Stilstaande vrachtauto’s het duister een ernstig gevaar in 5 door SS5 voor Incidenten in Haidoeng Friese taal Tempo is te traag bij de bouw van Hemingway krijgt nobelprijs literatuur wegen Onderwijs vindt gunstig onthaal A.N.W.B. dringt op fundamentele wijziging aan van wettelijke bepalingen I ANDERE BLADEN in KALODERMA GELEE Tijd nog niet rijp voor gesprek met de Sowjet-Unie WASHINGTON, 27 Oct. President Contourverlichting noodzakelijk rsl O o ISiB ZEEUWSCH DAGBLAD Eisenhower meent: moeilijke keus Na een Viim over d. Tweede Kamer er VOOR UW HANDEN Mountbetten opperbevel hebber van Marine L>s öouw sprak over het geöed tierv» meisjesleiasters viucnteungen Gelezen in Minister optimistisch A.bhW.B. pessimistisch Hij begon als journalist Cc ucrecnc Dijcen DE RADIO BRENGT ONS Het verdrag tussen ingeland en de K«S*G* .LUae.viBURG, 28 Oct. Engeland heeft Kn.öe.?xnsel een ontwerpverdrag voor as- ‘atie met de Europese Kolen- en Staal gemeenschap goedgekeurd. De President j ^\ir °^e Autoriteit der Gemeenschap, u Monnet, heeft dit ont”""*-1 Uit de duim Ned. Bond van Plattelands vrouwen hield najaars vergadering. 7er navolging Langer aarzeien is niet gewenst, want wordt voor gestreden Zee-examen m~rLZ0 9°e<^ jag i pagina 5 Vrijdag 29 October 1954 ia 4 Ingezonden Mededeling (Adv.) 3HI duizenden vrouwen een terwijl dertig betogers in arrest werden gesteld. rouw een Moi.net, heeft dit ontwerpverdrag het Fries. Of deze taal ingevoerd moet moet op dit punt concrete toezeggingen doen. ’s-GRAVEinhaGE, 28 Oct. De onder neming Polygoon-Profilti heeft voor het Comité Vluchtelingenhulp 1954 een film gemaakt over het leven van de vluchte lingen in de kampen in Oostenrijk. De film is door de cineast C. Kerkhof opge nomen in kampen in Stiermarken en Ka- rinthië. Ze heeft een vertoningsduur van ongeveer zes minuten en is bedoeld in de eerste plaats om te worden opgenomen in het voorprogramma van de bioscopen. Daarnaast zal zij op aanvraag beschikbaar worden gesteld voor vertoning op scho len, in verenigingen, bedrijven en derge lijke. Het comité heeft reeds aanvragen ontvangen. Naarmate het herstel van de oorlogsscha de voortschrijdt en de economische kracht van ons land toeneemt, zo merkt deze bewindsman op, zullen ook meer gelden ter beschikking van de wegenbouw kun nen worden gesteld. speurtocht bie- 13.00 Beiaardconc. Nws. 14.45 Bent’ even keu- aand. Polly heeft komt hels ring8 F alen naaf inde niet was”- Bent j en haaf wel Ingezonden Mededeling (Adv.) maakt handen zacht als fluweel j een srdef l van s die we- acht- H°8 DEN HAAG, 28 Oct. De KNAC heeft enige tijd geleden in een brief aan de Minister van Verkeer en Waterstaat ge wag gemaakt van haar ongerustheid met betrekking tot het h.i. trage tempo waar mede diverse wegenbouwwerken worden uitgevoerd, een tempo dat geen gelijke tred houdt met de behoeften van het zich steeds sneller uitbreidende wegverkeer. In zijn antwoord aan de KNAC merkt de Minister op dat hij de mening van de Automobiel Club geheel deelt, aat de snelheid van uitvoering van het Rijks- wegenplan- en andere wegenwerken voornamelijk wordt bepaald door de be schikbare gelden enerzijds en de perso nele en technische mogelijkheden ander zijds. Wat het beschikbaar stellen van mid delen betreft is de Minister optimistisch. De ANWB verwacht echter, dat dit jaar voor bepaalde wegprojecten het uit getrokken bedrag niet kan worden be steed. Volgens de Bond moet de conclu sie dan ook worden getrokken, dat niet zozeer het gebrek aan middelen, doch veeleer het personeeltekort een toene mende achterstand zal veroorzaken, by het wegennet in Nederland ten achter zal geraken bij de ontwikkeling