PLAKKEBORD I BAAYENS Zeeuwse Middenstand houdt congres te Goes rioaA, de. ’T ZEEUWSE ’T SPIEGELTJE voor D KALODERMA GELEE Acht maanden Bieten-rooidemonstratie te Biervliet aannemer Uitbouw van het bestaande aan Gemeenteraad Lekespel „Mozes” in Zeeland Vele problemen komen aan de orde Nogmaals Blindenzorg. Dr Stam wijst mandement principieel en algemeen af Sub-centrum voor de kankerbestrijding ontwikkelt zich gestadig Dwingelandij. DE BUS RAMMELDE ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 6 November 1954 Pagina 2 Provinciaal beleid in 1955: Parfumerie VAN BIEMEN KLOKS1RAAT 4 - GOES VOOR UW HANDEN BERKENWATER PANTENE STILBEPAN ALCOCHIN 1 1 Za Souburgse raad was op „Toorenvliedt” SCHEEPSTIJDINGEN AAGTEKERK 5 te Rotterdam. ARENDSDIJK 4 te Rotterdam. EEMLAND 4 te Bahia. LEMSTERKERK 5 te Rotterdam. MAASDAM 5 te Rotterdam. MELISKERK. 4 n. Bremen. MOLENKERK 5 n. Port Said. MUIDERKERK 4 n. Adelaida. AXELDIJK 4 n. New York. SCHIEDIJK 4 te Houston. ZUIDERKRUIS 5 n. Fremantle. is mogelijk door toeneming der middelen KERK EN SCHOOL ARTSENDIENST. APOTHEKEN. Zondagsdienst Dierenartsen MUNHARDTJES: sterke bestrijders van pijnen. De speciaalzaak voor uw BRIL Burgemeester in bouwcommissie heeft het soms niet gemakkelijk Noodzaak van organisatie ingezien A.R. Kiesvereniging te Goes Verzuchting in jaarvergadering Gasthuis Middelburg Bestuur staat machteloos tegenover tekort aan verpleegsters Fruitteelt in herver- ui ueze zin, utit net pcusöci- i J El B== In dit verslag wordt ook opgemerkt, kankerbestrijding is in zoverre een wij- is, ge- Ingezonden Mededeling (Adv.). te een Ingezonden Mededeling (Adv.). van Een lezer. de band met de tarievenpolitiek in deze zin, dat het passa- ingewikkelde maar Dan Daar ■v c I Ingezonden Mededeling (Adv.) maakt handen zacht als fluweel j In een korte vergadering heeft de raad van Oost- en West-Souburg gis termiddag o.m. besloten het maximum bedrag aan kasgeldleningen voor 1955 vast te stellen op 5 ton en het maxi- mum-crediet in rekening-courant met de Bank van Ned. Gemeenten te be palen op 2 ton. Daarna gingen de raadsleden op stap naar „Toorenvliedt” om de commandobunker van de B.B. te bezichtigen. De heer L. Kapitz, het Kringhoofd, heeft de heren haarfijn de betekenis van al de instumenten en apparaten, die hier zijn opgesteld, uit gelegd en heel wat wijzer omtrent de taak van de B.B. keerden de raadsle den naar Souburg terug. eze week is de provinciale begroting voor 1955 ver schenen. En zoals dat ieder jaar het geval is geven ook nu Ged. Staten een uitvoerige uiteenzetting van het beleid, dat zij in het komende jaar willen gaan voeren. Wij zouden dat beleid willen kenschetsen als een uit bouw van hetgeen op provinciaal niveau bestaat, zij het dan in vele gevallen nog maar in een eerste begin. Gezondheidszorg, maatschappelijke steun en voorzorg zijn, mèt het culturele leven, de onderwerpen, die de bijzondere belangstelling van Ged. Staten blijken te heb ben, terwijl daarnaast moeten worden genoemd zaken, die niet zo nieuw voor Zeeland zijn, zoals de wegen en de Provinciale Stoombootdiensten. bedrag van vijftig mille is het begin van een reserve voor de inrichting van het nieuwe Provincie huis in de Middelburgse Ab dij. Het bedrag van 45 mille voor culturele doeleinden ligt hoog, maar dat is meer schijn, omdat hieruit nu al les moet worden betaald, ook „eenmalige” cultuurma- nifestaties en waarschijnlijk ook het subsidie voor de Zeeuwse Muziekschool. Er zouden nog wel wat