CZv&nöXóqO het niet Dulles en drie staf-chefs waren met de President eens Vooruitzichten duur- voor zame R/z in Onrust in Algerije breidt zich verder uit PARIJSE VERDRAGEN IN GEVAAR vrede zijn gunstig is 13 1 1B p>aaA>dmnzaA^t Eisenhower sprak zijn veto uit van Verdrag met Nat* China Duits schip bij Ameland gezonken Adenauer stelt in arren moede het debat uit Franse troepen in actie Protesten Moskou en Washington Krachtig protest te Djakarta Keizerlijke gift aan Stichting „Hoenderloo” g|| i Oppositie in Bonn wordt sterker Eisenhower tot Katholieke vrouwen Hadj eist de vrijheid Eerste deel burgerlijk wetboek bij 2e Kamer ingediend Russische eer voor Eisenhower In enkele regels melden wij nog DJ DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na het vliegtuigincident De Indonesische aanval op de Etnabaai ft m si - i - BOMBARDEMENT VAN R00D-CH1NA VERBODEN verDin DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT PARIJS, 8 Nov. Franse soldaten, gesteund door gemotoriseerde eenhe den partrouilleren in het gebied rond om Arris, dat Zaterdagavond openlijk in opstand kwam. Enkele geïsoleerde steden worden omsingeld door benden goed bewapen de opstandelingen; slechts met behulp van helicopters kan de verbinding tus- den voor het vraagstuk van het naast elkaar leven met het communisme in het algemeen en voor de kwestie be treffende communistisch China in het bij zonder.Het zoeken naar deze oplossing wordt bemoeilijkt door het feit dat Peking aanspraak maakt op Formosa. En Formosa ligt in de Amerikaanse verdedigingslinie! met enkele verspreide buien. Overwe gend krachtige Zuidelijk* wind later ruimend naar West en tijdelijk afne- mend. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.52 u., onder 16.57 u. Maan op 16.24 u., onder 7.50 u. wordt in Goes de najaarsvee- tentoonsteliing en veemarkt alsmede de Zuidbevelandse Rundveefokdag gehouden. Het is een jaarlijks festijn, dat vandaag ook stellig veel belangstelling zal trekken. ’s-GRAVENHAGE, 8 Nov. In het (op 6 Nov. j 1.) te Utrecht gehouden leidersconvent van de vereniging de Nederlandse Padvinders, is dr J. S. Za- neveld gekozen als hoofdcommissaris. MOSKOU, 8 Nov. Volgens het Amerikaanse congreslid Victor Wickersham heeft de secretaris van de Sowjetrussische commu nistische partij, Nikita Chreesjts- jef, president Eisenhower tegeno ver hem een „eerlijk soldaat en een trouw partner” genoemd. Dit gebeurde tijdens het feest, dat Zondagavond ter ere van buiten landse diplomaten in het Kremlin werd gegeven. Chreesjtsjef zei voorts tot Wick- ersham: „Wij hebben een prach tige herinnering aan Amerika als bondgenoot en vriend in de strijd tegen Hitler. Wij vinden, dat Ei senhower een eerlijk soldaat en een trouw partner is.” De Sowjet-premier, Malenkof, sloot zich bij deze woorden aan en uitte zijn bewondering voor de V.S. als bondgenoot in de oorlog. „Wij zijn voor vooruitgang, maar in dit verband zijn wij bereid ons naar het verleden te keren.” Men maakt üit deze woorden van de premier op, dat hij herstel wil van de vriendschap, die tij dens de oorlog tussen beide lan den bestond. TERSCHELLING, 8 Nov. Gister avond is een Duitse coaster, waarvan de naam tot nu toe nog onbekend is, nabij Ameland op een mijn gelopen. De kapitein is vannacht door een ander Duits schip uit zee opgepikt, hij had zich op een luik drijvende kunnen hou den. Het schijnt dat zich nog drie men sen aan boord van het schip bevonden. De hulpverlening is op het ogenblik in volle gang. hoorde daar, dat de arbeider zijn horloge thuis had laten liggen DAT gistermiddag te Goes in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk een Bij- beltentoonstelling is ge opend. De expositie blijft tot en met Zaterdag. DAT de ring van C.J.V.F. meisjesverenigingen in de Zak van Zuid-Beveland op Zuid-Beveland op Dinsdag 16 November haar werksei- zoen hoopt te beginnen met een ringvergadering in „Ons Dorpsleven” te ’s-Graven- polaer. Er zullen dan bin nenspelen worden beoefend Aan de