EERSTE KAMER AANVAARDT STATUUT MET DE WEST Ned Instituut voor de Koningin tot uitvoering, maar het werpt een schaduw op ons allen, dat er enkele leden zijn, die toch onoverkomelijke bezwaren hebben. En volgens de heer Algra moet men niet alleen de samen werking bepleiten, omdat er gemeen schappelijke belangen zijn te beharti gen. Dat is zakelijk. De samenwerking tussen de gelijkwaardige partners in het Koninkrijk zal moeten leiden tot een geestelijke ontmoeting. Dit is een taak van heel het volk en niet in de laatste plaats van de Nederlandse uni- versiteiten. Plechtige bevestiging door vermoedelijk half December Gesprek over ontwapening moet worden voortgezet Efficiency Zeeland gestart t.vd.nöAAq^J in Ramp in Italië eist 300 doden het Koninkrijk Historische dag voor Axels jochie strooide bankbiljetten Roozenburg blijft wereldkampioen Een half millioen voor de vluchtelingen 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Noodtoestand in Egypte Amerikaanse lof voor Adenauer f O Pogingen van beide zijden om de verschillen in inzicht te overbruggen Het Zeeuwse bedrijfsleven heeft grote belangstelling - J' Bevrijdingsnummer extra bijlage van 16 pagina’s Na de aanslag op Nasser De laatste in de rij Politieke commissie der V.N. aanvaardde resolutie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Vrij zacht ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2923 2009, de DAT benoemd is tot onder school te Zierikzee, mej. J. DAT gisteravond in het DAT j zoals het bepalen van „concrete ni- Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT ook te Westkapelle de verkeersdeskundige van de Bond voor Veilig Verkeer de heer R. Edzes, voor plat telandsvrouwen en Z.L.M.- leden een lezing heeft ge houden. aan de rampslachtoffers zul len worden toegewezen. DAT de raad van Zonne- maire heeft besloten mede werking te verlenen aan het verzoek van de Bijzondere School om het schoolgebouw geheel te laten restaureren. i 8 9 verbindin DAT de heer H. Koetsveld uit Goes voor de leden van de N.C.B. te Westkapelle ’n Ij heeft gehouden over de Ziekte- en Ongeval lenwet. Er is nog geen spoor gevonden van de sinds drie dagen vermiste Ameri kaanse „Skymaster”, een transport vliegtuig, dat uit Italië naar Lyon was vertrokken. Er waren 21 man aan boord. De nasporingen worden voort gezet. SALERNO, 27 October. Van offi ciële zijde wordt vernomen, dat het aantal doden tengevolge van de ramp, die de Italiaanse stad Salerno en om geving heeft getroffen, is gestegen tot 279. In de loop van de dag ontdekte men nieuwe lijken onder de overblijf selen van ingestorte huizen. In een dorpje trof men op een plaats 30 lijken aan. Aangezien nog een vrij groot aan tal slachtoffers als vermist te boek staat, wordt aangenomen, dat het do dencijfer tot boven de 300 zal stijgen. Met welk een enorme kracht het water de getroffen streek heeft aangegrepen, toont bovenstaande telefoto. De foto werd genomen bij de kerk van Cava Tirreni, die geheel is ingestort. Op de voorgrond ziet men inwoners van het dorpje met hun schamele bezittingen op het hoofd bijeengepakt, op weg naar vei liger oorden. DE BILT, 27 Oct. Wisselend be wolkt en een enkele verspreid optre dende buien. Matige, tijdenjk krachtige Westelijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. PLUIZEN. De K.V.P.-vertegenwoordiger Krop man keerde zich wel wat al te fel tegen de liberale prof. Molenaar, die naar zijn mening te veel zoekt en te veel pluist. „En het noodlot van prof. Molenaar is, dat hij altijd iets ontdekt, waarmede hij de regering te lijf kan gaan. Dat is een trooste loos en bedenkelijk bedrijf. Nu zegt hij weer: ik doe niet mee; ik ben aan het pluizen gegaan en ik heb iets gevonden”. Dit was een al te gemakkelijke manier om met grond wettelijke bezwaren om te springen. Inderdaad, prof. Molenaar is soms een hinderlijke pluizer. Meer nog is hij een koppige critische volhouder. Maar als men moet kiezen tussen ’n figuur als prof. Molenaar of tussen een man die niet denkt en pluist en altijd voorstemt! Natuurlijk spraken dè verschillende afgevaardigden nog eens hun blijd schap uit over het bereikte resultaat. „Daden moet thans