meer posten te noemen zijn zoals de stelposten voor ge zondheidszorg en voor maat schappelijke steun en voor zorg. Omtrent de bestem- et is waar wat een burgemeester kortgeleden voor H een gezelschap niet-Zeeuwen opmerkte: de Deltaplannen zijn het meest besproken onderwerp onder de Zeeuwen. Ook Ged. Staten hebben er in hun begrotingsbrief een paar opmerkingen over gemaakt, die allerminst nieuw zijn (ook niet kunnen zijn), maar die zonder enige twijfel de algemene beschouwingen in de komende Statenzitting zullen beheersen. Wie onderschrijft niet hun mening, dat deze plannen het Zeeuwse volk een sterke stimulans zullen geven zijn welvaartsstreven in de eerste plaats in Zeeland zelf te verwerkelijken? Maar wij geloven toch ook, dat het goed is geen gouden bergen te verwachten! En ervoor te waken, dat het typische karakter van onze provincie niet al te veel geweld wordt aangedaan! Och, niemand kan nu nog zeggen hoe het zal gaan met de ontwikkeling. Is een welvaartsstreven, zoals Ged. Staten dat aanduiden, uitsluitend economisch gericht en moet men alleen maar denken aan grote bedrijven en fabrieksschoorstenen? Laten wy ons daarvan niet te veel voorstellen en nuchter een antwoord zoeken op de vraag, of dat noodzakelijk en gewenst is. Meer industrie, inderdaad. Maar wij hopen van harte, dat die door aard en omvang aangepast zal zijn aan de Zeeuwse verhoudingen. Wij Vinden het minstens zo belangrijk, dat er meer provinciaal besef komt en hebben de indruk, dat wij in Zeeland reeds nu in de goede richting gaan. De opmerking, dat dit provin ciaal besef in het verleden te vaak is schuil gegaan in een te sterk streekbesef, is ons uit het hart gegre pen. Het is vaak nóg erger, n.l. zo, dat het locaal besef veel sterker is dan het streekbesef! Wij komen als eiland-mensen döor de Deltaplannen dichter bij elkaar. Wij zullen veel meer dan nu de waarde en de mogelijkheden van deze provincie gaan ontdekken en dat zal ook het economische welvaartsstreven op ongedachte wijze ten goede komen! VLISSINGEN, 5 Nov. In het kader van „De Grote Trek” zal de lekespel. groep Walcheren op verschillende plaat sen in Zeeland het lekespel „Mozes" van Philip Lamb opvoeren. Het eerst is Mid delburg aan de beurt, waar het op 9 No- vember in de Oostkerk op de planken wordt gebracht. Zierikzee volgt dan op 13 November in het Verenigingsgebouw I en Vlissingen sluit de rij op Dinsdag 16 November in de „Scheldehal”. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lienden, J. G. Abbringh te Oosterwolde. Bedankt voor Gorinchem, J. de La ge te Nunspeet; voor Wijnjeterp-Duul“' woude, D. Plantinga, vic. te Emnie oord. alles voor het haar, bij Geref. Gemeenten Beroepen te Paterson Vergunst te Corsica (V.S.). helg Bedankt voor Elspeet, H. Ligtenb te Rotterdam-Z. De practijk van de artsen is Zondag a.s. als volgt geregeld: Middelburg: dr de Ruyter (v. h. dr Peeck), Langeviele 49, tel. 2637; Vüssin gen: M. J. A. Bil, Singel 74, telef. 619; Goes: J. B. van Welten, Oostsingel 132, telef. 2121; Kapelle-Biezelinge, Kioetinge en Wemetdinge: E. F. Fagee Schaeffer, Kapelle-Biezelinge, telef. K 1102260; Hoedekenskerke: dr Kole, telef. K 1193 262;.Oostkapelle, Serooskerke en Veere: A. Reynders-Schilt, Serooskerke, telef. K 1189212; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: L. Sloos, Koudekerke, telef. K 1185231; Heinkenszand, ’s-H. Arends- kerke en Wolfaartsdijk: A. J. Zonnevijlle, ’s-Heer Arendskerke, telef. K 1106202; Borssele, Driewegen, ’s-Heerenhoek, Le- wedorp en Nieuwdorp; M. Kieviet te Borssele, telef. K 1105203 voor dr Gel- derblom, W. H. C. J. Lucas Luyckx, ’s- Heerenhoek, telef. K 1105282 voor dr Folmer; Tholen, Poortvliet, Oud-Vosse- meer, Nieuw-Vosmeer en St Philipsland: A. Kugel, Poortvliet, telef. 