de harten een H maar EXTRA UITGAVE ZEEUW5CH DAGBLAD Vreugde welt op het is vreugde met een traan, want duur de vrijheid gekocht ZEELANDS ILLEGALITEIT: in is WH Stichting 1940-45 vraagt 1955 5 millioen.... in Niet spectaculair wel nuttig voor Inhoudsopgave van dit nummer Geef.... als dankoffer 10 jaar vrijheid ^5 f Voor de laatste maal t 6 ■t Veel „gefoeterd”. De eerste jaren. Van helden en helden daden. Organisatie. -- - ■A iiiit ==r ALS DE KLOKKEN BEIEREN de bevrijding is in 1955 dus alleszins ge- Pagina Pagina Pagina Pagina Pagina 7: Pagina Pagina Pagina 13: De pagina 15: I i Noord- over die Daarom Stichting wenden 1 verzetsstrijders een belangrijk mochten de ook Eenzelfde verzoek wil zij richten tot het amusements- leven in Nederland, dus een collecte in Bioscopen, Schouw burgen, enz. Jhr Mr A F. C. DE CASEMBROOT ..gewestelijk leider in de illegaliteit.. Z. K. H. PRINS BERNHARD chef van de ondergrondse Vervolgens stelt de Stichting zich voor door de verkoop van ’n zeer goede kwali- teitssigaret met toe slag een belangrijk bedrag te incasseren. De gezamenlijke vrouwen-organisaties van Nederland heb- van het kerkelijk van van aan welke bevrijding de zulk aandeel hebben. KAPITEIN P. KLOOSTERMAN ...in Maart ’52 Koninklijk onderscheiden den tot de emi- ons Vaderland niet behoeft te perken tot de der landers, En nu is er wel veel gefoeterd onder de verzetslieden omdat men op het in gerichte droppingsterrein nooit wapens heeft gekregen uit Engeland wie de zaken achteraf nuchter bekijkt kan daar alleen maar dankbaar voor zijn! Want wat had men met die wapens moeten doen? Slag leveren tegen de Duitsers? Men heeft in die oorlogsda gen wel gemeend dat dat een van de taken van de O.D. zou worden eigenlijk is die taak nergens tot zijn recht gekomen. Neem Zeeland als voorbeeld: de opmars der Canadezen ging zo snel, dat de O.D. er toch niet aan te pas had kunnen komen. Zo hier en daar heeft een groep O.D.-ers wel Duitsers gevangen genomen (zoals b.v. in Wolfaartsdijk), maar dat was op een ogenblik waarop de Duitsers toch al „van de kaart” waren waarmee we overigens aan het stoute stukje van deze mannen zelf niets te kort willen doen! En zo is het eigenlijk in het ge hele land geweest: de O.D. heeft niet actief mee kunnen vechten op de ma nier van de partisanen in Joego-Sla- vië b.v. Had men dan met die wapens in de hand sabotagedaden moeten ple gen? Er is in Zeeland op kleine schaal gesaboteerd, dikwijls door individuele verzetsmannen. Meestal hadden die wel wapens maar bedenk dat de sa botagedaad al grotendeels is mislukt als het schot uit geweer of revolver moet weerklinken! Neen, laten we dankbaar zijn, dat die ondergrondse beweging in Zeeland in zo’n betrekkelijke rust zijn werk heeft kunnen verrichten. Goed, het is dan niet spectaculair geweest, dat ver zet in Zeeland maar het was uiterst nuttig. Daarvan getuigt de dankbrief die de Canadese opperbevelhebber naar Zuid-Beveland zond. Wij hebben in deze dagen met vele mensen gesproken. Met oud-illegalen en met mensen die er niets mee te maken hebben gehad. Wij hebben ons de verhalen laten vertellen over wat zich hier in Zeeland „onder gronds” heeft afgespeeld. En wij hebben meningen aangehoord over de achtergrond van het verzet; over wat geleefd heeft in de harten van al die mannen die aan dat onder gronds werk deélnamen. Wij willen er eerst wat van vertellen alvorens wij met conclusies komen. Het verzet in Zeeland is eigenlijk precies begonnen als overal elders: als steunfondsen. Er waren in Zeeland wat zeemansvrouwen wier mannen in Engeland of op de grote wateren ver toefden en er waren gelukkig ook mensen die zich het lot dezer vrouwen aantrokken. Zo kwamen er contacten tot stand. Toen in de loop van 1940 al duidelijk werd, dat de Duitse-overwin naar toch niet helemaal van plan was „alles bij het oude” te laten en de noodzaak van onderduiken al enigszins werd gevoeld wel, wat was er logi scher dan dat diezelfde mensen zich ook daarmee gingen bemoeien. De ge zinnen die