de Let op Kabouters de Arbeid is van van voor Thee weer Rapport van Stichting C. H. V. volkomen aanvaardbaar. Grote havenstaking in Australië In Utrecht kijken 4000 dieren U duurder. Zo beschermt de nieuwe aan. stofzuiger Uw gezondheid! Naar een nieuwe loonpolitiek. Vuurbollen zijn meteoren* ANTON HUNINK Bedrijfsleven moet de moed opbrengen meer verantwoordelijkheid te dragen. Nederlandse Regering fantaseerde Daar zit ik graag MEISJE Huis te Westkapelle mooi voor! En Oosterbaan te Goes drukt hel! TYPISTE De zagende pijnen vijftig 9«,den beloning van het heelal. een juffrouw ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Vrijdag 5 November 1954 Sunarjo over de arrestanten: coupon meer, ERRES STOFZUIGERS Fa. A. JOZIASSE Zn NIEUWE BURG 33, MIDDELBURG Vj x Voorlopers van de Tauriden. Een dubbeltje voor Dierenbescherming. „Ornithophilia Twee kinderen omgekomen door kolendamp. Differentiatie. Hoe langer hoe gekker Eerste burger Jubileumtentoonstelling van AMSTERDAM, 4 Nov. - Met ingang van gisteren zijn de pnjzen van alle theesoorten met 8 cents per pakje van 100 gram verhoog Deze verhoging is een gevolg van de aanhoudende hausse op wereldtheemarkt. In de koffiep-^ zen is geen verandering gekomen* Uw laatste kans! Geen boeman P' R. 5. STOKVIS ZONEN N.V. van der Heem fabrikaat ERRES „..„•UW* straat en i en de lucht die U inademt 1 r~ 1 en 'r WW t I L,,.. hiWWM v. d. en n. gevraagd, v.g.g.v. Werkster en kinderjuffrouw aanwezig. Mevrouw SPIERENBURG Mecklenburglaan 15, Rotter dam. Prijzen van f. 120.- tot f. 192.50 Speciale ERRES crediet-servicej reeds met f. 11.96 contant en f. 7.23 per maand kunt U in het bezit komen van een prachtige ERRES»» nog vooral nog voor 15 zal worden reinigen de vloer waarop U loopt naarn huisnr. ..••■n” te HOFLEVERANCIER DEVENTER Bij het Commissariaat Ambonnezen- zorg (Min. v. Maatsch. Werk) te Vlis- singen kan worden geplaatst een die tevens met administratief werk zal wor den belast. Soil, onder motto H/CAV 395 (in linker bovenhoek env. en brief) aan de Cen trale Personeelsdienst, Bezuidenhout 15, Den Haag. De moeite waard om eens echt voor te gaan zitten, zo’n stevige pot boerenkool met Gelderse rookworst van ANTON HUNINK. Voor fijnproevers zijn geur en smaak een genot! Maar let bij het kopen op het loodje met de naam Cheque nummer 7 Bij aankoop van een ontbijtlaken, onverschil lig welke prijs, krijgt U voor deze chèque f. 0,75 contant terug. Chèque nummer 3 Bij aankoop van twee lakens (1- of 2-pers.) on verschillig welke prijs, krijgt U voor deze chèque f. 2,- contant terug. Ingezonden Mededeling (adv.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Moderne Lange Pantalons met rits voor Dames, Meisjes of Jongens, natuurlijk bij De Goedkope Simon, Klok, straat, Goes. Voor een Mooi Wollen Vest of een leuke Pullover eerst kijken bij De Goedkope Simon, Klok- straat, Goes. ■.Interlock Onderjurken Char, meuse Onderjurken; Nylon Onderjurken; Gemoltonneerde Onderjurken, bij De Goedkope Simon, Klok- straat, Goes. Haast U! Haast U! Het einde van deze fantastische aanbieding nadert 1 Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze ptoatselijke agenten en vertegenwoordigers (Van onze -redacteur) UTRECHT, 4 November. Het rapport van het bestuur van de Stichting van de Arbeid inzake de toekomstige loonpolitiek is voor het C.N.V. volkomen aan vaardbaar. De opvattingen, die in het C.N.V. steeds hebben geleefd zowel over de vorm als over de inhoud van de loonpolitiek