die eeuwen^ mam Tehuis voor werkende meisjes officieel in gebruik genomen I Eén dag uit het leven van een huisvrouw, gezien door de ogen van een 0 zijn G i tueefe in c/e Uatz kop tot fato-p D’ Wissekerke heeft een meevaller van f 29.000 GEMEENTERADEN Xa'b&nconee.ït Loskade 17 te Middelburg is gezellig „hcme” geworden Raad ’s-Gravenpolder keurde begroting goed r i( d vi 1; d i aangenomen Begroting van St Laurens fi-eAoo-icZ 9&do~o-ld 3 3 Kemtit ió macht S&ft MoJi&e,e£d Bond van Chr. Plattelands vrouwen breidt zich uit Goesenaar voor het Haagse Hof „Kinderzorg” betreedt nieuw terrein r - r we: voc stri Ine aai ste nes hel inJ Gij vai he da Gi do Zv wi de op re nc m lai d< JCoIoï <£3 t Uitbreiding psychologisch werk van „Kinderzorg” Wijsheid van de weekt Je mag nooit voorrang NEMEN, alléén maar GEVEN Kleine dingen uit het dagelijks leven opgeschreven tot lering en vermaak IEDÉRE MAANDAÖMOrGEN geopend^^ Verduisterings-affaire in hoger beroep. felicitatie ■i ZEEUWSCH DAGBLAD 'erdag 13 November 1954 Pagina Zaterd Ingezonden Mededeling (Adv.) v AETHER JUpina- Ingezonden Mededeling (Adv.), gemeentewerk. 4 de ik FABERY DE JONGE, Juwelier - Horloger, Lange Kerkstraat - Goes d t k k o o o ’s ciël naa kot wa: gev kla tie p 31 si V n a e g b Een advertentie in die echte Vrije Zeeuw daar aan de overkant van onze Westerschelde opent wijde perspectieven. Want daarin worden te koop gevraagd: „Boeren-Kopstoe- len. Stuk geen bezwaar” We weten niet wat boeren-kop- stoelen of boerenkop-stoelen zijn, maar we kunnen het ons wel voor stellen. We zouden erin willen zit ten in die kopstoelen. En we ver moeden dat ze net zo lekker zullen zitten als de boeren-knopstoelen van onze tante Neel daar aan de overkant. Topprestatie uit het land van de jfeA Alpen: (Seb de schuld van de kachel die, net als m’n echtgenote, uitging. Ik heb er de volgende dag frites van ge bakken (van die aardappelen wel- te-verstaan). De kinderen hebben er erg lekker van gegeten. V „En valt het mee?” vroeg me des middags de vrouw van een buur man. Haar stem klonk wat meewa rig en dus lachte ik manmoedig en zei dat het bést ging. f Vrijdagmiddag vergaderde de raad onder leiding van burgemeester W. Baas. De gemeentebegroting van 1955 was aan de orde. De heer J. Riemens (A.R.) hield algemene beschouwingen en wees er op dat de gemeenten meer in de gelegenheid gesteld moeten wor den om een zelfstandig financieel be leid te voeren. Voorts wees hij op het geringe bouwvolume. Hierdoor zijn voor St. Laurens expansiemogelijkhe den uitgesloten. Tenslotte drukte hij er zijn spijt over uit, dat het bedrag voor woningverbetering niet veel ho ger kan zijn. De heer K. A. Hamelink (Gem. Be lang), wees op de grote kosten van het onderwijs. Doordat St. Laurens een fo rensengemeente is, zijn deze kosten voor H.B.S. enz. uitermate hoog. Hij stelde voorts de vraag of B. en W. eens willen nagaan of de gemeentehuishou ding niet wat zuiniger kan. De begroting werd daarna aangeno men met ’n eindcijfer van 128.259,48 in ontvangst en uitgaaf met een post onvoorzien van 2400, Bij de rondvraag uitten de heren Abrahamse (S.G.P.) en Hamelink be zwaren tegen de rioleringswerkzaam- heden aan de Kerklaan die door een aannemer worden uitgevoerd welke De raad van ’s-Gravenpolder heeft twee verzoeken om subsidie, n.l. van de Stichting Centraal Orgaan Katholiek Blin denwezen en de Johanna-Stichting, afge wezen. De gemeente verklaarde zich garant voor de betaling van rente en aflossing aan de N.V. Bouwkas van Nederlandse Gemeenten door de bouwer A. Geense. Aan