is een meer, maar Herziening belastingwetgeving tijdrovend karwei VLIEGENDE SCHOTELS EN THEOLOGISCHE VRAGEN. Voogdijraad, geen justitiële organisatie sociale instelling. Koninklijk bezoek aan ziekenhuis. Een bekende klank, die nieuwe inhoud kreeg. Watersnoodschade op 1 Januari 1957 afgewikkeld. Gemis aan Medisch Opvoedkundig Bureau doet zich ook hier gevoelen. „Moge die dag nooit komenI” i Verlaging der vermogensbelasting in het vooruitzicht gesteld /T\ IbayerI ,.NUT EN GENOEGEN” te Aagtekerke, 60 jaar Bleef K. N. M. I. in gebreke ZEEUWSCH DAGBLAD Ontwerpen voor negen nieuwe wetten Minister v. d. Kieft deelt mee: Onvoldoendegewaarschuwd, menen Kamerleden. Zingen houdt je jong. bij hoofdpijn, verkoudheid, griep en reumatiek. Zondeval. Groot gevaar. - pagina 9 13 November 1954 Üna j Ingezonden Mededeling (adv.) de 4 rigent is de heer F. Bakker. De achterstand in de aanslagregeling Inkomstenbelasting en vermogensbelas ting is nagenoeg geheel Ingehaald, zo deelt de minister mee. Het streven is om jaarlijks omstreeks 1 Juli een be gin te maken met de aanslagregeling over het laatst verlopen kalenderjaar. Verdere vervroeging van dit tijdstip is niet mogelijk. ’s-GRAVENHAGE, 13 Nov. De herziening van onze belastingwetgeving wordt een tijdrovende karwei, zo deelt minister Van de Kieft in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mee. De commissie, die zich met dit werk heeft belast, heeft echter reeds kans gezien een rapport op te stellen, dat ver gezeld ging van een negental belastingwetten met memorie van toelichting. Zij hebben betrekking op een algemene wet inzake Ryksbelastingen, commis sarissenbelasting, dividendbelasting, inkomstenbelasting, loonbelasting, perso nele belasting, vereveningsheffing, vennootschapsbelasting en vermogensbelas ting. Binnen enkele maanden kan de indiening van een ontwerp voor een alge mene wet door de Staten-Generaal tegemoet worden gezien. IN ’T VERSCHIET. Minister v. d. Kieft zegt verder, dat het vraagstuk van de tarieven voor on- gehuwden zijn belangstelling heeft. Hij meent echter, dat een herziening van dit tarief beter besproken kan worden bij de komende gedachtenwisseling over de verlaging van de inkomsten- en loon belasting, die deze week door hem in het vooruitzicht Is gesteld tegen 1 Juli 1955. s-GRAVENHAGE, 12 Nov. - In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer heeft de minis ter van Financiën meegedeeld, dat er naar gestreefd wordt alle geval len van watersnoodschade vóór 1 januari 1957 af te wikkelen. In vrijwel alle herstelgevallen is nu een ruim voorschot verstrekt. OMZETBELASTING. Wat de omzetbelasting betreft deelt de minister nog mee, dat de toegezegde verlagingen in het weelde- en tussen- tarief, nog enige tijd zal worden uitge steld. Het ligt n.l. in het voornemen om nog tot andere verlagingen over te gaan en de regering wil met het uitstel ver mijden, dat in korte tijd tweemaal over eenzelfde zaak door de Kamers moet worden gesproken. Maar juist omdat dit alles in de laat ste jaren zo belangrijk geworden is en de Voogrijraad ondanks dat in de be slotenheid, waarin dergelijke zaken be horen te worden behandeld, het werk doet, Is het goed een en ander eens nader te berichten. Dat was ook de reden, waarom de secretaris van de Voogdijraad, mr P. v. d. Woude, samen met zijn plaatsvervangster, mej. Roder, bereid was nadere inlichtingen te ver strekken. Het Is de bedoeling van de wetsontwerpen, die momenteel bij de Staten-Generaal aanhangig zijn, de Voogdijraad te maken tot een centrum van de kinderbescherming. deze vragen beantwoorden, NIEUW GEBOUW. Tenslotte dankt de minister voor de Instemming door de Kamerleden be tuigd met de