Cv&nöXdxO ITALIË GETEISTERD DOOR STORM EN REGEN I Ms 121 Grote meerderheid voor Statuut met de West West-Duitsland en Amerika sluiten vriendschapsverdrag Voor vluchtelingen 473.000 gulden ’s-GRAVENHAGE, 26 Oct. Bijna 250 mensen omgekomen; 120 personen worden nog vermist Atoomwapens ontploften in de Sowjet-Unie Beheer Triëst overgedragen Ramp trof het gebied rond Salerno over Aanslag op Nasser mislukt Minister Cals ziek Zes socialisten in Frans Kabinet? Wassenaar „onder vuur” Nog 'n vliegende schotel C.P.N. Italianen trokken de stad binnen Dodelijk ongeval op industrieterrein te Goes Tweede Kamer zal accoorden van Parijs behandelen na een Franse uitspraak Alleen tegenstand bij V.V.D. en (Van onze parlementaire redacteur). Eerste Kamer a.s. IS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 6 B In enkele regels melden wij nog J DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen of motregen I I Vrijdag a.s. ondertekening? •;o ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2922 DAT gisteravond te Axel WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT te Axel vicaris S. den Blaauwen voor de leden van de N.C.V.B. een lezing ge houden heeft over de Jeho- va-getuigen. serende motorrijder is ge grepen. Het kind werd op de weg gesmakt en kreeg ’n hersenschudding en schaaf wonden aan armen en be nen. DAT, zoals vorige week, ook gisteren de dijkraadsle- den van het Waterschap Oud en Jong Breskens uit protest van ontplof- ontwik- wr1)inJind ’s-GRAVENHAGE, 26 October. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals is ziek en zal op dokters advies ver vroegd vacantie moeten nemen. Zijn werkzaamheden zullen tijdelijk worden overgenomen door de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel. In verband met de ziekte van de mi nister besloot de Tweede Kamer he denmiddag het debat over de onder wijsnota en de nota over de televisie voor onbepaalde tijd uit te stellen. IN SALERNO. De zwaar getroffen stad Salerno is door een laag modder van een halve meter bedekt. Militairen, brandweer lieden, politiemannen en honderden vrijwilligers, die aan het reddings werk deelnemen, moeten door deze modder waden om de getroffenen te helpen. Tengevolge van de geweldige regen val werden eerst de riolen verstopt, waardoor de laaggelegen stadsdelen onder water kwamen. Vervolgens baanden de sterk gezwollen bergstro men zich een weg naar Salerno en de in de kuststreek en de heuvels gelegen dorpen. Hierdoor werden huizen vol komen weggevaagd en mensen en die ren werden meegesleurd naar zee. He/schroefvliegtuigen proberen met Bruins Slot inneemt, zoals dat in de Tweede Kamer is uiteengezet. Nodig is voortvarendheid en breedheid van vi sie. Wij mogen niet de vrees als raad geefster in vaste dienst nemen. Het Koninkrijk heeft een kans, mits we de vrees van ons afschudden. En dit kun nen we doen door mee te werken aan een positieve beslissing op deze histo risch dag, zo besloot de A.R.-afgevaar- digde. van Maandag op Dinsdag een aard schok gevoeld, die vijf seconden duurde. Er werd echter geen schade aangericht. DE BILT, 26 October. Zwaar be wolkt met tijdelijk regen of motregen, vooral in de Westelijke helft van het land. Matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Zelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon- op 7.27 u., onder 17.21 u. Maan op 9.36 u., onder 17.35 u. Hoogwater Donderdag 28 October: Vlissingen: 2.35 u. 2.15 m., 14.42 u. 2.14 m. Terneuzen: 3.04 u. 2.30 m., 15.12 u. 2.27 m. Wemeldinge: 4.26 u. 1.82 m., 16.34 u. 1.74 m. Zierikzee: 4.14 u. 1.55 m., 16.20 u. 1.48 m. PARIJS, 26 October. De Parijse avondbladen melden, dat premier Mendès France zes kabinetsfuncties aan de socialistische partij heeft aan geboden. Het zou gaan om vier ministers voor Landsverdediging, Handel, Koop vaardij en P.T.T. ev. een staatsminis- terschap en twee staatssecretarissen. Verwacht wordt, dat de zes het aanbod zullen aanvaarden. Zij wer den schriftelijk uitgenodigd. Morgen heeft Mendès France een onderhoud met de secretaris-generaal van de socialistische partij, Mollet, die een vurig aanhanger van de E.V.G. was. DAT het Waterschap „Het Vrije van Sluis” gisteren middag een nieuw bestuur heeft gekregen. Veertig hoofdingelanden en veertig plaatsvervangers werden in gezamenlijk overleg op de lijsten geplaatst, zodat een stemming niet nodig is. De verkiezing geschiedt om de zes jaar. Van de 11 Nederlanders, die op 28 September j.l. op last van de Indone sische autoriteiten in arrest zijn ge steld, is bekend, dat er thans 10 we derom op vrije voeten zijn gesteld. WASSENAAR, 26 October. Van morgen is door een technische storing een twintig millimeter mitrailleur leeggeschoten tijdens het laden van munitie in een op het marinevliegkamp Valkenburg opgestelde „Neptune”. 