die eeuwe^ Veilig verkeer I Onveilig verkeer: met de van een en I Twintig mille crediet voor advies over oeververdediging BAAYENS Provinciale Commando B.B. gaat hulpverlening coördineren zi/M kwestie kwestie van een getallen minuten r Weinig belangstelling veel werk Mobilofoon-verbindingen gehele provincie aan meer TOESPRAAK Die minuten zijn tijdverlies - die getallen verlies aan mensenlevens! I Dam 71 te Middelburg is STUDEREN j - Aan vreemdelingenverkeer kan nog veel meer gebeuren ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 30 October 1954 Pagina 2 in In mootjes Zondagsheiliging De speciaalzaak voor uw BRIL Goes in Delftsblauw naar de V.S. IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND Niet vaak hoor je van mensen, die zo maar louter voor hun plezier blijven studeren. Ik bedoel hier na tuurlijk niet de zgn. „Eeuwige stu denten” doch de echte studiebollen. Zo herinner ik me nog goed de Gemeenteraad Vlissingen Een herinnering Kleine dingen uit het dagelijks leven opgeschreven tot lering en vermaak I Wijsheid van de week: Je mag nooit voorrang j HEMEN, alléén maar GEVEH Je schrikt wel eens even en moeten. i Ingezonden Mededeling (Adv.). juffrouw op. En wat hij zei is waar: als fietser hoor je wat er achter je komt en de meeste fietsers kijken niet meer achterom als er een auto nadert. Ze weten dan toch wel dat het onverstandig zou zijn om een andere richting in te slaan. Maar er zijn maar genoeg bromfietsers die door het geluid dat hun motortje maakt niets horen en toch maar raak rijden. Laten we eerlijk zijn: En je schrikt ook als je hoort, dat er nog heel wat dames zijn die zich, hoewel ze nauwelijks kunnen fiet sen, met bromfiets en vaak nog een of meer kinderen vervoerend, in het verkeer storten. De heer Edzes had er een plaatje van. Het was een bromfiets-op-hol en daar zat een Welnu, daar wil ik ook wel eens iets over zeggen. Het is nog niet zo lang geleden, dat ik in de buurt van Kattendijke een Belgisch echt paar met twee kinderen ontmoette die prinsheerlijk onder aan de zee dijk in het zonnetje zaten. Hij met een hengel, zij met een boek en de kinderen speelden met wat schelp jes. Een dure slee met zo’n verzil verd konijnenhok aan de voorkant stond boven op de dijk. Mensen dus, die best heel luxe konden doen. We raakten aan de praat en al spoedig bleek het mij, dat die Belg alleen maar rust zocht. Hij kwam uit Brussel en was zaken man. „Uw eilanden zijn schoen me neer”, zei hij waarderend. Hij was ook in de „Zak” geweest en had zijn dagen doorgebracht in de buurt van de Kaloot bij Borssele. „Ge ziet daar geenen mens, het is er heerlijk Tijdens diner na bijeenkomst met enkele Belgische uitgevers bracht boekhandelaar in een onzer Zeeuw se steden een dronk uit opKo- ning Leopold. Een kleine vergissing die echter door een der aanwezigen werd goed gemaakt met de opmerking „Bou- dewijn of oudewijn, dit is goede wijn....” Het zijn niet alleen de adver tenties die belangrijk zijn voor de leden van onze post- orderclub; neen, iedere week opnieuw ontvangen zij per soonlijk per post nog diverse aanbiedingen voor prijzen, stuk voor stuk beduidend la ger dan zij gewend zijn te betalen. Door het grote aantal leden en vertrouwend op de vele postorders die regelmatig binnen komen, was het ons mogelijk een enorm kwantum nageletuis te kopen, die over al voor 1.95 worden aange boden, maar die door deze massa-afname verlaagd kon den worden tot onder de gulden. Geen losslingerend nagelvijl- tje in Uw zak of tas, maar nu steeds een keurig etui, waar in een nagelschaar, pincet en nagelvijl, in ieder colbert en visitetas van onze heren- en dames- leden. Kijk, die Belg had de moeite eens genomen om letterlijk „van de rechte weg af te wijken”. Ge be grijpt wat ik bedoel. Hij zocht zich ’n weg door de slingerweggetjes van de Poel, genoot van onze Zeeuwse dijken met zware bomen beplant, en dronk