DE HEER VAN GREYLANDS Importrice van ertsen voor Duitsland vraagt rechtsherstel. KEIZER VAN ETHIOPIË BEZOCHT WERKSPOOR arm EN TOCH RIJK i Het leven gaat door in Hanoi. en FEUILLETON se Henri Matisse f Washington protesteerde. „Lang zal hij leven”, zongen de Amsterdamse kinderen Andrey Hepburn hielp oorlogsslachtoffers. Herdenking prof, dr H. Bavinck, HOUTHAK Zij waarschuwde voor de Duitse inval werkte voor de Geallieerde zaak DUEL. De wereldtentoon stelling te Brussel* En men past zich aan. Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood, ZEEUWSCH DAGBLAD Himmlers lijfarts getuigde. V 53 PIANO'S ORGELS Het werk ging gewoon door Cycloïde Alleen bij SIMPLEX pagina j M. J. A. v. B. I - pfHiBL f - 6 November 1954 Zaterdag Ingezonden Mededeling (Adv.) dat willen HOOFDSTUK XXIV V (Wordt vervolgd). >rnmn»n® i uit. een Prot. Nu Ronse zelfde telkens tegelijk hunner ’’Weldood' De Cycloïde-frapas naven geven 70% wrijving- besparing I ’s-GRAVENHAGE, 5 Nov. Klaterend applaus steeg op in het Haagse Scala, toen de voorzitter van de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers, mr dr W. K. van Ommen Kloeke mede deelde, dat de tournee van de film- actrice Audrey Hepburn voldoende heeft opgebracht om 17 ha in Doorn te kopen voor het toekomstige wooncentrum voor ernstige invaliden. De heer Van Ommen Kloeke zeide zeer verheugd te zijn dat dit resultaat bereikt is, en dankte Au drey Hepburn hartelijk voor haar me- j waartoe zij vier werkdagen afstond. Uit erkentelijkheid is zij tot ere-lid van de Bond benoemd. Zij is het derde ere-lid. Zij ontving het gouden kruis van verdienste van de Bond. lezer van ons de begrippen ’s-GRAVENHAGE, 5 Nov. 15 Nov. a.s. zal het honderd j aar geleden zijn dat de bekende Nederlandse theoloog prof, dr. Herman Bavinck, die zowel hoog leraar aan de theologische hogeschool te Kampen als aan de Vrije Universiteit geweest is en die ook deel heeft uitge maakt van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, geboren werd. In verband daarmee zal ook de theologische hoge school der Geref. Kerken te Kampen haar oud-hoogleraar herdenken. In een op die dag te houden bijeenkomst zullen spreken prof. dr. A. D. R. Polman over „Bavinck als dogmaticus”, prof. dr. K. Dijk over „Bavinck als hoogleraar” en prof. dr. G. B. Wurth over „Bavinck als cultureel mens”. mensen babbelen, laat ze babbelen”. „Dat doen ze juist”, merkte de rechtsgeleerde mistroostig op. „Wat mij betreft, kunnen ze naar ik ben verbaasd over je, Knivett. Ik dacht, dat je mij Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres PARIJS, 5 Nov. Twee Franse ad vocaten, van wie er één vroeger schermkampioen is geweest, hebben elkaar tot een duel uitgedaagd nadat zij vandaag in het gebouw van de cen trale rechtbank te Parijs slaags waren geraakt. Het zijn Pierre de Perpezac, de ver tegenwoordiger van André Baranes, kroongetuige in de zaak der defensie- geheimen, en Jean-Baptiste Biaggi, die één der beklaagden, Roger Labrusse, vertegenwoordigt. Perpezac beschuldigde Biaggi in een der gangen van het gerechtsgebouw van het verspreiden van valse geruch ten over hem. Een kort handgemeen volgde. Toen zij scheidden, deelde Biaggi mede dat hij secondanten zou zenden om een regeling te treffen voor een duel met Perpezac, een goed scher mer. Duelleren is verboden in Frankrijk en gewoonlijk arriveert de politie te gelijk met de duellisten op „het veld van eer". Von Ribbentrop, die een oude relatie was van L. en zij kreeg gelegenheid hem te polsen over zijn oordeel over een vredesactie. Kersten had haar daar toe de opdracht gegeven en zij ging naar Stockholm om hem over het on derhoud met Von Ribbentrop verslag uit te brengen. De appellante zeide verder, midden April 1940 na overleg met Kersten de Nederlandse gezant, jhr mr H, M. van Haersma de With op de hoogte te heb ben gesteld van het voornemen van Hit ler Nederland binnen te vallen. Zjj