in BONN EN BRUSSEL ACHTER PARIISE VERDRAGEN I I CvZnöA&qZ) La M W Matie^aio Kanin^ifc PaaA, voor I Politiewet is principieel niet aanvaardbaar Maar de moeilijkheden Adenauer worden steeds groter Tweede Kamer heeft bezwaren tegen afschaffing minimumprijs brood De Westeuropese Unie Weer overvallen WJDuitsIand Electriciteit viel vannacht uit Doden en gewonden in Cassablanca Nieuwe figuur in proces Dominici Nul op request in Djakarta i I 1 I I CT 11 in Twee bandieten IS Nieuwe onrust J I In enkele regels melden wij nog PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitzending per televisie Vandaag komt St. Nicolaas in Nederland Adres aan Tweede Kamer r? fel I Udkan,oor: I Kant°re.n:. DE BILT ZEGT: Zelfde weertype. Meer dan anderhalf millioen voor de vluchtelingen 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. De opbrengst van de actie van het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft vandaag de anderhalf millioen gul den overschreden. Tot gisteren was 1.458.000 gulden binnengekomen. Vandaag is daar 43.000 gulden bij gekomen. De stand is nu dus 1.501.000 gulden. I Nieuwe I onderhandelingen I over Saaraccoord Aanhouding van walvisvaarders gegrepen Debat over Parijs pas in Februari Minister Zijlstra moet subsidie aan Consumentenbond schrappen Ver. van Ned. Gemeenten meent: Opstellen kan iedereen schrijven. Rinses Wilhelmina ontving vluchtelingen uit Triest. <s".: pl ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG, No. 2948 En vernm en 1 op thee en gebak. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord meest omstreden artikelen nog iets ge schaafd zal kunnen worden. DAT eveneens te Souburg gisteravond de' plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Beambtenbond bijeenkwam, onder leiding van de heer J. Peene. Daar sprak de dis- trictsbestuurder, de heer C. Damen uit Eindhoven over: „Chr. sociaal, juist nu”. Te vens werd de film „Met de ze handen” vertoond. Zuidbevelandse pop Wille- mien. zullen weer duizenden St. Nico*» laas begroeten, die vanmiddag in Amsterdam aankomt en met deze duizenden en nog eens dui zenden in Frankrijk, België, En geland, Duitsland en Nederland voor de televisie dit feest van de kindervriend kunnen meemaken. AMSTERDAM, 20 Nov. Het tele- vlsie-oog van West-Europa zal vandaag gericht zijn op het Nederlands volks feest bij uitstek: de aankomst van Sint Nicolaas in Amsterdam en dus ook in Nederland ter viering van zijn zoveel ste verjaardag. Vele millioenen televisiebezitters in België, Frankrijk, Duitsland, Engeland en ons land zullen getuigen zijn van de begroeting van de Sint op de Prins Hendrikkade, waar hij na aankomst in drie talen het woord zal richten tct de kinderen in de yijf landen. Tientallen technici en radiomensen hebben we ken gearbeid om dit Nederlands tele- visie-oog tot in alle onderdelen te per- fectionneren. Als vanmiddag om kwart over twee de eerste close-ups van het stadsschoon der hoofdstad alsmede de GOES, 20 November. Vannacht om zeven over twee viel in Goes de stroom uit. Bij nadere informatie bij de P.Z.E.M. centrale te Vlissingen bleek dit het geval ook te zijn in Vlis singen, Kamperland en andere delen van de provincie. Om kwart voor drie ongeveer werd er weer electriciteit ge leverd. Er was overgeschakeld op het net van de P.N.E.M. Door een eigen stroomvoorziening ondervond ons bedrijf geen stagnatie. getuiden de lucht ingaan langs de 25 lijnverbindingen uit het speciaal ge construeerde televisie-centrum Prins Hendrikkade via de linkzender op de toren van de koopmansbeurs en de grote zender in Lopik, naar de West- Europese landen, zal menigeen een zucht van verlichting slaken, behalve de commentators, die eerst dan hun opgedane kennis van de stad en het St. Nicolaasfeest kunnen spuien. DAT de Middelburgse raad een voorstel heeft ont vangen tot toetreding als lid van de Ver. „De Holland- sche Molen”, tegen een con- I «tichtiuS I DEN HAAG, 19 November. