wethouder P. de Koeyer de dijkgraaf te moeten wijzen op de slechte toestand van de dijk voor de fietsers. Veilig en droog passeren is niet mogelijk. Daarna ging de raad in besloten zitting. MIDDELBURG, 23 Nov. Op 13 en 20 November 1954 vonden in het Studie-centrum Kinderbescherming van de Ver. „Kinderzorg'’ te Middel burg de schriftelijke- en mondelinge examens plaats voor het diploma A. Twee candidaten, t.w. mej. M. C. Braspenning en E. M. Calliber slaag den voor het diploma terwijl één can- didaat een her-examen in één vak werd toegestaan. Bovendien deed de heer A. C. Jeras met goed gevolg in een viertal vakken examen. nanciële brug zal komen en naast de bijdragen van het bedrijfsleven een gelijk be drag beschikbaar zal stel len voor de bijkomende uitgaven. Bovendien zullen de onderzoekers zoveel mogelijk door de centrale (landelijke) instituten in de provincie zelf worden gedetacheerd. In de vergadering van de Raad werden ook nog enkele ingekomen stukken behandeld. Daarbij kwam In de raad van ’s-Heer Abtskerke is besloten het bedrag, dat de gemeente ambtenaren bijeen hebben gebracht voor de vluchtelingen te verdubbelen uit de gemeentekas. De heer A. de Jon ge werd als raadslid beëdigd. De he ren W. Boutens en C. Minnaard krij gen een premie voor woningverbete ring. Het verzoek van de korfbalver eniging „De Poel” tot uitbreiding van het sportterrein werd, gezien de hoge kosten, afgewezen. De kosten zouden 3.000,bedragen. De heer A. M. Braamse werd herbenoemd tot lid van B.A. Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van een magazijn op het terrein achter de school voor het ber- Ccref. Gemeente Kortgene: Donder dag: 9.30, 2.30 en 6 u. ds Bel. Tot op heden zijn deze punten de belangrijkste in het chr. sociaal pro gram. Hier ligt het geheim der ar- beidsvrede. Hij wekte allen op alles te doen ter ere van God; een besef, dat wij dienen te brengen in alle lagen der bevolking. Want sterker dan ooit heeft ons volk deze opdracht uit de Bijbel nodig. Na de rede luisterden allen aandach tig naar het toneelstuk: „Ik wil niet meer lopen”, opgevoerd door de Jonge Spelers. Gedurende deze avond werd een collecte voor het T.B.C.-fonds Draagt Elkanders Lasten gehouden, die 81,opbracht. Ingezonden Mededeling (adv.) onderwerp: Weg en doel van het C. N.V. De Chr. vakbeweging heeft van het begin af gestreefd naar overleg, mits we met elkaar gelijk zijn. Voor God zijn we allen gelijk. Als we dat in het oog houden komen we tot een eigen structuur van de maatschappij. DEN HAAG, 23 Nov. Onder de mosselvisserij bestaat een grote vraag haar cultuurpercelen in de Waddenzee. Sedert het optreden van de mosselpa- rasiet en thans in versterkte mate in verband met de mogelijkheid, dat de mosselvisserij in de Zeeuwse en Zuid- hollandse wateren door het afsluiten van de zeegaten onmogelijk zal wor den gemaakt, zijn steeds meer delen van de Waddenzee, welke voor de mos selvisserij geschikt bleken te zijn, voor deze tak van visserij bestemd. Hier door bestaat inderdaad een zekere spanning tussen de belangen van de Zeeuwse mosselvissers en de Wadden zeevissers, temeer waar in aanmerking moet worden genomen, dat de afzet van mosselen van jaar tot jaar zeer stabiel blijkt te zijn (plm. 43. millioen kg., met uitzondering van de jaren, waarin’ de mosselparasiet ernstige moeilijkheden veroorzaakte). Wat de mogelijke inschakeling van Texelse Waddenzeevissers in de mos- selteelt betreft, kan de minister mede delen, dat hierover nog nader overleg nodig is. Aan de mogelijkheden tot bestrij ding van de wolhandkrab zijn reeds veel onderzoekingen gewijd. Tot nu