van het weg verkeer, hetgeen ernstige gevolgen zo wel voor de veiligheid van het verkeer als voor ’s lands economie zou kunnen hebben. De minister van justitie heeft beslist, dat het rijksopvoedingsgesticht „de Kruis berg” te Doetinchem als rijksopvoedings gesticht te zijner tijd zal ophouden te be staan. worden - er is geen verplichting - hangt van plaatselijke omstandigheden af. Vast staat echter, dat er voorzieningen ge troffen moeten worden voor kinderen die Magister Stokman (KVP) sneed ’n pro bleem aan, dat zyn voorgangers ook niet onbesproken hadden gelaten: waar moet de Friese taal ingevoerd worden en waar niet? Want in ’t gehele Friesland spreekt men geen Fries. Kan men daarom niet bepalen dat de wet alleen toegepast kan worden in de Friestalige gebied. Ver der wenste hij een stringente beperking tot I et derde leerjaar en pleitte met me vrouw Fortanier de Wit (VVD) en de heer Van Sleen voor het „Nederlandse” kind, dat geen Fries verstaat. de bouw van nieuwe en bij ring van bestaande wegen, korte termijn geen mogelijkheid wordt gevonden voldoende personeel met tech nische en administratieve ervaring aan te trekken, respectievelijk vast te houden, aldus de ANWB, moet met reden wor den gevreesd, dat binnen afzienbare tijd de verbete- Indien op LONDEN, 27 Oct.Admiraal Earl Mountbatten, de laatste onderkoning van India, wordt opperbevelhebber van de Britse Marine en chef van de marinestaf, zo deelt het ministerie van Marine mede. Admiraal Mountbatten neemt deze functies in Maart a.s. over van admiraal Sir Rhoderick McGrigor. ZEER VERSTANDIG. Den Haag heeft te lang onverschillig gestaan tegenover datgene wat Friesland beroert, aldus de heer Krol (CH). De in diening van dit ontwerp vond hij uiter mate verstandig. Daardoor wordt werke lijk geen voet gegeven aan extreme Frie se uitingen. De Friezen zetten zich niet af tegen Holland, zoals de Ieren dat doen tegen Engeland. Dit wetsontwerp komt slechts tegemoet aan rechtvaardige ver langens. Dg doorsnee Fries kan naar zijn mening de geestesproducten van de Frie se schrijvers na enige oefening be ter begrijpen, dan de doorsnee Hollander de tachtigers verstaat. De bedoeling van dit ontwerp kan slechts zijn om Friesland nog vaster in de Nederlandse gemeen schap op te nemen. Duitsland en ook in de Ver. Staten is het verplicht vrachtauto’s te voorzien van een aanzienlijk uitgebreidere achterver- lichting, die althans aan de achterzijde de omtrekken van het voertuig kenbaar maakt. De ANWB is dan ook van mening, dat het noodzakelijk is, dat in ons land de wettelijke voorschriften ook in dit op zicht fundamenteel worden herzien en dat gebroken wordt met het huidige sy steem van met zo weinig mogelijk te vol staan, door althans voor vrachtauto’s het voeren van contourverlichting voor te schrijven alsmede het verplicht aanbren gen van reflecterend materiaal aan de achterzijde. in hun persoonlijk gebed mogen zij God om kracht vragen hun werk naar Zijn wil te doen. In de middag luisterden de leidsters naar de heer J. Ooms uit Soestdijk, die een causerie hield over „Schrijver waar om schrijf je?” Eisenhower heeft Woensdag op een persconferentie te Washington ver klaard, dat de Verenigde Staten be reid zijn met Rusland over wereldpro blemen te spreken wanneer de Russen tonen oprecht te zijn en de tijd er voor geschikt is. Maar thans is de tijd nog niet gekomen om een bijeenkomst voor te bereiden. Men had Eisenhower om zijn oor deel gevraagd over Sir Winston Chur chills verklaring, dat hij, Churchill, bereid was met de Russische eerste mi nister, Malenkof, te spreken. Maar dat deze besprekingen niet voor de ratifi catie van de