Joh. Hoekman werd een premie toegekend voor woningverbetering, met name vervanging van het tonnenstelsel. Twee percelen grond, gelegen in het uitbreidingsplan werden verkocht aan C. Tramper en A. Tramper. Hierop zullen woningen worden gebouwd. De raad verleende een crediet van f 1650.voor de bouw van een wacht huisje voor buspassagiers. Verder werd in principe besloten tot de bouw van 2 woningen. Tenslotte werd de begroting voor het jaar 1955 behandeld. De gewone dienst sluit met een post voor onvoorzien van f 6013,03. MIDDELBURG, 12 Nov. De Ver eniging „Kinderzorg” is thans in staat haar psychologisch paedagogisch cen trum (de „voorloper” van het opvang centrum) onder leiding van drs H. A. van Wylen ook beschikbaar te stellen voor mensen van buiten, die moeilijk heden hebben bij de opvoeding van hun kinderen. Reeds zijn er van bui ten de kring van „Kinderzorg” diverse verzoeken om hulp ontvangen en er is naar het oordeel van het bestuur op dit punt in Zeeland zeker nood. Nu de psycholoog wat is ingewerkt en enige ervaring heeft, wil men ook anderen van de diensten laten profiteren, in dien mogelijk tegen een zekere ver goeding. GOES, 12 Nov. Donderdag kwam de afd. Zuid- en Noord-Beveland van de Chr. Plattelandsvrouwenbond bijeen. Een verheugende mededeling was, dat de 3 afdelingen van Chr. plattelandsvrouwen in Zeeland, te weten Walcheren, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- en Noord- Beveland een vertegenwoordigster heb ben mogen kiezen voor het hoofdbestuur van de landelijke bond. Op de gehouden vergadering van het Prov.-Bestuur werd hiervoor aangewezen mevr. P. C. op ’t Hof-Frederiksen te Biezelinge en als plaatsvervangster mej. A. J. Dominicus te Wemeldinge. Het onderwerp van de vergadering was „Kleur en lijn in kleding”, Mej. Ravens- horst, lerares bij de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten Plattelande, hield eerst een causerie over de oprichting, het doel en de werkwijze van genoemde Stichting. Daarna wees zij op de ver schillende factoren, waarmee rekening gehouden dient te worden bij het kopen en vervaardigen van kledingstukken. De persoon van de draagster, de stof en het model spelen een grote rol. Op uitvoeri ge en duidelijke wijze werden verschil lende onderdelen van de kleding bespro ken en gedemonstreerd. Na de pauze werd een film vertoond over het zelf vermaken van confectiekleding. De Kerstmiddag zal worden gehouden op Donderdag 16 December a.s., waarop de heer A. Cornet te Goes zal spreken over het Kerstgedicht in de loop der tijden, met declamatie. DJA manda rouw 1 sar ken, d donesn land. 1 eatiM> van n uit I» tot hel lijn c< Kol< noemci wezik1 man” vragei soek kunne sou zi lichte een g die b< heid grond verze Irian' ook laten, Irian. veerc aan gen bied hij 8 voeri nel 1 vanv zou „Een ten i jië, lossi enig nel Gistermiddag kwam de raad van Wissekerke bijeen onder leiding van de heer J. van Halst. De heer Dinge- manse vestigde er allereerst de aan dacht op, dat er geen luidklok te Geersdijk was. Een discussie ontspon zich over de straatverlichting in de ge meente. Met het oog op het Drie-eilan- denplan, waardoor de toekomst van de haven van Kamperland niet zeker is, zullen de hoge uitgaven van ’n straat verlichting in het algemeen nog niet verantwoord zijn. De raad keurde het voorstel goed om in overleg met de PZEM de bestaande straatlantaarns te vervangen door grote lampen. De voor zitter maakte verder nog bekend, dat er een meevallertje is voor de gemeen te van 29.000 gulden uit de onderne- mingsbelasting. De nieuwe