Friesche Vlag moet je nemen man DE HEER VAN GREYLANDS DE VROUW KAN NIET IN HET AMBT STAAN BABY-VOEDING Friesche Vlag hl TW voor AHDERE BLADEN I MM WW; ^iescheviM Drie tunnels en een brug Noordzeekanaal-Y. ©e Radio- Vliegende schotel in Maastricht Jongenshuis Prins Bernhard geopend» Evangelische Gemeenschap Tolgeld voor auto- tunnels. Eerste begroting Landbouwschap» Actuele referaten op Bondsdag van Herv. Mannenverenigingen op G.G. btengjt and Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood. ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 2 November 1954 Meer lezen en studeren w Advies aan de minister: Gelezen in FEUILLETON 400 cc. f 0.48 *i~ Dominee (1) Pagina]! 400 cc. f 0.40 200 cc. f 0.23 Kleding (I) •WSSSSS: Zes procent loonsverhoging bij de Spoorwegen goedgekeurd. - Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven met ZWITSARUB Dominee (II) Fiets Kleding (II) Kleding (III) B 1 k C meezonden Mededeling (Adv.). ^NEMeumftrijSTEBL0^ synode zich volgens spr. aan de Schrift. Hoewel vele malen gesproken wordt van onfeilbaarheid en Woord Gods, zo belijdt zij volgens spr. toch dat de Schrift slechts een woord van mensen is, dat bovendien onjuist is op vele punten. Over alles waar de wetenschap over spreekt, erkent zij het gezag dezer wetenschap. Weliswaar verwerpt de synode de grenzeloze critiek, maar haar omschrijving sluit een opvat ting niet uit, die wel een zekere kern in de Schrift onaantastbaar acht, maar ver der weinig van de Schrift over laat. HEERLEN, 1 Nov. In Hoensbroek is Zaterdagmiddag het door de Stichting „Limburgs Protestants Kindertehuis” ge bouwde Prins Bernhard Jongenshuis ge opend. Ja, dan kwamen we iets stichtelijks tegen in de Zeeuwse Kerkbode: Vlaardingen. De kerkeraad heeft in principe besloten tot de stichting van een zesde predikant met uitzicht op een zevende. Stellig zullen de zesde en zevende predikant op hun plaatsen na deze in troductie de gemeente stichten. nu na- ge- Karnemelk soorten „Half twaalf, nog niet geslagen”. „En je bent later niet meer door de laan gegaan?” „Neen, zeker niet. Ik had er niets te maken. Van het zeilen met Teague is niets gekomen, want de andere mor gen werd ik al vroeg uit mijn bed ge haald, omdat Peter plotseling overle den was”. „Ja, een droef geval. Mijn deelne ming nog”. „Dank je. Toen ik 's middags in Greylands terugkeerde en vernam wat er gebeurd was en dat ik daarmee in verband gebracht werd, kun je be grijpen hoe verwonderd ik was”. „Ja, als je er tenminste niets van wist”. De Heer van Greylands rees half uit zijn stoel op, maar zette zich toen weer neer. Zijn drift, tot hiertoe onderdrukt, begon boven te komen. „Alle geduld heeft zijn grenzen, Squire Dobie, en de beleefdheid even eens. Wil je zo goed zijn, mij te ver klaren met welk recht u in mijn huis komt en mij zulke beledigende en las terlijke vragen voor legt?” „Met het recht van mijn vroegere, hechte vriendschap met Basil. Toen ik het verhaal hoorde, voelde ik mij sterk aangetrokken tot die zoon. Ik besloot zijn partij op te nemen en mijn best te doen, om te ontdekken wat er van hem geworden is”. „Neem mij niet kwalijk, maar dat geeft u niet het recht, hier binnen te dringen en uw vermoedens zo rondweg uit te spreken”. „Ik geloof van wel. Die vermoedens bestaan, James Castlemaine. Je naam wordt genoemd zij het voorzichtig. Eén liet zich er tamelijk sterk over uit, maar hij slikte zijn woordën halver wege weer in”. „Wie was dat? John Bent zeker?” „Ik zeg niet, wie het was. Maar John Bent niet. Die schijnt al even voorzichtig te zijn