zijn tas kaffee bij Frans Peeters, timmerman en caféhouder in Kwadendamme. „En ’t was ’n goeie tas kaffee zulle”...... Genoeg dus. Vreemdelingen kun nen genieten van de landelijke schoonheid. „En waarom”, zei nu tijdens deze streekvergadering, de directeur van V.V.V., de heer G. W. Oskamp, „waarom zouden we niet een andere opzet kunnen maken?” Hij stelde voor de streek in moot jes te hakken, figuurlijk, door in bepaalde dorpen een plaatselijke V.V.V. op te richten, die eens be kijkt wat haar dorp heeft te bieden en dit in streekverband en later zelfs in provinciaal verband onder de aandacht kan brengen. Yerseke is bijvoorbeeld zo’n gemeente en we hoorden dat ook de gemeente Wis- Steekt U altijd Uw hand uit, als U een andere richting inslaat? Geeft U een duidelijk stopteken als U af wilt stappen? Of houdt U ook Uw rechterhand voor Uw borst als U links af wilt, menend dat men dwars door U heen kan kijken? Het zijn maar wat vragen, maar heus zo gebeurt het nog maar al te vaak* Weet U hoever een fietsbel hoor baar moet zijn? Wij weten het nu wel: vijf en twintig meter. Dat hoorden wij tijdens een hersen- gymnastiekwedstrijdje tijdens zo'n verkeersmiddag. Ach en daarom is het allemaal zo goed, dat Uw en mijn kinderen op school eens wat meer leren over veilig verkeer dan over die trein die van A naar B rijdt en de wagen die van C naar D rijdt. Als de bestuurder van die wagen niet weet wat de lichten van zo’n bewaakte overweg pre cies betekenen komt hij onder die trein en misschien nooit meer in D. Daarom laat mijnheer Borrie uit Goes van de Vereniging voor Veilig Verkeer „De Bevelanden” niet langer in de kou staan en schrijf hem even, dat U ook lid wilt worden. Zijn adres is Lelie straat 57, Goes. Dank U. Wel, ook daarover zouden we in alle gemoedelijkheid wel eens een woordje willen zeggen. Het is waar, op het ogenblik komen er zeer vele Belgen des Zondags naar Zeeland. En ze staan dan vaak te kijken voor de étalages van gesloten winkels. Zouden allerlei mooie souventers en nuttige zaken willen kopen. Maar laten we nu eens even verder kij ken. Straks daar gaat het naar toe wordt ook in ons landje alles goedkoper en de kans bestaat zelfs, dat Nederland niet langer goéd- koopteland voor de Belgen wordt. Dan zullen ze niet meer voor de winkels staan popelen om laten we zeggen, schoenen te kopen. Waar om hamert men toch zo op die Zon dag? Is het toerisme dan niet gro tendeels ingesteld op de vacantie? Kennen de Belgen en onze eigen vacantiegangers dan alleen de Zon dag maar? Men beschuldige mij er nu niet van de zaken te veel mate- realistisch en niet principieel te be kijken. Boven alles zal men reke ning moeten houden met de brede stroom van mensen, die nu eenmaal de Zondag als de dag des Heren zien. En gelukkig was men het daar ook wel over eens. En ik geloof, dat, als dit allemaal eens duidelijk in voor de toerist aantrekkelijke gemeenten naar voren wordt gebracht het ze ker mogelijk zal zijn, méér mede werking te verkrijgen. Een mede werking, die tenslotte zal leiden tot een actief V.V.V.-bestuur „De Be landen”, gevormd uit een aantal gemeentelijke V.V.V.’s, dat tot méér in staat is dan tot nu toe het geval was. sekerke in Kamperland wel een oord ziet dat mettertijd vreemdelin gen kan trekken. Welnu, over Yer seke behoeven we weinig te zeggen, iedereen kent het. Wat de Kamper- landse duintjes betreft, beter rust oord kennen we niet. Maar een rustoord moet het blijven. Géén badplaats-met-allure dus. Want het is gevaarlijk om tevéél met het toe risme te coquetteren. De heer Haas donk wilde voorts trachten ring- rijderijen en boogschutterswedstrij- den te organiseren als trekpleisters. Een goed idee. Ook de Zondagsheiliging kwam aan de orde. Op zeker moment wer den de zaken nogal strak gesteld. „Wat hebben we aan vreemdelingen zolang we Zondags nog niet eens een sigaartje kunnen verkopen,” werd er ondermeer