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is ernstig verontrust over het ingediende ontwerp van de nieuwe politiewet. In een schrijven aan de Tweede Kamer heeft de Vereniging haar ernstige bezwaren tegen dit wetsontwerp naar voren gebracht. Het ontwerp wordt in dit schrijven naar gemeentelijk inzicht principieel niet aanvaardbaar ge noemd. de verdragen evenwel ratificatie met een meerderheid van tweeder de zouden vereisen, dan zou het Adenauer niet mogelijk zijn deze te behalen zonder Liberale steun. GROTEWOHL. „Een tenuitvoerlegging der overeen komsten van Londen en Parijs moet, in laatste instantie, tot oorlog leiden”, aldus heeft de Oostduitse premier Gro- tewohl vandaag in een toespraak tot de Volkskamer (Tweede Kamer) van Oost-Duitsland verklaard. Grotewohl hield zijn rede bij het voorstellen van zijn nieuwe regering aan het parle ment. Hij vervolgde: „Het is ook duidelijk, dat hierdoor een hereniging van Duits land onmogelijk zou worden. De overeenkomsten zullen, bij uit voering, niet slechts de kloof tussen Oost- en West-Duitsland, doch ook de scheuring in geheel Europa verdiepen. Zij zullen leiden tot het ontstaan van elkander vijandig gezinde blokken, DE BILT, 19 Nov. Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer met in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Zuidoost. Dezelfde middag- temperaturen ol iets lagere. raad die de belangen van de consument voortreffelijk behartigd. Deze raad heeft twee plaatsvervangende leden in de S.E.R. De minister was bereid de post van f 30.000 uit de begroting te schrappen. De bewindsman bleef van mening dat in onze maatschappij behoefte bestaat aan een consumentenorganisatie met een strijdbaar karakter. Dit pleit heeft hij dus verloren. Erg belangrijk is dat niet. We kunhen ons voorstellen dat van de rechtse fracties bezwaar gemaakt is tegen deze organi satie, omdat zij een algemeen karakter wil dragen. Zo men wil, omdat zij in wezen een doorbraakorganisatie is. En al lijken de gevaren daarvan op het eerste gezicht niet zo erg groot, zeker is, dat dit moeilijkheden kan veroor zaken als de consumentenorganisatie in de P.B. organen worden ingebouwd. Het debat over de Parijse accoorden inzake de herbewapening van West- Duitsland en zijn toelating tot de Navo en de oprichting van de West-Europese Unie zal waarschijnlijk eerst in Febru ari kunnen plaatsvinden. DAT gisteravond in Bieze- linge een gemeenteavond is gehouden van de Ned. Herv. Kerk. Allereerst werden de zaken van de kerkvoogdij besproken en vervolgens werd door ouderling Jacquet het onderwerp „De vrouw in het ambt” ingeleid. Hierop volgde een goede discussie. DAT gisteravond in Ka- pelle een ouderavond is ge houden van de C.J.M.V.-jon- gensclub, waarop onder lei ding van de heer M. J. Bij- leveld uit Goes is gesproken over: „Club en gezin”. DAT voor de ouders van de leerlingen der Chr. Nat. school te Haamstede gister avond heeft gesproken de heer Sinnema, hoofd der Chr. B.L.O.-Oranjeschool te Klundert. Aan de hand van enkele filmstroken besprak hij het B.L.O. De heer P. J. v. d. Berg, hoofd der school sprak over het nut van de Chr. Beroepskeuze. In het schrijven aan de Tweede Ka mer wordt het standpunt ingenomen, dat de poiiiie-organisatie, gezien haar taak, zich moet aansluiten bij het ge decentraliseerde bestuursstelsel. Daar om kiest de Vereniging in principe voor de gemeentepolitie, met behoud overigens van de Rijkspolitie in het geheel van de politie-organisatie. De Vereniging wenst de plaatselijk uitgeoeiende politietaak onder de een hoofdige leiding van de burgemeester te stellen. Met de overwegende positie, die aan de procureur-generaal is toe gekend, miskent het ontwerp de fei telijke eenheid van de politietaak. De meer-hoofdige bevoegdheden doen tekort aan de eenheid van de lei ding door de burgemeester en daarmee tevens aan duidelijke gezagsverhou dingen. Het wetsontwerp houdt een afwijziging in van de taak van de bur gemeester als plaatselijk hoofd van de politie en doet afbreuk aan diens po sitie. In het adres wordt verder stelling genomen tegen de in het ontwerp ge handhaafde territoriale scheiding tus sen Ryks- en Gemeente-politie. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten sluit in haar adres aan de Tweede Kamer aan bij de opzet, die aan haar eigen ontwerp-politiewet ten grondslag ligt. Dit ontwerp werd in Januari 1953 aan de minister van Bin nenlandse Zaken aangeboden. CASABLANCA, 19 Nov. De Fran- I se politie heeft vanmiddag in de nieu- I TC Arabische wijk van Casablanca van I haar vuurwapens gebruik gemaakt, I toen een menigte de politie en groe- I pen arbeiders aanviel. Volgens de I jongste berichten zijn twee Marokka- ta gedood en twee gewond. Onmid- I dellijk na dit incident zijn de politie de veiligheidstroepen gealarmeerd. I Er werden o.m. posten ingericht op de "egen van de Arabische naar de Eu ropese wjjk en verkenningsvliegtuigen I ragen laag over de Arabische wijk om I bewegingen van groepen betogers ue zich daar vormden, te volgen. I Uit de gehele politieke ontwikkeling I jn West-Duitsland blijkt, dat de moei- I jjjkheden voor Adenauer steeds gro- I ter worden. I De vier verdragen van Parijs zijn nu I b handen gesteld van de Bondsraad, I waar Bondskanselier Adenauer de eer- I ste ernstige hindernis in de komende I drie weken zal moeten nemen. I De vooruitzichten voor aanvaarding I van het Saarverdrag door de Bonds- I raad worden steeds slechter. I Vandaag heeft ook nl. het stedelijk I parlement van Hamburg zich tegen de I huidige tekst uitgesproken en aanvul- I ling van het verdrag door protocollen I verlangd. De houding van twee door I de coalitie van Bonn geregeerde lan- I den in de Bondraad is daardoor twij- I (elachtig geworden. Drie socialistische I landen zullen het accoord verwerpen en men neemt daarom aan, dat de Bondsraad, die de verdragen op 10 De cember moet behandelen, op nieuwe onderhandelingen met Frankrijk zal aandringen. De Bondsdag zal volgens het opge- Itelde tijdschema op 16 en 17 Decem ber het ratificatiedebat beginnen, dóch een beslissing over de ratificatie is eerst in Januari te verwachten. Voor dien zullen, nog Frans-Duitse onder handelingen over enkele, nog niet ge definieerde bepalingen van het ver drag moeten worden gevoerd en men hoopt, dat daarbij ook aan de hier het Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. tributie van 25.per jaar. B. en W. overwogen o.m., dat het nodig kan zijn, dat de gemeente als eigenares van enkele molens bepaalde adviezen van een deskundi ge instantie krijgt. DE CONSUMENTENBOND. De bewindsman heeft veel waarde ring kunnen horen over zijn uitsteken de redevoering, die hjj in eerste ter mijn had gehouden. „Een helder en boeiend betoog”, zo was de algemene mening, die niet onder stoelen of ban ken werd gestoken. Zelfs de socialist Nederhorst voelde zich in deze phase van de conjunctuur volkomen thuis in de „frisse lucht economie”, die de mi nister thans voorstaat. Hij vond die beter dan de behoedzame politiek, die de K.V.P. voorstond en die er op neer komt, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met het aanpakken van de prijzen. Hoeveel waardering er ook was op één punt moest prof. Zijlstra de vaan strijken. Het betrof de consumenten bond. De heer Koersen (K.V.P.) had bezwaar tegen de subsidie van f 30.000 aan deze bond, omdat deze niet vol doende representatief is. Vele ambte naren maken er deel van uit en tevens richt de bond zich te veel tegen de producenten. Subsidieverlening zou be tekenen dat de bond kan rekenen op de steun van de overheid. Dat ging de heer Koersen nu juist te ver, omdat naar zijn mening de consumentenbond de P.B.O. ondergraaft. D. P.B.O. gaat uit van samenwerking, de consumen tenbond van strijd, zo kan men zijn I NEW YORK, 19 Nov. De Pana mese afgevaardigde bij de V.N. Mora les, heeft in een gesprek met secreta- ris-generaal Hammarskjoeld gezegd, dat Panama van plan is het interna tionaal recht te volgen en de zaak van aanhouding van een aantal walvis vaarders aan de organisatie van Ame rikaanse staten voor te leggen. Peru heeft de schepen, die onder Panamese slag voor de Griekse reder