Spectaculaire verkiezingsuitslagen in de V.S. ridder Mil. Willemsorde het van in Alweer staking in Londen Bandung vreselijk mishandeld Nederlandse arrestanten in KEIZER HAILE SELASSIE Ruime meerderheid (29 zetels) Huis van Afgevaardigden verell Harriman (democraat) New York Treinongelukken in Oost-Duitsland gouverneur van Nieuwe boodschap aan Rusland CvJnöZaqO in In het Amsterdamse stadhuis werden fraaie geschenken uitgewisseld Ministerie van Buitenlandse Zaken maakt tal van gruweldaden bekend A In enkele regels melden wij nog Ondanks felle protesten Vriendelijke woorden tijdens galadiner Het plan-Eisenhower voor een atoombank DE BILT ZEGT: Veel wind PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting 10e JAARGANG No. 2929 o vernm ONREGELMATIGHEDEN. De procureur- DONDERDAG 4 NOV. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT DAT op 1, 2 én 3 Novem ber te Krabbendijke het be volkingsonderzoek plaats ge had heeft. De opkomst was zeer gunstig, waaruit blijkt, dat de burgerij het belang van een goede volksgezond heid volkomen inziet. Alles HET ANTWOORD. Nadat de Kon. Militaire Kapel, die het diner met muziek opluisterde, het Ethiopische Volkslied had gespeeld, voerde Keizer Haile Selassie het woord. Hij zei, dat hoewel Ethiopië en Neder land op de kaart ver van elkaar ver wijderd liggen, de beide landen de laatste jaren nauwer tezamen gekomen staan twee bijzondere gebeurte nissen in het middelpunt van da belangstelling. In de eerste plaats het Keizerlijk bezoek aan ons land en voorts de opzienbare ver kiezingsuitslag in de Ver. Staten, waar de democraten er tegen de verwachting in, in geslaagd zijn de republikeinen te verslaan. DEMOCRATEN BOEKTEN EEN GROTE OVERWINNING Minder duidelijk was de overwinning in de Se- y naat De eindstand was daar: 48 zetels voor de re publikeinen en 47 voor de democraten, terwijl er één onafhankelijke zitting heeft, die meestal met de de mocraten meestemt. Hier is dus een evenwichts toestand bereikt. De oude samenstelling was: 49 re publikeinen, 46 democraten en 1 onafhankelijke. Ook geestelijke bijstand had slechts in weinige gevallen plaats. Op herhaald verzoek de Katholieken onder de arres tanten tenminste de gelegenheid tot biechten te verschaffen, Is voortdurend afwijzend beschikt. Legio is het aantal gevallen van be dreiging met repercussies contra fami lieleden van de aangehoudenen. Ook verbanning zonder vorm van proces naar het gevangenen-eiland Nusakem- bangan, neerschieten „op de vlucht” en toediening van injecties waren veel ge bezigde dreigementen om arrestanten tot bekentenissen te brengen. DAT er deze winter te Kloetinge weer een EHBO- cursus zal gegeven worden. De theoretische lessen zullen worden verzorgd door dok- zijn. Ook hij herinnerde aan de be proevingen in de oorlog doorstaan en aan het verzet van het Nederlandse Nederlandse volk. Hij dankte voor het zenden van een Nederlandse goodwill- missie naar zijn land en het overko men van Nederlandse deskundigen. Hjj wilde zijn bezoek zien als een ant woord op het bezoek van Prins Bern- hard en als een lang gezochte gelegen heid te getuigen van de diepe vriend schap van hem en zijn volk voor het prachtige Nederland. Hierna werd het Wilhelmus gespeeld. Ondanks de door de Nederlandse regering ingediende protesten blijkt de Indonesische politie te Bandung er nog steeds niet voor terug te schrikken en kele arrestanten te dreigen met de hen en hun familieleden wachtende gevolgen voor het geval zij hun onder dwang in het vooronderzoek afgelegde getuigenverklaringen voor de rechter zouden herroepen. BERLIJN, 3 Nov. Maandagnacht heb ben zich in het gebied van Potsdam in Oost-Duitsland drie treinongelukken voorgedaan, die veroorzaakt werden door een verkeerde wisselstand. Veer tien spoorwegbeambten zijn gearre steerd, zij zouden zich in diensttijd aan sterke drank te buiten zjjn gegaan. Op het station van Potsdam kwam een goederen-trein uit West-Berlijn in botsing met een rangeerlocomotief. De schade zou 1.2 mililoen