Betere verhouding tussen Amerika Rusland en in wereldjamboree ’955 IN ONTARIO ^aardige Nederlandse afvaardiging Autonomie waterschappen moet bewaard blijven Mag de gemeente kerk bouw subsidiëren gplg Zwwfa gt&k&di v&ac O&stedand De Russische premier wenst Ook Eisenhower wil alle mogelijk heden tot toenadering onder zoeken Monnet treedt af als President Dulles ongerust over Z.O.-Azië Hoge Autoriteit Man stak zijn vrouw dood De kleuters in school Koningin bezocht Twente ""1 Herdenking eerste wereld oorlog Zaken 7 tveede Kamer Binnenlandse m Regering liep vooruit op nieuwe begrafeniswet Centralisatie van onder af noodzakelijk, zegt Mr v. d. Hoeven Franse socialisten niet in de Regering Vietminh beletten de uittocht Na echtelijke twist Landbouwcongres C. H. U. In enkele regels melden wij nog MUii Gisteren voor vluchtelingen 79.000 PROTESTANTS CHRISTELIJKiBLAD-VOOR ZEELAND Marjolin bedankt als secretaris van O.E.E.S. De aanslag op Nasser Latif voor zijn rechters 11 Nov. De achtste in Onta- °ree zal van 18 tot 28 AuÊ- den n? m ln Canada worden gehou- ons ianj Nationale Padvindersraad in in hef eft gemeend alle pogingen lijk a *eFk te stellen om een behoor- hunnr.n aPadvinders naar Canada te hoofdk 7aardigen- De Nederlandse deel van jtle,ren zullen het grootste •temen kosten voor hun rekening ®ens ai n heeft gemeend, die jon- to°nd hBxkVaar?gen’ die werkelijk ge- dienen ,bbei? dlt buitenkansje te ver- DE BILT ZEGT: Dezelfde temperaturen M» f RW J - .3 I i vernin DAT te Biezelinge gister- DAT op een landbouwbe- VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT is het acht jaar geleden dat de basis-overeenkomst te Lingadjati bij Cheribon werd bereikt. Het was een basis-overeenkomst die aanleiding was tot veel misver stand tussen Indonesië en Neder land en die weinig goeds heeft gebracht. tanties zich geld toegeëigend en een hoeveelheid kaas verkocht zonder het bedrag over te dragen aan zijn baas. De kantoorbediende is voor de Officier van Justitie ge leid. De Franse P.T.T.-ambtenaren heb ben gedreigd met ingang van Donder dag, middernacht, gedurende 24 uur in staking te gaan. s-GRAVENHAGE, 11 Nov. Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft vandaag 79.000,ontvangen. De to tale opbrengst tot en met vandaag is daardoor geworden 1.163.000, doende oog voor rechtvaardigheidszin. Dat was niet mis voor partijgenoten onder elkaar. Bij de wijziging van de omzetbelas- heer Maenen als eerste spreker over ling heeft de Regering nog een wets- ontwerp in het vooruitzicht gesteld om voor verschillende artikelen de weel debelasting te verlagen. Dat ontwerp zou eerst op het laatste moment wor den ingediend, teneinde een koperssta- king te voorkomen. Er zou 7 mln mee gemoeid zijn. Dit voorstel is tot heden niet verschenen. Het zal gelijk behan deld worden met de andere belasting- ontwerpen, zo deelde de bewindsman nu vandaag mee. Ook deze verlaging gaat dus in op 1 Juli 1955, inplaats echter van 1 Januari 1954, zodat de schatkist door dit uitstel weer f 3% mln heeft verdiend. BINNENLANDSE ZAKEN Het gaat weer over dezelfde onder werpen als vorige jaren, zo moest de In een schrijven o.a. aan de Neder landse Regering noemt de heer Mon net deze beslissing in het belang te zijn voor de gehele Gemeenschap. De heer Robert Marjolin, secretaris generaal van de organisatie voor Euro pese samenwerking (O.E.E.S.) heeft eveneens de wens te kennen gegeven om in de eerste maanden van het vol gende jaar zijn functie neer te leggen. Ook Marjolin geeft voor zijn beslis sing persoonlijke redenen op. Achter het besluit van Monnet zoekt men politieke motieven. Er bestaan geen meningsverschillen in de Hoge Autoriteit, maar Monnet zou de Euro pese gedachte sterker op de voorgrond willen brengen en dit zou hij als pre sident van de Hoge Autoriteit niet kunnen doen. Maar verder wordt vermoed, dat een herverkiezing van Monnet op moeilijk heden van Franse zijde zou stuiten. Er moet namelijk een groot meningsver schil tussen hem en Mendes France be staan. Als eventuele opvolger van Monnet wordt genoemd de vice-pre sident Frans Etzel, die reeds lid is