het werk van voor KEIZER HAILE SELASSIE IN DELFT EN DEN HAAG Benden actief in Algerië Beviijdingsnummer Grote belangstelling het Waterloopkundig laboratorium Begin volgend jaar indiening wet voor belastingverlagingen Democratische meerderheid ook in de Senaat Infiltratie op Nw-Guinea Belgische generaals blijven in arrest i Televisie 4 x per week C_vanöAaq de vorstelijke gast Drukke dag voor Ontvangst in de Ridderzaal Prof* Supomo sprak met Eden van Sancties tegen Egypte EXTRA BIJLAGE 12 pagina's Maatregelen worden in de loop 1955 nog van kracht De minister deelt mee: Democraten steunen buitenlandse politiek van de president i toch sterker? cember in hotel „De Zwaan’ Eisenhowers’ positie Indonesische militairen geland Over de kwestie Nieuw Guinea F i PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog een arrestatie Staking op Luchthaven Shannon Met ingang van 1 Januari a.s. In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt K f®-- F'-'5 AJh M Stichting 10e JAARGANG No. 2930 VRIJDAG 5 NOV. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT DAT gisteravond de P.V. „O.W.T.B.” te Kapelle heeft besloten op 10 en 11 De- onmlinY’ in Pinoan DAT Zaterdagmiddag in de raadszaal van de gemeen- DAT Ged. Staten de Prov. Staten hebben voorgesteld aan het Verbond voor Vei lig Verkeer voor het jaar 1955 een subsidie te verle nen van f 100. DEN HAAG, 4 Nov. Wst het tijdstip van de belastingverlagingen betreft, is ook de minister van Financiën van oor deel, dat gezichtspunten van actueel-con- juncturele aard grond opleveren voor uitstel van de belastingverlagingen. Daar tegenover staat, dat andere overwegingen er sterk voor pleiten de voorgenomen verlagingen, met name van de inkomsten en loonbelasting en van de kostprijsver- hogende belastingen, zo spoedig mogelijk te effectueren. Het zijn deze laatste over wegingen, waaronder ook de gedachte van een synchronisatie van de belasting verlagingen en de hogere gezinsuitgaven voor huishuur een belangrijke plaats in- EEN SPROOKJE. Voor het diner, dat de Keizer hierna aan Koningin Juliana en Prins Bern- hard aanbood was een zaal van hotel „Des Indes” in een sprookje herscha pen. De zaal was n.l. ingericht als een vertrek van het keizerlijk paleis in Addis Abeba. Hiervoor werden 400 meter zijden gordijnstof gebruikt, als mede een schat van bloemen. Kost- Door de nederlaag van de republi keinen is de regering van president Eisenhower op het terrein van de bui tenlandse politiek misschien versterkt, aldus schrijft de correspondent van Reuter te Washington, Rankine, Don derdag. Wegens het ancienniteitsstelsel heeft Eisenhower herhaaldelijk moeten wer ken met republikeinse leiders, die het niet met zijn buitenlands beleid eens waren. De republikeinse meerderheids- leider in de Senaat, Knowland, heeft dikwijls onenigheid met de regering gehad over het Verre Oosten en de Verenigde Naties. Onlangs werd hij door Eisenhower berispt, omdat hij had gepleit voor het afbreken van de di plomatieke betrekkingen met de Sow- jet-Unie. LONDEN, 4 November De Indo nesische ambassadeur in Londen, prof. Supomo, heeft heden, Donderdag, op eigen verzoek een onderhoud met de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Eden, gehad. Het onderhoud zou waarschijnlijk betrekking hebben op de kwestie Nieuw Guinea, aldus Agen- ce France Presse. Prof. Supomo zal Vrijdag naar New York vertrekken, waar de kwestie Nieuw Guinea op de agenda van de algemene vergadering der Verenigde Naties staat. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE BRUSSEL, 4 November De Bel gische reserve-generaals Maroye en Jacquet de Haveskercke, alsmede kolo nel Grimart, die beschuldigd worden van malversaties bij de aanbesteding van militaire werken, zijn Donderdag voor de Brusselse raadskamer versche nen. Aan het einde van de zitting ver lengde de voorzitter, rechter Bertholet, het aanhoudingsmandaat met een maand. Intussen heeft de recherche nog de aannemer Jules Krings uit Ver- viers aangehouden, die eveneens bij deze zaak betrokken zou zijn. in de Concertzaal te Zierik- zee een filmavond heeft ge geven. De inspecteur van de ze instelling, de heer H. Spit, wees op de dringende noodzaak van dierenbe scherming. Hij besprak o.m. het lot van de ketting- en trekhonden. Voorts stelde hij de bouw van een asyl in het vooruitzicht. Bjj het waterloopkundig laborato- rirtn begroette prof, ir J. Th. Thijsse de hoge gasten, waarna hij een uiteen zetting gaf van de werkzaamheden, die