in PRESIDENT NAGUIB VAN EGYPTE AFGEZET AMERIKA TEGEN RUSSISCH PLAN VOOR EUROPEES PACT DE AANHOUDER WINT... van Conferentie over beveiligingsstelsel vóór behandeling van Parijse Verdragen C_vAnöAaq=J I» Moskou inviteert 23 landen Socialistische winst in Nieuw-Zeeland Belgische ministers uitgejouwd Bewapening van West-Duitsland maakt toestand ingewikkelder Jacques Fath overleden Na een samenzwering Argentijnse regering Eten, drinken en slaag kregen we cadeau josjiua gedagvaard v°o?cont -13 Nuv’ Ue commissie ■'apansp Rr°ie op de financiën van de Premier Nasser neemt zijn functie over Conflict tussen R«K* Kerk en In enkele regels melden wij nog Na 10 maanden gevangenschap Gymnastiekleraar Prins terug uit Indonesië Nehroe is niet bang voor Rood-China. MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 Einde voetbaloorlog. DE BILT ZEGT: Zonnige perioden. Nog kleine meerderheid voor Nationale Partij. Studenten gooiden met eieren. i 18 Tunesische verzetslieden gedood. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND lijke hoofdsteden, waar 'n Russische uitnodiging ontvangen is, hetzelfde standpunt inneemt. WASHINGTON, 15 November. De Verenigde Staten zullen vermoedelijk het jongste Russische voorstel om op 29 November een conferentie over de Europese veiligheid te hou den verwerpen. Deze Russische stap, zo was het commentaar, kan alleen maar ten doel heb ben de bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten te voorkomen. Aangenomen wordt dat men in Parijs, Londen, Rome, Brussel, Wenen, Kopenhagen, Bonn en andere Weste- ^iwijzenae reacties «f - r" - F3 HB jiting blok- Op ue de vernin DAT ook de Prov. Staten Directeur: JACQ DE SMIT had de Revolution de Mohammedaanse Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.02 u., onder 16.48 u. Maan op 23.14 u., onder 13.13 u. UTRECHT, 13 Nov. De buitenge wone bondsvergadering van de K.N. V.B. heeft het voorstel van het Bonds- bestuur tot het treffen van een rege ling met de Nederlandse Beroeps Voet bal Bond aangenomen met 87 tegen 4 stemmen en 2 stemmen blanco. is. NEW DELHI, 13 Nov. persconferentie, Toen de man zijn vondst op de weegschaal legde, bleek de wijzer zes kilo aan te wijzen. Iets, dat hem niet iedere dag overkomt. DE BILT, 14 Nov. Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige pe rioden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Dezelfde temperaturen of iets lagere. - .-.«Sxo» - DAT tot ouderling van de Geref. Kerk te Yerseke is gekozen de heer J. C. Sinke. Tot diaken de heer A. Bak ker. WELLINGTON, 14 Nov. De socia listen in Nieuw-Zeeland hebben 3224 stemmen meer gekregen dan de zege vierende Nationale (conservatieve) partij in de Zaterdag gehouden alge mene verkiezingen in Nieuw-Zeeland. Dit blijkt uit een voorlopige telling van het totaal aantal stemmen. De Nationale Partij behaalde de meeste zetels (43). De socialisten kre gen 37 zetels, zodat de regeringspartij een meerderheid van zes zetels heeft Deze meerderheid was in het oude Huis van afgevaardigden 20. Tot dusver zijn 994.397 stemmen ge teld. Hiervan zijn er 437.843 (44.08 op de .socialisten, 434.619 (43,75 op de Nationale Partij, 112.488 (11.32 op de Sociale Credietpartij en 8407 (0.85 op andere candidaten com munisten en onafhankelijken uitge- bracht. Er moeten nog ongeveer 100.000 stem men, die merendeels per post zijn ver zonden, geteld worden. De Nationale Partij is de partij van premier Sidney Holland. BRUSSEL, 13 Nov. Bij de opening van een officiële normaalschool te Tongeren (Belgische Limburg) hebben Rooms-Katholieke studenten de socia listische minister van Onderwijs, Col lard, en de liberale minister van Pu blieke Werken, van Glabbeke, uitge- jouwd en vanuit de verte met eieren, aardappelen en bieten bekogeld. Over al in de stad waren slogans op de mu ren aangebracht, zoals „Weg met Col lard” en „Weg met de dictatuur”. Bij de aankomst van de autoriteiten op het Marktplein te Tongeren werd een waar huilconcert aangeheven, dat door de in groten getale aanwezige rijkswachters