bestrating van de Oost Voorstraat heeft een totaal onvoldoende afwatering, zodat dit straatgedeelte geheel opnieuw gelegd moet worden. De kosten zullen dui zend gulden bedragen. De heren de Smit, Bustraan en Hoveyn spraken hun ontstemming hierover uit. Voor de af voer van de riolering moeten twee pompen worden aange schaft alsmede een tweede kelder. De kosten bedragen 4820 gulden. De raad verleende goedkeuring met ’n opmer king van de heer de Smit, die het niet juist vond dat de raad voor een vol dongen feit geplaatst, wordt. De heer Dingemanse informeerde in de rondvraag wie de kosten zal beta len van de aanleg van waterleiding in de scholen. De heer Bustraan zag gaar ne het niet bestrate deel van de A. van Heesstraat te Kamperland verbeterd. Zwervend door aetherland geno ten we Maandagavond nog van een concert in de Martinikerk te Gro ningen door het koperkwartet en 't N.C.R.V.-vocaal-ensemble onder lei ding van Marinus Voorberg en Meindert Boekel, orgel, Donderdag middag zorgde de N.C.R.V. over Hilversum I voor iets bijzonders n.l. de Kanarievogel cantate van Tele mann, een „tragi-comische cantate” met als ondertitel „Trauermusik”. Een gezellig praatje over reclame beluisterden we Donderdagmiddag over Hilversum II in „Palet”, het programma voor de zieken. Gezel lig en leerzaam. Wat we leerden? Wel ondermeer dit: „Voor een slecht artikel helpt goede reclame zelfs niet.” En ook: „Reclame werkt in zeer geringe mate kostprijs-ver hogend”. Dit is maar een enkele van de vele aanbiedingen, die de leden van onze postorderclub aan hen persoonlijk gericht iedere week opnieuw (in de ze St. Nicolaastijd zelfs een verdubbeld aantal) per post krijgen toegezonden. Kocht U ooit een étui van kalfs- plastic met daarin een rood- schrijvende en een blauw- schrijvende ball-point, com pleet voor nog géén gulden? Een plastic étui, zo knap ge maakt, dat het bijna niet van leer te onderscheiden is en twee ball-points, niet het reclame model, maar de be tere gevlamde uitvoering met koperen clip en ring. Voor de tekenaar en voor de school, als geschenk of voor eigen gebruikeen aan bieding voor iedereen. De eerste ochtend verliep met bedden opmaken, afwassen, de ka mers „doen” en de keuken „aan kant” brengen. Half-elf, koffietijd voor Pa en „blookertijd” voor de kinderen, kwam als een welkome onderbreking. Nu, ze waren er èlle- maal hoor, mét de vriendjes en vriendinnetjes, die het wonder „huishoudelijke Pa” óók wel eens wilden aanschouwen. Het gaf een hele bedrijvigheid. Aardappels jassen ging ook nog wel. Ze gingen op tijd op het vuur, goed voorzien van zout. Dat ze ten slotte niet helemaal gaar waren was Wij houden van talentvolle spre kers. Ziet ze daar staan achter hun katheder of achter de stoel waarop ze eerst zaten, de duimen lichtjes neergedrukt of een hand in vast beraden gebaar geheven. Hoor de stroom woordéh van hun nog vastberadener lippen vloeien ge lijk een waterval. En wat hielden wij van die spreker, op die ene ver gadering die we laatst bij woonden. „Meneer de voorzitter” zo zei deze spreker, „meneer de voorzitter, het leven is niet alleen zonneschijn en manegeur.Getroffen bogen we het (moede) hoofd en dachten „en ook geen rozeschijn en zonnegeur”. Van een jonge vrouw in het wacht lokaal van onze („onvolprezen” mag ik wel zeggen) provinciale boot te Terneuzen. Ze zat in een hoekje achter een groepje hartstochtelijk kaartende klaverjassers (of is het klaver jasjes?) en hanteerde een spoorboekje. Ze kon er geen wijs uit. Tussen het kletsen der kaarten door klonk bedeesd haar stem: „Weet