volgen op de woorden”, aldus minister Kernkamp. We brengen een grondwettelijke plicht veaux, na het uitvoeren der vermin deringen”. Uit deze gang van zaken bleek, vol gens Wysjinsky, dat de Sowjet-Unie de vermindering met een derde slechts als een begin ziet. DAT de inwoners van Yerseke gisteravond in een interkerkelijke dienst in de Ned. Herv. Kerk de bevrij- ding van deze gemeente hebben herdacht, die op 27 October 1944 plaats vond. De kerk was stampvol, toen ds Booy deze dienst opende. Pastoor M. H. Kuiper, ds Reijenga, de Herv. predikant en ds Timmerman, predikant der Vrije Evang. Gemeente, voerden het woord en hulp prediker De Zwart sprak ’t dankgebed. Het kinderkoor van de Vrije Evang. Gem., en het koor „Excelsior” ver zorgden de zang en Kapitei- ne C. J. Ie Roy van het Le ger des Heils zong als solis te. Aan het eind van de dienst, die met het Wilhel mus werd besloten, werd gecollecteerd voor de vluch telingenactie 1954. re een geslaagde propagan- groei der bevolking en in vergelijking met andere landsdelen. Gezegd mag worden, dat „Den Haag” een open oog heeft voor de spe cifieke Zeeuwse moeilijkheden. Naar zijn mening is de welvaartspolitiek, die thans wordt gevoerd, slechts te handhaven, indien tot het uiterste wordt gegaan met wetenschappelijke vorming en een zo efficient mogelijke productie. Hij juichte uit dezen hoofde de totstandkoming dezer afdeling voor Zeeland van harte toe en wenste haar alle succes namens het Prov. Bestuur. (Van onze parlementaire redacteur). ’s-GRAVENHAGE, 27 October. Met 34 tegen 4 stemmen heeft de Eerste Kamer het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden aanvaard. De vereiste tweederde meerderheid is dus ruimschoots ge haald. Tot de tegenstanders behoorden de heren Molenaar, Louwes en Wendelaar (allen V.V.D.) en de communist Geugjes. Een minuut na de stemming kwam de vierde liberale Senator, baron de Vos van Steenwijk, de zaal binnen. Te laat dus om zijn stem te kunnen uit brengen. Minister Kernkamp mocht na afloop van de stemming vele gelukwensen in ontvangst nemen. De eerste, die hem de hand schudde, was prof. Molenaar (V.V.D.), die daardoor het bewijs leverde de hervorming van het Koninkrijk van harte toe te juichen. Slechts de overwegende grondwettelijke bezwaren deden hem tegenstemmen. Als goed democraat beloofde hij loyale medewerking aan de uitvoering van dit Statuut. Het wachten is nu op de plechtige bevestiging door H.M. de Koningin. Deze zal waarschijnlijk plaatsvinden omstreeks half December in de Ridderzaal. De grondwettelijke vereiste afkondiging zal geschieden middels een speciaal Staatsblad. Minister Kernkamp heeft het niet moeilijk gehad. Uitvoerig betoogde hij nog eens dat er van strijd met de grondwet geen sprake kan zijn. Is het nieuwe Statuut te vernuftig? De be windsman ontkende dit. Er is gestreefd naar de grootst mogelijke eenvoud, hetgeen zou blijken uit het feit, dat het statuut slechts 61 artikelen telt, terwijl de oorspronkelijke rijksgrond- wet die men eerst wilde ontwerpen 206 artikelen zou bevatten. Dat Su riname en de Antillen er geen prijs op stellen om over zaken Nieuw-Guinea betreffende te spreken vond de minis ter niet zo erg. AL 47 LEDEN. De heer Van Ginkel deelde mede, dat het ledental der Zeeuwse afdeling (in 1953 bedragend 6 bedrijfsleden en 9 persoonlijke leden) reeds is gestegen tot 22 bedrijfs- en 25 persoonlijke le den op het moment en dat nog meer leden zich zullen aanmelden. Hij dankte de afdelingen Noord- Brabant en Rotterdam, die zich tot heden over de Zeeuwen hebben „ont fermd” en verklaarde, dat uit de grote belangstelling voor de Nijverheidsdag in Mei j.l. een grote interesse voor de AXEL, 27 October. Het Axelse jongetje, dat vanmiddag kwistig aller lei mooie papiertjes stond uit te delen voelde zich een kleine Sinterklaas. Maar een dame die passeerde bekeek de papiertjes door een andere bril en zag tot haar schrik dat de kleine stond te zwaaien met allerlei banknoten tot een gezamenlijk bedrag van meer dan f 2000.De politie werd van de vondst een gloednieuwe portefeuille in kennis gesteld en nu wacht men maar of de verliezer komt opdagen. De Britse