oprichting van een nieuw departementsgebouw. Het nieuwe ge bouw komt op de hoek Korte Voorhout- Prlnsessegracht in Den Haag. Over het tijdstip waarop met de uitvoering van dit werk kan worden begonnen, kon de minister nog niets meedelen. AAGTEKERKE, 10 Nov. Eén der oudste en waarschijnlijk wel de oud ste van de verenigingen in Aagtekerke, gaat jubileren. Het is de Zangvereni ging „Nut en Genoegen”, die op 19 November a.s. haar 60-jarig bestaan hoopt te vieren. Op de avond van die dag zal in gebouw „Irene” een uit voering worden gegeven. Het pro gramma vermeldt een 16-tal zang nummers, die onder voormalige diri genten zijn gezongen. Na de pauze zal een revue worden opgevoerd on der de veelzeggende titel „Het Grote Brimbamborium”, die over de ver streken 60 jaren is geschreven door de heer W. Barnard te Meliskerke. Van de 13 oprichters der vereni ging zijn er nog 4 in leven, n.l. me- Wij willen concreet het beproefde preparaat Aangezien de wet op de waters noodschade 1953 pas dit jaar in wer king is getreden konden er nog geen gevallen definitief worden afgewik keld. De stand van de afwikkeling op 1 September j.l. was: herstel (inclu sief boerderijen) Zeeland geen, Zuid- Holland 3294 gevallen en Noord-Bra- bant 630; totale verwoesting (exclu sief boerderijen) Zeeland 16 gevallen, Noord-Brabant geen en Zuid-Holland 15 gevallen. Gevallen van onherstelbare schade aan een boerderij waren nog niet de finitief afgewikkeld omdat, evenals bij de oorlogsschade voorshands alleen wordt volstaan met de verlening van een voorschot. Donderdag heeft H.M. de Koningin ’n tocht gemaakt naar Hengelo, Enschede en Hellendoom, waar z v o.m. enige ziekenhuizen bezocht. In één van deze ziekenhuizen, het gloednieuwe Koningin Juliana Ziekenhuis nabij Hengelo, reikte de Koningin aan 'n paar patiënten 'n vaasje bloemen uit; de overige patiënten ontvingen deze aardige verrassing namens de Koningin. We zien hier de Koningin, die een vaasje bloemen overhandigt aan de 62-jarige mevrouw J. H. van KaalteVoer huis. in een machine. zijn, net als de organen van ons lichaam, op elkaar afgesteld. Elke storing moet voorkomen worden. Dat er moeilijkheden zijn om over wonnen te worden is door deze ver eniging wel duidelijk bewezen. Tij dens de mobilisatie van 19141918 was er geen lokaal beschikbaar om de repetities te houden. Het ledental was ernstig teruggelopen. Maar geen nood: met niet meer dan acht leden speelde men het klaar om de zanS” vereniging in stand te houden. Er werd toen gezongen op een.... dors vloer. Deze en andere historische ge gevens zijn verwerkt in de revue. Aangezien er van de eerste jaren geen notulen meer waren, werden de dat de Bijbel zelf onwaarheden'be- vat met alle consequenties van dien. De vraag, of deze mensen (lees: levende wezehs) op een andere pla neet, als zy mochten bestaan, aan de zondeval ontkomen kunnen zijn, Is voor de schrijver van het door ons besproken boek gemakkelijk te beantwoorden. Zij komen n.l. ook met de hypothese, dat deze plane taire naburen in voorhistorische tij den van de vimana’s e.d. van de aar de naar een planeet geëmigreerd zouden kunnen zijn. In deze opvat ting zijn het dus inderdaad mensen, gevallen in Adam als wij en onder het zoenoffer van Christus begrepen. Maar als we deze hypothese als al te fantastisch afwijzen en daar toe zijn we geneigd zitten we hier met dezelfde problemen als reeds werden aangestipt. De wetenschap heeft meermalen getracht aan te tonen, dat leven zo als wij dat kermen op de planeten niet kan voorkomen, omdat daar aan de physische voorwaarden die dat leven stelt niet wordt voldaan. Ver halen over schone jongelingen in overalls, die ladders beklimmen en