gevraagd. Een plaatje van Goes uit de vori ge eeuw, geschilderd op Delfts blauwe bordjes zal binnenkort in grote aantallen naar de V.S. ver stuurd worden door een Rotter damse firma, zo vertelt me de heer Haasdonk van V.V.V. „De Bevelan den”. Een Amerikaanse „trading Company” heeft ze besteld. Met de bordjes gaat een beschrijving over Goes (vroeger en thans) mee. „Een goede reclame voor V.V.V.”, zegt de heer Haasdonk. Wie weet hoeveel Amerikanen het nog oplevert VLISSINGEN, 29 Oct. De gemeenteraad heeft vanmiddag een zeer lijvige agenda afgewerkt. Het belangrijkste punt: het verlenen van een crediet van f20.000.ter bestrijding van de kosten, verbonden aan het inwinnen van adviezen met betrekking tot de voorzieningen, welke aan het oeverfront dezer gemeente getroffen zouden moeten worden werd na lang durige discussie goedgekeurd. Alle raadsleden waren van oordeel, dat op spoedige termijn overleg met de desbetreffende instanties dringend nood zakelijk was. Wanneer dit overleg plaats zal vin den is er behoefte aan een meer ge specialiseerde technische bijstand, die men hoopt te verkrijgen door het In genieurs- en Architecten bureau v.h. J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen als raad gevend ingenieursbureau aan te stellen. Ir J. H. Krietemeyer (A.R.) zag in Rijks Waterstaat de enige dienst, die betrouwbare gegevens heeft dit grote werk terdege voor te bereiden en uit te voeren. Zal het ingenieursbureau niet terug moeten vallen op de bron (Rijks Wa terstaat dus) voor het verkrijgen van juiste gegevens? De financiële toestand der gemeente liet, aldus spreker, niet toe dat dergelijke bedragen uitgetrok- ken konden worden en hij zou daarom tegen dit voorstel stemmen. De heer E. G. Vader (K.V.P.) onderschreef de woorden van ir Krietemeyer volko men. Voorstander was hij om de drie instanties bij elkaar te brengen, wat mogelijk niet zoveel geld zou kosten. De heer H. B. J. Knoop (V.V.D.) zag ook meer in-een overleg tussen de drie partijen. De heer H. van Rooyen (C.H.) zag de voorlichting liever uitgesteld tot de plannen bekend zijn. De heer M. J. van Poelje (P.v.d.A.) uitte eveneens waarderende woorden aan het adres van Rijks Waterstaat Met de heer van Rooyen achtte hij het noodzakelijk, dat B. en W. over ge degen voorlichting beschikken. In de pers zijn ingrijpende plannen bekend gemaakt waarvan B. en W. noch de raad op de hoogte bleken te zijn. Ook hierdoor achtte hij het van groot be lang, dat B. en W. alle steun verkrij gen. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) be pleitte beschikbaarstelling van het ge vraagde. De heer J. P. Ventevogel (C. H.) zou zijn stem zelfs geven, wan neer grotere bedragen voor dit doel nodig blijken te zijn. De heer J. Ma rijs (A.R.) bepleitte overleg en was tegenstander, riet college van B. en W. gaf een nadere uiteenzetting en beant woordde de sprekers. Zij wil het voor behoud maken, dat ook Rijks Water staat momenteel nog geen definitieve plannen heeft, gezien de zeer moei lijke materie en verhoudingen. Een deskundige voorlichting is noodzake lijk om de gemeentebelangen volko men te kunnen behartigen. De raad was echter van mening, dat B. en W. de vrijheid moeten hebben om zich voor het verkrijgen van ad vies tot anderen te kunnen wenden dan het raadgevende ingenieursbureau alleen en in die geest werd het ver zoek tot crediet gewijzigd. Na stem ming bleken 19 raadsleden vóór en 2 tegen de credietverlening te zijn. Te gen stemden de heren 3. Marijs en ir J. H. Krietemeyer. WAT NOG WERD GOEDGEKEURD. De raad keurde een crediet goed, groot f 1453.dat zal dienen om de bliksembeveiligings-installatie van de St. Jacobstoren in orde te brengen voor hen. De gemeente zal toetreden tot de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse ge meenten en 42 aandelen nemen, elk groot f 250.waarop 20 pet te storten. Bovendien zal zij een bedrag van