van ITALIAANSE REGERING WIL COMMUNISME BESTRIJDEN voor Meer Amerikaanse steun aan m Spionnencomplot Pakistan Ere-doctoraat verleend Dirk Coster verTiindi Ernstig ongeluk te Ermelo |O|weer Syrië versterkt zijn leger De „Dubois” terug in Den Helder Korea-vrij willigers op Schiphol NIEUWE STAKING IN LONDENSE HAVEN Geen verbod, doch wel zware straffen ondermijnende activiteiten Democratie verkeert in gevaar in Voor de vluchtelingen f 681.000.- '/SNIPPER -LL- i NIEUWS1 Indonesisch kabinet wordt gereorganiseerd DJAKARTA, 1 November Het co mité, dat tot opdracht heeft een reor ganisatie van het Indonesische kabinet door te voeren, zonder dat ds regering genoopt wordt af te treden, schijnt bij na met haar werk gereed te zijn. I van Havenarbeiders verbolgen op vrachtauto-chauffeurs Herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken Detachement V.N. wordt nog dit jaar geheel gerepatrieerd de DE BILT ZEGT: India er bij betrokken Plechtigheid in de Amsterdamse Universiteit Commissie ingesteld Stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg In enkele regels melden wij nog De politieke commissie van Verenigde Naties Britse socialisten voor Parijse akkoorden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hodeiby komt voor een speciaal tribunaal Goede dag voor de strijdkrachten Een militair gedood, vier gewond Nauwelijks een halve dag gewerkt i ■i KM ctfchtlng 10e JAARGANG No. 2927 en L E een I DINSDAG 2 NOV. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT r i 4 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ’s-GRAVENHAGE, 1 Nov. De minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft een commissie ingesteld, die de vraag stukken, die verband houden met een te bouwen beweegbare stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg moet be studeren. Als taak is de commissie opgedragen de technische en nautische vraagstuk ken te bekijken, die in het kader van het Deltaplan zullen zijn verbonden aan de bouw en het opereren met een beweegbare stormvloedkering in de Rotterdamse Waterweg. De commissie heeft de zaak in studie genomen en zal een advies aan de minister uitbren gen. Voorzitter van de commissie is ir J. W. de Vries, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie beneden-rivieren te ’s-Gravenhage. DAT gisteren aan het eind van de middag de glazen wasser J. S. in de voorka- J. Hommes, Nleuwdorpj C. van Sprongen, Goes; BELOFTE VERBROKEN. De arbeidscommissie van de ver eniging van werkgevers in de Lon- dense havens verklaarde vanavond, dat de mannen, die hadden geweigerd de vrachtauto’s van niet-georgani- seerde chauffeurs te laden, de bij de regeling van de oude staking gege- geven belofte hadden gebroken, dat geen van beide partijen in het oude mer van het huis St Pieter- straat 15 een hevige vuur gloed constateerde. Op zijn bellen werd door de bewo ners niet opengedaan, waar om hij de bovenburen belde. Samen zijn zij het huis bin nengegaan, waar bleek, dat de haard gloeiend heet was en gevaar liep uit elkaar te springen. Meubels in de om geving waren reeds warm geworden. S. nam on middellijk maatregelen, waardoor erger werd voor komen. Inmiddels ligt het werk op 13 schepen in de Londense haven weer stil. De Britse minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, verklaarde vanavond in het Engelse Lagerhuis naar aanlei ding van de verontrustende berichten over nieuwe moeilijkheden, dat hij er zeker van was, dat het Huis met hem er bij de betrokkenen op zou willen aandringen matiging en een gevoel van verantwoordelijkheid te tonen en elke aanleiding voor een nieuw conflict te vermijden. ambtenaar le klasse aan de gemeentewerken in die ge meente. de en Ermelo is gisteravond een auto met vijf dienstplichtige sergeants uit de leger plaats Ermelo in volle vaart ingereden op een stilstaande vrachtauto met aan hangwagen. Een van de militairen werd onmid dellijk gedood. De chauffeur werd met zware verwondingen in het ziekenhuis te Ermelo opgenomen. De andere drie inzittenden, die ogenschijnlijk minder ernstige verwondingen hadden opgelo pen, werden overgebracht naar het hospitaal van de legerplaats. Getuigen hebben verklaard, dat de vrachtauto was voorzien van een bran dend achterlicht. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Columbia Univer siteit in Amerika heeft deze Universiteit aan een aantal vooraan staande persoonlijkheden eredoctoraten verleend. Onder hen waren Koningin Moeder Elizabeth van Engeland en de Duitse Bondskan selier Dr Adenauer, die wij hier in gesprek zien met de President van de Universiteit, Dr Grayson Kirk (links). Telefoto A.N.P. conflict vergeldingsmaatregelen zou nemen. Sir Walter Monckton verklaarde in het Lagerhuis ook nog, dat de gevol gen van de afgelopen staking voor de Britse economie zeer ernstig zijn en lange tijd gevoeld zullen worden. LONDEN, 1 Nov. De commissie voor Buitenlandse Zaken van socialistische leden van het Britse parlement heeft zich Maandag met 22 tegen 12 stem men uitgesproken voor de Parijse ak koorden die West-Duitsland doen deel nemen aan de Westelijke defensie. De uitspraak van de commissie is een aanbeveling voor de leiding van de Lab ourfractie. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DAT de echtgenote van de groentenhandelaar L. te Goes gisteren van de trap is gevallen en haar been heeft gebroken. Per taxi is ze naar het ziekenhuis ver voerd, doch ze kon na be handeld te zijn weer naar huis terugkeren. Ze zal en kele weken rust moeten houden. LONDEN, 1 Nov. Nauwelijks hadaen vanmorgen in de acht En gelse havens, waar in de afgelopen weken is gestaakt de 44.000 bij het conflict betrokken havenarbeiders het werk hervat, of in de Londense haven ging het weer mis. Er dreigt een nieuwe staking, nu ongeveer 1000 Londense havenarbeiders in de middag besloten het werk weer neer te leggen. Later sloten zich 1500 collega’s bij hen aan. De oorzaak is, dat zij weigerden vrachtwagens te laden of te lossen, waarvan de chauffeurs niet aan de staking hebben deelgenomen of geen lidmaatschapskaart van een vakbond konden tonen. Vele havenarbeiders zijn vijandig gestemd tegenover chauffeurs van vrachtwagens en andere arbeiders, die naar zij zeggen, hen in de steek gelaten hebben tijdens de jongste staking. ’s-GRAVENHAGE, 1 Nov. Het totaalbedrag, dat tot op heden gestort is op giro 5100 van het Comité Vluchtelin genhulp 1954, nadert de zeven ton. In de afgelopen dagen steeg het tegoed bij .de Giro dienst met f 80.000.-, waar door het totaal-bedrag op f 681.000.kwam. De rector-magnificus, prof, dr M. W. Woerdeman zei in een kort openings woord onder meer, dat thans meer en meer aandacht ontstaat voor de beide schrijfsters, die „een plaats hebben ge vonden in de rij van erflaters der Ne derlandse cultuur”. Deze herdenking van de „typisch Nederlandse schrijf sters” was voor de senaat aanleiding het ere-doctoraat in de letteren toe te kennen aan de heer Dirk Coster uit Delft, die „door zijn werk zoveel heeft bijgedragen tot verdieping en verrij king van het beste, dat Nederland be zit in zijn literatuur”, aldus prof. Woerdeman. Prof, dr G. Stuiveling betoogde uit voerig dat de namen van Betje Wolff en Aagje Deken onlosmakelijk zijn verbonden aan de roman „Sara Bur gerhart”. Deze vereenzelviging van werk en mens is als zovele malen uit gegroeid tot een monument voor de Nederlandse cultuur. Hoewel deze ver eenzelviging niet altijd rechtvaardig is tegenover de Schepper, is toch „de his torie van mej. Sara Burgerhart” een hoogtepunt van de literaire arbeid de- DAMASCUS, 1 November De nieuwe Syrische premier, Fares el Khoery, heeft Maandag in een rege ringsverklaring in het parlement be loofd, dat zijn regering het leger zal versterken, zowel wat betreft de nume rieke sterkte als de uitrusting. Met betrekking tot het Palestijnse vraagstuk zei hij, dat „wij niet op recht van vreemde mogendheden moeten wachten, doch op onszelf en de inter- Arabische samenwerking dienen te vertrouwen, teneinde de grote mogend heden die de misdaad begingen van Israel te scheppen, te dwingen die