150 kogels zonder^ springlading kwamen hierdoor grotendeels te recht in het buurtschap Oostdorp (gemeente Wassenaar). De schade bleef beperkt tot ge broken ruiten en gaten in deuren en schuren. Men had de indruk, dat de kogels toen reeds aan het einde van hun baan waren. Sommige zijn afgeketst op sponningen e.d. Enkele inwoners hebben de kogels op niet veel meer dan een meter zien of ho ren inslaan. Niemand liep echter let sel op. avond in „De Prins van Oranje” met volle teugen hebben genoten van enkele sportfilms, nl. over de Olym pische Spelen 1952 en over de in 1953 te Rotterdam ge houden Gymnastrade. tegen de benoeming van een nieuwe voorzitter weggeble ven zijn van de reglementair uitgeschreven vergadering, zodat het enige agendapunt: de verbetering van de zee wering, als aangenomen wordt beschouwd. DAT eveneens te Axel de heer J. Heinsdijk de nieuwe weegbrug bij het station in gebruik heeft genomen. De ze weegbrug is 14 meter lang en heeft een vermogen van 30 ton. Critiek was er dus wel bij de heer Algra. En wel op drie punten. In de eerste plaats vindt hij het Statuut te vernuftig. In plaats van dat het dui delijk en doorzichtig is gaat het steeds uit van de gedachte: „als er nu eens iets zal gebeuren”. Ten tweede: TRIëST, 26 October. Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten hebben van daag de stad Triëst en het omliggende gebied aan Italië overgedragen. Om één minuut na middernacht trokken de eerste Italiaanse troepen de stad binnen. Vanochtend vroeg hadden de Italiaanse eenheden het gehele aan Italië toegewezen gebied, dat 222 vier kante km groot is, bezet. Toen de Italiaanse bevelhebber, die het beheer over de stad van de Engel se generaal Winterton overnam, Triëst binnenkwam, wérd hij door een en thousiaste menigte begroet. Het was zo druk dat de generaals nauwelijks gelegenheid hadden elkaar te ontmoeten. Een parade moest wor den afgelast, omdat de straten eivol mensen waren. Kort na de overdracht is generaal Winterton met de Amerikaanse en En gelse oorlogsschepen, die nog in Triëst lagen (zie foto), uit de omstreden stad vertrokken. is het tien jaar geleden, dat het Canadese bevrijdingsleger, dat vanaf de Kreekrakdam Zuid- Beveland binnenrukte, het ka naal tussen Hansweert en We meldinge bereikte. De nacht tevoren waren troepen uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar de Zak van Zuid-Beveland over gestoken. Het uur der bevrijding was daar. voedsel en geneesmiddelen de nog geisoleerde dorpen te bereiken. 5000 DAKLOZEN. Volgens een ruwe schatting van het Italiaanse persbureau zouden er 5000 daklozen zijn. Het Italiaanse leger heeft geniesol daten en artilleristen met bulldozers naar het rampgebied gestuurd. Uit Ro me en Napels zijn brandweerlieden met amphibievoertuigen onderweg. Het Rode Kruis heeft warme kleding en medicamenten beschikbaar gesteld. Niet alleen het gebied rond Saler no is door hevige regens geteisterd. In de delta van de Po heeft het even eens hevig geregend. Europa’s hoogstgelegen weg, die naar de Stelvio pas aan de Italiaanse Zwitserse grens leidt, is versperd door een halve meter sneeuw en la wines. Te Lanciano werd in de nacht Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruinin gen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J, Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT de Kapelse jeugd gisteren heeft genoten van „Sjors (van de rebellenclub) en zijn vrienden”, die hier in hotel „De Zwaan” op uit nodiging van de Kamiak- winkeliers optraden. GOES, 26 October. Op het indus- trie-terrein aan de