Vijf lange jaren in een barak.... VELEN VOELEN ZICH BEDROGEN NON AGRESSIE PACT MET RUSLAND IN BELANG VAN DE WERELDVREDE v&nöA&q^J van Mohammedaanse voor: -I 1 Britse stakers voorlopig weer aan ’t werk Ziekenhuistarieven gaan omhoog Maar Nw Guinea moet het land van de Papoea blijven Adenauer stelt in Washington Uliii Uj dat straaljager ontploft Maar eerst dient het Westen een hechte gemeenschap te zijn 1 In enkele regels melden wij nog Indische Nederlanders PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Lagere middagtemperaturen Slechte behuizing Radio-actieve stofdeeltjes boven Denemarken Politiek Met ingang van Maandag helpen bij het laden van een kustvaarder op één van de eilanden Vlieger gewond L I -* w ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2925 3009, DE INDISCHE VERBITTERING ONDER NEDERLANDERS vernin u. ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT burgemeester Bolke stein Donderdagavond 4 No vember a.s. om 8 uur in het Kunstmuseum een tentoon stelling zal openen van wer ken van jonge Nederlandse schilders „Start”. De heer J. L. Mulder zal daarna het ge ëxposeerde werk toelichten. DAT gistermorgen in de DAT gisteravond te Ka- pelle ds Jebbink voor de le- schade, doch niemand werd gekwetst. DE BILT, 29 Oct. Veranderlijke bewolking met verspeid optredende buien. Matige tot krachtige wind tus sen Zuidwest en West. Lagere middag temperaturen. 3* Nieuw-Guiuea is het land van de Pa poea en Nederland wil het dat laten. Dat blijkt uit alles. Daar kan men het mee eens of oneens zijn, maar dat doet aan het feit niets af. En uit dit (ethische) standpunt vloeit vanzelf voort, dat men geen ongelimiteerde aantallen Indische- Nederlanders wil toelaten. Dat neemt echter allemaal niet weg, dat Nederland ernstig tekort geschoten is jegens deze pioniers. Iedereen zal toege- (Zie vervolg op pag 3). twee aanrijdingen voorkwa men. De eerste geschiedde tussen een vrachtauto, be stuurd door I. Z. uit Vlis- KOPENHAGEN, 29 Oct. De Deen se generale staf heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat boven het grootste deel van het Deense grondgebied stofdeel tjes afkomstig van een atoom- of wa terstof wapen zijn geconstateerd door verschillende laboratoria. De hoeveelheid radio-actieve stof is echter zo gering dat er geen gevaar voor de bevolking bestaat. met aan het stuur A. C. P. uit Nieuwland. De vracht- wagen moest plotseling stop- fend man” heeft uitgereikt. DAT te Nieuwdorp op de vragen wij Uw bijzondere aan dacht voor hetgeen onze reizen de verslaggever Alfred van Sprang schrijft over de toestand, waarin de Indische Nederlanders op Nieuw-Guinea verkeren. Hij laat hierin een protestkreet ho ren, die in ons land zeker niet misverstaan behoort te worden. Het is moeilijk om er achter te komen wat er precies toegezegd is. In het bij zonder echter datgene wat mondeling door de een of ander ambtenaar beloofd zou zijn. Er zijn ook verscheidene oorzaken waarom op dit ogenblik de overkomst van Indische Nederlanders uit Indonesië moeilijk en in sommige gevallen zelfs on mogelijk is. Er bestaat echter ongetwij feld een tendens (al wil niemand dat ronduit erkennen), dat men het aantal Indische Nederlanders in Nieuw-Guinea zo klein mogelijk wil houden, omdat er voor hen in het kader van de ontwikke ling van dit gebied geen plaats is. Of om het kort en krachtig te zeggen: men wil van Nieuw-Guinea geen tweede vaderland voor de Indische Nederlanders maken. Dat is