toe is geen enkel af doend bestrijdings middel gevonden, zodat er nog geen maatregelen kunnen worden genomen om deze periodieke plaag tegen te gaan. Wel blijven de betrokken diens ten diligent, maar vooralsnog zijn de vooruitzichten voor een afdoende be strijding ongunstig. Aldus deelt de minister van Land bouw mee aan de Tweede Kamer in I zijn Memorie van Antwoord. MIDDELBURG, 23 November. Op de eerste lunchbijeenkomst van dit I seizoen, welke in Hotel „De Burg” onder leiding van ir M. de Vink, nieuwe voorzitter van het Departement Zeeland der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, werd gehouden, zijn de problemen van het kleine en I middengrote bedrijf aan de orde gesteld in een causerie door de heer P. A, I de Pree, directeur van de Nederlandse Participatie Maatschappij. De spreker behanelde voornamelijk de financiële vraagstukken van het middengrote be drijf, die allerminst eenvoudig blijken te zijn. Toch eindigde de heer De Pree in een optimistische toon: de moeilijkheden zijn zeker niet onoverkomenlijk. Wij zullen het als Nederlanders klaren, mits wij niet opzien tegen het brengen van offers en de moed bezitten de problemen aan te pakken. In ons land is het middengrote be drijf bijzonder sterk ontwikkeld tenge volge van een kleine binnenlandse markt en onze volksaard, welke mee brengt een zeer critisch inzicht in de artikelen, die wij gebruiken. Waarom bestaat er in Nederland niet één werf voor coasters? zo was door een buiten lander de spreker eens gevraagd. Zijn WISSEKERKE, 23 Nov. Het be gint aardig op te schieten met de bouw van de nieuwe Chr. U.L.O. school te Wissekerke. Zaterdag was het zo ver, dat het hoogste punt was bereikt en de vlag geplaatst kon worden. Ver wacht wordt, dat de school deze week nog onder de kap komt. Een blij vooruitzicht, want de school kampt reeds jaren met het gebrek aan leslokalen. Zaterdagmiddag heeft de vlag echter plaats moeten maken voor een bezem. Hebben de arbeiders mis schien bij het bereiken van de top het stof weg moeten „bezemen”? 1T\ e Raad voor de Landbouwvoorlichting in de provincie L' Zeeland heeft in zijn laatste vergadering opnieuw uitvoerig van gedachten gewisseld over de wenselijkheid het landbouwkundig onderzoek in onze provincie te coördineren on te verbreden. De Raad bleek uiteindelijk van oordeel te zijn, dat het stichten van een onderzoek- in de provincie Zeeland antwoord was simpel: omdat wij niet I allemaal dezelfde fiets willen hebben I en de opdrachtgevers uiteenlopends I eisen aan hun coasters stellen! De financiële moeilijkheden, die zich I bij uitbreiding van het middengrote I bedrijf voordoen, zijn allerminst ge-1 ring. De heer De Pree deelde niet d« I mening dat er wat de financiering det I bedrijven betreft geen wolkje aan de I lucht is. Men kan z.i. niet blijvend de I vastgelegde middelen en de voorraden I fincancieren met geleend geld. Het I overblijvende deel van ons nationaal I inkomen werd gespaard of kwam bij I fondsen en levensverzekeringmaat schappijen terecht, die meestal niet in I aandelen beleggen. Het merkwaardige is echter, dat tal van emissies thans volledig slagen. Dat komt o.m. ook daardoor, dat het I buitenland veel Nederlandse fondsen I koopt en dat de opheffing van de sa- per-dividendbelasting een grote toeloop naar de aandelenmarkt heeft veroor zaakt. Hiervan profiteren zeker ook dt middengrote bedrijven, al is dat niet w heel veel. Naar het oordeel van de spreker gaan de nationale besparingen lang niet volledig naar het bedrijfsleven, maar ongeveer de helft naar de over heidssector. Volgens hem is n® schatting in de komende 