U hoe ik van Hoedekensker- ke verbinding heb met Amster dam?” De kaarters keken haar aan. „Moet ik” zei ze bedeesder nog, „moet ik eerst de trein naar Vlissin- gen nemen ofDe kaarters lie ten de jassende klavers rusten. En lachten: „Bè-je wijs kind, je pakt gewoon de bus en dan kan je in Goes op de trein stappen hoor. Die hebben ze daar ook”. Ja, in Goes kan men de trein ge woon naar Amsterdam nemen. Straks komt er zelfs een bus, ge woon door de stad. Van Oost door Noord naar West en langs het sta tion weer terug. Misschien wordt ’t nog wel eens een trolleybus. Zeg gen ze. ons toegezonden. Zoiets gaat er al tijd goed in. Wij, altijd op zoek naar iets nieuws, testen graag onze kennis, want kennis is macht. Het is een aardig spel om, aan de hand van afbeeldingen eens na te gaan of men nu wel een knoop, een Ro meinse helm, een dum-dum kogel of een vliegende schotel ziet. Het Engelse tijdschrift „Illustrated” komt ook regelmatig met zo’n foto- testprijsvraagje: „test your general Knowledge” En daarin zagen we, tot onze ver bazing mogen we wel zeggen, de afbeelding van een (struise) in Ar- nemuider dracht geklede vissers vrouw en daaronder de keuze: (a) Mexico, (b) Italië, (c) Spanje en (d) België. Géén Nederland. Want zo zijn ze die jongens, collega’s van ons, daar aan de overzijde van de Noordzee. Test Uw kennis. Dat goeie „Erre- muje” van ons ligt in België. Kom, niet kniezen, België is óók Benelux. goede spanning. MIDDELBURG, 12 November Officieel was het geen officiële open van het tehuis voor werkende meisjes der Vereniging „Kinderzorg” v'5ï middag, maar het kwam er toch wel zo’n beetje op neer. Opening Was -111' helemaal goed woord, want al enkele maanden is het pand Loskade r gebruik bij de werkende meisjes, hoewel daarvan bij een bezoek weinig merken is. Hoe het zijofficieel heeft „Kinderzorg” vanmiddag het teh in gebruik genomen en het spreekt wel vanzelf, dat het inleidend woord 11 de voorzitter, ds G. H. van 'Willënswaard, in een dankbare stemming uitgesproken. „Kinderzorg” is hiermee weer een géheël nieuw werkterie' gaan betreden. Het gaat, zoals ds van Willenswaard het uitdrukte, infil tehuis erom de aanpassing van de meisjes (van 14 tot 19 jaar), die er'wont te bevorderen. Zij moeten, na al wat zij meestal reeds hebben ondervond?' nu weer de weg terugvinden naar de maatschappij en uit de besloten s(/ van „Kinderzorg”. En omdat heel de visie op dit moeilijke werk door Bijbel wordt- bepaald sprak de voorzitter een gebed uit om Gods zegen dit tehuis en zijn bewoners. Ds van Willens waard kon heel wat autoriteiten verwelkomen, o.w. de waarnemend Commissaris der Konin gin, de heer C. Philipse; Middelburgs burgemeester mr dr N. Bolkestein; mr P. van Empel, de kinderrechter, alsme de vertegenwoordigers en -sters van de Prov. Kerkvergadering, de Prov. Diaconale Commissie, de Kinderzorg- bond, het ministerie van Justitie, de Voogdijraad, de Stichting Zeeland enz. „Het zou ondankbaar zijn geweest”, zo zei de voorzitter, „als wij nu nóg niets van ons hadden laten horen”. Hij dankte de Prov. Staten voor hun subsidie van 12,5 mille voor het Zeeuwse kind in nood, de Nationale Federatie van kinderbeschermingsbon- den voor de beschikbaar gestelde 3 mille en de beheerders van een ander fonds voor de gift van 2,5 mille. AANPASSING Komend tot zijn eigenlijke openings woord las ds van Willenswaard enkele Schriftgedeelten en wel uit Efeze 5 en uit de brief aan Filémon. Hij wees er op, dat de aanpassing van de meisjes in dit tehuis zich op twee punten vol trekt, n.l. in de eerste