10 en J" Verniet te Nieuw-Vosmeer, telef. 10. ZIEKENAUTO GOES: Van Strien, telef. K 1100—2428. In de week van 613 Nov. zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: v. d. Harst; Vlissingen: v. d. Sande; Goes: Numans. De dienst van de dierenartsen zal in W. Zuid-Beveland van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen worden waargenomen door Joh. Klaassen te Heinkenszand, telef. K 1106288 en A. A. Elzerman te Goes, telef. K 1100—2233. dat de bedbezetting zich op ongeveer dezelfde hoogte bewoog als het jaar daarvoor, hoewel het totale cijfer een onbetekende teruggang aanwees. Daar tegenover moet echter gesteld worden, dat de wachtlijsten steeds een belang rijk hoogtepunt bereiken en dat het geen nadere toelichting behoeft, dat het gebrek aan voldoende verpleeg hulp hierbij een ernstig woord mee spreekt. Aan 10 candidaten kon het di ploma Ziekenhuisverpleging A worden uitgereikt, terwijl voor het examen aantekening Kraam verpleging 4 dames slaagden. De personeelsbezetting der huishoudelijke afdeling toonde een lichte verbetering, maar bleef onbevre digend. Uiteraard wordt in het jaarverslag ook de nodige aandacht besteed aan de nieuwbouw. Besprekingen met de ge meente en met de Ziekenhuiscommis sie in Den Haag leidden ertoe, dat in het nieuwe gebouw nog worden opge nomen de speciale kraamafdeling zoals deze reeds was ontworpen, hoewel het oorspronkelijke standpunt om de z.g. derde fase - bevattende zusterhuis en bijgebouwen - voorlopig buiten be schouwing te laten werd gehandhaafd. KANKERBESTRIJDING. Het kleine medische instrumentarium werd zo nodig vernieuwd en aange vuld. Van de grotere apparatuur werd heel wat aangeschaft, o.a. Philipsappa- raten voor diepte-therapie en contact- therapie en een universele dosismeter één en ander met steun van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de Kan kerbestrijding. De verhouding van het sub-centrum met genoemd fonds is zeer bevredigend. In de organisatie der BIERVLIET, 5 Nov. Ruim 2200 be langstellenden hebben gisteren op een bietenveld van de gebr. de Regt in de HelenapOlder te Biervliet een bieten- rooi-demonstratie bijgewoond, georga niseerd door de studieclubs in West Zeeuwsch Vlaanderen, de werktuigen en technische commissie van de Stich ting voor de Landbouw in nauwe sa menwerking met de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in Zeeuwsch Vlaan deren. De commissie van deskundigen be stond uit de heren ir P. Bakker Arke ma, E. J. A. Hoogland, beide uit Wa- geningen, ir W. Kakebeeke uit Rilland, J. Becu uit Groede en J. G. van Liere uit Goes. Drie-en-twintig bietenrooi-machines en werktuigen van verschillende aard trokken over de velden. De rooiers, waarvan dé aanschaffingskosten niet zo hoog liggen trokken wel de meeste belangstelling. De door paarden ge trokken ploeg had eveneens de interes se van de boeren. Bij deze ploeg ko men de bieten heelhuids naar boven, zodat alleen het hakken van de kop pen en de klei moet worden verwij derd. Na afloop gaf ir Bakker Arkema nog enkele practisch wenken. ste keer zal in Zeeland een midden- standscongres gehouden worden. Nu de Zeeuwse middenstanders de absolute noodzaak van organisatie hebben inge zien