achterbleven moesten ook verzorgd en dus Op dat moment was men dus eigenlijk al „illegaal”. En er kwam nog iets bij. Het Nederlandse leger had wel gecapituleerd maar er wa ren leidende figuren, een generaal Roëll, een luit. Sandbergh, die be grepen dat de strijd nog niet ten einde was. Her en der begon men met kleinere organisaties, die zich tot doel stelden militaire inlichtin gen te verzamelen en die er ook al druk op uit waren wapens te stelen van de Duitsers. Het was alles nog nauwe) ij ks georganiseerd, maar men begon! Daarmee begon men ook in Zeeland. Het was een adjudant onderofficier uit Nisse die dit werk op zich nam: de heer P. Kloosterman, thans reserve- kapitein in dienst van het district Zee- land van de Nationale Reserve. De* ben ten deze bereids hun medewerking toegezegd. Vanzelf sprekend zal deze actie geschieden in volkomen overleg met de normale dis- tributie-organen van de sigarettenverkoop. Hetzelfde geldt voor een bloemen verkoop, welke de vrouwen-organisaties willen organiseren bij gelegenheid van de verschillende her denkingen van de gevallenen op 4 Mei 1955. Verwacht niet dat we hier een op somming zullen geven van al die staaltjes van heldenmoed die ook in Zeeland ten beste zijn gegeven. In die verhalen in dit nummer vindt U er De Stichting 1940- 1945 is voorts voor nemens zich te wen den tot het gehele Nederlandse vereni gingsleven met het verzoek naai- draag kracht een dank offer te storten bij de Stichting 1940- 1945 bij gelegenheid de herdenking de bevrijding, De Stichting hoopt voorts contact op te nemen met de ver schillende Kerkge nootschappen in Ne derland met het ver zoek op Zondag 8 Mei een algemene Kerkinzameling te houden ten bate van de verzetsslacht- offers. acnrena zijn scnouders ophaalt over die „illegaliteit” zal toestemmen dat er stoute stukjes zijn uitgehaald en dat daarmee de geallieerde zaak dikwijls zeer is gediend geweest. Het gaat om de‘vraag of die mensen daardoor „hel den” zijn geworden en of hun daden op één lijn gesteld kunnen worden met de verovering van de Zilvervloot we doen maar een willekeurige greep uit de vaderlandse heldenge- geschiedenis. Helden? Vraag het de eerste de beste verzetsman die U tegenkomt. Hij zal U vertellen dat hij dikwijls bang (Zie vervolg op pagina 2). nauwkeurig tot op de dag zelve waren bijgehouden. En bij de landing in Baarland was het niet anders (zij het dat men daar die twee ondergrondsen niet vertrouwde, zodat ze twee etma len opgesloten hebben gezeten!). Maar de stafkaarten klopten Toen waren echter de eerste jaren al lang voorbij en was er een organi satie opgebouwd van meer dan 1000 man. In iedere plaats op Zuid-Beveland had men verzetskernen (en op de an dere eilanden was het natuurlijk niet anders) die georganiseerd waren in de O.D. Daarnaast had men de L.O., de landelijke organisatie die de zorg voor onderduikers voor haar rekening had, die zich bezig hield met de verzorging van gestrande Engelse piloten, enz., I enz. En daarnaast en daar tussendoor had men de organisaties van de ille gale pers. Dat alles was niet precies afgeba kend hoe kon men in die tijd naar een perfecte organisatie streven? Maar toch is in 1943 een grootse po ging gedaan om al die grote en klei ne verzetsgroepen althans eniger mate te coördineren. In die tijd was de tegenwoordige. Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Ca- sembroot, de onbetwiste leider van het Zeeuwse verzet en op zijn ver zoek trad de heer A. de Roo uit Goes op als leider van het district Zuid- Beveland. Met de onmisbare adju dant Kloosterman als chef-staf. Het is voor weinig tegenspraak vat baar dat de heer Kloosterman zijn sternal gedrukt heeft op het Zeeuwse verzet. En de heer Kloosterman is een voorzichtig man; niet bang om risico’s te nemen alser kans is op een werkelijk succes. En zo is Zeeland (ge lukkig) gespaard gebleven voor het lot dat andere dorpen en steden heeft ge troffen: het neersehieten van gijzelaars omdat de een of andere „knokploeg” sabotagedaden had