Oosthavendijk bij de kunstmestloods van de fa Kooman is vanochtend de 65-jarige arbeider D. uit Kloetinge onder een kantelende transportband gekomen en kort daarna in het ziekenhuis Oostwal overleden. Deze transportband moest van een auto geladen worden. Dit geschiedde zoals gewoonlijk, met behulp van plan ken. Toen het gevaarte nog anderhalve meter van de grond was kantelde het plotseling naar links. De heer D. kon niet meer uit de voeten komen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis aan de Oostwal vervoerd, waar hij ko®t na aankomst is overleden. EEN BRUG. Dit Statuut is geen compromis, maar een brug. Daarover waren de heren Algra (A.R.) en De Dreu (Arb.) het volledig eens. Ook de K.V.P. gaat voorstemmen. De enige tegenstander in deze frac tie, de heer Sassen, is ziek. Zeer nuchter constateerde de heer Krop man, dat er twee tegenstrijdige op vattingen zijn over de grondwette lijkheid van dit Statuut. Als er strijd is, dan moet men vragen naar de be doeling. En het is de bedoeling van de wetgever geweest om de Grond wet open te hakken teneinde een compromis met de Overzeese Rijks- delen mogelijk te maken. Dit is ge schied en daarom kan er geen strijd met de grondwet zijn. Een zwaar juridisch debat ontwik kelde zich tussen de heren Molenaar (V.V.D.) en Pollema (C.H.). Zelfs prof. Gerretson (C.H.) verklaarde als laat ste spreker van ganser harte voor dit Statuut te kunnen stemmen. En dat wil heel wat zeggen! Hedenochtend om half elf is minister Kernkamp aan het woord, zodat men kan verwachten dat de Eerste Kamer dit uiterst belangrij ke Statuut nog heden zal aanvaarden. ALEXANDRIë, 26 October. De Egyptische premier, kolonel Nasser, is vandaag ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen een aanslag op hem werd gepleegd. De moordaanslag mis lukte echter. Kolonel Nasser hield een toespraak tot een massavergadering te Alexandrië, toen een aanvaller vijf schoten op hem loste. De Soedanese minister van verbin dingen werd aan de hand gewond, ter wijl een andere functionaris verwon dingen aan de schouder opliep. De va der van de premier, die eveneens aan wezig was, viel flauw. Nasser trok zich verder weinig van het gebeurde aan en sprak even later rustig verder. De dader van de aanslag is gevat. Hij schijnt lid te zijn van de Mo hammedaanse Broederschap. Voorts zijn nog drie personen gearresteerd. Bij de eerste schoten werd een electrische verbindingsdraad geraakt, waardoor het licht uitging. Mogelijk heeft dit het leven van Nasser gered. Er is bovendien een resolutie aan genomen, waarin de Westduitse so cialisten wordt gevraagd geen op positie te voeren tegen het Statuut. Zoals bekend hebben de socialisten in West-Duitsland reeds verklaard, dat zij zich met hand en tand tegen de overeenkomst zullen verzetten. IN NEDERLAND. Tijdens een persconferentie in Den Haag heeft minister Beyen vandaag verklaard, dat de openbare behande ling van de overeenkomsten van Pa rijs in de Tweede Kamer pas zal ge schieden, als de Franse Nationale Ver gadering zich ermee accoord heeft ver klaard. De minister kon niet meedelen of een Nederlander zal worden benoemd tot hoge commissaris voor het Saar- gebied. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. icnntoren: Vlissingen: Nieuwstr. AB Telef. 326; Mjddelburg: Korte wóordstr. 35. Tel. administratie M09 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes WASHINGTON, 26 Oct. De Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, zal naar men verwacht, gedurende zijn bezoek aan Washington deze week een vriendschaps-, handels- en scheepvaartverdrag tussen West-Duitsland en de V.S. ondertekenen. Volgens gezaghebbende kringen te Washington zijn de onderhandelingen over een verdrag ter normalisering van de handelsbe- trekkingen tussen de twee landen vrijwel voltooid. Over detailkwesties moet nog worden beslist, doch men verwacht, dat dr Adenauer en minister Dulles Vrijdag a.s. de stukken zullen kunnen tekenen. In het verdrag zullen alleen de grondbeginselen voor de handel tussen beide landen worden neergelegd, waarbij West-Duitsland in dezelfde po sitie zal komen te verkeren als andere landen. De afgelopen jaren werd de handel