een kwestie van beleid. LONDEN, 20 October. Naar vernomen wordt, hebben de leiders van de 44.000 stakende Engelse havenarbeiders besloten, dat het werk in de acht havens, waar wordt gestaakt, Maandag zal worden her vat. Afgesproken is, dat deze her vatting voorwaardelijk is, waarbij als belangrijkste voorwaarde gesteld is, dat de staking weer van kracht wordt, indien zich gevallen voor doen, waarin werknemers „slacht offers” worden van de werkgevers. Het Concertgebouworkest, dat op 19 October jl. in Toronto ’n concert heeft gegeven, dat ook per radio werd uit gezonden heeft het voor deze radio- uitzending ontvangen honorarium be schikbaar gesteld voor 45 Nederlandse gezinnen in Toronto, die door de or kaan en de hiervan het gevolg zijnde overstroming zijn getroffen. De Britse opvatting is het met Ade nauer eens, dat een stap voor collec- agressieverdrag met Rusland moet wachten, tot de Westelijke defensie plannen finale vorm hebben aangeno men. De door de Sowjet-Unie voor No vember voorgestelde viermogendhe- denbespreking zou moeten wachten op bekrachtiging van de Londense en Parijse overeenkomsten over West- Duitse herbewapening door de betrok ken landen, aldus deze kringen. In officiële Amerikaanse kringen te Washington is het voorstel van kanse lier Adenauer met instemming ontvan- ®P- en Zond; Maan Hoogwater Zondag Aliasing *08 r 'i 17.52 u. 1,42 m. regering heeft de fanatieke, politiek- religieuze Mohammedaanse Broeder schap ontbonden, zo deelt het minis terie van Binnenlandse Zaken mede. In het gehele land zijn de partijgebou wen verzegeld. In totaal zijn een 500 leden van de Broederschap gearres teerd. Een en ander is het gevolg van de Dinsdag gepleegde aanslag op kolo nel Nasser, de premier. Volgens Egyptische kranten verluidt van politiezijde, dat de pleger van de aanslag heeft bekend, dat een geheime cel van de Broederschap hem bevel heeft gegeven de premier te vermoor den. De regering heeft alle activa van de Broederschap, die op verscheidene mil- lioenen Egyptische ponden worden ge schat, in beslag genomen. Haar medi sche en sociale centra zijn overgedra gen aan de door de regering gesteunde bevrij dingsconcentratie. De pleger van de aanslag zou ver klaard hebben, dat de Broederschap hem een maand tijd gegeven heeft om zich voor de aanslag te oefenen. Een Amerikaans heïschroefvliegtuig heeft Vrijdag op de hellingen van de Col de Fenestre, ten Noorden van Ni ce, wrakstukken waargenomen, die mogelijk afkomstig zijn van het sedert Zondag vermiste Amerikaanse trans portvliegtuig van het type C-47. Het toestel verdween, met 21 man aan boord, op een vlucht van Rome naar Lyon. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijsscn, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. ondergang van Zon en Maan: lag: Zon op 7.33 u„ onder 17.15 °P 12.22 u., onder 19.54 u. 31 October: 'gen: 4.13 u. 1.88 m„ 16.26 u. 1.91 •"ouzen: 4.42 u. 2.02 m., 16.51 u. Wemeldinge: 6.00 u. 1.61 m., u- 1.65 m. Zierikzee: 5.43 u. 1.38 VERDRAG. De Verenigde Staten en West-Duits- land hebben Vrijdag een vriendschaps- handels- en scheepvaartverdrag geslo ten ter regeling van hun economische betrekkingen. De ondertekening geschiedde doos Foster Dulles, minister van Buiten landse Zaken en Bondskanselier Adenauer. Het verdrag dient ter vervanging van een in 1923 gesloten verdrag. ’s-GRAVENHAGE, 29 October. Ingevolge een in de Staatscourant van heden opgenomen prijzenbeschikking mogen de tarieven