ONTMOETING TUSSEN OOST EN WEST IN MEI 1955? naar van Vorming van Oosteuropees blok het voorbeeld der Westeuropese Linie ANDREI WYSJINSKY plotseling overleden Bakkerijstichting wil minimumprijs handhaven Mendès-France komt met nieuw voorstel S ia Wielrijder ernstig gewond bij aanrijding Ultimatum aan Tunesische terroristen I Naguib wordt I niet berecht I I van voor srs ik’ I Spanning tussen I Frankrijk en Egypte Vrees voor een terug vallen der bedrijven naar erbarmelijke toestand van voor 1940 Rede voor assemblee der Ver. Naties Bewogen levensloop I Qoodstraf voor Latig I en Hodeiby 4 J in 1J ISt’ s 1 Ongeluk te Goes Opschudding in de bakkerswereld DE BILT ZEGT: Iets hogere temperaturen Sowjets verliezen opnieuw bekwaam diplomaat PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wi wi? In enkele regels melden wij nog I 10e JAARGANG, No. 2945 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE A. olio; wen heer A. Geschiere. :ze” in- tige ities djes DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT h te ■dere Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT met ingang van he den (Dinsdag) de export van voor lg3 oef- iou- lere 7.30 ilifc cht, ras- 'UW. dec- A. Jac. Tel. 23 in oor DP. 24 Ds die ken- naar )U- ien de rte on- age eau er- sl ide on. ian iber DAT drie leerkrachten de christelijke school voor BLO te Middelburg zullen gaan verlaten. Het zijn mej. W. Simonse, die per 1 Februari 1955 als onderwijzeres naar een chr. B.L.O. school te Rotterdam gaat, de heer H. Kuiper, die met ingang van dezelfde datum een benoe ming tot onderwijzer aan de chr. B.L.O. school te Amers foort heeft aanvaard en ten slotte mej. D. Houwers, die op 1 Maart 1955 als onder wijzeres in dienst zal treden van een nieuw op te richten chr. school voor B.L.O. te Zeist. voorzien, plotseling een on verwachte beweging maakte, schrok het ventje, liep weg en kwam onder een juist passerende auto terecht. De jongen werd met inwendige kneuzingen bij dokter Zon- nevylle binnengedragen. Na dat de arts eerste hulp had verleend kon het ventje per auto naar huis worden ge bracht. De Franse staatsman hield zijn rede in de grote zaal van de assembiée voor een gehoor van tweeduizend mensen. Bij aankomst en na het uitspreken van zijn rede werd hij langdurig toege juicht. Zowel de Amerikaanse als de Britse afgevaardigden gaven als hun mening te kennen, dat Mendès-France een uiterst knappe en interessante rede heeft gehouden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde later, dat de V.S. de voorstellen van de premier voor een conferentie tussen Oost en West aandachtig zullen bestuderen. DAT uitgaande van de N. C.G.O.V. Vrijdagavond a.s. in het Herv. Jeugdgebouw te Westkapelle enkele films zullen worden vertoond. Om half zes is er een voorstel ling voor de kinderen met O.m. „Kleine Zwervers” als hoofdfilm, ’s Avonds om half acht worden de volwassenen verwacht. Dan zal de ge luidsfilm „Meisjes achter de tralies” worden vertoond. DAT op een viertal plaat sen in de gemeente ’s-Heer Arendskerke een proef zal worden genomen met een moderne straatverlichting door middel van kwiklam- pen. Zo zal er een worden geplaatst op de kruising ou de rijksweg-provinciale weg naar Heinkenszand en een andere bij de Oranjeboom te ’s-Heer Hendrikskinderen. Dit wilde volgens hem niet zeg gen, dat de vredestaak en het harts tochtelijk zoeken naar internationale ontspanning moest blijven rusten. Men moest niet gaan geloven, dat het Westen tegen vrede is en gele genheden tot toenadering en verzoe ning voorbij laat gaan, dat het niet gelooft in een stelsel van vreedzaam naast elkaar bestaan, hetwelk het vertrouwen zou kunnen herstellen. Daarom, aldus Mendès-France, roe pen wij luide uit, dat de deur voor onderhandelingen niet gesloten is. Als voorwaarde voor een nieuwe conferentie van vier