DE JACHT OP DE AUTOROVERS LOONRONDE MAG IN HET Afschaffing minimumprijs brood Onmiddellijk onderhandeling met de Russen ALGEMEEN NIET WORDEN DOORBEREKEND Minister Zijlstra vraagt bezinning op komende tweede industriële revolutie LAGERHUIS AANVAARDT PARIJSE VERDRAGEN Welvaartsstijging geeft ruimte Ook dienstplicht voor luchtwachtdienst Gewijzigd Westelijk atoomvoorstel Regering vraagt opnieuw onderzoek Ill Alleen investeringen in de diepte zijn wenselijk willen handhaven. Arrestatie van Katholieken in Argentinië Westduitse socialisten wensten: Linkse socialisten stemden niet Djakarta krijgt gratis situatieschets Maar Adenauer’s Coalitie (dit keer eensgezind) wees voorstel af Het net gaat dicht 1 Socialistisch Engels „Schaduwkabinet” Positie van Rusland verzwakt De eerste van de negen 10 Eisenhower en Dulles menen: De mishandelingen in Indonesië. PROTESTANTS CHRISTELIJK.BLAD VOOR ZEELAND Wisjinsky zal voor stemmen. DE BILT ZEGT: Rustig weer. In enkele regels melden wij nog «rf •F Ik 10e JAARGANG, No. 2942 avond. gjjchdflg Hoof":' Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord uitwijken voor een motor, terwijl uit tegenovergestelde richting een personenauto kwam aanrijden. Maar beter lijkt het ons om van daag even bepaald te worden bij de grote watersnoodramp in 1421, de St. Elisabethsvloed. DAT burgemeester en me vrouw Bolkestein alle deel- en deelneemsters aan de sportuitwisseling met Folkestone hebben uitgeno digd tot een reünie in de Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis op Donder dagavond 25 November a.s. afwijzend werd beschikt op het verzoek van het bestuur der Chr. school te Moriaans- hoofd om gelden beschik baar te stellen voor de bouw van een nieuw gebouw. De meerderheid van de raad was van mening, dat het zwaar beschadigde schoolge bouw nog wel kon worden gerestaureerd. Het schoolbe stuur was daarop in beroep gegaan bij G.S. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE veerde, vond hij daarbij de regerings partijen in gesloten front tegenover zich. In een korte proeedure-debat werd een bespreking van het voorstel van de hand gewezen. De Duitse politie op de verkeerswegen die order heeft te schieten op elke automobilist, die geen gehoor geeft aan een bevel tot stoppen een order, welke reeds twee doden eiste trekt het net om de bende bandieten, welke de Duitse verkeerswegen onveilig maakt, langzaam maar zeker dicht. De mannen op onze foto, waarvan er één bezig is met het onderzoeken van papieren van een aangehouden auto mobilist, maken deel uit van het ware politieleger, dat op het 1300 mijl lan ge verkeerswegennet is neergestreken in een massale poging de rovers die vooral de laatste weken zeer actief zijn geweest, onschadelijk te maken. Wat de omvang van deze dieventerreur is, moge blijken uit het volgende: In de eerste drie nachten van de uitgebreide jacht konden 62 gestolen wagens wor den teruggegeven aan de eigenaars. 174 chauffeurs werden bovendien dronken achter het stuur aangetroffen en 48 personen, die door de politie al lang werden gezocht, werden nu ge vonden. CONJUNCTUUR. Een klein vleugje tegenwicht in de conjunctuur en dan is de spanning op de arbeidsmarkt verdwenen. Men moet niet vergeten, zo vervolgde de minister, dat alleen in West-Europa sprake is van hoogconjunctuur. De conjunctuur in de V.S. kan men nog steeds aarze lend noemen. DEN HAAG, 18 November. Aan gezien de aanmelding van gegadigden voor het korps luchtwachtdienst on voldoende is, wordt in regeringskrin gen het invoeren van een burgerdienst- plicht overwogen. Zoals bekend beston den reeds plannen om ook de burger- dienstplicht in te voeren voor de bezet ting van de mobiele colonnes van de B.B. Deze mededeling doet de minister van Oorlog en Marine in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Ver slag van de begroting van Oorlog. DAT de ringsecretaris van het C.J.M.V. op Schouwen- Duiveland een bedrag van 100.heeft ontvangen van de C.J.M.V. te Loosdrecht. Het geld zal worden ver deeld over de zwaarst ge troffen afdelingen op het ei land. DAT Ged. Staten een