had dat vernomen van Hövell. De contact man tussen Himmler en Von Ribben» trop. In 1948 had zij aan Kersten be® richt gezonden van Himmlers plan all# Nederlandse kunstschatten naar Polen over te brengen. Kersten slaagde erin het bevel te doen intrekken. Zij was verontwaardigd over de be» handeling van het beheersinstituut. Dr Felix Kersten, „Medizlnalrat”, wonende te Stockholm en thans Zweeds onderdaan, bevestigde de mededelingen van mevrouw van D. Hij voegde er nog een aantal bijzonderheden aan toe en verklaarde, dat appellante hem zeef waardevolle inlichtingen heeft gegeven* In verscheidene gevallen heeft zij, dan# zij de tussenkomst van Kersten, rot vrijlating van gevangenen bijgedragen* De zakelijke aspecten van de reizen naar Skandinavië waren de dekmantel voor het overbrengen van boodschap pen. Het ferromaterlaal, dat zij in Zwe den voor de Duitse oorlogvoering be stelde, zou langs andere weg toch in Duitsland zijn gekomen. In December 1943 had appellante haar Intrek genomen op de Hoge Ve- luwe, waar zjj na de evacuatie een rol speelde btf de verpleging van de patiën ten in de St. Hubertushoeve, waarheen de Arnhemse ziekenhuizen waren ge ëvacueerd. De arts J. H. van der Does zeide als getuige, dat mevr, van D. voor de medische staf een grote steun was geweest. Zjj nam de huishoudelijke zorg voor de verpleegsters op zich, die wa ren gehuisvest in het museum Krotter- Muller en zjj waarschuwde als er raz zia’s op komst waren. Het was haar bekend, dat er Joodse onderduikers in het museum waren, o.a. de Joodse art» dr Behrendt. Mevr, van D. zei, politiek geen aan» leiding te hebben gehad, Duits te voe len. Zij was Amerikaanse van geboorte en door haar vriendschap met van D.f met wie zij Immers na de oorlog huwoe, dacht zij al Nederlands. Zij ging vaï| het standpunt uit, dat het Naziereglein te gronde moest worden gericht en dat alleen kon, als Duitsland de oorlog ver loor. Mr van der Grinten wilde het be heersinstituut in de gelegenheid stelle# tot een contra-enquête op 1 Decembef en stelde de volgende zitting vast op die datum. Een recente foto van de op 84-jarige leeftijd overleden beroemde Franse kunstschilder Henry Matisse. ARNHEM, 5 Nov. Onder presidium van mr J. H. M. van de Grinten heeft de raad voor het Rechtsherstel te Arnhem de behandeling ter hand ge nomen van het verzoek om ontvjjanding van mevrouw M. van D.-B. Deze dame heeft bezwaar gemaakt tegen de maatregelen, die het beheersinstituut tegen haar heeft genomen met het oog op haar houding jegens de Staat der Nederlanden. Het beheersinstituut heeft een deel van haar vermogen in beslag genomen voor een bedrag van circa vijftienduizend gulden. Doch van D. plaatste zich op het standpunt, dat haar gedragingen ten opzichte van de Geallieerden in het algemeen en in het bijzonder jegens Nederland geen vijan delijk karakter hebben gehad en dat zjj bovendien aan de Geallieerde en de Nederlandse zaak zeer belangrijke dienst heeft bewezen. Ter staving van haar argumenten ten dienste van de ontvjjanding had zjj onder anderen als getuige doen oproepen dr Felix Kersten, de vroegere lijfarts van Himmler, van wie vaststaat, dat dank zij zjjn bemiddeling duizenden gevangenen in vrjjheid zijn gesteld. Mevrouw van D. is Amerikaanse van geboorte. Haar moeder is van Zweedse afkomst. Zij is in Duitsland opgevoed. Van 1929 tot 1945 was zij gehuwd met de Duitser L., importeur in ertsen. Na haar scheiding trad zij in 1946 in het huwelijk met de heer S. van D. De voornaamste grieven van het beheersinstituut tegen appellante be rustten op de omstandigheid, dat zij de leiding van het bedrijf gedu rende de oorlogsjaren was blijven voeren. Haar toenmalige echtgenoot L. was in 1935 ernstig ziek gewor den. Hij had toen de leiding van zjjn zaak overgelaten aan zijn vrouw, die daarna tot 1943 optrad als procuratie- houdster. In de oorlogsjaren had ze verschei dene zakenreizen per vliegtuig