GROEIENDE OPPOSITIE TEGEN SAAR-ACCOORD over nieuwe HAILE SELASSIE BIJ PHILIPS EN D.A.F. in Middelburg Weer staking te Enschede vraagt vertrouwen Berichten over nieuwe onderhandelingen Parijs tegengesproken Bijna negen ton voor de vluchtelingen Mendès-France Noodweer in Marokko tl CvZnöA&q I in bestaat Ziekenfonds „Walcheren" 40 jaar Bondskanselier Adenauer in moeilijkheden V- Bevrijdingsconcert van „Soli Deo Gloria" voor I nam een I 10 jaar BEVRIJD Herdenking te Vlissingen Hij nam een compleet röntgen- apparaat voor een nieuw hospitaal in ontvangst Doorne Grote dag I In enkele regels melden wij nog 1 ‘l I Wijlen dr Staverman de oprichter PROTESTANTS CHRISTELIJK BLADaVOOR ZEELAND ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 Huubke van DE BILT ZEGT: Droog weer Afscheid van de heer Donner „Handelsbelangen” ere haar voorzitter ••1 Stichting 10e JAARGANG, No. 2931 60 50 23 88 ,41 57 55 95 39 47 05 59 15 De socialisten hebben in- 15 25 65 25 74 78 55 O- 1 vernm boom- 22 25 25 75 28 35 37 45 37 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ving van de N.F.O. op Dins dag 9 November in het C.J. M.V.-gebouw een belangrij ke vergadering wordt be legd. De Rijkstuinbouwcon- sulent, ir J. J. van Hennik, zal dan spreken over „Nieu we rassen in de Zeeuwse fruitteelt”. DAT door de N.F.O. afde ling Kapelle, de eerste ver gadering is gehouden in zaal DAT te Axel het comité voor de bouw van een nieu we muziektent is geliqui deerd. Het doel was gelden yg 1- S. te bewaren als souvenir dit statiebezoek een aantal onderschei dingen verleend. Minister-president dr Drees werd benoemd tot grootkruis in de Orde van de Heilige Drie-eenheid van Ethiopië. Andere onderscheidingen kregen de ministers Beyen, Luns, Al- gera, Zijlstra en de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag. Ook de sta tionschef van Amsterdam C.S. werd onderscheiden door de Keizer. Vandaag (Zaterdag) wordt hët Kei zerlijke bezoek afgesloten. DAT de vlasserjj van de heer Waumans te Koewacht is afgebrand. De brand ontstond in de zwingelwerk- plaats, waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van kin deren. Het vuur sloeg over naar een vlasmijt, die in een mum van tijd in lichte laaie stond. De plaatselijke brand weer kon slechts uitbreiding voorkomen. Het bedrijf was niet verzekerd. voerde en in een verklaring voor zijn kabinet. Opnieuw heeft dr Adenauer daar bij de opposanten verweten, dat zij al te eenzijdig het oog gericht hiel den op de Saarovereenkomst en ver gaten, dat deze moest worden gezien als onderdeel van het geheel der Pa- rjjse verdragen. Volgende week zal dr Adenauer zijn besprekingen met de regeringspartijen voortzetten ten einde te trachten hun weerstand te breken. F middels hun activiteit ook verdub beld. MARRAKESJ, 6 November Een krachtige wervelstorm heeft in de nacht van 2 op 3 November Zagora, Tahoenite en Mhamid, drie plaatsen ruim 300 kilometer ten Zuiden van Marrakesj, geteisterd. Hoewel het Vrij dagavond te Marrakesj bekend was, dat er slachtoffers te betreuren zijn, wist men het aantal nog niet. De ge hele dadeloogst ging verloren. In het getroffen gebied viel in één nacht 79 millimeter regen, dat is gelijk aan de totale hoeveelheid in die streek in 1953. Bijna 1.500 woningen zouden zwaar beschadigd zijn, terwijl bruggen wer den weggespoeld en telefoonlijnen ver broken. De waterstand in de Draa steeg in drie uur tijds zes meter. in te zamelen door middel van een een steentj esactie. De belangstelling hiervoor was echter niet groot. Toen de gemeente besloot tot aan koop van een muziektent meende het comité overbo dig te zijn. Het batig saldo 200,zal overgedragen worden aan de gemeente. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DAT gisteren twee echt paren in Kapelle onder gro te belangstelling hun 45- jarig huwelijksfeest hebben gevierd. Op de Postweg was het het echtpaar J. Hoog- strate-Groenleer en in het Vroonland het echtpaar Dui- venwaarde-Groenleer. BONDSDAG-DEBAT. Het aangekondigde debat van de Bondsdag op Donderdag a.s. gaat door. De liberalen hadden de aankondiging van de besprekingen reeds opgevat als een succes van hun felle actie tegen de regeling. Daarentegen wordt van de zijde der Christelijke partij verklaard, dat besprekingen over de uitleg van de Parijse b epalingen, vooral op econo misch gebied, ook onafhankelijk van de Duitse oppositie op het programma stonden. Daarbij moet er volgens een officiële woordvoerder in Bonn van uitgegaan worden, dat wijziging van de tekst van het Saarverdrag niet meer mogelijk is, wel echter het opstellen van officiële interpretaties. Dit stand punt heeft dr Adenauer vandaag ook ingenomen bij de besprekingen, die hij met de rebellerende liberale leiders VLISSINGEN, 5 November Vanavond kwam in het Strandhotel te Vlissingen het bestuur en personeel Ver burg. De heer W. Philip- se uit Kapelle sprak over: „De nevelspuit en blow- spray”. Voorts werd de film „Nevelspuit in de gaard” vertoond. ENSCHEDE, 5 November Onge veer 80 leden van het personeel van een spinnerij te Enschede hebben van daag het werk neergelegd. Het zijn echter voornamelijk leden, van de E.V.C., die de staking zijn begonnen. Vanmorgen hebben de stakers ge tracht de Duitse arbeiders, die met bussen worden gebracht, tegen te hou den en hen te bewegen ook te staken. Zij slaagden daarin echter niet. Na een vergadering met de directie en vertegenwoordigers der bonden, is een deel der stakers later weer aan het werk gegaan. van het algemeen Ziekenfonds Walche ren bijeen voor de feestelijke herden king van het 40-jarig bestaan van dit ziekenfonds. De voorzitter, dr J. S. Bloos, sprak een welkomstwoord en memoreerde de geschiedenis van dit ziekenfonds dat werd opgericht op ini tiatief van wijlen dr Staverman. Het was zeer begrijpelijk, dat een sociaal gevoelig mens als dr Staverman een einde wilde maken* aan het B.U.S., die feitelijk niet anders in zich hielden dan een vorm van liefdadigheid op genees kundig gebied. In de loop der 40 jaren deden zich enorme veranderingen voor en de grootste vonden plaats sinds 1940; in 1941 stelde de overheid de ver plichte verzekering in en vanaf dit tijdstip dateert de bemoeienis van de overheid met een ziekenfondswezen, dat uitgegroeid is tot een onmisbaar orgaan voor de bevordering der volks gezondheid. Het nieuwe moderne kan toor, dat op 24 April in gebruik werd genomen, wordt door het bestuur be- Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DAT op het gemeentehuis te Kapelle gisteravond een propaganda-avond van de B.B. is gehouden. Na het openingswoord van burge meester van Suylekom werd door de heer P. de Kam uit eengezet het doel. Verder werden nog enkele films vertoond en twee personen gaven zich op voor de B.B. DAT gisteren in Kapelle een bijzonder grote aanvoer van peren was. Alleen van het ras Comtesse de Paris werd 75.000 kg aangevoerd. De prijs was vast tot rond 30 ct per kg voor de Huis houd grof kwaliteit wat zeer bevredigend is. DAT door de afdeling Ka- pelle-Biezelinge en omge- DAT het zoontje van de heer C. Hirdes te Rilland voor de tweede keer in en kele weken zijn beentje heeft gebroken. Toen raakte hij ondei' een motorfiets en gisteren viel hij van een tractor, waar achter een wa gen met bieten, en kreeg beide wielen over zijn been tje. Hij is naar het zieken huis te Goes vervoerd. Een opname van de ontvangst van Keizer Haile Selassie door de Nederlandse Rege ring, welke Donderdagavond in de Ridderzaal te Den Haag werd gehouden. We zien hier bij het betreden van de zaal v.l.n.r. Z.K.M. Haile