riel iSpcrl k Slaltliel» H I cru GAAT TERN. BOYS TWEEDE NEDERLAAG TEGEMOET? van voor Uurwerk van de Kapelse toren wordt verlicht Laatste kampioen laat nog zich wachten VOORKOMT ONGELUKKEN, SPEELT FAIR even op Kon. Mij voor tuinbouw en plantkunde te Goes Het Nederlandse boek uit België in Middelburg Bevelanders kan leiding veroveren de tweede klasse 3 in Zeeuwse korfbalcompetitie Gent ’9 kca*9 Presentiegeld raadsleden verhoogd l ^Schaken 3n Zaterdagvoetbal Autobotsing nabij Oosterland Vandaag wordt de A. Tasman bibliotheek te Arnemuiden geopend Cross L C-Cx o r x 1 Werkvergadering C.J.V.F. Programma voor volgende week Vernieuwing riolering Biezelingsestraat sluitende begroting Vcileylsal Competitie ingedeeld Tweede klasse. Derde klasse. Juniorencompetitie. Plannen werden besproken Kon. Militaire kapel gaf concert in Goes Ongerustheid onder mosselzaadvissers. j Spannende strijd in Krabbendijke V erwachtingen. Vlaamse uitgevers exposeren Drs Lockefeer: Vlaamse moderne letterkunde overtreft de Nederlandse Tweede klasse. EBB pagina 2 ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 22 October 1954 h 1 E.V.V.C. II en III, toch geval de ge- paganda,. die voor deze is Er en rikzee—V.U.K. 2de Klasse A: Vlissingen IIVlis- 1 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 2 1, 2. 2 die bleven, er JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 21 Brisbane-Surabaja. KOTA INTEN 20 Str. Messina-Genua. SIBAJAK 22 te Rotterdam verw. WATERMAN 21 te Hoek van Holland. WESTERDAM 20 te Albang. BOSCHFONTEIN 21 te Mombasa. ORANJE 20 Finisterre-Southampton. ORANJEFONTEIN 20 Aruba-Port Limon. SALLAND 20 Recife-St Vincent. GROOTE BEER 20 Belle Isle-Quebec. GOES, 21 Oct. In Restaurant „De Opril” vergaderde gisteravond de afd. Goes e.o. van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde teneinde het winterprogramma te bespreken. In zijn openingswoord heeft de voorzitter de heer C. Goudzwaard herinnerd aan de dahliatentoonstelling die medio Sep tember in de Korenbeurs is gehouden. Hoewel het bezoek niet zo geweldig was waren de financiële resultaten toch niet onbevredigend. En wat be- langrijker was: er is weer gebleken, dat velen toch nog liefde voor de plan ten koesteren. Medegedeeld werd dat de heren Ver hoeven uit Helmond en de heer Goud zwaard uit Goes candidaat zijn gesteld voor het hoofdbestuur. Donderdag a.s. vindt te Utrecht de hoofdbestuursver gadering plaats. Aan de heer J. van Harn werd thans BRUINISSE, 21 Oct. Op het punt, waar de weg komende van Oosterland uitloopt op Rijksweg no. 18 bij de Rampaertsedijk, vond giste ren een botsing plaats tussen de motorrijder J. Boot uit Burgh en een auto komende uit de richting Ooster land, bestuurd door de heer V. E. uit Amsterdam. De heer Boot liep hierbij ernstige verwondigen op aan handen en .-.^x. -x-- deze zgn. 1 hebbers is het gevaar genoeg, voor de voetbalvelden, weken Zij trachten het tekort keepers te compenseren met dat middelen, die nu juist huis niet bij dit spel-uit-ge+ opgenomen noegen horen. Destijds was te Sas van Gent een bloeiende athletiekafdeling, welke inmiddels is ingeslapen. Ook de gymnastiek lijdt momenteel aan bloedarmoede. De oud-athleet de heer T. van Roon, thans woonach tig is Sas van Gent heeft contact opgenomen met het district Zeeland van de K.N.A.U. om meer leven in de sport te gaan brengen. Als begin wordt thans met mede werking van de Schoondijkse cros ser Staf Dobbelaere een cross ge houden te Sas van Gent, welke voor ieder openstaat. Naast de K.N.A.U.