raadsbesluit van Kerkwerve hebben vernietigd, waarbij DAT de korfbalvereniging Vios te Krabbendijke een bazar organiseert, ter ver sterking van de kasmidde len. De bazar begint van- NEW YORK, 18 November. Da zeven landen die de resolutie in de por litieke commissie over atoomkracht voor vreedzame doeleinden hebben lij* gediend, bereikten vandaag overeen stemming over enkele wijzigingen, djê zeker aanvaardbaar zullen zijn voor dé Russen. Cabot Lodge, de Amerikaans# afgevaardigde noemde de tekst ongé- woon geslaagd. Wisjinsky heeft gezegd, dat hij het voorstel aanvaardbaar vond, Wisjinsky wil namelijk het Interna^ tionaal Bureau direct onder de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties plaatsen. (Hiertegen heeft het Westen grote bezwaren omdat in dit geval het Bureau door het vetorecht gedupeerd kan worden Red.) Het Westen heeft nu in de gewijzigde resolutie voorge? steld dat het Internationaal Bureati moet onderhandelen over een passende vorm van overeenkomst met de Ver enigde Naties. BONN, 18 November. Opnieuw hebben de Westduitse socialisten in de Bondsdag een vergeefse poging gedaan om een debat over de buitenlandse politiek uit te lokken. Zij verrasten vanmiddag de Bondsdag plotseling met een voorstel, waarin van het parlement werd verlangd, dat het zich voor on middellijke nieuwe besprekingen tussen de vier bezettende mogendheden over Duitslands eenheid zou uitspreken. Zulke besprekingen zouden volgens de socialisten moeten voorafgaan aan de door de Sowjet-Unie voorgestelde al gemene Europese conferentie over een veiligheidsverdrag. De socialisten namen dit initiatief, omdat volgens hen het gevaar be staat, dat na verwezenlijking van de besluiten' der Parijse conferentie succes belovende onderhandelingen over hereniging van Duitsland voor onafzienbare tijd onmogelijk zouden kunnen worden. Het socialistische voorstel heeft ter stond het politieke raderwerk op gang gebracht. Dr Adenauer liet zijn kabinet en de leiders der fracties van de regerings partijen bijeen komen om een eenvor mig antwoord der coalitie op het so cialistische voorstel te formuleren. Het gelukte hem daarbij overeenstemming te verkrijgen over het inzicht, dat een debat op dit ogenblik niet gewenst is. Toen de socialist Wehner aan het ein de van de zitting van de Bondsdag dan ook het verzoek om het socialistische initiatief op de agenda te zetten, mot' (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 18 Nov. Minister Zijlstra heeft vandaag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat het Kabinet besloten heeft met de maximumprijzen voor het brood ook de minimum-prijs af te schaffen. De minister argumenteerde, dat het bewijs niet is geleverd, dat door de af schaffing van de minimumprijs de ab solute chaos zou ontstaan. Mocht er er gens ongewenste concurrentie ontstaan, dan kan altijd nog bekeken worden wat er plaatselijk moet gebeuren. De regering wil op de duur van de maximum- en minimum-prijzen af om dat de politiek van de regering gericht is op krachtige middenstandsbedrijven. De minister deelde verder mee, dat hij het wel eens wilde proberen met de Consumtenbond, hoewel hij toe gaf dat het de taak van de minister is me de de belangen van de gebruikers te behartigen. Daarom kon hij de be zwaren van de Kamer om een subsidie te verlenen van f 30.000.wel be grijpen. DE BILT, 18 Nov. In de ochtenc hier en daar mist. Overigens over he algemeen veel bewolking met in he Noorden van het land kans op wa lichte regen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lager. DAT gisteren de kapitein van de Ye 75, de heer Van Es, in de haven van Yerse- ke een vreemde vangst heeft gedaan. Hij haalde nl. een splinternieuwe sportfiets bo ven water. De buit is in handen gesteld van de poli tie. DAT door de buitenge woon grote aanvoer van wulken van de Waddenzee alleen gisteren kwamen er 26 zakken aan de prijs is gedaald tot beneden de gulden per kg. Maar als we praten over investe ringen in de diepte moeten we niet vergeten, zo vervolgde minister Zijl stra, dat we in de wereld staan in de vooravond van een