overeenkomsten over de Duitse herbewapening en de Europese eenheid moeten worden gehouden. iet zo Haf' paf' jOóft- >lgd)' rmde was aege- red- I was haar, ■icht- I Irey- weg, ont- I daan STOCKHOLM, 28 Oct. - De Nobelprijs 1954 voor literatuur, die ditmaal hoger is dan anders en on geveer 125.000 gulden bedraagt, is officieel toegekend aan de Ameri kaanse schrijver Ernest Heming way. De toekenning is, evenals zulks bij alle vorige gelegenheden het geval was, na mens de Nobelstichting geschied door de Zweedse Academie voor Literatuur en bekend gemaakt door de secretaris- van deze academie dr Anders Oesterling. De 18 leden van de academie hebben in tweestrijd gestaan tussen Hemingway en de IJslandse schrijver Hallrod Kilian Laxnes, die communist is geweest. Nadat dr Oesterling had medegedeeld, dat de meerderheid zich voor Heming way had uitgesproken, zond hij een tele gram aan Hemingway met het verzoek, de prijs te aanvaarden. Tot dusver heeft geen enkele winnaar van de prijs deze geweigerd. Literaire critici over de gehele wereld hebben ongeveer 30 auteurs aangeprezen voor de prijs. De Nobelprijzen voor literatuur, ge neeskunde, natuurkunde en chemie worden in December door de Koning van Zweden uitgereikt. Elke winnaar ontvangt dan een cheque, de gouden Nobel-medaille en een diploma. Hemingway, die op het ogenblik waar schijnlijk de meest bekende schrijver is in de Engelssprekende wereld, is zyn loopbaan begonen als journalist in Kan sas City, zodra hjj de school had verlaten. In 1921 tijdens de Turks-Griekse oorlog, was hij oorlogscorrespondent. Vijf jaar later verscheen zijn eerste roman „F’.esta” geschreven in een kernachtige stijl, waar door hij de aandacht trok. In het begin van de jaren dertig ver wierf hij internationale bekendheid door zijn oorlogsroman „A farewell to arms” Een reeks jachtexpedities op groot wild in Afrika verschaften hem stof voor de romans „To have and have not” en „Snows of Kilimanjaro”. In Januari was Hemingway betrokken bij twee vliegtuigongelukken in Kenia en Oeganda. Hij was toen vergezeld door zijn (vierde) echtgenote. De eerste keer stortte hun vliegtuig neer bij de Mur- chison-waterval. De Hemingways, die er het leven van afbrachten, begaven zich aan boord van het reddingsvliegtuig. dat echter eveneens verongelukte. Ook dit maal ontsnapten zij de dood. In de tweede wereldoorlog maakte He mingway van zijn jacht een duikbootja- ger. Hij leidde, als journalist, een Franse verzetsgroep bij de aanval op Parijs. Naoorlogse werken van Hemingway zijn o.m. „Across the river and into the trees”, de „Ace-setter” en „Old man and the sea”. Dit laatste boek bezorgde hem de Pulitzer prijs van 1953. De eerste spreker in dit debat was de AR afgevaardigde de heer Roosjen, die zonder meer te kennen gaf, dat langer aarzelen niet gewettigd is. Talloze Frie zen strijden voor het Fries op de school, zoals er ook gestreden is voor het Chris telijke onderwijs. Daarom moet men aan dacht aan die strijd schenken en daarbij bedenken dat de Friese beweging sterx religieus gefundeerd is. Het gaat niet om de vervanging van het Nederlands door het Fries, maar juist om een betere waar dering van de Nederlandse taal. Neem wettelijke remmen weg, zo zeide de heer Roosjen. Een vrije baan dus voor ----.