het serieuze is Forum Goes werd bestormd m Arnemuiden bezit een schat aan Er bestaat te weinig interesse voor lied gerestaureerde schilderijen Middelburg herdenkt tien jaar bevrijding op 6 November met vragen i ITV syiiiiii...uiiii..1.,.iiiibiyy! Film Vondel over Een verrassend bezoek en een les in de historie van de stad I "’I Be vrij dingspen ning van Axel-Polen opmerkingen terzijde Landjuiveel kan doorgaan Herdenkingsconcert te Bergen op Zoom Het Zeeuwse Tijdschrift Overdracht Zweedse kleuter school te Oosterland Dr H, v» cL Linde als leraar voor gesteld Receptie in de Burgerzaal voor de gehele bevolking Bijeenkomst, die om herhaling vraagt Zo maar wat losse Het is zo gek Generaal Haketvill Smith G. H. de Jong „De grote trek besloten en Schotse band komen „Kennis van de Bijbel” aan Middelburgs Gymnasium ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 28 October 1954 pagina 2 Van kwart voor 5 tot kwart over 5 zal de bekende Rotterdamse beiaar dier, de heer Ferdinand Timmermans, een carillonconcert geven op de Lange Jan. insiiiiiS|||iiiiin iiEiiif 11111111 VLISSINGEN, 27 Oct. Het Bestuur van de vereniging „Axel-Polen” besloot een penning te doen slaan, als herinnering aan de 10-jarige Bevrijdingsherdenking, welke plaats vond in Augustus j.l. Deze penning - waarop op de ene zijde het wapen van Axel is uitgebeeld en aan de andere, de Poolse adelaar - toont de banden die er bestaan tussen de bevol king van Axel en de militairen van het- Poolse leger, die met inzet van hun leven de bevrijding hebben gebracht. Doordat zij de levens van de burgerij spaarden, krijgt het offer dat zij brachten een die pere betekenis. De penning werd aangeboden aan de leden van de Poolse delegatie uit Enge land die de bevrijdingsfeesten in Axel hebben bijgewoond, alsmede aan de Ver eniging van Poolse Oudstrijders in Vlis- singen en enkele vooraanstaande Polen in Nederland. Ook het Zeeuws voortgezet on derwijs zal kunnen beschikken over de film „Vondel, het leven van een groot Nederlander”. Deze film is vervaardigd in opdracht van de „Stichting Nederlandse Onderwjjs- film”. Een beeld wordt in deze rol prent gegeven van het werk en de persoonlijkheid van Joost van den Vondel, van het millieu, waarin hij leefde en van de historische achter grond van zijn tijd. Dr J. M. L. Pe ters schreef het scenario en Rob Mariouw stond aan de camera. EEN RECEPTIE. Om precies half 6 begint een re ceptie in de Burgerzaal. Voor deze receptie worden geen speciale uit nodigingen verzonden aan autoritei ten of verenigingen, omdat iedere inwoner van de stad hier hartelijk welkom is. De receptie zal duren tot kwart over 6. Tijdens deze drie kwartier zal waar schijnlijk op de Markt voor het Stad huis een muziekcorps spelen. Ook is het niet uitgesloten, dat dan door C.J. M.V.-leden volksdansen zullen worden uitgevoerd. Tjjdens de gesprekskringen, na de toespraak van ds Klijn, drie weken ge leden in de Grote Kerk gehouden, zijn zoveel vragen gerezen, dat zij thans als een lawine over het forum werden uitgestort. Gelukkig had de commis sie voor het bijzondere kerke werk de vragen gerubriceerd, zodat het ten minste enigermate overzichtelijk werd. De wijze, waarop de forumleden, recht op de man af, met voorbeelden uit het eigen gezinsleven meestal, de vragen hebben behandeld, maakte, dat de velen, die waren opgekomen, dank- baaf zijn geweest, dat niet-theologen zich bereid hadden verklaard in dit forum zitting te nemen. De opmerking die door iemand werd gemaakt, dat een predikant met een toespraak, waarin al de vragen zouden worden verweven, het hen zeker niet had ver beterd, was volkomen op zijn plaats. Hier spraken mensen tot