mark bedragen. DAT Ged. Staten van Zee land hebben bevorderd tot technisch-bureel ambtenaar de heren A. C. van Biel en J. J. van der Sande te Mid delburg, P. Krijger te Goes, D .Hanse te Zierikzee en C. J. van Minnen te Terneuzen. In strijd met het internationaal ge bruik werden de arrestanten aanvan kelijk niet in de gelegenheid gesteld consulaire bijstand te ontvangen. Dit geschiedde eerst na verloop van vijf maanden. Door de consulaire verte genwoordigers mocht toen onder poli- tie-toezicht met ae gedetineerden wor den gesproken, waarbij herhaaldelijk stenografische opnamen werden ge maakt, waardoor de vrije meningsui ting werd belemmerd. welke hun arrestatie met zich bracht. In tegenstelling tot wegens cri minele delicten voorlopig aange houdenen werd hun practisch geen bewegingsvrijheid toegestaan. Langdurig verblijf in slecht geven tileerde cellen is oorzaak, dat reeds drie arrestanten in ziekenhuizen moesten worden opgenomen, twee DAT de heer A. C. Lan- kester te Kloetinge in de Buys Ballotstraat met zijn fiets het trottoir op wilde rijden, maar door een on handige beweging kwam hij te vallen. Schaafwonden aan een zijner handen en een ge kwetste knie was het ge volg. Doch er was nog meer reden voor de democraten tot juichen. Van de 33 gouverneursposten waarvoor eveneens verkiezingen plaats vonden ver overden de democraten er vijf, die voorheen in handen van de republikeinen waren. De meest opzienbare uitslag kwam uit de staat New York, waar de demo cratische candidaat Averell Harriman zijn republikeinse rivaal wist te ver slaan. De meerderheid bedroeg slechts 10.000 stemmen op een totaal van ruim 5 millioen! Door de uitslag voor de gouverneursposten is ook hier de balans thans volkomen in evenwicht gebracht. Amerika telt zoals bekend 48 staten en de helft daarvan zal in de komende jaren bestuurd worden door democra tische gouverneurs, de andere helft door republikeinen. was zelfs zo, dat enkele persoonlijke vrienden van de president, wier ver kiezing door Eisenhower bij het kie- zercorps nadrukkelijk was aanbevolen, door hun democratische tegenstanders werden verslagen. ter K. H. Wouda en de prac- tische door de wijkzuster. De cursus zal zijn op Don derdagavond in O.L.-school. DAT de 15-jarige M. P. uit Yerseke, werkzaam in de mosselschoonderij, gisteren van een plank gleed en viel. De knaap moest naar huis worden vervoerd voor ge neeskundig onderzoek. DAT de export van mos selen uit Nederland zeer De verrassingen volgden elkaar vandaag in snel tempo op. In Penn sylvania zorgde de betrekkelijk on bekende politicus George Leader voor een aangename verrassing door tot de eerste democratische gouverneur van deze staat sinds 20 jaar te worden gekozen. Hij ver sloeg zijn aftredende republikeinse tegenstander. In Connecticut leverde de uitslag ook een krappe democratische zege op. Daar werd de democraat Abra ham Ribibcoff John Lodge broer van de Amerikaanse afgevaardigde in de Verenigde Naties gekozen met een meerderheid van slechts 8.000 stemmen op een totaal van bij na anderhalf millioen. NIET GEHOLPEN. Hoewel president Eisenhower zich dé laatste weken persoonlijk had in gezet bij de verkiezingsstrijd, blijkt dit niet geholpen te hebben, in die zin, dat het grote aantal kiezers, dat is opge komen, de republikeinse partij in vol doende mate hebben gesteund. Het Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord GESCHENKEN. Vervolgens werden de geschenken, die de Keizer had meegebracht, de raadzaal binnengedragen. Allereerst twee op ebbehout in zilver gevatte olifantstanden als kwartcirkels naar elkaar toelopend, waarboven de gouden rijksappel. Voorts twee zil veren schilden en een schild bekleed met buffelleer, voorzien van rijk be werkt koperbeslag, waartussen de initialen van Haile Selassie. Na een korte rijtoer door de stad werd het Instituut voor de Tropen be zocht. Hier sprak prof, dr V. J. Ko ningsberger een rede uit, waarin hij een uiteenzetting gaf* van geschiedenis en werkzaamheid van het Instituut. Daarna