van de ziekenhui zen worden verhoogd. De toegestane verhogingen bedragen voor de laagste klasse 40 ct per verpleegdag, indien de medisch-specialistische behandeling niet in het tarief is inbegrepen en met 45 ct per verpleegdag als dit wel het geval is. De tarieven voor de hogere klassen mogen met 45 ct per verpleeg dag worden verhoogd. Zoom als opvolger van Overste J. A. de Witte die de dienst met pensioen ver laat. DAT de auto- en motor club „Inter Scaldes” gister avond te Goes in het „Slot Ostende” een bazar heeft ge opend, die ook vandaag nog bezocht kan worden. De op brengst zal worden aange wend om de tekorten die de onlangs gehouden Bloesem- rit heeft opgeleverd te dek ken. Over het bezoek was men op deze eerste avond niet ontevreden. DAT het Britse schip „Kirkwood” Vrijdagavond DAT m.i.v. 1 Januari a.s. nabij de Konijnenschor, in de Schelde, in botsing is ge- 1--x-„-1.xj:? Veldartillerie Van Essen te thans zinkende is. De Belgi- DAT te Nieuwdorp op de Overste Hussem, thans com- kruising bij het gemeentelijk mandant van het Regiment komen met een lichter, die -- J: Veldartillerie Van Essen te thans zinkende is. De Belgi- bak schoof. De personenauto bouwer S. ~in zijn auto in Breda, is benoemd tot com- sche sleepboot „Adrion Let- - *-• - een was tein L. Stoorvogel uit Hulst in de raadszaal van het stad- singen, en een personenauto huis te Axel aan een acht- christelijke politieke partijen (Van onze correspondent Alfred van Sprang). HOLLANDIA, October 1954 Op de wand van een oude loods in de buurt van de haven prijkt een groot hakenkruis met er onder de woorden „Deutschland iiber Alles”. Dat opschrift is geen overblijfsel uit de oorlogsdagen. Het stamt zelfs niet uit de tijd dat Nieuw-Guinea een rehabilitatie-oord voor berouwvolle N.S.B.-ers was. Het is er nog niet zo lang geleden met houtskool op aangebracht. Degene die mij de loods laat zien wijst er met opzet op. En op de andere opschriften, die zich er echter niet voor lenen op deze plaats overgenomen te worden. Het zijn in letter lijke zin tekenen aan de wand. Zij zijn een uiting van blinde verbit tering. En een protestkreet aan het adres van Nederland. In deze loods (en enkele andere loodsen) leven de zogenaamde DETA-jongens. Dat z(jn jonge Indische-Nederlanders, die in 1949 gevolg gegeven hebben aan de lokstem van de Dienst Energie Technische Aangelegenheden (vandaar de bijnaam DETA-jongens) en Indonesië verlaten hebben om in Nieuw-Guinea deel te nemen aan de ontwikkeling van het land. De voorwaarden waren zeer bescheiden; vrije voeding en ligging en één gulden vijftig zakgeld per dag. Daarvoor hebben de achthonderd jongelui het dan ook zeker niet gedaan. Voor sommigen was het een avontuur. De meesten zagen er echter geen kans in om een nieuw leven te beginnen. Het Indonesië van 1949 bood immers weinig toekomst meer voor een Nederlands-voelende Indische Nederlander. Maar Nieuw-Guinea was er nog. Misschien zouden ze zich daar kunnen ve L'^en en in vrede kunnen leven. Dat is echter volkomen mislukt. Daarom _rsi cr .er deze mensen teleurstelling en verbittering. En zelfs haat jegens axies wat Neder lands is. In de eindelijk opgeknapte cantine van het trieste kamp zit een groep van deze jongens te lezen. Ik ga bij hen zitten en tracht een gesprek te beginnen. Eerst zijn ze erg stug. Ze vertrouwen niemand meer. Maar als ze er achter ko- DAT vanmiddag om drie uur de drumband van de Nationale Reserve een mars zal maken door ’s Heer Arendskerke. Des avonds volgt aan de Ring een open luchtfilmvoorstelling. gen. President Eisenhower had in de beginmaanden van zijn regering, in April 1953, gepleit voor het vormen van een gemeenschap van Europese landen, groter dan een zuiver West- Europese gemeenschap, met vrije be weging van personen, handel en ideeën. Adenauer had, aldus de Amerikaan.