5 jaar nog 9 milliard aan investeringen in de nnd- dengrote bedrijven nodig. NAAR HET BEDRIL Een ander probleem is, of afgestu deerde jongelui nog wel voor de nw dengrote bedrijven voelen. Een onder zoek leerde, dat dit allerminst gun-tf ligt. Wat kan men hun bieden? Zij mis sen de sociale verzekering, het pen sioen, vaste werkuren enz. „Wie vandaag instapt, zoekt zeker met M gemakkelijkste deel van het leven aldus de heer De Pree, die er voor op wees, dat een leider van een rn- dengroot bedrijf eigenlijk „een vee- koppig monster” moet zijn, die'f’ stand moet hebben van research, r clame, export, investeringen enz. J moet nóg beter op de markt knnn reageren dan een directeur van s grootbedrijf. De heer De Pree was van oordeel dat met name in het middengrooi drijf gewaakt moet worden tegen w hij noemde „het verzanden in er J volging” en dat het dringend noofl" kelijk is „vreemd bloed” binnen te len, zodra maar blijkt, dat de opvoM de nodige capaciteiten missen om bedrijf te leiden. Op deze causerie volgde een interes santé discussie. o.m. naar voren, dat alle organisaties haar proble men en wensen ten aanzien van de landbouwvoorlich ting in de Raad ter sprake kunnen brengen. Parels, het wasmiddel van de nieuwe tyd. Castella Parels strooit men zó in het schuim. Geen papje vooraf te ma ken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle der vele tien- goed, dat U behandelt met Castella duizenden huisvrouwen, die opgetogen Parels. Volg de beste raad, die U ooit zijn over de snelle en fantastische re- werd gegeven: haal nog vandaag Cas- sultaten die zij bereiken met Castella tella Parels (47 ct. per pak) in huis! De heer van Mastrigt wees er op, dat er in het leven te weinig gezegd wordt en te veel gekletst. Hij stelde de vraag: Zijn we in ons land de goede weg ge gaan met de Chr. vakbeweging? Ben ik wel op het goede pad? Het is een merkwaardige weg, die we te volgen hebben, zo zei hij, sprekend over het Dinsdré C.N.V-- filmdienst heeft beslag kunnen leÈê deze film en uitga?nHp van de -. Besturenbond te Goes zal deze nu gehouden en bedraagt f Huisbe- volgende doen en Wissekerkenaren, laat niet verstek gaan. Het is voor Uw eigen belang! centrum voor de Landbouw hiertoe bevorderlijk is. Nadat de Raad de wen selijkheid om hiertoe te ge raken had uitgesproken aeeft hij uitvoerige bespre kingen gewijd aan de vorm, waarin en aan de wijze, waarop een dergelijk Cen trum het beste tot stand kan wordengebracht. In beginsel ging men ermede accoord, dat het bedrijfs leven voor dit nieuwe Cen trum ook een financiële bij drage zal leveren. Voorlo pig zal deze bijdrage maar gering behoeven te zijn, omdat pas, wanneer nieu we onderzoekingen moeten worden ingesteld, geld no dig zal zijn. Toch is het zeer gewenst, zo meende de Raad voor de Landbouwvoorlichting, dat het bedoelde Centrum spoedig tot stand komt. En daarbij dacht men vooral aan de ingrijpende veran deringen, die als de plannen doorgang zullen Vinden in Zeeland ver wacht moeten worden. Men weet het zo langzamerhand reeds: het Drie-eilanden- plan en het Deltaplan bren gen voor onze provincie enorme consequenties mee en het is zaak, dat ook de landbouw zich daarop ern stig bezint. Dat daarmee niet kan worden gewacht tot op het moment, dat met de werkelijke uitvoering der plannen wordt begonnen, spreekt voor ieder vanzelf. Er zal vooraf reeds veel onderzoek gedaan moeten worden. Geschiedt dit niet, dan zo was het oordeel zal Zeeland niet alle vruchten van deze plannen kunnen plukken. Momenteel is de situatie zo, dat grote, veel omvat tende regionale plannen en problemen niet