- senioren en junioren kunnen de be ginnelingen hun krachten beproe ven op de diverse afstanden. Blijkt hiervoor belangstelling te bestaan dan zullen ook andere sportgebeur tenissen worden gehouden. Op een verzoek van de Chr. Kleu- terschoolvereniging te Kapelle óm ge bruik te mogen maken van de oude tuinbouwsshool werd gunstig beslist. Er zijn thans 83 leerlingen op deze school,, terwijl er 25 op de wachtlijst ARNEMUIDEN, 22 Oct. In de rampda gen vari Februari 1953 werd de gemeente Arnemuiden geadopteerd door de Abel Tasmanvereniging uit Tasmanië (Austra lië). Toen deze adoptie eind 1953 stop ge zet werd ten behoeve van een andere ge meente op Zuid-Beveland, werd door de heer Rhee, directeur van de Midden- standsbank te Amsterdam, die voor de Abel Tasmanvereniging als vertegen woordiger optreedt, de toezegging gedaan dat deze actie voor Arnemuiden zou slui ten met een gift die ten goede moest ko men aan de jeugd, in de vorm van een jeugd-bibliotheek. Door de toenmalige burgemeester de heer Van den Bos werd deze toezegging in dank aangenomen. En kele heren uit een voorlopig gevormd be stuur kwamen op de gedachte hieraan een landelijke actie te verbinden voor in zameling van boeken. Dit had tot ge volg dat ongeveer 13Ü0 boeken in keurige staat uit verschillende delen van Neder land werden ontvangen. Deze boeken zijn thans geselecteerd en zullen vandaag voor de eerste maal ter lezing worden uitgeleend. Van de heer Rhee, is inmiddels een be drag van f 750.ontvangen voor aan koop van nieuwe jeugdboeken. Deze zijn, intussen besteld ën zullen deze winter nog worden opgenomen in een catalogus en voor lezing in circulatie gebracht wor den. Daarnaast zal nog een bedrag be schikbaar worden gesteld voor aankoop van nieuwe boeken voor volwassenen. De bibliotheek die de naam draagt van „Abel Tasman Bibliotheek” is gevestigd in de kleuterschool. Het ligt in de bedoe ling van het bestuur om elke Vrijdag avond van 7—8.30 uur n.m. de bibliotheek voor ’t publiek open te stellen. De biblio theek is zo samen gesteld dat ieder zijn keuze wel zal kunnen bepalen. UITVOERING. De jaarlijkse uit voeringen van de Vlissingse Turn vereniging is vastgesteld op Zater dag 27 November a.s. Ook nu zijn er weer drie avonden nodig, want op Donderdag 25 en Vrijdag 26 No vember komen de adspiranten en junioren voor het voetlicht. De uit voeringen worden gehouden in het Concertgebouw. SMERDIEK, de voetbalvereniging uit Scherpenisse, gaat morgen op bezoek bij „Vrederust”, dat vorige week W.H.S. uit St. Annaland een nederlaag bezorgde. Het tweede elftal van Smerdiek speelt een thuiswedstrijd tegen Chrislandia II. MOTORSPORT. Voor de jaarlijk se kampioensrit van de K.N.M.V., die vandaag en morgen wordt ver reden bestaat grote belangstelling: ruim 120 deelnemers hebben zich voor deze wedstrijd aangemeld en onder hen zijn alle Nederlandse cracks. De afstand welke afgelegd moet worden is ruim 700 km. lang en verdeeld in drie trajecten: Arn hemValkenburg (200 km.) is het eerste traject; het tweede en derde traject is uitgezet in Zuid-Limburg met Valkenburg als finish. Uiter aard zullen deze laatste twee tra jecten de meeste zorgen baren, gesloten dan kan deze dus de leiding overnemen van Oostkapelle, dat het tegen Veere niet zal kunnen bolwerken. R.C.S. heeft aan Nieuw- land geen gemakkelijke tegenstan der. nen van Scampolo III en dat ligt nu niet direct voor de hand. Luctor II (3D) krijgt W.K.V. op bezoek en we geloven, dat de reis van de Wemeldingenaars niet te vergeefs zal zijn. Vios II zal korte metten maken met Blauw Wit