^ se functionarissen reeds eerder in Juli 1953 en in September 1953 dergelijke ideeën ontvouwd. Men nam aan, dat hij nu een verdragsbetrekking tussen de nieuwe Westeuropese Unie en het Sowjet-blok in gedachten had. Een woordvoerder van de Westduit- se regering deelde te Bonn mede, dat dr Adenauer zijn bezoek aan Amerika zal bekorten om Dinsdag de rouw- plechtigheid voor wijlen dr Hermann Ehlers, de voorzitter van de Westduit- se Bondsdag, die Donderdag stierf bij te wonen. Oorspronkelijk werd Adenauer pas ongeveer Donderdag te Bonn terug verwacht. WASHINGTON 29 Oct. Kanselier Adenauer van West-Duitsland heeft vandaag een verdrag tussen de Westelijke naties en de Sowjet-groep voorge steld om Europa te beveiligen tegen agressie. Op een lunch van de Nationale Persclub te Washington verklaarde hij, dat dit de laatste stap moest zijn bij het verzekeren van de veiligheid van Europa. De ondervinding had hem geleerd, dat de volken van het Westen eerst hun vrede en vrijheid moesten verzekeren door een gezamenlijk verdedi- gingsapparaat, het scheppen van economisch gezonde verhoudingen en het garanderen der individuele vrijheid en sociale zekerheid voor iedereen. Daarna moesten zij als regionale groep zoals in het Handvest van de V.N. is voorzien tot een vorm van samenwerking, bij verdrag te regelen, met het Sowjetblok komen, die alle deelgenoten zekerheid tegen agressie zou bieden. Volgens diplomatieke kringen te Londen kan de toespraak van Ade nauer te Washington rekenen op Britse instemming. Zij wezen erop, dat Eden Maandag in het Lagerhuis heeft gezegd, dat de tijd is gekomen om te denken over „de oplossing van algemenere problemen” dan de op bouw van een Westelijk beveili gingssysteem. Deze uitlating van Eden werd uitgelegd als een aanwij zing, dat ook Engeland in zijn ge dachten uitgaat van het uiteindelijk bereiken van een schikking tussen het Westen en Rusland. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef 326; Middelburg: Korte Mnnrdstr 35. Tel. administratie X Tel- redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes I .er in Nieuw-Guinea een mas- sa ongewone dingen gebeuren, waaruit dit slechts een kleine bloemlezing is; ....de mariniers er bijvoorbeeld geen enkel bruikbaar vaartuig heb ben om een landing uit te voeren en geen enkel doosje zwarte schoensmeer om hun schoenen te poetsen; ....het postkantoor in Biak nog steeds ondergebracht is in de voor malige keuken van het voormalige N.S.B.-kamp, omdat er geen meu bilair voor het nieuwe postkantoor is; dat sommige clubs van de Pa- poease Voetbalbond bij gebrek aan geld hun contributie in groenten, atap en zoutevis betalen; .het Gouvernements Hotel in Hollandia na drie jaar zo door de witte mieren is weggevreten, dat de gasten hun vinger op vele plaatsen dwars door het houtwerk kunnen steken; .dat er tijdens een bezoek van de gouverneur aan Biak in de enige straat van het plaatsje met allemaal eendere, stijlloze woonhuizen plot seling bordjes bleken te staan met Pakhuissteeg er op, dat luchtreizigers hun foto toestellen aan de bemanning van de vliegtuigen moeten afgeven, omdat fo.cgraferen boven Nieuw-Guinea om onbegrijpelijke redenen streng verboden is, maar dat niemand zich om de fototoestellen van de beman ning bekommert; dat eén Nederlander, die tot enige maanden gevangenisstraf ver oordeeld was, een lakoniek briefje kreeg met de vraag, of hij bereid was zeif de luchtpassage van Biak fnn de Sevangenis in Hollandia a J U0.te. betalen, daar het gouver nement hiervoor geen fondsen be schikbaar had; -.