vrij in onze atmosfeer rondlopen, doen dan ook belachelijk aan. Zouden er levende wezens zyn op een andere planeet, dan moeten we dus iets verwachten, dat volkomen afwijkt van wat vvy kennen of ons zelfs maar kunnen voorstellen. Wat Gods bedoeling en raadsplan met de ze wezens is? Of God ook hun de eis heeft gesteld om Hem vrijwillig en in gehoorzaamheid te dienen? Of het zondelozen, zondaars of duivelen zijn? Het zijn vragen, die wij niet vermogen te beantwoorden. Het gemakkelijkst is de laatste vraag te beantwoorden, n.l. waarom wij de wens uitspraken, dat nooit de dag zou komen waarop het be staan van vliegende schotels on weerlegbaar zou worden aangetoond. In de eerste plaats slaat deze wens niet alleen op vliegende schotels uit het heelal, maar op schotels in het algemeen. Dat wij hopen en bidden, dat geen aardse macht, hetzij in Oost of West hier experimenteert met het verschrikkelijkste wapen van alle tijden, zal iedereen duidelijk zijn. Wij hopen echter ook, dat de in dit artikel behandelde problemen nooit levensgroot voor ons geplaatst zullen worden, doordat levende we zens van een andere planeet de voet op onze aarde zetten. Niet, omdat daardoor ook maar een tittel of jota zou worden afgedaan aan de waar heid van de Bijbel. Wel, omdat bij de huidige groeiende onkerkelijkheid en gezien de traditionele opvatting van vele theologen op dit punt de kerk het zwaar te verduren zou krij gen. „Voor veel jongeren heb ik dan mijn laatste catechisatie gegeven”, zo zei ds De Jager ons. Voorts omdat de geschiedenis ons leert, dat het contact van een in technische zin hoog ontwikkelde cul tuur met een primitieve voor deze laatste altijd rampzalige gevolgen heeft en in dit geval zouden wij nu eens met z’n allen de primitieven zijn, die „opvoeding” behoeven. De verschrikkelijke mogelijkheden, die een dergelijk contact zou kunnen meebrengen zijn vele en we zullen ze hier niet opsommen. Ook nu eindi gen we weer met de wens, dat we van de landing van een vliegende schotel, van waar dan ook afkom stig, verschoond mogen blijven. President Eisenhower heeft tezamen met zijn echtgenote in Abilene, zijn ge boorteplaats, het „Museum Eisenhower” geopend. Het museum bevat allerlei voor werpen, die van de president kenmer kend voor zijn levensloop zijn. De Amerikaanse natuurkundige Noel W. Scott heeft in zijn laboratorium in het fort Belvoir in Virginia proe ven genomen, die werden bijgewoond door officieren van de technische legerdiensten. Hierbij werd in een Blazen klok met constante druk lucht in steeds grotere hoeveelheden toegelaten totdat een tevoren vastge- stelde hoeveelheid bereikt was. Vervolgens werd een bepaalde lading statische electriciteit aangevoerd, waarna de hoeveelheid ingebrachte lucht en de spanning werden verminderd. Daarna traden verschijnselen op, die overeenkwamen met de beschrijvin gen van de „vliegende schotels’'. Noel Scott is van mening, dat de door hem tn zijn laboratorium verkregen „schotels” miniaturen zijn van die, welke door piloten van vliegtuigen en waar nemers op vele plaatsen van het land werden gezien. Op de rechtse afbeeldingen zien we de oranje-kleurige bollen, omgeven door vlammende satumusringen. Voorts wordt door de bewindsman meegedeeld, dat het verhogen van de belastingvrije som voor de vermogens belasting ook ten grondslag ligt in de voorstellen, die hij t.z.t. zal doen ter verlaging van deze belasting. MIDDELBURG, 11 November. Het werk van de Voogdijraad leent er zich nu eenmaal niet voor om regelmatig in het middelpunt van de belangstelling te staan. De Voogdijraad, „het voorportaal, dat naar de rechtzaal leidt”?! Ach, ja, zo is het wellicht vroeger geweest, maar op