sinds Maart zijn niet minder dan 16 nieuwe afdelingen in Zeeland togetreden tot de Kon. Ned. Midden standsbond heeft het hoofdbestuur van deze bond gemeend, in Zeeland een middenstandsvoorlichtingsdag te houden. Deze zal Woensdag 10 Nov. in de „Korenbeurs” te Goes gehouden worden en vangt aan om half elf. Deze eerste „Zeeuwse Middenstands- dag” zal uit twee gedeelten bestaan: des morgens wordt een uiteenzetting gegeven van de huidige situatie der K.N.M.B. door de algemeen secretaris, de heer H. H. D. Swagerman, waarna in de middagbijeenkomst, vanaf twee uur, zal worden gesproken over de be langen en problemen van de Zeeuwse middenstander zelf. Naar de mening van het hoofdbestuurslid, de heer P. G. van der Weele uit Colijnsplaat, die ons enkele inlichtingen verschafte over deze dag, zullen ongetwijfeld ter spra ke komen het Deltaplan, het Drie- eilandenplan en de afwikkeling van de rampschade. De algemeen penning meester, de heer H. Harmeyer, zal nog toelichten de C.A.O. in de détailhandel en verder zal verslag uitgebracht wor den door de watersnoodcommissie van de K.N.M.B. Tenslotte zal in de mid dagvergadering mr D. Kluiver, een overzicht geven van zijn werk in Zee land. Het ligt in de bedoeling ieder Ingezonden Mededeling (Adv.) EXPLOITATIETEKORT. Tegenover de steeds stijgende kosten stonden weliswaar tariefsverhogingen, maar deze konden de opgelegde ver plichtingen niet compenseren. Het ge volg was, dat het exploitatie-tekort on vermijdelijk zijn stijgende lijn vervolg de en even boven de 50 mille kwam te liggen. Er werden rekeningen uitge schreven voor verpleging, behandeling enz. tot een bedrag van meer dan 5'/i ton. Het exploitatie-tekort van het Ou de Mannen- en Vrouwenhuis bedroeg ruim 8 mille en het voordelig saldo van het Burgerweeshuis bereikte de f 4700. Er werden vorig jaar in het Gasthuis 2911 personen opgenomen en eind 1953 werden in het Oude Mannen- en Vrou wenhuis 27 mannen en 19 vrouwen verpleegd. Vorig jaar werden geen we zen aan de zorgen van het Bestuur der Godshuizen toevertrouwd. MIDDELBURG, 4 November Het is naar het oordeel van Ged. Staten gewenst, dat de verordening op de Prov. Zeeuwse Schoonheidscommissie wordt gewijzigd. Deze commissie is voor het uitbrengen van adviezen ge splitst in sub-commissie, die bouwcom missies worden genoemd en die be staan uit een burgemeester als voor zitter, een directeur van de Centrale Dienst of van Gemeentewerken en een architect. Bij verschil van mening tus sen laatstgenoemden kan dus de stem van de burgemeester de doorslag ge ven. Dit nu wordt in de praktijk soms als een bezwaar gevoeld, vooral wan neer de bouwplannen in het geding zijn van een gemeente, waarvan de burgemeester tevens voorzitter is van de bouwcommissie. Ged. Staten stellen nu voor de verordening zó te wijzigen, dat in de bedoelde gevallen het advies kan worden uitgebracht door de com missie van toezicht, die bestaat uit de voorzitter der Schoonheidscommissie, de hoofdingenieur-directeur van de wederopbouw en volkshuisvesting u> Zeeland en een architect. ziging gekomen, dat men het noodza kelijk heeft geacht de verrichtingen der verschillende op dit terrein werk zame instanties te coördineren in een Stichting „Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding”. Hiermee wordt niets afgedaan van het feit, dat de fi nanciële regelingen blijven behoren tot het Koningin Wilhelminafonds. Gunstig werd beschikt op een ver zoek van de Universiteit van Amster dam om