kunnen worden aangepakt, omdat de noodzakelijke middelen daartoe ontbreken. Dit nu wordt, als het Centrum tot stand komt, wel mogelijk. Het is n.l. bekend, dat de Overheid ook over de fi- VLISSINGEN, 23 November Het College van B. W. zond aan de Raad van Vlissingen enkele voor stellen, ter aanvulling van de reeds uitgebreide agenda voor de raadsver gadering van a.s. Vrijdag. Zo verzoekt het College, een crediet van f 124.500 ten behoeve van de stichting van een gymnastieklokaal met bijbehorende lo kaliteiten bij de Jacob Catsschool aan de Bonedijkestraat. In hun toelichting zeggen B. W. dat de voorbereiding voor dit plan veel vertraging heeft ondervonden. In het belang der plaatselijke situatie werd overwogen, of de bijbouw van een han- denarbeidlokaal, dat tevens als leslo kaal kan worden gebruikt, aan deze school noodzakelijk werd geacht. Men kwam hierover met het Rijksschooltoe- zicht tot overeenstemming en thans zijn de plannen voor bouw van een gymna stieklokaal met bijbehorende ruimten en een handen-arbeidlokaal (zo nodig te gebruiken als 7e leslokaal) goedge keurd. Het bouwvolume werd reeds eerder verleend. Het ligt in de bedoe ling van B. en W. deze bouw zo spoedig mogelijk te doen aanvangen, opdat men liefst per 1 September 1955 over dit lokaal kan beschikken. Het crediet van f 124.500 omvat de grondkosten, bouwkosten, kosten van inrichting en architectskosten. De raad verleende destijds reeds een crediet van f 3.995 voor het treffen van voor zieningen t.b.v. deze bouw. EEN COMMANDOPOST B.B. Tevens stellen B. en W. voor, een cre diet te verlenen, groot f 46.000 voor het inrichten van een commandopost voor de Bescherming Bevolking. In haar zit ting van 24 September jj. kende de raad ’n crediet goed, groot f2.000, om de noodzakelijke sloopwerken aan de GOES, 23 November De bek* film „De Nachtwake” zal op L»ns 8 December in de „Prins van te Goes gedraaid worden. De 1„_"1 op deze film en uitgaande van U) J +z% (Rnno val deze toond worden. De laag Ik ben electricien vanberoep. Daar mijn overalls erg smerig zijn, in verband met kabelleggen en in stalleren, is Castella Parels een uitkomst voor mijn vrouw. Ze zei tegen mij: „Paps, ik verdien elke week geld met de was, want het goed slijt niet sinds ik Castella Parels ge bruik”. Zo schryft ons de echtgenoot van één r\ e najaarsvergadering der Walcherse V.V.V.’s geeft U ons aanleiding nog eens aandacht te vragen voor de betekenis van het vreemdelingenverkeer voor onze provincie en daarbij willen wij eerst herinneren aan een opmerking van de algemeen directeur van de A.N.V.V., jhr Bareel, dat Zeeland van alle Nederland se provincies het gunstigst en het mooist ligt voor het aantrekken van vreemdelingen. Kort daarna zei ons iemand, die bijna zijn gehele leven in Zeeland heeft gewoond en gewerkt, dat men met papieren propa ganda toch geen mensen krijgt, maar dat wij het in Zeeland alleen maar moeten hebben van toeristen, die hier goedkoop kunnen verblijven en even goedkoop allerlei artikelen kunnen aanschaffen. Als op een ge geven moment de prijzen hier gelijk zijn aan die in b.v. België en Frankrijk, dan, zo zei deze man, zullen de vreemdelingen vanzelf wel wegblijven. Wij ge loven, dat dit niet juist is. Jhr Boreel stelde b.v. vast, dat juist dure landen als Frankrijk en Zwitserland steeds meer toeristen trekken en dat een vreemdeling gerust behoorlijk wil betalen, als hij maar kan ge nieten en hem geen moeilijkheden in de weg worden gelegd. En dan rijst slechts de vraag, of een toerist hier kan genieten. Moeten wij daarover nog veel zeg gen? Deze zomer hebben wij heel wat mensen