naar Skandinavië gemaakt. Op de vraag van de president of deze reizen niet in het belang waren van de Duitse oorlogvoe ring, antwoordde zij, dat de eigenlijke opzet was berichten over te brengen als onderdeel van haar samenw'erking met dr Kersten. In 1944 had zij een rol ge speeld in het contact, dat de Zweedse regering met Von Ribbentrop wilde op nemen over een vredesactie. Zij kende Benei, doen? een d' 16e BRUSSEL, 5 Nov. De expositie ruimte van de wereldtentoonstelling die in 1958 te Brussel wordt gehouden, zal twee keer zo groot zjjn als die van 1935 en 200.000 m2 bedragen. Meer dan 50 landen zullen aan de tentoonstelling van 1958 deelnemen tegenover 26 in 1935. Canada zal met een bijzonder grote in zending vertegenwoordigd zijn en heeft verzocht over niet minder dan 25.000 m2 expositieruimte te mogen beschikken. Het aantal Belgische deelnemers zal 10.000 bedragen, hetgeen het dubbele is van 1935. De inzendingen van de Bel gische Congo zullen evenveel ruimte in nemen als die van het moederland. Naar de commissaris-generaal van de wereld tentoonstelling, Baron Moens de Fernig, na zijn terugkeer uit de Verenigde Sta ten verklaarde, wordt verwacht dat twee millioen Amerikanen de tentoonstelling dewerking zullen bezoeken. Men houdt er rekening TT mee, dat de expositie door in totaal 25 millioen buitenlanders zal worden be zocht. Het werd juffrouw Hallet te gortig. Het was nu vrijwel avond aan avond, dat Jane tegen het schemeren de aardi ge woning op de klip verliet, om laat terug te keren. En het hielp niet, dat zij er aanmerkingen op maakte. Jane werd haar volslagen de baas. En zij kon haar niet als een kind opsluiten. Daar was zij te oud voor. Wat dat kind er nu aan had, naar en over het dorp en het strand te slenteren of bezoeken af te leggen. Het was niet dan babbel zucht. Als die jonge meisjes bij elkaar komen hebben ze altijd iets om over te kakelen. Jane beweerde wel, dat zij vaak bij moeder Dance zat, maar haar tante beliefde dat niet te geloven: ja, zij zal zich daar vermaken bij zo’n oude vrouw, een kleine dertig jaar ouder nog dan haar tante! Larie natuurlijk. Zij wist niet, hoe Jane aan te pak ken. Met hardheid durfde ze niet. Dat had zij gedaan met Jane’s broer, Geor ge, die naar zee wilde, wat zij niet wenste. Hij had het wel gedaan, en was op het dorp bij iemand in de kost gegaan. Op zo’n manier wilde zij Jane niet verliezen. Want in de grond van haar hart was zij een lief meisje, aan hankelijk ook. De trots van de Heer van Grey- lands was weer opgewekt. Hij sprak op een koude, fiere, toornige toon. „Dat ik die raad gaf, geschiedde al leen uit vriendschap”, zeide de ad vocaat. „Natuurlijk. Ik geloof dat. Maar ’t was een vergissing. We zullen er niet meer aan denken of er over spreken, Knivett”. Weer 30 km verder naar het Wes ten de Gaspard-de-Colignyschool in Gent. Een „gevestigde” school met 3 man personeel in de lagere school en één in de kleuterschool. De school staat zo goed aangeschreven, dat zelfs professoren van de Gentse Universi teit hun kinderen er aan toevertrou wen, zelfs al delen zij niet de begin selen, waaruit de school leeft. Met genoegen luister ik naar het keurig Nederlands, maar soms ook naar het smeuig Vlaams, waarin meester Van- derhaegen zijn lessen geeft en zijn vermaningen uitdeelt. Maar ook hier: grote financiële zorgen. En diezelfde middag bereik ik langs bijna onbegaanbare wegen het in de Vlaams Ardennen verscholen dorpje Marla-Hoorebeke. Hier werkt de on vervalste Vlaming Meester De Jonge al meer dan 30 jaar in zijn éénmans- En dan Denderleeuw, 25 km ten Westen van Brussel. Dat is een won der op zichzelf. Een puur Roomse om geving, waar een gewezen Roomse pastoor, een tot het Protestantisme bekeerde „biervoerder”, een Neder lands fabrikant en nog enkele pio niers een school bouwen, die straks klinken zal als een klok. Er zijn al dertigtal kinderen voor lagere school en