mensen, hier sprak men van hart tot hart. Of het ging over het lezen van de Bijbel in het gezin of over de vraag: „Wat mer ken wij hier op aarde van het Ko ninkrijk Gods”, men poogde duidelijk te maken het was de rode draad, die door alles heen liep dat God zich in Jezus Christus met deze wereld heeft bemoeid. Het was een avond, die om herhaling vraagt, temeer, daar een zeer belangrijke vraag n.L over de roe- r7 jjn de Christelijke Zangvereni- gingen dan ouderwetse instel lingen? We geloven er niets van. We kennen iemand, die het een grote straf vindt, dat ze door hui selijke omstandigheden niet meer naar de Zangvereniging kan gaan. En ouderwets durven we haar nu bepaald niet noemen. Integendeel. Misschien dat er ook een reorgani- satierapport nodig is voor de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium- verenigingen. Misschien, zoals dan n i e t-leden beweren, dat de Bonds- muziek niet deugt, dat de directeu ren minder geschikt zijn? We weten het niet. Maar wel weten we, dat er on der de jongeren te weinig interesse is voor de Christelijke Zangvereni gingen, omdat hun interesse te een zijdig is, omdat het vaak gek wordt gevonden met overgave het reli gieuze lied te zingen (enkele oor zaken hebben we genoemd), omdat tenslotte het voor velen te inspan nend, te vermoeiend, is om zelf iets te doen, zelf iets te presteren, waardoor je iets van je zelf moet geven voor anderen. Het is ook zo gek. We hebben niets tegen dreunen de deunen en neuriën ze maar al te graag mee. De liedjes zijn vaak gezellig en bovendien gemakkelijk te onthouden. Maar nog meer dan gezellig is het, we maken een grote gedach- tensprong, dat mag bij het maken van losse opmerkingen, om ’s Zon dags eens met het gehele gezin om het orgel of de piano te gaan staan en de Psalmen en Gezangen te zingen. Gebeurt dat nog in de ge zinnen? Of is dat gek? Helemaal niet. Het is gek, als het niet meer gebeurt. Goed zingen, is twee maal bid den moet Augustinus eens gezegd hebben. Wie weer eens echt gezon- Het Zeeuwse Landjuweel, dat door de Stichting Zeeland is opgezet, kan ook deze win ter doorgaan. De meeste to neelverenigingen van het vo rige jaar zijn weer van de par tij. Slechts enkelen, die een minder goede beurt maakten, hebben verstek laten gaan. Maar er zijn ook weer nieuwe liefhebbers op komen dagen. Op Schouwen-Duiveland is Zierikzee van de partij en ook „Vriendenkring” uit Heinkens- zand gaat een kansje wagen. Opvallend is, dat dit jaar zes lekenspelgroepen hebben inge schreven. Voor deze groepen zullen uiteraard andere nor men moeten worden aange legd. Reeds 20 van deze groe pen staan startklaar. Een moeilijkheid blijkt te zijn de keuze van het stuk. Verschillende verenigingen, die zelfs al hebben ingeschre ven, zijn nog zoekende. Hoewel de inschrijving 1 October sloot, is er nog gele genheid om zich op te geven. De eerste prijs van ’t Land juweel bestaat uit een wissel- vaandel, dat nu in het bezit is van de St. Joseph-Ghesellen uit Hulst. Wie zal dit jaar het ere-vaan veroveren? BERGEN OP ZOOM, 27 Oct. De Chr. Oratoriumvereniging te Bergen op Zoom heeft Dinsdagavond in de Grote Kerk aldaar een herdenkingsconcert gegeven t.g.v. de bevrijdingsherdenking. In het kerkgebouw heeft burgemeester ir L. A. H. Peters in een gevoelvolle rede herin nerd aan de bezetting, de bevrijding en de offers die zijn gebracht. Met eerbied en dankbaarheid, zo zei deze burgemees ter ondermeer, brengen wij hulde aan de nagedachtenis van de velen die hun le ven geofferd hebben. Ook bracht hij dank aan de gevallen geallieerde soldaten. In twee minuten stilte werden de gevalle nen herdacht. Het Requiem van Mozart en Bach’s Cantate die hierna