in het laboratorium worden ver richt. Naar p.of. Thijsse later meedeelde, was de Keizer zeer geïnteresseerd in de Nederlandse problemen waarbij hij vooral aandachtig belangstelling toon de voor de studie, die wordt gemaakt met betrekking tot een sluis in een dam in het Haringvliet. Hierbij komt men n.l. voor hetzelfde probleem te staan als bij de verbetering van de ha ven van Assab in Ethiopië, waarvan hier eveneens studie wordt gemaakt. Het gaat er daarbij om de beste plaats te vinden voor de zeehaven van Ethio pië. Er ontwikkelde zich een technisch gesprek met de Keizer, waarbij op nieuw de grote technische kennis van Prins Bernhard bleek, die als insider aan het gesprek deelnam. De kwestie van de haven van Assab is voor het laboratorium een belangrijke zaak, daar er van dit probleem ook in an dere landen studie wordt gemaakt. De Keizer dient zelf een beslissing te nemen en hij vertelde prof. Thijs se dan ook, dit een zeer netelig pro bleem te vinden. I ’s-GRAVENHAGE, 4 November Een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Rijksdelen deelt mede, dat in de tweede helft van October j.l. op Zuid-West Nieuw Guinea in de om geving van de Etna-baai in een tweetal prauwen 48 Indonesische militairen landden, behorende tot het 25ste regi ment infanterie. Deze militairen kwamen via Dobo uit Ambon. Ze trokken, na de kamp bevolking gemolesteerd te hebben, het binnenland in. Eenheden van de Mari niers zetten de achtervolging in. Een der prauwen wist te ontkomen. De bende is thans verspreid, met achter lating van munitie, voedselvoorraad en verschillende documenten. De achter-1 volging duurt voort. een postduivententoonstel ling te organiseren. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Enthousiaste arbeiders van de werf van L. C. Smit en Zonen te Kinderdijk sloegen het ver trek van de hoge bezoeker ga de en deze nam op hartelijke wijze afscheid door de honder den belangstellenden met zijn hoed een opgewekte groet te brengen Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT de Sophiavereniging tot bescherming van dieren Op 3 Januari a.s. zullen de eerste ministers van het Britse Gemenebest te Londen bijeenkomen. Dit is door premier Churchill in het Lagerhuis medegedeeld. De premiers zullen „vele dingen van groot belang in de inter nationale wereld” bespreken, Geen on derwerp zal onbesproken blijven, al dus Churchill. ALGIERS, 4 Nov. Franse tanks en vliegtuigen zijn Donder dagochtend in actie gekomen om het bergdorp Foem Toeb van nationa listische verzetslieden te zuiveren. Foem Toeb ligt in het woeste gebied ten Zuiden van Batna, dat Woens dag werd ontruimd, daar het onmo gelijk was de veiligheid van de be volking te verzekeren. Een colonne Franse troepen, die eer der in de week er in geslaagd was naar het bestuurscentrum Arris door te dringen is Donderdag zonder tegen stand te ontmoeten, naar Batna terug gekeerd. Ongeveer 1000 verzetslieden, onder leiding van Tunesische vogel vrij verklaarden maken sinds Maandag de gehele streek onveilig. Franse jagers beschieten de nationalistische stellin gen op steile rotspunten, van waaruit de wegen beheerst worden. De verzets lieden beheersen de hoogten, die uit zien op Arris en hebben pogingen in de afgelopen drie dagen om hen te ver drijven het hoofd geboden In de plaats Arris, het bestuurscen trum van het gebied van Aures, is ten dele de staat van beleg van kracht. Verzetslieden bezetten de omringende hoogten. In diplomatieke kringen te Parijs is Donderdag verklaard, dat Frankrijk wellicht het nemen van economische sancties tegen Egypte zal overwegen, als geen stappen worden ondernomen om spoedig een einde te maken aan de uitzending van radio-Cairo waarin de verzetsactiviteit in Noord-Afrika wordt aangemoedigd. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken wilde geen commentaar op dit bericht leveren. bare tapijten spreidden een magnifieke schoonheid ten toon. Behalve de vorstelijke personen za ten o.m. aan de minister-president, de ministers Staf, Zijlstra en Algera als mede de voorzitters van de beide Ka mers der Staten Generaal. IN DE RIDDERZAAL. Tot slot van deze dag was er de ontvangst in de Ridderzaal. Dr Drees heeft er bij die gelegenheid op ge wezen, dat de banden tussen Neder land en Ethiopië reeds uit de der tiende eeuw stammen en hoe er vooral in de dagen, dat Ethiopië be zet was, in ons land grote belang stelling en meeleven viel te consta teren, hetgeen tot uiting kwam in het