L AMERIKAANSE INSTRUCTEURS NAAR VIETNAM I Het wintert I Europa C-V&nöAAq^ Lof voor minister Zijlstra Tweede Kamer Nog meer oppositie tegen het Saaraccoord Nederlanders in Berqen-Belsen in in Dominici verweert zich Nieuwe aanval tegen Indonesisch Kabinet Stakende emigranten krijgen gratis terugreis Het schandaal in Italië belachelijke verklaring in proces-Schmidt Generaal Collins maakt einde aan onzekere politieke toestand Lagerhuis sprak over de Parijse Verdragen i De strijd tegen het communisme De buien zijn voorbij Geen meerderheid in Bondsraad Ernstige sabotage in Algerije Landsregeringen contra Adenauer Economische samenwerking Frankrijk- Duitsland een gevaar? |JJ| I I In enkele regels wij nog DE BILT ZEGT: Dezelfde temperaturen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND donderdag is november 1954 m Hearhar“ ae VerKla' donwi-—dse H°Se Commissaris in In de?®'6 'J1 SePtember 1951 met de lei- «ntkoJi °e Darul Islam had gesproken, ji,.-.fld en eenvoudig belachelijk ge- getujpp B‘n. Soehami trad vandaag als Schnua.°p in het voortgezette proces Damnin„en verklaarde dat hij de heer Praten g "J,September 1951 had zien Karu<n„°P .Medan Merdeka Barat met ^suwirjo. Isl“"eel' jrf "f- gg 10e JAARGANG, No. 2941 verninJincf le regels melden wij nog —••■J Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 oent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Bergen op Zoom is aange houden A. van E. uit deze laatste gemeente, die zich- in Bruinisse heeft schuldig ge maakt'aan diefstal van me talen. ^chting DAT ter gelegenheid van het bezoek aan de contact- avond te Middelburg een groot aantal leden van het P.Z.E.M.-personeel van Schouwen-Duiveland, Tho- len en Zeeuwsch Vlaanderen met hun dames een excursie hebben gemaakt naar de Centrale Zeeland te Vlissin gen. Zij maakten onder des kundige leiding een rond gang door het nieuwe gebou wencomplex. ALGIERS, 17 Nov. Spoorwegon gelukken, die men toeschrijft aan de actie van Nationalisten, hebben van morgen in Algerije vier personen het leven gekost. Twee mannen kwamen om het leven door een mijn, die een goederentrein nabij Wenza deed de railleren. Twee anderen kwamen en vijf wer den gewond, toen bij het station van Ain Tahamimine in Oostlijk Algerije een goedrentrein in een ravijn stortte, doordat de rails waren losgeschroefd. DAT te Bergen op Zoom de auto van de heer H. O. uit Souburg werd bescha digd toen een voerman uit Halsteren er met zijn met paard bespannen wagen te gen reed. Beiden hadden schuld: O. had zijn auto niet op die plek mogen parkeren en de voerman had beter uit moeten kijken. Beiden lie pen op deze wijze een pro- ces-verbaal op. nu de Regering van de Verenig de Staten besloten heeft het leger van het door het commu nisme bedreigde Vietnam te ver sterken en te reorganiseren is het juist 7 jaar geleden dat de Ver. Staten militaife hulp naar Griekenland stuurden om orde op zaken te stellen. WASHINGTON, 17 November. De Ver. Staten hebben aan Rusland een nota gezonden, waarin wordt ge waarschuwd, dat de vliegtuigen de no dige bescherming zullen krijgen, als Rusland niet herhaling van vliegtuig- incidenten voorkomt. DAT gistermiddag te Ber gen op Zoom een aanrijding heeft plaats gehad tussen een vrachtauto bestuurd door J. van D. en een bestel auto, bestuurd door B. van O. uit Tholen. Beide auto’s werden ernstig beschadigd, doch de bestuurders kwa men met de schrik vrij. DJAKARTA, 17 Nov. De opposi tiepartijen in het Indonesische parle ment treffen voorbereidingen tot het indienen van een motie van wantrou wen tegen het Kabinet. Het voorstel tot de motie zal wor den ingediend op de. overweging, dat de onlangs geschiede reorganisatie van het Kabinet dermate ingrijpend is ge weest, dat er met meer reden kan wor den gesproken van de formatie van een nieuw Kabinet. De samenstelling van het her-schikte Kabinet geeft, aldus de oppositiepartijen geen garantie