ind Russen reageerden gunstig op Mendès-France’s voorstel Resolutie inzake Nieuw-Guinea ATOOMBANK-RESOLUTIE VOLLEDIG AANVAARD Volgend jaar wordt een wetenschappelijke conferentie gehouden Burgerlijk Wetboek en gratiebeleid in de Tweede Kamer besproken O politieke commissie nam besluit met algemene stemmen Malik vervangt Wysjinsky Communisten stemden voor Zoon beschuldigt vader Dominici Landbouwwet wordt spoedig ingediend vermoord 2Snhage- ,23 N°v- - in 111 0,,§an, nacht is te Wassenaar op Eisenhower stelt drie voorwaarden voor bijeenkomst van grote vier Infiltraties op Nieuw-Guinea het gesprek bij Oorlog en Marine” 5 In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Weinig verandering in temperatuur Gaskraan stond open: oude vrouw omgekomen Nog een gunstig teken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Meer lof dan critiek voor minister Donker Dader reeds gegrepen 15-jarige jongen Kamerlid Th. Schaepman overleden. 10e JAARGANG, No. 2946 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord van tuinbouwmachines zal worden gehouden. De aan vang is twee uur en er zal worden gedemonstreerd met machines voor het kleinbe drijf, met tractoren en mo tor- en nevelspuiten. Jit- ws. en Een RO: 0.05 0.50 2.15 Be- 3.15 !0- acte arn. 2.34 ner en:. ?er- 7.10 8.15 9.40 ■aio- DE RESOLUTIE In de thans goedgekeurde resolutie wordt instemming betuigd met de aan de gang zijnde onderhandelingen om zo spoedig mogelijk te komen tot ie instelling van een internationaal lichaam voor de atoomkracht. Voor- geeteld wordt dat, indien een derge- ffik orgaan in het leven is geroepen, onderhandelingen zal openen om te komen tot een passende verhou ding met de Ver. Naties. Voorts wordt in de resolutie voor gesteld in de zomer van 1955 een we- NEW YORK, 23 Nov. De Indone sische afgevaardigde dr Soedjarwo heeft Dinsdag bij de opening van het debat over Nieuw-Guinea in de politie ke commissie een resolutie ingediend, waarin Indonesië de algemene vergade ring verzoekt, er bij Nederland op aan te dringen, de onderhandelingen over Nieuw-Guina terstond te hervatten met het doel tot „een spoedige overeen komst” over de politieke status van het gebied te komen. De resolutie nodigt verder de secre- taris-generaal der V.N. uit, iemand te benoemen, die zijn goede diensten zal aanbieden aan de onderhandelende partijen. Secretaris-generaal Hammers- kjoeld wordt ook verzocht, een rapport over deze onderhandelingen bij de vol gende algemene vergadering in te die nen. ook in de komende dagen zul len de kranten omvangrijker zijn, dan normaal het geval is. Dit is mede te danken aan de grote toe vloed van St Nicolaasadverten- ties. In verband daarmee menen wjj U nog even te moeten wij zen op de grote St Nicolaasprijs- vraag, die wij ook dit jaar weer hebben uitgeschreven LONDEN, 23 Nov. Jacob Malik, de ambassadeur van dé Sowjet-Unie in Londen, zal Andrei Wysjinsky, die gis teren in New York overleed, tijdeiijk als permanent afgevaardigde bij de Ver. Naties vervangen. Malik zal per vUegtuig naar New York reizen om er althans voor de huidige zitting van de assemblee de taak van Wysjinsky over te nemen. Het is nog niet bekend of Malik voor goed voor deze post zal worden aangewezen. verbin De eerste maal, dat een besluit met algemene stemmen genomen werd, was enkele weken geleden, toen de gehele politieke commissie zich uitsprak voor hervatting van niet-openbare vijf-mo- gendhedenbesprekingen over ontwape ning. DE BILT, 23 Nov. Half tot zwaar be wolkt met enige regen. Weinig veran dering in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid west. Mendès-France herhaalde nog eens, dat geen