plaats in de ont moeting met de wijde wereld, heel con creet met werkgeefster of werkgever. Hier is sprake van de sociale aanpas sing, waarbij het meisje moet Ieren niet meer, vreemd of schuw of afwe rend te staan, maar contacten te heb ben en in de gemeenschap te leven. Het tweede punt is het contact met de andere sexe, het leren kennen en lief hebben en van bemind te worden. Er zal in dit tehuis geworsteld moeten worden met het probleem van de ver houding van het meisje tot de jongen en daarbij zal ook duidelijk gemaakt moeten worden, dat hetgeen de Bijbel zo typisch bekennen noemt zonde is, V Ontspanning zochten we ook in de Bonte Dinsdagavondtrein, doch vergeefs. Het was een trein, die uit het spoor is gelopen en er niet meer in kan komen. Wat heeft men er aan, grapjes over andere omroep verenigingen te maken? Nee, dan was ons de N.C.R.V.- studio-steravond gezelliger, hoewel ook hier wat geforceerdheid niet ontbrak. „De jeugd vliegt uit”, gisteravond door de NCRV vervolgd, vertelde geestig over Annie en haar „bewon deraars”. Radio bezorgde ons deze week heel wat verstrooiing, en minder goede ont- En spanning.... Zo zorgde, om met de hoorspelen te beginnen, de K.R.O. Zondagavond voor veel spanning met het, door Tone Brulin geschreven, luisterspel: „Pas op, mr Lipman komt”. De luis teraars werden verzocht hun kinde ren in bed te leggen omdat het erg griezelig zou worden. En het was griezelig, zó griezelig, dat men het doel: de spot drijven met de schrij vers van sensatieverhaaltjes, vér voorbij schoot. Nee, dan was het luisterspel „De wereld gaat aan vlijt ten onder”, bewerkt, door S. de Vries jr„ naar het boek van Max Dendermonde, en Woensdagavond door de V.A.- R.A. in de huiskamer gebracht, on tegenzeggelijk veel knapper. Zeer goed bewerkt was deze geschiede nis van een pientere maar gemak zuchtige barkeeper die betrokken raakt bij de experimenten van een zeer geleerde professor en diens dochter. Het raakte de „werkelijk heid” zeer dicht en het slot, dat deze geschiedenis, over een uitvin ding om levende personen draad loos oftewel „radiomatisch” over te brengen, maar „verzonnen” was, maakte al het onwerkelijke goed. Temeer omdat er als ernstige on dertoon dit te beluisteren viel: de mèns-alleen vermag niets, juist om dat hij een méns is. Na de plechtige herdenkingen van Bet je Wolff en Aagje Deken, kwamen deze beide schrijfsters uit het hoorspel van dr P. H. Schröder de huiskamer binnenstappen. Dit hoorspel, dat soms meer iets van een klankbeeld had, riep deze beide schrijfsters uit de achttiende eeuw zeer verdienstelijk uit het le ven op. De A.V.R.O. had er voor buiten de hoorspelkern gegrepen; zo speelde Albert van Dalsum de rol van ds Wolff en Carla de Raet de rol van, in dit hoorspel tot leven gebrachte, Saartje Burgerhart. Een goed hoorspel: het verhaal kwam uit de mond van de hoofd figuur; de voor die tijd gewone, maar thans wat „buitennissige” uit drukkingen, verbaasden ons wel eens wat. En heeft U gemerkt hoe mooi de fragmenten uit de boeken van deze beide „onsterfelijken” wa ren ingevlochten? Van luchtiger genre, maar pittig en geestig was het luisterspel „Ik ben vader”, door de N.C.R.V. op Maandagavond in een goede verta ling van Bert Elsinga via de aether De Goese beiaardier, W. Hart- hoorn, is een goedhartig man. Als hij des Zaterdagmiddags om kwart voor vijf het deurtje opent dat toe gang geeft tot de nauwe wenteltrap naar hogere regionen, staat er vaak een stoet jongens en meisjes te wachten om eens „mee te mogen”. Niet altijd kan hij daar gevolg aan