Selassie, Prinses Sarah, H.M. de Ko ningin, Minister L. M. Beel en Minister-President dr W. Drees. PARIJS, 5 November Bij het be gin van de zitting van de Franse Na tionale Vergadering, heeft premier ‘lendes-France vandaag de kwestie van vertrouwen gesteld. Hij heeft ge- “jetgd, dat hij en zijn kabinet zuilen altreden, indien de ingediende begro- ■ngen niet door het parlement worden aanvaard. De premier had tevoren van de mi- isterraad machtiging verkregen het vertrouwen van de Nationale Vergade- te Yraëen. Mendès-France wil kost wat het kost ^jn binnenlands beleid economische n tinanciële hervormingen doorzet- n, waarbij het noodzakelijk is, dat de grotmgen worden aangenomen. PTt'k een Y00rstel ingediend om de y'begrotingen te verwerpen, om- de regering niet van plan was uit overschot van 5.000 millioen francs Personeel van de P.T.T. een loons- °ging toe te kennen. vo^',sFrance Qualificeerde dit een Poging om obstructie s n zijn beleid te voeren. oogwater Zondag 7 November 1954 ‘gingen: 10.57 u. 1.58 m„ 23.29 u. 1.90 209 I‘'nTen; 1L26 u- m„ 23.56 u. Wemeldinge: 12.33 u. 1.38 m. m. Zierikzee: 12.13 u. 1.17 m„ m. BONN, 5 November. Met de aankondiging van nieuwe Frans- Duitse besprekingen - inmiddels van Franse zijde tegengesproken - over de uitleg der in Parijs getroffen overeenkomst over het Saargebied heeft dr Adenauer vandaag in Bonn getracht olie te werpen op de gol ven, die twee der regeringspartijen hebben doen ontstaan door haar weigering de regeling te aanvaarden. De oppositie in Bonn tegen de overeenkomst voelt zich gesterkt door het feit, dat nu ook Frankrijks ambassadeur in Saarbrücken, Grandval, de opvatting heeft geuit, dat de regeling definitief zal moeten zijn en in een komend vredesverdrag niet zal mogen worden veranderd. Deze opvatting staat lijnrecht tegenover die welke officiële woordvoerders in Bonn uiten en volgens welke slechts een tijdelijke status voor het Saargebied is vastgelegd, die alle mogelijkheden voor een vredesverdrag open zou houden. Overigens zijn vandaag ook menings verschillen tussen Parijs en Bonn over het in Parijs gewijzigde verdrag over de Duitse souvereiniteit aan de dag ge treden. In regeringskringen te Bonn heeft men zich met nadruk verzet te gen de verklaring van Mendès-France en de Franse Nationale Vergadering, dat een regering van een verenigd Duitsland aan de verdragen gebonden zou blijven. In Bonn huldigt men het standpunt, dat dit geenszins het geval is en dat de Bondsregering een toe komstig verenigd Duitsland niet by voorbaat kan binden. STERKE DRUK. De druk op dr Adenauer is vandaag nog versterkt door een besluit van de door de Christelijke Party beheerste landdag van Rijnland-Palts. De land dag hechtte namelijk zijn goedkeuring aan een regeringsverklaring van minis ter-president Altmeier, waarin gezegd wordt, dat het Saarverdrag dient te worden aangevuld. Altmeier nam het standpunt in, dat de Bondsrepubliek slechts dan een definitieve regeling van het Saarvraagstuk zou kunnen aanvaarden, wanneer deze een terug keer van het gebied naar Duitsland in hield. Altmeier, die een party ganger van Adenauer is en thans president van de Bondsraad is, zei in zijn rege ringsverklaring voorts, dat de Neder lander Van der Goes van Naters we gens zijn „eenzijdige politieke hou ding” voor Duitsland volkomen onaan vaardbaar is als commissaris voor de Saar. Hij wees elke oplossing van de hand, die „de naam van Europa zou misbruiken om een afscheiding van de Saar van Duitsland te camoufleren”. schouwd als een symbolische uitdruk» king van alles wat er in de 40 jaar is gegroeid en tot stand gekomen. Dr Bloos begroette deze avond de heer D, Dommisse, die van de oprichting af bo de is geweest en de heer L. P. van Oirschot, die vanaf de oprichting lid der ledenraad