conferentie met Rusland kan worden gehouden, dan nadat alle lan den de overeenkomsten van Parijs hebben goedgekeurd. Oud (V.V.D.). Hij was het zelfs niet eens met professor Lemaire, (K.N.P.), dat de eerste zes wetboeken nog voor 1956 behandeld kunnen zijn. Prof. Oud wilde dat wel proberen, maar dan in de vaste overtuiging dat dit toch niet zal lukken. Als we voor 1960 maar klaar zijn: dat was de stelling van de heer Oud, die als oppositie leider toch hoopte dat dan minister Donker zijn handtekening onder de wetboeken kan zetten. Steun onder vond minister Donker nog van de heer V. d. Feltz (C.H.). tenschappelijke conferentie te hou den. Alle leden der Ver. Naties zullen worden uitgenodigd de conferentie bij te wonen, terwijl de speciale or ganen der internationale organisatie verzocht zal worden vertegenwoordi gers te zenden. In de resolutie is ook bepaald, dat een raadgevende commissie zal worden ingesteld, die tot taak krijgt de uitno digingen voor de conferentie te verzen den, een tot in bijzonderheden uitge werkte agenda op te stellen en te ver spreiden en te zorgen voor secretari- aats-personeel en verbindingen. In de commissie zullen vertegenwoordigers van Brazilië, Canada, Frankrijk, India, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en de Ver. Staten zitting hebben. AMENDEMENTEN De Russen kwamen met een amen dement, waarin werd gesteld, dat het in te stellen internationale lichaam voor de atoomkracht verantwoording schuldig zal zijn aan de algemene ver gadering en, in gevallen waarin door het Handvest wordt voorzien, aan de Veiligheidsraad. In een tweede amen dement werd gevraagd alle landen, die dit wensen, aan de te houden weten schappelijke conferentie te doen deel nemen. Beide amendementen werden verworpen, doch dit was voor de com munistische landen geen aanleiding om zich, toen de resolutie in haar geheel Met grote intensiviteit wordt de strijd van de Duitse politie tegen de bandieten die de verkeerswegen in het Duitse Rijn/Roergebied door voortdurende brutale overvallen onveilig maken, voortgezet. Zwaarbewapende politiepatrouilles oefenen een nauwgezette con trole uit van elk voertuig en van elke bestuurder, die in het beruchte gebied op de weg verschijnen. Chauffeurs wachten op elkaar om dan in colonne een gevaarlijk traject te passeren en zodoende beter tegen de brutale rovers beschermd te zijn, maar desondanks blijven de overvallen bij dag en nacht doorgaan. De foto geeft een vertrouwd beeld voor de Duitse automobilisten, de wapens in de aanslag en op alles voorbereid, zo oefent de politie in Duitsland op het ogenblik strenge controle uit op het verkeer. In de hoop de bandieten spoedig onschadelijk te kunnen maken in stemming werd gebracht, tegen het voorstel te verzetten. De secretaris-generaal van de V.N. sprak van een beslissing, die mogelijk haar stempel op de wereldgeschiedenis zal drukken. Hij meende, dat de aanne ming van de resolutie een bijdrage is tot de verwezenlijking van de beginse len, waarop de Ver. Naties werden ge grondvest. DAT de perenvoorraad bij de telers thans niet groot meer is en dat sommigen al een begin maken met het ruimen van hun voorraad uit het koelhuis. Er komt name lijk weer een behoorlijke vraag naar peren. In Goes liep de prijs van de Doyenne du Cornice gisteren op tot rond 90 cent per kg. Dat is belangrijk meer dan de laat ste weken werd besteed. DIGNE, 23 Nov. Dinsdag heeft Clovis Dominici zijn vader, Gaston Do- minici beschuldigd van de moord op de familie Drummond. Rechter Bousquet had hem gewaarschuwd dat het een schande was voor een zoon, om zijn vader te beschuldigen. Clovis ant woordde: „Ik weet”. De oude Gaston glimlachte vaag voor zich uit. Hij herhaalde de beschuldiging die hij reeds tegenover de politie had ge ut: op een avond had zijn vader meer dan gewoonlijk gedronken en hij was boos op de moeder die zich vroeg te ruggetrokken had. De vader had toen is een hartstochtelijke uitbarsting ge- Z6gd: „Ik heb er drie gedood en als ik moest zou ik een vierde doden”. Zijn vader had hem, Clovis, verteld, dat hij de Britse kampeerders gevochten had, toen hij een aardstorting was gaan Uapecteren en dat hij alle drie gedood had. Toen de politie mij dit liet her halen in tegenwoordigheid van mjjn ''adernoemde hij mij een leugenaar. Uovis’ vader had op geheimhouding aangedrongen. Aanvankelijk had Clovis zijn broer uastave verdacht doch zijn verdenking was op zjjn vader gevallen, toen hij Semerkt had, dat de karabijn uit de knuur verdwenen was en nadat Gus tave gezegd had, dat de vader de scho- an de oscht gelost had. Van toen af an had hij zich niet meer aan geheim- noudmg gebonden geacht. DAT de heer F. op de Turfkade te Goes gistermor gen op straat aan een hart verlamming is overleden. Hij was 67 jaar. DAT de wielrijder M. uit Goes, die Maandag bij een botsing op de Patijnweg ern stig werd gewond, gister morgen aan zijn verwondin gen is overleden. DAT te ’s-Gravenhage voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige zijn geslaagd de heren P. A. Gil bert te Haarlem en H. Nieu wenkamp te Alkmaar, bei den leerlingen van de Ma chinistenschool te Middel burg. zijn stellige overtuiging is het onjuist het B.W. bij stukjes en beetjes door de Kamer te laten behandelen. Voor dat zij tot openbare beraadslaging overgaat moet zij eerst kennis hebben genomen van het gehele ontwerp, om rechtsongelijkheid te voorkomen. Nu beroept minister Donker zich op de feiten, dat prof. Meyers reeds voorbe reidend werk heeft kunnen verrichten en dat de Kamer zich over verschil lende vraagstukken heeft kunnen uit spreken. Bovendien zetten drie hoog leraren het werk van prof. Meyers voort. Maar knapheid alleen is niet voldoende, aldus prof. Gerbrandy. Pri vaatrecht is in de eerste plaats een recht van het volk, De wetgever moet er pas in laatste instantie aan te pas komen. Eerst moet bijv, de wetenschap zich voldoende kunnen uiten. De aard van het privaatrecht laat het tempo van behandeling, zoals minister Don ker dit wenst, niet toe. Het gaat niet om de wet, maar om het recht. Beter is het dan ook, volgens de A.R.-afge- vaardigde, om het ontwerp B.W. te be handelen na de verkiezingen van 1956. „Natuurlijk weet ik niet of minister Donker dan nog op Justitie zit, maar ik geef hem een redelijke kans”, zo besloot prof. Gerbrandy, die zijn waar dering voor deze bewindsman niet on der stoelen of banken stak. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) was het in geen enkel opzicht eens met prof. Gerbrandy. Zij was van oordeel dat DAT voor de afd. Yerseke van de N.C.V.B. gisteravond ds A. G. Baayen van Ril land heeft gesproken over: „Ons gezinsleven”. Er was veel belangstelling. DAT, nu de oesterexpor- teurs te weinig consumptie- oesters kopen, het Bedrijfs- schap voor Visserijproducten het fonds voor de aankoop te hulp roept om de kwekers- niet-exporteurs van hun oes ters af te helpen. DAT de prijs van de Noor se kreeft opnieuw zeer hoog is. Zij bedraagt momenteel f 12.per kg. Negentig pro cent van de Nederlandse in voer is transitohandel. GRATIEBELEID. Het gratiebeleid wordt ieder jaar opnieuw met een zekere hartstocht door de Kamer besproken. Jvr. Wit- tewaal van Stoetwegen (C.H.), die meestal niet veel kwaads over mi nister Donker kan horen, trok nu