fout weer goed te maken”. Radio Peking meldt, dat communis tisch China thans 574 millioen inwo ners telt. Hoe de telling is verricht ver meldt de historie niet. Er wordt in dit communistische land een campagne gevoerd om de strijdkrachten met 450.000. man te versterken. Of er dienstplicht komt is niet bekend, maar gezien de omvang van de bevolking van rood-China lijkt dit niet waar schijnlijk. Nabij Soek Aharas een ne derzetting in Algerië is Zondag een le gerauto met parachutisten over de kop geslagen. De gevolgen waren ernstig: vijf mannen kwamen om het leven en twintig werden zwaar gewond. Bondskanselier Adenauer is terug in West-Duitsland na zijn reis door de Ver. Staten. Hij zal vandaag de begra fenis van de overleden voorzitter van de Bondsdag, Ehlers, bijwonen. Vol gens radio-Peking hebben zes toestel len van nationalistisch China een aan val gedaan op Mahsiang, in de provin cie Foekien. Er zouden twee vliegtui gen zijn neergeschoten. De Koningin van Griekenland is gisteren- in Zürich met goed gevolg geopereerd. Naar ver luidt is er een opening in het labyrinth van het oor gemaakt om het gehoor- vermogen te herstellen, dat had gele den tengevolge van kraakbeenvorming. Normaal is na drie maanden een twee de operatie nodig. De K.L.M. gaat met Super Connies naar Tokio vliegen. Gisteren is het eerste toestel daarheen vertrokken. Het heeft o.m. het hek- beeld, voorstellende Erasmus, van he| schip „De Liefde”, dat in 1598 nabij Japan verging, aan boord. Het beeld, dat in Tokio in een museum wordt bewaard, is enige tijd tentoongesteld geweest in het historisch museum te Rotterdam. CAIRO, 1 Nov. Er is een speciaal tri bunaal gevormd, waarvoor Hodeiby, de gearresteerde leider van de ontbonden Mohammedaanse Broederschap, zal verschijnen, aldus is Maandagavond of ficieel in Cairo bekendgemaakt. Hodeiby zal ervan worden beschul digd, dat hij bevel heeft gegeven de aanslag op premier Nasser te plegen. Het proces zal binnenkort beginnen. Minister Salem zal voorzitter van het hof zijn. DAT gisteravond om streeks zeven uur het Turk- zer schrijfsters geworden. Spr. zette uiteen om welke redenen dit boek tot een oordeel dwingt en welke de fac toren zijn, waardoor dit unieke werk kon ontstaan. In het boek treft de veel zijdige rijkdom aan karakters en be schrijving, alsmede de eerlijke eenvoud van het taalgebruik. „Het is goed, dat men er niet in geslaagd is te ontdek ken, welk aandeel ieder der beide da mes heeft gehad in de beschrijving van deze historie”, aldus prof. Stuiveling. „Wat zo door leven en dood verenigd werd, moet de wetenschap niet schei den”. Prof, dr Donkersloot zette als pro motor de redenen uiteen, die geleid hebben tot de toekenning van het ere doctoraat aan de heer Dirk Coster. Nadat de bul was overhandigd en hem de cappa was omhangen dankte de heer Coster voor de hem verleende hoge onderscheiding. is het vier jaar geleden, dat <f& distributie van kaas, vlees, rijs?’ en textiel werd opgeheven. Vod» Slechts twee artikelen ware® toen nog bonnen nodig, t.wf steenkool en koffie. Men kaif zich na vier jaar nauwelijks mee® Indenken, dat het nog maar z® kort geleden is, dat men voorzien? van bonkaarten naar de winkel toog om Inkopen te doen. NEW YORK, 1 November De Verenigde Staten zullen hun aandeel bijdragen in de verschaffing van mili taire uitrusting aan landen, die troe pen ter beschikking stellen voor een eventuele actie van de Verenigde Na ties tegen agressie, maar er niet toe in staat zijn. De Amerikaanse afgevaardigde Ma honey zeide dit Maandag in de politie ke commissie van de Verenigde Naties. De commissie behandelde het derde rapport van de commissie voor collec tieve maatregelen. Mahoney herinnerde er aan, dat een aantal landen een bijdrage wil leveren voor de strijdkrachten van de Verenig de Naties in Korea, maar zulks om economische of andere redenen niet kon doen. Het rapport bevat de grondslagen voor militaire, politieke, economische financiële maatregelen, die geno men moeten worden, indien de Ver enigde Naties het nodig vinden over te gaan tot actie tegen een aanvaller. Ook heeft de commissie een resolutie in behandeling, waarin de grondslagen van het rapport worden goedgekeurd en de commissie voor collectieve maat regelen wordt gemachtigd het onder zoek voort te zetten als het zulks wen- nlijk lijkt. De Pool Birecki zeide dat het hem „bijzonder ongepast” toeschijnt de grondslagen goed te keuren met het oog op de overeenstemming die vorige week is bereikt over de ontwapenings- resolutie. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburgj Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg: J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vllssingen; K. R. Zuidema, Goes. In het algemeen zou de regering- Scelba het gezag van de democratische staat op alle gebied willen herstellen. De beprekte maatregelen zouden voorts gepaard gaan aan een krachti ger sociale politiek, met programma’s voor openbare werken, woningbouw en bestrijding van de werkloosheid, ten einde wantoestanden, die bijdragen tot ontwikkeling van het communisme, op te heffen, aldus de waarnemers. DE BILT, 1 November In de och tend plaatselijk mist. Overigens ver anderlijke bewolking en droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot zwakke, in hoofdzaak Zui delijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.39 u., onder 17.09 u. Maan op 13.54 u.» onder 23.24 u. AMSTERDAM, 1 November De decaan van de faculteit der letteren en wijsbegeerte van Amsterdams Gemeente Universiteit, prof, dr N. A. Donker sloot heeft vanmiddag de schouders van de letterkundige Dirk Coster getooid met de rode cappa als teken van het doctoraat honoris causa in de letteren en wijsbegeerte, dat hem door de senaat was verleend ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat het dezer dagen 150 jaar geleden is, dat de beide letterkundigen Betje Wolf en Aagje Deken stierven en tezamen een graf von den op het Scheveningse kerkhof. ter verleende onderscheidingen voor recht en vrijheid uit. Na afloop van de plechtigheid werden de mannen per bus naar hun woonplaatsen vervoerd. De-K.L.M. zal voor het terugbrengen van de manschappen van het detache ment zeven speciale vluchten maken. Op deze wijze zullen voor het eind van het jaar alle manschappen van het de tachement worden gerepatrieerd. ERMELO, 2 November Op Rijksstraatweg tussen Harderwijk De Indonesische minister-president, Ali Sastroamidjojo, heeft vanavond na een bijeenkomst van het comité mee gedeeld, „dat het overleg over het doorvoeren van verbeteringen binnen het kabinet, een concreet stadium heeft bereikt. De resultaten van dit overleg moeten echter nog door de erbij be trokken partijen worden bekrachtigd. Donderdagmorgen vergadert het comi té opnieuw, vermoedelijk voor de laat ste maal. P.I. Aneta verneemt, dat een concept voor de reorganisatie thans gereed is. De portefeuille van Binnenlandse Za ken zou gaan naar de Partei National Indonesia, die van Economische Zaken naar de Moslem Liga en die van het departement van verbindingen naar de K.S.P. (samenwerkende partijen). Voor deze laatste portefeuille zou prof. Rooseno wederom candidaat zijn. Er bestaan echter nog moeilijkheden, daar de P.S.I.I., welke partij lid is van de Moslem Liga, de portefeuille van Binnenlandse Zaken zou opeisen. Incidenten, zoals de ware veldslag, die op 18 October in de Kamer van Afgevaardigden ontstond, hebben de huidige Italiaanse leiders ervan over tuigd, dat de democratie waarlijk in gevaar zal komen, als men niets doet om paal en perk te stellen aan uit barstingen van allerlei aard van uiterst linkse zijde, aldus de waarnemers. GEEN VERBOD. Aan verbod van de communisti sche partij zou evenwel geen ogen blik worden gedacht, omdat men nu eenmaal niet een partij die een der de v an het kiezerscorps vertegen woordigt, buiten de wet kan stellen. Voor het ogenblik zou de regering zich willen beperken tot het stellen van zeer zware straffen op overtre dingen die „de grondslagen van het democratische regiem ondermijnen door aanvallen, insinuaties, leugens en aansporing tot geweld”. ’s-GRAVENHAGE, 1 November Vandaag was het een blijde dag voor de Nederlandse militairen, die na lange diensttijd weer in het vaderland terug keerden. In Den Helder kwam Hr Ms fregat „Dubois” terug uit de Koreaanse wa teren, waar het schip bijna een jaar neeft dienst gedaan. Op Schiphol arriveerde vanavond een speciaal K.L.M.