en DE HEER VAN GREYLANDS Hieuw Guinea Dr. Otto Strasser O mag terug naar Duitsland Nederland” PUZZLE - ^vandaag toevoegraadsel K B M L A p V p n K Plaats ’^taana, ^ieuwe v ’«staan. De t e? boven' ae r- ‘*«c„ van brochure van de Nederlandse regering in het Engels Brand in studenten sociëteit te Delft Motie van wantrouwen tegen Indonesisch kabinet Zweden houdt zich de vlakte 1 !O Weer een roofoverval Nieuwe man in Oost-Duitsland Rijksbijdrage in reis- en verblijfkosten van OROGt Goeie maatjes Mrs Henry Wood. EENS OP Onderwijzers staken in België Dreigementen van de Gaullisten inzake Noord-Afrika Amsterdams Gerechtshof accepteerde „pervitineverweer’ Minister Mansholt over emigratie I (Hitlers oude strijdmakker) Brümmer’s Hoestdrank Vrije bewerking van een Engels verhaal van I Onvriendschappelijke houding I Indonesië deed Nederland het been I stijf houden I” „Loesje** kreeg twee vette varkens I 1 s r de dader FEUILLETON iën ;en- eze Voor wie elders werk kan vinden. Terug uit de V.S. a 2 i Brandend znnr op Uw maag dooft prompt en Canada. Kassier werd neergeslagen maar riep luidkeels om hulp „Why the Netherlands Governments attitude has hardened" Oplossing vorige puzzle. ‘U 8 ^°,NTAAL: 1 Brik- 4 raaf, 7 13 Pa u0,11?’ 9 uk- 10 tube’ 12 unie- hark',. 16 °°m’ 17 el, 18 teef, 20 25 bron 22 nabij, 23 beo, 24 cape, ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 IWjW November 1954 111 verschenen. Tnsezonden Mededeling (a<’v i r Ingezonden Mededeling (AdvJ ’EJAN Mary Ursule het gesprek. leve hoor”. Het tweetal liep te wandelen Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.14 u„ onoder 16.39 jsar. MSE blijd- de ge sje SCHIPHOL, 19 Nov. Vanmorgen is de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt van een reis door de V.S. en Canada, waar hij besprekingen voerde, in ons land teruggekeerd. De minister en zijn echtgenote bij aankomst op Schiphol. bben Ver- nnis ven- an ’t dat allen 1 van voor i. O I I O A I E O A 3 7.00 I -n ut, I nws. I t. 9.40 I 10.15 I :hool- 12.00 I tuin- I lewij- I Gram. I 15.00 I 16.00 I 17.00 I suitz.: I e An- I door I 1.00 V. I Koor- 19.30 I muz. I ev.’ong I or en I 23.00 I met een of twee Renniet. v. wuiiuer aat iedereen Rennies kent en.... roemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies steevast bij de hand. Voor eigen gebruik of om bij te springen als het lot van zuurbranden anderen treft. Water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon, als was 't een snoepje, laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk ook. 'ioen Sint idel- re- n A. ’SSen idel- Kop. ngel- par don- I Intussen neemt ook in andere Franse partijen de bezorgdheid over de stij gende spanning in Noord-Afrika toe. De radicale ex-premier Rene Mayer verzocht, als derde afgevaardigde bin nen 24 uur, een bijeenkomst van de na tionale vergadering te beleggen voor het bespreken van de toestand in dat gebied. De volksrepublikeinen dienden een dergelijk verzoek in bij de raad van de republiek. Enige afgevaardigden gaven te ken nen; dat maarschalk Juin de Navo-be- velhebber in de centraal-Europese sec tor, naar Noord-Afrika moet worden gezonden om de orde te herstellen. ling van Nederlandse zijde in de volks ontwikkeling en de volkswelvaart, als mede het handhaven van „kolonialis me” in Nleuw-Gulnea. Aan de hand van cijfers, o.a. het aandeel dat door Neder land In de begroting van Nleuw-Gulnea wordt bijgedragen, wordt aangetoond wat Nederland voor de ontwikkeling van het land doet. Met een verwijzing naar de nieuwe staatkundige verhou ding tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen, ontzenuwt de rege ring de beschuldiging van een voortge zet koloniaal bewind in Nleuw-Gulnea. Het begrip „kolonialisme” - aldus de regering is trouwens volkomen in strijd met de moderne wereld-opvatting en bestuur. 