stevig van leer. Het beleid van hem mag dan logisch, consequent en za kelijk zijn, er spreekt ook een ge ïrriteerde toon uit als het over de gratiepolitiek gaat. Er zijn nu nog 464 politieke delinquenten, die veel al criminele misdrijven hebben ge pleegd. Voor haar stond vast, dat minister Donker een gratiebeleid voert, dat minder soepel is. En zij kan maar niet goed begrijpen waar om dit nu het geval moet zijn. „Ner gens wordt de voortzetting van de politieke rust zo betreurd als in de gevangenissen te Leeuwarden en te Breda”, zo zeide zij. Hoe moeten wij het verschil in gratiebeleid tegen over de gevangenen rechtvaardigen? Dat de K.V.P. het niet eens is met minister Donker over dit punt is alge meen bekend. De heer Van Rijckevor- sel liet dit weer duidelijk merken. De heer Oud (V.V.D.) stond niet ver van dit standpunt af. Hij deed geen beroep op de barmhartigheid, maar wel op de rechtvaardigheid. Mej. Tendeloo (P.v. d.A.) en prof. Gerbrandy (A.R.) steun den de minister. BREDASE VLUCHTELINGEN. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) had niet veel goede woorden over voor de Duit se rechtspraak, die belet dat ontsnap ten uit de gevangenis te Breda worden overgeleverd. Zolang dit niet kan zal het moeilijk zijn om met het Duitse volk internationale relaties aan te kno pen. De Duitsers moeten goed weten dat deze zaak ons hoog zit. Zij ver zocht minister Donker om te overwe gen of deze kwestie niet aan het in ternationale gerechtshof te Den Haag kan worden voorgelegd. OORLOG EN MARINE. In de avondvergadering kwam de begroting van Oorlog en Marine aan de orde. O.m. is daarbij gesproken over de kwestie van de infiltratie op Nieuw- Guinea. De heer Visch (KVP) kon begrijpen, dat de minister geen mededelingen doet over de sterkte van het luchtwa- pen op Nieuw-Guinea. Indonesië moet echter weten, dat wij invasies kunnen afslaan. De heer Ritmeester (VVD) stelde een groot aantal vragen, terwijl de heer Welter (KNP) er op aandrong, dat de gehele kust van Nieuw-Guinea verdedigd wordt door mobiele briga des. Ook zullen snelle motortorpedobo ten ingeschakeld moeten worden. Het verst van allen ging echter de heer Ti- lanus (CH), die de stelling verkondig de, dat als men infiltraties in de toe komst wil voorkomen, dat er dan ope raties uitgevoerd moeten worden tegen de basis van waaruit de infiltranten opereren. Donderdagmiddag zullen neg andere sprekers over dit onderwerp het woord voeren, o.a. de heer Bruins Slot (AR). Minister Staf zal dus over dit probleem niet kunnen zwijgen. ALKMAAR, 23 Nov. Winkelperso neel van een te Alkmaar gevestigde parfumeriezaak nam Dinsdagmiddag een sterke gaslucht waar. De inmiddels gewaarschuwde politie trof de 80-jarige mej. J. Kaan, die alleen de bovenver dieping bewoonde, levenloos aan. Ge bleken is, dat vergeten was de gas kraan te sluiten. Haar 82-jarige zuster, bewoonster van tehuis „Westerlicht”, die enkele dagen bij haar zuster te lo geren was, werd in zorgwekkende toe stand naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. DAT in Kapelle een begin is gemaakt met het opnieuw bestorten van de zijkanten der Biezelingsestraat. Vooral voor de fietsers is dit een grote verbetering. DAT Donderdag in Kapel le een winkelweek begint van de middenstandsvereni- ging „Handelsbelangen”. Er zijn vele fraaie prijzen be schikbaar gesteld en de op brengsten hiervan komen ten goede aan de Kleuter scholen in Kapelle, Biezelin- ge en Schore. DAT Zaterdag DEN HAAG, 28 Nov. Het ligt in het voornemen van de minister van Landbouw de spoedige indiening van een ontwerp-landbouwwet zoveel mo gelijk te bevorderen. Ook naar zijn me ning is