INDIA WIL BESTAND IN DE BEWAPENING in Qv&nöAó Rusland de Westelijken en van naar Sigaren per 1 December iets duurder Hoofdkwartier der K.S.G. Saarbrücken? Vliegende schotel boven Rotterdam Standpunten zijn elkaar dicht genaderd Straaljager maakt noodlanding Voor vluchtelingen 435.000 gulden 's-GRAVENHAGE, 25 Oc tober. Bij het comité vluch telingenhulp 1954 is vandaag weer een bedrag van f 45.000 binnengekomen. Daardoor is het totaalbedrag, dat op giro 5100 is gestort, gestegen tot f435.000.—. Verwacht mag worden, dat Dinsdag of Woensdag de half millioen gulden zal zijn bereikt. de Ver. Naties Amerikaans vliegtuig vermist Landbouw werkt voor de vluchtelingen Britten blijven staken Koninklijk Paar in Frankrijk Overeenkomst inzake Triest uitgevoerd Voorstel in de politieke commissie van a Hogere grondstoffenprijzen en de loonronde gaven de doorslag Nieuwe poging van Mendes France de socialisten in het kabinet je halen 1 AWW 21 man aan boord In enkele regels melden wij nog Sigarenfabrikanten besluiten PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eind Maart of begin April volksstemming in de Saar DE BILT ZEGT: Rustig herfstweer. Zal het conflict zich tot Schotland uitbreiden? Kapitein-vlieger gedood Australische spionne bekend liwh D22.Oct. Voor de Austra- j e koninklijke commissie van on- naar sPior>nage heeft vandaag Australische huisvrouw, die onder haar meisjesnaam co^e B?rnie’ verklaard, dat zij de heeft anis*lsc.he Partij inlichtingen nwrlf trlkt toen ziJ in 1944 als ste- van a ®vefbonden was aan de staf SoeLïLBCT?.ert Evatt> de leider van de 1HL !fChe °PP°sitie. Zij was destijds Evatt °e C0miTlurilstische partij en dr Zaken minister van Buitenlandse Evatt u °er! Amerikaanse senatoren dr inXk Z?chten’ had ziJ thee voor hen aan en Onk?n en het besprokene later «arv t Zeker® Walter Clayton in het huis te Sydney medegedeeld. \ta\vaanse en Zuid-Slavische troepen trokken de stad binnen 1 HE» m ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2921 Telefoto A.N.P. verDin i DINSDAG 26 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT de Chr. Oratorium- - - op Zoom volgend jaar ’t tien- te in L a DE RESOLUTIE. In de Indische resolutie, waarin op een soort bestand wordt aangedron gen, wordt verzocht, dat ook de standpunten van de l'nden, die geen lid zijn van de ontwapeningscommis sie, zullen worden gehoord. Dit zou betekenen, dat een bespreking van deze vraagstukken en voorstellen met betrekking hierop in de alge- Onder grote belangstelling van vele geallieerde autoriteiten heeft Veldmaar schalk Graaf Montgomery op de 12e verjaardag van de strijd om El Alamein een krans gelegd bij het monument ter ere van de Britse strijdkrachten, die in het Midden Oosten zijn gevallen. Vóór de kranslegging had Montgomery het monument onthuld. DE BILT, 25 Oct.-In de ochtend plaatselijk mist of laaghangende be wolking. Overigens droog en zonnig weer met later van het Zuiden uit toenemende bewolking in de hogere niveaux. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ook bereikt worden, dat de gemid delde prijs van sigaren thans lager is dan in welke periode sedert de bevrijding ook. Die gemiddelde prijs ligt voor sigaren op ongeveer 18,7 cent en voor senoritas op ongeveer 10 cent. Men mag gerust zeggen, dat de sigaar practisch het enige artikel is, dat na de oorlog steeds in prijs gedaald is”. De vereniging zegt voorts, dat mede hierdoor de rentabiliteit in de sigaren industrie zo laag is, dat de kostenver hogingen, die sedert 1 October zijn ingevoerd en nog worden aangekon- digd, niet meer kunnen worden goed gemaakt. Behalve de verhoing van de lonen zijn alle grond- en hulpstoffen weer aanzienlijk in prijs verhoogd, terwijl tegen 1 Januari een verhoging van omzetbelasting op ruwe tabak is aangekondigd. Op de markt voor ruwe tabak blijven de prijzen zich op een ongekend hoog niveau