kant van generaal Ridgway stonden ook de toenmalige onderminis ter van Buitenlandse Zaken, Bedell Smith, en de minister van Defensie, Wilson. Zij waren alleen voor een Amerikaanse interventie na een pro vocatie van de communisten. Bedell Smith maakte zijn standpunt kenbaar aan minister Dulles, die toen te Manilla de oprichtingsbijeenkomst van de ZOAVO bijwoonde. Toen Dul les echter zei, dat hij een voorstander was van een eventuele aanval op het vaste land van China, wist Bedell Smith niet beter te doen dan aan te dringen op het bijeenroepen van de Nationale Veiligheidsraad. Deze kwam op 12 September bijeen. Toen heeft Eisenhower het plan van de staf-chefs verworpen. Evenwel werd nog besloten Nationa listisch China een verdrag voor weder zijdse veiligheid aan te bieden onder de voorwaarde echter dat men van el ke provocerende aanval zou afzien op het Chinese vasteland. Over dit verdrag wordt op het ogen blik nog onderhandeld. Uit de houding van Eisenhower is gebleken, dat de President er ernstig naar streeft om een oplossing te vin- en verder zal de regionaal C.J.V.F. secretaresse mej. Wika de Vlieger vertellen over haar reis naar Singa pore. DAT met ingang van vol gende week de veiling te Kapelle op Maandag wordt stopgezet. De veiling zal nog worden gehouden op Woensdag en Vrijdag om 1 uur. Deze beslissing is geno men, omdat de fruitaanvoer belangrijk minder wordt. DAT het echtpaar H. Gas- tel-Vogel te Veere vandaag het heugelijke feit herdenkt, dat het 50 jaar geleden in ’t huwelijk trad. De Russische afgevaardigde naar de verenigde Naties, Wysjinsky, heeft gis- wre? .voor de politieke commissie de estelijke landen gevraagd hun plan oor het vreedzaam gebruik van oom-energie te verduidelijken. Maandag is in Hedel de jaarlijkse paardenmarkt gehouden een gebeur tenis, waarvoor uit binnen- en buitenland duizenden bezoekers naar het plaatsje komen. Onze foto boven geeft een overzicht van de bedrijvigheid en de enorme drukte tijdens de markt. De onderste foto laat zien, dat men een aangekocht paard wel degelijk in de bek mag zien. 10e JAARGANG, No. 2933 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord BOSTON, 8 November President Eisenhower heeft gezegd, dat de voor uitzichten voor het bereiken van een durende vrede thans beter zijn, dan in jaren het geval is geweest. De oorlogsdreiging is op het ogenblik minder groot. Dit verklaarde de Amerikaanse President in een rede, die hij voor de Nationale Raad van Katholieke vrouwen hield. Hij hoopte, dat zijn plan om de atoomkracht aan te wenden ter bevordering van de vrede een nieuwe fase van de Aherikaans-Russische betrekkingen zou inluiden. De President zei, dat het van zelf sprak een krachtige weermacht te bezitten zolang de wereld nog gedeeltelijk wordt beheerst door mannen, die slechts eerbied heb ben voor kanonnen, vechtwagens en vliegtuigen. BONN, 8 November Het Westduitse Parlement zal de Parijse verdragen deze week niet bespreken. De moeilijkheden, die door de Liberale oppositie tegen de Saarovereenkomst zijn opgeworpen, zijn thans zo groot geworden, dat dr Adenauer in een bijeenkomst met de leiders der regeringspartijen heeft verklaard, dat hij Donderdag geen regeringsverklaring zal afleggen. Op grond daarvan heeft de liberale fractie van een debat over de verdragen afgezien. Df Adenauer heeft de coalitieleiders gezegd, dat hij de Parijse ver dragen in de eerste helft van December ter ratificatie aan het parlement wil voorleggen. Wanneer de Bondsdag over de ratificatie zal beraadslagen, hangt nog af van de vraag of de Bondsraad gebruik zal maken van zijn recht om bezwaren in te brengen. In de Bondsraad wordt de oppositie tegen het Saarverdrag, dat onderdeel van de Parijse verdragen uitmaakt, steeds sterker. Dr Adenauer had het plan reeds de ze week Donderdag met een verkla ring over de verdragen voor de Bondsdag te treden en daardoor een vertrouwensvotum voor zijn beleid te vragen. Nu van Franse zijde ge nerlei animo getoond is om