werd een rondgang door het museum gemaakt. Als geschenk ontving de Keizer een luxe uitgave van het onlangs onder auspiciën van het Instituut verschenen boekwerk „Tropical soils”. Nadat het vorstelijk gezelschap was teruggekeerd in het Paleis op de Dam volgde de ontvangst van het corps di plom atipue. (Voor het verslag van de aankomst, alsmede de kranslegging bij het Natio naal Monument op de Dam zie men pagina 3). DE BILT, 3 November Krachtige, later mogelijk harde wind tussen West en Zuidwest. Aanvankelijk zwaar be wolkt met regen. Later opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. WASHINGTON, 3 November De uitslag van de gisteren in de Verenigde Staten gehouden ver kiezingen voor het Congres is wellicht de meest vreemde geweest in de geschiedenis van Noord- Amerika. Zie hier het resultaat: In het Huis van Afgevaar digden hebben de democraten (de partij van oud- president Truman) revanche genomen voor de ne derlaag, geleden bij de presidentsverkiezingen. Zij hadden een minderheid, doch hebben nu een ruime meerderheid weten te behalen van 29 zetels. De eind uitslag luidde: Democraten 232 zetels, republikeinen 203. In het oude Huis was de bezetting democraten 212 zetels en republikeinen 218 en 1 onafhankelijke. Daarbij waren echter vier zetels (een republikeinse en drie democratische) vacant. ONTVANGST. In de middag was het hoge gezel schap in het Amsterdamse stadhuis de gast van het gemeentebestuur van de hoofdstad. In de raadzaal sprak burgemeester d’Ally de hoge gasten toe, waarbij hjj herinnerde aan het feit, dat in 1697 ons land een gezantschap naar het ver re Ethiopië zond met als geschenk klokken voor een carillon. Vervolgens wees de burgemeester op de Rode Kruis expeditie, die te hulp snelde, toen Ethiopië door een overweldiger werd binnengevallen. Afgevaardigden van deze expeditie waren in de raadzaal aanwezig. Herinnerend aan de ontwikkeling, vooral op het gebied van het verkeer, bood mr d’Ally als symbool van deze ontwikkeling namens de stad Amster dam een zilveren model van een ze ventiende eeuwse „vliegende Hollan der” aan. In een korte toespraak, uitgesproken in zijn eigen taal, het Amhaars, bracht de Keizer dank en uitte hij zijn be wondering voor het roemrijk verleden van Amsterdam. hunner in een psychiatrische in richting verblijven en een zesde nog jeugdige arrestant tengevolge van de ondergane behandeling na zjjn ar restatie zodanig psychisch en phy- siek is verzwakt, dat bij niet spoe dig ingrijpen in deze situatie voor zijn leven moet worden gevreesd. De republikeinse president Eisenhower, die toe gaf, dat hier van een zeer zonderlinge verkiezings uitslag kan worden gesproken, is dus nu genoodzaakt te regeren met een Huis van Afgevaardigden, dat in meerderheid democratisch is en een Senaat, waarin een evenwichtstoestand is ontstaan, doch waar de republikeinse voorzitter met zijn stem de doorslag kan geven. VERKLARING. President Eisenhower heeft ver klaard, dat hij de democratische lei ders van het Huis van Afgevaardigden zal uitnodigen tot samenwerking en met hen zal confereren over zijn wet gevend program voor het volgende Congres. De president gaf daarbij tevens zjjn verbazing te kennen over de verkie zingsuitslagen. Hij zei, dat hij voor zijn program zal blijven werken en zal Terneu: yy. Tl T VC. X.OCZ 111.J Zj X .*1 -- !39 n ,W.eomeldinge: 9.52 u. 1.12 m„ 2?U9?'43,m- Zierikzee: 9.30 u. 0.95 AMSTERDAM, 3 Nov. H.M. Koningin Juliana heeft ter gelegen heid van het bezoek, dat de Keizer van Ethiopië, Haile Selassie, aan ons land brengt deze Vorst een zeer hoge onderscheiding verleend. Vanavond werd bekend gemaakt, dat de Keizer door de Koningin is benoemd tot ridder grootkruis in de Militaire Willemsorde. Aanleiding voor het verlenen van deze hoge onderscheiding is, dat na een heldhaftige strijd om de vrijheid van zijn land, waarbij de Keizer persoonlijk op bezielende wijze zijn volk leidde, hij uiteindelijk moest capituleren en zich in ballingschap begeven. Ook toen bleef hij