door de Ora toriumvereniging werden uitgevoerd vormden een passende omlijsting van de ze herdenking. ping, in verband met het tekort aan medewerkers in het kerkewerk net kon worden behandeld in verband mA de tijd! VERVOLG. In een inleidend woord heeft dl Strating erop gewezen, dat er zoveel vragen zijn gekomen, dat men ze heeft gesplitst. Een deel der vragen werd door het forum behandeld, een aantal practische vragen zullen in de kerke- raad worden besproken en enkele zeer speciale vragen zullen in de prediking aan de orde worden gesteld. Bovendien zullen in verband met de vraag, die er naar is nog enkele kringen worden gehouden n.l. in de maanden November, Januari en Fe bruari, waar speciale onderwerpen aan de orde worden gesteld. Voor de or ganisatie hiervan zorgen „In dienst der Kerk” en de „Jonge Kerk”. Na de pauze werd het speciale voor de actie „De Grote Trek” door ds Jan Wit geschreven lekespel opgevoerd. Zo is het mogelijk geworden, dat Arnemuiden haar cultuurschat in oude luister kon herstellen. Alleen „De Gerechtigheid” en de oude kaart van de stad, die thans nog in restauratie zijn en het portret van Daniël Radermacher, dat uitgeleend is voor de landelijke herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken, ontbreken nog. Maar reeds thans is een bezoek aan het gemeentehuis van Arnemui den zeer de moeite waard. De ge restaureerde schilderijen zijn mooi- lll het Zeeuwse culturele leven onder redactie van t yele Christelijke Zangver- enigingen in Zeeland zit- ten in moeilijkheden. Het ledental is te gering. Vooral de jongeren laten verstek gaan. De studie, de radio en de vele din gen, die tegenwoordig op de jeugd beslag leggen, zijn op een vergadering van de Ring Zee land van Christelijke Zangver enigingen als oorzaak genoemd. T k heb geen tijd, zullen de be- stuursleden vaak moeten horen. Ik heb het veel te druk om lid van de zangvereniging te worden. Geen tijd? Is dat geen smoesje? Als men voor iets enthousiast is, iets prettig vindt, dan weet men er wel tijd. voor te vinden. Het wil er bij ons moeilijk in, dat men geen tjjd heeft om te zingen. Hoe is dat mogelijk? Zou het niet zijn, dat er te wei nig interesse is? Te weinig interes se voor het lied? Dat is niet helemaal waar. Het kleinste kind weet soms wie Doris Day is en zijn kennis blijft niet be perkt tot deze zangster en filmster, die men dikwijls meer dan één keer per dag voor de radio kan horen. Geen interesse voor het lied? Ge zongen wordt er genoeg. Maar wat? We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de belangstelling eenzijdig is. Het woord radio is reeds gevallen. We hebben niets te gen de zgn. lichte radioprogram ma’s, luisteren er zelfs graag naar, maar het is jammer, dat deze pro gramma’s nu juist het meest popu lair zijn. De zo vaak in de huiska mers klinkende radio’s laten te wei nig het serieuze horen, het serieuze waartoe we ook de goede jazz wil len rekenen. En de schuld daarvan is vaak de hand, die de radioknop bedient. Twee maten muziek zijn vaak al voldoende om de naald over de schaal verder te laten glij den tot er iets geschikts is gevon den. Deze radio bepaalt voor een groot deel onze muzikale interesse. p r wordt nog wel gezongen, maar 1 niet het lied, dat op het reper toire van de zangverenigingen staat, maar de dreunende deun uit de luidsprekers. P n als iemand de moed heeft om -*-* mee te gaan zingen in een zangvereniging, als iemand zelf iets wil presteren, wat anderen des noods gek vinden, dan noemen we hem een cultuurdrager van de bo venste plank. Dan kunnen we ook gaan praten over kunst. Maar dat zijn zulke grote woorden, waarover we nog heel wat losse opmerkingen