tweede indus- triëlerevolutie. We zien de ontwik keling van kunststoffen (plastic), van de atoomenergie voor vredes doeleinden en het zal mogelijk wor den dat de gehele electrischeinstal latie van een fabriek door een paar arbeiders electronisch bestuurd wordt. Als deze ontwikkeling zich doorzet, die uiteraard veel geld kost, krijgen we te maken met ernstige overgangsproblemen van sociale en economische aard. Het zal betekenen dat er minder arbeiders nodig zijn. Het aantal vrije dagen kan waar schijnlijk groter worden. Dat is op zichzelf reeds eeri probleem en het is daarom goed dat wij ons vroegtijdig VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. WASHINGTON,, 18 November. President Eisenhower en minister Dul les hebben vandaag gezegd te geloven, dat de Russen moeilijkheden ondervin den met hun communistische bondge noten. Het gevolg hiervan is dat de po sitie van Rusland zwakker wordt. In de Senaat vat de mening post, dat de Verenigde Staten bezig, zijn een krachtiger positie in te nemen in de behandeling der wereldvraagstukken. DAT gisteravond de 86- jarige weduwe Van L.B. te Serooskerke (W.) is aan gereden en met enkele hoofdwonden naar het zie kenhuis te Middelburg moest worden gebracht. De oude vrouw was uit de bus ge stapt en stak bij het ge meentehuis van Serooskerke de straat over. Op dat mo ment kwam de motorrijder B. uit Vrouwenpolder aan gereden, die de vrouw te laat bemerkte. In deze toestand van hoogconjunc tuur is er minder reden voor kartel afspraken en prjjsadviezen. De laatste tonronde was een welvaartsloonron- de. Deze moet dus ten laste komen van de winsten. Momenteel onderzoekt men bedrijfstaksgewijs of de 6 pCt loonsverhoging doorberekend mag worden. In het algemeen zal dit niet het geval zijn, maar uitzonderingen lullen waarschijnlijk niet achterwege kunnen bleven. Minister Zijlstra over weegt in ieder geval om een beschik king uit te vaardigen dat de haarden- en kachelindustrie de loonronde niet mag doorberekenen. En ook zal speci aal gelet worden op die industrieën, die produceren voor de bouwnijver heid, zoals de steen-, de dakpannen en ae gresbuizenindustrie. De bewindsman grondde zijn stel ling dat de loonronde in het algemeen niet doorberekend mag worden op het feit, dat ten opzichte van 1938 op dit ogenblik ruimte is voor een welvaarts stijging van 5 a 10 pCt per hoofd van ie bevolking. Dit is dus de totale wel vaart, die nog per inwoner beschik baar is. Maar deze stelling zegt uiter aard nog niets over de verdeling van ieze welvaart. In het algemeen is de loonsverhoging dus te dragen door het bedrijfsleven. De oude industrieën zul len echter het sterkst gebukt gaan on- der concurrentiedruk. Wil men de welvaart kunnen handhaven en op voeren dan moet voldaan worden aan twee voor waarden: opvoering van de Productiviteit en de verbetering van bet exportpakket. DEN HAAG, 18 November. De Nederlandse regering heeft gisteren weer een nota verzonden aan de Indo nesische regering, waarin alle in een vorige nota reeds gesignaleerde on rechtmatige handelingen tegenover de Nederlandse arrestanten weer worderi genoemd. Het verstrekte antwoord op de nota van 18 October wordt onvol doende geacht. Opnieuw vraagt de Nederlandse re gering een onderzoek naar de juistheid van de klachten over de mishandelin gen. Om het onderzoek te vergemakke lijken heeft de Nederlandse regering bij de nota een situatieschets ingeslo ten. Op deze schets is de ligging aan gegeven van de vijver, die aan de weg naar Lembang ligt en waarin Neder landse arrestanten werden onderge dompeld om bekentenissen af te dwin gen. Ook in deze nota wordt weer een ga rantie verzocht dat de familieleden vat} de getuigen in het proces Schmidt ge* vrijwaard worden van repressailles. De ontvangst van deze gevraagde toezeg- gin wordt gaarne op korte termijn te gemoet gezien. Het is mijn vaste voornemen, aldus prof. Zijlstra, om in de raad van minis ters van de K.S.G. steeds tegen deze ontwikkeling te protesteren. Wij moe ten de strijd voeren voor de openheid van deze gemeenschap. Nu het in K.S.G.