Onassis voeren, deze week aangehouden. BONN, 19 Nov. Het Westduitse Kabinet heeft vandaag de Parijse Verdragen goedgekeurd. Over het Saaraccoord werd echter geen over- jjnstemming bereikt. De vier liberale ministers hebben hun goedkeuring niet willen geven. Ook het Belgische Kabinet heeft de ratificatie van de overeenkomsten van Parijs goedgekeurd. De volgende maand zullen de Verdragen in je Belgische Kamer worden behandeld. Men verwacht dat het betref fende wetsontwerp in beide Huizen een grote meerderheid zal ver werven. de Visser te Hansweert in de Vroonlandseweg te Ka- pelle. Laagste inschrijver was de fa. Gebr. Nolet te Hansweert voor 17.569. DAT gistermiddag te Axel in de buurt van Kijkuit een Belgische vrachtauto tijdens het achteruitrijden in bot sing kwam met de voorge vel van het pand bewoond door de heer Dieleman. Het gevolg was, dat de hoekge- vel en het raamkozijn ge deeltelijk in de voorkamer terecht kwamen, waar de vrouw des huizes juist aan het stoffen was. Alles liep zonder persoonlijke onge lukken af. In de Bondsdag kan Adenauer van een enkelvoudige meerderheid ook voor het Saarverdrag zeker zijn, daar niet alleen zijn partij, de C.D.U. doch ook de Duitse partij bereid is I hetgeen uiteindelijk ongetwijfeld oor haar stem er aan te geven. Wanneer log zal veroorzaken. DAT B. en W. van Mid delburg de raad hebben voorgesteld mr. J. A. Heijse per 1 Januari a.s. te herbe noemen als lid van de com missie van beheer over de sportterreinen. DAT gisteravond bij de Vlakebrug op de splitsing van de Rijksweg en de weg naar Hansweert een aanrij ding heeft plaats gehad tus sen een personenauto, be stuurd door R. de W. uit Leiden en een vrachtauto uit Breda. De personenauto werd hierbij vrij ernstig be schadigd, maar overigens liep alles goed af. DAT gisteravond in hotel „De Zwaan” te Kapelle de aanbesteding plaats vond van het bouwen van een woning voor de heer A. S. Een dezer dagen werd deze officiële foto net Koninklijke Paar gemaakt. Foto Meyboom BONN, 19 Nov. Vier nieuwe over vallen in één nacht hebben de schrik nog meer om de harten der Duitse automobilisten doen slaan, die zich in de late uren in de buurt van Keulen of Düsseldorf op weg moeten begeven. Twee der vier werden volgens het be proefde recept uitgevoerd; de andere twee waren meer van het klassieke genre der beroving van misleide taxi chauffeurs. De brutaalste rovers, twee jongemannen, die de taxichauffeurs niet alleen zijn geld ontstalen, doch ook nog zijn wagen, werden in Wup pertal gegrepen. Een andere groep gangsters, die op de autobaan nabij Keulen opereerde, heeft door haar slor dige werk een grote buit gemist. De mannen hielden een handelaar in ju welen aan en waren zozeer verheugd over het feit, dat deze bijna duizend mark kon afdragen, dat zij geen tijd namen voor een grondige inspectie van de wagen. Daarin lag nog een zak met edelstenen en wanneer de rovers deze bemachtigd hadden, dan hadden zij voorlopig enkele weken rust kunnen nemen. Rust wordt hun overigens door de politie niet gegund. De controlepos ten, die nu alom op de autowegen staan opgesteld,zien er uit als mili taire posten in volle oorlogstijd. Zij zijn in drie afdelingen ingericht: een waarschuwende, een controlerende en een (zo nodig) schietende. Zulk een contrölepunt is in werkelijkheid een fel belichte wegstrook van 150 meter lengte, waarbinnen de auto mobielen door alle mogelijke hek werken moeten slingeren. Met vier machinepistolen is iedere post ge wapend. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 19 Nov. Minister Zijlstra is voor de tweede maal nog eens uitvoerig ingegaan op het vraagstuk van de kartelafspraken, dat nauw ver bonden is aan de onderlinge concurrentie. Was de bewindsman niet te abso luut?, zo hadden de K.V.P.