geven. Laatst echter mocht een groepje oudere jongens en meisjes mee om eens te zien hoe zo’n car- rillon er uit ziet. Opgewekt klau terden ze mee omhoog, keken vol bewondering over de balustrade, tippelden over de zolder en bewon derden in het klein speelkamertje het speelbord. Ze klauterden tot on der de klokken en zwegen beduusd toen die aan hun oren begonnen te beieren. Toen klommen zij weer omlaag en keken in de speelkamer toe hoe de beiaardier virtuoos en met veel en snel voetwerk de me lodieën aan het carillon ontlokte. Daar stonden ze naast elkaar, een paar Indisch-Nederlandse meisjes, een welp met zijn groene petje op en een paar echt-Hollandse ondeu gende jongens met sproeten-gezich- ten. Ze stootten elkaar aan in de vreugde van dit beleven. Er scheen zon in het kamertje. En haast on willig daalden ze weer omlaag. „Ik zou hier best willen wonen”, zei 'de welp. „Fijn Joh!”. gaf de man die laatst te Yerseke uit een rijdende bus sprong; gaf ook de jongen die zich gisteren op de ’s-Gravenpolderse weg door een vrachtauto liet voorttrekken; en gaven vooral de ouders die, met hun kinderen fietsend over de Oude Vlissingse weg, rustig met zjjn drietjes naast elkaar bleven rijden en nog boos waren toen de chauffeur signaal gaf. GOES, 12 Nov. Naar vvy verne men zal de Goesenaar B., die onlangs door de Arrondissementsrechtbank te Middelburg werd veroordeeld, om streeks half December voor het Haagse gerechtshof in hoger beroep opnieuw terechtstaan. Zoals bekend wordt B. er van ver dacht een enveloppe met 50.000, die hij naar het postkantoor te Goes moest brengen en die bestemd was voor het hoofdkantoor van de Am sterdamse Bank te Amsterdam, te hebben verduisterd. De in Amsterdam aangekomen en veloppe bevatte in plaats van ƒ50.000 een partij oude kranten. B. wordt, evenals voor de rechtbank te Middel burg ook voor het Haagse hof bijge staan door mr M. A. .Terwoert uit Middelburg. oen de deurbel voor vierde keer rinkelde en de trap af rende om open (e doenrook ik de afgrijse- lijke lucht van aangebrande melk. Meteen ook vulde het huis zich met het gekrijs van kinderstem men. De overborrelende pan van het vuur nemen, waarbij ik ge ducht mijn vingers brandde, en de kinderen een bedreiging toe schreeuwen was het eerste werk. Toen rinkelde de bel voor de vijfde keer en deed ik open. Een mij onbekende voddenman maak te zijn opwachting: ,,Nog wat te tniscznf Verwoed op m’n duim zuigend zei ik: „Nee, alleen een brand blaar”. Maar daar had hij niets aan, zei hij en verdween. Net toen ik de deur wilde sluiten, klonk boven me een vrolijk ge kir: m’n zoontje van twee hing Voor de helft van zijn leven uit het raam te bungelen. In twee sprongen was ik de trap weer op, redde de kleine waaghals voor een tuimeling en ging voort met het opmaken van onze leger steden Zo begon mijn werk als huishoud ster. Ik had het Rijk alleen. Zij, die steeds mijn zorgen deelt, was met vacantie, nadat ze mij de pollepel, als teken harer waardigheid en de moederlijke vleugelen had geleend. Het laatste om drie van de vier na zaten onder te bergen want slechts één deelde in de vreugde van deze vacantie. Aangezien we samen niet weg hadden gekund, en ik zelf wél een week er tussen-uit was getrokken, had zij het volste recht ook eens een week te genieten van vacantie- vreugde. We hadden alles goed besproken en de avond vóór het vertrek waren er, ik mag wel zeggen, uitgebreide instructies opgesteld en vervolgens aan de binnenzijde van de kelder - kastdeur bevestigd. Levensmiddelen en groenten voor een gehele week waren