afgevaardigde Sir Pierson Dixon had er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat de Sowjet-Unie, blij- kens de jongste rede van Wysjinsky, 1 blijkbaar nog steeds vasthoudt aan haar opvatting, dat als eerste phase van ontwapening de strijdkrachten van de grote mogendheden met een derde moeten worden verminderd. Ook had de Russische afgevaardigde, volgens Sir Pierson, gezegd, dat de controle bij deze eerste phase geen inspectie ter plaatse zou moeten inhouden. De Britse vertegenwoordiger zeide dit niet te begrijpen. Want, zo redeneerde hij, hoe kunnen de partijen er zeker van zijn, dat de overeengekomen ver minderingen een feit worden, zonder dat dit ter plaatse kan worden gecon troleerd. Wysjinsky gaf toe, dat er nog een aantal belangrijke geschilpunten moet worden opgelost. Hij meende uit Sir Piersons rede begrepen te hebben, dat het Amerikaanse voorstel inzake de controle als basis moet dienen voor verder overleg in de sub-commissie van de ontwapeningscommissie. „Wij stelden voor de Frans-Britse voorstel len als basis te gebruiken. Nu zeggen zij, dat de basis voor een conventie het Amerikaanse voorstel moet zijn. Ik kan dit niet begrijpen en ik kan er niet mee instemmen”, aldus de Russi sche afgevaardigde. Aangaande het vraagstuk der controle verklaarde hij, dat de Sowjet-Unie reeds te kennen heeft gegeven, dat zij het niet raad zaam acht de overgang van de ene phase in de ontwapening naar de an dere te laten afhangen van de contro lecommissie, zoals in het Brits-Franse plan wordt voorgesteld. Het Russische voorstel om de strijdkrachten der grote mogendheden met een derde te ver minderen moest gezien worden als een „norm” voor het verminderen der be wapening. Hierna zouden specifieke niveaux voor bepaalde landen en typen van troepen moeten worden vastge steld. Tenslotte moest dan nog een NEW YORK, 27 October. De politieke commissie van de algemene vergadering der Ver. Naties heeft vandaag zonder hoofdelijke stemming een resolutie inzake de ontwapening aanvaard. De resolutie was ingediend door de V.S., de Sowjet-Unie, Engeland, Canada en Frankrijk gezamenlijk. Er wordt op aangedrongen de geheime besprekingen in de subcommissie van de ontwapeningscommissie, die onlangs zijn vastgelopen, te hervatten. De resolutie moet nu nog door de assemblee worden behandeld. Het is zeker, dat het voorstel in de plenaire zitting, waarin dezelfde zestig landen zijn vertegenwoordigd als in de politieke commissie, met grote meerderheid zal worden aanvaard. DAT de heer N. Verboom, leraar aan de Chr. Kweek school te Middelburg te Utrecht is geslaagd voor het Examen Middelbare Paeda- De heer Algra (A.R.) had gevraagd hoe de partners in het Koninkrijk zich aan deze taak kunnen onttrekken daar Nieuw-Guinea een Koninkrijksaange legenheid is. Ook al spreken zij niet mee, aldus prof. Kernkamp, dan blijft Nieuw-Guinea een zaak van het gehe le Koninkrijk. Alleen treedt Neder land dan voor het Koninkrijk op. De positie van de gevolmachtigde minis ter (die kan optreden als minister in het Kabinet en als Kamerlid) vond de minister van Overzeese Rijksdelen ei genlijk ook niet zo fraai. Hij gaf toe dat hierdoor een vreemd element in ons staatsrecht wordt binnengehaald. Maar door de inwerkingtreding van het Statuut krijgen we nu een Ko- ninkrijks-staatsrecht. Bovendien moet men vertrouwen hebben in de goede trouw van de gevolmachtigde minis ters. Die goede trouw kon de .heer Algra best opbrengen. Maar juist daarom moet men deze bewindslieden niet in de scheve positie plaatsen, dat zij als het ware met twee monden kunnen spreken. Veel moeilijkheden behoefde dit probleem overigens niet op te leveren als Suriname en de An tillen gebruik maken van hun be voegdheid om de belangen van hun land in de Kamer te laten behartigen door speciale gedelegeerden. VINNIG. En verder keerde minister Kern kamp zich nog vrij vinnig tegen zijn partijgenoot Gerretson (C.H.), die hem destijds staatsverraad heeft verweten, of althans dit heeft gesuggereerd. Prof. Gerretson kan nu wel vrede sluiten, maar wat publiek gezegd is blijft voor mij bestaan, zolang het in het openbaar niet is ingetrokken. In het