gespro ken, die bf met vacantie of voor een congres in Zee land verbleven en die stuk voor stuk enthousiast wa ren. Nee, Zeeland is niet te vergelijken met een streek als Zuid-Limburg, maar juist dat aparte van zee, polder en strand, de intimiteit van het kleine dorp en de oude stad, dat blijkt een grote bekoring te heb ben op de mensen van buiten. De beste propaganda voor Zeeland is, dat degenen, die hier eens zijn ge weest, het in hun kennissenkring verder vertellen. Maar daarnaast mag een goede en gerichte propa ganda niet ontbreken. Over de grootse plannen be hoeven wij niet meer uit te wijden. Onze conclusie kan zijn, dat er voor pessimisme geen enkele reden bestaat. De voorzitter, de heer A de I zei in zijn openingswoord, dat stig tekort schieten in onze taalT' heer K. Goudswaard deelde mede de heer de Lange thans 30 jaar zitter is van onze bond. Hij mocht boekenbon in ontvangst nemen en vrouw de Lange ontving een bin1"6' stuk. Verder was er een gezellig0601' gramma: accordeonmaziek en LÏÏ' toneelstukjes. Ds P. Kloosterman n i? Herv. predikant te Kloetinge ’sS een ernstig slotwoord. Een vérlot werd nog gehouden ter dekking van I onkosten en een bijdrage voor DE In Souburg kwam de Chr. Bestn,» bond bijeen in „Rehoboth’ en ookda?' was de belangstelling groot. Hier snA ken de heren T. H. Hofman, van t Bond van Chr. Bouwvakarbeiders en de heer H. Leusink, districtsbestuur der van het C.N.V. Ook hun onderwen was: „Onze weg en doel van he| C.N.V Zij belichtten de toestand van organisatie van heden en vroeger en de samenwerking tussen werkgever en werknemer. Het is zaak steeds waak- zaam te zijn voor ieder lid. woordigers van de eilanden Schouwen-Duivëland, Tho- len, Zuid-Beveland en Walcheren. Een voorzitter werd reeds benoemd. Het is de heer P. Kloosterman, voorzitter der Schietver. „Pro Patria” te Nisse. Met de eilanden, die op deze vergadering niet waren vertegenwoordigd, zal, evenals met Zeeuwsch- VLaanderen, zo vlug moge lijk contact worden opge nomen, zodat in de tweede helft van Januari 1955 tot de officiële oprichting kan worden overgegaan t Vandaag beginnen wij met het melden van enige opbrengsten der Klaproos collecte. In Oudelande werd f 40,43 ingezameld, in Rilland-Bath f 73,97 en in St. Annaland f 63,36. Om nog even in St. Annaland te blijven: daar kwam een bedrag van f 188,75 binnen voor de Geref. Zendings- bond en f 125,35 voor ver schillende christelijke doel einden. In Hoedekenskerke werd een collecte gehouden voor Herstel en Opbouw in de Ned. Herv. Kerk. Resul taat: f 93,87. Dan werd er in Arnemuiden een inza meling PIT gehouden, die f 70,90 opbracht. De collec te voor de Unie „Een School met de Bijbel” le verde in Colijnsplaat op t 271,50. BRUINISSE, 22 November De ex port van mosselen loopt goed en de re sultaten, die in deze bedrijfstak wor den bereikt, zijn bevredigend. Wie hieruit echter zou willen afleiden, dat alles botertje tot de boom is, die ver gist zich. Vele mosselkwekers zijn als het ware bezig „uitverkoop” te houden, hetgeen wil zeggen, dat men zóveel verkoopt, dat er straks geen reserve- voorraden meer zullen zijn. De storm achtige zomer blijkt vooral op de Waddenzee danig te hebben huisgehou den en de schade aan de gezamenlijke mosselpercelen loopt zeker in de hon derdduizenden guldens. Ook in Zeeland kent men het ge vaar der stormen voor de percelen, maar op de Waddenzee, waar tot voor 1951 de mosselcultuur maar in be perkte mate werd uitgeoefend, heeft men daarmee niet zodanige ervarin gen. Toen de mosselcultuur na het op treden van de mosselparasiet gedeel telijk naar het Noorden werd ver