moesten de voor naamste ratificaties niet alleen een feit zijn, maar moeten ook de onderhande lingen met de Russen door een gede- tailleesde uitwisseling van meningen goed worden voorbereid, zodat ei* geert aanleiding zal zijn voor, zoals hij het noemde, luidruchtige demonstraties en propaganda-manoeuvres, die de resul taten alleen maar in gevaar kunnen brengen. Opnieuw stelde de Franse premier, dat het Franse parlement over enige maanden de overeenkomsten van Parijs zal hebben bekrachtigd. GOES, 22 Nov. Vanmorgen is op de Patijnweg, hoek Voorstad, de wiel rijder M. uit Goes aangereden door een zgn. babybus, bestuurd door Z. uit Mid delburg. De wielrijder liep hierbij ern stige verwondingen op en moest in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis St Joanna worden vervoerd. M. kwam uit de Voorstad en wilde de Patijnweg oprijden, toen juist uit de richting Middelburg de bus naderde. De wielrijder zag het voertuig te laat en de buschauffeur kon niet meer tij dig remmen. Wie het nog niet geloofde kan zich nu overtuigen. Sint Nicolaas is weer in Nederland aangekomen. Zaterdagmiddag hebben tienduizen den hem en zijn knechten toegejuicht, toen hij zijn intocht deed in Amsterdam. DAT tijdens de gister avond gehouden raadsver gadering te Yerseke is be noemd tot gemeenteontvan ger de heer J. Mol te Yerse ke, werkzaam te Goes. Voorts werd bouwgrond aangekocht van de heer J. van Boven en vroeg de Herv. school een vijfde les lokaal. De heer Grootjans was na een langdurige ziek te weer aanwezig. Burge meester Willemse sprak en kele hartelijke woorden. DAT gisteravond in Ka- pelle de Meisjesvereniging „Bouwen en Bewaren” een uitvoering heeft gegegven. De leiding had lefka Oele- Glas en er werden verschil lende voordrachten gedaan en schetsjes opgevoerd. beleggen de Chr. Besturenbon den in Vlissingen en Goes een propagandabijeenkomst in het kader van de jaarlijkse leden werfactie. In Vlissingen zijn zelfs twee avonden nodig. Vanavond spreekt daar de heer B. Rool- vink, morgenavond C. Groen. Te Goes spreekt vanavond de heer C. J. van Mastrigt. De minimumprijs is vastgelegd op geleverd tot de sanering van het bak- het niveau van de kostprijs van brood in het goed geleide bedrijf. Als zoda nig heeft deze prijs sinds 1942 ener zijds een bodem in de markt gelegd, anderzijds een waardevolle bijdrage DAT gisteravond in Ka- pelle de Chr. Hist, jongeren hebben gesproken over „Or dening van het Bedrijfsle ven”. De voorzitter, de heer P. G. Vermaire hield een in leiding over „Geleide Econo mie”, waarop een goede dis cussie volgde. Nederlandse peren naar Bel gië weer is toegestaan. Wel zal er een exportheffing gel den. I CAIRO, 22 November Egypte I heeft krachtig geprotesteerd tegen I de beschuldiging van Mendès-Fran- I ce, dat Egypte onrust zaait in de I Franse gebieden in Noord Afrika. I Frankrijk heeft in aansluiting op dit I protest gedreigd de economische be- I trekkingen met Egypte te verbreken, I als de Egyptische Regering geen einde I maakt aan de uitzendingen van de I „Stem der Arabieren” via radio Cairo. I Frankrijk is verder van plan de kwes tie der buitenlandse invloeden, die de Noordafrikanen tot verzet der Franse aanzetten aan de Atlantische Raad voor te leggen. DAT tot ouderling in de Geref. Kerk te Meliskerke is gekozen in de vacature C. Stui de heer P. Verhage en tot diaken in de plaats van de heer W. Geschiere de PARIJS, 22 Nov. De regeringen van Frankrijk en Tunesië hebben de Tunesische fellagha’s (vogelvrijver klaarde opstandelingen) Maandag avond een ultimatum gesteld, waarbij met „meedogenloze” militaire actie wordt gedreigd, indien zij hun wapens niet neerleggen. De ongeveer drie duizend opstande lingen, die twee Franse divisies tegen over zich vinden, werd volledige vrij heid beloofd, indien zij zich overgeven. Het aanbod geldt