worden hierin verwerkelijkt. Wat de vorm betreft komt volgens het rapport de verantwoordelijkheid van de loon vorming te liggen bij het bedrijfsleven, terwijl de overheid het noodzakelijke toe zicht blijft houden. Wat de inhoud aangaat is de weg geopend voor differentiatie in de lonen met behoud van de coördinatie. Aldus concludeerde de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, aan het slot van de heden te Utrecht gehouden conferentie over de toekomstige loonpolitiek. UTRECHT, 4 Nov. Uit verschillende plaatsen in Nederland zijn de laatste da gen berichten binnengekomen bij de Utrechtse sterrewacht over waarnemin gen van heldere vuurbollen. Een voorlopige bewerking van het nog zeer schaarse materiaal maakt waarschijn- lijk, dat we hier te maken hebben met 1 de voorlopers van de Tauriden. Dit is een zwerm van heldere meteoren, die jaarlijks in het begin van November ver schijnt. Niet ieder jaar is deze meteorenzwerm even indrukwekkend. Soms zijn de mete oren vrij onopvallend. Maar dit jaar is reeds een aantal zeer heldere Tauriden gezien, die men geen meteoren maar vuurbollen noemt. Hoewel dit moeilijk te vóórspellen is, bestaat de mogelijkheid dat ook in de komende nachten vuur bollen zichtbaar zullen zijn. De afdeling meteoren van de Utrechtse sterrewacht houdt zich aanbevolen voor 1 verslagen van dit soort waarnemingen. Het is vooral van belang te noteren op welke hoogte. Liefst in graden en in wel ke richting een vuurbol voor het eerst zichtbaar werd en waar hij verdween. Nog beter is het de baan ten opzichte van de sterren op te tekenen. Verder zijn de tijdsduur van het verschijnsel, de kleur, de grootte van kop en staart vergeleken met de grootte van de volle maan en de helderheid vergeleken met maan en sterren van belang. Natuurlijk dient men datum en tijd te vermelden. een stripverhaal van VAN Ol SYDNEY, 3 November De 26.000 havenarbeiders in de voornaamste Australische havens hebben besloten met ingang van heden (Woensdag) in staking te gaan uit protest tegen een voorgesteld wetsontwerp, dat aan de werknemers het recht wil geven de „quota” van arbeiders in elke haven aan te vullen, een recht dat tot dusver door het vakverbond werd uitgeoefend. De staking begon Dinsdag met een 24-uursactie van de havenarbeiders te Sydney. Het standpunt van de stakers is in middels versterkt, doordat de Labour - fractie het wetsvoorstel heeft afgewe zen. De minister van Arbeid, Holt, ver klaarde, dat de stakers door commu nisten tot hun actie zijn aangezet. Hij kondigde aan, dat de regering over weegt extra-bevoegdheden te vragen, als er een poging zal worden gedaan om het parlement te trotseren. DEN HAAG, 4 Nov. De hoofdzetel Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren heeft in haar laatste bestuursver gadering besloten aan alle leden van elke vereniging die is aangesloten bij de We reldfederatie voor éénmaal een dubbeltje te vragen. Deze leden zijn over de ge hele wereld verspreid. Door deze wijze hoopt het bestuur van de Wereldfederatie in korte tijd een belangrijk bedrag bij een te brengen voor het stichten van een hoofdzetel in Den Haag. Zoals bekend Is, werd deze Wereldfederatie in 1950 in ’s-Gravenhage op initiatief van mr. Hu- genholtz uit Leiden opgericht. De eerste gelden zijn reeds binnen gekomen. DIVERSEN Lange Interlock Heren Pan talons f 2.98; Interlock Hem den met mouwtje f 2.98. De Goedkope Simon, Klok- straat, Goes. Flanellen Heren Pyama’s f 7.95; Keperflanellen