tussen de V.S. en de Bonds republiek gedreven op een voorlopige basis, volgens- de lijnen van een.oud handels- en vriendschapsverdrag van 1923, aangepast aan de moderne ver houdingen. Het ondertekenen van het verdrag zal waarschijnlijk het meest concrete punt zijn van het vierdaagse bezoek aan Washington van de Bondskanse lier, dat Woensdag begint. Voor de be sprekingen van Adenauer met presi dent Eisenhower en minister Dunes is geen agenda opgesteld. Men is vandaag nog niet toegekomen aan het half mil- lioen, maar desondanks heeft het comité vluchtelingenhulp weer een prachtig bedrag in ontvangst kunnen nemen. Er kwam vandaag f 38.000.— binnen, waardoor de stand van postrekening 5100 thans is op gelopen tot 473.000 gulden. In Wolfaartsdijk, zo meldt onze correspondent, hebben de raadsleden en het personeel van de gemeentesecretarie de han den uit de mouwen gestoken en zijn aan het collecteren ge gaan. Het resultaat heeft vast en zeker de stoutste verwach tingen overtroffen: f3.015,55. Commentaar: Wie volgt?! GARANTIE. Uit Londen wordt vernomen, dat Engeland zal voldoen aan het ver zoek van Frankrijk en West-Duitsland om het Saarstatuut te garanderen, ais het door de parlementen te Bonn en Parijs en door de bevolking van Saar land zelf wordt goedgekeurd. Het bestuur van de socialistische partij in Saarland heeft reeds in stemming betuigd met de overeen komst, die Zaterdag in Parijs is be reikt. Nieuw-Guinea is een Koninkrijks aan gelegenheid. Suriname en de Antillen zijn echter niet gesteld op de verant woordelijkheid t.o.v. dit gebiedsdeel. Kunnen zij zich aan deze verantwoor delijkheid onttrekken, zijnde gelijk waardige partners in het Koninkrijk? En het derde punt van critiek betrof de positie van de gevolmachtigde mi nisters, die namens Suriname en de Antillen in de Nederlandse minister raad kunnen spreken, maar die in de Kamer kunnen optreden als een soort Kamerleden met speciale bevoegdhe den. Zij kunnen amendementen aan bevelen en zelfs adviseren tot ver werping van een wetsontwerp. Aan het dualisme in ons staatsbestel wordt daarmee tekort gedaan. Waardering had de heer Algra voor de federatieve gedachte, die in ’t Statuut tot uitdruk king komt en voor het feit dat er zon der reserve wordt gesproken over het Koninkrijk en de onvervangbare be tekenis van het Huis van Oranje. Ook was hij verheugd dat de rechtszeker heid met waarborgen wordt omringd, waardoor Suriname en de Antillen in vergelijking met hun nabuurlanden een stevige positie kunnen innemen. De heer Algra was verheugd over de wil tot overleg en samenwerking. De beleving daarvan zal van beslissende betekenis zijn. Overleg en samenwer king is een nationale opdracht. Wat de grondwettelijke bezwaren betreft zeide de heer Algra, dat zijn fractie, het standpunt van de heer ROTTERDAM, 26 October. Onge veer op hetzelfde tijdstip als gister avond, namelijk omstreeks half tien, vanavond te Rotterdam weer iets in het luchtruim waargenomen, dat wel- eens een vliegende schotel zou kunnen Z1in- Aldus zeggen enige bewoners van een flat aan het Mathenesserplein. Het verschijnsel heeft ongeveer een kwar- ier geduurd. Het bewoog zich tamelijk hoog m Zuidelijke richting. Er waren wee lichtende onderzijden aan, die, aidus de waarnemers, enig licht uit straalden en gemakkelijk met het blote oog waren waar te nemen. DAT Maandag 1 Novem ber op het gemeentelijk sportterrein te Terneuzen ’n voetbalwedstrijd gespeeld zal worden tussen een elf tal van de Terneuzense po litie en een geselecteerd elf- tal van de Rijkspolitie in het zevenjarig zoontje van -Zeeland. de Fam. van H., die op een autoped achter een draaior gel aanreed en plotseling de gymnastiekvereniging „Vol- weg overstak door een pas- harding” te Goes gister- ’s-GRAVENHAGE, 26 Oct. Het Statuut met de West zal in de Eerste Kamer met grote meerderheid worden aangenomen. Dit is wel gebleken uit de redevoeringen, die vandaag zijn gehouden. Alleen de V.V.D.