1 Lich- i. (Om Gram. 16.15 17.10 r. 18.00 1. 19.00 kron. vrouw. 22.15 net tweetal liep te wandelen van het dorp naar het klooster en stond in de buurt daarvan nog wat te praten. HOOFDSTUK XXIX „Je mag er met niemand over spre ken, hoor, Mary. Ik moest iemand deelgenoot maken en wie zou dat an ders zijn dan jij?” „Lieverd, ik vind het heerlijk voor je. Ik heb hem nooit ontmoet, hoor al leen veel goeds van hem. Hij heeft op het dorp tal van vrienden. Ik zou dus niets van hem weten te vertellen. En toch weten we niets van hem, van zijn familie en omstandigheden. Zou het In de laatste paragraaf belicht de brochure het vraagstuk van het zelfbe schikkingsrecht der bevolking en wordt een vergelijking getrokken tussen het geen de Indonesiërs in Indonesië en de Nederlanders in Nieuw-Guinea tot stand hebben gebracht op het stuk van onderwijs en opvoeding op de weg naar zelfbestuur. DKT.FT, 20 Nov. Vannacht om streeks één uur is brand uitgebroken op de archlefzolder van de sociëteit „Phoenix” van het Delfts studenten corps. Ruim een kwartier later werd het vuur ontdekt door enige studenten, die in een zaal bijeen waren ter viering van de 107e dies van de sociëteit. Ter wijl een ketting van studenten werd gevormd om de boeken, archiefstukken en vaandels van de onderverenigingen In veiligheid te brengen, werd de Delftse brandweer gewaarschuwd. Deze was zeer spoedig ter plaatse. Met vier stra len werd het vuur aangetast en onge veer een half uur later had men het ge vaar voor uitbreiding bezworen. Vrijwel het gehele bestuurs- en societeitsar- chlef van vóór 1944 is verloren gegaan, terwijl tevens het vaandel van de Delft- ste studenten rugby-vereniglng zwaar werd beschadigd, waardoor het niet meer kan worden gebruikt. Het zal als herinnering aan deze brand worden be waard. Geëist wordt, dat er „organisch banden” tussen Frankrijk en Tunes! worden gehandhaafd. Volgens Gaullistische kringen zal d partij de Gaullistische minister voc Tunesische en Marokkaanse zaken Fouchet, verzoeken af te treden, tenz' er in de komende dagen vorderinge: worden gemaakt bij het onderdrukke; van het verzet in het protectoraat. Fou chet verzekerde de fractie, dat er bij de onderhandelingen met Tunesische lei ders voortgang wordt gemaakt. De heer Molema uit Alteveer bij Hvogeveen was van oordeel dat hij nog niet voldoende had bijgedragen aan de „Loesje-actie” van de Johanna-stichting te Arn hem. Dies stelde hij voor de uit breiding van deze stichting twee vette varkens ter beschikking. Onder toezicht van een keur meester uit Vlagtwedde werden de varkens geslacht, gewogen en verkocht. Opbrengt f717.40.... (S- - Over de emigratie naar Canada zei de bewindsman bij aankomst op Schiphol, dat er in dat land zeer goede mogelijkhe den liggen voor Nederlandse jonge boe ren van kleine bedrijven, waar een over schot aan werkkrachten bestaat. Zij zullen zich in Canada echter op ge bieden, verder het land in, waar de grond goedkoper is, moeten vestigen. In samenwerking met het ministerie van Sociale Zaken, aldus minister Mansholt, zal op de landbouwscholen meer voorlichting over de emigratie moeten worden gegeven, zodat de toe komstige emigranten beter voorbereid in hun nieuwe vaderland kunnen be ginnen. Over zijn bezoek