„cuuixgen heuuen protestbetoging op touw gezet, waarbij zy trachtten de (Van een onzer verslaggceisters) UTRECHT, 28 Oct. Onnanks de stro mende regen waren er gisteren toch een groot aantal leidsters naar Utrecht geno men, om deel te nemen aan de Leidster - dag van de Bond van Ned. Herv. Meisjes- Verenigingen op G.G. Nadat de voorzit ster, mevrouw A. A. E. Mulder-Kupke, een weiKomsiwoord had gesproken, kwa men de andere bestuursleden aan het woord. De secretaresse deelde mee, dat thans 22U veremg*pgen by de Bond zyn aaugesio.cn, met 40UU leden. Ds P. Bouw te Ridderkerk hield een inleiding over het onderwerp; „Het ge bedsleven”. Het naderen van de mens tot God is een voorrecht, maar óók een op dracht, aldus ds Houw. Daarom moet in ieders leven het gebedsleven voorkomen. Vaak wordt dit echter vergeten en bidt men alleen als men in nood verkeert. Maar het tot God mogen spreken moet een voortdurend voorrecht zijn en niet alleen een noodsprong in donkere dagen. In wezen is het gebed een spreken tot God en dat moeten we altijd goed voor ogen houden. Het gebed is niet een roep uit nood, maar in de eerste plaats aan bidding en lolprijzing, juist als ons leven kalm en rustig verloopt. Vooral de jonge, leidsters op de meis jesverenigingen zien vaak op tegen net voorgaan in gebed. Zij denken dan meer aan de meisjes, die naar hen luisteren dan aan God, tot Wie zij spreken. Maar ZATERDAG 30 OCTOBER 1954. HILVERSUM I. (402 m.)- KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws, weer- ber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursuitz. 15.15 Kron. v. Lette ren en Kunsten. 15.55 Gram 16.00 „De Schoonheid van het Gregoriaans”. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Sport. 17.10 Gram. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari, overz. 18.40 Gram. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei. 19.00 Nws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en lit. kalender. 19.45 Gram. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Residentie-ork. 22.00 Muzikale luis- terwedstrijd. 22.30 Franse chansons. 22.45 „Ziedaar Üw Moeder”, klankb. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2524.00 Nws. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Pop songs van October. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Amus. muz. 15.00 Brabants progr. 15.25 „Het volle pond”, caus. 15.40 Orgelspel. 16.00 Boekbespr. 16.15 Kamerork. en sol. 17.00 Radio week- journaal. 17.35 Zang en saxophoon. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistie ke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout”, caus. 19.40 „Het Boek Handelin gen”, caus. 19.55 „Deze week”, caus. VA RA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.Q0 Socialistisch comm. 22.15 Rhythm, muz. 22.40 Wereldkampioenschap Dammen 1954. 22.45 „De Molen aan de rivier", hoorspel. 23.15 Nws. 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.15 Gram. 14.30 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.0Q Gram. 16.15 Accord, muz. 16.30 Gram. 16.45 En gelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Li turgische gezangen. 17.30 Omr. koor en snarenensemble. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 aws. 23.05—24.00 Gram. f?adathiJ onlangs hierover in de besprekingen heeft gevoerd met '“ere minister voor bevoorrading Engeland, Duncan Sandys. Journalisten worden er maar al te vaak en meestal ten onrechte van beticht, dat zij een grote duim heb ben. Men beweert dan wel eens, dat „die krantenmensen zoveel uit hun duim zuigen”. Gelukkig komt dit niet zo vaak voor. Bepaald brutaal is echter de duim- zuigery van een Zwitserse journalist, waarvan „Het Vrije Volk” melding maakt: „Der Hausfreund”, de Zondagsbij- lage van het Zwitserse „Zoflnger Tagblatt” heeft geschreven, dat de Apeldoornse vrouwen eendrachtig in staking zijn gegaan, omdat hun man nen avond aan avond in café’s het huishoudgeld verspeelden in geluks- automaten. Ook de echtgenote van de burge meester en de vrouwen van het po litiepersoneel sloten zich