co-assistenten op de chirurgi sche afdeling van de kliniek op te lei den. Provincie wat betaalt? Er is nog niets van te zeggen, al leen die ton is in verge lijking met het totale tekort eigenlijk een symbolische bijdrage hoewel voor Zee land al hoog genoeg! In de brief, waarbij de be groting is aangeboden, gaan Ged. Staten ook in op tal van zaken, die slechts zijde lings de taak en de werk zaamheden der Prov. Staten raken. De woningbouw en het woningtekort worden nog even genoemd, maar het college kan er niet meer van zeggen, dan dat het bij elke gelegenheid, die zich voor doet, op meer bouwvolume werkt en waarschijnlijk ko- is aangepakt, wordt hier ook men er in 1955 voorstellen, het eerst de grond voor Wij hebben wat dit punt be treft al meermalen op spoed aangedrongen en de vrees uitgesproken, dat het getij al aardig aan het verlopen is. Wij weten, dat het een buitengewoon moeilijke en affaire kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat er de o.i. noodzakelijke vaart niet voldoende in is bracht. GOES, 5 November Voor de eèr- jaar in Zeeland eenmiddepstandscon- -g).es hpU(Jeri De Qpzet meer con tact te krijgen en de mening te peilen van de Zeeuwse middenstander. Aan dit congres, waartoe het Provinciaal Bestuur, de burgemeesters en wethou ders, waar afdelingen van de K.N.M.B. gevestigd zijn, en verdere autoriteiten zijn uitgenodigd, zal een ontvangst op het stadhuis te Goes door B. en W. voorafgaan. Hierbij zullen aanwezig zijn het hoofdbestuur der K.N.M.B. met de besturen van de Zeeuwse af delingen. De laatste tijd blijkt bij het publiek misverstand, ontstaan te zijn omtrent de verkoopwijze van door Blinden vervaar digde producten in Zeeland. In de eerste plaats is er de Vereniging tot Werkverschaffing aan Blinden te Middelburg, die uitsluitend producten laat vervaardigen voor de jaarlijkse ver loting en geen verkopers langs de deur kent. Daarnaast echter is in Zeeland geves- GOES, 5 November In een voor de A.R. Kiesvereniging druk bezochte vergadering heeft dr C. Stam vanavond in „De Prins van Oranje” gesproken over Kerk en politiek en in het bij zonder zijn gedachten laten gaan over het Bisschoppelijk Mandement. Na in principiële zin nog al afwijkende standpunten in de A.R. geconstateerd te hebben aangaande het Mandement (prof. Schippers en dr Bruins Slot) liet dr Stam duidelijk uitkomen hoe het stuk van de Bisschoppen ook anti- reformatorisch is. Immers er wordt ge sproken over de vergoddelijking van het leven, de dagelijks voortgaande in carnatie. Dit staat lijnrecht tegenover de reformatorische gedachte, dat alles alleen gedaan moet worden uit kracht van het Geloof in Christus, Die de we reld heeft overwonnen. Een ander bezwaar van dr Stam te gen het Mandement was de gereser veerdheid, die er uitsprak, het open laten van verschillende mogelijkheden en het traditionele Roomse achterdeur tje, dat men ook in het Bisschoppelijk schrijven weer tegenkomt. Het Rooms katholicisme in zijn alge meenheid besprekend, poneerde dr Stam verder dat Rome niet bouwt aan een Christelijke maatschappij, maar aan een Roomse maatschappij. Het eigenlijke doel van het Mandement is, dat de Roomse actie in Nederland moet slagen. De referent zag in de verschij ning van het Mandement dan ook geen vingerwijziging in de richting van een hernieuwde coalitie evenmin als hij heil zag in een samengaan met Rome in de strijd tegen de verwereldlijking, aangezien de Roomse levenspractijk in vele gevallen al verwereldlijkt