kunnen en misschien zullen maken. De September-afleverlng van het Zeeuwse tijdschrift opent met een artikel (het derde van een serie) over het Deltaplan en de schrijver drs M. C. Verburg, behandelt daar in de prae-adviezen, die werden uitgebracht voor Nijverheid en Handel op 17 Juni te Maastricht. Een dankbaar en hooggestemd in memoriam Jan Heyse werd voor dit nummer geschreven door mr J. C. van Schagen. Heyse, die nimmer het podium zocht en de stilte van Veere minde, waar hij, beeldend kunstenaar van meer dan Zeeuwse formaat, rustig zijn weg ging en ons (helaas niet zo vaak) verraste met de simpele en pure schoonheid van zijn werken. Mr Van Schagen geeft in zijn artikel een rake typering van Heyse’s levensinstelling, karak ter en werken. De gereproduceerde werken bevestigen de juistheid van Een interessant artikel over A. Geluk J. Azn., een landbouwplonler van 100 jaar geleden, geschreven door ir M. A. Geuze, is het besluit van dit nummer. Wie ’t leest vraagt zich met verbazing en verwondering af hoe het mogelijk was, dat een OOSTERLAND, 27 October. Qe na de watersnood door de Zweedse vereniging „Radda Barnen” (redt de kinderen) aan het Nederlandse Rode Kruis geschonken kleuterschool met modelinventaris, zal op 10 November a.s. door de Zweedse gezant in ons land, de heer S. V. Dahlman, aan het gemeentebestuur van Oosterland wor den overgedragen. Bij de overdracht zal een tachtigtal genodigden aanwe zig zijn, o.w. de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. Dr A. de Waal, de Commissaris van de Koningin in Zeeland, de heer A. Schout, lid van G.S. en vertegen woordigers van het hoofdbestuur van het Rode Kruis. Zoals bekend heeft „Radda Barnen" na de watersnood aan ons land 70 in ventarissen voor kleuterscholen in het rampgebied en een complete kleuter school met modelinventaris geschon ken. De kleuterschool, die in Ooster land is geplaatst, is een modern houten gebouw. Het werd op een stenen fun dering opgetrokken. De modelinventa ris van de school omvat behalve aller lei speelmateriaal een piano en mu ziekinstrumenten voor de kleuters. Klokslag 4 uur, het officiële tijdstip der bevrijding tien jaar geleden, zullen hoornblazers vanaf de Churtoren van het Stadhuis enkele signalen geven, waarna de Schotten hun concert voort zetten. Is het schilderij „De Gerechtigheid” en de op doek in olieverf geschilderde kaart van oud-Arnemuiden van de Hollandse meester D. van Delen, opgeknapt zijn, zijn alle schilderijen, die in het gemeentehuis van Arnemuiden hangen, gerestaureerd. Binnen niet al te lange tijd zal Arnemuiden weer een schilderijen- schat in bezit hebben, waarvan de waarde moeilijk valt te schatten... In de oorlog zijn de schilderijen opgeborgen geweest in de kluis van de gemeente. Geheél ongeschonden zijn de schilderijen deze tjjd niet doorgekomen. Vooral de kleuren hadden zeer geleden. Daarom werd in 1948 in overleg met de Rijks- commissie voor de Musea besloten tot restauratie. Het Rijk verleent in de kosten van deze restauratie een subsidie van 40 pet. en de Provin cie heeft 10 pct. van de kosten voor haar rekening genomen. MIDELBURG, 27 Oct. B. en ff hebben de raad voorgesteld dr H. van der Linde, Ned. Herv. predikant, te benoemen tot leraar „kennis van de Bjjbel en cultuurgeschiedenis van het Christendom” aan het Gymnasium. U een uitvoerige toelichting op het voor stel motiveren zij dit. Na een onderzoek is gebleken, dat het geven van dit onderwijs op de la gere, de voortgezet lagere en de uit gebreid lagere scholen wegens de aard dezer vakken in verband met de leef tijd der leerlingen minder op zi)n plaats is. Het doceren van dit vak op scholen voor middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs bleek wél mogelijk. Aanvankelijk hebben B. en W. getracht (met het oog op de moge lijkheid een volledige leerkracht te be noemen) samenwerking te verkrijgen met andere onderwijs inrichtingen naast het gymnasium. Zowel op de medewerking van de R.H.B.S. als van de Industrie- en Huishoudschool kon worden gerekend. Er meldde zich een aantal sollicitanten. Aan één hunner moest blijkens het mede overgelegde advies van de curatoren van het Gym nasium en dat van de Inspecteur oer Gymnasia de voorkeur worden gege ven, meer speciaal voor het Gymna- sium, omdat een klassiek gevorma aca demicus hier gewenst is. Deze kon echter onmogeujk tijd vinden om °01t dezelfde lessen te geven aan de beide andere scholen, zoaat B. en W. moes ten overwegen óf deze sollicitant al leen voor te dragen óf hem te laten vallen en iemana te kiezen, die de functie voor de drie scholen zou kun nen aanvaarden. Na een bespreking met de curatoren kwamen B. en W. tot de overtuiging dat zij, terwille van het onderwijs aa“ het Gymnasium, de eerste oplossing moesten kiezen, o.m. ook omdat he onderwijs aan de beide andere schok van enigszins ander karakter dient zijn. Zjj hebben dit de hoofden de twee scholen meegedeeld en medevve - king toegezegd, bestaande in het doo geven van de ontvangen sollicitaties. gen heeft, zal daar iets van er varen. Is het nu zo gek om zo maar in het openbaar Blijf met mij heer te neuriën in plaats van Botch a me Elke Zaterdagavond van half acht tot acht uur wordt in de Grote Kerk van Goes een interkerkelijke zang- dienst gehouden als voorbereiding op de Zondag. Het is steeds een kostelijk halfuurtje daar in de Grote Kerk. Dan wordt er gezon gen, met overgave. Maar het is al tijd een handje vol getrouwen, dat daar bijeen is, soms vijftig, maar dikwijls minder. Waarom zit die kerk niet vol? De kerken in Goes tellen toch genoeg leden. Van half acht tot acht uur ’s Zaterdagsavonds moet iedereen toch wel tijd heb ben? Het is maar gek, dat er zo weinig belangstelling bestaat. En dat zingen, die Psalmen en Gezan gen uit -de Hervormde bundel, is niet ouderwets. de opmerking van de schrijver: „Géén heeft Veere zo diep gepeild. Als Veere niet had bestaan, dan had Jan Heyse het uitgevonden.” Een korte nabetrachting van de Wolff- en Dekenherdenking te Vlis- singen is geschreven door de heer J. Verkerk: hij doet de suggestie (nu Sara Burgerhart en Willem Leevend toch niet meer worden ge lezen) zo nu en dan eens de gele genheid te bieden naar het toneel stuk van mej. dr Ghijsen over Daat- je Levend te komen kijken en luis teren. men van deze kunststukken weet, is dat ze in het jaar 1658 of 1659 door de stad voor 2 zijn gekocht. Wel heel fraai is het grote doek van Dirk van Delen, dat thans nog in restauratie is. Het stelt voor een tempel met op de voorgrond het symbool der gerechtigheid (de ge blinddoekte maagd met de weeg schaal). Aan de linkerkant staan vier personen, die de gerechtigheid onbevreesd aanzien. Boven hun hoofden staat „Overvloedige zegen” Anders zien er de personen rechts uit, waarboven staat „Oordeel des wets, wie de godloozen rechtveer- dicht en de rechtveerdigen ver doemt, zijn de Heere een grouwel, ja die beijden”. Boven de maagd staat geschreven „Gerechtigheid verhoogd een volk, maer de zonde is een schandvleck der natiën.” Het is een indrukwekkend schil derij, dat daar hangt in het stad huis van Arnemuiden. Ook nog voor deze tijd is het een getuigenis. Dit schilderij verraadt de invloed van Frans Hals van wie Dirk van Delen een leerling was. Een beken der schilderij van hem is de zaal aan het Binnenhof te Den Haag, ge durende de beroemde staatsverga