beantwoord werd met enige charges. Een der manifestanten werd hierbij ge wond en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Een andere werd gearresteerd. Nadat het marktplein af gesloten was en de studenten in de omliggende straten waren teruggedre ven, keerde de rust weer. BUENOS AIRES, 14 Nov. In Cor- duba, een Rooms Katholiek centrum in midden-Argentinië, worden Rooms Katholieken uit openbare ambten ver wijderd. Dit is het gevolg van een con flict, dat tussen de Kerk en de rege ring is ontstaah, dat zelfs zo hoog liep dat in de nacht van Vrijdag op Zater dag leden van de kerk met de politie slaags raakten. Het bestuur van de provincie Tuca- man heeft zelfs besloten alle ambte naren, die betrekking met de R.K. kerk onderhouden te ontslaan. Van de zijde van de vakorganisaties heeft de rege ring tal van steunbetuigingen ontvan gen. Enige dagen geleden reeds heeft Pre sident Peron bepaalde geestelijken on der wie de bisschop van Corduba er van beschuldigd, dat zij zich op poli tiek terrein bewogen. Tal van personen zijn inmiddels reeds ontslagen. De bis schop van Corduba confereert op het ogenblik met de kerkelijke autoriteiten over de ontstane toestand. SCHIPHOL, 13 Nov. Gejaagd en nog steeds verontwaardigd, verbitterd en bezield met haatgevoelens, doch blij met zijn eigen behouden terugkeer en met onmiskenbare dankbaarheid voor enkelen, die zijn vrijheid hebben bewerkstelligd, is Zaterdagmiddag met zijn vrouw en zoontje de Amers- foortse gymnastiekleraar D. C. Prins, een van de circa 35 a 40 Nederlandse gevangenen met een K.L.M.-toestel uit Djakarta op Schiphol aangekomen. „Ik wil wel iets vertellen”, zo zei de heer Prins op Schiphol bij zijn aan komst, „maar ik heb met de Hoge Commissaris mr Graaf van Bijlandi, na drukkelijk afgesproken, dat ik in het belang van de mensen, die nu nog in Indonesië vast zitten, geen mededelingen over mishandelingen zal doen.” Zijn verdere woorden waren door spekt met cynische opmerkingen over zijn gevangenschap. „We waren ongeveer met 40 man”, zei hij. „Gasten van de president. Eten, drinken en slaag kregen we cadeau. Het waren onze kleine brui ne broertjes van de politie, die dat deden. Deze jongens zijn tot alles in staat”. Hij had circa 10 maanden gevan gen gezeten, nadat hij in Djakarta plot seling was gearresteerd. Acht jaar ge leden ging hij met de Zeven-December- Divisie als tijdelijk eerste luitenant naar Indonesië toe. In die tijd diende iemand, wiens naam de laatste tijd her haaldelijk als kroongetuige in de zaken Schmidt en Jungschlaeger wordt ge noemd, als burger onder hem in het leger, de Ambonnees Tomasoa. Drie jaar geleden, toen de heer Prins dus van Zeeland thans een voor stel heeft bereikt om deel te nemen aan de oprichting van de Stichting „Provincia le Zeeuwse Muziekschool” en daartoe f 10.van het vermogen der Provincie af te zonderen. Het lijkt Ged. Staten raadzaam voorlopig geen formeel subsidiebesluit te nemen, maar voor dit doel een bedrag van f 15.000. op de provinciale begroting voor 1955 te ramen. TUNIS, 14 Nov. In het gebied van Siliana in centraal-Tunesië zijn tenminste 18 Tunesische verzetslieden gesneuveld in een hevig treffen met Franse veiligheidstroepen. 30 andere werden gewond en ongeveer 50 gevan gen genomen. Aan Franse zijde sneu velde één man. Zaterdag werd een blanke gedood en een Marokkaan gewond door een handgranaat, die te Demnat, 100 km van Marrakesj verwijderd, in een le vensmiddelenwinkel werd geworpen. 10e JAARGANG, No. 2938 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek ^tabouters 10 ct. per woord ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. 3. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Sprcnsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. De afzetting van Naguib voor de tweede maal werd bekend ge maakt kort nadat de politie met le den van de Mohammedaanse Broe derschap was slaags geraakt bij een inval in een huis te Cairo. Vier men sen werden hierbij gedood en drie gewond, onder wie twee politieman nen. President Naguib werd ook eerder dit jaar (in Februari) van zijn functie ontheven, doch door interventie van leden van het leger werd hij toen in zijn functie hersteld. In April werd hij door de Revolutionaire Raad ge dwongen de functies van premier en militair gouverneur neer te leggen en zes burger ministers te ontslaan, die voorstanders waren van hervatting van het parlementaire leven. Kolonel Nas ser volgde hem als premier op en nam Naguibs leidende rol in staatszaken over. De Egyptische ambassadeur in Sy rië, generaal-majoor Ali Naguib, die door zijn regering is teruggeroepen, is Zaterdagavond naar Cairo vertrokken. Hij zal niet naar zijn post in Cairo te rugkeren. I. A. JebbinkPaap uit Ka- pelle. Ds L. Schellevis sprak over „U is het Koninkrijk”. Goed ingepakt tegen de vinnige winterkoude vaart Alfred Urness, een 44- jarige vrijgezel uit Devil’s Tower, Wyoming, in de V.S. de Missouri-rivieï af op weg naar Florida. Twee jaar geleden begon hij zijn tocht en sindsdien is zijn bootje al meer dan twintig maal door de kracht van het woeste water omgeslagen, een aan leiding voor vele mensen om het welslagen van zijn experiment ten zeerste te betwijfelen. Alfred Urness in zijn 8-voet lange bootje, dat de naam „Magie City” draagt. l Zaterdag heeft Moskou alle Europese landen, waarmee diploma tieke betrekkingen worden onderhouden de uitnodiging voor deze con ferentie doen toekomen. De conferentie zal in Moskou of Parijs moeten worden gehouden. Gesproken zal worden over een algemeen Europees Beveiligingspact. Belangrijk is, dat Rood-China niet is uitgenodigd, maar als waarnemer de conferentie kan bijwoneh. In de verzonden nota wordt gezegd, dat de conferentie voor December moet worden gehou- start de kinderpostzegelactio 1954. De directeur-generaal van de P.T.T., ir 3. D- H. van de Toorn, draagt vandaag de kin derpostzegels officieel over aan het Nederlandse Comité voor Kinderpostzegels. En nu plakken maar. Het goede doel is toch bekend PARIJS, 13 November. De Franse mode-ontwerper Jacques Fath is van morgen in zijn woning te Partijs op 42-jarige leeftijd overleden. Hij leed reeds verscheidene maanden aan bloedkanker. Fath was een van de meest begaafde mode-ontwerpers, die de Franse haute couture ooit heeft voortgebracht. Hij bezat een opmerkelijk gevoel voor kleur en een buitengewone smaak. Hij werd wel de „enfant ter rible” van de mode genoemd. Hij was verantwoordelijk voor de gedeeltelijke terugkeer van de mode- stijl uit de jaren twintig en liet mil- lioenen vrouwen het haar in de „jon- gesstijl” dragen. Ook voerde hij de „S- lijn” in. Zijn vondsten waren altijd draagbaar en buitengewoon elegant. Fath had de reputatie een harde werker en een nauwgezette werkgever te zijn, maar hij was bij zijn personeel geliefd. Ondanks zijn ziekte bleef hij door werken aan zijn nieuwe modellen voor het volgend jaar. Eerder dit jaar was hij in een Ame rikaans ziekenhuis opgenomen en bleef onder behandeling na zijn ontslag uit het ziekenhuis. DAT eenzelfde bijeen komst, maar dan voor de ring Walcheren van beide organisaties, gistermiddag in de Ned. Herv. Kerk te Sou burg plaats vond. Hier spra ken wika M. A. de Vlieger uit Goes en ds Th. Haitjema. de waarop premier Nehroe van India mededeelde, dat hij reeds maanden geleden een uitnodiging om een bezoek aan de Sowjet-Unie te brengen had ontvangen, doch dat het moeilijk was om een datum te bepalen wegens zijn zwaar beladen program ma, heeft hij verder gezegd, dat hij naar China was gereisd, om een ga rantie van goed gedrag van China te verkrijgen. India was niet bevreesd voor communisme, internationaal com munisme of enig land. De Chinese lei ders zijn volgens Nehroe overtuigde communisten. Jkstlag heelt vandaag beslo pen on vr'kt11113161' JosJicla te aagvaar- het Jank?. N°Vember le getuigen over d‘en jnc scneePSöouw scnanüaal. In- aaK\aaJ1Üa geen keh001' geert aan üe ?oo^ri“g’ 18 hij stafbaar. begOn how piemier zijn overzeese reis 4j«e dapva?J geweiëerd op een derge- '“‘PanstA daiaing te versemjnen. De ‘lv'nüerho^ÜSltiepartijen hebben de beid m qe commissie. tenmar??4 maanden beweegt de effec- stijgfcndï.ar 'New Yolk Zlt'h gestadig zn ,n ae *hn en na de verkiezingen m da h en nieuwe en krachtige fase ae hausse gekomen. CAIRO, 14 November. De Egyptische Revolutionaire Raad heeft vandaag de Egyptische President, Generaal Mohammed Naguib van al zijn functies ontheven. Een sterke afdeling van de militaire politie had vanmorgen het paleis van de President omsingeld, toen de opper bevelhebber van het leger kolonel Hassan Ibrahim Naguib van het besluit op de hoogte stelde. Het ontslag van Naguib wordt in verband gebracht met het proces dat op het ogenblik gaande is tegen de Mo hammedaanse Broederschap. De President zou, zo had de Revolutio naire Raad vernomen, na een staatsgreep van Broederschap zich aan het hoofd van de regering plaatsen. Premier Nasser zal de functies van -Naguib overnemen, zonder even wel zich de titel van President toe te eigenen. Het besluit tot het afzetten van Ge neraal Nag'uib werd genomen na de arrestatie, Zondagochtend vroeg, van J. Talaat, een van de leiders van een geheime cel van de Mohammedaanse Broederschap. Tijdens het proces, dat werd ge voerd, is verklaard, dat de geheime cel elk lid van de huidige regering, behalve Naguib, wilde vermoorden. De naam Naguib werd genoemd in bekentenissen van enkele leiders van de Broederschap, die terechtstaan. Twee getuigen zeiden, dat de Broeder schap van plan was Nasser en de an dere leiders van de Regering te ver moorden en een „volksopstand” te weeg te brengen. Aan Generaal Na guib zou dan verzocht worden, zich tot de natie te richten en het volk tot rust te manen. geen militair meer was, accepteerde hij de functie van gymnastiekleraar aan een school van de Nederlandse Car pentier Alting Stichting in Djakarta. Na zijn arrestatie, zo vertelde hij, had deze stichting zijn salaris doorbetaald aan zijn vrouw en haar waar zij kon moreel gesteund en daadwerkelijk ge holpen. „Dat ik nu mijn vrijheid terug heb”, zo besloot hij, „dank ik in hoofdzaak aan mijn eigen vrouw, die enorm heeft doorgezet met al maar druk uitoefenen op de Indonesiërs. Ze heeft overal op mijn invrijheidstelling aangedrongen en steeds maar volgehouden. Dat helpt. Als je niet iemand hebt, die steeds buiten de gevangenis voor je aan het werk is, dan kom je niet zo gemakke lijk vrij”. zou uiteindelijk tot oorlog leiden. Om dit nu te voorkomen, moet een beveiligingsstelsel worden gevormd, waarin alle landen van Europa een aandeel zouden hebben. Een derge lijk stelsel zal een permanente grondslag moeten zijn voor vreedza me samenwerking van alle Europese landen. Dit stelsel zou hun nationale veiligheid garanderen door de aan vaarding van het beginsel om mo gelijke geschillen op vreedzame wij ze op te lossen. In geval van bedrei ging van de vrede of een verbre king van de vrede zou men gemeen schappelijk kunnen optreden tegen de agressor. De garantie van de Europese veilig heid moet volgens de nota niet ge zocht worden langs de weg van een rampzalige remilitairisering van West- Duitslana, noch in de vorming van te- genoverelkaar staande militaire ken. Volgens de Sowjet-noia zal her deelnemende landen op de zegd, dat hij zulk een conferentie „te gegevener tijd” zou toejuichen. Hij zag daarin een rechtstreeks succes van de door de Westelijke mogendheden gevoerde politiek, die in elk geval reeds bereikt had, dat de Russen zich neerleggen bij het voortbestaan van het Atlantische Verdrag en bij een deelname van de Verenigde Staten aan een stelsel van collectieve veiligheid in Europa. Wanneer een conferentie tot stand zou komen, dan moest die volgens Adenauer een werkelijk collectief vei ligheidssysteem voor Europa brengen en ook tot de hereniging van Duits land voeren. Londense diplomatieke kringen merken op, dat de Russische sugges ties in de nota dat het van kracht worden van de overeenkomsten van Londen en Parijs de deur zal sluiten voor verder overleg tussen Oost en West, niet in overeenstemming is met de