Kinderen van psychologisch onderzocht tv. nmEfi Wegschap Walcheren onder „Kinderzorg" worden BÉ 1 Januari 1955 in werking Omschakeling van bedrijf schept vele problemen akkerbouw- op gemengd protest aangenomen in! Doe wat voor Brabant' 1 Jpeelkamer in huis aan de Koepoort- I $traat heeft grote aantrekkingskracht I MIDDELBURG, 19 Nov. Op de eerste verdieping van het pand Koepoort- 1 trast II 19 ecn ïuweel van een speelkamer ingericht. Er zijn al heel wat kin- 1 i en geweest om met al het moois, dat er is, te spelen. En vaak waren zij na I naar minuten niet meer weg te slaan. Dat is ook te begrijpen, want er Is I "óveel speelgoed, dat leder kind er altijd wat bjj vindt om zich bezig te houden I W te vermaken. Die kamer is er echter niet om de jeugd zoet te houden in de I Mantle of op vrije middagen. Nee, zij heeft een volslagen ander doel. Het I komt er eenvoudig gezegd op neer, dat de kinderen, die hier komen, in hun I qoei worden gadegeslagen door een psycholoog, die op verzoek van anderen I wu weten wat er met die kinderen geestelijk aan de hand is. Die psy- I eholoog Is drs H. A. van Wijlen en hij probeert mede door het kind te laten I nelen te ontdekken de oorzaken en de achtergronden van de psychische af- I riikingen HÜ He steeds wisselende bevolking van zijn speelkamer. En als hij dat gj -.«„I TviAAr ATI/Inr-zjiAlrln O'An von I»zx<- Irl’Txzl oon zlzx xxrzxzx4- ïo rrolmrviAn Aon aan Dameshanden ruwofschraal? HOUTHAK nde ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 9 20 November 1954 Saterdag 1 humeur Z.L.M.-commissie tt het H.V. Voorzichtigheid is geboden investeringen vergen zeer veel geld PIANO’S ORGELS vraagt prof* Heere* Oostkapelle bijeen Personenauto vloog tegen tractor. „Gezinsverzorgstersmiddag” te Veere. aan' mogelijk nog dit jaar Cultureel werk der Prov. Kerkvergadering. Per 1 Januari geen collectieve paspoorten meer. Blijf optimist j WRIGLEY Raad van C.B.T.B. ledenvergadering op 17 December in Goes Landbouwschap ook in Zeeland op Organisaties bereikten overeenstemming over samenstelling Provinciale Commissie Ambtelijke hjriek k mond.l Schade door herverkavelings- werkzaamheden. Betaling volgt zo Belangwekkend rapport van vele wensen kunnen niet in vervulling gaan Ingezonden Mededeling (Adv.) II Ingezonden Mededeling (Adv.) ee« frisse tege- ter OR ORD ’IA inair» irrem. Op de genoemde bedragen mag in min dering worden gebracht een gedeelte van de contributie, die men aan zijn stands- organisatie betaalt en wel 90% van deze contributie, mits dit bedrag niet hoger is dan 42% van het heffingsbedrag. Over deze heffingsaangelegenheid zullen de af delingen zowel als de leden afzonderlijk nog uitvoerig worden ingelicht. Met het oog op deze aftrekmogelijk heid, die tegenover de ongeorganiseerden zeer juist wordt geacht, en in verband met de nog steeds stijgende kosten, zal de contributie voor de Zeeuwse CBTB voor 1955 iets verhoogd moeten worden. :nz. fol- tot fel- tot 3.98 nd- ier- oir- 5.50 per 5 8 =5 SIIRG geeft handen om trots op te zijn. geheel met betaalde krachten zou moe ten draaien, dan zou per jaar f 5.400, aan loon moeten worden uitgegeven. Van enige ondernemingswinst of van enig ondernemersloon zou dus in geen geval sprake kunnen zijn. In dit geval moet de omschakeling dan ook volkomen onverantwoord worden ge acht. De Britse conservatieven hebben Don derdag hun zetel in West-Derby, waar zij een geringe meerderheid hadden, behou den