politieke debat moet men zich op het standpunt van de goede trouw stellen, zo zeide hij. efficiency-vraagstukken was gebleken. Daarna werd met instemming der ver gadering het voorlopig bestuur omge zet in een definitief bestuur, dat be staat uit de volgende heren; G. N. van Ginkel, Vlissingen, voorzitter; drs M. C. Verburg, Middelburg, secretaris; ir J. P. Berdenis van Berlekom, Middel burg; A. J. Carpentier, Goes; J. Cru- son, Breskens; M. Doeleman HJzn, Zie rikzee; ir C. A. L. Horstmann, Sas van Gent; A. L. S. Lockefeer, Hulst; W. Z. Ort, Middelburg. Bij de samen stelling van dit bestuur is getracht zo veel mogelijk alle delen der provincie vertegenwoordigd te doen zijn. De voorzitter kon meedelen, dat op 16 Decemoer a.s. in Terneuzen dr Van de Woestijne zal komen spreken over verkoopproblemen voor de kleine en de middelgrote bedrijven. Op 26 Ja nuari 1955 hoopt dr ir Eintnoven in Goes een lezing te houden. Voorts zal bij voldoende belangstelling in Zee land een z.g. bazencursus worden ge organiseerd. WAT DOET HET N.I.V.E.? In deze samenkomst heeft ir J. M. Matthijssen, directeur der N.V. P. F. van Vlissingen en Co’s katoenfabrie- ken te Helmond en landelijk voorzitter van het N.I.v.E., gesproken over doel, organisatie en werkwijze van dit In stituut. Het begrip efficiency om schreef hij als: in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk en zo goed moge lijk doen. Het NIvE. heeft geen des kundigen in dienst voor onderzoekin gen, maar elk lid kan zijn winst doen met de totale kennis en ervaring van alle leden, die zijn neergelegd in bla den, brochures en door vele samen komsten. Op dit punt bestaat een ge zonde wisselwerking. Na de pauze heeft dr A. L. S. P. Stallaert, bedrijfseconomisch adviseur te Bussum, gesproken over „Organisa tie en productiviteit in uw bedrijf” en de vraag beantwoord op welke wijzen de ondernemer de efficiency kan ver hogen. Van de match or schap dammen, ?«‘Slda ja thans Rozenburg. zenburrTe®.is4tevens beslist dat Roo- ttuism/nZJJn lltel zal behouden, want hem kunnen h1°ogstens n°S gelijk met Huisman ^Omen en in dit voor - - Roozenh„r.eUnstlgs’'e geval blijft toch aantal vraagstukken worden geregeld, «enourg wereldkampioen. - Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. ca Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr’. 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes MIDDELBURG, 27 Oct. Ook Zeeland heeft (sinds vandaag) een afdeling van het Nederlands Instituut voor Efficiency. Daarmee zijn thans alle pro vincies van een dergelijke zeer nuttige instelling voorzien. In de Bur gerzaal van het Stadhuis werd vanmiddag definitief tot oprichtng besloten na een rede van het ld van Ged. Staten, de heer C. Hamelink (die de hon neurs waarnam voor de nog altijd zieke Commissaris der Koningin), een uiteenzetting over het doel en het werk van het NIvE. en een toelichting op het voorbereidende werk tot oprichting der afdeling door de heer G. N. van Ginkel, adjunct-directeur der N.V. Kon. Mij „De Schelde”, de voorzitter der afdeling Zeeland, die reeds mededeling kon doen van een aantal be langrijke activiteiten. Groot was de belangstelling voor deze installatievergadering. Er waren vele ondernemers uit heel Zeeland, di recteuren van provinciale en Rijks- diensten, figuren uit de bankwereld, alsmede vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen en de burgemeesters van Axel, Breskens, Souburg en Zierikzee. De heer Hamelink sprak er zijn grote vreugde over uit, dat kort na elkaar (doelend op de installatie der produc- tiviteitscommissie) belangrijke maat regelen worden genomen om Zeeland in industriële zin op te trekken. Onze provincie kan de ontwikkeling op dit punt in vergelijking met de zusterpro- vincies niet bij houden vanwege de overwegend agrarische structuur en om tal van andere oorzaken. Niette min is het noodzaak een compensatie te vinden in meerdere industrialisatie. INDUSTRIëLE AANZET. Naar het oordeel van de heer Ha melink kan gelukkig de laatste tijd al lerwegen een industriële aanzet wor den geconstateerd, dat alle tekenen van permanentie vertoont. Toch is deze aanzet nog te gering gezien de 