Heren Pyama’s vanaf f 8.95. De Goedkope Simon, Klok- straat, Goes. Krimpvrije Jaeger Heren Hemden; Lange Pantalons of Borstrokken f 3.95. De Goedkope Simon, Klok- straat, Goes. MAASTRICHT, 4 Nov. Gisteravond zijn in Amby bij Maastricht twee kinderen van resp. 1 en 5 jaar tengevolge van k°* lendampvergiftiging om het leven ge'<0' men. Toen de vader, de heer K., gister* avond thuis kwam trof hij zijn vrouw en de twee kinderen in bewusteloze toe stand aan. De kinderen waren niet meer te redden. kant van hun hokje. We zagen Spaanse Witwangen, die heel groot en buitengewoon zeldzaam zijn en Japanse krielen, die ge krulde veertjes hebben inplaats van gladde. Er is een zeer bijzon dere collectie Brahma’s, die op hun veren sokken statig door hun kooien stappen. Ook de zijde- hoenders met hun blauwe huid en zijde-achtige haren en de Rus sische Orloffs verdienden de aan dacht. De inzendingen bestaan echter niet alleen uit levende dieren. De Nederlandse mestbedrijven die veel uitvoeren naar Italië, Duitsland en Engeland, hebben enkele van hun kippenboutjes ter beoordeling naar Utrecht ge stuurd. O Papieren stofzak Wordt met stof en al weggegooid Handig en hygiënisch. Vaste stofzak van uiterst dichte vezelstructuur Vangt fijnere stofdeeltjes op, i Speciaal bacteriënfilter Houdt het laatste microscopisch fijn stof tegen. werd ook gesproken over de gevolgen van de verandering van Rijksbemidde- laars door een Loonraad. Thans konden zowel de werkgevers als de arbeiders- vertegenwoordigers altijd tegen de ar beiders zeggen na het tot stand komen van, een minder gunstige loonregeling „Wij wilden wel anders, maar Rijksbe- middelaars weigerden verder te gaan”. Dit gebeurde meermalen en de vrede was erdoor gediend, maar in de toekomst gaat dat niet meer op, want de Loon raad is een orgaan van het bedrijfsleven zelf. Hier rijst ook nog de vraag, of de werkgevers- en werknemersleden van deze Raad de courage zullen hebben hun objectief standpunt vast te houden, des noods dwars tegen de mening van hun leden in. •J*^**Ti<A<) Aan de hand van deze algemene richt lijnen gaat men nu in de bedrijfstakken C.A.O.’s afsluiten en daarna komt een tweede belangrijke verandering. Niet meer een overheidsorgaan in casu de Rijksbemiddelaars, maar de Loonraad zal zijn goedkeuring moeten hechten aan een Notaris Mr P. LOEFF te Middelburg zal Dinsdag 9 November 1954, om 2 uur n.m., in café Westerbeke a. d. Markt te Westkapelle, voor de erven van de heer JAC. WESTER BEKE, veilen: Het nieuwgebouwd HUIS met erf en tuin te West kapelle a. d. Noordstraat nr 33, groot 2.17 Are, met uitgang naar de Pape- straat. Verhuurd aan de heer Js. Roelse voor ƒ4.85 p. w. Te bezichtigen Zaterdag 6 November, van 25 uur. Nad. inl. ten kant. v. d. Notaris, Houtkcii 11. Wing over de ontwikkeling van de loon politiek voor, tijdens en na de oorlog, culminerend in een uitvoerige bespreking van het bovengenoemde Stichtingsrap- port. Invoering van de in dit rapport voor gestelde loonpolitiek kan geschieden, als de overheid al dan niet na ad vies te hebben gevraagd aan de Soc. Economische Raad bereid blijkt de in dit rapport voorgestane beginselen neer te leggen in een Loonwet, die door de Staten-Generaal kan worden aanvaard. Bovendien moet de overheid dan bereid zijn het College over te dragen aan de Loonraad, die bestaat uit Kroonleden en uit werkgevers- en werknemersleden en die organisato risch een vaste commissie van de S.E.R. is. Aannemende dat dit in de