ingeslagen. Dat was dus in orde. De rest moest zich uitwijzen. Van de vier kinderen ging er dus één mee. Driemaal alarmeerde hij ons die ochtend dat de taxi voor reed, doch het bleken dan slechts de auto’s van buurtgenoten te zijn en zelfs één maal de auto van de Reinigingsdienst. Tenslotte vertrok hij met zijn moeder, glorieus wui vend naar de achterblijvenden. Toen begon het spel waarover ik U in de aanhef al iets vertelde. dit jaar niet aan de beurt is voor het De voorzitter en wethouder Boon wezen er op, dat de betrokken aanne mer tevens de riolering moest aanleg gen bij de nieuwbouw en het derhalve voqg de gemeente voordeliger uit kwam. wanneer daaraan niet het elkaar see- I telijk kennen voorafgaat. Het is het heerlijke van dit WtIk dat wij mogen weten, dat in Christa de ontmoeting van mens en A nieuw wordt. Dat geldt ook voor dit tehuis, omdat Christus de meisjes j» hier wonen zullen, gelijk stelt aai d, anderen en er nooit op neerziet. Na deze rede hebben diverse spre- kers hun felicitaties aangeboden ei uiting gegeven aan hun blijdschap deze dag. Eerst sprak de heer Philips, gelukwensen en woorden van waardering voor het werk van „Kit- derzorg”. Vervolgens was het woord aan burgemeester Bolkestein, waarin de heer A.H.S. Stemerding namens de Prov. Kerkvergadering gelukwenste. Mr van Empel zei zeer verheugd te zijn, dat men er thans in geslaagd is in de provincie zelf een mooie oplos sing voor de werkende meisjes te vin- den. Tenslotte sprak de heer A. V, Strubbe namens de Prov. Diaconale Comrhissie. Nadat thee was gedronken bezichtig de men het tehuis, dat practised niet veranderd behoefde te worden. Gelijk met de straat ligt de grote keuken ei de provisiekamer. Even boven de be gane vloer bevinden zich de gezellig ingerichte huiskamers of werk- en con- versatievertrekken. Op de eerste ver dieping zijn enkele kamers voor de meisjes ingericht (alle met vaste was tafel) en hier heeft ook de directrice haar kamer. Op de bovenste verdie ping tenslotte bevinden zich ook nog enkele meisjeskamers. Toen zei ze en ze lachte ge heimzinnig: „Tja, maar dan heb je natuurlijk niet aan de grote beur ten gedacht” Gróte beurten? Ach nee, over die geheimzinnige ritus van de dweil en de boender had zij, die nu vertrok ken was, me niets verteld. Ik zei: „Dweilen en zo bedoel je?” Ze grinnikte en antwoorddei V „Ja, en de was doen!” Ik rilde; „grote beurten”, de hele dag was me al een grote beurt ge weest. Stof af doen, snotneuzen ve gen, tranen afwissen, kolen schep pen, houtjes hakken, afwassen en ’s avonds, als alles naar bed was, slikschoenen poetsen en broeken en jasjes af borstelen, opdat ze de vol gende dag weer vuil gemaakt zou den kunnen worden. V Ach, die heerlijke eerste avond, die rust, dat boek. Wat zegt U, lieve lezeres: die stopmand, dat naaima- chien, dat breiwerk? Sssstt! Dat alles was „bij”-ge- werkt tot op deze dag. Prijs de vrouwen, mannenbroeders, die dat allemaal voor elkaar krijgen. Heus, ik weet het: je gezin on derhouden mag voor een man veel kopzorgen geven en hem ’s avonds met smart naar een rustig zitje on der de leeslamp doen verlangen; om ’n huishouden goed te la ten draaien is méér nodig dan een vlotte tong, zakelijk inzicht, men senkennis en vlijt. Er is moed voor nodig en geduld. Veel moed en nog meer geduld. Prijs de vrouwen, die dat hebben, óók als ’s avonds de stopmand dwingend wenkt! Bestel (en word daardoor J van onze postorderclub)z0 étui met een rood- en een blauwschrij- vende ball-point voor

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2