II en Togo III gaat tegen Vopo II zijn achtste nederlaag tegemoet. Bij de adspiranten A zal De Poel weinig moeite hebben met Vopo. Vios en Elto zijn niet opgewassen tegen Scampolo en Tjoba. Zuidwesters A (adsp. B) kan winnen van Swift Kwiek, evenals Animo, dat het zwakke Madjoe als tegenstander krijgt. In de adspiranten-afd. C tenslotte zal Swift Vlug het wel rooien tegen K.V.L. GOES, 21 Oct. Zaterdag 30 October a.s. om half elf zal in „De Prins van Oranje” te Goes een werkvergadering worden ge houden van de Prov. Comm, van het C.J.V.F. meisjesverbond. Op deze ver gadering zal speciaal de Kerstfeestviering worden behandeld. O.m. zal gesproken worden over een kerstspel. Volgende week wordt een aan vang gemaakt met de Zeeuwse schaakcompetitie. Het programma Voor de week van 25 tot en met 30 October luidt als volgt: 1ste klasse: Middelburg IMid delburg II; GoesVlissingen; Zie- balsport eer hart toedragen verder v.’illzz. Het grootste KAPELLE, 21 October. De wijzerplaten van de toren in Kapelle worden verlicht en de presentiegelden van de raadsleden worden verhoogd. Dit waren twee besluiten van de vanavond gehouden raadsvergadering. En bij beide voorstellen vonden B. en W. dezelfde raadsleden tegenover zich, name lijk L. van Wel (C.H.), L. de Koeijer (C.H.), F. van Hoorn (V.V.D.) en A. de Waard (S.G.P.). Voor dag- en avondvergaderingen zullen de raadsleden voor taan 8,ontvangen. Tot dusver ontvingen zij 4,De tegenstemmers vonden een bedrag van 8,voor avond- en dagvergaderingen te hoog. De verlichting van de toren te Kapelle zal 1300,kosten. De heer de Waard vond het piet verantwoord en wees er verder op dat er 3 torens in Kapelle zijn. Dit werd door de heer van Hoorn onderstreept, terwijl de heel de Koeijer het een modegril noemde, De heer van Wel zag liever een goede straatverlichting. Als éérste onderdeel van het nieu we 'rioleringsplan zal de riolering in de Biezelingsestraat worden ver nieuwd. Hiervoor zal in het Vroon land een nieuwe pompinstallatie ko men. Voor de afwatering van 'dit ge bied zal dit een grote verbetering zijn. Dit plan werd uitvoerig toegelicht door de gemeentè-opzichter, de heer M. C. Duijnhouwer. ïngekomen was een verzoek van de voetbalvereniging „Kapelle” om het sportterrein in eigen beheer te mogen krijgen tegen een, vermindering van de huurprijs met 100,Dit werd toegestaan. BEGROTING SLUITEND Bij de aanbieding van de begroting 1955 sprak de voorzitter er zijn vreug de over uit dat ueze sluitend is en een gunstig beeid vertoond. Ook de begro ting van het B.A. vertoont een gunstig beeia. Bij de delegatie aan B. en W. tot ver koop van Bouwgrond werd opnieuw gesproken over ae woningbouw. Voor ae te bouwen 20 nieuwe woningen zijn reeds'? serieuze gegadigden. De cantine m het verenigingsgebouw te behore werd verpacht aan ae heer A. de Pree aldaar. Verder zal het meu bilair van de o.l. school te Kapelle (aorp) worden vernieuwd, waarvoor üe raad 1 6000,beschikbaar stélde. Bij dit punt deelde de voorzitter op ’n vraag van de heer van Hoorn mede, dat men hoopt dat na de komende Kerstvacantie ae verbouwde school in gebruik te kunnen nemen. Door ge- orek aan- arbeidskrachten wordt het zo laat. Voor de Oude Bosstraat en de Waar- De indeling van de Zeeuwse vol- leybalcompetitie is thans gereed en luidt als volgt: 1ste klasse heren: M.T.S., E.V.V. C., Michiel de Ruyter, M.V.C., M.T. S., Zuidwesters, M.T.S. II, Hoa Moa en U.O.C. 2de klasse: E.V.V.C. II en III, Hoa Moa II, Marathon, M.V.C. II en III, Michiel de Ruyter II, U.O.C. II en V.C.U. Alle wedstrijden