van de Hoge Autoriteit sedert de oprich ting van de Gemeenschap. De bedoeling van Malenkof is, zo is nog nader bekend gemaakt, om het gemakkelijker te maken de we derzijdse betrekkingen door gewo ne diplomatieke kanalen te verbe teren. vandaag het sluiten van de wapenstil stand in de Eerste Wereldoorlog her dacht President Coty legde de eerste heen, voor een gedenkteken ter ere •militairen, reldoorloo. D; een familie-avond is belegd ter gelegenheid van het 90 jarig bestaan van de Zon dagsschool aldaar. Ds L. Schellevis sprak over „Kind en Zondag”, waarop een goede bespreking volgde. Tot slot werd het flanelbord gedemonstreerd. de begroting van Binnenlandse Zaken toegeven. Dat was een vaag voorteken voor da veronderstelling dat dit debat niet bij zonder interessant zou worden. Toch kwamen enkele actuele vraagstukken naar voren zoals de vraag of de ge meente de kerkbouw mag subsidiëren. Waarom niet?, zo vroeg de heer Mae nen. En met belangstelling zag hij dan ook uit naar de richtlijnen, die minis ter Beel hierover zal verstrekken. De heer Beernink (C.H.) vond dat er op dit terrein iets moet gebeuren. Hij moest toegeven dat er kwalijke kanten aan kunnen zitten. Maar één ding zal de gemeente zeker kunnen doen: de bouwgrond gratis ter beschikking stel len. tn de neer Verkerk (A.R.) vond dat de minister maar met een uitvoeri ge nota moest komen, aan de hand waarvan de Kamer de wijze waarop deze subsidieverlening moet geschie den kan bespreken. In Rhenen is een nieuw crematorium gebouwd. Hoewel dat wetteljjk verbo den is heeft de Regering dit toch „oog luikend” toegestaan. De rechtse frac ties (de heren Maenen, Beernink en Verkerk en Van Dis) hebben daar fel tegen geprotesteerd. De minister moet de bestaande wetgeving handhaven, zo zeiden zij allen. En zeker niet vooruit lopen op de nieuwe begrafeniswet, die binnenkort zal worden behandeld. De heer Maenen zeide zelfs dat zijn K.V.- P.-fractie het beleid van minister Beel sterk afkeurde. De politie had de speciale belangstel ling van de heren Verkerk (A.R.) en Beernink (C.H.). Beiden vonden het aantal vacatures bij de gemeentepolitie (in totaal 480) veel te hoog. Dat komt omdat het politie-personeel te laag be zoldigd wordt. Dat houdt in, dat men niet de geschikte personen krijgt. De promotie-kansen zijn derhalve vaak ge ring en het publiek is daarvan vaak de dupe. Vandaar naar de Bescherming Burgerbevolking was maar een kleine stap. In zijn niet onverdienstelijke rede zeide de heer. Verkerk (A.R.), dat de Regering er niet aan mag denken om dienstplicht in te voeren voor de Rijks- mobile-colonnes. Dat zou dodelijk zijn voor de vrijwilligheid. De heer Beernink voerde een krach tig pleidooi voor minder toezicht van Gedeputeerde Staten op gemeente raadsbesluiten. Waarom moet elk be sluit over verkoop, verhuur en ver pachting van gemeenteeigendommen door G.S. worden goedgekeurd? Dat vergroot de papierwinkel maar en het nut weegt zeker niet tegen de kosten op. Bij de beoordeling van raadsbeslui ten moet bij de Gedeputeerde Staten het gemeentebelang voorop staan. En zeker niet het algemeen belang, want dat is een rekbaar begrip. DAT op een kantoor van een kaashandelmaatschappij te Bergen op Zoom door een kantoorbediende verduiste ring is gepleegd. Deze mal versaties zijn enige tijd ge leden aan het licht gekomen De man had door valse kwi- drijf te St. Jansteen enkele arbeiders bezig waren met het laden van bieten op twee vrachtwagens. Een der wagens raakte echter defect zodat die voortgeduwd moest worden door de an dere. Hiertoe had men een stuk hout tussen beide wa gens geplaatst voor de bum pers. Op een gegeven mo ment brak het hout door en de wagen schoot vooruit. Twee arbeiders konden nog weg komen, maar de derde (een Belg) raakte bekneld. Hij is aan de verwondingen iverleden. WASHINGTON, 11 Nov. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken heeft bij het indienen van het ZO AVO-Ver drag in de Amerikaanse Senaat zijn ongerustheid uitgesproken over de agressieve bedoelingen van Rood-China. De ministers sprak van een acute dreiging en communistische ondermijningen in het gebied van het Verdrag. Vooral was hij bevreesd voor Indo-China. Dulles weigerde in bijzon derheden te treden over de stappen welke mogelijk door de acht landen zullen worden ondernomen. Maar hij verzekerde dat verscheidene landen van de ZO AVO ervaringen hebben in het behandelen van dit probleem in hun gebieden. In het niet-communistische deel van Vietnam bestaat een sterke behoefte aan een krachtige regering, gesteund door de bevolking en een sterke poli tiemacht voor het ontdekken en on schadelijk maken van subversieve ele menten. Dulles beloofde de situatie met premier Mendès-France van Frankrijk te bespreken. ZEEUWSCH DAGBLAD ra jy.ir ncnv* 'jt. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. O. van Burgeler, Krainlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; Ds A. Grappen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. der is men niet meer verbaasd over de verklaring van Eisenhower, dat de Russen bij dit vliegtuigincident een verzoenender houding hebben aange nomen dan bij vorige gelegenheden. de positie van de waterschappen te versterken. Op deze wijze kan het typisch Ne derlands product van het waterschap als autonome doelcorporatie met een eigen belastinggebied bewaard blijven. En dat is een groot goed, aldus spr. want daarbij zijn de omstreeks 1200 bestuurders van onze 3000 waterschap pen in staat om zelf de publiekrechte lijke verantwoordelijkheid voor een belangrijke taak te blijven dragen. In de middagvergadering sprak prof. J. Horring uit Den Haag over de land bouwpolitiek. We komen hier morgen op terug. LUXEMBURG, 11 November De President van de Hoge Autoriteit van de Kolen - en Staalgemeenschap, de heer Jean Monnet, heeft meegedeeld, dat hij als zijn ambtsperiode op 10 Fe bruari 1955 afloopt, zal aftreden als President. Hij heeft het besluit geno men geen hernieuwing te vragen van zijn mandaat. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 November Minister v. d. Kieft kon er niet onder uit om nog eens uitvoerig te betogen, waarom de belastingverlaging nu plot seling op 1 Juli 1955 kan ingaan en waarom hij dus niet heeft vastgehouden aan de oorspronkelijke datum: 1 Januari 1956. Dat moet hij wel, want zijn partijgenoot Hofstra heeft zonder meer gezegd dat de budgetaire en con juncturele overwegingen van de Regering, om deze verlaging te vervroegen, zwak waren. De socialistische fractie neemt nog steeds het eenzame stand punt in dat de begroting van 1955 geen aanleiding biedt om zulk een belang rijke stap te doen. En zij is daardoor de meest pessimistische fractie, die ons Parlement rijk is. De bewindsman van Financiën heeft zijn partijgenoten verweten, dat zij te veel aandacht schenken aan economische overwegingen. Zij vergeten de psychologische overwegingen en zelfs hebben zij geen vol- HEERLEN, 12 Nov. In Heerlen- Heerlerheide is een 30-jarige vrouw, zekere L. M. H., door haar man, de 37-jarige W. C., zodanig met een zak mes gestoken, dat zij korte tijd later in het Heerlense ziekenhuis is overle den. Het echtpaar had enkele uren van te voren in een danszaal te Heerlen, waar het enigszins onder invloed van drank raakte, onenigheid gekregen. De vrouw zou met andere mannen hebben geflirt. Toen het echtpaar thuis kwam, ontstond opnieuw een woordenwisse ling, welke tot gevolg had, dat de man zo in woede ontstak, dat hij met zijn zakmes de vrouw verschiedene steken in de rug toebracht. De vrouw vluchtte daarna het huis uit, maar zakte op straat in elkaar. Men bracht haar naar het ziekenhuis, waar zij overleed. De man is gearresteerd. DAT gisteravond in het C.J.M.V.