-vliegtuig met le den van het Nederlandse detachement herenigde Naties uit Korea. De „Dubois” heeft als eenheid van de zeestrijdkrachten van de Verenigde Naties patrouillediensten verricht aan de Westkust van Korea. Op de uitreis vertrok het schip op 15 September ’53 uit Den Helder en kwam op 5 Novem ber in de haven van Yokosuka aan, waar Hr Ms fregat „Johan Maurits van Nassau” werd afgelost. Op 10 Septem- ei, J.J. werd de terugreis aanvaard, actat het schip op 7 September was •«gelost door Hr Ms fregat „Van Zij 11”. Toil gens de commandant, overste lema, was de reis bijzonder prettig v,n' De vaarroute was gegaan Port Vokosuka, via Manilla, Singapore, Helde-Valencia naar Den hJ Koreavrijwilligers, die op Schip- mini a,ün^warnen’ werden namens de ea,.J- er van Oorlog begroet door de darn zHenscommandant van Amster- Hij reikte hen de door de minis- DAT op 20 November aanstaande te Krabbendijke de traditionele St Nicolaas- veiling wordt gehouden. De veiling begint dan ’s mid dags om één uur. DAT aan de zeedijk te Krabbendijke een uitkijk post voor de Luchtwacht is gebouwd, die in tijd van oor log wordt bemand met twee personen. DAT benoemd is tot ge- meente-opzichter te Kapelle, Kloetinge en Kattendijke de heer A. C. Potter te Wage- ningen, thans technisch ROME, 1 Nov. Uit gezaghebbende bron in Rome is vernomen dat de Italiaanse regering op het punt staat belangrijke maatregelen te ne men tegen het communisme, om een einde te maken aan een toestand die premier Scelba gevaarlijk voor de democratische instellingen van het land zou achten, gezien de successen en de methoden van de Itali aanse communistische partij. Waarnemers zijn ervan overtuigd, dat de successen van de commu nistische partij en de met haar verbonden Nenni-socialisten mede te danken zijn aan uitbuiting van schandalen, zoals de kwestie-Wilma Montesi. se s.s. „Yozgat” ter hoogte van Walsoorden in de Wes- ter-Schelde aan de grond is gelopen. De sleepboten „Adrien Letzer” en „Joh. P. Best” resp. uit Hansweert en Terneuzen zijn voor as sistentie ter plaatse. Het schip was op weg van Ant werpen naar zee. De „Adrien Letzer” heeft zeer later vastgemaakt en poogde het schip vlot te trekken. Daar het vallend tij was slaagde de sleepboot daarin echter niet. Hedenmorgen in alle vroegte zouden de sleepboten bij vloed nieuwe poging wagen. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” 'footdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kortoren: Vlissingen: Nieuwstr. ?s Telef 326; Middelburg: Korte wnnrdstr 35. Tel. administratie M09 Teï. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Eië ho ^athol‘eke Vakverbond in Bel de in„„ .een camPagne ingeluid voor vijf rin2eiln? van een werkweek van nemin<£en’ a^e bedrijven en onder leg tekSr zullen de arbeiders petities kening worden voorgelegd. KARATSJI, 1 Nov. De politie in Karatsji heeft Maandag bekendge maakt, dat twaalf Pakistani’s, o.w. le den van de luchtmacht zijn aangehou den, verdacht van lidmaatschap van een over het gehele land verspreide spionnagebende. Zeven beschuldigden hebben reeds bekend. Bij het spionnagecomplot zou een re gering van het Britse Gemenebest be trokken zijn, doch de politie wilde dit land niet met name noemen. Wel is het ministerie van Buitenlandse Za ken verzocht om terugtrekking van vijf hooggeplaatste leden van de diplo matieke missie van dat land in Karat sji te verzoeken, aldtjs de bekendma king. De gearresteerden zouden geheime inlichtingen, o.m. over militaire aange legenheden, hebben verkocht. Volgens het Pakistaanse blad „Dawn” werd de spionnage gepleegd ten behoeve van India.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1