bij een tussentijdse verkiezing. Zij vergrootten hun oorspronkelijke meerder heid (2508 stemmen) met ongeveer een derde. AMSTERDAM, 19 Nov. „Een stem uit Brabant over het Moerdijkkanaal” heeft gisteren in Amsterdam geklonken uit de mond van prof, dr W. R. Heere, hoogle raar te Tilburg. Prof. Heere sprak voor de afdeling Amsterdam van „Nijverheid en Handel” en zijn conclusie was: „Doe eindelijk eens iets, want we wachten al zo lang. Wil men een Moerdijkkanaal gra ven - het is ons goed. Wil men ons op een andere manier uit de moeilijkheden helpen - ook goed. Maar laat ons niet eindeloos wachten!” De moeilijkheden van Brabant: water overlast in de Langstraat, een passende haven voor Bergen op Zoom, meer zoet water voor de landbouw, wegenaanleg, industrieterreinen, goede scheepvaartver bindingen.. Prof. Heere somde ze achter elkaar op. „En als men mij nu vraagt of wij, in Brabant, behoefte hebben aan zo’n groot kanaal als thans is geprojecteerd, dan zeg ik neen! De ligging van Brabant is zo gunstig, dat wij met veel bescheide ner middelen geholpen kunnen worden. En die middelen zijn waard nu direct te worden aangepakt. Als ze dan, zeg over 25 jaar als het Moerdijkkanaal zal zijn ge graven, overbodig zijn geworden, dan hebben ze hun geld al ruimschoots opge- -bracht!” TENMINSTE 10 Een volgende conclusie is, dat drijven, die een - bedrijven met een totale grootte van 520 ha geadviseerd moest worden tot het maken van 13% ha weiland en 53 ha kunstweide. Op deze bedrijven, die in 1952 in totaal 471 ha in gebruik had den, was toen de oppervlakte grasland 63% ha, zodat deze oppervlakte slechts iets groter behoeft te worden. Over Kruinirrgen zijn de juiste ge gevens nog niet bekend. Het blijkt echter wel, dat de omschakeling dus niet die vormen aanneemt die men in dertijd heeft gedacht. Deze verhoging zal echter, gezien de aftrekmogelijkheid, maar een zeer gerin ge hogere uitgave vergen. Men besloot voorts de basiscontributie voor de leden zonder land ongewijzigd te handhaven. De reeds genoemde contributieverhoging zal tevens kunnen dienen om de afdracht aan de gewestelijke afdelingen iets te verhogen. Daardoor- zullen de afdelingen iets ruimer in haar geldmiddelen komen te zitten, hetgeen de activiteit onge twijfeld ten goede zal komen. LOONPOLITIEK. Een ander punt, dat in de bestuursver gadering aan de orde kwam, was de toe komstige loonpolitiek. Men sprak daar over aan de hand van de nota der Stich ting van de Arbeid. In dit verband werd ook nog gesproken over de loontoeslag en de looncompensatie voor Schouwen-Dui- veland. Met name over de compensatie is nog steeds geen overeenstemming bereikt tussen het bedrijfsleven en de overheid. Met de minister van Landbouw worden nog steeds onderhandelingen gevoerd. Het bestuur achtte het voorts zeer teleurstel lend, dat - ondanks verschillende kost prijsstijgingen - de minister de tarweprijs heeft verlaagd tot f 25.per 100 kilo. De 35ste RAI-tentoonstelling zal niet alleen bestaan uit de show van be- drijfsautomobielen, doch ook uit een expositie vastgesteld van 25 Febru ari tot en met 6 Maart 1955 van motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, alsmede onderdelen en toe behoren. ’s-HEER ARENDSKERKE, 19 Nov. - Gisteravond omstreeks zes uur is op de Sloedam een personenwagen, bestuurd door M. uit ’s-Heerenhoek, op een landbouwtractor gereden. M. kwam uit de richting Middelburg en wilde de tractor inhalen en passeren. Door te genliggers was hem dit onmogelijk. Hij kon niet meer remmen en reed tegen de tractor. Deze kwam in de sloot te recht en de luxe auto kantelde. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar wel liepen beide voertui gen veel schade op. Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres WEER BOUWLAND De commissie heeft dan ook ver volgens de mogelijkheid om de afge- spqelde grond weer tot bouwland te maken bekeken.Hiervoor moeten ech ter vrij zware bemestingen met orga nische mest en kunstmest worden toe gepast, die aanzienlijk hoger liggen dan de bemestingen, welke enige ja- ren geleden normaal geacht konden worden. Bij een onderverdeling in vier groepen, waarbij in de eerste twee gevallen de bouwvoor geheel weggeslagen is en in het derde en vierde geval lichte afslag werd ge constateerd, komt de commissie tot de conclusie, dat aan extra investerin gen per ha de volgende bedragen no dig zullen zijn: groep I 1470,per ha, groep II 1285,—, groep III 77,50 en groep IV nihil. Hierbij werd ervan uitgegaan, dat voor de groepen I en II 10 jaar nodig is om de grond in een redelijke toestand te brengen en in het geval van groep III 5 jaar. Op grond hiervan bepleit de commis sie de noodzaak voor de beide eerste groepen een tegemoetkoming in deze hogere bemestingskosten te geven. Ook vraagt de commissie aandacht voor de gevallen, waarin grasland aan gelegd moet worden op bedrijven, die vroeger geen grasland hadden en der halve niet in aanmerking komen voor vergoeding der herstelbewerkingskos- ten. INVESTERINGEN Grote bedragen moeten worden ge ïnvesteerd bij omschakeling van ak kerbouw- op gemengd bedrijf. De commissie heeft een geval onderzocht van een akkerbouwbedrijf dat oor spronkelijk 7,2 ha groot, was en waar tengevolge van de inundatie nog maar 3,8 ha geschikt is voor de landbouw. Het bleek, dat voor ruim 50.000 gul den zal moeten worden geïnvesteerd aan voorraadbemesting, herstel en bouw van gebouwen, inzaai van gras land, aanschaf van veestapel en werk tuigen en de kosten voor exploitatie gedurende het eerste jaar. Een prognose voor de rentabiliteit van dit bedrijf toont aan, dat zelfs bij vergroting tot 10 ha de vergoeding van de gezinsarbeid ongeveer f 3.750, VEERE, 19 Nov. Deze week is door het moderamen der stichting voor Maatschap pelijk Werk en Gezinsverzorging op het platteland van Walcheren de jaarlijkse „gezinsverzorgsters-middag” gehouden te Veere. Allereerst werden de deelnemers door de burgemeester, jhr I. F. den Beer Poor- tugael ontvangen op het stadhuis. Hij ver klaarde dat het maatschappelijk welzijn gedragen wordt door de gaafheid der ge zinnen. Het is verheugend dat het werk der Stichting zich uitbreidt en illustreerde dit met het feit, dat de verhoging der subsidie van f 0.25 tot f 0.36 geen bezwa ren ontmoette in Veere. De voorzitter der stichting, ds L. H. W. Theunissen dankte voor de ontvangst, waarna onder leiding van de burgemeester een bezoek werd ge bracht a. d. Schotse huizen, waar ’n door de graficus Dirk van Gelder voor dit doel speciaal gearrangeerde expositie van zijn werken werd bezichtigd, waarbij de ge- meente-secretaris, de heer L. van der Hiele een toelichting gaf. Tijdens een bij- .eenkomst in de Campveerse Toren heeft de voorzitter een boekbespreking ge houden. r, kennis GOES, 19 Nov. De Commissie Bedrijfsomschakeling, die werd ingesteld door het bestuur van de Z.L.M., is thans gereed gekomen met haar