-gebouw te Kapelle een bijeenkomst is gehouden van de plaatselijke C.J.M.V. met haar oud-leden. De lei ding berustte bij de heer J. Leendertse. De oud-leden J. Burger en G. Cabboort ver zorgden een gezellig pro gramma. DAT met ingang van gis teren de export van de ap pels Huishoud II naar West- Duitsland is stopgezet. CAIRO, II Nov. De 32-jarige Mahomed Abdoel Latif, een blikslager uit Cairo, heeft 26 October j.l. een aan slag gepleegd op de Egyptische pre mier, luitenant-kolonel Gamal Nasser, gedurende een bijeenkomst te Alexan- drië. Hij loste acht schoten op de minis ter-president, die een toespraak hield. De schoten misten. Gisteren stond La tif te Cairo terecht. Hjj heeft bekend het voornemen te hebben gehad luite nant-kolonel Nasser te vermoorden (na zijn arrestatie had hij tegenover de po litie verklaard uit vreugde in de lucht te hebben geschoten). Latif is lid van de Mohammedaanse Broederschap. „Ik heb gedacht, dat de Brits-Egyp- tische overeenkomst een daad van ver raad der Egyptische regering was. Na derhand heb ik ingezien, dat dit niet zo was. Het spijt mij, dat ik op de pre mier heb geschoten”, zo zei hij nog. UTRECHT, 11 Nov. De Chr. Historische Unie hield vandaag te Utrecht haar eerste landbouwcongres, dat georganiseerd werd door de agrarische commissie der C.H.U. De leiding berustte bij de heer W. P. Cnossen uit Woerden. Eerste referent was mr J. W. van der Hoeven uit Rotterdam, die sprak over: „De autonomie van de waterschappen”. Met de conclusie van deze spreker dat de veelvuldige aanvallen op deze autonomie onvoorwaardelijk moeten worden afgeslagen, was de gehele vergadering het volkomen eens, evenals met de wegen die hij aangaf om Als een van de grote moeilijkheden- bij de handhaving van de autonomie der waterschappen zag mr Van der Hoeven het onvermogen van deze li chamen om voldoende lasten te heffen door de te lage pachten, die zelf weer een gevolg zijn van te lage prijzen voor landbouwproducten. Hierin kan1 slechts verbetering worden gebracht, als ook het gebouwde goed word belast zoals de grote Waterschappen in Zuid- Holand reeds doen. Men moet echter niet verder gaan en niet ook de ge meenten en het Rijk in deze zaak be trekken. Een moeilijkheid is ook, dat de wa terschappen sommige kostbare taken hebben te verrichten, die niet specifiek op hun terrein liggen. Het klassieke voorbeeld is hier het onderhoud van de quartaire wegen die vroeger alleenvoor de ingelanden van nut waren, doch die thans vaak door het interlocale ver keer worden gebruikt. Spr. verwachtte hier uitkomst van de commissie-Oud, die deze kwestie bestudeert en hij me moreerde, dat op de Rijksbegroting reeds 1 millioen is uitgetrokken om eventueel aan de waterschappen te worden uitgekeerd voor het verrichten van dit onderhoudswerk. Mr Van der Hoeven was van oor deel, dat de waterschappen gerust sub sidie kunnen vragen en accepteren voor taken, die niet tot het gewone on derhoudswerk van de waterkeringen en andere werken behoren. De prak tijk heeft bewezen, dat dit de autono mie van de waterschappen niet aantast. Naast deze van buiten komende be dreigingen van autonomie zag spr. in een gebrek aan bestuurskracht een groot innerlijk gevaar voor de zelf standigheid. Dit gevaar kan alleen wor den bezworen, als de besturen op de hoogte blijven van de tijd en de vele nieuwe problemen, als zij bereid zijn zo nodig door centralisatie van onder af grotere eenheden te vormen, zoals op de Zuidhollandse eilanden is ge beurd. Deze centralisatie maakt op haar beurt de aanschaf van een betere technische uitrusting en ’t aantrekken van deskundigen mogelijk. Tydens een plechtigheid, welke werd gekenmerkt door een sfeer van op rechte vriendschap, heeft de Zweedse gezant in Nederland, S. V. Dahlman, Woensdag te Oosterland op Schouwen Duiveland, de overdracht en inwijding verricht van de eerste in Nederland gereedgekomen houten Zweedse kleu terschool, welke compleet met inven taris aan de door de watersnood van 1 Februari 1953 zo zwaar getroffen gemeente werd geschonken. De schen king, uitgaande van de Zweedse ver eniging „Redda Barnen” (Redt het kind) kwam tot stand door bemidde ling van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. De kinderen nemen gretig be zit van het moderne speelmateriaal, waaronder muziekinstrumenten. Ach ter de tafel v.l.n.r.: de Zweedse ge zant, burgemeester S. W. A. Laurense van Oosterland en mevr. Dahlman. DE BILT, 11 Nov. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later ver spreide opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Harde tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-west en West. Weinig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.57 u., onoder 16.52 u. Maan op 19.18 u., onder 11.34 u. Hoogwater Zaterdag 13 Nov. 1954 Vlissingen: 311 u. 2.49 m., 15.32 u. 2.47 m.; Terneuzen: 3.45 u. 2.64 m., 16.03 u. 2.62 m.; Wemeldinge: 5.10 u. 2.04 m., 17.27 u. 2.03 m. Zierik- zee: 4.55 u. 1.78 m., 17.13 u. 1.77 m. Malenkof maakte deze wensen kenbaar aan de Amerikaanse am bassadeur, tijdens de receptie, die werd gehouden ter gelegenheid van de herdenking van de Octoberrevolutie. In Washington wordt de toon waarop Eisenhower op zijn perscon ferentie over het vliegtuigincident heeft gesproken gezien als een be reidheid van de regering van de Ver enigde Staten om elke mogelijkheid tot verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen te onderzoe ken. De woorden van Malenkof zijn in Washington evenwel nog met gemeng de gevoelens ontvangen. Men meent, dat de opmerkingen van de Russische premier een poging zijn om de bete kenis van het neerschieten van het Amerikaans vliegtuig bij Japan te verkleinen. In de Amerikaanse Senaat nam men het de Amerikaanse ambassadeur in Moskou zelfs even kwalijk dat hij zo kort na het incident een ontmoeting heeft gehad met Malenkof. Deze cri- tiek is nu echter verstomd, nu de in houd van het gesprek tussen de am bassadeur en Malenkof bekend is. Ver- PARIJS, 11 November De Franse socialistische partij heeft Donderdagavond het aanbod van premier Mendes-France om deel te nemen aan de regering afgewezen, avond in de Ned. Herv. kerk .HENGELO, 11 Nov. Koningin la™a vandaag een werkbezoek -• Iwente gebracht. Zij arriveerde ’t ln Almelo, waar zij het nieuwe ,®ingin Juliana Ziekenhuis bezich- soe. In Enschede bezocht de Vorstin textielschool aan de Henge- dP^ven- uur in de middag kwam te p ,,ninS*n bij het Volkssanatorium vhT endoorn aan’ waarvan zij de be- rmvrouwe is. Hier sprak zij o.a. Znu-J- e.e vluchtelingen uit Triëst. In Almelo, Enschede en Hellen- Voikte, W?rd de Koningin door de be- klnS hartelijk toegejuicht. V.V.-- 10e JAARGANG, No. 2936 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord SAIGON, 11 Nov. Te Saigon heb ben Rooms-Katholieke priesters ver klaard, dat zij de Vietminh-troepen er van verdenken, dat deze met opzet een massa-uittocht uit de Delta van de Rode rivier verhinderen, waar sinds 23 October 20.000 Vietnamese boeren het communistische bewind zijn ontvlucht. Het 16.000 ton metende vliegdek schip „Bois Belleau”, het vlaggeschip van de Franse Marine, wordt Vrijdag te Saigon verwacht met 2.000 uitgewe kenen uit Noord-Vietnam. Reddings- schepen, die later in het Noorden aan kwamen, vonden echter de stranden verlaten. DAT te Bergen op Zoom is aanbesteed het onderhoud van militaire gebouwen en werken te Middelburg, Vlis singen en Arnemuiden. Laagste inschrijver was de firma van der Klippe te Vlissingen voor 38.950. Uitgave: ting „Zeeuwsch Dagblad” «"ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438. Giro 274289. tnraT Vlissingen: Nieuwstr. ^Alef 326; Middelburg: Korte 86'Tï=tr 85 Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- *neuZen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Cointre N.V, WASHINGTON, 11 November De Russische premier Malenkof heeft gezegd tegen de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, dat hij met de Verenigde Staten wenste te onderhandelen over de meningsverschillen, die er thans nog bestaan. Hij sprak daarbij te vens de hoop uit, dat de kleine incidenten, die zich hebben voorgedaan, de weg naar een beter begrip tussen de twee landen niet zouden ver sperren. PARIJS, 11 November In Frank rijk en de Overzeese Gebiedsdelen is •andaag het sluiten van de wapenstil- •iacht. President Coty legde de randde nagedachtenis van de Franse 'evallen in de eerste we- - - r Daarna legde hij een krans 2P net graf van de onbekende soldaat, plechtigheid werd beëindigd met een parade van vijfduizend man troe pen door de Champs Elysées. “Algerije hebben Mohammedanen °P de wapenstilstandsdag hun trouw ,-ganover Frankrijk kenbaar gemaakt aoor demonstraties.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1