verzoeningsgezinde uitlatingen, welke premier Malenkof vorige week Zondag tegenover de Britse ambassa deur, sir William Hay ter, heeft ge daan. De Russische eerste minister zou bij die gelegenheid sir William Hayter en diens Amerikaanse collega, Charles Bohlen, hebben gezegd, dat ook na het van kracht worden van de jongste Westelijke veiligheids-accoorden nog vier-mogendhedenbesprekingen over Duitsland mogelijk zijn. DAT de heer G. Murre, arbeider bij de heer W. Bie- rens te Nieuwdorp een hele kluif heeft gehad aan een byzonder grote suikerbiet. DAT de meisjesvereniging „Draagt elkanders lasten” van de inrichting „Vrede rust” van Dinsdag tot en met Donderdag a.s. in de grote zaal van „de Koren beurs” te Bergen op Zoom een fancy fair zal hou den. De opbrengst komt ten goede aan de ontspanning voor de patiënten van de in richting. Morgenmiddag om drie uur wordt de bazar ge opend. Het nieuwe voorstel der Sowjet- unie voor een onmiddellijke grote onterentie over een Europees Veilig- eidspact heeft in Bonn terstond een zii00h AaMal reacties uitgelokt, dank lit, dat üe vooraanstaande po- thans alle op tournee zijn voor erp„erDklezingsstrija in Hessen en Bei- n. Reeds Zatercag hebben zowel dr stan^aue^a^s Zljn socialistische tegen- sn df;r OUenhauer hun verkiezings- uit<.Caes gebruikt om hun mening te deZoals gebruikelijk wijken in Bonn re«.rPVattlngan van He voornaamste Do-,tilngSparlij en socialistische op heeft V?n ê^kaar af- Dr Adenauer een Jfii nan gegeven, dat hij op ,.u ene conferentie geen prijs stelt Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” „jdkantóor: Goes, L. Vorststr. i Tel. 2438. Giro 274289. 35. Tel. administratie Nn°nor Tel redactie 2347; Ter gen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan LeCointre N.V., ltUcö DAT met ingang van van daag weer enkele rassen Huishoud II peren naar W.- Duitsland geëxporteerd mo gen worden. Het betreft de soorten Beurre Alex Lucas; Beurre de Merode, Confe rence, Doyenne du Comise en Legipont. Voor de andere Huishoud II appel- en pe renrassen blijft de Duitse grens nog dicht. DAT gisteravond in de Ned. Herv. Kerk te Bieze- linge de leden van C.J.M.V. en C.J.V.F. in de ring Goes bijeen waren voor de We- reldbondgebedsdienst. De li- tugie werd geleid door mevr. ieder voor gestelde conferentie de gelegenheid hebben voorstellen in te dienen met betrekking tot de onderwerpen, welke zullen worden besproken. De 23 Europese landen, die een uit- hodiging hebben ontvangen zijn; frankrijk, Engeland, Oostenrijk, Al banië, België, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, Nederland, Grie kenland, Denemarken, Ijsland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Polen, Roe menië, Turkije, Finland, Tsjecho-Slo- wakije, Zwitserland, Zweden en Zuid- Navië, terwijl afschriften van de nota aan de Verenigde Staten en commu- mstisch China zijn gezonden. West- Duitsland is niet speciaal uitgenodigd, toch de Westelijke mogendheden zul te*1 landen kunnen uitnodigen, die Ston diplomatieke betrekkingen met '-5 8o\vjet-Unie onderhouden. den alvorens een begin wordt gemaakt met' de behandeling van de Parijse overeenkomsten door de verschillende Parlementen. Een ratifi catie van deze overeenkomsten zou de toestand maar ingewikkelder maken en de mogelijkheid om onopgeloste problemen en voor alles de Duitse kwestie te regelen, ondermijnen. Het vormen van Europese mili- en het is duidelijk, dat hij daarmee taire groeperingen, aldus de nota, bedoelt, dat hij eerst de Westelijke J-.”.- --- 1-- militaire gemeenschap onder het dak der Parijse verdragen wenst te zien. Daarentegen heeft Ollenhauer zich op nieuw zonder voorbehoud uitgespro ken voor een aanvaarding van het Russische voorstel. De liberale partij heeft zich ook in deze niet zonder meer achtér het afwachtende devies van dr Adenauer gesteld en zij heeft bij mon de van dr Dehler een ernstige studie van het voorstel verlangd. Dr Adenauer heeft tijdens een verkiezingsrede in Darmstadt, ge-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1