een vernieuwing van de agra rische wetgeving op economisch gebied om verschillende redenen noodzakeltjk. Verwacht mag worden, dat een wets ontwerp de Kamer begin volgend jaar zal bereiken. Een ontwerp-pachtwet zal omstreeks de jaarwisseling bjj de Kamer worden ingediend. Tot dusver was de kwaliteitscon- tróle bij de uitvoer van aardappelen verdeeld over vier wettelijke regelin gen cn twee controlerende instanties. De regelingen waren: de pootaardap- pelenwet 1932, het uitvoercontrölebe- sluit 1949 (late consumptie-aardappe- len), het uitvoercontrölebesluit 1939 (tuinbouwproducten) voor de vroege consumptie-aardappelen, alsmede de verordening kwaliteitseisen export van pootaardappelen 1949 van het be drijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weidebouw. De con trolerende instanties waren de plan- tenziektenkundige dienst en het uit- voer-contrólebureau voor tuinbouw producten. Thans is een K.B. in voorbereiding, gegrond op de landbouwuitvoerwet 1938, waarbij de vier genoemde rege lingen door één zullen worden vervan gen, terwijl slechts één instantie, t.w. de plantenziektenkundige dienst, met de contröle zal worden belast. VERDUIDELIJKING. De Franse premier heeft tijdens een rede in New York nog eens verdui delijkt hetgeen hij bedoelde met de vorming van een Oosteuropese defen sie naar het voorbeeld van de West- europese Unie. Hij zei, dat een Oosteuropese verde- digingsunie een stap naar Europese ontwapening zou kunnen betekenen. Deze zou de basis kunnen verschaffen voor een ernstige bespreking van een regionaal systeem van wapenbeper- king, en mogelijke progressieve ont wapening, die zich tot geheel Europa zou kunnen uitstrekken. Een derge lijk verdrag zou bepalingen moeten bevatten voor de controle en beper king van bewapening en de wijze van het geven van publiciteit over de op bouw van de strijdkrachten. ZEEUWSCH DAGBLAD en ook in de komende dagen zu Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes: J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. BERLIJN, 23 November Dinsdag is van gewoonlijk welingelichte Oost- Berlijnse zijde vernomen, dat het voorstel van de Franse premier Mendès- France om te komen tot een oplossing-in-étappes van het Duitse vraagstuk, op de Sowjet-Russische hoge commissie in Oost-Duitsland een gunstige in druk heeft gemaakt. De communisten hebben zich reeds verzoend met de gedachte, dat de accoorden van Parijs onvermijdelijk zullen worden bekrach tigd. Hun gedachten schijnen thans in dezelfde richting te gaan als die van de Franse premier. Bovendien zouden de Sowjets er gaarne toe geneigd zijn om in het voorstel tot het houden van een bijeenkomst der grote vier in Mei 1955, duidelijke bereidheid van de Franse premier te lezen om in te stemmen met uitstel van een Westduitse bewapening, totdat opnieuw besprekingen tussen Oost en West zullen zijn gevoerd. President Eisenhower heeft vandaag drie voorwaarden genoemd, waaraan moet worden voldaan om tot nieuwe besprekingen tussen de vier grote mo gendheden te geraken. Voorop staat, dat de definitieve ra tificatie van de Parijse overeen komsten over de Westduitse herbe wapening en de Westeuropese een heid moeten zijn geschied. Boven dien moet het vooruitzicht aanwezig zijn, dat een conferentie vrucht zal afwerpen en tenslotte achtte hij een behoorlijke voorbereiding noodza kelijk. Eisenhower voegde daaraan nog toe, dat hij enig bewijs wil, dat het de Russen ernst is. Een Russi sche eenheid om over een staats verdrag met Oostenrijk te spreken zou als zodanig kunnen worden op gevat. NEW YORK, 23 November. Zullen de communistische landen eindelijk hun