worden weer gespeeld op Zaterdagmiddag in de gymnastiekzaal aan de Grote Markt te Vlissingen. Zaterdagmiddag wordt begonnen met de tweede klassers. Het programma luidt als volgt: E.V.V.C. Ill—Hoa Moa II; Marathon—M.V.C. II; Hoa Moa II— Michiel de Ruyter II; M.V.C. II—E. V.V.C. Ill; Hoa Moa II—Marathon; Michiel de Ruyter II—M.V.C. II. singen III; Souburg-Middelburg III. 2de klasse B: V.U.K. II—’s-Gra- venpolder SealtoDe Pion. In Zeeuwsch-Vlaanderen zal iets later met dé competitie wórden be gonnen. Het programma is nog niet gereed. n de Zeeuwse korfbalcompetitie moet nog een kampioen bekend worden. Deze zal ongetwijfeld nog enige tijd op zich laten wach ten, want het ziet er niét naar uit, dat Scampolo II in de derde klasse C zich morgen door Volharding II zal laten kloppen. In ieder geval zullen de Zaamslagenaars in Yersè- ke alles in het werk stellen om deze wedstrijd te winnen om het zodoen de tot een beslissingswedstrijd te brengen tegen Luctor, de club, die Scampolo II vorige week de eerste nederlaag bezorgde. In de eerste klasse spelen Olym pia en Zeelandia hun laatste wed strijd, een wedstrijd die niet veel meer te betekenen heeft, aangezien de onderste plaats niet meer in ge vaar is. Ook Vopo en Swift II sluiten vandaag de competitie af. Er kon voor Vopo wel eens winst zitten in deze ontmoeting. Togo II, dat Vios ontvangt, zal niet veel in te brengen hebben. De Krabbendijkenaars heb ben bij deze wedstrijd zeer zeker nog belang, aangezien zij bij een overwinning beslag kunnen leggen op de tweede plaats. Een belangrijke wedstrijd wordt morgen gespeeld in de derde klasse A. Hier gaan Animo II en Swift VI uitmaken, wie „rode-lantaarn-dra- ger” gaat worden. Voor Animo lig gen de papieren iets beter dan voor de Middelburgers. Zuidwesters II, dat gastheer is van Stormvogels, zal het onderspit jnoeten delven. In de derde klasse C heeft Zee- landia morgen de kans om uit de gevaarlijke zóne weg te komen, maar dan moet dit twaalftal win- heid, het op een duel 'aten aankomen en dan de tegenstander op for se wijze van repliek dienen. Hoe dikwijls komt dit niet voor zijn nieteen waar ver- ten aan aan het feit, dat sommige deren en hebben spelers het beeld van voorkomen. Maar om hun Nederlandse collega’s iets te leren, exposeren de Vlaamse uitgevers niet in Zeeland. Het is hen veel meer begonnen om de culturele banden, die tussen Nederland en Vlaanderen bestaan te versterken. En hoe kan dat beter dan door mid del van het boek. Ook ligt het natuurlijk in de bedoe ling om meer belangstelling in Neder land pp te wekken voor de uitgaven in Vlaanderen. Dat is zeker de moeite waard. „Wij willen U iets tonen”, zo zei de heer de Bock (Uitgeverij de Sikkel), „wat U niet wist, dat bestond, nl. het Nederlandse boek in België”. Het boek in België is geen buitenlands boek. Daarom is het zo belangrijk dat dit boek ingang vindt in Nederland. Ik hoop, dat Middelburg een doorgangs- haven van dit boek zal zijn”, aldus de heer de Bock, „zoals Zeeland in het verleden ook een culturele schakel is geweest tussen Vlaanderen en België”. De heer de Bock vroeg tenslotte be grip voor de strijd die in Vlaande ren wordt gevoerd tegen een we reldtaal met een machtige prestige, een prestige, die hij overigens er kende. De heer H. Pieters, die uit de Pro- gezicht; de auto werd beschadigd, vinciale Bibliotheek bij deze expositie alles overdenkend we toch tot de komen, dat van be- de scheidsrechter geen taak is zijn toebedeeld. In het bij- niet voor die In de laatste scheidsrechters, die hun