als de rest. Hoor eens Castlemaine, je kunt de men sen niet verwijten, dat zij die indruk hebben gekregen, maar de omstan digheden. Ga de feiten maar na. (Wordt vervolgd). Ter financiering en uitvoering van de spoorwegtunnel en de twee auto- tunnels alsmede ter voorlopige exploi tatie van deze autotunnels en van die te Veisen, geeft de commissie in over weging een publiekrechtelijk lichaam in het leven te roepen, waaraan door de deelnemers: het Rijk, de Provin cie Noord-Holland, en de gemeenten Amsterdam en Zaandam, jaarlijks vas te bedragen worden verstrekt en het welk zo nodig gedurende een be paalde tijd een tolgeld voor het ge bruik van de drie autotunnels zou kunnen heffen en wel ten behoeve van de versnelde uitvoering dezer auto- Prof, dr R. Schippers heeft enkele geschokte vragenstellers aan het Chris telijk dagblad „De Rotterdammer” ge antwoord: Daarom moest men behoedzaam zijn bij het beoordelen van de meis jes en vrouwen, die daar ging het over in de brieven een lange broek dragen uit allerlei practische motieven. Zij hebben geen ongelijk als ze zeggen: de mannen maken er zich meer druk om dan wij! En als iemand tot hen zegt, dat ze een stuk mannenkleding dragen, zullen ze ’n beetje lachend kunnen antwoorden: Dan lopen we tegenwoordig allemaal in mannenkleren van vroeger; vroe ger droegen de mannen immers een rok, denk maar aan de veelvervige rok van Jozef! ’s-GRAVENHAGE,. 1 Nov. De eer ste ontwerp-begroting van het Land bouwschap en daarmede de eerste ontwerp-begroting van een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is verschenen en aangeboden aan het bestuur van het Landbouwschap en de Sociaal Economische Raad. De inkomsten voor de periode van 24 April 1954 tot en met 31 December 1955 zijn geraamd op 7.800.000,-De uitgaven op 8.180.000,zodat de be groting sluit met een nadelig saldo van 380.000,—. Het behoeft geen betoog, zo wordt nog opgemerkt, dat een eerste begro ting van een publiekrechtelijk lichaam als het Landbouwschap dat zijn werk zaamheden goeddeels nog moet aan vangen in vele opzichten cijfers moet bevatten, waarvan de raming slechts op globale verwachtingen kan steunen. UTRECHT, 1 Nov. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het voorstel van de directie van de Nederlandse Spoorwegen goedgekeurd, de lonen met zes procent te verhogen. Deze goedkeu ring zal in een dienstorder aan het per soneel worden bekend gemaakt. ’s-GRAVENHAGE, 30 Oct. De afdeling Nederland van de Evangelische Wereld gemeenschap en de nieuwe beweging „geestelijke eenheid” hebben zich ver enigd, omdat gebleken is, dat beide or ganisaties hetzelfde doel beogen. Dit doel is, in gehoorzaamheid aan het Gebed des Heren in Johannes 17, meer zichtbare eenheid na te streven tussen de christ-gelovigen in ons land die, al behoren zij tot zeer verschillende kerken en kringen, één zijn in het geloof en de belijdenis van de Christus der Schriften. Daartoe wil de „Evangelische Gemeen schap” - zo luidt de nieuwe naam van de saamgesmolten groepen - de christe nen in Nederland opwekken en activeren. Bijv.: door het vormen van gebedskrin gen en het beleggen van getuigenissa menkomsten. Zij gaat -dit doen op de grondslag van en in gemeenschap met de WEF, een in ternationale chr. organisatie, waarbij zich reeds een dertigtal landelijke groepen heeft aangesloten. Het ligt in de bedoeling een oproep te doen uitgaan en een eigen orgaan te ver zorgen. Het secretariaat is gevestigd te Katwijk aan Zee, Z. Boulevard 101. Van het bestuur maken o.m. deel uit: dr H. A. Colijn, Den Haag (Geref.); ds F. Dresselhuis, Roermond (Geref.); mr dr M. P. Th. A. Th. v. d. Hoop van Slochte- ren, Lunteren (Herv.); ds G. van Brug gen, Utrecht (Vrij Evang.)J. Kits, Doorn (Broedergem.)P. K. Dommisse, Katwijk (Geref.); D. C. Rietkerk, Amsterdam (Geref.); A. J. Luttekes, Ómmen (Ned. Herv.). Volle melk soorten 49) „Ik verzeker u, Squire Dobie, dat ik evenmin als u zelf weet, waar de jonge Anthony Castlemaine gestorven of gevlogen is of waar hij zich nu be vindt. ’t Is mij een even groot raadsel geweest als voor iedereen in Grey lands”. „Ik ben pas verleden week op Dobie Hill teruggekomen en denk er te blij ven. Gister kwam ik voor het eerst in Stilborough en stapte af in het Turkse Hoofd. Ik praatte er vanmorgen met de waard, die goeie, ouwe Heyton, en die vertelde van alle veranderingen de laatste jaren. We kwamen zo over Ba sil te praten, heel natuurlijk, en ik hoorde, dat die verleden jaar, om streeks Kerstmis, in het buitenland is overleden en dat zijn zoon Anthony was overgekomen, om zijn erfgoed op te eisen. Hij beweerde, dat Anthony op een nacht plotseling was verdwe- nen. Het gerucht gaat, dat hij uit de i weg is geruimd. En in Greylands, en i niet alleen daar, wordt jouw naam met die verdwijning in verband gebracht. In naam van mijn ouwe vriend Basil wil ik er het mijne van weten”. James Castlemaine haalde, hoorbaar, diep adem. „Als u plaats wilt nemen, Squire Dobie, zal ik u alles mededelen, wat mij omtrent de verdwijning van Anthony bekend is. Veel is het niet. Eigenlijk betekent het niets”. „Vooruit dan met je ophelderingen”, zei de ander, ietwat grof. „Wat heb je met de jonge Castlemaine gedaan?” „Mag ik ook vragen, of men u ver teld heeft, dat ik iets met hem gedaan heb?” vroeg Castlemaine sarcastisch. „Neen, mij is alleen verteld het ver haal, dat je natuurlijk ook kent. Te middernacht gaat de Heer van Grey lands die toren binnen. Zijn neef, daar in de buurt wandelend, gaat hem ach terna en keert niet weer terug. Nie mand uit zich, maar je voelt, dat ieder denkt: die oom heeft zijn neef laten verdwijnen. In elk geval gelooft men, dat je of persoonlijk de hand in de verdwijning hebt gehad of er minstens kennis van moet dragen, wat er van hem geworden is”. Rustig had de Heer van Greylands zitten luisteren, zijn donkere, vorsende ogen niet afwendend van die van Squire Dobie. „Wat meen je met te zeggen, dat je er minder van weet dan ik?” „Omdat ik die avond volstrekt niet in de nabijheid van de Monnikstoren geweest ben. Uw berichtgevers blijk baar wel, want zij beweren, heel wat te weten”. „Men weet niets met zekerheid, ’t Zijn allemaal maar gissingen”. „O zo, alleen maar gissingen! Enop grond van die gissingen komt u hier, om mij te beschuldigen. Ik ben je wel verplicht, Alfred Dobie!” „Wat men zegt en dus niet gist is, dat jij het geweest bent, die de zoon van Basil is voorgegaan naar de to ren”. „Wie zegt dat?” „Dat zei de zoon van Basil, daarom ging hij je achterna, en dat zegt ook John Bent”. „En toch vergist John Bent zich. En je kunt alleen door zijn getuigenis weten, wat de zoon van Basil gezien of gezegd heeft”. Squire Dobie zweeg even en keek de ander strak aan, als wilde hij op diens gezicht lezen, of hij al of niet misleid werd. „Ben je het geweest of niet, James UTRECHT, 1 Nov. Wjj menen dat de vrouw uit het ambt geweerd moet wor den. Dat betekent niet, dat wij de vrouw willen achterstellen bij de man. Het gaat ons om de plaats waar God de vrouw gesteld heeft. De vrouw kan in de gemeente prachtig werk verrichten, maar wie de plaats wil veranderen, waarin