op Ade nauers verlangen naar spoedige on- derhandelingen over de interpretatie van het Verdrag over de Saar in te gaan, zijn de moeilijkheden in de Bonner Coalitie zo groot geworden, dat de Bondskanselier de tijd voor een debat hoogst ongunstig acht. Nu Parijs heeft te verstaan gegeven, dat het met detailbesprekingen over dó Saar geen haast heeft, is dr Adenauer een troef tegen de Liberale oppositie uit handen gevallen, zonder welke hij blijkbaar het debat in de Bondsdag niet wenst te beginnen. De Bondskanselier wil deze week voor alle fracties van de regeringspar tijen afzonderlijk spreken om deze er toe te brengen de Saarregeling te aan» vaarden, teneinde daarmee het geheel der Parijse verdragen te redden. Ade- nauei’ wil daarbij, zoals hij voor de C. D.U. reeds gedaan heeft, een nadruk kelijke waarschuwing laten horen te gen elke vorm van nationalistische agi tatie inzake het Saargebied die voor ’t Duitse prestige in het buitenland scha delijk zou kunnen zijn. De Parijse reacties op Adenauers wens tot nieuwe besprekingen geven inmid dels de socialistische oppositie tot over maat van ramp nieuw voedsel voor haar steeds sterker wordende actie te gen de Parijse verdragen. (Zie ook pagina 3). DEN HAAG, 8 Nov. Een deel van het nieuwe burgerlijk wetboek is tians bij de Tweede Kamer inge diend. „De wetsontwerpen, die thans aanhangig worden gemaakt”, zo schrijft minister Donker in de toe lichting, „zijn geen departementale ontwerpen, maar in wezen een her druk van de ontwerpen, zoals die door prof. Meijers zijn opgesteld”. Bij het overlijden van prof. Meijers hg de stof voor de boeken 5 tot en met gereed. Deze stof zal nog afgewerkt Moeten worden. Prof, mr J. Drien, hoogleraar te Leiden, prof .mr J. Eg- gens, advocaat generaal bij de Hoge naad der Nederlanden en mr F. J. de “®g, raadsheer in de Hoge Raad der wderlanden zijn bereid gevonden de- ze. taak op zich te nemen, zo deelt de Minister verder mee. WASHINGTON, 8 November President Eisenhower heeft in de maand September het bombarderen van het Chinese Continent krachtens zijn veto verboden tegen de wil van de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles en verschillende staf-chefs. Aldus meldt de diplomatieke correspondent van Se „Washington Post”. Drie leden van de commissie van stafchefs admiraal Radford, admiraal Carney en generaal Twining van de luchtmacht hadden na het begin van de beschieting van het eiland Quemoy door de communisten er bij de pre sident op aangedrongen niet alleen de Chinese Nationalisten toe te staan het vaste land te bombarderen, maar ook de Amerikaanse luchtmacht. Het vier de lid van de commissie van staf-chefs, generaal Ridgway van het leger, was tegen het plan, dat Eisenhower tenslotte door gebruik te maken van zijn vetorecht heeft verboden. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. in de werkplaats. Gistermor gen was het plotseling ver dwenen. De recherche stelde een onderzoek in en een 15- jarige knaap werd gefouil leerd en meegenomen. Hij was n.l. meer met de politie in aanraking geweest en had enkele uren alleen in de keet vertoefd. Men kon ech ter niets vinden. De jongen werd mee naar huis geno men voor een huiszoeking. Hij glipte echter de deur uit. De agent volgde hem en charterde een auto. De knaap sloeg echter een zij pad in en verdween uit het gezicht. De agent keerde te rug naar zyn bureau en sen deze steden en de oprukkende be- vrijdingstroepen onderhouden worden. De Algerijnse Nationalistische leider Messali Hadj, wiens beweging voor de overwinning van de democratische vrijheden Zaterdag door de Franse re gering werd verbonden, heeft vandaag een rechtsgeding tegen de Franse rege ring aanhangig gemaakt, waarin de re gering het recht wordt betwist hem les Sables-d’Olonne in de Vendee als ge dwongen verblijfplaats aan te wijzen. Hij diende met zijn twee advocaten een aanklacht in tegen de prefect van de Vendee, Perreau-Pradier, en ande ren wegens willekeurige maatregelen die in strijd