twee vrije tijd geven om Za- op een dus- terdagmiddagvoetbal- aan techniek en tactiek danige wijze verwond, wedstrijden te fluiten. ‘.2 compenseren Wolf aartsdijkNieuwdorp Kapelle—V.C.K Tweede klasse A: Colpl. Boys II—Mevo II Nieuwdorp IIWolf aartsdijk II. V.C.K. II—Kapelle II Tweede klasse B: BevelandersMeeuwen R. C.S. IV—Nieuwland VeereOostkapelle Tweede klasse C: KatsCortgene ’s-H. H.Kinderen—Goes IV WissekerkeS.V.D Tweede klasse D: Arnemuiden IIIKruiningen III Nieuwland IIYerseke III S. V.D. IISerooskerke II Tweede klasse E: ZaamslagHoek Tweede klasse F: Hoek II—A.Z.V.V. II Spui IIBeren I Tern. Boys IIDriewegen II Groep A I: R.C.S. AIArnemui den AI; Zeeuwen AIVlissingen AI; Zeelandia AIVlissingen AH. Groep All: Kapelle AIGoes All; Patrijzen AIGoes AI. Groep BI: Breskens BIOostburg BI; Middelburg BI—R.C.S. BI; Vlis singen BIZeelandia BI. Groep Bil: R.C.S. Bil—E.M.M. BI; Middelburg BUIMiddelburg Bil; Serooskerke BIZeelandia Bil; Zeeuwen BHVlissingen BUI; Nieuwland BI—Vlissingen BIL Groep BUI: Goes BILew. Boys BI; Goes BilPatrijzen BI. staan. Verder zijn er plannen om ook in Kapelle een nieuwe kleuterschool te bouwen, wat door vele raadsleden toe gejuicht werd. De vergoeding voor' het gebruik van de tuinbouwschool Werd vastgesteld op 4,per week. Voorts ging de raad accoord met ’n voorstel inzake onderhoud woningwet woningen. Het in goede staat brengen van de 74 woningen zal 36.000,— kosten. Tot leden van de adviescommissie woonruimtewet 1947 werden benoemd de heren A. J. van Liere, J. de Jager, A. de Neef, A. de Waard en C. Goud. Tot plv. leden benoemde de raad de heren F. van Hoorn, O. Eversdijk, D. Sandee, L. de Koeijer en I. J. Drever. Op een vraag vaii de heer de Koeij er deelde de voorzitter mede, dat er in Kapelle nog 15-20 inwoningen zijn en dat er nog 100 personen op de lijst van woningzoekenden staan. Door de voorzitter werd nog mede gedeeld dat de bestrating van de Haai meet te Schore nog steeds niet kan doorgaan omdat, er geen stenen zijn. Verder werd door de heer A. de Neef gevraagd naar de ambtswoning voor de burgemeester. Voor de bespre king hiervan ging de raad óver ‘in ge heime zitting. dekensstraat werd het exploitatiesche- K X eer dan ooit 1^/1 streeft men er in de Zaterdag- 'middagvoetbalcompe- titie naar om het spel peil te verbeteren. De resultaten achtergebleven. Het is bepaalde resultaten, die hoekje ligt/ maar min- telkenmale weer te nemen, dat scheidene spelers speltechniek en behendigheid gewonnen. Helaas blijkt ’n wedstrijd „verknoei- blijft er op een derge- dit toch maar telkens en” door ruw en hard lijke manier weinig het geval te zijn bij spel. Hoe het in ieder meer over van de pro- die spelers, die de voet- geval ook zij, de ge- paganda,. die voor deze warm volgen zijn niet uitge- sport wordt gemaakt, en die bleven. Elke Zaterdag Dit e”— -J-~’J willen komen, is er weer een aan- zullen gedeelte tal spelers, dat de dupe conclusie somt nog steeds onge- geworden traind het veld op. En doelde elementen in de gemakkelijke juist het merendeel van voetbalsport. voetballief- sprekende voorbeelden zonder de wisselbeker overhandigd die hij heeft gewonnen met de Dahliawed- strijd. Naast deze beker hebben de le den medailles en geldprijzen gewonnen die ook deze avond werden uitgereikt. Het winterprogramma is zeker inte ressant. Naast cursussen in tuinarchi- tectonisch tekenen en snoeien zal een lezing gehouden worden met kleuren plaatjes over het Zeeuwse landschap. De jaarvergadering zal in December - gehouden worden. De heer J. Everse zal