God haar ges'.ld heeft, trekt de wijsheid Gods in twijfel. Aldus ds L. Kievit, Hervormd pre dikant te Woerden, in een referaat dat hij Zaterdagmiddag in Utrecht hield op de Bondsdag van de Bond van Ned. Herv. Mannenverenigingen op Geref. Grondslag. Met grote belangstelling volgden de zeer vele mannen, die deze toogdag bij- woonden (er waren bovendien vele da mes (de uiteenzetting van ds Kievit over dit met name in de Ned. Herv. Kerk zo actuele onderwerp. Spoedig kan, zoals men weet, over deze zaak een beslissing vallen. Christus stelt een orde in aldus ds Kie vit en eerbiedigt een orde van Godswege. God heeft de man gesteld „tot een hoofd” Die orde krijgt ook zijn gestalte in de ambten, blijkens Palus’ brieven. Bepaalde taken zijn de man opgedragen. Deze leer is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Het ambt van ouderling en diaken is niet het verbijzonderde ;,ambt aller ge lovigen”. Dit ambt ontleent zijn gezag niet aan het algemene ambt der gelovi gen, maar aan Christus Zelf. Ds Kievit besloot zijn referaat met de opmerking, dat dit vraagstuk de kerk is opgedrongen vanuit de maatschappe lijke ontwikkeling en de algemene waardering van de vrouw, alsof die normerend zouden zijn. Maar de mens in zijn ontwikkeling mag niet meespe len in de Openbaring. GEHOORZAAMHEID. De bondsdag werd ’s middags geleid door de voorzitter, de heer M. Noteboom uit Hilversum en ’s morgens door de tweede voorzitter, ds A. Vroegindeweij uit Veenendaal. Hij riep de vergadering op tot gehoorzaamheid aan Gods Woord. Zelf zullen wij moeten onderzoeken, wat Gods Woord ons te zeggen heeft. In deze tijd, waarin velen slechts een oppervlakkige kennis vergaren, moet het Herv.-Geref., volk veel meer lezen en studeren, en minder teren op hetgeen van de vaderen overgeleverd is. Dan pas zullen wij in het midden van de Hervormde Kerk kun nen opkomen voor gehoorzaamheid aan Gods Woord, zoals ook in art. X van de Kerkorde is aangege.cn. Die gehoorzaam heid zou vele problemen tot een oplos sing brengen. En de Reformatie heeft ons geleerd, dat de Waarheid Gods toch zal zegevieren. Vervolgens gaf de voorzitter zijn broer, ds L. Vroegindeweij uit Gameren, het woord voor een referaat over: Het gezag der Heilige Schrift, in verband met de „Leer aangaande de H. Schrift”, die de synode aan de Hervormde kerk heeft aangeboden. In dit geschrift onttrekt de Ailcko Meindarts uit Nieuwe Pekel: was 250 jaar geleden niet alleen stiet' telijk, maar hij had ook veel te vei' tellen. De Chr. Nieuwe Provinciale Groninger Courant schrijft over hem: De eerste Hervormde dominee, Ailcko Meindarts, die hier 250 jaar geleden zijn ambtswerk begon, was ook burgemeester en notaris. In het oude „karspel” was een stuk alleen rechtsgeldig, wanneer er het kerke lijk zege' p prijkte, dat de predi kant onder zijn berusting had. Het Veilig-Verkeersblad geeft ten slotte de volgende ontboezeming over de fiets: Een fiets behoort nu eenmaal tot de meest verwaarloosde gebruiks voorwerpen. We zetten haar neer in regen en wind, laten haar bij dag en soms des nachts buiten staan, maar verwachten van haar, dat a) altijd haar plicht zal doen. We ervaren het dagelijks. Zó is et maat één baby-voeding in het hele land. Friesche Vlag Baby-voeding wordt namelijk bereid van de beste melk die et bestaat. De melk van Frieslands t.b.c.