27 Oct- De tiende partij 1 om het wereldkampioeji- waarin Huisman met na de 57e zet van remise geworden. De stand 128 in het voordeel van De opbrengst van de actie voor de vluchtelingenhulp heeft vandaag de half millioen gulden overschreden. Tot gis teren was binnengekomen 473.000 gulden. Vandaag is daar bijgekomen 50.000 gul den; de stand is daardoor van- avond 523.000 gulden. da-avond is gehouden van Het Ned. Rode Kruis afde ling Kapelle-Biezelinge. De watersnoodfilm werd ge draaid en de Inspecteur van het N.R.K., de heer J. D. de VisserSmit sprak een pro pagandistisch woord. Dertig nieuwe leden konden wor den ingeschreven. DAT de ring Oost Zuid- Beveland van de J.V. op G.G. te Krabbendijke heeft vergaderd o.l.v. de heer J. Balkenende van Kapelle. De afd. Wemeldinge leverde ’n onderwerp, nl. het jaarplan op de J.V. Men kwam tot de ontdekking, dat de meeste verenigingen moeilijk met het plan kunnen werken. Na de pauze was er hersen gymnastiek. DAT gisteren bij restau- wijzeres aan de Chr. Nat. ratiewerkzaamheden aan de school te Zierikzee, mej. J. toren te Oostkapelle de op- Hirdes te Krabbendijke. perman B. uit Veere een verenigingsgebouw te Scho- hersenschudding opliep, zo- DAT Ouwerkerk zeven dat medische hulp noodza- Noorse woningen krijgt die gogiek A. CAIRO, 27 October. Een woe- dende menigte heeft vandaag het hoofdkwartier van de Mohammedaan se broederschap te Cairo bestormd en in brand gestoken. Terwijl de brandweer begon met de blussing van het fel brandende gebouw, trachtten in allerijl aange voerde troepen de menigte in be dwang te krijgen, die leuzen aanhief als: „Dood aan de broederschap”, „Leve Nasser”. Tevoren had de politie reeds wacht posten bij het gebouw geplaatst, om dat gisteravond, direct na het bekend worden van de aanslag op premier Nasser, betogers reeds een aanval op het hoofdkwartier hadden gedaan. De Broederschap, een fanatieke po- Ttiek-religieuze organisatie, die de voornaamste oppositie tegen de hui dige Egyptische regering vormt, was tot het begin van dit jaar verboden. Uit kringen van de Broederschap is vernomen, dat na de mislukte aan slag op Nasser tientallen broeder- sekapsleden in Cairo zijn aangehou den. Dr Khamis Gameida, op één na de hoogste autoriteit van de Broeder schap, heeft in een telegram aan pre- mier Nasser de aanslag veroordeeld. Een woordvoerder van de Broeder schap verklaarde dat dr Gameida voor Vrijdag een bijeenkomst van de leiding der organisatie had belegd. Er zal dan gesproken worden over ont slag van de opperste gids, dr Hassan Hodeiby en ontbinding van de gehei me cellen van de organisatie. kelijk bleek. Dokter Bom, geen hoogtevrees kennend, klom langs de stellingen om hoog en liet de patiënt met de materialenlift omlaag vervoeren. De man moet thans het bed houden. DAT mevr. J. H. Wiersin- ga-v. d. Burg uit Lewedorp voor de afd. Oostkapelle van de N.C.V.B. gesproken heeft over „Prediker”. DAT mej. A. H. Hack, on derwijzeres aan de Chr. Nat. school te Zierikzee is ge slaagd voor de Acte U. DAT de heren J. Holm en L. van Velthoven te Zierik- zee geslaagd zijn voor het causerie vakdiploma Aannemer. WASHINGTON, 27 October. Bondskanselier Adenauer is vandaag in de Amerikaanse hoofdstad aangeko men en hij kan moeilijk zeggen, dat hij er niet hartelijk is ontvangen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, ver klaarde, dat hoe meer hij de Bonds kanselier zag, hij des te meer diens moed, visie en staatsmanschap bewon derde. Hij gaf Adenauer de verzeke ring, dat deze in de V.S. altijd harte lijk welkom is, aangezien het Ameri kaanse volk waardering heeft voor de geweldige bijdragen, die hij tot de Westelijke solidariteit geleverd heeft. Dulles zei te spreken namens pre sident Eisenhower en het Amerikaanse volk. Adenauer bracht op zijn beurt dank voor de steun, die Amerika verleent om West-Duitsland weer tot een sou- vereine staat te maken en hij verze kerde, dat het gehele Duitse volk ver enigd is in de wens om in voortduren de en hartelijke vriendschap met het Amerikaanse volk te leven. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. ■-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1