bewegen, aldus de motivering. „Dit alles heeft er toe geleid, dat de sigarenfabrikanten thans naar enige compensatie moeten uitzien. Men kon daarbij twee methoden volgen, of het uit de markt nemen van de goedkopere prijsklassen of de prijzen over de ge hele linie in zeer lichte mate verho gen. Men heeft dit laatste gekozen om te voorkomen dat ook de man met de kleinere beurs, die de laatste tijd hoe langer hoe meer naar de sigaar is te ruggekeerd, niet gedupeerd wordt”. colonne-commandant, c - woorden van afgevaardig den. DAT tengevolge van een roerdefect aan de „Willems- dorp” NICE, 25 October. Britse, Franse en Italiaanse vliegtuigen en schepen zoeken het Westelijke deel van de Middellandse Zee af naar een Ameri kaans transportvliegtuig van het type C47, dat sinds Zondagmiddag met 21 man aan boord op een vlucht van Ro me naar Lyon wordt vermist. Tot nog toe hebben de nasporingen geen re sultaat opgeleverd. Vanuit Nice en twee ten Noorden van de stad gelegen dorpen zijn red dingsploegen vertrokken naar de Al pen, in de richting van een plaats, waar men in de nacht van Zondag op Maandag een zware ontploffing had gehoord. Het vermiste toestel heeft het laatst contact gehad met de vliegbasis van Marseille, die de bemanning vroeg te landen wegens het slechte weer boven Frankrijk. Men liet weten, dat de boodschap was ontvangen, doch sinds dien werd niets meer gehoord. mene vergadering zouden kunnen plaats vinden. In verband met de belangrijkheid van het probleem wordt in de resolutie ook verzocht, de algemene vergadering op 10 December a.s. niet te verdagen, zoals oorspronkelijk het plan was, maar slechts op te schorten. Dit zou betekenen, dat wanneer nodig, de as semblee onmiddellijk kan worden bij eengeroepen om over ontwapening te spreken. ’s GRAVENHAGE, 25 Oct. Het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft een dringend beroep gedaan op de zes centrale organisaties in de land- en tuinbouw om hun mede werking te verlenen aan de z.g.n. uur- loonactie ten bate van de vluchtelingen. Zoals bekend houdt deze actie in, dat de arbeiders een uurloon afstaan, welk bedrag dan door de werkgever verdub beld wordt. In de gebieden, waar vel kleine be drijven voorkomen, en dus weinig arbei ders zijn, bestaat de mogelijkheid, dat de boeren en tuinders op andere wijze aan de actie ten bate van de vluchtelin gen deelnemen. Het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft de zes organisaties verzocht ook in deze gebieden de actie ten strengste te bevorderen. DAT gisteravond te Bie- zelinge leden van de Jonge Kerkgroep het winterwerk zijn begonnen met een goed bezochte vergadering o.l.v. ds Schellevis. Tot nieuwe bestuursleden werden geko zen mej. C. v. d. Vliet, en de heren M. J. v. d. Weyde en Joh. Landman. Verder werd het werkprogramma besproken en besloten een kerstspel op te voeren. DAT gisteravond in een vergadering van fruitkwe kers te Kapelle is besloten stedelijke universiteit Amsterdam, de kerken deze gemeente de kerkher vorming hopen te herden ken. ROTTERDAM, 25 Oct. Rotterdam schijnt nu ook in het vliegende-schotel- luchtnet te zijn opgenomen, want de politie van de Maasstad kreeg van avond een telefoontje van iemand, die meedeelde, dat hij, toen hij zich in de Middellandstraat bevond, een vliegen de schotel had gezien. Het voorwerp kwam omstreeks kwart over negen uit Zuidoostelijke richting, verscheen bo ven Rotterdam om daarna te keren en weer in dezelfde richting te verdwij nen. Volgens de waarnemer, die zeide, niet de enige te zijn geweest, die de vliegende schotel had gezien, heeft het voorwerp een rossige gloed gehad. goedkeuren. Zij zijn het in het algemeen ook eens met de economische her vormingen, die Mendès-France in Frankrijk wil doorvoeren. De volksstemming in het Saarge- bied, waarvan in het Statuut sprake is, zal eind Maart of begin April van het volgend jaar worden