-vrije veestapel 1 Aan de samenstelling van deze voeding heeft een hele staf van deskundigen medegewerkt, onder leiding van een specialist op baby- voedinggebied. Er zijn 16 verschillende soorten, voor zieke babies en kern gezonde. Vraag de dokter om advies. ,,x^x-xx JX-. XXV-v H1CV, udiiit!b Castlemaine?” vroeg hij dan, op de man af. „Ik ben het niet geweest. Ik heb steeds verklaard en verklaar het weer, dat ik die nacht niet in de bij heid van de Monnikstoren ben weest, tenzij men vindt, dat de Hut MAASTRICHT, 1 Nov. In de nacht van Zaterdag op Zondag is achter huize Marienwaard te Limmel-Maastricht een „vlie gende schotel” in een der bomen achter het kindertehuis geland. Directeur J. Wuesten van Ma rienwaard heeft het door twee van zijn pupillen ontdekte appa raat uit de boom gehaald. De „vliegende schotel” was een in een ring gespannen ovaal van dik zilverpapier, met een groots te lengte van plm. 80 cm. Aan de onderzijde van dit ovaal was een met vele draadjes vastgehou den electrische lamp bevestigd, waarvan het licht gericht was op het zilverige vlak van de „schotel”. Het geheel werd in de lucht drijvende gehouden met behulp van vier flinke kinder- ballons, beschilderd met neger popjes. Om geen misverstand te wekken, waren op het zilverige ovaal de uit zwart- carton ge knipte letters geplakt voor het opschrift: 3r-X-Mars. Deze vliegende schotel met het schijnsel op het zilverpapier, drij vende in de avondlucht, moet ongetwijfeld een zonderlinge aanblik opgeleverd hebben. De batterij van Belgische ma kelij was geheel uitgeput. Men neemt aan, dat deze „vliegende schotel” een goedmoedig grapje over de Marsbewonersmanie is. Het gevaarte kwam uit Zuid westelijke richting, waarschijn- I lijk uit Belgisch Limburg. ’s-GRAVENHAGE, 1 November De „commissie van advies inzake oever verbinding Noordzeekanaal en IJ” heeft de minister van Verkeer en Water staat geadviseerd zo spoedig als de technische en financiële mogelijkheden toelaten, een brug voor gewoon verkeer over het buiten IJ nabij Scheliing- woude tot stand te brengen. Voorts wordt een spoorwegtunnel noodzakeljjk geacht ter vervanging van de Hembrug op ongeveer 500 meter ten Westen hiervan. Bovendien heeft de commissie de totstandkoming van twee autotunnels aan bevolen en wel één onder het IJ, waardoor het door de gemeenteraad van Amsterdam gekozen „plan 5” als grondslag kan dienen en één onder het Noordzeekanaal nabij Zaandam, by voorkeur direct ten Westen van de ont worpen spoorwegtunnel of indien hiertegen bezwaren mochten blijken te bestaan op 1000 1500 meter ten Kleding en mode hebben alles met elkaar te maken en in een krant uit Friesland in het hoge Noorden lazen we: De Klamsumer mannen gruwen van zij zweren bij de tulp-lijn, en ik moet ook zeggen dat de laatste dracht de vrouwelijke figuur beter tot haar Recht doet komen. Mijnhr. PI. wil van al die modieuze dingen niets weten. Vorige week op een visite bij Notaris, kreeg hij de lachers op zijn hand met te beweren: „Als sij har yn de H-lijn stekke, of har yn de tulp-lijn formomme, het bljoowe wiefkes; en al dat geboart mei uterlik mooi soe de Eva’s neat mear skele kinne, as hja dêr de Adams net mei bikoare koene. Verder hebben we niet gelezen, want we begrepen er niet veel meer van. Alleen zagen we nog kans de woorden Adam en Eva te vertalen en dat moet het verhaal van die Mijnhr. PI. juist spannend hebben gemaakt Problemen doen zich overal voor. Dat blijkt nu wel weer uit een vraag, die een jongeling aan de redactie van het Gereformeerd Jongelingsblad stelt. Wat moet een jongere op een con fectiefabriek doen, wanneer hij de order krijgt mee te helpen aan de vervaardiging van b.v. badkleding, waarvan het dragen moreel niet ver antwoord is? van Teague daar dichtbij is”. „Ik