aan de Nederlanders, die in Holland Marsh - het gebied, dat onlangs door een overstroming ten gevol ge van een orkaan werd getroffen - zei de minister, dat hij er hetzelfde beeld had getroffen, dat we kennen uit ons ei gen rampgebied. De minister deelde mee, dat de federale staat 80 procent van de schade voor zijn rekening neemt. MAASTRICHT 20 Nov. - Een tot nog toe onbekende man heeft gisteren geprobeerd de kassier van de Maastrichtse gemeente-admini- stratie te overvallen en te beroven. De poging is mislukt en heeft kunnen vluchten. Het bijkantoor te Wijk van het gemeen telijk Maastrichts betalingskantoor is ge vestigd in de hal van een bioscoop. Toen de kassier, de 62-jarige heer C. Nijpels, de hal wilde verlaten met een bedrag van ongeveer 1500 gulden - betalingen voor gas, electriciteit en water - werd hij plotseling door een man met een gevulde zak hard op het hoofd geslagen. De heer Nijpels ging door de slag wel even door de knieën, doch wist op de been te blij ven door zich aan de deur vast te grijpen. Terwijl de overvaller trachtte hem de tas met geld te ontrukken riep de heer Nij pels om hulp. Zijn geroep werd buiten in de drukke straat gehoord en direct kwa men mensen de hal binnen. Door de toen ontstaande verwarring zag de overvaller kans - zonder de tas - te ontvluchten door een andere deur in de hal, die leidde naar een uitgang in een zijstraat. De politie, die een bureau heeft schuin tegenover de bioscoop, was binnen enkele minuten ter plaatse en kon een gedeelte lijk signalement van de overvaller vast stellen. Duitsland zal hebben bestudeerd” zal hij actief gaan optreden. Zijn mening over het Saar-accoord: „Nooit mag :nen een mil- lioen Duitsers aan Frankrijk uitleveren!” Werkelijk een aanwinst voor de Duitse politiek! 7.00 Gram, s. 8.15 Gram. 150 V. 11.30 12.30 t plat- 13.15 13.55 Gram. 1. 15.30 I Voor u wij”, Nws. uctivi- 18.40 19.05 5 Har- uwing. I Lich- Anius. Orgel- s. 23.00 23.20— STOCKHOLM, 19 Nov. De Zweedse re gering heeft de regering te Moskou doen weten, dat zij op de Russische uitnodiging voor een algemene Europese confentie over veiligheid zal antwoorden als blijkt dat de andere uitgenodigde staten de uit nodiging algemeen aannemen. De Zweed se regering vindt het om practische rede nen twijfelachtig of de conferentie op 29 November, zoals door de Russen is voor gesteld, bijeen kan komen, aldus een Vrij dagavond aan de "Russische ambassadeur te Stockholm overhandigde nota. In de nota wordt gezegd, dat de Zweed se regering uit de Russische nota heeft begrepen, dat de uitnodiging vervalt, in dien zij niet algemeen door de uitgenodig de staten wordt aangenomen. Verder vindt de Zweedse regering, dat de mededelingen in de Russische nota over de betekenis van het voorgestelde veiligheidsstel in Europa „in bepaalde op- PARIJS, 17 Nov. De Gaullistische fractie in de Franse Nat. vergadering heeft Woensdagavond een resolutie aangenomen, waarin zij dreigt de rege ring haar steun inzake de politiek ter aanzien van Noord-Afrika te onthou den, indien er niet krachtige maatrege len worden genomen om aan de ge welddaden van Tunesische verzetsstri ders een einde te maken. niet verstandig zijn, dat je papa, oom James, op de hoogte bracht en dat hij eens liet informeren naar die George North?” „Nee, dat kan niet, Mary”, zeide Ethel. „Hij heeft zich nog niet ver klaard. We gaan alleen vriendschappe lijk met elkaar om. Maar ik heb hem lief, o, vertel het niemand! en ik ben er zeker van dat hij mij lief heeft, al van de eerste dagen dat hij