Zeeland was van I I (féwtyolirtg'S Hummed is vrij EXTRA UITGA VEZEEUWXH DAG EL AD zorgvuldig voorbereid door Nederlandse deskundigen Waterstaat tot welk een prijs! maar Een persoonlijke herinnering de A van Het verhaal over de aanval op Westkapelle vindt men op pag. 9 Over de capitulatie Middelburg kan men lezen op pag. 11 op Vlissingen op de pagina’s 13 en Geschreven door nK 15 prof. Nederlands minister-president in oorlogstijd Glunderende gezichten na bange strijd „Maar wij zijn immers vriji" mr P. S. Gerbrandy WI V Sv ■i I I i 51 DE VERNIETIGING VAN WALCHEREN andersl ging Als om r haast meest in tal en y._ Wdt denkt •lechts Na een snel, door diepe bezorgd heid over het lot van het tnoole Wal cheren en z(jn bewoners gedragen be raad, werd welbewust het gevraag de exequatuur gegeven. Wtf waren reeds overtuigd dat het moest. Churchill zelf, de in totaal noodza kelijke en de op dat moment moge- ‘>3WS Daarna is het minder vlot verlopen. De Canadezen werden (enigszins tegen hun zin, want zij hadden ook nog graag de hoofdstad veroverd) af gelost door Schotten. Men wist een klein bruggenhoofd op Walcheren te veroveren, maar veel verder is men niet gekomen: de capitulatie was toen al een feit! De beide landingen hebben de be slissende doorslag gegeven. Zowel in Vlissingen als in Westkapelle is ver woed slag geleverd door de Duitsers. Maar in geen van beide plaatsen kon den zij stand houden. In Vlissingen was de strijd na twee en een halve dag beslecht. De mariniers van West kapelle veroverden op 2 November Zoutelande en in de avond van 3 November hadden zij het gat in de Nolledijk bereikt. Dan komt de laatste, verrassende fase: de capitulatie in Middelburg. De Duitsers waren door hun verliezen gedemoraliseerd en vergeet ook niet dat zij volkomen onder de indruk waren van de verwoestingen van het water. Zij zagen de ellende in een opgepropt volle stad het is een V Dit plan was een keihard, een bloe dig plan. Hard voor de bevolking, die het lot van inundatie en van vele bombardementen moest verduren. Niet minder hard voor de geallieerde sol daten, die in dit waterland het moor dend vuur van een geharde Duitse legermacht tot zwijgen moesten bren gen. En zo is een strijd ontbrand van een moordende felheid. Wie de hier volgende pagina’s leest over de strijd bij Westkapelle, de ge vechten in Vlissingen, die zal een huivering niet kunnen onderdrukken! Misschien is het voor een juist be grip van alles wat in dit nummer volgt, goed even de grote lijnen van het krijgsplan aan te geven en de tijdsvolgorde waarin dit alles plaats vond. n de grote kaartenkamers van Winston Churchill, in Down- ingstreet, Londen, werd gedu rende de oorlog met uiterst be kwame handen van dag tot dag, de opstelling der strijdmachten over heel de wereld op vernuftige en tevens bijzonder oriënterende wijze aangegeven; men kon op de grote kaartwanden de stand op elk strijdtoneel zien en af lezen. Ik had van de Britse Minister-Presi dent vrije toegang gekregen tot deze vertrekken en ik heb her haaldelijk van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het beeld van het oorlogsbedrijf goed in mij op te nemen. Een bepaald deel was, na de in vasie op 6 Juni 1944, gewijd aan de Franse en later ook Belgische havens, die de enorme toevoer van voedsel, oorlogsmateriaal enz. moes ten verwerken. Bij elke Franse en Belgische haven stond precies aan gegeven in tonnen wat ze konden presteren. Tevens was aangegeven wat in totaal verwerkt moest wor den. In het begin van de herfst 1944, toen w(j onder voorlichting van derlandse Waterstaatsdeskundigen werden onder strikte geheimhou- 1 van de verantwoordelijke Britse militaire specialisten, opdat met de geringste verliezen en met de best denkbare uitwerking het door de gebroken dijken stromende water de vijand tot de snelste aftocht zou dwingen. Of algemeen gezegd, opdat zou ge beuren wat de strategie eiste. wel anders! Hadden zij het plan die wegen en kwam er door! niet tot in finesses uitgewerkt en aan de Canadese bevelhebber ter hand gesteld? De wegen die men kon gaan, stonden aangegeven en men De grote lijnen waren: 1. Het vernietigen der dijken; 2. Doorstoot van de Canadezen, die Beveland veroverd hadden, naar Wal cheren over de Sloedam heen; 3. Een landing bij Vlissingen van uit Breskens; 4. Een landing bij Westkapelle van uit Oostende. Met dat vernietigen der dijken en het bombarderen van stellingen