loop van het volgend jaar allemaal gebeurt, wat zal er dan veranderen in de loonvorming? Dat was de essentiële vraag, die spreker uitvoerig beantwoordde. De voornaamste wijziging is, dat de verantwoordelijkheid voor de loonvorming dan in eerste in stantie bij het bedrijfsleven zal berusten. Het zal dan de Soc. Economische Raad zijn, die de algemene richtlijnen voor de loonhoogte vaststelt op grond van een analyse en een prognose van de econo mische situatie in ons land. De overheid behoudt slechts een aanvullende taak en die moet zij als hoedster van het alge meen belang ook houden. Zo kan zij o.a. in uiterste gevallen de besluiten van de S.E.R. schorsen of vernietigen. PARIJS, 4 Nov. „Eén planeet, één regering, één volk”, aldus een procla matie van een zekere Salkazanof, die besloten heeft een oproep naar 127 ob servatoria in de wereld te zenden, waar in hij de astronomen verzoekt onmid dellijk een buitengewone vergadering van het internationale astronomische genoot schap te beleggen. Op deze vergadering zou men een uitnodiging aan de leiders der verschillende landen om eenheid op de planeet tot stand te brengen, moeten opstellen. Salkazanof noemt zich ambassadeur der sterren, eerste burger van het heelal en bedelaar van de vrede, titels, waar door zijn oproep gevaar loopt niet ge hoord te worden. (Van een onzer verslaggeefsters) «MSa* 1 voor L UTRECHT, 4 Nov. In de Bernhardhal te Utrecht kijken van Donderdag t.e.m. Zaterdag niet minder dan 4000 dieren u aan. De Kon. Ned. Vereniging „Ornithophilia’’ houdt daar voor de 46ste maal haar tentoonstelling van duiven en kleinvee. Zij viert daar tevens haar 60-jarig jubi leum en daarom is dit de groot ste expositie op dit gebied gewor den, die ons land ooit heeft ge had. In Nederlands grootste hal staan de hokken met hoenders, duiven, konijnen en andere dieren in lange rijen opgesteld en de be woners vullen de grote ruimte met een oorverdovend lawaai. Een la waai, dat de echte liefhebber ech ter als muziek in de oren zal klinken, want hij vindt hier een collectie bijeen als hij nog nim mer tevoren zag. Als men de Bernhardhal bin nenkomt, ziet men e’en kunstig aangelegde vijver, waarin de mooiste en zeldzaamste water vogels rondzwemmen. Zo zijn er o.a. enkele zwarte zwanen, die in hun soort zeer bijzonder zijn. Ook de eenden en ganzen in vele va riëteiten ontbreken niet. Op de tentoonstelling zijn weer tal van nieuwe variëteiten te be wonderen, de resultaten van ja renlang zorgvuldig opkweken. Niet alleen pluimveebedrijven, maar ook sportfokkers hebben hun mooiste dieren ingezonden. Er zijn kipjes die even groot zijn als een normale duif en er zijn hennen en hanen die bijna hun kop stoten tegen de boven- Nog steeds geven -wij bij aankoop van slechts f. 2,50 een chequeboek cadeau ter waarde van f. 50.-. Zo lang de voorraad strekt. Maar de voorraad raakt op, zorg dat U Uw chequeboek op tijd krijgt! Het bevat 30 chèques, samen goed voor f. 50,- Geldig tot en met 13 November 1954. ANDERE INZENDERS. Alle Nederlandse fabrikanten van pluimveevoeder zijn met hun producten aanwezig. Ook fabri kanten van hokken hebben hun stands op de tentoonstelling, evenals Philips, die de infra-rode lampen voor de kunstmoeders maakt. Er staan enkele volières, waar in zich „vluchten” duiven bevin den, o.a. Oud-Hollandse Meeu wen, zwarte Pauwstaarten en Nederlandse Helmen. Onder de konijnen is ook zeer veel variatie. Franse en Engelse Hangoren, Vlaamse Reuzen, witte Weners