f 420.als entreegeld aan deze bouw kas betalen. Ingezetenen der gemeen te kunnen nu door middel van deze bouwkas een eigen woning bouwen, waartoe heel weinig kapitaal noodza kelijk is. Wanneer men 15 pet van het benodigde bouwkapitaal bijeenge- spaard heeft, krijgt men een crediet, waarvoor de gemeente borg staat. Binnenkort zijn de bestekken klaar voor de bouw van een nieuw tehuis voor bejaarden. De raad verleende een aanvullend crediet van f7500.voor de te maken kosten van tekeningen, /7X it is het verhaal van een deuk- je in een autospatbord, ont staan doordat een klein jochie plotseling de weg over stak. Dat jochie is mijn zoontje, dat, toen hij vijf jaar was en zich dus nog op ferme kabouterbeentjes kleuter- schoolwaarts repte, maar één sport kende: na schooltijd hard huis waarts hollen. Tenminste, als er niet hier of daar zo’n wonder als een dragline of zo zijn pad kruiste. Op zekere dag ging hij met zijn vriendje weer eens een wedstrijd aan wie het eerste thuis zou zijn. Juist toen hij dreigde te verliezen passeerde hem galopperend het paard van de groenteman met de kar er achter. Hij bedacht zich geen ogenblik en hing al spoedig te ben gelen. „Gevaarlijk” zult ge zeggen. Na tuurlijk en dat bleek ook al gauw toen de groenteboer een andere straat insloeg en onze kleine mak ker zonder op of om te kijken zijn voertuig in de steek liet en pardoes de straat overstak. Hij rende recht onder een auto, die, heel toevallig, bestuurd werd door onze huisdok ter. Zo kwam het dat zoonlief al spoe dig, nog zachtjes nasnikkend doch gelukkig heelhuids, naast mij in bed belandde, waar ik doezelig lag te suffen over de afgelopen nacht dienst op de krant. Dat is een van de voordelen van zo’n nachtdienst: als iedereen gaat werken kruipen wij nog eens lekker onder de wol. Hij lag dus naast me, een beetje nasnuffend. Net toen ik weer on der zeil ging hoorde ik opeens zijn stemmetje aan mijn oor: „Pap”. „Heu zei ik doezelig. „Pap, nu was ik tóch lekker eer der thuis dan Lootje hè?” En nu die deuk in dat spatbord. Het is de enige nog zichtbare her innering aan zoonliefs onvoorzich tigheid. Ik heb er nog eens met de vinger over staan aaien. Want de dokter heeft nu een nieuwe auto en de grootvader van de kleine delin quent heeft laatst zijn wagen over genomen. Met deuk en al.... Op de benedenverdieping is in de voorkamer het bureau gevestigd, waar de vele administratieve werkzaamhe den worden verricht. Hier bevindt zich ook het archief. Grenzend aan deze kamer is de commandopost gele gen, waar de provinciale staf ingeval van nood verblijft. Daar zitten dan de Commissaris der Koningin of zijn ad viseur, mr L. A. Kakebeeke, de chef operatiën, enige assistenten en een aantal plotters, die alle berichten, welke van beneden worden doorgege ven via een kleine lift, verwerken op de kaarten, die aan de wand hangen. Dit geschiedt zoals bekend door mid del van z.g. plots, kleine magnetische cirkels of driehoekjes in verschillende kleuren, die tegen de op een metalen wand bevestigde kaart worden „ge plakt”. Hierdoor wordt een volledig overzicht verkregen (dat bij is tot op de minuut) van wat overal in de pro vincie door het inzetten van hulpploe gen van allerlei aard geschiedt. HOE HET GEBEURT. Zeeland is voor wat de B.B. betreft ingedeeld in 2 A-gemeenten (Terneu- zen en Vlissingen) en 6 B-kringen. De twee A-gemeenten hebben elk een B-kring achter zich, die automatisch is aangewezen voor hulpverlening in geval van nood. Deze kringen moe ten een kwart van hun manschappen en materieel in reserve houden. Al hetgeen in de A-gemeenten of in de kringen voorvalt moet onmiddellijk worden gemeld aan het Provinciaal Commando, dat dan beslist of ’t nood zakelijk is mensen en materieel uit andere kringen elders in te zetten en eventuele verzoeken op dit punt direct bekijkt. Mocht in een gegeven om standigheid de zaak er zó voorstaan, dat verdere hulp uit Zeeland onmoge lijk is, dan gaat er een verzoek van het Provinciaal Commando uit naar ’t Nationaal Commando in Utrecht om verdere hulp. In de commandokamer hangen nog diverse andere kaarten. Op één er van is precies aangegeven waar zich hulpmaterieel (brandweerauto’s b.v.) in de provincie bevindt .terwijl ook nauwkeurig bekend is in welke plaat sen de B.B.