dit moment is het beslist anders. Mede door de reorganisatie, die de Voogdijraad momenteel doormaakt, is nu veel meer sprake van een sociale instelling, dan van een justitiële instantie. Men mag nu zeker de Voogdijraad niet meer> zien als een verlengstuk van de rechtbank, doch veel eer als een organisatie, waar men met de moei lijkheden, die kinderen geven, terecht kan en dat het diezelfde Voogdij raad is, die wil helpen om kinderen uit handen van de justitie te houden. Overeenkomstig het opgestelde schema is op 1 September j.l. een begin gemaakt met de aanslagrege ling over 1953. Hiermee kan men op - Augustus 1955 gereed zijn. De aanslagregeling In de heffingen ineens is practisch beëindigd. (Van onze -redacteur.) Tn onze artikelen over de vlie- I gende schotels hebben we vrij 1 uitvoerig de inhoud weer gegeven van een interessant, maar fantastisch boek, dat in vele talen werd vertaald en overal sterk de aandacht trok. Persoon lijk hebben we echter slechts één voorzichtige conclusie getrokken, n.l. dat de talloze waarnemingen 00k van wetenschappelijk ge vormde bestudeerders van het heelal, tot het vermoeden aan leiding geven, dat we hier niet te maken hebben met natuur verschijnselen, doch met door denkende wezens bestuurde me chanismen. Zijn deze mechanis men dan afkomstig van achter het Ijzeren Gordijn, uit de Ver enigde Staten of van een andere planeet? Het zijn drie mogelijk heden, die alle drie echter even onwaarschijnlijk zijn, zo zeiden wij aan het slot. Wij sloten dus hierbij de mogelijk heid, dat deze voorwerpen van een andere planeet binnen of buiten ons zonnestelsel afkomstig zijn, niet uit drukkelijk uit op theologische gron den. Dat is het waarschijnlijk, wat -een lezer aanleiding gaf tot het stel len van de hieronder weergegeven vragen, gaarne waarbij men wel moet verstaan, dat wij hier slechts een zeer persoonlijke visie geven. Aangezien wij geen the oloog van professie zijn, hebben wij deze zaak eerst doorgesproken met ds J. W. de Jager, Geref. predikant te Utrecht, een man van grote be lezenheid en naar meermalen geble ken is met een open oog voor de grote vragen van deze tijd. Van zijn opmerkingen over deze zaak hebben we bij het beantwoorden van de vra gen ook dankbaar gebruik gemaakt. Nog een laatste opmerking voor af. Onze vragensteller moet niet de conclusie trekken uit dit artikel, dat wfl persoonlijk van mening zijn, dat de vliegende schotels afkomstig zijn uit. het heelal. Aangezien de belde andere „onwaarschijnlijke mogelijk heden” echter geen theologische pro blematiek meebrengen en deze derde wel, wijden we thans slechts aan dacht aan de „heelal-hypothese”. De eerste vraag luidt: „Kan God ook mensen hebben geschapen, die een andere planeet als woonplaats kregen?” Ons antwoord kan slechts bevestigend luiden, als hier in plaats van „mensen” wordt gelezen: „met verstand begaafde levende wezens”. Onder mens blijven wij verstaan het door God naar Zijn Beeld geschapen levende wezen, dat de aarde tot woonplaats kreeg. „Geeft de Bijbel ons wel enig houvast voor de mogelijkheid hier van of moet het in strijd hiermee worden geacht?” zo wordt verder gevraagd. Ons antwoord is, dat de Bijbel naar onze mening in wezen geen van tweeën doet. Dat behoeft ons niet te verwonderen, want de -s-» Openbaring Gods aan de Vroeger bemoeide de Voogdijraad zlcB uitsluitend met kinderen die door eea of andere oorzaak meestal diefstal e.d. in handen van politie en justitie waren gekomen. Wanneer de zaak een- i maal was afgehandeld, was daarme» i ook de taak van de raad afgelopen. Ook hierin is gelukkig een gunstige wending gekomen. Nu worden ouders en kinderen regelmtig bezocht en zo mogelijk wordt