dering in 1651. Dirk van Delen heeft in Arne muiden gewoond. Om één of andere reden stond hij ingeschreven onder de naam van Van Heusden. Van hem is nog een bord aanwezig ter nagedachtenis van zijn lieve huis vrouw Maria van der Gracht. Hiermee is het bezit van Arne muiden nog niet uitgeput. Van Jan Hoogsaat, de leerling van De Lai- resse, hangt een prachtig stuk „De dood van Annanias en Safira”. Zijn handtekening is onlangs bij de res tauratie in 1951 zichtbaar gewor den. In 1803 heeft de gemeente Ar nemuiden dit werk gekocht, evenals de voorstelling van een zeeslag tus sen de Hollanders en de Engelsen. Dit werk is in 1667 geschilderd door H. G. W. Tenslotte moeten nog genoemd worden de schilderijen, die in de burgemeesterskamer hangen. Het ene, 204 cm lang en 73 cm hoog, stelt een gezicht voor op Arnemui den. Heel treffend worden hierop afgebeeld de twee takken van nij verheid, waaraan Arnemuiden zijn bloei had te danken in de zestien de eeuw. Op de linkerzijde van het werk is een scheepswerf afgebeeld en aan de andere kant de zoutzie derijen. Twee Latijnse onderschrif ten, die bij de restauratie bloot zijn gekomen, hebben betrekking op deze middelen van bestaan. Evenals van het vorige is de schilder van het portret van Daniël Radermacher niet bekend, dat even eens de burgemeesterskamer siert. Dit schilderij wordt thans geëxpo seerd in Den Haag en Leiden ter gelegenheid van de herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken. Al deze schilderijen zijn, op twee dan na, die nog onder handen zijn, gerestaureerd door de heer H. Schuuring te Den Haag. Met deze restauratie heeft de heer Schuuring een grote dienst bewezen. Want thans reeds moet een bezoek aan ’t stadhuis van Arnemuiden voor me nige buitenstaander een verrassing zijn en voor de Arnemuider is het bovendien een aantrekkelijke en aanschouwelijke les in de historie van de eigen plaats. er dan tevoren. Vooral de kleuren zyn veel dieper en sprekender ge worden. Niet in de laatste plaats mogen de portretten genoemd worden, die in de zaal hangen, waar thans de vroede vaderen van Arnemuiden vergaderen. Ze zijn een symbool van de sterke banden waarmee Ar nemuiden zich aan het Oranje Huis gehecht voelt. Toen Arnemuiden in 1572 de zijde van de Prins van Oranje koos, werd het voor een groot deel door de Spanjaarden ver woest. Vele inwoners werden ge dood. Maar Arnemuiden bleef trouw en in 1574 schonk Prins Wil lem I de plaats stadsrechten. De portretten, die Arnemuiden thans nog bezit, zjjn feitelijk een herinnering aan deze bewogen tijd. Allereerst is daar een geschilderd portret van Prins Willem I. Dit schilderij, hoog 137 cm en breed 111 cm, stelt de Prins voor gekleed in een mantel met gouden tressen en een calot als hoofddeksel. Hij staat aan een tafel, waarop een perka menten brief ligt. Er hangt een ze gel aan. Het is een imponerend schilderij. Nog waardevoller is het portret van Prins Maurits als een jeugdig man in krijgsgewaad met een helm naast zich. Dit jeugdportret is vrij wel onbekend en zeer zeldzaam. Beide portretten zijn geschilderd door Daniël van Queborn, respec tievelijk in de jaren 1589 en 1590. Van de twee volgende schilde rijen is de meester onbekend. Het zijn twee borstportretten vermoe delijk van Prins Maurits en Prins Frederik Hendrik. Het enige wat DES AVONDS. In de avonduren is er van half tot kwart over 8 een muzikale rond, gang door de stad, waarna deze her' denkingsdag om 9 uur wordt besloten met een taptoe op de Markt. Zo moge- lijk zal bij één van deze onderdelen de Schotse band medewerking verle- nen. De Markt zal feestelijk met vlag', gen worden versierd en ook de bevoh king wordt opgewekt