en Albino’s, teveel om op te noe men. Voordat de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht de tentoonstelling opende, heb ben 53 keurmeesters de beesten gekeurd. DJAKARTA, 4 Nov. De procureur-ge neraal, mr Sunarjo, heeft naar aanleiding van de mededeling van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken over mishandelingen van Nederlandse arres tanten verklaard, dat naar zijn mening de berichten over mishandelingen op fantasie moeten berusten. Hij zei geen klacht te hebben ontvangen van gearre steerden, hoewel de mogelijkheid tot het indienen daarvan bestaat. „De gearresteerden worden weleens stevig aangepakt”, zo vervolgde hij, „doch dit is geen mishandeling”. Het was hem van een arrestant bekend, dat hij in het ziekenhuis was opgenomen. De betrok kene lijdt aan een inwendige ziekte, waarvoor opname in een ziekenhuis no dig was. Het was hem niet bekend, dat een gearresteerde in een psychiatrische inrichting was opgenomen. Wel wist hij, dat een arrestant zeer overstuur was, het geen hij echter toeschreef aan het feit, dat betrokkene reeds een volledige be kentenis aflegde en nu waarschijnlijk wraaknemingen vreest. Tenslotte zei de procureur-generaal, dat de zaak-Jungschlaeger November aan de rechter overgedragen. Gevraagd voor de huishouding, in een klein gezin (3 pers.) waar van de vrouw ziekelijk is, in één van de Zuid-Bev. dorpen. Brieven onder No. A 4275, Bureau van dit blad te Goes. De stof draak overwonnen! Danfe zij de UnieRe 3-vpudige filtering van de tocht'die U inademt! wordt de gezondheid ven U en Uw gezin beter beschermd) De ERRES ilöfzuiger houdt het stof werkelijlk vast? De lucht blijft zuiver, veilig, gezondl Dit ft slechts één yqn de talloze voordelen diO- ERRES stofzuigers U bieden. Vraag Uw handelaar eens een demonstratie. U zult enthousiast zijnl Het enige antwoord op deze vraag, al dus de heer Roolvink, is dit: We hebben gehunkerd naar meer verantwoordelijk heid. Als we die nu krijgen, moeten we tonen dat ook waard te zijn. Wij kunnen verantwoordelijkheid dragen voor het loonbeleid en we hebben geen boeman nodig om ons achter te kunnen ver schuilen voor onze eigen leden. In deze bijeenkomst van bestuurders concept-C.A.O. waarover werkgevers en van het C.N.V. gaf de heer B. Roolvink werknemers overeenstemming hebben een glasheldere en interessante beschou- bereikt. Op grond van soms vrij grote verschil len in rentabiliteit en productiviteit tus sen de verschillende bedrijfstakken zal ook de loonhoogte tussen de ene tak en de andere mogen verschillen mits men hiervoor gegronde argumenten kan aan voeren bij de Loonraad. Het C.N.V. is van mening, dat op dezelfde gronden ook toonverschillen tussen ondernemingen in dezelfde bedrijfstak mogelijk moeten zijn, De heer Ruppert verdedigde dit later door op te merken, dat men alleen ge lijke regelingen kan bepleiten voor het bedrijfsleven en voor d e arbeiders als men die arbeiders uitsluitend ziet als lid van de arbeidende stand. De Chr. vak beweging ziet de arbeider echter aller eerst als bedrijfsgenoot in de onderne ming, waar hij werkzaam is. Er moet dus ook verband zijn tussen de hoogte van zijn loon en het grotere of kleinere rendement in die onderneming, dat mede door zijn arbeid tot stand komt. In referaat en discussie kwamen vele detailpunten aan de orde; gratis toezending van van de Stofdraad’ parten Toonder! Zendt.deze coupon R. s. stokvis Zonen

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4