zenden van een Rode Kruis co lonne. Hij sprak, evenals de Keizer in ztfn korte antwoordrede, de hoop uit, dat dit bezoek zal mogen bijdragen om de vriendschapsbanden, die in de loop der eeuwen zijn gegroeid nog hechter te maken. Het was reeds laat toen het hoge ge zelschap per auto naar Amsterdam te rugkeerde. Voor vandaag (Vrijdag) staat o.m. een bezoek aan Eindhoven op het programma. DAT op de vergadering van de Goese wielercub „De Locomotief” medegedeeld kon worden, dat het leden tal geregeld stijgt. Niet voor Januari zal de vereniging zich aansluiten bij de KN WU zo besloot men. Op de tweede dag van zijn bezoek aan Nederland bezocht Z.K.M. Keizer Haile Selassie van Ethiopië in de eerste plaats de scheepswerf van L. Smit Zonen te Kinderdijk, waar hij de voor Ethiopië gebouwde zeesleepboot „Shegnew” doopte en te water liet. Na de tewaterlating bood het achtjarige dochtertje van de adjunct-directeur, Marjon den Hartog, aan de Keizer een klein model van de nieuwe sleepboot aan. De Keizer (links) en de heer L. C. Smit (rechts) bekijken het model met levendige belangstelling. In het midden prof, dr J. Zijlstra, de minister van Economische Zaken. venal als zetel van internationale col leges op het geniet Met enige trots wees de bur gemeester er de Keizer op, dat het stadhuis sinds 1672 wrordt gesierd door de beeltenis van Koning Salomo. Vervolgens volgde de aanbieding van het geschenk van de hofstad, bestaande uit een verzameling litho’s, die John Martin Bernatz in 1852 van het land en volk van Ethiopië maakte. Na een kort dankwoord van de Kei zer werden diens geschenken binnen gebracht. Zij bestonden uit twee naar SANNON (Ierse Vrijstaat) 4 Nov. Politie en brandweerlieden van de Ierse luchthaven Shannon zijn van daag een wilde staking begonnen. De luchtvaartmaatschappijen, die normaal Shannon aandoen, zullen de luchtha ven thans, behalve in noodgevallen, mijden. ’s-GRAVENHAGE, 4 November Omdat de nieuwe televisiestudio te Bussum binnenkort gereed komt, heeft de Nederlandse Televisie Stichting zich dezer dagen tot de regering gewend met een verzoek om verruiming van de zendtijd. De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen a.i., dr L. Beel, heeft zich met het voorstel verenigd. Hij heeft beslist, dat van 1 Januari af vier avonden per week zal worden uitgezonden,' daarboven kunnen nog programma’s van buiten landse zenders worden overgenomen. De tegelijkertijd ingediende voor stellen van de Televisie Stichting tot verdeling van de zendtijd onder de omroepverenigingen zijn uiteraard aangehouden totdat men zal hebben beslist over het nieuwe televisiebestel. Zolang de behandeling van de televie- nota in de Tweede Kamer niet beëin digd is, zal de huidige situatie gehand haafd worden: de Nederlandse Televi sie Stichting blijft houdster van de zendmachtiging en zij bepaalt, welke organisatie (zij zelf of een der omroep verenigingen) de verschillende pro gramma’s verzorgt. 1 L- --^T. W ONTVANGST. De schemering was reeds gevallen toen de vorstelijke bezoekers Den Haag binnenreden. Zij begaven zich naar het oude Haagse stadhuis aan de Groenmarkt, waar het gemeentebe stuur een ontvangst had bereid in het feestelijk en fleurig versierde raadhuis. In een toespraak herinnerde burge meester Schokking er aan, dat Den Haag als regeringscentrum, doch bo venal als zetel van internationale col leges op het gebied van de rechts spraak in de gehele wereld bekendheid ’s-GRAVENHAGE, 4 Nov. De tweede dag van het statiebezoek dat Keizer Haile Selassie van Ethiopië aan ons land brengt, kenmerkte zich door een overladen programma. In de morgenuren werd een bezoek gebracht aan Kinderdijk, waar een sleepboot voor Ethiopië te water werd gelaten. Daarna volgde een bezoek aan Rotterdam met een tocht door de havens. (Voor een verslag hiervan verwijzen wij naar pag. 3). In de middag werd allereerst een bezoek gebracht aan het waterloop kundig laboratorium in Delft. In Den Haag werden de gasten door het gemeentebestuur ontvangen, waarna een diner in hotel ,,Des Indes’’ volgde. Tenslotte was er ’n ontvangst door de regering in de Ridderzaal, waar zowel de minister-president dr W. Drees als de Keizer spraken over de vriendschapsbanden tussen Nederland en Ethiopië. elkaar gebogen en verbonden slagtan den van een olifant, bekroond met ëen zilveren granaatappel, waarop een klein kruis, alsmede twee speren met zilveren punten en een schild in goud op rood fluweel. verBïn^^ DE BILT, 4 November Wisselend bewolkt met later kans op een enkele bui. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Hoogwater Zaterdag 6 November: Vlissingen: 9.47 u. 1.34 m., 22.34 u. 1.65 m. Terneuzen: 10.15 u. 1.54 m., 23.00 u. l. 84 m. Wemeldinge: 11.13 u. 1.21 m., 23.58 u. 1.57 m. Zierikzee: 10.53 u. 1.02 m. , 23.46 u. 1.38 m. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” loofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. h Telef. 326; Middelburg: Korte Mnnrdstr 35. Tel. administratie >009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes néémt, welke de regering bij monde van de minister-president uiteindelyk in de Kamer hebben doen verklaren er naar te zullen streven, dat de belastingverlichtin gen zo mogeljjk eerder dan 1 Januari 1956 kunnen worden geëffectueerd. Vooropstellende, dat de in het oog gevatte belastingmaatregelen en huur verhoging een samenhangend geheel zijn, vertrouwt de regering de wet in de aanvang van het volgende kalen derjaar te kunnen indienen, opdat de maatregelen nog in de loop van 1955 in werking kunnen treden. De minister deelt mede, dat in het be- lastingprogramma een voorstel voor een herziening van de weelde-tabel en van de tabel van vrijgestelde goederen zal worden opgenomen en dat bij de herzie ning van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting de Regering een matiging van de progressie over de ge hele lijn, alsmede een verhoging van de belastingvrije minima voor ogen staat. Gaarne zegt de minister toe bij de ko mende belastingherziening ook de ge rechtvaardigde belangen van de mid denstand niet uit het oog te zullen ver liezen. Aldus deelt de minister mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in antwoord op de financiële be schouwingen 1955. te Haamstede een bijeen komst zal plaats vinden met vertegenwoordigers van de adoptiegemeente Diepen veen. Om drie uur zal offi cieel het padvinderscentrum overgedragen worden. DAT de fruitpluk thans practisch is afgelopen. Plaat selijk hangen er nog Golden Delicious aan de bomen. Op merkelijk is dit jaar, dat tot het laatst de vruchten vast blijven hangen, wat zijn oor zaak vindt in gebrek aan zonneschijn. STEUN. De nieuwe meerderheidsleider in de Senaat, de democraat Lyndon Johnson, heeft verklaard, dat hij Eisenhowers beginselprogram voor het buitenlandse beleid zal steunen. Hij heeft zich steeds verzet tegen de pogingen om de hulp aan het buitenland te besnoeien. Ook de vervanging van Alexander Wiley door Walter George als voorzit ter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zal mis schien een steun voor Eisenhower zijn, aldus Rankine. Beide senatoren steu nen de buitenlandse politiek van de re gering, maar George is waarschijnlijk de meest geachte senator, die er allicht eerder dan zijn voorganger in zal sla gen de meerderheid van de commissie voor zich te winnen. Verder zou de democratische meer derheid in het Huis van Afgevaardig den de president helpen bij het ver krijgen van goedkeuring van zijn be groting voor Buitenlandse Zaken. Het Huis is in de eerste plaats verantwoor delijk voor de financiële wetgeving. Waarschijnlijk Zal Eisenhower op het terrein van de atoomenergie meer ge hoor vinden voor zijn voorstellen tot verzwakking van de huidige beperkin gen op de uitwisseling van atoomge heimen met verbonden landen, aldus de Reutercorrespondent. EN TEGENSTAND. De democraten zullen trachten WASHINGTON, 4 November De einduitslag van de verkiezingen voor de Amerikaanse Senaat heeft een nog grotere tegenslag opgeleverd voor Eisenhowers republikeinse partij, dan wij gisteren berichtten. De einduitslag leverde n.l. de democraten ook hier een overwinning op. Zij bezetten 48 zetels, terwijl de republikeinen er 47 bezetten. Daar komt nog bij, dat de enige onafhankelijke afgevaardigde heeft verklaard, dat hij me» de democraten zal stemmen. Alles bijeen genomen beheersen de democraten thans het gehele Congres, zodat het voor president Eisenhower nog moeilijker zal zijn te regeren. veel van Eisenhowers binnenland» program te niet te doen. Zo zijn da democraten tegen, zijn arbeids- ea agrarische wetgeving, zijn belasting- politiek en zijn voorkeur voor par ticuliere boven openbare macht Eisenhower gaf dan ook Woensdag op zijn persconferentie te verstaan, dat hij in het nieuwe Congres mis$ schien meer de nadruk op zijn bui tenlands dan op zijn binnenlands program zal leggen, aldus Rankine. WW* ■IE

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1