Qv&nöAaqJ Italië W.-Duitsland geregeld Toelating en van Ned. Werk Verbond Leden van van Zeeland gevers kwamen naar ind behoud van Iedereen wenst boven alles de vrede Minister Mansholt zal Holland Marsh bezoeken L Stedwte tev wuM Verdere diplomatieke successen in Parijs op Hoofdkwartier in Londen; Controle-orgaan in Parijs Voor de boomplantactie Schouwen-Duiveland werd f 2>00(k- geofferd Westen gebruikt indien nodig atoomwapens Middelburg, diner in Goes Jaarvergadering Boodschap voor mr Nobelprijs voor kinderartsen uit de V-S* Voor vluchtelingen hulp: 357*000 gulden e7 Burgemeester Bolkestein Industrie vindt in Zeeland goede basis Kerkeraadsleden uit het Koninklijk medeleven met de slachtoffers ambt ontzet Van Kleffens voor de V,N.~dag 7 in j PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Nu en dan regen I Nederlandse emigranten zijn alles kwijt PARIJS, 21 October. De afgevaardigden van de Westelijke mogendheden zijn het van daag eens geworden over het hoe en wat van de nieuwe West-Europese Unie, welke Unie in plaats is gekomen van de Europese Defensie Gemeenschap, Belangrijk vooral was, dat alge" hele overeenstemming werd bereikt over de herbewapening van een onafhankelijk West- Duitsland en Italië tot de Westelijke verdedigingsorganisaties. In enkele regels melden wij nog ■Bi EH «3 ns DBS ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2918 WESTEUROPESE UNIE KOMT ER ZEKER van te 1 DAT morgen te Arnemui- Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT DE BILT, 21 Oct. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Ma tige, tijdelijk krachtige wind in hoofd zaak tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. met een I vragen wij de aandacht in het bijzonder voor de Nederlandse werkgevers die hun jaarlijkse vergadering dit keer in Middel burg hebben gehouden. Er zijn gisteren belangrijke redevoerin gen gehouden, waarvan we de verslagen publiceren op pagina 3. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord gewezen tegen de hoofduit voerder J. d. V. uit Made, van de Tegen hem had ze verteld, dat zij zich niet erg in orde voelde. Het familielid vroeg daarom een dokter om haar even te onderzoeken. Toen de arts gistermorgen op be zoek kwam was alles nog gesloten. Hij waarschuwde daarom het betreffende fa milielid, die tezamen met de politie een onderzoek instel de en tot bovengenoemde droevige ontdekking kwam. DAT men gisteren te Ber gen op Zoom een tragische ontdekking heeft gedaan. In een woning in de Wasse- naarstraat vond men name lijk een 71 jarige weduwe dood in de keuken. De avond daarvoor was een fa milielid op bezoek geweest. Met de moderne landbouw- machines en auto’s is het ’n vertegenwoordiger In opdracht van de Suez-kanaal maatschappij werd door L. Smit te Rotter dam een zeesleepboot gebouwd voor dienst op het Suezkanaal. De sleepboot, die tot de sterkste van de wereld wordt gerekend heeft een vermogen van 4500 pk en een snelheid van 15 knopen. De lengte is 46 meter en het schip heeft een waterverplaatsing van 1230 ton. De sleepboot, die „Edgar Bonnet” heet, is genoemd naar een directeur van de Suez-kanaal Mij, verbin minister van Buitenlandse Zaken Mo- lotof zes October te Berlijn heeft ge daan met betrekking tot de oplossing van het Duitse vraagstuk. De leidende kringen in het Westen, wier aandacht te zeer in beslag is ge nomen door de herbewapening van West-Duitsland door middel van de overeenkomsten van Londen, doen als of zij deze voorstellen niet hebben ver nomen, aldus de commentator. 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft vandaag op zijn postrekening 5100 bijdragen ontvangen tot een totaal 33.000. In het geheel is tot en vandaag binnengekomen bedrag van 357.000. Dit zijn in hoofdzaak stor tingen van particulieren en kleine bedrijven. In de meeste grote bedrijven moet de uur- loonactie nog beginnen of is zij juist deze week aan de gang. Het comité verwacht dan ook, dat pas de volgende week een stroom van grote bijdragen zal beginnen vloeien. senstraat 9 te Den Haag is bereid daarvoor bemiddeling te verlenen. Dit bureau is echter van mening, dat een brief, direct gericht aan dé betrokken familieleden of vrienden, in vele gevallen het snelst resultaat zal hebben. N.B. Bouw Mij „Midden Ne derland” te Haarlem. Twee weken geleden was tegen V. ter zake van het overtreden van de arbeidswet bij de bouwwerkzaamheden aan de kazerne te Ossendrecht 67 x 150 geëist. Bij ver stek werd verdachte veroor deeld tot dit bedrag subs. 67 x 4 dagen. van de goede ontvangst en Het was ir M. H. Damme Sr., pre- sident-commissaris van Werkspoor N.V. te Hilversum, een oud-Zeeuw, die de gedachte opperde een inzame ling te houden voor de boomplant- actie op