FRIES ALS VOERTAAL OP DE FRIESE SCHOOL Herverkaveling in Zeeland kost 194 millioen ADENAUER SPRAK MET EISENHOWER Na het derde leerjaar zal het echter weer ’t Nederlands zijn f m r b3 Tweede Kamer besloot met grote meerderheid: 500 slachtoffers Italië Perzische Prins vermist Duurdere en betere melk is dicht Vredesaanbod” van Britse werkgevers riSRNDEN, 28 Oct. De leiders van doro klR stakende Britse havenarbei- „vs hebben Donderdag van de werk- da/L5 een vredesaanbod” gekregen, si(4 ?aar Yerluidt. belangrijke conces- inhondi" uR ZiJde van de werkgevers bii v?' Ret aanbod, dat werd ged'aan hat ®.spraklngen onder auspiciën van dom Ttene Yan Arbeid, wordt thans Dinir tj stakingsJeiders bestudeerd. lannrn?1?6^’ de secretaris van de be- Driemaal 5, driemaal 0 voor de vluchtelingen J in I Gegadigden voor de Noord-Oost-Polder krijgen nog een laatste kans Standaardmelk van 2,5 pCt vet blijft Eenmaking van Duitsland mag slechts op vreedzame wijze geschieden SI ■■■1 B|i|i SB fill - sj féÉ* JJ’ Belanghebbenden moeten ook bijdragen DE BILT ZEGT: Zacht In enkele regels melden wij nog Onderhoud op het Witte Huis Omgekomen bij vliegtuig ongeluk? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND N.O.P. Berekening. Nieuw gemaal. - .vW' 10e JAARGANG No. 2924 besloten zijn verwondingen in VRIJDAG 29 OCTOBER 1964 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT de heer A. Remijnse te Goes gisteren zijn 25-ja- rig jubileum heeft gevierd als broodbezorger bij de fa. A. L. van Melle. Hij mocht verscheidene geschenken in ontvangst namen. DE BILT, 28 October. Aanvanke lijk zwaar bewolkt, maar later opkla ringen. Overwegend droog weer. Ma tige wind tussen Zuid en Zuidwest. Aanhoudend zacht. verbindinc I SALERNO, 28 Oct. Vandaag zijn in Salerno de eerste slachtoffers van de overstromingsramp ter aarde be steld. Nog steeds worden lijken gevonden. Het totale aantal slachtoffers zal zeer waarschijnlijk de 500 bereiken. Nog steeds worden lijken gevonden. Het totale aantal slachtoffers zal zeer waarschijnlijk de 500 bereiken. De bewoners van de kustplaats Minori hebben hun leven te danken aan hun burgemeester Luigi de Lie- >to, die, toen de regen Maandag avond begon, huis aan huis de men sen de raad gaf hogergelegen terrein op te zoeken. „Ik had een voorge voel, ik wist dat er iets ging ge beuren”, verklaarde hij Donderdag. Hoewel er ogenschijnlijk geen ge vaar was, volgden alle dorpsbewo ners zijn raad op, met uitzondering van een weduwe en haar twee doch ters. Deze drie personen waren de enige slachtoffers in het dorp, dat voor de helft werd weggevaagd. is het precies tien jaar geleden, dat Goes werd bevrijd. U hebt hierover in ons extra nummer van gisteren kunnen lezen. Laat er daarom ook vandaag vreugde zijn. Moge dit blijken uit de vele vlaggen, die op deze bevrijdings dag worden uitgestoken. houdt hij graag deze stok achter deur. De heer Ritmeester vond goed dat de reserve-officieren mo< studeren. Dit is echter geen ger: zaak. Er moet voor gewerkt wor En daarom moet de regering daar tegenover stellen. Plannen in die r ting wérden evenwel noch door nister Staf, noch door staatssecrel Moorman onthuld. dat om de in TEHERAN, 28 Oct. Sinds Woens dagmiddag is niets meer vernomen van een vliegtuig, aan boord waarvan zich Prins Ali Reza, een broer van de Sjah van Perzië, bevindt. Het vliegtuig was opgestegen te Gombat Gavoes, bij de Kaspische Zee en was op weg naar Teheran. Het Perzische Hof heeft alle hoop reeds opgegeven en rouw aangenomen. De feestelijkheden ter viering van de verjaardag van de Sjah zijn af gelast. De Prins, die samen met een piloot in een vier-persoons vliegtuig reisde, was voor het bijwonen van de viering op weg naar de Perzische hoofdstad. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Brouwershaven heeft een Zweeds gebouw te aanvaarden, dat is geschon ken door de Stichting Oecumenische hulp aan ker ken en vluchtelingen. Het zal vermoedelijk tot vereni gingsgebouw bestemd wor den. DAT de Nederlandse oud- wielrenner Chr. van de Voorde uit Hulst gisteren in zijn taxi op weg van Hulst naar KemsekeWaes in België in volle vaart tegen een boom is gereden en aan De voorzitter, mr A. J. v. d. Weel, kon meedelen dat vijf gegadigden voor het hen aangeboden bedrijf in de N.O.P. hadden bedankt. Voor de aldus opengevallen bedrijven werden ande re gegadigden voorgedragen. Aan vijf hunner kon een bedrijf worden aange boden. De directie van de N.O.P. wees nog op het feit, dat degenen die hun bedrijf niet aanvaarden hiermee de mogelijkheid om nog eens als gegadig de op te treden hebben verloren. Ver der was van belang, dat het thans vrij wel vaststaat dat de boeren uit het Herverkavelingsgebied alleen nog maar bij de uitgifte ’55’56 mee zul len kunnen dingen naar een bedrijf in de N.O.P. Vervolgens kwamen de kostenbe- grotingen aan de orde. Hierover wer den uitvoerige beraadslagingen gehou den. Dit was niet te verwonderen om dat de bijdragen die straks in de vorm van Herverkavelingsrente van de be langhebbenden zullen worden gevor derd nauw hiermee verbonden zijn. Er werd opgemerkt dat bij de gewo ne ruilverkavelingen alvorens de be langhebbenden tot het werk besluiten de volledige kostenbegroting en de lastenverdeling ter tafel gebracht zijn. De gang van zaken bij een Herverka veling is zoals bekend anders. De Wet heeft bepaald dat tot Herverkaveling zou worden overgegaan. Adenauer en Eisenhower hebben ook gesproken over de jongste Russi sche nota, waarin voorstellen worden gedaan, die volgens de Russen moeten leiden tot een conferentie tussen de grote mogendheden over het Duitse probleem. Zij meenden echter, dat de nota in hoofdzaak een herhaling in houdt van hetgeen indertijd door de Sowjetrussische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, op de Berlijn- se viermogendheden-besprekingen is aangevoerd. „Ongetwijfeld zal de ver sterking van de vrije Europese landen, die uit de overeenkomsten van Londen en Parijs zal voortvloeien, het streven om het gehele Duitse volk vrijheid en DAT gistermiddag te Vlis- singen de eerste paal is ge slagen voor het zusterhuis van het St Josephzieken- huis. Namens de gemeente Vlissingen bracht de heer J. Moll een gelukwens over. toegeven. De heer Roosjen (A.R.) klaagde daarover. En hij klaagde ook over de subjectiviteit, waarmede ont slagen verleend kunnen worden. De langzame bevordering van de zgn. „lange-verbanders” kon hij allerminst waarderen. Waarom moet een bekwa me reserve-officier wachten tot zijn beroepscollega in gelijke omstandighe den promotie heeft gemaakt? Dit is naar zijn mening een soort inhaalver- bod, dat hij allerminst kan waarderen. De heer Visch (K.V.P.) en de heer Tilanus (C.H.) gaven de voorkeur aan dit ontwerp met zijn vele détails bo ven één raamwet en vele Alg. Maat regelen van Bestuur. De rechtszeker heid is nu beter gewaarborgd. De keu ze bevordering had de speciale aan dacht van de eerstgenoemde. Waarom mag niet meer dan een zesde van het totaal aantal bevordering promotie bij keuze gemaakt worden? Dit is toch niet vol te houden in deze tijd van specialisatie. De heer Ritmeester (V. V.D.) vond dit juist een wijze maatre gel. Anders krijgen we het systeem van „haasje over”. Met de heer Visch sprak hij over de wintercursussen voor de reserve-officieren. Deze zijn schrif telijk, omdat het aantal instructeurs voor mondelinge cursussen te gering is. Men kan de reserve-officier echter niet dwingen om deze cursus te vol gen. Doet hij dit niet dan moet hij per drie jaar zes dagen opkomen. De oud- kolonel Visch meende, dat de bewinds man deze zes dagen kan laten verval len, omdat de schriftelijke cursus toch wel een succes zal zijn. Maar minister Staf gelooft daar niet zo in. Nu hij de reserve-officier niet kan verplichten, DAT te Westkapelle de heer P. H. tijdens werk zaamheden op een bieten wagen omlaag is getuimeld waarbij hij een inwendige bloeding in het bovenbeen opliep. school- en