voor een verbetering van het Kabinet, eer der het tegendeel. Een der andere overwegingen zou zijn de redevoering, die president Soe- karno onlangs te Palembang heeft ge houden, welke rede zou worden ge voeld ais een aantasting van de eer van de partijen, die in de oppositie tegen de regering zijn. toogde Gaston Dominici. Op een bepaald ogenblik, toen het heftig toeging in de rechtszaal, zeide Gaston: „U wilt mij voor iemand an ders laten betalen. Laat Clovis (Gas tons jongste zoon) en mijn familie ko men en u zult ontdekken, wie ik be doel”. Gedurende het voorlezen van de be schuldigingen van de politie herhaalde de oude boer steeds weer de woorden „Niet waar, niet waar. Er zijn zoveel leugens in deze zaak”. Voor de zitting vanmiddag werd hervat, hebben zich voor het ge rechtsgebouw wilde tonelen afge speeld. Politiemannen kwamen tot een handgemeen met vrouwen, die zich met geweld toegang tot het ge bouw wilden verschaffen. Geen van de vrouwen werd gewond, maar wel liepen enkelen scheuren in haar kle ding op. Generaal Collins heeft nadrukkelijk verklaard, dat de Amerikaanse rege ring de regering-Ngo Dinh Diem volle dig steunt en dat men niet van plan is steun te geven aan een leger, waar van de leiding geen gehoor geeft aan de orders van de premier. Deze uitlating slaat op de recente twist tussen de premier en de chef van de generale staf van het Vietnamese le ger, generaal Nguyen van Dinh. Tenslotte deelde generaal Collins nog mee, dat President Eisenhower bezorgd is over de toestand in Viet nam. „Maar”, zo zei hij, „ik zou hier niet zijn, als de Amerikaanse rege ring niet het vertrouwen had, dat de huidige moeilijkheden zullen worden opgelost. 17 November. Een van het ministerie van Zaken heeft de verkla- -s Bin Soehami, dat de DIGNE, 17 Nov. Gaston Dominici, de 77-jarige Franse boer die te Digne terechtstaat in de moordzaak-Drum- mond, heeft vandaag, trillend van woe de, gezegd, dat inspecteur Sebeille met zijn vuisten had gedreigd en luidkeels had geroepen: „Jij bent de moorde naar”. „Mijnheer de president, indien iemand tegen u precies zo zou optre den als tegen mij, zou u hetzelfde ge daan hebben als ik. Zij maakten mij gek. Ik kon zelfs niet spreken”, zo be- BONN, 17 Nov. Voor dr Ade nauers Saaraccoord dreigt nu ook in de Bondsraad de oppositie toe te nemen. Adenauers oude tegenstan der, dr Maier, heeft voor de liberale partij in de Landdag van Wuertem- berg een voorstel ingediend, waarin het accoord in de huidige tekst wordt afgewezen. Van de landelijke rege ring wordt daarin verlangd, dat zij haar toestemming niet zal geven, wanneer het verdrag niet zodanig zal worden gewijzigd, dat gebied en volk van het Saargebied bij Duits- land kunnen blijven. Daar liberalen en socialisten in de Landdag een meerderheid hebben, wordt aange nomen, dat het voorstel zal worden aanvaard. Ook in de Regering van Wuertemberg, een coalitie van alle partijen met inbegrip der socialis ten, domineren de tegenstanders van het Verdrag. Drie socialistische landelijke rege ringen hebben reeds aangekondigd, dat zij in de Bondsraad tegen het Saar- akkoord zullen stemmen. Ook de in meerderheid christelijke regering van RijnlandPaltz heeft wijzigingen ver langd. Daardoor is het twijfelachtig geworden of dr Adenauer in de Bonds raad de voor de ratificatie nodige meerderheid zal kunnen krijgen. In het beruchte voormalige concentratiekamp BergenBelsen, waar in de oorlog een droevig groot aantal mensen, onder wie ook talloze Nederlanders, ter dood werden gebracht, is kort geleden een onofficiële herdenkingsbijeen komst gehouden, welke werd bijgewoond door Nederlandse militairen, die op het ogenblik voor herhalings-oefeningen in Duitsland zijn gelegerd. Een groep Nederlandse militairen bij de muur, waarop opschriften in haut-reliel aan een mensonterende periode herinneren Zit minister Zijlstra op rozen? De socialist Roemers ontkende