rapport, dat enkele belangwekkende conclusies bevat omtrent hetgeen er zal moeten gebeuren met de bedrijven in de rampgebieden van Zeeland, waar de bouw voor geheel of grotendeels is verdwenen door de stroom van het water, dat maandenlang in- en uitstroomde. Meestal waren dit akkerbouwbedrjjven en nu stond de commissie voor de vraag of en zo ja op welke wyze het bedrijf en de landbouwer kunnen worden omgeschakeld op een gemengd bedrijf. De eerste conclusie van de commissie is, dat bedrijfsomschakeling van klein akkerbouw- bedrjjf op klein gemengd bedrijf zoveel mogelijk beperkt zal dienen te blijven in verband met de grote investeringen, die dit vraagt en het gebrek aan vak kennis en aanpassingsvermogen van boeren, die nooit vee gehouden hebben. Is deze conclusie vrij negatief, onmiddellijk wordt eraan toegevoegd, dat, indien omschakeling niet te vermijden is, het aanbeveling verdient op bedrijven, die niet meer ais zuivere akkerbouwbedrjjven gebruikt kunnen worden in herver- kavelingsgebieden, boeren te plaatsen, die goed met dit bedrijfstype op de VAN MINDER GROTE OMVANG. Nauwkeurige karteringen van de Wetenschappelijke Afdeling van Land- bouwherstel en de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst hebben uitgewezen, dat diep ploegen maar in een gering aanlal gevallen een oplossing kan ge ven. In de Vier Bannen bleek, dat op 32 GOES, 18 Nov. De Herverkave- lingscommissie Zeeland hoopt, dat de schade, die dit jaar door herverkave- lingswerkzaamheden aan de te velde staande gewassen Is veroorzaakt, nog vóór het einde van dit jaar geheel zal zijn vergoed. Deze week zijn de eerste schadeberekeningsformulieren aan de belanghebbenden verzonden en speciaal de mensen op Tholen wordt aangeraden aan deze schadevergoedingen alle aan dacht te besteden. Het formulier ver meldt op welk bedrag de betrokkenen recht hebben. Het ligt in de bedoeling aan hen, die met de berekeningen ac- coord gaan, eind December betaling te doen. Mochten er, weer speciaal op Tho len, landbouwers zijn, die wel schade hebben geleden, maar geen formulier ontvingen, dan dienen zij zich onver wijld tot het Bureau van Uitvoering te wenden, opdat het verzuim zo spoedig nr.ogelijk kan worden hersteld. Op verzoek van de CJBTB werd beslo ten een wederzijdse bestuursvertegen- woordiging aan te gaan. De heer P. Ton werd als adviserend bestuurslid in het CJBTB-bestuur aangewezen. Het bestuur van de CJBTB heeft als adviserend be stuurslid van de Zeeuwse CBTB aange wezen de heer M. v. d. Maas te Wissen kerke. Op hartelijke wijze werd tenslott^. afscheid genomen van mej. A. F. de Loo- ze, die sedert 1 November 1948 op het secretariaat werkzaam is en die per 1 De cember a.s. wegens huwelijk de CBTB gaat verlaten. De voorzitter sprak haar toe en bood haar een stoffelijk blijk van waardering aam KRUININGEN, 19 Nov. Op 29 November zal in het kader van het cultureel werk der Prov. Kerkverga dering in de Ned. Herv. Kerk te Krui- ningen een avond gegeven worden. De declamator, Jo Sternheim, zal gedeel ten voordragen uit „Jeremia”. Daar ’t Rampenfonds voor deze avond subsidie verleend, is de toegang vrij. DEN HAAG, 18 Nov. Met ingang van 1 Januari 1955 zullen de collectie ve paspoorten worden afgeschaft. Al leen blijven deze paspoorten nog gel dig voor dagtochten en reizen met een wetenschappelijk, cultureel of gods dienstig doel. Zoals bekend, wordt deze maatregel getroffen in verband met de verlaging van de