-woordvoerder prof. Molenaar, uitte nog ernstige grondwettelijke bedenkingen, zo ernstig, dat hij ónmogelijk zal kunnen voorstemmen. Nog niet geheel zeker is of hij namens zijn gehele fractie heeft gesproken. Vast staat dat zowel de P.v.d.A., A.R. en C.H. unaniem hun stem aan dit belangrijke ontwerp zullen geven. En voor de K.V.P. is dat ook het geval. Een lid echter, de heer Sassen, heeft laten mededelen, dat hij het eens is met de bezwaren, die destijds door prof. Oud (V.V.D.) in de Tweede Kamer naar voren zijn gebracht. Door ziekte is hij echter verhinderd zijn standpunt in het openbaar te verdedigen. Het moment waarop het Koninkrijk „nieuwe stijl” in werking zal treden kan dus niet meer ver weg zijn. De nieuwe rechtsorde zal bevestigd wor den door Koningin Juliana. Dit zal waarschijnlijk geschieden in de Rid derzaal in aanwezigheid van delegaties uit alle delen van het Koninkrijk. Daarna zal de plechtige afkondiging moeten plaatsvinden. Geen wonder, dat de Eerste Kamer verheugd was, dat zij bijna de laatste stap kon doen op de weg, die leidt naar dit Konink rijk nieuwe stijl. Geen wonder dat bijna alle sprekers het eens waren met de heer Algera (A.R.) de eerste spreker van deze middag dat de historische verbondenheid tussen Ne derland en de West in dit Statuut, dat vrijwillig is aanvaard, duidelijk tot uiting komt. Dit is de proef op de som, dat Koninkrijken hervormd kun nen worden zonder revolutionaire schokken. Aan deze waardering ont kwam ook prof. Molenaar (V.V.D.) niet, zij het dan, dat hij tot zijn grote spijt moest constateren dat het Sta tuur rammelt van begin tot eind. MONDJE DICHT. En nu maar mondje dicht, zo kon men lezen in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer. Laten we al leen maar kijken naar het prachtige resultaat het was de stelling aer socialisten en vooral geen critiek meer uitoefenen. Dat zou de goede sfeer eens kunnen bederven. Daar tegen kwam de heer Algra (A.R.) fel in verzet. Zo’n stelling Kan men be zigen als het gaat om een onbevre digende noodoplossing, om een com promis. Maar het Statuut is geboren tijdens vrijwillig overleg, op basis van wederzijds vertrouwen. Critiek verzwijgen is dan ook een politieke fout. Want daardoor zou men de in druk wekken, dat de Kamer behoef te heeft haar ware gevoelens te ver bergen. NAPELS, 26 October. Een zware storm, die gepaard ging met zeer zware regenval heeft in het gebied van Salerno, aan de Italiaanse kust, een ware ramp veroorzaakt. Huizen stortten in, toen het water de fundamenten ondermijnde. Hierbij zijn vermoedelijk de meeste slachtoffers gevallen. Anderen echter verdronken in de straten, die op woest stromende riviertjes geleken. Volgens de vannacht beschikbare cijfers waren alleen al in Salerno honderd doden en twintig vermisten, te Vietri veertig doden en tachtig vermisten, te Cava Dei Tirreni veertig doden en twintig vermisten, te Tramonti dertig doden, te Maori vijfentwintig doden en te Minori tien doden. Aangenomen mag worden, dat de vermisten eveneens zijn om gekomen. Het dodencijfer zou daardoor tot boven de 350 stijgen. Het eerste bericht over de ramp kwam van een politie-agent, die op ’n motor naar Napels was gekomen. De telefoon- en telegraafverbindingen wa ren verbroken. Ook de spoorwegverbinding is on derbroken en de wegen zijn door aard verschuivingen onbruikbaar geworden. Aanvoer van reddingsploegen en ge neesmiddelen moet daarom over zee plaats vinden. WASHINGTON, 26 Oct. Lewis Strauss, voorzitter der Ameri- aanse commissie voor de atoomenergie, heeft Dinsdag te Washington mecgedeeld dat zich in de Sowjet-Unie,vanaf medio September j.l., een Iee D ontPl°^*n9en van atoomwapens heeft voorgedaan. e Pr°efnemingen hebben, zoals meestal met dit soort ontploffingen et geval is, verspreiding op uitgebreide schaal van radio-actieve deel- jes veroorzaakt. Hiervan is slechts een onbeduidend gedeelte boven de erenigde Staten gekomen aldus Strauss. j. e commissie zal slechts dan nadere mededelingen over de ,ln9en doen, indien zich in verband hiermede een ongewone ehng zou voordoen. e commissie heeft niet medegedeeld op welke wijze de ontploffingen geregistreerd. Ook werd niet medegedeeld boven welke delen van e erenigde Staten radio-actieve deeltjes zijn waargenomen. DAT de leden van de s J JiAAiJ.a.0 ncn. v ci C11 Jgxiig n v Ui- harding” te Goes gister-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1