is. Niet nalatend enkele goede en voor uitstrevende dingen uit het Mandement te noemen, wees dr Stam toch, zo was de strekking van zijn betoog, het Man dement principieel en in zijn alge meenheid af. Hij riep zijn gehoor dan ook op naar aanleiding van het ver schijnen van hét Mandement zich op nieuw te bezinnen op de verder te vol gen gedragslijn door krachtig te stre ven naar een samenbundeling van de Protestant Christelijke groeperingen en krachten in een gemeenschappelijke Strijd. Na dit referaat werd uitvoerig de ge legenheid gebruikt enkele vragen te stellen, waarvan ook enkelen van cri- tische aard waren, vragen die dr Stam met kennis van zaken beantwoordde. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Laport, die in een prin cipieel openingswoord, o.a. de winter- campagne van de Kiesvereniging in leidde. Meegedeeld werd nog, dat zich vijf nieuwe leden hadden opgegeven. MIDDELBURG, 5 November arrondissementsrechtbank heeft'*- °e morgen uitspraak gedaan in een op 22 October behandelde strafzai Zo werd de uit Doorn afkomstige nemer A. N., die veel op Schouw werkte, veroordeeld tot 8 maanden vangenisstraf met aftrek, waarvan i maanden voorwaardelijk met 3 proeftijd en ondertoezichtstelline v de Prot. Chr. Reclasseringsverenisin? De aannemer was ervan beschuldig diverse schulden niet te hebben h taald. Oe' De Koudekerkse winkelier J, j D., die terecht moest staan op bes’chul diging van ontduiking der inkomsten belasting en tegen wie een voorwaar delijke gevangenisstraf van 1 maaJ was geëist, kon vrij gaan: de recht bank verklaarde de Officier van Just’ tie niet ontvankelijk in zijn eis Een' jongen uit Sluiskil, Th. I., die o.ni van zijn broer geld had gestolen, kreeg o maanden met aftrek, waarvan 5 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en ondertoezichtstelling v® de R.K. Reclassering, alsmede opname in de Landkolonie „Koningslust”. Een uit Amsterdam afkomstige schil, der, P. J. G. P., die o.m. bij zijn baas in Bruinisse geld had ontvreemd, w«rd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 6 maanden voor- waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van het Leger des Heils Tenslotte luidde de uitspraak tegen dé houthandelaar B. K. K. uit ’s-Graven- moer 200,boete of 25 dagen hech- tigd een afdeling van de Stichting Sa- menwerkende Blindenzorgverenigingen, welke Stichting zich belast met het ver schaffen van loonarbeid aan alle Blinden, die niet meer in Instituten of Tehuizen verblijven. Deze Stichting, welke van Rijkswege wordt gesubsidieerd, heeft haar vertegen woordiging benevens magazijn te Goes, tel. K 11003457, terwijl door geheel de provincie huis aan huis rechtstreeks aan het publiek verkocht wordt uit de be kende blauwe wagens, voorzien van de naam „Blindenzorg” en het wettig ge deponeerde geel-zwarte waarmerk van de braille-lezende handen. Evenmin dus als de Vereniging te Middelburg erkent de Stichting perso nen, welke voorwenden in haar naam bestellingen op te nemen en later deze goederen thuis bezorgen. Bovendien zijn de verkopers van de Stichting voorzien van een deugdelijk legitimatiebewijs. MIDDELBURG, 5 Nov. „In de onvoldoende bezetting van het verpleeg- sterscorps kwam geen verbetering en het spreekt vanzelf, dat deze moeilijk heid voor de medische en de verplegingsdienst tal van problemen schept. Het bestuur staat hier machteloos tegenover. Vele sociale en financiële verbeterin gen zijn ingevoerd en ook werd de 48-urige werkweek met 1954 van