hier is en dat is nu al enkele weken geleden”. Het was inderdaad tegen het najaar. George North had zijn verblijf in Greylands verlengd en gerekt, eens deels omdat hij met zijn onderzoek nog geen steek gevorderd was, in Grey lands zelf werd er niet eens meer over het geval gesproken; anderdeels hij verheelde het zich niet omdat hij niet uit de nabijheid van Ethel Reene weg wilde. Hoe het zou moeten gaan, hij wist het met geen mogelijkheid, maar hij verlangde er naar, dat zij een maal zijn vrouw zou worden. Hij was meermalen de gast op Grey lands, maar niemand zag, dat die twee naar elkaar toegroeiden, zelfs madame Guise niet en ook niet mevrouw Cast- lemaine, die trouwens geruime tijd met Flora was weg geweest naar een Graafschap in de buurt, omdat van het Parijse reisje toch niets kwam, de heer Castlemaine stelde het telkens uit. „Ja, als het zo staat, kan er nog geen onderzoek worden ingesteld”, hervatte Mary Ursule het gesprek. „Ik hoop, lieve, dat je niet teleurgesteld zult worden. Je verdient een beste man. Maar nu moet ik nodig naar huis, BRUSSEL, 19 Nov. De Brusselse kinderen zijn vandaag in hun nopjes, want na de herfstvacantie, na de her denking van de wapenstilstand op 11 November en na het feest van de dy nastie op 15 November, behoeven zij weer niet naar school, omdat hun on; derwijzers gisteren besloten hebben een dag thuis te blijven. Zij kwamen tot dit besluit nadat eerste minister Van Acker had geweigerd de loon schalen zodanig te verhogen als door het linkse verbond was voorgesteld. Het zit de Belgische schooljeugd intussen erg mee want op 24 Novem ber a.s. hebben zij weer vrij. Voor zover zij althans R.K. onderwijsinstel lingen bezoeken. Op die datum zullen n.l. 25.000 katholieke onderwijzers en leraren het werk neerleggen uit pro test tegen „de anti-clericale maatrege len der liberaal-socialistische regering en in het bijzonder tegen het ontslag van een aantal katholieke leerkrach ten in het officiële onderwijs, die ge diplomeerd werden door R.K. instel lingen”. Wet werd vriendschap op het eerste toen deze pientere herdert- hond, die de hoofdrol speelt in de film avonturen van Rin-Tin-Tln’’ ken- maakte met de chimpansee Nealy, j1 Mn zijn belangrijkste tegenspe- BERLUN, 19 Nov. De Oostduitse Volkskamer Is vanmorgen bijeengeko men om kennis te nemen van de sa menstelling van de nieuwe regering, waartoe zij Maandag premier Otto Grotewohl opdracht had gegeven. Er Is een nieuwe vice-premier, Willi Stoph, benoemd. Hij Is tevens minister van Binnenlandse Zaken. Naar Grote wohl verklaarde, zal Stoph In rang on- mlddellrjk na Walter Ulbricht komen, de eerste vice-premler en eerste secre taris van de communistische partij. Stoph heeft het toezicht op de ge kazerneerde politietroepen, die door het Westen beschouwd worden als het kader voor een Oostdults leger en de staatsveiligheidsdiensten. Hij Is thans hoger In rang dan twee van zijn ambt genoten, Heinrich Rau, een communist, die tweede vlce-premler was en minis ter voor machinebouw en Otto Nusch- ke, een chrlsten-democraat, die derde vice-premier was. GOES, 20 Nov. Binnenkort zullen de premie-keuringen van anderhalf-jarige hengsten en merries plaats vinden. Oost burg opent de rij op Dinsdag 30 Nov., Hulst is de tweede op Woensdag 1 Dec. en tot slot Goes op Donderdag 2 Dec. des morgens om half elf. 66) „Och, dat weet ik ook wel. Maar het gaat toch om Anthony! Het heeft mij ook wel wat gekost, hier onder een an dere naam te leven. Maar het moet terwille van Anthony. Als je je be kend