prijzen van de pas poorten. i de échte kauwgom h«Ipt U over alle Behoud Uvr me' een LEDENVERGADERING. De Zeeuwse CBTB zal op Vrijdag 17 December a.s. in Goes zijn algemene le denvergadering houden. In de morgen- vergadering zal de begroting voor 1955 worden behandeld en voor de middagsa- menkomst zal als spreker worden uitge nodigd prof. Harrin, directeur van het Landbouw Economisch Instituut, met het onderwerp: „De nieuwe pachtprjjspoli- tiek”. verstrekken uit het Rampenfonds, Pe[ iaar bedragen. Als het bedrijf teneinde de investeringen voor de be trokkenen mogelijk te maken. DUIVELAND EN KRUININGEN De problemen, waarvan sprake Is, lig gen voornamelijk in de Vier Bannen van Dulveland en rond Kruiningen. Op vele plaatsen ligt daar zand op de bouwvoor. Dat zand kan worden opge ruimd, maar het herstel van de bouw voor vraagt veel kosten en inspanning, terwjjl het niet altijd zeker is of de oorspronkelijke gebruiksmogelijkheden gehandhaafd kunnen blijven. Doordat de percelen vaak op grillige wijze zjjn aangetast, is het nog moei- lijker een beslissing te nemen of een bepaald perceel weer als bouwland gebruikt kan worden dan wel moet worden ingezaaid voor weiland of kunstweide. Nu is het opmerkelijke, dat in genoemde gebieden de akker bouw zeer overwegend was: de vee houderij werd er maar uitgeoefend voorzover het land niet of slecht voor akkerbouw was te gebruiken. Daar om zal de uiterste voorzichtigheid bij omschakeling betracht moeten wor den, aangezien zowel de kennis als de bereidheid om vee te gaan houden doorgaans ontbreken. Bovendien ko men de lasten van de gemengde be drijfsvoering door het landarbeiders- probleem steeds sterker op het gezin te rusten. - veel meer onderzoekingen van het kind aan de weet is gekomen, dan ya hij adviezen gaan geven aan de opvoeders. Het Is hier precies als in de medische wetenschap: eerst moet de diagnose vaststaan, voordat er een be- GOES, 18 November. In zijn deze week gehouden vergadering heeft het be stuur van de Zeeuwse CBTB uitvoerig gseproken over de totstandkoming van de Provinciale Commissie van het Landbouwschap voor Zeeland. Tussen de drie land bouw organisaties in onze provincie is na verschillende bespftkingen hieromtrent overeenstemming bereikt. Getracht zal worden om nog vóór Januari 1955 de Pro vinciale Commissie samen te stellen. Voorts ligt het in de bedoeling, dat het Land bouwschap, ook in de provincie, op 1 Januari a.s. in werking treedt, op welk tijd stip de Stichting voor de Landbouw dan zal ophouden te bestaan. Eveneens per 1 Januari a.s. zullen ook de heffingen voor het Landbouwschap ingaan. Deze zullen waarschijnlijk bedragen f 3.per ha voor akkerbouw en veehouderij en f 9.per ha voor fruitteelt. hoogte zijn. In de polder Kruiningen zou een ruilverkavelingsovereenkomst ’n oplossing kunnen geven. De commissie is verder van oordeel, dat voor de hoge investeringen aan meststoffen, welke nodig zijn op per celen, waarvan de bouwvoor groten deels verdwenen is, een tegemoetko ming verstrekt dient te worden liefst in de vorm van een herstelbewer- kingskostenregeling met een daaraan verbonden bestedingsplicht. Daarbij wordt uitgegaan van de overtuiging, dat de uitkering van de kapitaalsscha- de terecht geen rekening houdt met ’t door extra bemestingen te bereiken gedeeltelijke herstel van de grond. Deze kapitaalsschade kan vervallen voor zover deze op bedoelde waarde vermindering betrekking heeft. j xu