is geweest. De heer A. Korteweg, directeur van het zieken fonds, sprak hierna, mede namens het personeel het bestuur toe, en verklaar de dat allen uitermate dankbaar zijn te mogen werken in het belang van de medemens op het gebied der volks gezondheid. Dit werk geeft ons een verrijking van ons leven, aldus de heer Korteweg. Ondanks alle publicaties dia verschenen zijn over de moeilijkheden in het ziekenfondswezen vindt het be reiken van het grote doel: verbetering van medische verzorging door de zie kenfondsen steeds meer voortgang. Aan alle bestuursleden werd door da heer Korteweg namens het personeel een fotoboek over Walcheren gegeven, voorzien van een opdracht, hetgeen ten zeerste door het bestuur op prijs werd gesteld. De verdere uren werden gezel lig doorgebracht. Dr G. J. M. de Greet toonde een collectie diapositieven. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Jnofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. vantoren: Vlissingen: Nieuwstr. «Tïelef 326; Middelburg: Korte °.8’ rdstr 35. Tel. administratie K Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan ^Le Cointre N.V., EINDHOVEN, 5 November. Voor de zeven-jarige Huub van Doorne, de jongste zoon van dr H. van Doorne was het vandaag een dag om nooit te vergeten. Hij was wel een beetje zenuwachtig, want bloemen aanbieden aan de Koningin en Prinses Sarah van Ethiopië is een niet alledaagse karwei voor deze knaap. Hij hield zich best en vond het maar wat fijn, dat hij juist was uitgekozen om de bloemen te over handigen. Maar daarmee was het niet afgelopen voor Huubke. Kort voor het vertrek van Keizer Haile Selassie, die tevoren opgetogen in gezelschap van Koningin Juliana en Prins Bernhard de D.A.F.-fabrieken had bezichtigd, liet de Vorst hem bij zich komen. Toen was de knaap echt wel een beetje overrompeld. Stel u echter het glundere gezicht van Huubke eens voor, toen de Keizer hem een kostbaar gouden muntstuk in de hand stopte, om Het bezoek aan de lichtstad van Ne derland - Eindhoven - begon om half een, toen twee Dakota’s, een met de vorstelijke bezoekers, de andere met het gevolg, op het vliegveld Welschap neerstreken. Na de begroeting der autoriteiten ging het in snelle vaart door uitbun dige vlaggen straten, omzoomd door juichende Eindhovenaren, naar het landhuis van ir Th. P. Tromp, direc teur van de Philipsfabrieken, waar de lunch werd gebruikt. Na de lunch ging het naar de Phi lipsfabrieken, waar men op de derde etage van het S.B.P.-gebouw de ver vaardiging van ontvangtoestellen aan de lopende band, bezichtigde. In de Ela-studio van het S.D.M.-gebouw werd een demonstratie gegeven van grootbeeld-televisie. Tijdens dit bezoek is een bijzonder geschenk overhandigd. De directie van Philips bood de Keizer een in de fa briek vervaardigd röntgenapparaat aan voor het in aanbouw zijnde St Paulus hospitaal te Addis Abeba. Bovendien ontving de Keizer een bokaal en een in het Amliaars gestelde oorkonde. DE D.A.F. Na een rit door Eindhoven’s wijk Strijp ging het naar Geldrop om de D.A.F.-fabrieken te bezoeken. Met gro te interesse bekeek men daar, gezeten in een wapendrager, de productie in dit grote bedrijf. Op een tribune sloeg men een défilé van civiele en militaire wagens gade. Bovendien werden nog enkele demonstraties gegeven, waar over zich ook Koningin Juliana bijzon der enthousiast uitliet. Het oude werk plaatsje, waarin de gebr. van Doorne 25 jaar geleden hun werk begonnen, werd niet overgeslagen. Het was reeds half vijf toen men de fabriek verliet om in snelle vaart naar Welschap te rijden, vanwaar per vliegtuig de terug reis naar de Amsterdamse luchthaven werd aanvaard. ONDERSCHEIDINGEN. De Keizer heeft ter gelegenheid van i 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Het totaalbedrag, dat thans