de band tussen ouders en de kinderen behouden. i De Voogdijraad is daardoor niet lan ger de instantie, die de kinderen tegen de zin der ouders, uit het gezin weg haalt; slechts in enkele gevallen moet op deze wijze worden opgetreden. HET WERK. Het werk is door de geheel nieuwe koers, die wordt gevaren, vooral in de laatste jaren zeer uitgebreid. Vroeger deed de secretaris het alleen, thana heeft hij een plaatsvervangster, is er een inspectrice en drie man bureau personeel staan hem bij. Bovendien zal op 1 Januari a.s. een rapporteur wor den aangesteld, die naast de ambtenaar voor de Kinderwetten, de heer A. van Diepeningen, de provincie in zal trekken om rapporten uit te brengen en advie zen te geven. Bij dit alles staat ook voorop, dat het particulier Initiatief de verenigingen voor de Kinderbescher ming niet wordt gepasseerd. Toch heeft ondanks de besloten heid, waarin de zaken uiteraard wor den behandeld de Voogdijraad de medewerking van de bevolking nodig. Bijv, bij onder toezichtstelling, bij het opnemen in pleeggezinnen. Vooral aan dit laatste bestaat nog steeds behoefte. Het Is ook in Zeeland moei lijk goede pleeggezinnen te vinden. Men heeft grote medewerking van de Rijkspolitie, die een deskundige voor jeugdzaken heeft aangetrokken, terwijl in vele gevallen de maat schappelijke werksters gewaardeerde medewerksters zijn. Er is in Zeeland nog altijd een groot gemis, dat ook door de Voogdijraad sterk wordt gevoeld: een Medisch Op voedkundig Bureau. Bovendien zouden er psychiaters en psychologen moeten z(jn. Vele kinderen moeten nu voor ob servatie in tehuizen buiten Zeeland ge plaatst worden. Soms voor korte tijd, omdat in onze provincie de gelegenheid ontbreekt. Een observatiehuis in Zee land stichten is door het kleine aantal gevallen practisch ondoenlijk. Zo zijn er nog allerlei problemen, die. een goede werking van het nieuwe instituut, dat dan nog altijd Voogdijraad heet, maar waardoor een frisse wind waalt, be moeilijken. Neemt de jeugdcriminaliteit in Zee land toe? Daarop kan het ontwoord ontkennend zijn. Ondanks de cijfers: in 1948 21 zaken met 39 ontheffingen en in 1953 36 zaken en 52 ontheffingen. Voor de onder toezichtstelllngen bedroegen deze cijfers resp. 44 en 100 met resp. 29 en 60 zaken. Tenslotte een cijfer, dat duidelijk illustreert, dat men het werk van de raad weet te waarderen. Tijdens de spreekuren, die overal in de provin cie regelmatig worden gehouden, boekte men vorig jaar een aantal van ruim 1300 bezoekers. Hieruit blijkt, dat het vertrouwen groeit, maar bovenal, dat de verkeerde voor stelling van zaken, die men zich voor ogen haalt bij het horen van de naam Voogdijraad, in vele gevallen reeds tot het verleden behoort. Hetgeen al leen maar toe te juichen valt. vrouw Wed. F. Maljers-Louwerse te Utrecht, mevrouw Wed. B. Louwerse- Minderhoud te Westkapelle, de heer P. Kodde Azn en de heer W. Kodde, beiden te Aagtekerke, die ter ge legenheid van het 55-jarig bestaan der vereniging tot ereleden werden benoemd. Sinds de dag van oprich ting heeft „Nut en Genoegen” 4 di rigenten gehad. De tegenwoordige di- gegevens verstrekt door het erelid, de heer W. Kodde. De heer C. Minder- houd Szn, die reeds 34 jaar lid is van het koor en al 15 jaar optreedt als voorzitter, mag met recht de motor der vereniging worden genoemd. Zijn gezegde is altijd: „Wanneer je lid bent van „Nut en Genoegen”, dan blijf je altijd jong en ons koor is een grote familie”. Dat blijkt ook wel uit de leeftijd van de leden. De jongste is 13 jaar en de oudste 59. Dat het ledental in de loop van die 60 jaar nogal eens schommelde spreekt van zelf. In de oorlogsjaren 19401944 klom het tot 34 en thans zijn