obstructie-politiek door overal tegen te stemmen, laten varen? Het gaat er wel op lijken, want voor de tweede maal tijdens de ydige zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties is een be langrijk voorstel met algemene stemmen aanvaard en dat ondanks het feit, dat tevoren twee door de Sowjet-Unie ingediende amendementen waren verworpen! De politieke commissie der V.N. heeft n.l. vandaag met algemene stemmen een door de Westerse landen ingediende resolutie aanvaard, waarin Eisenhowers plan voor internationale samenwerking ter vreed- rame toepassing van de atoomsplijtingskracht, is neergelegd. De resolu tie is nu doorgezonden naar de algemene vergadering. Aangezien de samenstelling van de politieke commissie een getrouwe afspiegeling is van de algemene vergadering lijdt het geen twijfel of de assemblee zal binnenkort eveneens de resolutie goed keuren. Uitgave: .hting Zeeuwsch Dagblad” i;iC kantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438. Giro 274289. «ren: Vlissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte PVt-' 35. Tel. administratie Wel redactie 2347; Ter- *eUZen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oasterbaan Cointre N.V., (Van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 23 November De Tweede Kamer heeft bij de be handeling van de Justitie-begroting getoond over wijze zelfbeperking te kunnen beschikken. In tegenstelling tot andere jaren beperkte het debat zich tot enkele hoofdpunten, waarvan het nieuwe Burgerlijk Wetboek en het gratiebeleid ongetwijfeld de voornaamsten waren. Dat waren trouwens ook twee punten van critiek op het beleid van minister Donker, die algemeen werd geprezen als een ijverig en voortvarend man. Is het geoorloofd het nieuwe B.W. in het tempo van de minister door de Kamer heen te loodsen? Dat was de centrale vraag die de eerste spreker, Prof. Gerbrandy (A.R.) stelde. En het antwoord van de oud-minis- een systematisch gebouw best in delen ter-president luidde ontkennend. Naar kan worden opgetrokken. Heeft de we- ---- -4-.:-:u-u. tenschap nog wel zoveel aan te mer ken op het gave werk dat prof. Meyers achterliet? Zij betwijfelde dit en daar om hoopte zij, dat maar weinig leden het met de A.R.-woordvoerder eens zouden zijn. Die hoop is echter niet ge heel in vervulling gegaan. Weliswaar verklaarde de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) namens zijn fractie de minis ter zoveel mogelijk tegemoet te komen, maar niettegenstaande deze belofte was hij toch eigenlyk ook van mening dat de Kamer het gewenste tempo niet zal kunnen bij houden. Het is volstrekt onmogelijk om nog in deze parlementaire periode het-B.W. te behandelen, zo zeide de heer DAT Zaterdag op een be drijf van de Fa v. d. Have in de Vroonlandseweg te Ka pelle een grote demonstratie J^^UOTEN, 23 Nov' In de buurt- L P ”eeswijk onder de gemeente te 4, en *s vanmorgen op klaarlich- hri.f ?en moord gepleegd op de 15- u.Je J0ni>en G. L. Na een hevige en a s^raat tussen het slachtoffer uitIKdaAer’ de 2’'jarige T. H. v. d. B. teni,„je stein’ vluchtte L. een stuk bie- Jchter™ ?p' Zi-in tegenstander, die hem jonil„vo gde, greep hem en doodde de sen met een mes. t;P?p “i” motor is de dader in de da-/?® Utrecht gereden. Hij werd PolitiXanmiddag om "Vijf uur door de f00rte aan6ehouden en naar Mont- Hw “yergebracht voor een verhoor. Een dat v. d. B. hedenmor- heeft heeft gekocht. Nadien Wordt x- de jongen naar vermoed dt by toeval ontmoet. van ruim 75 jaren oud-iu heer Th- F- M- Schaep- ond-noi;v iVa,n de Tweede Kamer a8bla^p°u“.eh hoofdredacteur van ’t u "net Centrum”.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1