dit. Hij zag in ieder geval doornen tussen de ro zen zitten. Er is bijv, niet te verwach ten aat de werkgelegenheid nog gun stiger wordt dan zij nu reeds is. Maar hij was het eens met de minister dat men tegenwoordig tegenover een con- junctuuromslag met stuurloos behoeft te staan. En een ander moeilijk pro bleem waar de minister mee zit is het probleem: belastingverlaging en werk gelegenheid. Het zal met meevallen een goede combinatie voor deze twee beleidpunten te vinden. Het binnenlandse prijsbeleid veront rustte de heer Hazenbosch (A.R.). De prijsstijgingen waren onontkoombaar, maar de Regering moest voorkomen dat het nog erger wordt. De afnemen de koopkracht van het geld is een ernstig probleem. De heer Hazenbosch vroeg zich af of men in ons land nog wel zo sterk onder de indruk is van het zedelijk aspect van deze zaak. De geldontwaarding is funest voor credi teuren en voor de vergeten groepen. Wat kan de Regering aan de prijzen doen? Minister Zijlstra zal daar uit voerig op ingaan. Volgens de A.R.-af- gevaardigde zal hij ook het beleid van de 1750 kartels moeten bekijken. Juist in deze tijd van hoogconjunctuur zal de bewindsman het kartelverschijnsel critisch moeten benaderen. Het was niet zijn bedoeling om elk kartel af te keuren, maar als het kartel de prijs daling belemmert dan moet er inge grepen kunnen worden. INTEGRATIE. De integratie is nog steeds van be lang voor ons land en voor Europa, aldus de heer Biaisse (K.V.P.). De Fa- rijse accoorden gaan niet uit van su pra nationaal gezag. De plannen voor een nauwe economische samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland vormen een ernstig gevaar voor Europa, omdat zodoende de samenwerking op bila terale basis weer worden binnen ge haald. Deze ontwikkeling kan ook voor Nederland gevaarlijk zijn. Wat kan de Regering hiertegen doen? Hoe moet de eenheid van Eu ropa verder aangepakt worden? Het is noodzakelijk om als tegenwicht op de Westeuropese Unie een krachtig K.S.G.-beleid te voeren. Instemming was er ook bij de K.V. P. wat de handelspolitiek van minister Zijlstra betreft. Minder waardering had de heer Biaisse voor de Ver. Sta ten, die niet bereid blijken hun be schermende handelspolitiek op te ge ven. Van meer dan één zijde werd er in de Kamer op aangedrongen om de Economische Unie in de Beneluxlan- den tot werkelijkheid te maken. ’s-GRAVENHAGE, 17 Nov. Veer tien van de vijftien Nederlandse spoor wegbeambten, die op 28 October te Congella, Durban, het werk neerleg den, keren vandaag met de „Water man” uit Zuid-Afrika naar ons land terug. Zij repatriëren op kosten van de Zuidafrikaanse spoorwegen. De emi granten hebben het werk neergelegd, omdat volgens hen, beloften, die in ons land bij het tekenen van het contract werden gedaan, niet werden vervuld. Ontevredenheid onder deze groep emigranten heeft tot staking geleid. De Zuidafrikaanse spoorwegen zijn van mening, dat bij de emigratie zekere misverstanden zijn ontstaan. Het feit, dat zij ook de kosten van repatriëring voor hun rekening hebben genomen, wijst er op, dat zij zich bewust zijn van het feit, dat bij de selectie en het verschaffen van inlichtingen door de selectiecommissie van de Zuidafrikaan se spoorwegen, andere maatstaven had den moeten worden aangelegd. dit voorstel moeten nog met de Vietnamese en de Franse opperbevelhebber der Franse [iniestrijdkrachten in de verenigde Indochinese staten, generaal Paul Ely, worden besproken. Bij de opleiding zullen de Ameri kaanse instructeur dezelfde werk wijze volgen, die reeds eerder met succes in Griekenland en Korea zijn toegepast. Het ligt in. de bedoeling om de Franse instructeurs niet direct te vervangen. De plannen zijn zo, dat de Fransen met hun Amerikaanse collega’s kunnen samenwerken. Het oppertoezicht blijft dan bij generaal Ely. De Verenigde Staten zullen 90 pet van de uitrustingen van het Vietna mese leger leveren. DAT de