deze dag jè vlaggen uit te steken. De band van de Cameronians is 40 man sterk en arriveert reeds Vrijdag 3 November in de stad. De mannen zullen bij burgers worden ingekwar- tierd en op Zaterdagmorgen zullen zij een rondrit over Walcheren maken. eenvoudig man als deze Geluk, die rond 1850 bestuurslid was van de Thoolse afdeling van de landbouw- maatschappij, het zó ver kon bren gen. dat hij In binnen- en buiten land bekendheid verwierf vanwege zijn kennis van de meest uiteenlo pende agrarische onderwerpen. T. MIDDELBURG, 27 October. De Zeeuwse hoofdstad gaat een stijlvol programma afwerken op Zaterdag 6 November a.s., de dag, waarop zal worden herdacht, dat tien jaar geleden de stad van het Duitse juk werd bevrijd. Deze herdenking zal een officieel cachet krijgen door de aanwezig heid van de generaal E. Hakewill Smith, de nu gepensionneerde commandant van de bekende Lowland Division, die werd ingezet voor de vrijmaking van de Scheidemond. Op speciaal verzoek van het gemeentebestuur zullen ook de pipers en drummers van de Schotse Cameronians naar Middelburg komen voor het geven van één of meer concerten. De organisatie van deze herdenkings. ze vijf minuten stilte in acht te nemen, dag is in handen van de Kon. Vereni- - ------ ■■■- - ging „Uit het VolkVoor het Volk”, in nauwe samenwerking met het ge meentebestuur. Zaterdagmorgen 6 November om 11 uur zal het gemeen tebestuur een krans leggen bij het bevrijdingsmonument op de Groen markt. Om half 12 zal ten Stadhuize generaal Hakewill Smith officieel worden ontvangen in een samenkomst, waarbij B. en W. en de raadsleden met hun dames aanwezig zullen zjjn. Ook de echtgenote van de generaal hoopt naar Middelburg te komen. Tijdens deze ontvangst zal generaal Hakewill Smith de erepenning van de stad worden aangeboden door de burge meester, mr dr N. Bolkestein. Diezelfde morgen zullen de hoofden der lagere en ulo-scholen in korte toespraken hun leerlingen vertellen van Middelburgs bevrijding. Het ge meentebestuur zal de kinderen een versnapering aanbieden en aan de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen en aan die der ulo scholen een fraaie rijmprent naar een ontwerp van Dirk van Gelder te Veere, bevattend de 15 coupletten van het Wilhelmus. HET MIDDAGPROGRAMMA. Om 2 uur des middags begint een herdenkingsdienst van een uur in de Nieuwe Kerk. Deze dienst zal worden belegd door de gezamenlijke protes tantse kerkgenootschappen in de stad, met als sprekers enkele predikanten uit de verschillende kerken. Voor de rooms-katholieken is er des avonds om 7 uur een lof in de r.k. kerk. Van half 4 tot half 5 komt de Schotse band (die ook reeds enige jaren geleden de bevolking van zyn muziek deed ge nieten) een concert geven op de Markt. Dit concert wordt van vijf voor 4 tot precies 4 unr onderbroken door het lui den van de zware klokken van de Lange Jan. Reeds nu wordt ieder verzocht de- GOES, 27 October. Een forum bestaande uit mevr. Vermeer, mevr. Bos, wika D. E. Hienseh, ouderling P. van Kleunen, J. Duvekot en L. Pieterse heeft onder voorzitterschap van ds H. M. Strating vanavond op het podium van de grote zaal van „De Prins van Oranje”, hardop zitten denken. Neen, dit is geen diskwalificatie. Verre van dat zelfs, doch de vragen, die dit forum voorgelegd kreeg, waren van dien aard, dat de enige methode van antwoord het hardop denken was. De Herv. Gemeente van Goes heeft zich niet onbetuigd gelaten en het blijkt dat al heeft de actie „De Grote Trek” dan niet tot gevolg gehad, dat vele randkerkelijken werden getrokken, in de gemeente er iets wakker is ge worden. <&?o> <9s^> <9^ê> 3E»

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2