samen met de heer Bruel en Mej. de Groot een cursus geven in het bin den van bloemen en bloemenschikken. Men overweegt voorts met verschei dene vrouwenverenigingen contact te zoeken teneinde deze in cursusverband eveneens de kunst van bloemenschik ken te leren. Nadat men ingezonden plan tenmate riaal had besproken werd na een korte rondvraag deze bijeenkomst gesloten GOES, 21 Oct. Ter gelegenheid van ’t in Hotel „De Korenbeurs” ge houden diner als waardig sluitstuk van de ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft de Kon. Militaire Kapel o.l.v. Kapitein R. van Yperen vanavond om zeven uur op de Grote Markt een concert gegeven. Het was een verrassing voor de hon derden leden van dit congres toen zij in Goes aangekomen met een extra trein en in bussen stadwaarts gebracht daar voor het prachtig verlichte stad huis deze militaire kapel in gala-uni form aantroffen. Na het concert dat uiteraard ook talloze inwoners van 1 Goes aantrok maakte de kapel een mars door de stad. Via de Lange Kerk straat en Lange Vorststraat marcheer de het corps naar het ziekenhuis aan de Oostwal waar eveneens een kort concert werd gegeven. Via de kade, de Wijngaardstraat en de St Adriaanstraat marcheerden zij toen naar het kerk plein vanwaar zij weer vertrokken. De gehele avond baadden de Grote Kerk en het stadhuis in het licht van de schijnwerpers. Waar zijn - - .X—i even zwaar aan toe. Een van dezê sport lieden loopt zelfs dé kans dat hij een oog moet verliezen. En nu in weten we wel, dat een wedstrijd? Naast ongelukje ih een klein ma van het bouwterrein vastgesteld. De grond zal hier 4,50 en per vierkante meter kosten. Ten behoeve van de bouw van een nieuwe kleuterschool te Biezelinge werd 1050 m grond in- erfpacht uitge geven voor een bedrag van 5775, tegen een jaarlijkse canon van 175,-. Zeer binnenkort zal een aanvang wor den gemaakt met de bouw van de nieuwe kleuterschool. Hierbij kwam ook de vergadergelegenheid te Bieze- iinge ter sprake nu het lokaal „Alge meen Belang” is verkócht. Er is ech ter vergadërgélegenheid ih de Herv. school en in de consistorie der Ned. Herv. kerk. BRUINISSE, 21 Oct. De berich ten als zou op het Groninger Wad geen of althans weinig mosselzaad aanwezig zijn, hebben de nodige onge rustheid teweeg gebracht onder die Zeeuwse vissers, die zich thans toe leggen op de mosselzaadvisserij. Ge noemde berichten zijn volkomen in strijd met de mededelingen, die var officiële zijde aan het begin van het seizoen werden gedaan. In ieder ge val is Weer eens gebleken van hoe veel belang het is, dat ook op de Zeeuwse mosselpercelen mosselen ter consumptie aanwezig zijn en blijven. van Meeuwen en dat is niet uit-. In de tweede klasse C wordt mor gen de Noord-Bevelandse derby Kats Cortgene gespeeld. Kats kan deze wedstrijd winnen, maar zal er in ieder geval rekening mee moe ten houden, dat Kortgehe ‘meer mans is dan in de vorige competi-. tie. ’s-H. Hendrikskinderen zal een zware kluif aan Goes hebben, even als S.V.D., dat naar Wissekerke moet. Yerseke III (2D) zal gemakkelijk zijn punten voorsprong kunnen ver groten,' maar ook Arnemuiden III heeft een minder zware tegenstan der, zodat er in de stand geen wij ziging zal komen. Voor Zaamslag I (2E) zit er winst in de wedstrijd tegen Hoek. Hoek II en Spui (2F) kunnen winnen, terwijl we Tern. Boys weinig kans geven tegen Driewegen II. Eerste klasse: KrabbendijkeTern. Boys MevoColpl. Boys 'AI... MIDDELBURG, 21 October De bekendste Vlaamse uitgevers exposeren op het ogenblik in de tentoonstellingsruimte van boekhandel