er 24 leden. mens en zij bevat Gods Heilsplan met óns. Vele van de geheimen Gods worden ons niet geopenbaard en daarbij kan ook behoren het bestaan van andere schepselen elders in Zijn heelal. De By bel vertelt ons ook niets van de wijze, waarop het heel al geschapen is en van het bestaan van andere planeten. De beschikba re ruimte verbiedt ons de enkele teksten, die vóór en de vele die te gen het bestaan van levende wezens bulten de aarde worden aangevoerd, hier stuk voor stuk te beschouwen. Wel is het zo, dat de Bijbel op vele plaatsen de indruk wekt, dat de aar de het middelpunt is van dat wat men noemt „de heilseconomie Gods”, maar de Bijbel richt zich dan ook al leen tot de mens op deze aarde. De rooms-katholieke kerk is er altijd vlug by geweest om van te voren alle mogelijkheden te onder vangen, die het geloof In de leer der kerk aan het wankelen zouden kun nen brengen. Vandaar waarschijnlijk ook, dat het Vatlcaan reeds heeft afgekondigd, dat het niet in strijd met het geloof of de moraal moet worden geacht om aan te nemen, dat andere planeten bewoond kunnen zijn door schepsels, die er aan ont kwamen tot erfzonde te vervallen. Rome is dus op alle gebeurlijkheden voorbereid. Wellicht heeft men daar een les getrokken uit wat is gebeurd, toen voor de eerste maal ons wereldbeeld zich grondig wijzigde en de kerk zich te lang met de Bijbel als bewijsstuk in de hand aan de vroegere opvat tingen bleef vastklemmen. Wij doe len hier op ’t eind der middeleeuwen, toen Copernicus en zijn volgelingen voor het eerst de stelling durfden opperen, dat de aarde niet in letter lijke zin het centrum van het heelal vormt. Toen voor het eerst werd aangetoond, dat de aarde bolvormig is en dat niet de zon om de aarde, maar de aarde om de zon draait. Nu gaat het in wezen om de vraag, of de aarde in figuurlijke zin het cen trum van het heelal is. De theologen vonden toen in de Bjjbel, die immers spreekt in termen ontleend aan het wereldbeeld zoals het was ten tijde dat zjj geschreven werd, heel wat meer teksten om de nieuwe opvattingen als ketterij te brandmerken, dan zjj nu kunnen vin den .om te bewijzen dat de planeten niet bewoond zijn. Het gevolg is ge weest, dat de Bybel onwrikbaar bleef staan, doch dat de theologie bakzeil moest halen voor de feiten, terwjjl toch tengevolge hiervan in het hu manisme een eerste golf van onker kelijkheid over de wereld ging. We willen hiermee maar zeggen, dat zij, die al te gemakkelijk met de Bybel In de hand willen bewijzen, dat een nieuwe omwenteling in onze beschouwing van het heelal als ge volg van contact met bewoners van een andere planeet onmogelijk Is wel een zeer grote verantwoordelijk op zich laden. Wij hebben gelezen, hoe men soms redenerend vanuit bepaalde theologische opvattingen zonder meer beweerde, dat de Bijbel leert, dat de planeten niet bewoond kun nen zijn. Zou er onverhoopt morgen een Marsbewoner landen, dan zou dit alleen betekenen, dat onze theo logische Inzichten een volledige om wenteling moeten ondergaan. Deze scribenten hebben dan echter de gelovigen gesuggereerd, bimG?AVENHAGE> 12 Nov- Enkele Ka- ttin-t en hebben er de aandacht van de Ister van Verkeer en Waterstaat op de estl?d’ hal bij de zware storm, die in NoJ'j'ht van 6 op 7 October j.l. op de Wdi heeft 8ew°ed. het K.N.M.I. niet te, 8 niet nadrukkelijk genoeg heeft ta het SClluwd' vragen de minister van v°°rlopig verslag op de begroting lichting" departement om een nadere toe- Plotseb del!end stak de bedoelde storm uit ur 'lg °P' waarbij een vissersvaartuig ain ver en tea 5c“ed>je uit Den Helder n ‘8aa“- Daarby kwamen tien men- 001 bet ieveu.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 9