gemeentebesturen. BEVORDERING OFFICIEREN. In deze vergadering zijn nog vele wetsontwerpen behandeld. Nog gerui me tijd is er o.a. gesproken over het voorstel, dat het ontslag en de bevor dering van beroeps- en reserve-offi cieren regelt. Een zeer technisch wets ontwerp, zoals de minister zelf moest Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. GOES, 28 October. De totale kosten van de herverkaveling in Zeeland met daarbij inbegrepen het herstel van de grond en de aanleg van noodzakelijke electriciteits- en waterleidingwerken zullen 194 mil- lioengulden bedragen. Schouwen vraagt hiervan als zwaarst getroffen en als grootste gebied uiteraard het leeuwendeel n.l. 116 millioen; Tholen vergt 50 millioen, de Zak van Zuid-Beveland 25 millioen en de polder Waarde ruim drie millioen. De posten voor electriciteit en waterleiding zijn hierbij buiten beschouwing gelaten, omdat daarvoor een afzonderlijke regeling zal worden ontworpen. Deze mededeling heeft de Herverkavelingscommissie Zeeland vandaag verstrekt, aange zien men op het standpunt staat, dat de belanghebbenden in de her- verkavelingsgebieden er zo langzamerhand recht op hebben te weten wat het werk straks zal gaan kosten. Welke lasten zullen nu straks op de eigenaren komen te drukken? Het werd eenstemmig redelijk geacht dat de belanghebbenden een bijdrage leveren in de kosten naar verhou ding van de verbeteringen die aan de gronden en het landbouwbedrijf worden aangebracht. Uiteraard zal dit bedrag van perceel tot perceel uiteenlopen doch de schatters heb ben zoals bekend in de afgelopen maanden de grondslag voor het be palen van de bijdrage gelegd. Houdt men er rekening mee, dat de gegeven cijfers gemiddelden zijn, dan blijkt dat op Schouwen 650.per ha moet worden bijgedragen, d.i. ƒ32.50 per ha per jaar gedurende 30 jaar. Op Tholen zijn deze bedragen ƒ640.— per ha en ƒ32.— per ha per jaar. In de Zak van Zuid-Beveland zal 800.per ha moeten worden bijge dragen of ƒ40.per jaar, terwijl in Waarde gerekend wordt op 570.p. ha, d.i. 28.50 per jaar. Deze voorstel len zullen, aldus besloot men, aan de Minister van Landbouw ter goedkeu ring worden voorgelegd. Er werd voorts besloten er naar te streven het tempo van de uitvoering der werken in de komende maanden niet te verminderen. Daartoe zal een beroep op de Regering moeten worden gedaan voor het verstrekken van aan vullende credieten. Uitdrukkelijk stelde de staatssecre taris nog in haar korte rede, dat het Nederlands van de eerste klas af zal worden onderwezen. En deze taal zal na het derde leerjaar de enige voer taal mogen zijn. Gedurende de eerste drie jaren wordt dus bewust gestreefd naar tweetalig onderwijs. Voorop moet staan, dat ook al is het Fries de voer taal, het Nederlands daaronder niet zal mogen lijden. Het resultaat van het invoeren van het Fries moet zodanig zijn, dat aan het einde van het zesde leerjaar blijkt dat het onderwijs in de Nederlandse taal met vrucht gevolgd is. De methodiek zal daaraan aange past moeten worden. Dwingende be palingen kan men, wat dit betreft, aan het bijzonder onderwijs niet voor voorschrijven. Maar wel kunnen de rijksinspecties voorlichting geven. Moeten er bijzondere maatregelen worden getroffen voor het kind dat uitsluitend Nederlands spreekt? Dit zal niet nodig zijn, zo meende mej. de Waal. In de practijk zullen de moei lijkheden wel meevallen. Het is beter dat de inspecties voor ieder geval een redelijke oplossing zoeken. Zo zal er aandacht besteed moeten worden aan persoonlijk onderwijs. Maar bovendien moet men rekening houden met de mogelijkheid dat niet alle scholen in een bepaalde gemeente het Fries als voertaal zullen invoeren. Eventueel kan in overweging worden genomen om de vervoerkosten van het „Neder landse” kind, dat genoodzaakt wordt een school in een andere plaats te be zoeken, te vergoeden. Alle scholen zullen een aanschrijving krijgen, waar in er op wordt gewezen, dat zij speci aal rekening moeten houden