ook voor terroristen, die moorden hebben bedreven. In een gemeenschappelijke verkla ring, welke te Parijs en Tunis werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de fella gha’s geholpen zullen worden, wanneer zij hun normale leven hervatten. Om de fellagha’s in de gelegenheid te stellen zich over te geven, moet de strijd eerst aan beide kanten worden ge staakt. De gehele operatie zal naar ver wachting drie weken in beslag nemen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DAT te ’s-Heer Arends kerke de zevenjarige Leo M. gistermorgen voor schooltijd stond te kijken bij de smid in de Dorpsstraat. Toen het paard, dat juist door de smid van nieuw hoefbeslag werd SANERING. Hoever de sanering doorwerkt blijkt wel uit de verstrekte cijfers: in 1939 waren er ongeveer 16.000 bakkersbe drijven. In 1954 nog 15.000 en thans nog 13.500. Geleidelijk neemt het aan tal bakkerijen in Nederland af, waar bij men kan stellen, dat er thans on geveer 100 per jaar verdwijnen. ’s-GRAVENHAGE, 22 November De mededeling van minister Zijlstra in de Tweede Kamer, dat de regering voornemens is de minimumprijs voor het brood op te heffen, heeft in de bakkerswereld veel opschudding verwekt. Tijdens een persconferentie die door de Nederlandse Bakkerijstichting werd belegd, is een uiteenzetting gegeven waarom de bakkers de minimumprijs wensen te zien gehandhaafd. Naar de mening van de Stichting staat en valt voor een groot deel de arbeid van de Bakkerijstichting, de sanering van het bakkersbedrijf, met de minimumprijs. Technische en economische voorlich ting komen op losse schroeven te staan. Men vreest, dat de bakkerij zal terug vallen in de erbarmelijke sociale en economische toestanden, zoals die voor de oorlog mede als gevolg van de toen gevoerde broodoorlogen, waren. DAT de afdeling Domburg van de N.C.V.B. onder lei ding van mevr. Jellema-van Dijk in jaarvergadering bij een is geweest. Na de jaar verslagen leverde mevr. Schoe een inleiding over het onderwerp: „Een zoon zei me”. Voordrachten en zang vulden de rest van de avond. DAT op de nationale jubi leumtentoonstelling van postduiven in de Rivièrehal te Rotterdam de heer J. de Witte uit Goes winnaar is geworden van de wisselbe- ker voor de afdeling vlieg- type oud, verder behaalde hij met vier duiven vier prij zen terwijl er van zjjn 18 duiven 12 bekroond werden. VERRASSING. Het bericht van het overlijden is een volkomen verrassing. De avond tevoren had Wysjinsky nog aangezeten aan een diner ter ere van de Franse pre mier. Hij toonde zich opgewekt en een vlot causeur. Omdat het al laat was ging hij niet naar zijn woning op Long Island, waar hij met zijn vrouw en dochter verblijf hield, doch bracht de nacht door in het hoofdkwartier van de Sowjet-delegatie in New York. Het was de voorzitter van de alge mene vergadering, mr E. N. van Klef- fens, die tijdens het debat de zitting onderbrak om mededeling te doen van het overlijden van Wynsjinsky. Egypte heeft de overeenkomst met Engeland over de ontruiming van de Suez-kanaalzóne bekrachtigd. Deze week vertrekken weer grote groepen Britse soldaten uit de zóne met bestem ming Cyprus. DAT op de hoek Zuidvliet- straat-Scheldestraat te Goes dokter Kleinepier met zijn auto tegen een lan taarnpaal is gereden. Het on geluk liep goed af: de arts kwam er zonder verwondin gen af en de auto werd licht beschadigd. kersbedrijf. De Stichting acht het aanhouden van de minimumprijs noodzakelijk met het oog op de aard van het pro duct én de structuur van het bak kersbedrijf. Deze aard brengt met zich, mee, dat de consument snel rea geert op prijsverschillen. De struc tuur van ’t bedrijf houdt in, dat re latief kleine debietsverschillen grote invloed kunnen uitoefenen op de rentabiliteit van de ondernemingen. Voorts wordt de structuur bepaald door het voorkomen van talrijke