kleuterschool samen, maar de perspectieven zijn heel hoopvol, er zit groei in dit centrum! De Belgische regering betaalt voorlopig echter geen cent, want het minimum aantal leer lingen is nog niet bereikt. En toch zitten we ’s avonds gebogen over de tekeningen van de prachtige hal- school-in-aanbouw, die straks een sie raad zal worden van het dorp. Roeke loos torenbouwen zonder kosten- bereken’ng? Neen, het vervullen van een opdracht! Zullen we deze bou wers alleen laten ploeteren? AMSTERDAM, 5 November. Op de derde dag van zyn verblijf in ons land heeft Keizer Haile Selassie een drietal grote Nederlandse bedrijven be zocht. Het eerste bezoek in de morgen gold de fabriek van Werkspoor N.V. in de hoofdstad. Het was de eerste maai sedert het bestaan van deze in dustrie dat een Keizer het bedrijf bezichtigde. Voor de hoofdingang stond vanmorgen een talrijk publiek, waarbij vooral de jeugd van de eilanden rijk vertegenwoordigd was. Toen de hofauto’s met de Keizer, zjjn zoon, de Ne derlandse minister van Economische Zaken, prof, dr J. Zijlstra, voorreden, zetten de kinderen spontaan „lang zal hij leven’’ in, een typische uiting van Amsterdamse spontaneïteit. Een muzikaal welkom werd het hoge gezelschap in de hal gebracht door het jongenskoor van de voor bereidende bedrijfsschool „Paul van Vlissingenschool”. De jongelui, in hun blauwe overalls, stonden op de trap opgesteld en zongen de Keizer het bekende liedje „Een scheepje in de haven lag....” toe. Luid weer klonk uit de jongenskelen het re frein „O jo, o jo”. Een glimlach gleed over het gelaat van de Keizer, die de jongelui met applaus dankte. Het gezelschap begaf zich vervol gens naar de zgn. pronkkamer in het ontvangstcenUuni, in het gebouw van de voormalige admiraliteit gevestigd. De rondgang begon met een bezoek aan het Werkspoor museum en aan offer worden. Als U het bedrag stort op giro 20529 ten name van onder getekende, hoop ik te zijner tijd in dit blad een flinke verantwoording te kunnen publiceren. Zullen we nueens niet afwachten wat anderen doen, maar de volgende week zelf aanpak ken? Als op iedere school één college het initiatief neemt, is U verzekerd van de dank van het Protestants België en van het niet mogelijk, dat wij hen een helpende hand toesteken? Graag geef ik het volgende voor stel in overweging. Laten al onze Prot. Chr. scholen één week de op brengst van het Zendingsbusje zo mogelijk door Bestuur en personeel naar boven afgerond afstaan voor de Prot. scholen in België. Als allen meedoen, kan dit een prachtig dank- Al- TT U-+ o+zïtO 53) Even later verliet het meisje de muur en sloeg de weg naar haar wo ning op de klip in. Enerzijds herademde madame Gui se, omdat niemand haar had opge merkt, maar aan de andere kant was er verbazing over het wonderlijk, niet te begrijpen toneeltje, dat zij aan schouwd had. Zij ken niet nalaten, te denken, dat er toch een romantisch en geheimzinnig waas lag over alles wat betrekking had op de Monniks- toren. Na even gewacht te hebben, sloop ook zij weg, onwillekeurig een blik werpend op de beide vensters, waar achter de Grijze Monnik gewoon was te verschijnen. Maar alles was don ker en stil. Nauwelijks had zij tien stappen ge daan, of zij hoorde mannenstemmen. Eén van hen was Mr Castlemaine, de ander kende zij niet. Zij liepen naar de Hut van de overste Teague. Hun stemmen zwierven vzeg. Toen was de kunst voor Charlotte Guise vrij, om met spoed, door de kerkdreef, naar Greylands terug te keren. Het was inderdaad Mr Castlemaine geweest, die vergezeld was van de ad vocaat Knivett, de adviseur en zaak waarnemer van de familie Castlemaine bij wie ook Anthony bot had gevan gen. Het drietal andere heren was nog in „De dolfijn” nagenietend van het diner, vermoedelijk een flink glas drinkend, maar Knivett had Castle maine uitgenodigd, een eindje langs het strand te wandelen, zeggend, dat hij in Stilborough nooit zo’n verge