N.C.V.B. Krab- bendijke haar maandelijkse vergadering heeft gehouden in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk. Als spreker trad op de heer J. Hoogerheide uit Wemeldinge, die het on derwerp „Het lied van De- bora” inleidde. DAT op de te houden St. Nicolaasveiling te Krabben- dijke een record aanvoer van fruit wordt verwacht. DAT in de plaats van dok ter C. W. A. van Dool de arts L. P. Roos uit Overveen een practijk in Krabbendijke zal beginnen. DAT gisteren en eergiste ren in Kapelle een inzame ling is gehouden voor „Kin- derzorg” te Middelburg. Er werd bijzonder veel opge haald, speciaal aardappelen, fruit en groenten. Twee vrachtauto’s vol werden naar Middelburg gebracht. ROME, 17 November. Langs de Italiaanse grenzen en in havens en op vliegvelden wordt extra-waakzaamheid betracht in verband met de nasporin gen naar professor Sotgiu. Sotgiu heeft indertijd de journal... Silvano Mutano verdedigd, de man, die de eerste berichten over de schandaal - zaak-Wilma Montesi in een weekblad heeft gepubliceerd en deswege in staat van beschuldiging werd gesteld. Sotgiu zal, indien hij gearresteerd wordt, in staat van beschuldiging wor den gesteld wegens het aanzetten van wouwen tot het bedrijven van prosti tutie. Onder de vrouwen, waaremed Mgiu aldus in betrekking zou hebben gestaan, zouden zich vele meisjes van n°g geen twintig jaar bevinden. Drie eveneens door de politie gear ceerde mannen zullen van hetzelfde uusdrijf worden beschuldigd, waarop ■"‘finaal tien jaar gevangenisstraf De politie houdt eveneens een oogje °P woningen van communisten, waar eigens haar Sotgui een toevlucht zou Kunnen zoeken. DAT gisteren een begin is gemaakt met het bouwen van een toren op het ge meentehuis te Kapelle. Als eerste werk is daartoe een stelling opgetrokken. Een Oostenrijkse regeringswoord- rtv r heeft verklaard, dat Oosten- JK en Nederland Woensdag een over- enkonast hebben gesloten over de uit- t,„SSi g van arbeiders, die wederke- gai*en te werk zullen worden gesteld. LONDEN, 17 Nov. In Frankrijk, Italië, West-Duitsland en Oostenrijk is vandaag sneeuw gevallen en de tempe ratuur is op vele plaatsen omstreeks of onder het vriespunt geweest. Voor het eerst in deze herfst is te B e r 1 ij n lichte sneeuw gevallen, die snel wegsmolt. Op de hoogste berg in West-Duitsland, de Zugspitze, werd de laagste temperatuur van het seizoen gemeten, namelijk 21 graden Celsius onder nul. Er werd sneeuwval gemeld uit het Zwarte Woud en andere stre ken. Te Mont Dore aan de voet van de ge lijknamige berg in Midden-Frankrijk viel de eerste sneeuw. Te Clermond- Ferrand, Toulouse en Marseille vroer het drie graden. Uit Rome werd gemeld, dat er sneeuw in de Alpen en Apenjjnen is gevallen. Te T u r ij n vroor het zes graden Celsius, in de Dolomieten vijf tien graden. Door sneeuwval zijn in Oostenrijk passen versperd, zoals bijvoorbeeld de Semmering. Ook is de Gross Glockner- weg tussen de provincies Salzburg en Karinthië afgesneden. DAT te Kruiningen door architect Wondergem is aan besteed het herstellen van een woonhuis met schuur voor de heer J. Boone te Oostdyk. Laagste inschrijver was de heer A. P. Polderdijk te Nw en St. Joosland voor f 57.495.—. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 17 November. Doe de loon- en prijsontwikkeling nu eens in eenvoudige taal uit de doeken. Het gaat hier om een probleem waarover de gewone man zich het hoofd breekt. Hij begrijpt niets van de loonsver hogingen, die naar zijn mening altijd gepaard moeten gaan met prijsver hogingen, zo zeide gisteren de A.R.-afgevaardigde Hazenbosch tot minister Zijlstra bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken. En daarmee sloeg hij ongetwijfeld de spijker op de kop. Overigens stond deze C.N.V.