zijn met de individuele vrijheid. Messali Hadj werd twee jaar gele den uit Algerije verbannen en onlangs naar Les Sables-d’Olonne aan de kust van de Atlantische Oceaan overge bracht. DAT Zaterdagmorgen te Vlissingen de 48-jarige A. W. uit Middelburg om het leven is gekomen, zoals wij gisteren gemeld hebben. De politie heeft inmiddels een nader onderzoek ingesteld en hieruit is gebleken, dat W. tussen beide wagens is dood gedrukt en inwendige kneu zingen heeft opgelopen. DAT gistermorgen op hei politiebureau te Vlissingen een arbeider opgewonden binnenstoof en vertelde, dat zijn polshorloge op het werk gestolen was. Hij had de ge woonte zijn horloge elke dag op te hangen aan een spijker PARIJS, 8 Nov. De Russische re gering heeft de Amerikaanse regering een nota aangeboden, waarin wordt ge zegd, dat een Amerikaans vliegtuig het Russische luchtruim heeft geschonden. In deze nota wordt tegen deze schen ding scherp geprotesteerd. De Amerikaanse regering heeft op haar beurt bij de Russische regering geprotesteerd tegen het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig door Russische vliegtuigen. Gezegd wordt, dat het vliegtuig op het moment van de aanval zich niet boven Russisch ge bied bevond. Het Amerikaanse vliegtuig, aldus weer de Russische nota, had de Russi sche grens geschonden in het gebied van de Koerillen. Toen het boven het eiland Tanfiljef vloog, ontmoette het Amerikaanse toestel twee Russische ja gers, die de Amerikaan wilden bedui den, dat hij boven Russisch gebied vloog en hem wilden verzoeken dit te verlaten. Toen de jagers naderden opende het Amerikaanse vliegtuig het vuur op hen. De Russische jagers wa ren gedwongen het vuur te beantwoor den waarop het Amerikaanse vliegtuig het Russische luchtruim verliet en in Zuidwestelijke richting verdween. Uitgave: hting „Zeeuwsch Dagblad” ïanto^or: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438. Giro 274289. .nrpn. Vlissingen: Nieuwstr. ^ord Tel redactie 2347; Ter- 20%Zen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Cointre N.V., van^ HAAG, 8 Nov. In opdracht Hno?^Nederlandse Regering heeft de testePrHOk-mijsaris te Djakarta gepro- te„. rtl bij de Indonesische Regering het nJ”, hernieuwde schending van donor; urlands grondgebied door In- DtotpcfC^e militairen. In dit krachtig van a» ls tevens de vrijlating geëist ken 6 ontv°erde hoofdagent Van Krie- „onderdeel van het 25e regiment macht v.le ?an de Indonesische Land- voorbprPeJft n1, 21 October een goed baai aanval gedaan in de Etna- Men v.‘West.Nieuw Guinea. Een- Politis Marine gesteund door de 'oinnpni^j en de bende, nadat ze het vlucht „2- was ingetrokken, op de siërg 7i1ve,|aagd- Verscheidene Indone- <len nsL- gevangen genomen of wer- de NedB geschoten, De bevolking heeft ;riedewoTi,anders de grootst mogelyke «ewerking verleend. GOES, 8 Nov. Vanmorgen heeft de directeur van de Stichting „Hoen- derloo”, mr G. Wessel, een schrijven ontvangen van de Keizer van Ethio pië, Heile Selassie, waarin hij uiting gaf aan zijn grote belangstelling voor ’t mooie werk van het instituut onder de moeilijk opvoedbare jeugd. Het niet al leen bij deze woorden latend, sloot de Keizer voor het nieuwe orgel, dat in de kapel van de Stichting zal worden aangebracht een bedrag van 200 dollar in, dat is ongeveer 750, Zoals bekend had de Keizer van Ethiopië na zijn officieel staatsiebe- zoek aan ons land en voor zijn bezoek aan West Duitsland deze week zich ge durende het week-einde mede met het oog op de Zondagsrust zich terugge trokken op de Hoge Veluwe. Het ter rein van het jachtslot St Hubertus, waar de Keizer verbleef, grenst aan het terrein van de Stichting „Hoender- loo”. De directie van de Stichting toonde zich vanmorgen dan ook zeer verrast deze gift te ontvangen van de hoge gast die gedurende slechts een dag in de nabijheid vertoefde. Deze sympathieke geste wordt door de Hoenderlose bevolking op hoge prijs gesteld. X Mi

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1