binnengekomen is bij het co mité Vluchtelingenhulp 1954 is thans gestegen tot bijna 9 ton. Vandaag werd weer een bedrag van f 48.000 bij geschreven op postrekening 5100 en daarmee werd een totaalstand van 869.000,— bereikt. DE BILT, 5 November Enkele overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidoost. Dezelfde tem peraturen als gisteren, of iets lagere. GOES, 5 November In een gezel lig samenzijn heeft de middenstands- vereniging „Handelsbelangen” in de „Prins van Oranje” afscheid genomen van haar voorzitter, de heer J. Donner. Zeven en twintig jaar lang heeft de scheidende voorzitter de hamer mogen hanteren. Vele goede woorden zijn de ze avond tot hem gericht. De secrtaris van „Handelsbelan gen”, de heer W. J. Dominicus, leidde eerst met een enkel woord de nieuwe voorzitter, de heer A. Vermaire, in, waarna deze het wel en wee van het voorzitterschap van de heer Donner re leveerde. Bij monde van de heer H. D. Meulenberg werd hem namens het be stuur het ere-voorzitterschap aangebo den. Van de penningmeester, de heer J. H. Slabbekoorn, ontving hij een vul pen en mevrouw Donner ontving bloe men van de heer Dominicus; tevens haalde hij enkele feiten op uit „die goeie ouwe tijd”. De tweede voorzitter, de heer I. A. Luteyn, roemde de wijze, waarop de heer Donner de vereniging heeft geleid. Ook de burgemeester, mr W. C. ten Kate, had waardering voor het beleid van de scheidende voorzit ter. In zijn afscheidswoord liet de heer Donner enkele interessante voorvalle tjes de revue passeren en dankte hij het bestuur voor de prettige samen werking. De heer F. van Vredegem sprak namens .de leden. Tijdens dit afscheid bracht de heer D. Leupen de St Nicolaasactie nog naar voren. Tevoren hebben de talrijke aanwezi gen kunnen genieten van het soloto- neelstuk „De burgeredelman”, gespeeld door Rob Geraerds. MIDDELBURG, 2 Nov. Aan de voor avond van de tienjarige bevryding van Middelburg heeft de Chr. Zangvereni ging „Soli Deo Gloria” in de Noorder- kerk een herdenkingsconcert gegeven, dat door ongeveer 700 mensen werd bij gewoond en dat een zeer stijlvol karakter droeg. Voor het programma was een keuze gemaakt uit de verza meling Valeriusliederen en men had voor een concert als dit geen betere keuze kunnen doen. Is er in onze va derlandse muzieklitteratuur een twee de liederencyclus te vinden, waarin op zulk een diep gelovige wijze Gods da den in ons volksbestaan worden bezon gen, onze nationale nood en de veel vuldige bevrijdingen van tyrannie en geweld? Ook nu klonken deze liederen weer, ten gehore gebracht door een koor, dat doorvoeld en met die typi sche nuanceringen van het Valerius- lied zijn gehoor wist te boeien. Enkele malen trad ook het kinderkoor op, apart of mét het grote koor. Het klonk bijzonder mooi, deze kinderstemmen, zingend van de vogel, die werd ge- locxt en van de Hoeder Israëls! De heer J. Mondeel, bas, gaf enkele uitsteken de soli. De heer J. Kousemaker, de di rigent van „Soli Deo Gloria”, leidde bezielend, het koor zong met overgave. En de organist, de heer C. J. Barth, leverde in voorspel voor de koorzang en in samenzang zeker niet het klein ste aandeel in het slagen van dit con cert. Ds W. J. Meister sprak een inleidend woord, waarin hij herinnerde aan de druk, waaraan Middelburg tien jaar geleden ontvlood en ook nog eens wees op het offer, dat het koor op de 5e No vember moest brengen in de plotselin ge dood van zijn secretaris, de heer J. Janse. Ds F. Don sprak een kort slot woord en stelde daarin de vraag, wij zend op de ongekende welvaart, die wij dit jaar beleven, of wij ook dichter by God zijn gekomen. Hy wekte allen op Zaterdagmiddag de interkerkelijke herdenkingssamenkomst in de Nieuwe Kerk bij te wonen. L*

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1