kracht. Het ligt niet op onze weg op deze zaak dieper in te gaan, naar de oorzaken te zoeken of diverse suggesties te bespreken, maar wèl mogen wij de aandacht op het geval vestigen en de vraag opperen waar het heen moet, als de uit breiding van het ziekenhuiswezen, zoals deze zich thans voordoet, voltooid zal zijn en de vraag naar verplegend personeel nog zal toenemen”. Deze niets aan duidelijkheid te wensen overlatende verzuchting staat te lezen in het zojuist verschenen jaarverslag over 1953 van het bestuur der Godshuizen te M’burg. De verzending van oesters is in maand October als volgt verlopen: Ne derland 161.067 stuks (173.038); België 2.446.654 (2.294.274); Duitsland: 62.950 (92.820); Engeland 40.250 (16.300); diver se landen: 35.436 (23.600). Het totaal be draagt 2.746.357 (2.600.032). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van Octo ber 1953. tenis. Hij had terecht moeten staan op beschuldiging op 10 Augustus j.l. on- der ’s-Heer Arendskerke bij een aan- rjjding een ander door zijn schuld zwaar lichamelijk letsel te hebben toe gebracht. Geref. Kerken Tweetal te Amersfoort (vac. dr von Meyenfeld), W. van Boeyen Eindhoven en A. J. R. Brussaara Bedankt voor Leeuwarden, C. H- AP pelo te Nijkerk; voor Domburg-" kapelle, C. van Giessen, cand. te terdam. Geref. Kerken (art. 31) Aangenomen naar Albany Church), P. van Gurp te Meppel- Chr. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-O., L. Jr te Opperdoes en A. Hilbers t schede. In de afgelopen weken zijn wij door radio en pers op de hoogte gebracht van de havenstakingen in Engeland, die ge lukkig nu weer tot het verleden behoren. Wanneer men de oorzaak van deze uitgebreide stakingen beziet en óók de incidenten, die zich hebben voorgedaan na het hervatten van het werk, toen werkwillige vrachtautochauffeurs dan alleen hun vrachtauto geladen konden krijgen, wanneer zij hun lidmaatschaps kaart van de vakbond konden tonen, is het mijns inziens gewenst dat wij dergelijke gang van zaken nader onder ogen zien. Hoewel de vakbonden de staking niet hebben afgekondigd, is het toch duidelijk geworden dat de arbeiders, die bij een vakbond aangesloten zijn al of niet met hun steun een geweldige macht kunnen ontplooien. Ik ben persoonlijk van mening dat hier een klare demonstratie is gegeven van het grijpen naar de macht door de arbeider en dat dóór de organisatie in vakbonden! Zowel het motief van de staking als de incidenten met de vrachtautochauf feurs na de staking bewijzen, dat ge hoorzaamheid aan de patroon er niet meer bij is als men persé zijn zin wil krijgen, en zij hébben hun zin wéér ge kregen! Persoonlijk ben ik van mening dat deze toestanden, want dat zijn het toch, in elk ander land, wannéér de gelegen heid hiervoor is, kunnen voorkomen. Dat hebben de laatste jaren meer dan eens bewezen! En dat komt, omdat de vakbonden (onverschillig welke), geen adviserende lichamen zijn, maar heime lijk machtsdemonen, die zo het recht met voeten treden. Ik meen, dat wij hier in Nederland óók met onze vakbonden aan dezelfde gevaren blootstaan! giersvervoer vrij blijft ais de kavelingsgebieden. Nu de zoutcijfers van de ex-geïnundeerde gronden ■over het algemeen flink ge daald zijn, is het in vele ge vallen verantwoord tot her- inplant van verloren gegane boomgaarden over te gaan. Maar nu komen voor vele fruitkwekers de moeilijkhe den van de herverkaveling. Vooral in de zak van Zuid- Beveland weten velen nog niet welke percelen zij krij gen toegewezen