-bestuurder niet alleen met deze wens. De heer Roemers (Arb.) een knap econoom en secretaris van het N.V.V. vroeg zich af of de hoogleraren niet meer zo kunnen schrijven, nat de politici begrijpen wat er bedoeld wordt. Zo waren er nog twee betrekkelijk jonge economen, die op eenvoudigheid aandrongen. In het algemeen was er veel waar dering voor ministers beleid. De heer Schmal (C.H.) was van mening dat „de buien voorbij zijn”. Maar de be windsman wekt juist vertrouwen om dat hij let op de toekomst. Hij is waak zaam en hij toont te beschikken over een wijze zelfbeperking. En ook de heer Jansen (K.V.P.) stak zjjn waar dering niet onder stoelen of banken. De opvoering van de productiviteit is de enige mogelijkheid tot verhoging en wellicht tot het behoud van ons welvaartspeil, zo zeide de heer J an- sen, die aaarom aandrong op investe ringen „in de diepte”. Tot nu toe is er te veel geïnvesteerd „in de breed te”, waardoor de werkgelegenheid is bevorderd. Investering in de diepte betekent o.a. rationalisatie. En deze werkt arbeidsbesparend. Onze economische toestand is af hankelijk van de wereldsituatie. Dat het goed gaat in ons land is dus niet alleen aan minister Zijlstra te dan ken. De heer Hazenbosch (A.R.) kwam tot deze uitspraak omdat men haar ook kan gebruiken als de wereldsitu atie slecht is. De geschiedenis leert nl. dat dan de minister van Economische Zaken de nodige verwijten naar het hoofd krjjgt, terwijl hij in wezen niet veel aan de situatie kan veranderen. De economische politiek mag geen po litiek van lijdelijkheid zijn. Het is de plicht van de Overheid te strijden te gen belemmeringen. En zij moet met taaie verbetenheid uit de situatie ha len wat er in zit. Uitgave: .ting „Zeeuwsch Dagblad” .«kantoor: Goes, L. Vorststr. i Tel. 2438. Giro 274289. Mren: Vlissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte jstr' 35- Tel. administratie ff Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: posterbaan &^Le Cointre N.V., DE BILT, 17 Nov. Aanvankelijk plaatselijk mist, maar ook enkele op klaringen. Later veel bewolking en overwegend droog. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. Weinig verandering in tempe ratuur. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Den HAAG, g^dvoerder '>riefIt2r.kJvam tijdens een proces een lands tafel geschreven in het Neder- dat duidelijk zou blijken, Kzeed a getuige Schmidt nog Darn! I-, Dij van de leider van de ietlandsoain1had gehoord, dat de Ne- de SAIGON, 17 November. De Verenigde Staten zullen een eind maken aan de onzekere toestand in Vietnam. Generaal Lawton Collins, je speciale Amerikaanse ambassadeur in dit land, heeft meegedeeld dat de Amerikaanse Regering heeft aangeboden de algehele verantwoorde lijkheid op zich te nemen voor de opleiding van het leger van Vietnam. Dit aanbod van de Verenigde Staten is van groot belang in de strijd tegen het communisme en het beëindigen van de politieke onrust in Vietnam. De bijzonderheden van premier Ngo Dinh Diem I LONDEN, 17 November. -Vandaag I is het tweedaags debat in het Lager- I huis over de overeenkomsten van Lon- I den en Parijs en de Westeuropese De- I fensie begonnen. De minister van Buitenlandse Zaken, l| Eden, deelde mee, dat de ingestelde waarborgen het West-Duitsland bui- tengewoon moeilijk zou maken uit de NAVO te treden. Zonder benzine kan een modern leger niet functioneren. De opperbevelhebber van de NAVO kan de kraan dichtdraaien en dan is het uit, Bovendien deelde Eden mee, dat hij van Adenauer een brief had ont vangen, waarin deze meedeelde, dat West-Duitsland niet meer splijtbaar materiaal zou krijgen als nodig is voor burgerlijk gebruik. DAT de spreeuwen het thans bijzonder hebben voorzien op de laatste ap pels, die nog aan de bomen hangen. De fruitkwekers worden door de spreeuwen- plaag gedwongen deze res tanten zo spoedig mogelijk te plukken, anders is de kans groot, dat er niets over blijft. DAT op verzoek van de Rijkspolitie te Bruinisse door de gemeentepolitie van 1 V '«Ml

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 11