door strijden voor vrijheid en voor recht en persoonlijk organiseerde hij het verzet, zodat hij in 1941 aan het hoofd van zijn troepen zijn rijk weer kon binnentrekken. Na de bevrijding heeft de Keizer bovendien de economische hulpbronnen in Ethiopië ingeschakeld ten behoeve van de gemeenschappelijke vrijheidsstrijd. Ook hierdoor heeft de Keizer op krachtige wijze meegewerkt aan de uiteindelijke algehele overwinning der geallieerden. Tijdens het galadiner, dat als besluit van de eerste dag van dit statiebezoek aan ons land in het Paleis aan de Dam werd gegeven, hebben zowel Koningin Juliana als Z.M. de Keizer hartelijke toespraken gehouden. De Koningin zei o.m., dat in de geschiedenis de paden van beide volkeren elkaar nauwelijks hebben gekruisd, ondanks lofwaardige pogingen, die culmineerden in een vriendschapsverdrag. Het verheugde Hare Majesteit daarom zeer de Keizer thans persoonlijk te kunnen begroeten, waardoor contacten kunnen worden gelegd, die in de toekomst resultaten zullen voortbrengen. Koningin Juliana herinnerde ver volgens aan het bezoek van Prins Bernhard aan Ethiopië, waarna zij sprak over het feit, dat beide landen in de afgelopen jaren door een totali taire macht overweldigd zijn geweest. Zjj dankte de Keizer voor het mede leven door hem betoond, toen ons land door de watersnood werd getroffen. „Afrika en Europa, zo vervolgde zïj, vertonen elk voor zich een zeer grote verscheidenheid van volken en ook van beschavingen, waarbij de Ethiopische cultuur als een der al leroudste wordt vermeld. Heden ten dage verkeren alle volken in volle evolutie en zij zoeken niéuwe wegen. Moge het ons gegeven zijn ertoe bij te dragen, dat deze ontwikkeling in harmonie geschiedt, met het oog steeds gericht op ons doel - het enig redelijke doel, het enige ideaal, dat waard is te worden gediend: de voor spoed en het geluk van alle volkeren. In onze beide landen trachten wij ons te inspireren op het Evangelie. Moge het ons gegeven zijn te leven volgens deze geest”, zo besloot de Koningin. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. WASHINGTON, 3 Nov. President Eisenhower heeft verklaard dat Ame rika een nieuwe boodschap aan de Sowjet-Unie zal zenden betreffende het plan van de president voor een in ternationale „pool” van atoommateri- aal voor vreedzame doeleinden. Eisenhower zei op zijn persconferen tie, dat de boodschap vanochtend door minister Dulles aan de Russische am bassadeur te Washington, Zaroebin, is ter hand gesteld. De boodschap is een antwoord op een Russisch memorandum van 22 Septem ber, waarin volgens de president te kennen werd gegeven, dat de Russen de onderhandelingen over het atoom- plan willen hervatten. De president zei te hopen, dat die onderhandelingen meer vrucht zullen afwerpen dan de vorige. Amerika zou het zeer op prijs stellen, als de Sowjet- Unie wilde meedoen. zal blijven werken en zal trachten de regeringszaken lopende te houden. NEW YORK, generaal van New York, Goldstein, heeft Woensdagavond opdracht ge geven een diepgaand onderzoek in te stellen naar onregelmatigheden, die volgens rapporten in verscheidene stembureaux in de staat New York zouden zijn voorgevallen. ondergang van Zon en Maan: op 7.42 u., onder 17.05 u. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” üoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. vatoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte WAArdstr 35. Tel. administratie ?009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., verliep vlot, de wachttijden bedroegen niet meer dan een enkele minuut. groot is en men vreest dat de levering niet ten volle kan geschieden. Daarom wordt ernstig overwogen de bestellingen te rantsoeneren. LONDEN, 3 November Bijna 7.000 havenarbeiders zijn Woensdag opnieuw «en staking begonnen, de derde opeen volgende staking in de Londense ha ven, die echter voor de meerderheid van hen slechts enige uren duurde. De oorzaak van deze staking, waardoor op <5 schepen het werk stil kwam te lig gen, was een