en dus moe ten zij de her inplant uitstel len. De fruitkwekers op Schouwen-Duiveland, met name in de omgeving van Haamstede, zijn er momen- teel beter aan toe. Links van aandringt. Tot heden zonder de Hoge Zoom tussen Renes succes. De concentratie van se en Haamstede zijn prac- polders en waterschappen tisch alle boomgaarden ver wordt met enkele zinnen af- dwenen, maar aangezien gedaan. Er wordt aan ge- hier de herverkaveling eerst het eerst de grond fruitteelt gereed gemaakt. Belangrijk voor de fruitkwe kers is ook, dat de bedrijven tot 5 ha. kunnen worden op getrokken, een oppervlakte, die door het Rijkstuinbouw- consulentschap als een ge wenst minimum wordt be schouwd. Bij Haamstede hoopt men begin volgend jaar al met de werkzaam heden klaar te zijn en dan kunnen de fruitkwekers vooruit. Maar in de zak van Zuid-Beveland is de tevre denheid niet zo groot. De herverkaveling in Coudorpe is nu aan de gang, maar dit is geen geschikte grond voor fruitteelt. Hierbij komt, dat de meesten niet voldoende grond hebben om landbouw gewassen te verbouwen en dus geen redelijk bestaan kunnen vinden. De betrok ken instanties weten dit en gezegd moet worden, dat niets wordt nagelaten om de zaak zo spoedig mogeljjk voor elkaar te krijgen. Er is weer heel wat verantwoorden. Waar er al niet voor gecollecteerd is in de dorpen! We beginnen maar in Zoutelande, waar f 87.15 binnenkwam voor de vluchtelingen. Dan naar Duivendijke. Daar werd f901.50 ontvangen voor de slachtoffers van de over stromingen in Oostenrijk. Oostkapelle meldde een op brengst van f 122.65 voor de kankerbestrijding, Kioetinge bracht f 60.78 bijeen voor de reclassering, Sint Philips land offerde (bekijk dat eens goed!) f2085.30 voor ’t Rode Kruis en in St. Anna- land leverde een inzameling voor de Inwendige Zending op Geref. grondslag f221.75 op. ming, die Ged. Staten aan dit geld geven, is echter nog niet veel definitiefs bekend, evenmin als over de hoogte van het bedrag, dat de Pro vincie zal moeten bij betalen in de exploitatietekorten der veren over de Wester-Schel- Ged. Staten zich heel de. Helemaal duidelijk is dit het provinciale budget af hankelijk is van de c? brengst van belastingen, die men 1 - pleegt te noemen. Een ver- jer AÏgera een bepaald slechtering van Nederlands voorstel is gedaan. Is hem economische positie zal heel dus voorgesteld, dat de Pro- i’ op de middelen, die de pro vincies van het Rijk ontvan gen! Niettemin: voor het jaar 1955 ziet het er goed uit. De uitgestippelde lijn kan wor den doorgetrokken, het alge meen provinciale verzor- gingspeil kan weer wat wor den opgevoerd. De reserve voor oorlogs- en rampschade is groot genoeg om te beta len wat voor rekening der Provincie blijft, zodat er niets meer aan behoeft te worden toegevoegd. Vijf ton kan voor de wegen extra worden uitgetrokken en dat is toch wel een bedrag, waarmee iets te beginnen valt. Een De begroting ziet er goed uit. De middelen blijken goed in de provinciale kas te vloeien en de ernstige waarschuwing tegen een al te groot optimisme, die bij de begroting voor 1954 werd gegeven, ontbreekt. Al reali seren (---•■ duidelijk, dat het peil^ van niet. Er wordt medegedeeld, een bedrag van een ton °P- is geraamd voor dit doel, - maar onmiddellijk daarop conjunctuurgevoelig Wordt gezegd, dat aan minis- ter Algera een voorstel is gedaan. vlug haar weerslag vinden vincie een ton zal betalen? En ligt hier soms een ver-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2