nvvviuucr, zyum ue rtuiu va-11 uustnapciiv, uic bijeen kwam harde noten gekraakt over het Wegschap Walcheren. De voor- ar burgemeester F. G. Sprenger, had tüdens de behandeling van de begroting ra™dat veIe wensen» gezien de financiële positie, niet in vervulling kunnen JJn het Wegschap Walcheren. Het remt de normale gang van zaken. Wethouder ha ^aars aanvaardde het Wegschap onder protest. Hij vroeg zich af, wat van de ’“geroemde democratie in ons land overgebleven is. De eigenaren van bebouwde kpn moe^eu weer de meeste slagen incasseren. Ook de andere raadsleden spra- onder protest is daarna het Wegschap aangenomen. als raadslid. Voorts zullen wachthuisjes voor buspassagiers gebouwd worden bij het gemeentehuis en „Zonneveld”. Het torenuurwerk zal hersteld worden, waar bij de heer Don aandrong op verlichting van dit uurwerk. Tot lid van het Wegschap Walcheren werd benoemd burgemeester Sprenger. Een verordening voor het kamperen werd vastgesteld, waarbij speciale aandacht besteed zal worden aan de watervoorzie ning, W.C.’s en afval. Het voorstel tot herstel van het Verenigingsgebouw werd aangehouden. De voorzitter sprak tenslotte hartelijke woorden tot de heer Paardekoper die vanaf 1946 zitting heeft, waarvan 2 jaar als wethouder. De heer Paardekoper dankte voor de medewerking. Op de lijst van de S.G.P. is zijn opvolger de heer J. de Visser. een heel belangrijk onderdeel vormt In de schakel van het psychologisch on derzoek. Dat blijken ook de kinderen van „Kinderzorg” te vinden, want kort geleden kwamen twee jochies (van wie er één al een keer geweest was) vra gen, of zij mochten komen spelen. En hoe vaak de heer Van Wijlen die vraag niet hoort in de tehuizen van „Kinder zorg” weet hij zelf niet! De speelkamer heeft een jongens- en een meisjesafdeling. Voor de jongens speciaal zijn er bomen, hekken, wilde en tamme beesten, cowboys, Indianen, enz. De meisjes mogen met poppetjes in allerlei soorten spelen en niet min der met het poppenhuis. Er is geen kind, dat precies hetzelfde doet als een ander kind. Maar uit de wjjze, waarop zij iets doen en uit wat zij doen, kan de psycholoog tal van conclusies trek ken, die een duidelijk licht werpen op de karakterstructuur van het kind. In de speelkamer is ook een zandbak. Een teil en boetseerklei ontbreken niet, zodat de kinderen ook een water- en modderbad kunnen maken. Zij mogen ook met grote blokken spelen en op een verfbord kunnen zij knoeien en schil deren zo hard zij willen. DE THERAPIE. Wat gebeurt er nu, als de oorzaken der psychische afwijkingen vastgesteld zijn Dat zal geval voor geval uiteenlopen. Maar heel vaak zal tegen de ouders of opvoeders gezegd kunnen worden, dat zij hun instelling tegenover het kind moeten veranderen en het op een heel andere manier moe ten aanpakken. Minder gevallen zijn er, dat het kind in behandeling moet worden ge nomen. Maar als dat nodig is, dan kan het ook in deze speelkamer ge beuren en dan mag het kind elke week terugkomen om te spelen om daarin zich te bevrijden. HERSTEL van torenuurwerk begin der vergadering was me- d de heer Jf* i>aardekoper rukke werkzaamheden bedankte BOLSWARD, 18 Nov. Er is wel eens geklaagd, dat de amb telijke taal zo dor is en zo pro zaïsch. Dat het ook anders kan, hebben B. en W. van de gemeen te Wonseradeel (Fr.) bewezen. De begroting 1955 werd verge zeld van ’n aanbiedingsbrief, die nog al in lyrische bewoordingen was gesteld. B. en W. van deze Friese