met het „Nederlandse” kind, dat op een Friese school is geweest en dat een school buiten de provincie gaat bezoeken. De ouders zullen gekend worden cis het gaat om de vraag of Fries als voertaal zal worden ingevoerd. Dit geldt ook voor het openbaar onderwijs. Zij zul len deskundige voorlichting krijgen. Op welke wijze dit moet geschieden wordt overgelaten aan de zorg van DAT gisteravond ter ge legenheid van de winkel week te ’s-Heer Arendsker- ke de muziekvereniging „Excelsior” een muzikale wandeling heeft gemaakt. DAT de Kerkvoogdij van de Herv. Gemeente van De werkgroep die een onderzoek in stelt naar de financiering van de aan leg van electriciteit en waterleiding in de Herverkavelingsgebieden bracht ’n interim-rapport uit. Dit werd met veel voorbehoud door de vergadering aan vaard. Er werd nl. in voorgesteld om voor nieuwe waterleidingaansluitingen door de belanghebbenden 500.per pand plus 50.voor elke ha van het bedrijf te laten bijdragen. Voor elec triciteit zal dit ƒ400.per pand plus ƒ40.voor elke ha zijn. Deze bedra gen kunnen in de vorm van herver kavelingsrente in een termijn van 30 jaar worden voldaan, d.w.z. dat een bedrijf van 10 ha voor electriciteit- aansluiting 400.-F 10 X 10 f 800 betaalt of ƒ40.per jaar, d.i. nog geen gulden per week. De vergadering keurde het plan van afwatering voor de Zak van Zuid- Beveland goed. Dit houdt in dat een gemaal wordt gesticht te Ellewoutsdijk naast de zeesluis, die bruikbaar blijft voor vrije lozing. Daarnaast worden onderbemalingen gesticht in Baarland en voor het Coudorpe-complex. Voorts werd in de vergadering nog opgem?rkt van hoeveel belang het is, dat ook tijdens de Herverkavelings- procedure aflopende pachtcontracten verlengd moeten worden. Daartoe dient men tijdig (uiterlijk één jaar vóór het aflopen van het contract) verlenging aan te vragen. (Van onze parlementaire redacteur). ’s-GRAVENHAGE, 28 Oct. De staatssecretaris, mej. de Waal, heeft niet veel moeite behoeven te doen om het wetsontwerp over het Fries op de lagere scholen er door te slepen. Alle sprekers op één na zagen zelfs van repliek af. En die ene was natuurlijk de heer Peters (K.V.P.), die nogmaals zijn afwijzend standpunt motiveerde. Het wetsontwerp werd tenslotte aangenomen bij zitten en opstaan. Daaruit bleek dat de Limburgse afgevaardigde gesteund werd door vier andere K.V.P.-ers, de heren Droessen, Groen, Fens en v. d. Zanden. Of zij dit deden uit collegialiteit, of dat zij tegenstemden, omdat zij het eens waren met de heer Peters, zal wel nimmer blijken. HARDERWIJK, 20 Oct. Heden morgen om 11.35 u. gaf de grote grij- perkraan „Karma” met zijn fluit het sein, dat door tientallen schepen en vaartuigen werd overgenomen: de Knardijk, waardoor Lelystad met het vasteland wordt verbonden, was ge sloten. Vele autoriteiten, waaronder de ingenieurs van de Zuiderwerken, J. F. R. v. d. Wall, Geers, Bazlen, Klasema en Middelburg, wier namen ook in Zeeland een bekende klank hebben, waren op dit historisch moment ter plaatse aanwezig. Jammer, dat over deze blijde dag in het kader van de uitvoering van de Zuiderzeewerken een schaduw is gevallen. Bij werkzaamheden aan de Knardijk is Woensdagavond de 23- jarige J. v. d. Brink uit Harderwijk verdronken. V. d. B. geraakte te wa ter bij het overstappen tussen twee bakken. Op vele plaatsen wapper den daarom de vlaggen vandaag halfstok. Bovenstaande foto is een luchtop name van A.N.P. Foto, gemaakt op het historische moment, dat de verbinding tussen Lelystad en het vasteland een feit wordt. Uitgave: tir.g „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. gO, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. «8 Telef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie ,n09 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes !,ap de WprX°Ornaamste geschilpunt tussen tie 7rKnemers en -gevers is de kwes- v«PhchtV"6rWerk vrijwillig dan wel ’-avens6 stakinS in de Britse •ervpn’ ,waar'-)1J 8.000 arbeiders