-ploegen (opruiming, iden tificatie .sociale zorg e.d.) zijn gesta- tionneerd. Een grote kaart, waarop tot in de finesses de telefoon- en mo bilofoon-verbindingen met alle posten in de provincie en met de nodige con tactpunten buiten Zeeland zijn aan gegeven, ontbreekt niet. MOBILOFOONNET. In dit verband kan nog worden ge meld, dat over alle eilanden van onze provincie een mobiel mobilifoonnet leraar die mij in mijn, ik mag wel zeggen, „zwakke tijd” eens bijles gaf. Hij was geloof ik al ver in de zestig maar studeerde zelf nog steeds vlijtig en kende een massa talen. En nu valt daar ineens op onze (volbeladen) tafel 'n berichtje over ene juffrouw Maas uit Overslag. Wij kennen haar niet, maar, zo bericht een ijverig correspondent ons, ze is in Utrecht geslaagd voor de Akte Huishoudkunde. En het is de twaalf de akte die zij de hare mag noemen. De twaalfde naast de Hoofdakte, want die bezit zij ook. Waarvan (vol ontzag) acte v Tan veilig verkeer naar vreemdelingenverkeer is slechts een stapje. Zo heeft U enige dagen geleden kunnen lezen over de streekbijeenkomst, die de V.V.V. „De Bevelanden" voor een tachtigtal genodigden, onder wie vele burgemeesters had geor ganiseerd. In tegenstelling met reeds gehouden bijeenkomsten in Zeeuwsch-Vlaanderen bestond hiervoor slechts zeer gering belang stelling. Nog geen twintig man konden we tellen, hetgeen een onzer collega’s, die sterk in woordspelingen is, de gefluisterde opmerking ontlokte dat het „Vee-Vee-Vee bij de beesten-af" was.... Heel vreemd die geringe belang stelling. Het vreemdelingenverkeer brengt namelijk heel wat meer in het laadje dan bijvoorbeeld de on volprezen bloembollencultuur. De regering geeft een millioen gulden subsidie per jaar en krijgt aan deviezen terug honderdzestig- millioen! Tel uit je winst Vice-voorzitter Haasdonk van „De Bevelanden” constateerde dan ook (terecht) een apathie die doorbro ken moet worden. Er is al van al les geprobeerd, zei hij, er zijn tien tallen journalisten rondgeleid die loffelijke artikelen hebben gewijd aan hetgeen de Bevelanden te bie den hebben en toch zijn er Beve landers genoeg die zeggen: „We hebben de vreemdeling niéts te bie den.” MIDDELBURG, 29 October. Het bekende pand Dam 71, lange jaren tot huisvesting van de Provinciale Bibliotheek gediend hebbend, heeft een andere bestemming gekregen. Hierin is sinds korte tijd het Provinciaal Commando van de dienst Bescherming Bevolking gevestigd. Het gebouw is inwendig heel wat veranderd en de grote kelder onder het pand heeft wel de grootste verandering ondergaan, omdat hier de verbindingsapparatuur met de buitenwereld moest worden ondergebracht. Het Provinciaal Com mando beschikt zelf niet over materieel, maar heeft een zeer belangrijke coördinerende functie in tijden van ramp, waarbij niet alleen gedacht moet worden aan oorlogsgeweld, maar ook aan wat in B.B.-kringen „Vredesram- pen” worden genoemd en waarbij in Zeeland zeker niet in de laatste plaats de gedachten uitgaan naar overstromingen en calamiteiten aan de dijken. met December a.s. gereed zal zijn. De ze mobilofoonposten worden vooral bij de zeedijken opgesteld, zodat onmid dellijk bij eventuele moeilijkheden be richten kunnen worden doorgegeven. Hieruit blijkt al duidelijk, dat de B.B. ook bij deze calamiteiten zal worden ingeschakeld. Het is n.l. zo, dat de Provinciaal Commandant ook de telegrammen B en C van Rijkswaterstaat zal ontvan gen. Bij ontvangst van telegram B deelt hij de diverse kringhoofden in de provincie mede, dat