gehouden. Dit heeft de eerste minister van Saarland, Hoffmann, vanavond op een persconferentie bekend gemaakt. De volksstemming zal onder toe zicht van een neutrale commissie staan. „Het is onjuist het Saarvraagstuk op zichzelf te beschouwen. Men moet DAT te Bergen op Zoom moeilijkheden zijn op 1 November met een in ontstaan in de veerdienst A. terkerkelijke dienst in de J. Polder—Zijpe. Met sleep- Hervormde Kerk met als boothulp kan alleen overdag voorganger prof. dr. W. J. worden gevaren. Het bracht Kooiman, hoogleraar aan de zal de gemeenteraad van Middel burg de begroting voor 1955 be handelen. Men is er dit jaar wel bijzonder vroeg bij in de Zeeuw se hoofdstad. Als men ziet naar hetgeen bij de voorbehandeling van de begroting door de raads leden is opgemerkt, dan kan men aannemen, dat zeker nog niet al le kruit verschoten is. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. De Britse minister van bevoorrading, Selwyn Lloyd, heeft in het Britse par lement meegedeeld, dat er nog veel onderzoek verricht moet worden, voor dat loodrecht opstijgende vliegtuigen, berustend op het principe van „het vliegende ledikant”, voor de militaire of burgerluchtvaart kunnen worden gebruikt. LONDEN, 25 October. De staking m de Britse havens is er vandaag niet oeter op geworden. Het conflict heeft zich uitgebreid tot de achtste haven, Manchester, waar 500 arbeiders het werk hebben neergelegd. mnn Londen> Liverpool en Huil zijn 1UU0 arbeiders aan het werk gegaan, het aantal stakers blijft daardoor prac tised onveranderd op 51.000. stakingsleiders pogen hun actie ot schotland uit te breiden. Eén van c6? ls met het oog hierop naar de n°D haven Glasëow> vertrokken. Ue Britse regering heeft vanavond eer een speciale vergadering aan de paKlngen gewijd. Naar verluidt hoopt u 111 n°g steeds, dat er een rege- kan. worden getroffen, zonder dat epen in de havens te werk behoeven te worden gesteld. daarentegen alle besluiten van Parijs in hun geheel zien”, zo heeft Bonds kanselier Adenauer vandaag verklaard na afloop van een vergadering van het Westduitse Kabinet. Hij voegde er aan toe, dat indien Mendès France of hij zelf niet had getekend, Saarland naar alle waarschijnlijkheid aan Frankrijk was gekomen en vroeger of later met West-Duitsland bij de Sowjet-Unie. Dr Adenauer wees er op, dat men het gevaar heeft onderschat, waarin West-Europa zich bevond tussen het mislukken van Europese Defensiege- meenschap en het sluiten van de over eenkomsten-van Parijs. „De Ver. Staten dachten er ernstig over om Europa de rug toe te keren, als er geen overeenkomst zou worden bereikt. Dit is een realiteit. Onder de ze' hoek moet men de Saarregeling be schouwen”. In een radio-toespraak noemde de Bondskanselier later de regeling een „bruikbaar compromis”, waaraan iede re Duitser zijn goedkeuring kan hech ten. Onmiddellijk na zijn terugkeer uit de V.S., Adenauer is thans op weg daarheen zal hij de Parijse over eenkomsten ter bekrachtiging voorleg gen aan het parlement. Men verwacht, dat dit omstreeks 4 November het ge val zal zijn. ’s-GRAVENHAGE, 25 Oct. De Nederlandse sigarenfabrikanten zullen binnenkort de prijzen van hun producten iets verhogen. De verhoging zal ongeveer Z'/i procent bedragen van de gemiddelde prijs. De accijnsbanderolles zijn slechts verkrijgbaar in waarden die afgerond uitgedrukt zijn in centen. Dit brengt mee, dat sommige grote sigaren 1 cent duurder zullen worden. Andere daarentegen zullen, om de gemiddelde ver hoging te drukken, in prijs gelijk blijven. Hetzelfde geldt voor de senoritas, die voor een deel een halve cent duurder zullen worden en voor een ander deel ongewijzigd in prijs zullen blijven. De duurdere sigaren zullen na 1 December aan de winkeliers worden afgeleverd. Het besluit tot prijsverhoging is ge nomen door het Verbond van Sigaren fabrikanten in Nederland en de Ne derlandse R.K. Vereniging