gemeente schrijven o.a. „Een begroting,.... ondanks de boerenbeproeving van een met eindeloze regens doordrenkt oogstseizoen, ondanks de vissers- moedeloosheid van een uitzicht loos palingperspectief. Hooi, klam klagend op schuingegleden rui ters aardappelen, bieten, on- rooibaar in kleffe kleiklonten lege fuiken in maanduistere stormnachtenen toch: een begroting. Voortschrijdende sei zoenen nopen tot bezinning op wachtende taken, er is geen plaats voor het'defaitisme van de Ge- nestet, die in zijn „Boutade" zuchtte: „Uw kleumerig klimaat maakt mij het bloed in de ade ren tot modder, ‘k heb geen lied, geen honger, vreugd noch vree’’. Het lied van de arbeid, de honger naar plannen, de vreugd om fi nanciële vooruitzichten, de vre de met het wisselend lotmen kan het vinden in deze begroting, zoals die ook nu weer kloppend voor de deur staat Verscheidene raadsleden heb ben hun waardering uitgesproken voor .dit lyrische geluid, dat de dorre cijfers gemakkelijker ver teerbaar maakte. DE BEDRIJFSGROOTTE Wat de bedrijfsgrootte betreft meent de commissie, dat een goed akker bouwbedrijf van 7 ha te verkiezen is boven een gemengd bedrijf van on geveer 10 ha, aangezien een gemengd bedrijf in de regel gelegen is in ge bieden, waarin de kwaliteit van de grond wat minder is. De gewassenkeuze zal op de bedrij ven met beschadigde bouwvoor tenge volge van het gevaar van verstuiven echter vrij beperkt zijn. Voorzover de gemengde bedrijven dit toelaten zal het bouwplan zo intensief mogelijk moeten zijn. Gezien de moeilijkheden bij de op stelling van het bouwplan in de eerste tijd, de minder economische kwets baarheid en de betere aanpassing van de arbeidsbehoefte in de toekomst, meent de commissie, dat het aanbeve ling verdient de bedrijven zo groot mogelijk te maken. narigheid heen. S,ra/e«d hume..T l"h en na n08 - I Wil" I therapie kan worden toegepast. I Het initiatief tot dit voor Zeeland I nieuwe werk is uitgegaan van de vere- niging „Kinderzorg”, die in haar te- I huizen met een zeer groot aantal z.g. I probleemgevallen zit. Daar is b.v. een I jongen, die hoe hij ook wordt aan- I Lpakt onhandelbaar blijft. Of daar I js een meisje, dat herhaaldelijk wat van I haar vriendinnetjes wegneemt. Waarom I doen die kinderen dat? De leiders en I leidsters pijnigen zich met deze vraag, I maar een afdoend antwoord kunnen zij I piet vinden. En omdat dit niet bekend [s, js het ook uiterst moeilijk de juiste I aanpak te vinden. Zo'n jongen, zo’n I meisje, moet door iemand, die deskun- I dig is OP Het moeilijke terrein der psy- I chologle, nauwkeurig worden bekeken. Dat nu doet drs Van Wijlen reeds enige I tijd. j Eerst zjjn de moeiljjkste gevallen be- I handeld en verder werden en worden I bepaalde groepen van „Kinderzorg”- I pupillen bekeken. Het tempo kan niet I hoog zjjn, wanneer men bedenkt wat I een psycholoog allemaal moet weten en I hoe grondig het onderzoek geschiedt. I Het is zeker niet noodzakelijk alle I kinderen te onderzoeken, maar In „Kin- derzorg” en soortgelijke tehuizen zal I het aantal meestal wel groot zijn, omdat I b(jna alle kinderen, die hier verblijven, I op enigerlei wijze reeds in hun jonge I leven zijn gekneusd. I HOE IS DE SITUATIE? I Het gaat dus voornamelijk om de I kinderen, bij wie psychische afwijkin- I gen geconstateerd worden. Dan doet zich onmiddellijk de vraag voor hoe de I algemene feitelijke psychische situatie van het kind is. Daarvan wordt ook bij de