gepleegd sabo tage die door de Duitsers dikwijls bin nen het uur was hersteld! Zeker, daar zal vreugde zijn maar het is eer vreugde met een traan, want duur is de vrijheid ge kocht. Daar is een eiland voor verwoest, zo grondig verwoest, dat het nu, na tien jaar nog niet geheel de oorlogswonden te boven is. En kijk rond in die „zak van Breskens”, die sector waar de Canadezen zo’n uitzonderlijk moeilijke strijd hebben moeten voeren: ziet men niet hoe de oorlogswonden daar nog gapen? En nog altijd is die oorlogsschade niet afgewikkeld En dat alles betreft nog slechts de uiterlijke teke nen riiaar als die klokken beieren, weet U dan hoeveel tranen er nog geschreid zullen worden? Tra nen van droefheid om een geliefde dode, tranen om verloren levensgelukDoden zijn gevallen door beschietingen en bombardementen; doden zijn ook gevallen omdat er verzet was. Verzet tegen die alvernietigende Duitse soldatenlaars. Verzet tegen de vergiftigende geest van het nationaal-socialisme. In vele steden en dorpen heeft men straten genoemd naar deze doden, ter herinnering Als de klokken beieren zal er vreugde zijn maar vreugde met een traan! et Hoofdbestuur van de Stichting 1940^-1945 heeft be sloten in 1955 voor het laatst een openbare inzameling te houden met als doel het nog aan de Stichting 1940^ 1945 ontbrekende kapitaal van plm. vier a vijf millioen gulden ineens in te zamelen. Het besluit om in 1955 voor de laatste maal in te zamelen kan alleen gerealiseerd worden, indien het Nederlandse volk inderdaad dit grote bedrag bijeen brengt en mits de plm. 120.000 vaste contribuanten de Stichting 1940 1945 ook na 1955 trouw blijven. Het Hoofdbestuur meent in 1955 een dergelijk groot beroep op het Nederlandse volk te mogen doen, omdat in dat jaar de 10-jarige bevrijding van Nederland op grootse wijze zal worden herdacht en in dat jaar tevens de Stichting 1940 1945 haar 10-jarig bestaan viert. Een dankoffer voor motiveerd. ien jaren zijn voorbij gegaan. In die jaren is heel veel gebeurd en in die jaren zijn we ook heel veel vergeten. En toch is een afstand van tien jaren te kort om een oordeel te kunnen vellen over alles wat in die oorlogsjaren gebeurd is. Er zal een eeuw moeten verlopen voor en aleer men zich voldoende heeft losgemaakt van de geest dezer eeuw en men zal kunnen aangeven wat goed en wat kwaad geweest is. En nu nemen wij in dit artikel een van die facetten van oorlog en bezet tingstijd bij de kop: de illegaliteit over allerlei andere facetten kunt U in andere artikelen lezen in dit bevrijdingsnummer. „Illegaliteit” het is een woord geweest in die bezettingsjaren met een welhaast magische klank. Een woord, dat een „zwevend begrip” was: men wist niet zo precies wat het was maar men verbond het aan allerlei geheim zinnigs en gevaarlijks. Men zag in zijn (overspannen) verbeelding vliegtuigen neerdalen in stikdonkere nachten. Men zag gedaantes sluipen met kisten vol wapenen. Men hoorde in zijn verbeelding het schot in een stille duistere straat: liquidatie van een landverrader of een gevaarlijke Duitser. Men hoorde het zachte knetteren van geheim: zenders die verbinding met Enge land onderhielden. Men proefde het gevaar bij gewaagde „kraken” op dis- tributiebureaux. Ja, dat was de illegaliteit! „Illegaliteit” vrijwel nooit is een begrip zo snel gedevalueerd als dit. Is het langzamerhand niet zo dat illegalen in de ogen van vele mensen weinig meer geweest zijn dan avontuurlijke jonge lieden met meer sensatie zucht dan gezond verstand? Is ’t niet zo dat velen bij ’t horen van die twee letters „B.S.” een nare smaak in de mond krijgen? Dat is erg! Dat is ver schrikkelijk! Want dusdoende begaat men onrecht aan duizenden. Duizenden die nog leven duizenden die gevallen zijn. Niet als avonturiers maar omdat ze dat ene doel voor ogen hadden: het vaderland te dienen! heer Kloosterman kende Zeeland op zijn duimpje. En.hij kreeg de kans om overal op af te gaan, want hij werd ambtenaar bij de prijsbeheersing. Die I.D., de inlichtingendienst, is wel