weet, hoever die hut er vandaan is. Ik ben door de Kerkdreef gekomen en heb de omgeving terdege opgeno men”. „Zo. Nu, ik ben, men weet het, die avond naar Teague geweest, waarom, dat heb je natuurlijk al vernomen van a tot z. We hebben plannen gemaakt voor een zeiltochtje, de volgende dag, en toen ben ik regelrecht van de Hut naar huis gegaan, ’t Was toen ongeveer half twaalf”. „Dus je was om half twaalf weer thuis?.” WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: die H-lijn, is Mij reeds gebleken; Nws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. - Een woord Voor de dag. 8.00 Nws weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieke- 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waters:. Gram. 10.00 Staatsiebezoek Keizer Ha Selassie. 10.25 Gram. 10.30 Morgendie» 11.00 Gram. 11.05 „De SneeuwkoiW Gustaaf Adolf van Zweden”, hoqrsp. Carillonconc. 12.30 Land- en tuint. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Staatsiebed» Keizer Haile Selassie. 13.00 Nws. Prot. Interk. Thuisfront. 13.20 ..AW‘n opera. 16.00 Voor de jeugd. 1720 0r^‘ conc. 17.50 Staatsiebezoek Keizer H Selassie. 18.00 Spectrum v. h. Chr. 0'8 nisatie- en Verenigingsleven. 18.15 L' en orgel. 18.30 RVU: „Mens en n™' schappij” door dr A. van Biemen. c Nws en weerber. 19.10 Muz. caus„ A. Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Ra®" krant. 20.20 Dankstond voor Gewas Arbeid. 21.30 Radio Philh. ork. en solisi (Om 22.05 Internat. Evang. Comm-) Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 8 siebezoek Keizer Haile Selassie. „Man en vrouw”, caus. 23.4524.00 G HILVERSUM II. (298 m.) VARA: J- Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 G-J 7.45 „Even opkrikken!” 7.50 Gram, g Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvi. Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram, vr 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voo vrouw. 11.00 Gram. 12.30 Land-en 1 „j, med. 12.33 Voor het platteland. 12-a ano duo. 13.00 Nws. 13.15 Tentoon® lingsagenda. 13.18 Instr, kwintet. Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 de jeugd. 16.00 Voor de zieken. de jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Prqme ork. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitz- respondentieclub „De brievenbus open” o.l.v. Regina Zwart. 18.00 N Comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. y Voor de jeugd. 19.10 „De sociale schap der oecumenische kerken ie 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pariem 5# tair comm. 20.15 Voor de militairen..^ „We blijven goede vrienden no 21.30 Operaconc. 22.15 Staatsiebedes Keizer Haile Selassie. 22.35 Lie ranto. I 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws m fe>Pei 23.20 Gram. 23.40—24.00 Orgel*, Oosten van de Hembrug. tunnels. Voor het spoedig uitwerken van de plannen voor de drie nog te ontwerpen tunnels geeft de commissie in overweging een tunnelbureau op te rihten, dat in afwahting van de stichting, gevormd door het Rijk, de lichaam kan worden beheerd door ’n stichting, gevormd door het Rijk. De Nederlandse Spoorwegen, de provin- cie Noord-Holland en de gemeente L Amsterdam. Bij het rapport van de commissie is een minderheidsnota gevoegd van ’t lid der commissie, mr Arn. J. d’Ailly. Deze nota is gewijd aan de financie ring van de gewenste oeververbindin- gen. De heer d’Ailly meent dat het be toog van de meerderheid der com missie over een tolheffing niet juist i is en tot gevaarlijke consequenties leidt. 'ctsTem

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4