zij zich paraat dienen te houden en hun plaats niet mogen verlaten. Na binnenkomst van Bestel (en word daardoor lid van onze postorderclub) zo n plastic etui, compleet met schaar, vijl en pincet, in de kleuren rood, bruin, blauw, groen, beige en grijs voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800.117680 R pA* ir T ET IS BETER dat Uw vrouw zegt: „Man je bent een half uur te laat thuis” dan dat de verpleegster in het ziekenhuis zegt: „Wat komt-ie vroeg bijDeze uitspraak, van de heer R. Edzes, verkeers- deskundige van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht, die deze week een tournee door Zeeland heeft gemaakt, ditmaal speciaal voor de vrouwen, bevat een ik mag wel zeggen zeer diep zinnige achtergrond. Sterker nog: het is een waarheid als een koe. Deze vérkeersdeskundige heeft deze week heel wat vrou wen toegesproken. Wielrijdsters, bromfietsberijdsters, ^coóter-lief- hebsters en automobilistes. En vooral moeders van kleine in het verkeer erg onvoorzichtige jon getjes. Toen wij hem hoorden begon hij met een mopje. Dat was zo: Op een brede volkomen eenzame weg er gens in de Noordoostpolder reed een automobilist. Midden op de weg reed hij en ging nauwelijks opzij toen een tegenligger naderde. Die tegenligger stopte en de man die er uitstapte hield de ander aan. Die man was de heer Edzes. „Waarom” zo vroeg hij op bestraffende toon, „waarom wijkt U niet uit, waarde heer?” De ander maakte een niet mis te verstaan en onbeleefd ge baar: hij tikte zich op het hoofd. En zei: „Ik zal me daar gek wezen. Aan het begin van deze weg staat een levensgroot bord en daarop met koeien van letters: „LOOP EN RIJD MET VERSTAND WANT DE DOOD LOERT AAN DE KANT.” Zal ik me daar aan de kant gaan rijden....” Een ietwat luguber mopje, dat echter door de heer Edzes met veel verve hier en daar werd verteld teneinde, als eén goed spreker, het gehoor bij de aanvang te boeien. Het valt ook niet mee om iedere avond en iedere middag hetzelfde te moeten vertellen. En hij heeft zijn lezingen wel duizend keer ge houden. Wel duizend keer heeft hij zijn luisteraars voorgehouden dat er ieder jaar meer doden vallen bij verkeersongelukken. Dat in 1953 het aantal 85,243 bedroeg. Dat dit bete kent dat er elke twee dagen zeven doden vallen, ja dat er gemiddeld iedere zeven uur een dodelijk on geval plaats vindt. Ja, dan schrik je wel eens even als je hoort dat in Rotterdams bin nenstad snelheden van 90 km per uur gemeten worden. grondonderzoek etc. Het college van B. en W. overweegt het denkbeeld, dit voor Vlissingen belangrijke gebouw te verfraaien door b.v. inschakeling van een beeldhouwer of iets dergelijks. Ingezonden Mededeling (Adv.). zij hun posten dienen te bezetten en met hun eigen mensen aan het werk moeten. IN DE KELDER. In een hoek van de grote kelder van het gebouw is een nood-aggregaat opgesteld, dat de electriciteitsvoor- ziening overneemt, indien de openba re verlichting mocht uitvallen. In 't middelste vertrek staat de mobile, foon-installatie opgesteld, welke bin. nenkort in gebruik kan worden ge. nomen. In deze ruimte komt straks ook de radiozender te staan, alsmede een telex, waarmede aansluiting wordt verkregen op het landelijke B.B.-te. lexnet. In het achterste gedeelte van de kelder tenslotte heeft de uitgebrei- de telefooncentrale een plaats gekre gen, alsmede een drietal geïsoleerds spreekcellen. Alle inkomende en uit gaande gesprekken worden door de centralist gedistribueerd over de te lefoontoestellen in het hele gebouw of met de buitenwereld tot stand ge bracht. Een aantal meisjes zal een op. leiding krijgen voor de bediening van de centrale en voor de verwerking der berichten. Als het Provinciaal telegram C gaat weer onmiddellijk Commando volledig is bezet zullen een melding naar deze hoofden, dat daafvoor 12 tot 14 personen nodig zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2