is de hele maand October heengegaan. Men kon trouwens niet eerder beginnen, want de voorgenomen landingen kon den pas worden uitgevoerd als de Canadezen aan de Sloedam stonden. Een driehoeksaanval was immers het plan! De eerste November was het zover: de laatste fase van de slag om de Scheldemonden kon beginnen. Zien we eerst wat die Canadezen deden: zij zijn over de Sloedam gekomen! Militaire deskundigen noemen het een wonder: de mannen van Zeelands ondergrondse strijdkrachten weten Onver getelijk blijft het bewon- derenswaardige aan deze operatie voorafgaand onderzoek. Het plan was ook waterstaatkundig tot in de kleinste détails doordacht. De officiële duidelijk geformuleerde aanvrage aan de Nederlandse Re gering, die krachtens bestaand ac- coord, op dit soort aantasten van Nederlands gebied haar fiat moest geven, bereikte ons kort voor de uitvoering. van de factoren die generaal Daser, de Duitse commandant, tot zijn besluit hebben gebracht. Met de val van Middelburg was de strijd beslecht. Nog wat zuiverings acties over het eiland en Walcheren was vrij. En niet zo heel veel later was ook de Scheldemonding vrij van mijnen. Vlissingen was nog maar nauwelijks in geallieerde handen of de mijnenvegers voeren al de Schelde op. We zeiden het: er was haast bij! V Zeeland is vrij maar voor die vrijheid is een hoge prijs betaald! Te hoog? Kan de prijs der vrijheid ooit te hoog zijn? Neen immers! Vrijheid is een goed waarvoor onze voorvade ren een tachtigjarige oorlog hebben gevoerd. Waarvoor de Oranje’s, de telgen van ons Vorstenhuis, goed en bloed hebben feil gehad. En die vrij heidszin leeft immers nog! Ook in ons! Toch kan de prijs voor de vrij heid te hoog zijn geweest: als wij, die in die vrijheid leven, die gunst niet waard blijken te zijn. Als wij voortleven in egoïstische lauwheid. Als wij ons niet bekommeren om hjk r--’ intact in ««vallen '10Wer opdracht gaf om ten spoedig- de havenmonding van de Schelde tJ,..te maken opdat men het volle Van Antwerpen zou kunnen en. „De haast” zo schreven j J,~ "heeft diep zijn stempel ge- Ukt op deze operaties!” men het verloop van de strijd Walcheren nagaat, zal men die onmiddellijk opmerken. En het nog komt zij tot uitdrukking van kleine details. an het grote plan lag één prin- heslissing ten grondslag: de -->g van Walcherens dijken, grote vraag dringt zich op: I ook niet anders gekund?” antwoord is heel eenvoudig: r had het ook anders ge zonden de operaties «ipiële i ;ernie‘igin’ >.Had dat Het r •Natuurlijk Waar dan anden langer hebben geduurd a dit zou betekend hebben onmiddellijk duidelijk als men aan het Ardennenoffensief, enkele weken na het bereik baar maken van de Antwerpse haven ingezet. Hoe zou die strijd verlopen zijn zonder die haven? Niemand weet het antwoord. Maar bij de gedachte hieraan huivert men! Wat was da n het voordeel van deze inundatie? Niet dat men hoopte, dat de Duitse stellingen onder water zouden lopen. Grote waterstaatkundi gen zijn de Duitsers wel niet, maar zij hadden terdege beseft dat zij hun kanonnen moesten opstellen op plaat sen, die boven de zeespiegel lagen. In het artikel hiernevens ligt prof. Gerbrandy een tip van de sluier op: men had de bedoeling met het bin nenkomende water de Duitsers te hinderen in hun bewegingsvrijheid en dat water aan te wenden voor eigen voordeel. Waterstaatdeskundigen had den het plan nauwkeurig bekeken aan de hand van hun ervaringen waren krijgskundigen aan het werk gegaan en hadden het plan de cam pagne opgesteld. Eigenlijk kan men die hele inundatie in twee hoofd punten samenvatten: 1. Het isoleren van de vijand in kleinere eenheden; 2. Het verslaan van die vijand door binnen te varen door de dijkbressen. F? en week geleden, in ons her- P, denkingsnummer naar aanlei ding van de bevrijding der Bevelanden, hebben wij U de achter gronden getekend van de strijd om Schelde. De aanval bij Arnhem Was mislukt: een doorstoot naar het hart van Duitsland nog voor het in vallen van de winter, was een on mogelijkheid geworden. Behalve een zuivering van het gebied, dat men in le enkele maanden tijds had ver overd, wachtte in deze winter een op- ®euw groeperen van de strijdkrach- en- En daarbij kwam het aan op voorraden. Voorraden om de lange verbindingslijnen naar het hart van uitsland te kunnen verkorten. ij hebben U verteld, dat eigen- J maar één grote haven volledig handen der geallieerden was Antwerpen. En