Schouwen-Duiveland. Deze gedachte vond zoveel weerklank, dat elf Zeeuwse schonen o.w. een kleindochtertje van ir Damme in ’n minimum van tijd ruim 2000, ophaalden. Aan het eind van de middag had de voorzitter van het Verbond, de heer J. Twijnstra tijdens de ontvangst ten stadhuize een cheque van honderd gulden aangeboden aan de wrn. commissaris der Koningin de heer C. Hamelink. Voordat de vergadering in de con cert- en gehoorzaal begon, bood het dagelijks bestuur de pers een lunch aan in hotel „De Burg”. Van hieruit heeft voorzitter Twijnstra zich in een radiopraatje tot het Nederlandse volk gewend. Het voornaamste punt van discussie was uiteraard de controle op de wederzijdse bewapening, een kwestie waarover nog al verschil van mening bestond tussen Frankrijk en Duitsland. Ook dit probleem wist men op te lossen. Een stelsel van controle wordt in het leven geroepen van de nieuwe Westeuropese Unie, die Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux zal omvatten. Tenslotte zijn ook de beperkingen van Duitslands recht om met Rusland over de hereniging te onderhan delen nader omschreven. De vrede kan slechts bevestigd worden door veel goede wil en herstel van onrecht. Moge In dit tiende jaar, waarin het handvest van kracht is, de doelstelling van regeringen en burgers dezelfde zijn: het hoog houden van de beginselen der Verenigde Naties.” ’s-GRAVENHAGE, 21 October. Mr E. N. van Kleffens, de Neder landse voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, heeft ter gelegenheid van de dag der Verenigde Naties, 24 October, de volgende boodschap uitgegeven: „Op deze negende verjaardag van de Verenigde Naties is het passend en noodzakelijk, dat wij onze belofte hernieuwen, de beginselen en doeleinden van het handvest hoog te houden. Al is er enige vooruitgang, er bestaan nog gevaarlijke spanningen op politiek gebied. Op economisch terrein is er nog steeds een groot ver schil tussen de hoog ontwikkelde en de onderontwikkelde gebieden. De mensheid blijft de hoop koesteren, dat een rechtvaardige toepassing van het handvest op beide gebieden een grote verbetering te weeg zal brengen. Wat iedereen boven alles wenst, is het behoud van de vrede. Het recht daarop kan niet worden ontkend immers. De vervulling van die wens behoort tot de mogelijkheden. De burgers willen hem vervuld zien en aan hen is onder de mensen het laatste woord. De organisatie van de Verenigde Naties is slechts een werktuig. Goede of minder goede resultaten zijn te verwachten, naarmate de regeringen haar gebruiken of misbruiken. Iedere regering vertegenwoordigt de burgers van haar land. Daarom draagt iedere man en iedere vrouw verantwoordelijkheid voor het succes óf het falen van de Verenigde Naties. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel- redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT Dinsdag a.s. Schouwburg te Middelburg een V.P.R.O.-avond zal wor den gehouden, waaraan me dewerken Vere Bondam, In dra Kamadjojo en Wolfgang Wijdeveld. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT de oudste leerlingen van de Chr. school te Kapel- le wel erg hun best hebben gedaan bij de verkoop van Kinderpostzegels en kaar ten. Zij verkochten voor niet minder dan 506, STOCKHOLM, 21 October. De No belprijs van dit jaar is aan drie Ameri kaanse specialisten op het gebied der kinderverlamming gezamenlijk toege kend, zo wordt te Stockholm meege deeld. Het zjjn de artsen J. F. Enders, Th. Weller en F. Robbins, verbonden aan een kinderziekenhuis te Boston. De artsen hebben de prijs gekregen voor hun ontdekking, dat het virus van kinderverlamming kan groeien in cul turen van verschillende weefsels. DAT drie personeelsleden van de P.Z.E.M. gisteren hun zilveren jubileum heb ben gevierd. Het waren de heren M. v. d. Busse, klerk le klas te Middelburg, F. J. Haartsen, districtsmonteur le klasse te IJzendijke en M. Boone, meter-opnemer- incasseerder te Vlissingen. Alle drie de jubilarissen mochten veel gelukwensen benevens de gebruikelijke enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. den een demonstratie wordt gegeven met de nieuwe brandspuit. Deze nieuwe auto betekent een grote aan winst voor de gemeente. een uiteenzetting gaf van Zeelands economische structuur en de heer Twijnstra dankte voor de ontvangst. Voor het stadhuis zorgde de Kon. Harmonie „Ons Genoegen” uit Vlis singen o.l.v. de heer P. de Rooy voor een muzikale omlijsting. NAAR GOES Met een extra trein ging het gezel schap vervolgens naar Goes, waar de grote verrassing van de dag kwam in de vorm van een taptoe door de in ga la-uniform gestoken Koninklijke Mili taire Kapel onder leiding van de kapi tein Rocus van Yperen, die op de in de vloedlicht badende