zicht kon bewonderen. Overigens was de avond te donker, om iets te kunnen bewonderen. In werkelijkheid wilde hij Castlemaine iets zeggen, maar wil de niet met de deur in huis vallen. Hij wees op het lichtje in de verte. „Dat moet toch een vermoeiend en eentonig werk zijn, om daar s nachts te vissen”, merkte hij op. „Och, die lui zijn er aan gewoon, Knivett”. „Dat zal wel. Gewoonte wordt een de permanente foto-tentoonstelling. Daar was o.m. een foto aanwezig met de Keizer tijdens een van zijn be zoeken aan de suikerfabriek te Wonji. Ir. Damme bood hier de Keizer een model van een werkspoor suikerriet- molen aan. Om half elf begon de rondgang door diverse machinehallen en zgn. stel- plaatsen op deze tocht begeleidde „Het lied van de Arbeid” de Vorst: de di rectie had het personeel verzocht aan de arbeid te blijven. Toch groepten overal achter de ramen en de ma chines de arbeiders tezamen om het hoge gezelschap voorbij te zien wan delen. Alles was in vol bedrijf, vooral in de ketelmakerij was het lawaai oorverdovend. Bijzondere belangstelling van de Keizer hadden de jeugdige arbeiders, telkens bleef hij staan en vroeg dé jongelui wat zij deden. Tot slot van de uitgebreide rond- gang werd een grote montagehal bei- zichtigd waar enorme dieselmotoren en turbines worden gebouwd. Deze hal bood een imposante aanblik. Op het fabriekse-iplacement stonden dé hofauto’s reeds te wachten. Na af scheid te hebben genomen van de di rectie vertrok de Keizer naar het pa leis terug. Om twee minuten voor twaalf ver trok de Keizer per vliegtuig van Schip hol voor een bezoek aan de Philips en de D.A.F.-fabrleken te Eindhoven. 0DKegr'jpt dat de gedachte bij mij - Watn: wat kunnen wij voor deze ux-partners in geloofsverband ïh vele opzichten hebben wij ereschuld tegenover België. In Prek e2yw kwamen de eerste hage- l ers u'* het Zuilen en de meesten hebben hun geloof met de --1 bezegeld. Nu is het Bel- Hanoi past zich aan.... aan de terug gekeerde „vrede”, aan de periode van opbouw, die zo langzamerhand gaat in treden en aan de bezetting door Viet- minh-troepen.De bewoners doen hun best om Vietminh-minded te worden en de stad zelf, wel, daar is in feite nog heel weinig veranderd.... Weliswaar staan nu op de belangrijke punten in de stad Vietminh-soldaten, inplaats van Fransen of Vietnamezen, maar uitein delijk is het verschil tussen de nieuwe militaire gezaghebbers en de oude maar heel klein. Dat dit inderdaad zo is, toont deze foto van een Vietminh wachtpost bij de Dou- mer-brug. Zelfs de vrachtwagen van het type Molotova op de brug toont merk waardig veel gelijkenis met vrachtwa gens van de Westelijke geallieerden,... schooltje van thans 24 discipelen. En hoe! Kunt U zich bij benadering voor- stellen welk een energie, maar ook Welk een geloofsmoed er nodig is om tientallen jaren lang zonder één ge- Ükgezinde collega in een straal van weer dan 20 km te werken aan het geestelijk en stoffelijk heil van deze eenvoudige dorpskindertjes? En als ik eens een kwartiertje zijn taak over- neem en ga peilen naar de kennis Van de Bijb. Gesch., sta ik versteld °’er de resultaten van dit in alle eenvoud gegeven onderwijs. spreek ik niet over Genek en en Boechout: het is overal het- beeld. Materiële zorgen, die weer naar de keel grijpen en een blijmoedigheid, die be- aamt. Die ook óns beschaamt, ant vergeleken bij onze Belgische r>enden zijn wij rijk met onze wel- v°orziene scholen. tweede natuur, A propos, mijnheer Castlemaine - daar schiet me juist wat te binnen - ik zou u graag een goede raad geven, als ik er zeker van was, dat u mij die niet euvel zou duiden”, hartelust kletsen. „Wat is er? Spreek op, Knivett”. over je, IGdveii. „Zou het u niet mogelijk zijn” te goed kende om me zoiets voor te de stem van de advocaat daalde stellen”. „de acte te vertonen, waarbij Grey lands u toegewezen is?” „Natuurlijk zou ik dat kunnen, als ik er lust in had”. „Dan