gewone opvoeding steeds uitgegaan. Maar hoe vaak worden hierbij geen fouten gemaakt en door tal van de meest uiteenlopende oorzaken maatre gelen genomen, die precies een ave rechtse uitwerking hebben? Het gevolg Is dan helaas vaak, dat Tiet karakter van het kind scheef groeit en dat het elke dag moeilijker wordt het kind weer op de goede weg te brengen. Ten langen leste gaan sommige ouders dan met hun kroost maar eens naar een psycholoog. VELE HULPMIDDELEN. Deze beschikt over een uitgebreid ar senaal van hulpmiddelen, dat langza merhand zó is uitgegroeid, dat die middelen onmogelyk alle gebruikt kun nen worden, wil de psycholoog niet een hele week met één kind bezig zijn. Van deze middelen moeten worden genoemd de intelligentietests (voor elk jaar verschillende), welke op tal van I verschillende terreinen betrekking heb ben, alsmede de observatietests (indl- vldueel zowel als per groep), waarbij I de kinderen in hun optreden, reageren enz. nauwkeurig worden gadegeslagen. Voorts is er dan de test, waarin het I kind zich doet kennen in zijn wereld 1 en waaruit gezien kan worden hoe het zich een bepaalde situatie voorstelt en die interpreteert. Een belangrijk hulp middel is ook de Rorschach-test, de I „röntgenfoto van de ziel”, zoals drs Van Wijlen het uitdrukte. Alle nadruk moet worden gelegd op de combinatie ’an deze tests, die met elkaar een all round beeld geven van het kind. Af gaan op de resultaten van maar één of twee tests is onverantwoord. DE SPEELKAMER. Wij vertelden al, dat de speelkamer HA be- zekere oppervlakte grasland moeten inzaaien en daarvoor geen grasland hadden of een kleinere oppervlakte, een gelijksoortige vergoe ding dienen te ontvangen ter tege moetkoming van de investeringskosten als bedrijven, die grasland, dat geïnun deerd is geweest, opnieuw inzaaien. Op grond van een prognose en de bedrijfsuitkomsten over een reeks van jaren verdient het, mede in verband met het bouwplan van de eerstvolgen de periode, aanbeveling de bescha digde bedrijven zo mogelijk tenminste 10 ha te maken. Daarbij speelt de eco nomische kwetsbaarheid en de gro tere aanpassing van het gezin mede een rol. Hoewel, zo luidt de laatste conclu sie, de bedrijfsomschakeling met de daaraan verbonden investeringen in feite onverantwoord geacht moet worden, toch zullen er gevallen blij ven, waarin deze omschakeling met vermeden kan worden. Het is dan noodzakelijk een tegemoetkoming te OOSTKAPELLE, 19 November. Er zjjn in de raad van Oostkapelle, die Woens- 3t bjjeen kwam harde noten gekraakt over het Wegschap Walcheren. De voor- ar burgemeester F. G. Sprenger, had tüdens de behandeling van de begroting rklaard dat vele wensen, gezien de financiële positie, niet in vervulling kunnen beer Don (P.v.d.A.) noemde in zün beschouwing de grootste oorzaak hier- Haljaai 'Keroemde democratie in 'ien z*°b in deze geest uit en Ip?6 Jnvoering van de straatbelasting e oolc stof tot spreken op, maar V er uiteindelijk toch door. orat had burgemeester Sprenger zijn nsen kenbaar gemaakt. Hij zou gaar- vee subsidie aan de kleuterschool hiii.°g^n’ vroe8 reorganisatie van de vanT lophaaldlenst en verbetering vesti r Wegdek in het Villapark. Hij van K de aandacht op de toestand MniJ e Baan en de ruïne in de sroii^We^' ZHn voorstel om op de be bouw S te reserveren voor de Ue van een badhuis werd verworpen. getiom8r°ting werd tenslotte z.h.s. aan-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 9