van Siga renfabrikanten. Deze laatste organi satie heeft voor het besluit een moti vering gegeven. Zij zegt ondermeer: „De sigarenindustrie is zeer ar beidsintensief en iedere loonsverho ging geeft onmiddelijk een abnor maal zware druk op de kostprijs. Dank zij het feit, dat de omzet van sigaren de laatste tijd steeds stij gende is, kon voorkomen worden, dat met de loonronde van 1 Januari tot prijsverhoging moest worden overgegaan. Dank zij deze omzetstijging en na tuurlijk mede dank zij de destijds doorgevoerde accijnsverlaging kon NEW YORK, 25 October. India heeft vandaag „een bestand in de bewapening” voorgesteld, zolang de grote mogendheden geen over eenstemming hebben bereikt over een ontwapeningsconventie. Het hoofd van de Indische afvaardiging in de Ver. Naties, Krisjna Menon, diende daartoe een resolutie in bij de politieke commissie van de algemene vergadering der Volkerenorganisatie. De commissie was bijeengekomen om een resolutie van de Sowjet- Unie en de Westelijke mogendheden te behandelen, waarin bij de ont wapeningscommissie wordt aangedrongen op hervatting van bespreking over ontwapening. Zoals bekend liepen de besprekingen tussen de grote mogendheden om te komen tot een vorm van ontwapening en controle, enige tijd geleden vast. De onwrikbare houding van de Sow jet-Unie was er de aanleiding van. Bij de opening van de debatten in de algemene vergadering van de Ver. Naties echter, kwam de Sowjet-afge- vaardigde Wisjinsky, op deze zaak te rug en stelde hij voor de besprekingen weer op gang te brengen. Hij verklaar de daarbij, dat aan enkele bezwaren, die door de Westelijken te berde wa ren gebracht, zou worden tegemoetge komen. De Russen hebben ditmaal woord gehouden en eensgezind heeft de Sowjet-Unie samen met de Weste lijke grote drie nu een resolutie bij de assemblee aanhangig gemaakt, waarin op voortzettingen van de conferentie over ontwapening, wordt aangedron gen. PARIJS, 25 October. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn van middag te Parijs aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Zij werden be groet door vertegenwoordigers van president Coty en de Nederlandse am bassadeur. Men vertrok onmiddellijk per auto naar het jachtverblijf van de president te Rambouillet. De Prins gaat morgen jagen. Koningin en Prins reisden per Da kota en vertrokken om kwart over drie uit Soesterberg. Zij worden Donderdag in ons land terug verwacht. Kort voor het vertrek naar Frankrijk wgs afscheid genomen van het Griekse Koningspaar, dat van Zondagmiddag tot heden op paleis Soestdijk te gast is geweest. Koning Paul en Koningin Frederika maken een reis door West- Europa. Zij vertrokken per auto van Soestdijk naar Duitsland. EINDHOVEN, 25 October. Kapi tein-vlieger B. W. Schippers uit Eind hoven heeft vanmiddag een poging om de Thunderjet, waarmee hij voor een vlucht was opgestegen, een noodlan ding te laten maken, met de dood moeten bekopen. De vlieger maakte een z.g. routi- nevlucht. Toen hij bij terugkeer naar het vliegveld Eindhoven nog drie mijl van het begin van de landings baan verwijderd was, heeft hij waar schijnlijk motorstoring gekregen. Hij seinde, dat hij zou afdraaien voor het maken van een noodlanding, ten einde te voorkomen, dat de machine in de stad zou neerstorten. Dit is hem gelukt, doch heeft tevens zijn leven gekost. Het toestel had reeds zoveel hoogte verloren, dat het neerkwam. Wel slaagde de piloot er nog in een buik landing te maken op een weiland. Door de zware smak liep hij echter zulke ernstige verwondingen op, dat hij aan de gevolgen is bezweken. De 37-jarige kapitein-vlieger was af komstig uit Eindhoven en laat een vrouw en een kind achter. STRIJDIG. De Russische gedelegeerde Wisjinsky verklaarde in de politieke commissie, dat de accoorden van Parijs, die Za terdag zijn getekend, strijdig zijn met de Westerse voorstellen voor