maakte, zou je hier wat beleven! Je werd het huis uitgezet en ik er bij. En dan bleven we in onzekerheid over het lot van Anthony. Nu, je kunt weg gaan, als je dat verkiest, dan zal ik wel alleen verder tobben, maar maak je niet bekend, dat mag je niet doen”. „Wind je niet op, Charlotte. Ik zeg helemaal niet, dat ik mij bekend zal maken; alleen dat het mij tegen de borst stuit, zo te handelen. Als het niet voor jou en Anthony was, hield ik er onmiddellijk mee op”. Het begon reeds te schemeren, toen het kleine gezelschap naar binnen ging, om thee te drinken. Ethel werd ver zocht enkele liederen te zingen en Ge orge North, een meer dan middelmatig beoefenaar van de muziek, luisterde met welgevallen, meteen vanuit zijn hoekje haar lief gezichtje aanstarend. De sterren fonkelden reeds aan het firmament, toen hij vertrok, door allen uitgeleide, gedaan tot het hek, waar hij afscheid nam, op aandringen van me vrouw Castlemaine verzekerend, dat hij gaarne nog eens terug wilde komen. Weer hield hij Ethels handje langer vast dan betamelijk was. Maar z(j trok niet terug. „Als ik eerlijk met mijzelf te rade zou gaan”, dacht hij, „dan geloof ik, dat ik hard op weg ben verliefd te worden”. paalde afspraken te hebben, vonden die twee elkaar wel. George North schetste en tekende heel veel; had zich vele vrienden ge maakt; ging veel uit varen en was ook reeds enkele malen met de vissers mee geweest. Ongemerkt had hij elk gaatje en hoekje van de Monnikstoren doorzocht, zonder resultaat evenwel. Hij meende alles gezien te hebben. Het was een eenzaam, verlaten gebouw, dat zijns inziens niet de minste gele genheid bood, iets te verbergen. Maar hij bleef steeds in „De Dolfijn” waartegen John Bent en zijn vrouw natuurlijk niet het minste bezwaar hadden, in de hoop, dat er eenmaal eens opheldering zou komen. En hij bleef in de buurt van Ethel „Tot vanavond”, had Mary Ursule bij‘het afscheid tot Ethel gezegd. Zij zou namelijk op bezoek komen, zo nu en dan viel dat voor, bij oom James op net landgoed. Daar ontmoette zij een heel goede kennnis uit Stilborough, mevrouw Hunter, die enkele dagen op Greylands logeerde. Zij achtte James Castlemaine zeer hoog en stak die mening niet on der stoelen of banken. Zij mocht graag praten en bracht het gesprek op de verdwijning van die neef Anthony, met verontwaardiging afwijzend het praat je, eigenlijk de verdenking, die op de Heer van Greylands rustte. Zij deed allerlei vragen over de Toren over de geestverschijning, die zich daar soms liet zien en over Anthony Castlemaine. Onder dit gesprek merkte Mary Ur sule op, dat haar oom buitengewoon stil was en op een bepaald moment zag zij zelfs een zonderlinge uitdruk king van smartelijke onrust op zijn gelaat. Op weg naar het klooster oom James bracht haar terug, dat deed hij altijd waagde zij het, er over te spreken, nu het geval door mevrouw Hunter toch was aangeroerd. „U hebt zeker nooit iets meer van Anthony vernomen, oom?” „Neen, nooit.” Op die wandeling had Ethel haar in vertrouwen genomen. Je spreekt er met niemand over, „Ik beloof het je. Met geen sterve ling. Daag. Tot vanavond”. Ethel liep de klip op en nog verder, er van overtuigd, dat zij ergens George North wel ZOU ontmoeten Zonder he. 