vermeende weigering van de werkgevers om geschorste haven arbeiders weer in dienst te nemen. In handelskringen voorspelt men, dat de gevolgen van de stakingen op de aanvoer van levensmiddelen in het begin van het volgende jaar gevoeld zullen worden. De staking van Woensdag was een gevolg van de staking die Maandag uit brak, toen een aantal havenarbeiders weigerde samen te werken met vracht- autochauffeurs die niet bij vakvereni gingen zijn aangesloten en die tijdens %grote staking doorgewerkt hebben. ar zijn nog geen tekenen die wijzen hL eeon„„sP°edig einde van de staking “-000 werkarbeiders in Londen, aa,°or reeds zes weken het werk aan 100 schepen stil ligt. Wel hebben j- van vijftien vakverenigingen Un»blJ d®ze staking zijn betrokken, be- w ?n nieuwe besprekingen met de r ®ev,ers. te voeren, teneinde reste- de 7k.1®lne geschillen” te regelen, van stakmg begon met het ontslag «wil™ aantal electriciens, waarbij de nipt z‘cfl volgens de stakers dn adden gehouden aan de regel dat nomJ!nuen’ die het laatst zijn aange- merkin’ hiet eerst voor ontslag in aan- erKing komen. DEN HAAG, 3 November. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich na de onbevredigende notawisseling met de Indonesische Regering genoodzaakt gezien ernstige mishan delingen van de Nederlandse arrestanten en misbruiken van de rechter lijke bevoegdheden bekend te maken. Arrestanten die weigerden de hen door de Indonesische politie voorgelegde verklaringen te tekenen zjjn op een ergerlijke wjjze gefolterd. De bedoeling was hen te laten getuigen tegen anderen. Uit volledig betrouwbare bronnen is gebleken, dat een Indonesische inspecteur van politie te Bandung, bijge staan door de misdadiger Tomasoa (uit het proces Schmidt) tenminste 22 Ne derlandse arrestanten heeft toegebracht of heeft doen toebrengen. In tegenstel ling tot de herhaalde officiële ontkennning van de Indonesische Regering is met zekerheid komen vast te staan, dat een aantal arrestanten, sommigen waren zelfs geboeid, met vuistslagen en stukken hout tot bloedens toe is be werkt. Andere arrestanten werden in het gelaat gespuwd, in de geslachts organen geknepen, met een bajonet gestoken en geslagen en met brandende sigaretten bewerkt. Verder heeft men nog twee andere arrestanten onderge dompeld in een vijver en ’t hoofd lange tijd onder water gehouden om zo een bekentenis af te dwingen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken vestigt er de nadruk op, dat de Indonesische Regering blijkbaar geen ernst maakt met de niet licht vaardig door de Nederlandse Rege ring gesignaleerde misbruiken bij de Indonesische politie, terwijl zij bo vendien de bij de Nederlandse nota van 18 October 1954 ter kennis ge brachte nieuwe feiten bedreiging van arrestanten, die verklaringen willen herroepen totaal negeert. Het ministerie onthult verder: 31 Nederlanders, verdacht van lid maatschap van een geheime organi satie tot steunverlening aan het ben dewezen op West-Java, verblijven thans reeds langer dan acht maan den in voorarrest. Het merendeel zal zelfs binnenkort een jaar van zijn vrijheid zijn beroofd. Op 14 Januari jl. verzekerde de Indonesische Regering in een officiële bekendmaking, dat het door de po litie geleide voor-onderzoek reeds in zodanig vergevorderd stadium ver keerde, dat overdracht van de desbe treffende zaak spoedig kon worden tegemoetgezien. Bjjna tien maanden later, blijken de stukken van slechts zes tot het „com plot’’ behorende Nederlanders in han den van het openbaar ministerie te zjjn gesteld. De overige 25 aangehou denen, waarvan sommigen nog nau welijks zijn verhoord, wachten hun verder lot in grote onzekerheid af. Een aantal van deze arrestanten bleek geestelijk noch lichamelijk be stand tegen de strenge isolering, Dp- en Güüe «aan op 14.32 u„ onder 0.41 u. Hoogwater Vrijdag 5 November: mT^en: 8.27 u. 1.28 m„ 20.02 u. 1.42 63 m m.Le"i,8,?3 u- P9 m- 21.44 u. 11 1 -‘b'-* V.VÜ CA. J U,1,43 m- Zierikzee: 9.30

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1