van •ón hpirWia1ar schepen worden hersteld ten verandpr-* WaS Ronderdag nog eht, randermg van de toestand in DAT de 32-jarige fa brieksarbeider N. J. uit Sprundel, die op 25 April in de voetbalwedstrijd SprundelOud-V ossemeer de speler W. Timmermans van Oud-Vossemeer opzet telijk had nagetrapt, giste ren door de Bredase recht bank is veroordeeld tot zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en zestig gulden boete sub sidiair 15 dagen. DAT gisteravond Kapelle met klokgelui en een muzi kale rondgang van „Ons Genoegen” de bevrijding heeft herdacht. De leden van de mandolineclub „De Flierefluiters” collecteerden ondertussen voor de vluch telingen en brachten f 300,57 bijeen. ’s-GRAVENHAGE, 28 Oct. De totaalstand van giro 5100 van het comité Vluchte lingenhulp 1954 wijst een merkwaardige stand aan: drie maal 5 en driemaal 0. Dat betekent, dat het totale bedrag, dat sinds het begin der actie is binnengekomen, van daag is gestegen tot 555,000 gulden. Er kwam daartoe van daag weer 32.000 gulden bij. ’s-GRAVENHAGE, 28 Oct. N het ministerie van Landbouw, Viss en Voedselvoorziening officieel me deelt, heeft de regering besloten vetgehalte van de consumptiemelk twee en een half procent te hanc ven. De regering gaat, in overe stemming met de mening van de dingsraad, van de overweging uit, een verhoging van het vetpercent in het belang van de volksgezondheid niet noodzakelijk is. Verhoging van het vetgehalte zou de melk belangrijk duurder maken, hetgeen juisf in het belang van de volksgezondheid ver meden moet worden. Niettemin is de regering bereid het publiek, dat melk met hoger vetge halte wenst, tegemoet te komen en zij zal toestaan, dat te zijner tijd men denkt aan het voorjaar van 1955 melk met een vetgehalte van 3% procent verkrijgbaar wordt. Inmiddels is de kostprijs van de boe- renmelk niet Onbelangrijk gestegen, hetgeen aanleiding kan geven tot een matige verhoging van de melkprijs voor de consument. Intussen behoeft er zeker in de naaste toekomst geen vrees te bestaan voor verlaging dan wel afschaffing van de overheidssubsidie op de con sumptiemelk, zodat uit dien hoofde verhoging vr... de melkprijs voor de standaardmelk met 2Fi procent vet niet verwacht behoeft te worden. Hewel er dus het volgend jaar duurde re melk met 3% procent vet verkrijg baar zal zijn, zal de regering er naar streven de prijs van de standaardmelk met 2% procent vet zo laag mogelijk te houden. i het R.K. ziekenhuis te Hulst is overleden. DAT B. en W. van Mid delburg de raad een aanbe veling hebben doen toeko men voor de vervulling von de vacature van Curator Gymnasium, waarop de na men staan van mr dr N. Bolkestein en mr J. J. Snoep. In een volgende raadsvergadering willen zij de benoeming van een voor zitter als opvolger van mr Th. Portheine aan de orde stellen. DAT voor de leden van de N.C.V.B. te Yerseke de le- gerpredikant ds Van Oyen van Nisse een interessante lezing met lichtbeelden heeft gehouden over emi gratie naar Canada. WASHINGTON, 28 October. Bondskanselier Adenauer heeft vandaag te Washington met president Eisenhower geconfereerd. De twee staatslieden hebben daarbij van gedachten gewisseld over velerlei problemen. Over het vraagstuk der Duitse hereniging wordt In een communiqué, dat na afloop van het onderhoud is uitgegeven, gezegd, dat de eis van het Duitse volk in zake de totstandkoming van een vrij en verenigd Duitsland, een wettige is. De staatslieden waren het erover eens, dat verwezenlijking van dit doel slechts met vreedzame middelen moet worden nagestreefd. eenheid te brengen, bevorderen”, al dus het communiqué. Tenslotte wordt opgemerkt, Amerika de Duitse pogingen c... krijgsgevangen Duitsers, die nog Rusland verblijven, vrij te krijgen, zal blijven steunen. Voor het onderhoud met Eisenhower had Adenauer een gesprek met de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Foster Dulles. I? -:-:X SSSLS; V\' S

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1