-..een gast in het voor Nieuw- Guinea luxueuze K.L.M.-hotel in mak op zijn verzoek om nog wat soep van de Papoea-bediende in on vervalst Nederlands ten antwoord kreeg: „Hij wel -inen in Hollandia algemeen over De Goef spreekt, als men de gouverneur bedoelt; 'y,de directeur van een buiten- ands handelslichaam na zijn bezoek an Nieuw-Guinea in een geheim rapport geschreven heeft Zaken mensen worden in Nieuw- Guinea als gespuis beschouwd; .men zich hier enerzijds koste- JK vermaakt en anderzijds ver min--eft °ver de vraag van het ministerie van overzeese rijksdelen en Haag, waarom de ambte- Gni? x(U1Aet trein-loze Nieuw en altiid p.er vliegtuig reizen niet eenvoudig de trein nemen? mandant van het R. V. A. zer” is uitgevaren om hulp Prins Frederik te Bergen op te verlenen. plaats op de hoek Stations straatBlauwedijk. Hier kwamen in botsing een vrachtwagen, bestuurd door J. W. uit Oostkapelle, en een bestelauto, bestuurd door I. R. uit Kloetinge. De bestuur der der bestelauto verzuim de voorrang te verlenen. Hij verklaarde de vrachtauto te olaat te hebben gezien. Er Stationsstraat te Middelburg ontstond materiële schade. DAT gisteravond de Kapi- den van „De Jonge Kerk” gesproken heeft over „Ge loof en politiek”, waarbij de tal reservisten van de Rijks- onder de loupe werden ge- politie het diploma „geoe- nomen. SITTARD, 29 Oct. Hedenmiddag om half drie is even ten Zuiden van de gemeente Sittard een straaljager van de R.A.F., afkomstig van een vliegbasis in Duitsland, in de lucht ontploft. Het vliegtuig is na de ontploffing in vele delen neergevallen, doch daarbij zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De Engelse piloot heeft kans ge zien met de schietstoel op het laatste nippertje het toestel een Sabre te verlaten. De parachute kon zich daardoor pas vlak boven de grond openen. De man kwam met aen smak neer en werd bewusteloos. Hij brak een arm en liep verwondingen aan het hoofd op. Hij is in het zie kenhuis te Sittard opgenomen. men, dat ik niets anders wil dan hun er varingen horen, komen ze los. En ze ha len er enkele van hun leiders bij om het woord te doen. „We zijn bedrogen.zegt één van hen ronduit. „Waarmee....?” „Toen we uit Indonesië vertrokken, hebben ze ons beloofd, dat we na een jaar onze familie zouden mogen laten .overkomen.” „Stond dat in het contract....?” „Nee, maar dat is mondeling be loofd. „En....?” „Nu zitten we hier al vijf jaar en er is nog niemand....” „En ze komen nooit....” valt een ander hem bij. „Omdat ze ons hier niet willen heb ben”, voegt er een derde aan toe. En zo gaat het een tijdje door. Ze spuien al hun teleurstelling en woede. En van hun standpunt bekeken hebben ze daar alle reden toe. pen voor uit de andere rich ting naderend verkeer, het geen tot gevolg had, dat de personenauto onder de laad- verenigingsgebouw de land- moest worden weggesleept, botsing is gekomen met Het tweede ongeluk vond auto uit Borssele. Er

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1