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. In de zomermaanden heeft de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhofr, voorzieningen getroffen, die ten doel hadden de arbeiders uit de overschotge- bieden in staat te stellen hun arbeid op gesubsidieerde objecten van aanvullende werkgelegenheid te verwisselen met passende arbeid in het vrije bedrijf. De resultaten, die hiermee zijn be reikt en het blijvende tekort aan ar beidskrachten, hebben de minister aan leiding gegeven verschillende facilitei ten te handhaven. Onder voorwaarde, dat de werkgever I In de kosten bijdraagt, kunnen werkloze arbeiders in aanmerking komen voor Rijksbedrage in de extra reis- en ver blijfkosten, Indien zij elders werk kun nen vinden en in het overschotgebied wonen. Voor een gehuwde, die kans maakt op een woning bij zijn nieuwe werk kring, bedraagt de vergoeding 60 pro cent, mits de werkgever de resterende 40 procent voor zijn rekening neemt. Voor gehuwden, die géén kans hebben op een woning, Is de vergoeding resp, 40 en 60 pet. Ongehuwden krijgen, indien zij In pension zjjn, gedurende een periode van maximaal 20 weken, per 14 dagen de helft van het reisgeld vergoed. DJAKARTA, 19 Nov. President Soekarno heeft vandaag de nieuwe mi nister van Verbindingen, Dr A. K. Gani (P.N.I.) en de nieuwe minister van Agrarische Zaken, Gde Rake, geïnstal leerd. Hiermee is de herschikking van het kabinet voltooid. intussen hebben de oppositiepartijen Donderdagavond een motie van wan trouwen ingediend tegen het kabinet- Ali Sastroamidjojo. De indieners zijn leden van de fracties van de Masjumi, de P.I.R. (de groep van Tadjuddin Noor), de P.S.I., de katholieken, de christenen en de democraten. Het is voor het eerst in de Indonesische par lementaire geschiedenis, dat een motie van wantrouwen wordt Ingediend. De motie noemt de herschikking van het kabinet zo veel omvattend, dat In feite sprake is van een nieuwe regering. De motie noemt het ontheffen van Mr Is- kaq uit zfln functie van minister van Economische Zaken een daad, die de val van het gehele kabinet teweeg had moeten brengen, aangezien zijn beleid in wezen de goedkeuring had van de regering. P T 8 K R L R T R voor, in of achter elk der bo le woorden één letter, zodat woorden van elk vier letters De toegevoegde letters kun- AMSTERDAM, 19 Nov. De 37- jarige longarts S. H. uit Dordrecht die in eerste aanleg door de Amsterdamse rechtbank tot veertien dagen gevange nisstraf en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid was veroordeeld omdat hij op 25 October van het vorige jaar onder zodanige invloed van sterke drank zijn wagen zou hebben bestuurd, dat hij daartoe niet meer in staat moest worden gèacht, is vanochtend door het Amsterdams Gerechtshof, die dit von nis vernietigde, in hoger beroep con form de eis vrijgesproken. Voor de eerste maal ontsnapt daar mede een automobilist, die vele teke nen van dronkenschap vertonend ach ter het stuur werd aangetroffen, aan een veroordeling op grond van het feit, dat hij deze aanwijzigingen van dronkenschap toeschreef aan een per- vitinetablet, dat hij verklaarde op de bewuste avond geslikt te hebben als middel tegen vermoeidheid. In dit proces, dat wellicht van grote betekenis kan blijken te zijn omdat in de toekomst ook andere automobilis ten dit „pervitine-verweer” zouden kunnen gaan voeren, waren diverse hoogleraren als getuigen-deskundigen gehoord. Zij waren van mening, dat bepaalde personen dronkemansver- schijnselen kunnen krijgen na het slikken van een tablet pervitine. testje 8cl>oothi g Terstond- B verlichting en 1 bevrijding van het geprikkeld gevoel geeft U JL BONN, 20 November. Dr Otto Strasser, de man die eens samen met Adolf Hitler de Nationaal Socialistische Partij stichtte, doch die later ruzie kreeg met zijn oude kameraad en naar Amerika vluchtte (dat was in 1920), mag naar Duitsland terug keren. Hij heeft er een lange strijd voor gevoerd met het minis terie van Binnenlandse Zaken; Hitler had hem n.l. het Duitse staatsburgerschap ontnomen en de regering-Adenauer wilde voor ditmaal Hitlers beslissing niet ongedaan maken. Men was veel te bang dat Strasser opnieuw een politieke partij zou gaan stichten en aldus nieuw leven zou brengen in het 'ramp der rechtse extre misten. Thans echter heeft het hoogste administratieve Gerecht der Bondsrepubliek Strasser in het gelijk gesteld en niets kan hem nu meer wterhouden naar de „Heimaf terug te keren. g s Prompt heeft hij meegedeeld, dat hij zich wel degelijk met de politiek zal bemoeien. Het regiem-Adenauer verfoeit hij en nadat i hy „zes maanden de binnenlandse politieke verhoudingen in West- S5 TX-.H—I7 -1-—7 7,-U ^-C I I >s.GRAVENHAGE, 20 Nov. I j|ct is de vaste overtuiging van I L* Nederlandse regering, dat haar I ajjvende verantwoordelijkheid voor I (telijk Nieuw-Guinea, in de hui- I L omstandigheden, de enige juis- I opvatting is van het handvest I der V.N., dat zij heeft ondertekend I cn tot de nauwgezette uitvoering, I «aarvan zij is verplicht” I Dit is de slotzin van een in de I Fiaelse taal gestelde geïllustreerde I tochure van 23 pagina’s, die heden I Jjj de Nederlandse staatsdrukkerij is I Jrschenen. De Nederlandse regering I ,it daarin uiteen, dat en waarom het I bestuur over westelijk Nieuw-Guinea I kjj Nederland moet blijven. In het I worwoord verklaart de regering, dat I |mar weigering tot hervatting van on- I derhandelingen over dit gebied met I Indonesië niet de eenzijdige hanae,- I wijze is, die het naar de mening van I Indonesiërs zou zijn. Het Neder- I fcidse standpunt is het directe en on- I permydelyke gevolg van de gebeurte- I nissen en ontwikkelingen in de toe- I itand sedert de souvereiniteitsover- I dracht over Indonesië, waarvoor de verantwoordelijkheid aan Indonesi- I iche zijde ligt. De brochure ziet allereerst de wette- I J(|ke kant van het vraagstuk onder het I oog en bespreekt daarbij o.a. de acte I der souverelnlteits-overdracht van 1949, I waarbij Nieuw-Guinea uitdrukkelijk van I de overdracht werd uitgezonderd; stel- I lig heeft Indonesië geen enkel recht tot I de eis van Indonesische souverelnitett I de jure over Nleuw-Gulnea. Vervolgens I wordt in het kort een overzicht gege- I ven van de onderhandelingen met Indo- I nesië sedert 1950 en de ultelndelijke I mislukking daarvan in 1952. I Het is aldus de regering de on- I vriendschappelijke houding van Indone- I slë jegens Nederland geweest, en voor- I al de aandrang tot het verbreken van I de unieband de enige grondslag voor I een zekere mate van samenwerking ten I aanzien van Nieuw-Guinea die Ne- I deriand er toe gebracht heeft, in de I kwestie Nieuw-Guinea het been stijf te houden. De brochure zet dit uiteen in II het hoofdstuk: „Why the Netherlands I Governments attitude has hardened”. GEEN „KOLONL4I.ISME”. In een volgend hoofdstuk gaat de re- I lering over tot het weerleggen van de I Indonesische eisen, hetgeen geschiedt I Op aardrijkskundige, raciale en hlsto- I rische gronden, waarna wordt Ingegaan I op aantijgingen van Indonesische zijde I Op het stuk van gebrek aan belangstel- hen na» - naar beneden gelezen 171 van een dier vormen. Het ion<j't>ePaa^ oesclllkt voor 1 Bluffer. 2 rijk, 3 in, 11 lamnin e’ 6 A M-- 8 muiterij, 10 t,n„ 18taWP ?a'J2 ut> 13 Po, 15 ai, 16 of, 23 br. W E"’ 20 haP> 21 Leo. 22 ha,

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3