dat Eisen- T n de maand October braken i de golven der zee door de geslagen gaten in de dijken, welke in hun Nederlandse soliditeit toch juist bestemd waren geweest om eiland en bewoners tegen het geweld dier golven te beschutten. Ik heb de uitvoering dezer schit terende maar met pijnigende ver liezen gepaard gaande operatie al leen kunnen horen en lezen. De beker der overwinning was hier wel zeer bijzonder gevuld, met vreugde en bitterheid tegelijkertijd. Een deel der uitwerking heb ik wel persoonlijk gezien, in het voor jaar 1945. Het is mij onmogelijk om ooit te vergeten de fierheid en de dankbaarheid van de Zeeuwen, toen ik gezeten in het tweeslachtig voer tuig, een duck, door het vernielde eiland reed en voer en toen langs de uit hun huizen gejaagde mannen, vrouwen en kinderen wandelde, die ons kwamen begroeten. Toen ik aan enkelen onder hen opmerkte dat zij en haar eiland het hard te verant woorden hadden gehad, werden hun ogen groot en over hun gezichten glansde een licht van geloof, van vreugde en triomf en mij klonk te gemoet: de nabestaanden van hen, die vie len. Als wij ons terugtrekken wan neer het gaat om de belangen van ons land en volk. Als morgen de bazuinen zullen blazen over Middelburg, dan her denken wij de bevrijding van dit deel van ons gewest. Dat is feeste lijk maar het is zinloos als wij ons niet realiseren hoe hoog de prijs geweest is... en welke ver plichtingen die prijs legt op onze schouders. lijke verwerking door deze havens ding ter beschikking gesteld met elkaar konden vergelijken, was het duidelijk, dat het beschikken over de havens van Vlissingen een onmisbare voorwaarde was voor de benodigde toevoer en doorvoer en daarmee een onmisbare voorwaarde voor het slagen van de veldtocht in het Westen. De Duitsers moesten van Walche ren verjaagd worden, Vlissingen moest, koste wat het wil, snel in geallieerde handen komen. De Engelse luchtmacht had won deren verricht op het gebied van het vernietigen van dijken. Ik denk b.v. aan de schitterend uitgevoerde vernieling van de Eder-dam in West-Duitsland (Sauerland). Hier op Walcheren lag de zaak veel moeilijken Het betrof een eiland, dat aan een bondgenoot toe behoorde en dat zeer vast in vijan delijke handen was en waarbij de werking van zee en water aan de Engelsen niet bekend kon zijn. V T~? venals bij de bombardering van „Kleinkamp”, onder Ne- derlandse leiding uitgevoerd, werd met de grootste zorg de voor bereiding ter hand genomen. Ne- z-x ver de strijd om Walcheren I I zou een heldendicht te schrij- ven zijn. Stof is er te over. Is het doorbreken van de dijken, het prijsgeven van dit met zoveel moeite aan de zee ontworstelde eiland aan zijn erfvijand, niet niet een achtergrond vol van aangrij pende tragiek? En hoeveel helden moed is hier te bezingen: de uit zee komende commando’s, aanval lend bij Vlissingen zowel als bij Westkapelle en strijdend met een ontroerende doodsverachting; de kerels van de Canadese divisie, aan sluipend als het ware over verbor gen weggetjes van de zo smalle Sloedam; al die onbekenden uit het verzet die Duitsers bespionneerden, contacten tot stand brachten en soms ook de gedemoraliseerde Duit sers intimideerden heldenmoed van kerels uit één stuk! En welk een machtige climax zou in dit dichtwerk te brengen zijn: de over gave van die 2000 Duitsers, nog goed bewapend en voorzien van voldoende levensmiddelen, aan dat handjevol Britten, dat gevolg had gegeven aan de aanwijzingen van het ondergrondse commando en met een paar tanks de moeilijke tocht had gemaakt van Vlissingen naar Middelburg. Is dat niet een punt waarop de verteller van dit heldendicht in een jubelzang zijn hoorders zou kunnen ontladen van de spanning? Want dat is het ogen blik van Zeelands vrijheid, zij het dat Schouwen-Duiveland tot Mei 1945 bezet is gebleven en zij het dat met de zuivering van het Noor den van Walcheren nog enkele da gen gemoeid zijn geweest. Maar desondanks: de val van Middelburg kan het slot van dit epos zijn. Om dat het doel van de strijd: de zui vering van de Scheldemonden, op dat ogenblik was bereikt. En daarom: als morgenmiddag om vier uur de bazuinblazers van Juliana’’ hun klanken over Zee lands hoofdstad zullen uitstoten, dan zal tevens het uur zijn, waarop men gedenken mag, dat de vernie tiging van het Duitse Rijk in een beslissend stadium was gekomen. 1 ■v.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 9