plaatst, kende men daar de grond niet, waarop een kans moest worden ge waagd en werd het vaak een spel met de natuur. Dikwijls was de kweker aan de winnende hand en wanneer hij geluk had, dan was de winst ook behoorlijk. Dit seizoen blijken er ech ter heel wat verliezers te zijn en slechts de omstandigheid, dat men niet alles op één kaart, n.l. op één per ceel, heeft gezet, is oorzaak, dat de verliezen voor individuele kwekers niet ruïneus zijn. Ook de verkoop van de percelen in de Grevelingen is met name voor de kwekers te Bruinisse een meèvaHer, die de tegenvallers op de Waddenzee enigszins goed maakt. Vooral op per celen in de z.g. Breesem is veel storm- senade geleden, terwijl elders (o.m. in het Vlie) mosselen verzand zijn. Al met al zal de reserve-voorraad mosse len voor het seizoen 1955 niet groot zijn. Als de plannen, die op stapel zijn gezet, wens uitgevoerd worden, dan zal kort een Zeeuwse Schiet bond zijn officiële intrede doen in onze provincie. Er is dezer dagen n.l. in Goes een vergadering gehouden van oud-bestuursleden en leden van voor de oorlog bestaande schietvetrenigin- gen. Het doel van deze sa menkomst was te komen tot de oprichting van een Zeeuwse Schietbond. Als doel van deze bond werd gesteld het opnieuw tot le ven brengen van de schiet sport, het houden van schietwedstrijden enz. Er denstandsvereniging waren aanwezig vertegen- sekerke” organiseert name lijk een winkel weekactie. Gisteren is zij begonnen en zal duren tot 6 December. De tweede prijs, die we daar wegsleepten, gaat over het bevolkingsonderzoek. Net voor Kerstmis, in de week van 20 tot 24 Decem ber, zullen de inwoners ge legenheid krijgen zich te laten doorlichten. zoekers zullen week een oproep daarom, GOES, 20 Nov. Onder auspiciën de Kon. Ned. Middenstandsbond zuu #(|r, week van 22-26 Nov. filmavona« en den georganiseerd. Aan de beu Breskens, Kruiningen, ZieriKz lijnsplaat. Het programma omva bet de V.S. (een middenstandsbedUJ platteland) en natuurfilms. nieef In ’t winterseizoen zullen op plaatsen filmavonden worden GOES, 23 November Het is zo langzamerhand traditie geworden, dat de Chr. Besturenbonden in Zeeland, de avond voor Dankdag hun propaganda- avonden houden. Het is verheugend, dat de belangstelling steeds groter wordt. Zo was de „Prins van Oranje” te Goes, waar de Chr. Besturenbond uit De Bevelanden bijeen was, te klein om alle aanwezigen te bevatten en in Vlissingen ,waar ook vanavond een soortgelijke vergadering was, was het precies zo. Daar wordt morgenavond nog een vergadering gehouden. In Goes was het de heer C. J. van Mastrigt, die op de noodzaak van Chr. organisatie wees en in Vlissingen sprak de heer B. Roolvink, waar morgen de heer C. Groen een rede zal uitspreken. In Souburg is eveneens de Chr. Besturenbond bijeen geweest. In Vlissingen heeft, na een openings woord door de voorzitter, de heer J. Marijs, de heer B. Roolvink, secretaris van het C.N.V., een’kort propagandis tisch woord gesproken. Hij stelde de vraag: „Hoe komt het dat er in ons land de laatste tijd ’n grote mate van arbeidsvrede heerst, zulks in vergelijk met andere landen. Om deze vraag te beantwoorden nam hij de aanwezigen mee naar de tijd van Domela Nieu wenhuis, die destijds in Vlissingen de arbeiders opriep zich te scharen onder de vlag der revolutie. Ds Talma was ook op deze bijeenkomst en wekte al len op zijn antwoordrede te komen beluisteren in een plaatselijke kerk. Hij baseerde zijn toespraak op Jesaja 13 vers 12 en gaf twee belangrijke punten ter uitvoering: gerechtigheid en naastenliefde.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2