zou ik u raden, het te doen. Ik heb het al enige tijd geleden wil len zeggen maar ik aarzelde, omdat ik niet wist, hoe u het zoudt opne men”. „Waarom heb je mij zeggen?” „Wel ronduit gezegd, er wordt over u gebabbeld. Het is kletspraat van uilskuikens, maar goed, het ge beurt, u weet het even goed als ik. Als u het nu zo eens kon aanleggen, dat iemand de acte eens zag, die u ’t bezit van het landgoed verzekert men behoeft niet te merken, dat u ze opzettelijk laat zien dan zou men er overtuigd van zijn, dat u geen re den had, om uw neef Anthony naar de maan te wensen, en u zoudt de praatjesmakers de mond stoppen. Doe dat, mijnheer Castlemaine”. „Ik meende uit uw woorden te moeten opmaken, dat men zegt, dat ik Anthony uit de weg heb geruimd?” „Iets van die aard tenminste. Na tuurlijk is het geklets. Er is niets van waar, maar als u doet, wat ik u raad, dan zult u eens zien, dat het praatje onmiddellijk de wereld uit is. Laat de acte zien, hoe eerder, hoe liever, aan een of ander achtenswaardig persoon, op wiens woord men staat maakt”. „En dat zou een eind maken aan de praatjes, denk je?” „Zonder twijfel. Het zou het beste bewijs zijn, dat u geen enkele reden kondt hebben, Anthony ver van hier te wensen”. „Luister dan eens goed naar mijn antwoord, Knivett. Ik zeg neen. Voor dat doel zal ik de acte nooit of te nimmer vertonen, nooit. Willen de Gaat U maar eens mee! In Meche len, bolwerk van het R. Katholicisme, staat de Gustaaf Adolfschool, een uit- valspunt via het Protestantisme aan de rand van - - ten en de Republikeinen aan de voor avond van de grote algemene verkie zingen broederlijk verenigd een mars naar het Witte Huis gemaakt om op die wijze en met spandoeken en borden te protesteren tegen het feit, dat het hun nog steeds niet wordt toegestaan aan de verkiezingen deel te nemen. Op een dertig voet groot platform voer den de demonstranten een model mee van het Washington Monument en een vrouw, gekleed volgens de mode van 150 jaar geleden, die men „Mevrouw Stemloos Washington” had gedoopt. Dit alles om nadruk te leggen op de mening van de burgers van Washing ton, dat de wet, die hun op de dag van heden nog het recht tot stemmen be neemt, volkomen „antiek” is. En ter wijl de rest van de Amerikanen ter stembus toog, kon het zo gebeuren, dat de Washlngtonners protesteerden om te mogen stemmeneen volgende keer j r lezer van ons blad weet.jgisch Protestantisme een verdwij- dat de begrippen „arm” enjnend kleine minderheid geworden. Is 1 rijk” geen tegenstelling behoe- n’ te vromen. Men kan bitter 'L zijn naar aardse maatstaf en toch onnoemelijk rijk door het bezit van schatten, die met geen dollars zijn te betalen. Vandaag wil ik met de armoede en rijkdom echter een andere kant Want dezer dagen maakte ik tournee langs verschillende Chr. scholen in België. En bij het ordenen van mijn notities dringt zich te’kens weer de gedachte aan rijke” armen of „arme” rijken naar voren. de stad. Rasechte Vla mingen geven er les aan 67 Vlaamse en Nederlandse kinderen en kleuters. Hun salarissen worden door de Bel gische regering betaald. Maar dat is Gan ook alles. Meester Bohets, die iedere dag van Waterloo naar Meche len komt, leeft wat zijn leermidde len betreft, van giften en gaven uit Holland. Gekregen schoolplaten en Bijbels en losgescheurde present exemplaren van uitgevers vormen een groot deel van zijn werkmateriaal. En j0Ch met welk een blijmoedigheid doet deze gulle Vlaming geassisteerd door zijn twee onderwijzeressen, zijn d- lijks werk! Het Bestuur heeft zelfs de moed een nieuwe „Kinder tuin” kleuterschool) te bouwen, hoewel nog slechts van de bouw som bijeen is! Wat een rijkdom aan geloofsoptimisme en vertrouwen! Men waant zich hier terug in de eerste dagen van onze schoolstrijd toen de kleine luyden met vreugde hun penningen offerden voor de School met de Bijbel. en

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5