by de sta kende huisvrouwen aan, schrijft deze Huisvriend onder het kopje: „Een hu welijksstaking’ En verder: De actie had na drie da- gen succes. Toen werden de geluks- automaten gedemonteerd. Commentaar van de Apeldoornse mannen: „We weten van niets De vrouwen overigens ook niet! UTRECHT, 28 Oct. Onder leiding van de presidenje mevrouw Way boer van Ei eren uit Anna Paulowna heeft de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen vandaag in het jaarbeursgebouw zijn na jaarsvergadering gehouden. Hier werden o.m. besproken het programma voor de komende winter en de tentoonstellingen van woninginrichting, alsmede de voor lopige plannen voor de viering van het “-jarig bestaan van de bond op 14 Oct. 1955. Grote belangstelling toonden de ca 500 aanwezigen voor de demonstratie van atreekdrachten gebracht door de mede- orker aan het Nederlands openluchtmu seum te Arnhem de heer J. Duyvetter, in aansluiting op zijn artikelenreeks in „de Plattelandsvrouw”. Eindhoven Is vooral op verkeersge bied een vooruitstrevende stad. Het is nog niet zo lang geleden, dat burgers op een zeer druk kruispunt tijdens de spitsuren voor polltie-agent hebben mo gen spelen. Het was een belangwekken de stunt. De verkeerspolitie in de licht stad heeft opnieuw voor een dergelijke stunt gezorgd om de bevolking te wy- zen op de verkeerssituatie. Hier volgt, wat we daarover in „De Volkskrant” lazen. Niet minder dan 105 verkeersfouten, die 95 waarschuwingen en 10 bekeu ringen ten gevolge hadden dat constateerden zestien Eindhovensf burgers, die een dagje met de surveil lancewagens van de Eindhovense vef keerspolitie mee „de straat op” moch» ten. Met deze velllg-verkeersstunt heeft de politie de burgerij, die veelal op fiets of bromfiets zit, de verkeers- situatie eens door een andere bril la ten bekijken. De meeste burgers, die elk twee volle uren op naar verkeersovertreders waren, ken na afloop van hun surveillance verbijsterd over de grenzeloze non chalance en onnadenkendheid, waar mee fouten gemaakt worden. Zij moesten ruiterlijk bekennen, dat zij zelf elke dag fouten maakten, maar er nooit op gelet hadden. In vele ge vallen moesten de agenten In de poli tiewagens hun minder deskundige In zittenden opmerkzaam maken op d> verkeersblunders, die zich rondom hof afspeelden. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 28 Oct. Het wetsontwerp dat het onderwijs in de Friese taal en het gebruik van het Fries als voertaal op de lagere school regelt trok gistermiddag in de Tweede Kamer grote belangstelling. Minister Cals, die een maand rust moet houden kan dit ontwerp niet zelf verdedigen. De staatssecretaresse mej. de Waal heeft dit voor haar rekening genomen. En reeds nu staat vast dat zy daarmede niet veel moeite zal hebben, want felle bestrijding heeft het voorstel van de Rege ring niet ondervonden. De bedoeling is dat het Fries in het leerplan van de lagere scholen, het voortgezet lageronderwys en het ULO-onderwijs kan worden opgeno men. En ten hoogste tot in het derde jaar van de lagere school zal men deze taal ais voertaal kunnen gebruiken. Een verplichting is er dus. persé Nederlands onderwijs moeten ont vangen. Mevr. Fortanier de Wit (VVD) zei te overwegen een amendement in te dienen, waarin tot uitdrukking moet komen dat net gebruik van Fries als voertaal de xMeneriandse taal ten goede moet komen. Dit ontwerp ziet mevr. Fortanier als een proefneming op grote schaal. Als blijkt dat het Nederlands onderwijs de dupe wordt van dit voorstel, da.i zal het t.z.t. ingetrokken moeten worden. Alleen dan dus Fries op de scnolen als ook het Ne derlands er bij gebaat is. En verder wenste zy dat de