het beste stuk van Zeelands verzet ge weest. Want zonder enige twijfel is het daaraan te danken dat tal van steden en dorpen gespaard zijn gebleven voor een beschieting op het moment dat de Canadezen kwamen om de Schelde- monding te zuiveren. Die inlichtingen dienst wist de oprukkende bevrijders welhaast precies te vertellen, waar iedere Duitser gelegerd was en waar ieder stuk geschut stond opgesteld. Bij de verovering van Rilland konden de twee couriers die daar door de I.D. waren geïnstalleerd, stafkaarten over handigen waarop de Duitse posities een paar het zij U en ons genoeg, want het gaat in diepste wezen niet daarover. Ook de man die nu min achtend zijn schouders ophaalt n deze dagen viert het overgrote deel van Zee land zijn „dag van vrijheid”. Nergens zal dat een uitbundig en groots feest zijn dat zou ook niet passen, want wie zich verplaatst in de situatie van tien jaar -geleden, die zal 'zijn gedachten nooit kunnen losmaken van de diepe ellende, waaronder toen nog ons vaderland gebukt ging. Want toen tien jaar geleden de Canadezen het bevel van Mont gomery uitvoerden en de Scheldemonden vrij maak ten toen begonnen in midden- en Noord-Neder- land de hongertochten. Toen woedde het Nazi- beestendom nog op zijn felst in Vught, in Amers foort. Toen lagen op de slagvelden rond Arnhem en Nijmegen nog de duizenden doden en gewonden als prijs voor de koene poging om nog vóór de winter Nederland te bevrijden en Hitler op de knie ën te dwingen. Neen, dit is niet de tijd voor een uit bundig feest. Daarvoor zullen we moeten wachten tot de vijfde Mei van het volgend jaar, als geheel Nederland in die bevrijdingsvreugde kan delen. Toch zullen in deze dagen in vele plaatsen van Zeeland de klokken beieren als een oproep tot dank- betoon voor de herwonnen vrijheid. Wat zal er dan omgaan in de harten? 1: Het burgerlijk verzet in O.D., L.O., illegale pers en dergelijke. 2: Een artikel over Irene Doornbos, een meisje, dat in het verzet haar leven gaf voor het va derland. 3: De militaire operaties, die leidden tot Zeelands bevrijding en de kijk van Sir Winston Chur chill. 5: H. M. Koningin Wilhel mina weer in Neder land een serie in drukken uit Eede. Een pagina gewijd aan de periode van 10 jaar na de bevrijding. De burgemeester van Goes, Mr W. C. ten Kate, be schreef voor ons de lot gevallen van zijn stad in deze periode. 9k,Drie facetten verzet: het verzet, belicht door Ds A. W. M. Odé te Goes; het schoolverzet, be schreven door de heer H. C. van Donk te Goes en de houding van de Nederlandse pers zoals de heer R. Zuidema, pud-hoofdredacteur van ons blad, die zag. 11: Twee verhalen: over de bevrijding van Beveland en i van Tholen. voedselpositie van Zeeland in de periode rond de bevrijding wordt wordt toegelicht door Ir J. D. Dorst. En ver- geet niet het „logboek” te lezen van de „Am- stelstroom”. Een herinnering aan de bevrijding van Goes, ge schreven door de heer J. Laport. In zijn functie van leider van de gewezen ondergrondse strijdkrachten in Nederland onthulde Prins Bernhard in Sept 1950 een monument voor de gevallen verzetslieden te Terneuzen. Ter ondersteuning van deze grote na tionale actie ten ba te van de weduwen en wezen van de verzetsslachtoffers en de invaliden ten gevolge van het ver zet waarvoor de Stichting 1940—1945 de zorg op zich heeft genomen, is een aan- bevelingscomité in het leven geroepen, waarin autoriteiten uit alle kringen van de Nederlandse sa menleving zitting hebben. Behalve de reeds bestaande acties zal de Stichting ook an dere wegen zoeken om geld in te za melen. De Stichting 1940- 1945 is er van uit gegaan, dat ’n dank offer ten bate van de slachtoffers van het verzet bij de 10- jarige bevrijding van zich be- Ne- welke thans in het Moeder land verblijven, doch ook tot de Nederlan ders in den vreemde. i zal zich tot de Ne derlandse Kolonies, Nederlandse Clubs, kortom tot de Ne derlanders in vreemde en Nederlandse granten. A\vi ?"<M| jd r i

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7