ontwape ning. Hij oefende critiek op hen, die de Sowj et-voorstellen van de vorige maand niet duidelijk vinden. Zowel de Brits-Franse, als de Sowjet-voorstellen maakten het zijns inziens duidelijk, dat de voornaamste taak is het verminde ren van de bewapening en het verbie den van atoomwapens. De Sowjet-afgevaardigde verklaarde echter ook, dat de standpunten van Rusland en de Westelijke mogendhe den over de stadia, waarin de ontwa pening zou moeten geschieden, elkaar nu dicht zijn genaderd. „In het verle den liepen de standpunten op dit punt ver uiteen”, aldus de Rus. „Dit me ningsverschil is, nu de Sowjets de sta dia, zoals voorgesteld door de Weste lijke mogendheden heeft aanvaard, af geschreven”. ’s-GRAVENHAGE, 25 October. De Westduitse regering heeft vandaag de tekst van de Zaterdag door dr Adenauer en Mendès-France getekende Saarovereenkomst gepubliceerd. Uit de publicatie blijkt, dat Frankrijk en West-Duitsland o.m. aan de lan den, die deel uit maken van de Kolen- en Staalgemeenschap, zullen aanraden het hoofdkwartier van de gemeenschap naar Saarbrücken te verplaatsen. Zoals bekend is het hoofdkwartier van de K.S.G. thans in Luxemburg ge vestigd. Uit Parijs komt het bericht, dat Mendès-France, die vijf dagen rust neemt na de inspannende conferentie in de Franse hoofdstad, van de gelegenheid gebruik maakt voorbereidingen te treffen voor het verkrijgen van socialis tische deelneming aan het coalitiekabinet. De premier zou hopen dit doel te bereiken voor hij op 23 November a.s. naar Canada en de Ver. Staten ver- trekt. Voigens Reuter zullen de socialisten ongetwijfeld de accoorden van Parijs TRIëST, 26 October. De Zuid- Slavische zóne van. Triëst is te midder nacht bij Zuid-Slavië ingelijfd. Dit ge schiedde krachtens een decreet, dat gisteren door president Tito is gete kend. De Nationale Vergadering had zich tevoren vóór de in Londen geslo ten overeenkomst inzake de verdeling van Triëst uitgesproken. De Italianen hebben enkele uren la ter zóne A, die hen is toegewezen, overgenomen van het BritsAmeri kaanse militaire bestuur. Gisteren zijn de laatste Britse en Amerikaanse troepen met schepen uit Triëst vertrokken. In dat gedeelte van de zóne A, dat met zóne B aan Zuid-Slavië is geko men, zijn 500 inwoners achter geble ven. 2746 personen zijn vertrokken naar het deel, dat aan Italië werd toe gewezen. DAT de colonne van de gisteren ernstige stagnatie afdeling Middelburg van het en toen het donker was ge- -- - - worden bleven nog vele wagens te A. J. Polder staan. Pas Donderdag of Vrijdag Donderdag een feestavond kan een andere boot, die gehouden in het „Schutters- thans in reparatie is, in de hof”, waar het Pirogo-caba- vaart worden gebracht, ret uit Goes een ontspan- ningsprogramma zal verzor- gen na een toespraak van de vereniging te Bergen - -dr J - - C. B.^ Simons en^felicitatie- jarig bestaan hoopt te "vie ren met een uitvoering van „Die Schöpfung” van Haydn. vier gascellen in het koel huis van de veiling aldaar te vullen met Golden Deli cious. Dit is ongeveer 250.000 kg. Met ingang van Donder dag kunnen de kwekers hiervoor gaan aanvoeren. DAT de heer Etses van de Bond voor Veilig Verkeer gisteravond in hotel „De Zwaan” te Kapelle in de le den van de afdeling Kapel leBiezelinge van de Bond van Plattelandsvrouwen een zeer aandachtig gehoor vond toen hij voor hen sprak over verkeersregels en verkeers ongelukken. Er werden en kele verkeersfilms vertoond en zestien nieuwe leden van de Bond voor Veilig Ver keer ingeschreven! Uitgave: ichting „Zeeuwsch Dagblad” -loofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 9009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Ned. Rode Kruis veertig jaar bestaat. Ter viering van dit jubileum wordt er Donderdag een feestavond hof”, waar het Pirogo-caba- vaart worden gebracht. boot. Sr V

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1