-ers Jansen en Blaisse gevraagd. Ach, het was een hartekreet, aldus het antwoord van de minister. En een hartekreet is altijd iets eenzijdig. Natuurlijk kan een kartelbeleid goed zijn. Maar dit beleid moet geval voor geval bekeken worden. Ik ben echter bezorgd over de mate, waarin het kartel zich heeft uitgebreid en ik ben er van overtuigd dat de ontwikkeling in ons land op dit gebied te ver gaat. Mijn algemene indruk is, zo vervolgde prof. Zijlsi.ru, Hat de starheid van de prijzen naar beneden en naar bóven niet geheel symetrisch is. Natuurlijk gaf hij toe dat het tijdperk van de ongeremde concurrentie voorbij is. „Maar ik weiger de conclusie te trekken dat over de gehele linie prijsregelingen en prijsafspraken nodig zijn”. Van verschillende kanten uit de betoog in het kort samenvatten. Kamer de middenstandsspecialis- bovendien is er dan nog een Huishoud- ten voorop werd er bezwaar ge maakt tegen de Kabinetsbeslissing om de minimum- en maximumprij zen voor brood af te schaffen. Minister Zijlstra beloofde nu om de bezwaren in de ministerraad naar vo ren te brengen, voordat de genomen beslissing uitgevoerd zal worden. Ook beloofde hij een nota over dit pro bleem. DAT de bazar, die door de meisjesvereniging „Draag elkanders lasten” te Bergen op Zoom is gehouden, een groot succes is geworden, zodat er een goede op brengst is. De namen van twee van de drie póppen werden geraden. Dé Axelse pop heette Aagje, de Wal- cherse pop Leuntje en de DIGNE, 19 Nov. In het proces- Dominici is vandaag een mysterieuze persoon ter sprake gekomen, die vol gens een getuigeverklaring op de avond van de moord op de Drummonds de kampeerplaats van het Britse ge zin zou zijn gepasseerd. Deze persoon, die een pak op de rug zou hebben ge dragen en een lang voorwerp, gelij kend op een geweer of een hengel bij zich had, heeft men niet kunnen op sporen. De man zou lang en zeer ma ger zijn geweest en een donker cós- tuum en een zwarte baret hebben ge dragen. De publieke belangstelling in de rechtszaal was groter dan ooit. Vele verslaggevers, die het gesprokene niet konden verstaan, verlieten hun plaat sen om meer naar voren te gaan. Som mige van hen kropen zelfs tot aan de voeten van de rechters. Tot dusver zijn twaalf van de 74 getuigen gehoord, De advocaten zijn van oordeel, dat het proces waarschijn lijk tot het midden van de volgende week zal duren. DJAKARTA, 19 Nov. „Van de verklaring van de Nederlandse minis- van Buitenlandse Zaken is niets «aar. Opstellen kan iedereen schrij- I ’W. Het is de bedoeling van Neder- I Md aan de vooravond van de bespre- I Mg van de kwestie West-Irian in de “igde Naties, een voor Nederland j^stlge stemming te kweken, om in I v.Ligeschil sterker te staan”. Aldus ’«baarde dr Tobing, de Indonesische I naUlls^er van Voorlichting, officieel I aanteiding van de jongste Neder- anase verklaring over de infiltratie op I w/jUJne.a' De minister wist niets I vo i,i eze infiltratie af en noemde de '«Klaring ongelooflijk. ion§ste Nederlandse nota “ver het mishandelen van de gevan- !jnnea zei de minister: „Onze Rege- S heeft hierop reeds duidelijk ge- S geantwoord. Wij hebben de I °.R terdege onderzocht en op dat I se^d”0^ WaS °ns antwoord geba- Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Goes, L. Vorststr. 2438. Giro 274289. Vlissingen: Nieuwstr. I ^°fof*'326; Middelburg: Korte I 35- Tel- administratie I Tel redactie 2347; Ter- uzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: so^coto,re NV- W&DOORN, 19 Nov. Prinses het t nmina heeft vanmiddag op paleis siaandP° Jen ui^ twaalf personen be- hondPPj ,putatie ontvangen van de zich eni, V uchtelingen uit Triëst, die „Ton ‘ge waken geleden, dank zij de hebben ^riëst”-actie, in Nederland kunnen vestigen. borden6!)11 onSe<iwongen onderhoud duurde pk on8eveer anderhalf uur athaalH n Waarbij de gasten werden aala op thee en cehalr DAT te Souburg onder i voorzitterschap van de heer M. A. v. d. Putte de A. R. kiesvereniging „Luctor et Emergo” bijeen kwam. Spr. was de heer J. Lodder, dis- trictsbestuurder van de C. MJ3. met als onderwerp „De komende ouderdomsvoorzie ning”. Hij belichtte dit vraagstuk vanuit het pro gram van actie en het be ginselprogram der partij. Een drukke bespreking volgde. P

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1