Van Benthem en Jutting te Middelburg. De expositie, die vanmiddag bij monde van de bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek, de heer H. Pieters, is geopend, omvat een uitgebreide, maar ook een geselec teerde collectie van Nederlandse boeken, die in Vlaanderen zijn ver schenen, Het opvallende van deze verzameling is wel, dat deze uit gaven van eigenlijke buitenlandse uitgevers zo Nederlands aandoet, zo voor onze begrippen onopvallend is. Of het moet zijn, dat deze Ne derlandse uitgaven van Belgische uitgevers zo uitstekend, smaakvol en daardoor ook kostbaar verzorgd zijn, het zij dat het een boek betreft over de koeltechniek of over de Vlaamse primitieven. Maar hiermee is nog niets gezegd ten nadele van de Nederlandse uitgevers, al kan men in aesthetisch opzicht nog wel iets leren. een keurcollectie van Vlaamse uitga ven inrichtte, sprak zijn vreugde er over uit, dat .Middelburg zulk .een schone collectie van Nederlandse boe ken uit Vlaanderen mag herbergen. Hij noemde de Vlaamse uitgevers de voortzetters van een grote traditie. Het zijn immers de Vlaamse drukkers geweest die in het verleden zo een be langrijke plaats hebben ingenomen. In het Noorden ziet men alles wat uit het Zuiden komt wel eens ais een vrucht van vreugde en jolijt. Maar dit is zeer eenzijdig. Deze expositie bewijst weer hoe serieus men te werk gaat. Het js verwaandheid van het Noor den om op het Zuiden neer te zien. Er is een tijd geweest dat men gro te belangstelling had voor de Vlaam se letteren, omdat de taal zo „an ders” was. De heer Pieters conclu deerde tot slot, dat Nederland en Vlaanderen in cultureel opzicht wer kelijk naar elkaar toe groeien. Drs LOCKEFEER In de avonduren heelt drs Locke feer uit Hulst, nadat tijdens een intiem diner weer vele wederzijdse contacten waren aangeknoopt tussen de Neder landse en Belgische boekenvrienden, een lezing gehouden over „De ontwik keling van de Vlaamse roman”. Aan de hand van de letterkundige historie en voorbeelden uit de romankunst toonde drs Lockefeer aan, dat de Vlaamse letterkunde domineert boven de Nederlandse letterkunde. werden op een dus- terdagmiddagvoetbal- z:-J ze in het zieken- Laten we dus als faire moesten worden sportlieden deze men- beide sen een warm hart toe- Ruw- doelverdedigers zjjn er dragen. et belangrijkste teffen in de eerste klasse van de Za- terdagmiddagvoetbalcom- petitie vindt morgen plaats in Krabbendijke, waar Tern. Boys alles op alles zal zetten om de leiding te heroveren. Of de Boys daarin zullen slagen valt te be twijfelen, hoewel Krabbendijke het voorlopig zonder keeper Allewijn zal moeten doen en dat betekent ongetwijfeld een ver zwakking van de achterhoede. Moeten de Terneuzenaars de punten in Krabbendijke laten, dan ziet het er voor hun niet zo best uit, want hét is zo goed als zeker, dat Colpl. Boys in Zierik- zee tegen Mevo gaat winnen, waardoor de Noord-Bevelanders beslag kunnen leggen op de tweede plaats. De overige wedstrijden zullen niet veel moeilijkheden opleveren. Nieuwdorp is in staat om Wol- faartsdijk op eigen veld te kloppen en Kapelle kan beslag leggen op de overwinning tegen V.C.K. In de tweede klasse A verwach ten we winst voor de thuisclubs. In de tweede klasse B kan de lei ding Ook al overgaan in andere handen. Wint Bevelanders namelijk men dus geboekt heeft der onverantwoordelijk aanzien van het spelen zou toch zeer spelpeil, krijgen we dus zeker het spel bevor- het feit, dat sommige deren en ongelukken Bovendien

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2