-verband niet kan, zal in Bene- luxverband getracht worden om tot een gemeenschappelijk conjunctuurbe leid te komen. Een supra-nationaaï gezag voor de Benelux moet een sluit stuk zijn van de ontwikkeling. Het is niet verstandig het gevoerde beleid in die boven-nationale richting om te buigen. LONDEN, 18 November. De Labourfractie in het Lagerhuis heeft vandaag de twaalf gekozen leden van haar „schaduwkabinet” aangewezen. Onder de gekozenen bevindt zich slechts één aanhanger van de linker vleugel onder Bevan, namelijk de oud-minister van handel, Harold Wil son. Wilson nam Bevans plaats in, toen deze in April aftrad uit protest tegen de politiek van steunverlening aan de Westduitse bewapening en het verdrag voor Zuid-Oost-Azië. Uit het resultaat van de stemming door de 194 leden der fractie blijkt, dat alle vroegere leden van het „scha duwkabinet” zijn herkozen, Er waren 35 candidaten. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is gisteren in Oslo aangekomen voor een staatsiebezoek aan Noorwegen. Hij werd aan het station door Koning Haakon begroet. LONDEN, 18 Nov. Het Britse Lagerhuis heeft als eerste Parlement vandaag de Parijse Verdragen goedgekeurd met 264 tegen vier stemmen. De stemming over de Verdragen was geëist door enkele linkse socialisten en pacifisten. Bevan en zijn aanhangers behoor den tot degenen, die zich van stem ming onthielden. Tijdens het debat zei Churchill dat het de politiek van de Regering is om met alle bemiddelen de bekrach tiging van de Verdragen te bevorde ren. Immers, dan kan aandacht be steed worden aan de verhouding met Rusland. De linkse socialist Bevan drong er op aan, dat tussen de bekrachtiging en de inwerkingtreding van de Verdragen stappen zullen worden ondernomen om te komen tot onderhandelingen met de Russen. Hij was er van overtuigd dat de Russen hun houding ten opzichte van de vrije verkiezingen in West- verDinJïnJ Het vóórspellen van het conjunc- tuurverloop is een hachelijke zaak. Men kan zich daaraan beter niet wa gen. Het enige wat de regering kan zeggen, is dat op dit moment het niet verstandig zou zijn om maatregelen te nemen, die leiden tot nieuwe investe ringen. Kan de K.S.G. een conjunctuurpoli- tiek voeren? In theorie wel, maar de bewindsman vreesde brokken te zullen maken, door daarvoor te pleiten. De Kolen- en Staalgemeenschap verkeert door de Parijse accoorden in een situa tie, waarin zij uiterst behoedzaam moet manoeuvreren. Haar ontwikke ling is moeilijker dan ooit. Steeds ster ker worden de krachten, die drijven naar een gesloten gemeenschap. Zij willen van de K.S.G. een soort super- kartel maken. INDUSTRIëLE REVOLUTIE. rwMS^aa^. Nederland in 1954 in eco- haas a °Pz*cht; Bat was de centrale de minister in zijn redevoe- i'hook Twee feiten staan vast: er I BiatevCOn^unc'-uur en er is een zekere ïthandhaafaelVrart- Ee welvaart kan I r*hg van j “lijven door een opvoe- I Merino de Pr°ductiviteit en een ver- I omVkn de ruilkracht. Het is dus I ere Pr°ducten op de we- I k«de te brengen, die voor een I tw Verkocht kunnen worden. I BitUwekae-< factoren vragen echter I j aa'sinvesteringen, investe- I bfigen ’«•- ie diepte” nl. Deze investe- I biiv er ,n arbeidsbesparend. Zij I -^;,„8encht °P rationalisatie. En I t"'1 be kw.lJ°.°dzaktli.)k omdat het gaat I «Hteit als we onze welvaart Duitsland zouden wijzigen. Hij waar schuwde dat Engeland, wat de bewa pening betreft, niet te grote lasten op zijn schouders zou nemen. Bevan zei dat hij kon sympathiseren met degenen, die een grote afkeer van de Duitse herbewapening, hebben, maar hij zag evenwel geen ander alter natief. De minister van Buitenlandse Za ken zei nog, dat hij het optimistisch standpunt dat de dingen zo heel veel beter in de wereld waren geworden niet kon aanvaarden. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 18 November. Heeft het Nederlandse bedrijfsleven rich wel voldoende losgemaakt van de jaren van verstarring, die achter ons liggen? Beseft het wel dat we nu eindelijk in een meer normale toestand zijn gekomen? Men krijgt wel eens de indruk dat het bedrijfs leven er niet meer van doordrongen is en dat concurrentie noodzakelijk is. Het lijkt er wel eens op, dat onze ondernemers van mening zijn dat prijsconcurrentie moreel niet meer door de beugel kan en dat zij on verbiddelijk moet leiden tot prijzenoorlog. Maar deze stelling kan een vlucht uit de eigen verantwoordelijkheid van de ondernemer zijn. Voor zover mogelijk moet hijzelf zijn prijzen vaststellen en niet afgaan op onderlinge prijsadviezen of kartelafspraken. Uitzonderingen mogen geen regel zijn, zo zeide vanmiddag minister Zijlstra in de Tweede Kamer in een voortreffelijke verdediging van zijn begroting van Economische Zaken. v kyOiujLjiSGJE. 0p veizoex van de heren Hazen- bosch (A.R.), Roemers (Arb.) en «elter (K.N.P.) om nu eens een een- ïoudige uiteenzetting te geven over ®flatie en deflatie voldeed minister i "Dlstra kennelijk met veel plezier. College geven ligt hem nu eenmaal Wekend. En hjj doet dat zo, dat «orgewinterde Kamerleden, die toch 'wal beschikken over een behoorlijke ®>nomische kennis, ademloos zitten te Weren. Een wanverhouding tussen de totale 'taa8 en het totale aanbod kan mfla- W of deflatoire spanningen oproe- ra. Dat was de definitie waar de mi- “Ster van uitging. Momenteel dreigt totale vraag (zowel de binnenlandse buitenlandse) boven onze productie 1 te gaan. Dat is inflatie. Dat is een «tenschappelijk begrip. Wat moet er dank11 worden als de vraag groter is i aanbod? De productie uitbrei- kan niet in de huidige situatie. De wuctie-capaciteit is vol. Kan men de kbesnoeien? Dat is ook moeilijk, ^tenlandse vraag hebben wij niet aia» aand en de binnenlandse vraag Vaor een deel. Men zou dus de I ten n estedingen kunnen inkiim- 'iniic k '“krimping van de binnen- I gin? beste<hngen leidt echter tot stij- I buitJT1 de buitenlandse vraag. En die I dse vraaS is afhankelijk van I land oaom'sche toestand in het buiten- I 0n<k- ax ook van onze exportprijzen. Shn? ‘JSpeil vr'j laag. En daarom I órnfci n!et te verwonderen, dat het be- I kndPeven steeds kans ziet verschil- I lenen kostenetementen door te bere- geldt het volksrijmpje: Sint Elizabeth zegt het an Wat de winter wordt voor een [man. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” Ldkantoor: Goes, L. Vorststr. H 90 Tel. 2438. Giro 274289. Vlissingen: Nieuwstr. f 326; Middelburg: Korte H' .tr' 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- *ieuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: verbaan Cointre N.V., DAT de A.R.-kiesvereni ging te Krabbendijke haar eerste vergadering van dit seizoen heeft gehouden. Spreker was de heer P. Boon, die een causerie hield over het reorganisatierap- port van de A.R.P. Er volg de een goede bespreking. BUENOS AIRES, 18 Nov. De po litie van Argentinië heeft vandaag in het hoofdkwartier van de Rooms Ka tholieke organisatie in Cordoba negen personen, o.w. de adviseurs van de or ganisatie gearresteerd. Een grote hoe veelheid literatuur en vlugschriften zijn in beslag genomen. Verder heeft de politie de meeste centra van onafhankelijke organisaties in verschillende steden gesloten. Ook is bevel gegeven tot sluiting van het Katholiek Atheneum van de Universi- teit van Cordoba en van Santefe. DAT de heer R. Nonne- r.es, hoofd van de Prinses Ireneschool te Middelburg, op interessante wijze een en ander heeft verteld over het buitengewoon lager onder wijs. Hierbij werd een klei ne tentoonstelling, mede vaifc nemers werk door de leerlingen der B.L.O.-school gemaakt, ge houden. Dit gebeurde op ’n ledenvergadering van de Ver. tot Stichting en In standhouding van een Chr. school te Westkapelle. Tij dens deze vergadering, die gisteravond plaats had, werd de voorzitter, de heer H. Wouters, met algemene stemmen herkozen. DAT gistermiddag op de ’s Heer Hendrikskinderen- dijk te Goes een jeep van de fa. S., tegen een boom is gereden. De bestuurder, de heer V. d. L., kwam met zijn hoofd door de voorruit te recht, doch liep slechts wei nig letsel op. Een en ander gebeurde toen de jeep moest bezinnen op de gevolgen van deze ontwikkeling. '£S:’

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1