ouders hun stem kunnen bepalen als net gaat om de vraag of het Fries op de school zal wor den ingevoerd. Ook eiste zy, dat Kinderen die uit Friesland woruen overgepiaaisi oygewerkt zullen woruen. De icegering Onlangs hebben we melding gemaakt van het feit, dat een Amerikaans meis je aan boord van de „Johan van Olden- barnevelt” van de Mij „Nederland” toe latingsexamen zou doen voor een uni- versiteit. De maatschappij deelde gisteren meel „Dabby Greenberg, het meisje, dat in Augustus aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt” examen deed voor de University of British Colum bia, is geslaagd. Kapitein Lap, die bij het examen aanwezig was, heeft van de Universl- teit, zowel als van Dabby zelf een bedankje gekregen. De kapitein Is over dit goede bericht uiteraard bij zonder verheugd. „Maar ik had ove- rigens niet anders verwacht, seinde hij aan de Mij „Nederland”. Dabby be heerste de stof en Is bepaald niet ze nuwachtig geweest”. PEN HAAG, 28 Oct. De op de rybaan stilstaande vrachtauto’s blijven volgens fle ANWB by duisternis een gevaarselement vormen ondanks het feit, dat op 1 Augustus 1953 is ingevoerd de wettelyke verplichting dat by stilstaan op de rij weg tijdens duisternis, by niet-brandende achterverlichting, een rood licht of een rood-reflecterend baken in de richting van het achteropkomend verkeer op de weg moet worden geplaatst. Gezien het feit, dat van 456 aanrijdingen met op de rijweg stilstaande vrachtauto’s in 1951 en 1952 er 122 geschiedden terwijl vaststond dat de achterverlichting brandde, kan aldus de ANWB worden aangenomen, dat dit wetteiijk voorschrift onvoldoende is. De ANWB is dan ook van mening, dat bij stilstaan op de rijbaan, ook wanneer de achterverlichting brandt, een waar- schuwingsbaken op de weg dient te wor den geplaatst. De Bond heeft de minister van Verkeer en Waterstaat dan ook ver zocht het bedoelde wettelijke voorschrift in deze zin te wijzigen. De ANWB is van oordeel, dat een on derzoek van het CBS duidelijk heeft aan getoond, dat het branden van de achter verlichting bij stilstaan op de rijweg geen afdoende waarborg biedt, daar het ver keer op de weg nu eenmaal rijdend ver keer verwacht aan te treffen en niet in eerste instantie er op bedacht is op het weggedeelte, dat voor dit rijdend ver keer is bestemd, stilstaande voertuigen te ontmoeten. Bovendien is het uiterst moei lijk, vooral bij een voertuig, dat slechts van een achterlicht is voorzien, snélheids- verschillen te beoordelen. Mede op grond van deze overweging acht de ANWB het tijdstip, waarop twee achterlichten verplicht zullen zijn - 1 Ja nuari 1956 - te laat gekozen en de bond heeft de minister van Verkeer en Water staat dan ook verzocht dit tijdstip te ver vroegen. Overigens meent de ANWB, dat ook deze maatregel het probleem van de bij avond zo slecht zichtbare vracht auto niet oplost. In feite zijn voor een vrachtauto ook twee achterlichten nog ontoereikend, daar zij onvoldoende de aard, de afmetingen en de hoedanig heid van het voertuig aangeven. Im mers, slechts indien het verkeer zich zo volledig mogelijk kan realiseren wat voor een obstakel zich in zijn rybaan voordoet, is het mogelijk op de juiste wijze te reageren. Nederland is in dit opzicht ten achter bij het buitenland. In België, Frankrijk, Naar aanleiding van de evacuatie van goeuercn van duizenden vrouwen een p--- - - - convooien met goederen het verder rijden te belemmeren. Zowel de motorpolitie als de tussenbeide gekomen leden van het vreemdelingenlegioen moesten van traangasbommen gebruik maken. Bij deze demonstratie werd een persoon gedood 4 "v

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5