over wegend kleine bedrijven. In het kleine bedrijf bestaat vaak voor het econo misch werkende bedrijf de mogelijk heid om door het maken van uitzon derlijke lange werktijden en het in schakelen van het hele gezin de con currentiestrijd lang vol te houden. Deze factoren hebben tengevolge, dat bij een prijsverlaging, ingezet door een bakker, de gehele bakkerij in een bepaalde plaats verplicht is op straffe van debietsvermindering de prijsver laging te volgen. Bij uitermate grote daling van de prijs kan de gehele bak kerij in zo’n plaats daardoor langdu rig grote schade worden toegebracht. Nu is weliswaar toegezegd, dat de bak kerij het plaatselijk vaststellen van minimumprijzen op het moment dat de omstandigheden zulks noodzakelijk maken, zou kunnen vragen, maar men kan deze maatregel toch moeilijk aan vaarden, omdat de te volgen proce dure veel tijd zou kosten. Het kwaad zou dan reeds geschied zijn. Naar de mening van de Nederlandse Bakkerijstichting heeft de regering het niet bij het juiste eind als zij stelt, dat er tengevolge van het wegvallen van de minimumprijs geen excessieve dalingen van de broodprijs kunnen worden Verwacht. Bovendien acht de Stichting dit geen redelijk argument tegen het leggen van een bodem in de markt. Deze bodem zal immers geen enkele invloed uitoefenen, indien er geen excessieve dalingen zullen voor komen. De Bakkerijstichting echter- is van mening, dat onverantwoorde prijs daling hier wel degelijk in het vooruit zicht liggen. NEW YORK, 22 November De Franse premier, Mendès-France heeft voor de algemene vergadering der Verenigde Naties een klinkende redevoering gehouden, waarin hij een paar voorstellen had vervlochten, die de moeite van het bekijken waard zijn. Zo kwam hij allereerst met de suggestie een conferentie van de grote vier in Parijs te houden in Mei van het volgend jaar. In Mei, omdat alle betrokken landen dan de Parijse overeenkomsten zullen hebben bekrachtigd. In de tweede plaats deed de Franse staatsman, die zich opnieuw heeft ontpopt als een handig diplomaat, een poging om het vredesverdrag met Oostenrijk voor de Russen aanvaardbaar te maken. De Sowjets maken bezwaar tegen een termijn van een half jaar voor het terugtrekken der bezettingstroepen. Heeft men in Moskou bezwaar tegen anderhalf tot twee jaar? zo vroeg hij de communisten. Tenslotte was er nog een spectaculair punt Hij stelde de communis ten voor om naar het voorbeeld van de Westerse defensie, geregeld volgens de overeenkomsten van Parijs, ook een Oosteuropese verdedi ging op te bouwen. Beide blokken kunnen dan onderhandelen en pogen tot een beperking van de bewapening te komen, waarmee vrede en veiligheid in Europa gediend kunnen zijn. Geen wonder, dat door al deze be langrijke dingen de rede van Mendès- France, die nu in Amerika een potje kan breken, grote aandacht heeft ge trokken. Over een conferentie van de grote vier in het volgend jaar zei hij: „Een bespreking kan echter niet objectief en doeltreffend zijn zolang de rechtstreeks belanghebende landen van West-Euro- pa het verdrag van Parijs niet hebben ondertekend. Anders handelen zou een vlucht in het onbekende zijn en zeker op een mislukking uitlopen”. DE BILT, 22 November Overwe gend zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk wat lichte regen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid en Zuid- West. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Hoogwater Woensdag 24 Nov. 1954 Vlissingen: 1.07 u. 1.93 m., 13.17 u. 1.88 m.; Terneuzen: 1.33 u. 2.11 m., 13.44 u. 2.06 m.; Wemeldinge: 2.45 u. 1.73 m., 14.58 u. 1.60 m.; Zierik- zee: 2.33 u. 1.49 m., 14.44 u. 1.35 m. Drie opnamen van Wysjinsky tijdens een van zijn vele redevoeringen in de algemene vergadering der Ver. Naties. NEW YORK, 22 November - Andrei Wysjinsky, leider van de Sowjet-delegatie bij de Ver. Naties, is hedenmiddag om half vier Ned. tijd in New York plotseling over leden tengevolge van een hartver lamming. Hij stierf in het bijzijn van een arts in het hoofdkwartier van de Sowjet-delegatie, nadat hij even I te voren op het trottoir voor het ge bouw ineen was gezakt, toen hij zich naar het hoofdkwartier van de Ver. Naties wilde begeven om de rede, die Mendès-France voor de assem blee zou houden, bij te wonen. Het lijdt geen twijfel, dat de Sow- jets in hem een zeer bekwaam di plomaat hebben verloren. Aangezien Wysjinsky nooit tot de topfiguren in de Sowjet-hierarchie Heeft behoord, verwacht men niet, dat er door zijn dood een wijziging in de -tutenlandse politiek van Rusland zal optreden. Wat de opvolging betreft herinnert men er aan, dat er nog vier ondermi- „,nrs van Buitenlandse Zaken zijn, t. TOnfyk°, Malik, Zorin en Koetnet- 3 u dit verband wordt vooral ge acht aan laatstgenoemde, die als ormalige leider van de vakorganisa- es ,vee' >n het buitenland heeft ge il',,®n betrekking heeft onderhouden W estelijke vakverbondskringen. LEVENSLOOP. Uiv Is ade diplomaten in de Sowjet-1 r»„i eft Wysjinsky een bewogen le- ru? °°P achter de rug. Geboren in 0 e?a ln 1883, trad hij voor het eerst voorgr°nd tijdens de bekende “‘wringsprocessen van 1936 tot 1938. s openbare aanklager beschuldigde 'ba„??rma'’8e premiers, ministers, am- van h Ur? en vooral politieke leiders andstichtingen, moord, verraad, schri rf u en andere misdaden. Men 1937 t em toc’ in de periode van Mei dZ, ot Februari 938 meer dan 6000 vekn L.nnissen te hebben verkregen, kameradF*1 voormali£e vrienden en uitbreken van de tweede 'ereldoorlog werd hij ondercommis- v„s.v°or Buitcniandse Zaken onder Sedert 1945 heeft hij inter- Z1®r?e en V.N.-conferenties bij- Mnin,0I}d a*s leider of direct onder honri °f' Z*-in dikwijls onverzoenlijke ■>Mi?nhIer vetd?6 hem bijnaam hi^M^ Y00riaar van 1949 volgde tenil^j op a^s minister van Bui- Staiin^e Zaken. Na de dood van Ren a ectlJer werd hij weer vervan- lenknf J Mol°tof en benoemde Ma- wonra: em tot permanent vertegen- V.N. 8er van de Sowjet-Unie bij de ZEEUWSCH DAGBLAD t -- -«swr». I toNDEN, 22 November Generaal I vaguib, die de vorige week als staats- I Sin EgyPte werd af gezet, zal niet I hpt gerecht worden gedaagd. Dit I St hij naar alle waarschijnlijkheid I .danken aan een Soedanese delega- I die een beroep heeft gedaan op de I optische Regering om het leven van Naguib te sparen. I ffel is tegen Mahmoed Abdel, het I m van de Mohammedaanse broeder en die «de aanslag op premier Nas- ir nïeegde, de doodstraf geëist. De re ien van de doodstraf was, dat hij de aanval met voorbedachte rade had ge- pleegd. j Het proces tegen de opperste gids I van de Mohammedaanse Broederschap, Hassan el Hodeiby, zal vandaag begin nen Hem wordt ten laste gelegd plan nen gemaakt te hebben voor een bloe dige opstand, om de huidige regering omver te werpen. In de actie van be zoldiging wordt reeds de doodstraf tegen Hassan el Hodeiby geëst. Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” kantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438. Giro 274289. Vlissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte 35 Tel. administrate ^rTel redactie 2347; TVr- lueni Dijkstraat 26-28. Exploitatie: verbaan Le Cointre N.V., v°s Goes DAT in Kapelle de fruit kweker J. M. C. S. met zijn volkswagen in het Vroon land uit de bocht vloog en in de sloot terecht kwam. Slechts na veel moeite kon den de inzittenden op het droge worden gebracht. Zij kwamen met de schrik en een nat pak vrij. DAT gisteravond voor de Biezelingse J onge Kerk- groep de heer M. J. v. d. Weyde het Zondagsvraag- stuk heeft ingeleid, waar over in discussiegroepen is gesproken. Mevr. Schellevis hield de dagsluiting. averDm

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1