Markt voor het stadhuis onder grote belangstelling der Goese bevolking speelde. Ook de Grote Kerk was luisterrijk verlicht. Op voorstel van de tafelpresident de heer J. W. Hupkes, die voorzitter was van het Zeeuwse organisatiecomité, werd een telegram aan Koningin Ju liana verzonden alsmede een aan de president-directeur van de Ned. Spoor wegen de heer Den Hollander voor het beschikbaar stellen van de extra trein, Verschillende sprekers hebben hief nog het woord gevoerd. Een 60-taJ leerlingen van de hotelvakschool té Maastricht zorgde deze avond op keu rige wijze voor de bediening van de vele gasten. Vrijdag maken de deelnemers di verse excursies. Er gaan groepen naaf de „Schelde” te Vlissingen, naar de VI- trite Fabriek te Middelburg, naar de industrieën in de Kanaalzone in Oost Zeeuwsch Vlaanderen en naar Schou wen Duiveland. (Zie voor de redevoeringen pagina 3), MIDDELBURG, 21 October Meer dan 400 leden van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers waren vandaag naar Zeeland geko men voor hun jaarvergadering. Een speciale trein bracht hen naar de Zeeuwse contreien, de autobusmaatschappijen verzorgden het interne vervoer. Werd des middags in Middelburg vergaderd, voor het leden diner was des avond hotel „De Korenbeurs" in Goes uitgekozen. En aan dit voortreffelijk verzorgde diner is in vele toonaarden de lof van Zee land en van de goede ontvangst en organisatie bezongen. Burgemeester mr dr N. Bolkestein zei in een tafelspeech o.m. dat z.i. in Zeeland de aandacht te veel op de landbouw is gericht en dat de excen trische ligging van onze provincie voor industrievestiging meer van psycholo gische aard is. Hij laakte de voor Zeeland nadelige bouwpolitiek en verklaarde, dat thans geen onderwerp meer in de belang stelling staat dan het Deltaplan. Zee land, dat ook na de uitvoering daar van zijn eigen karakter goeddeels zal behouden, moet echter af van de een zijdige structuur en in dit verband merkte hij op, dat de industrie met vreugde zal worden ontvangen en er in vele opzichten een goede basis zal vinden. Na de vergadering werden de gas ten door het Provinciaal en het Ge meentebestuur in de Burgerzaal ont vangen, waarbjj de heer Hamelink Andere belangrijke punten, die deze conferentie opleverde, waren: 1. Het hoofdkwartier van de Westeuropese Unie wordt in Londen gevestigd. 2. Het orgaan van toezicht op de bewapening zal in Parijs zetelen. De opgestelde protocollen, die Za terdag getekend zullen worden, ma ken een eind aan het recht van de Geallieerden om het bestuur van Duitsland over te nemen als in dit land de democratie wordt bedreigd. Daarentegen wordt het recht behou den om troepen in Duitsland te lege ren en blijven de Geallieerden ver antwoordelijk voor West Berlijn en de onderhandelingen met Rusland over de hereniging van geheel Duits land. De situatie is thans zo, dat de be reikte overeenkomsten door de na tionale Volksvertegenwoordigingen moeten worden goedgekeurd. Deze ratificatie van de Parlementen zal wel geen moeilijkheden opleveren. De enige onzekere factor is nog steeds de Franse Nationale Vergadering, vooral nu nog steeds niet de defini tieve oplossing van het Saarprobleem een feit is. Ook morgen wordt weer een be langrijke bijeenkomst in Parijs gehou den. De NAVO-Raad zal nl. vergaderen om de toelating van Duitsland te rege len. Adenauer zal de vergadering eerst als waarnemer bijwonen. Als deze ver gadering beëindigd is, zullen de 15 NAVO-landen Duitsland is dan het 15e lid onmiddellijk in een speciale vergadering bijeenkomen, waarbij Adenauer zijn plaats aan de conferen- tietafel zal innemen. COMMENTAAR VAN MOSKOU Een commentator van radio-Moskou heeft de Westelijke mogendheden er vandaag van beschuldigd niet te heb ben geantwoord op de voorstellen, die DAT te Noordgouwe po gingen in het werk gesteld schap worden om een nieuw kerk koor op te richten. Het be staande kerkkoor moest on langs wegens gebrek aan belangstelling worden opge- geld heven. LONDEN, 21 Oct. Veldmaarschalk Montgomery, plaatsvervangend bevel hebber der Noordatlantische-Verdrags- organisatie in Europa, heeft vandaag te Londen verklaard, dat de Westelijke mogendheden atoomwapens zullen ge bruiken, indien zij worden aangeval len. Hij zei, dat men op het geallieerde hoofdkwartier zijn plannen baseert op het gebruik van atoom- en waterstof- wapens bij de verdediging. Het is thans niet meer een vraag, of deze wapens gebruikt zullen worden. 1 „Het staat vast, dat zij gebruikt zullen worden, indien wij worden aangeval- len”, aldus Montgomery. probleem de binnenwegen te berijden. Grote putten met diepten van 10 tot 20 cm maken het zeer riskant met rijdend materiaal het zo noodzakebjke vervoer te doen plaatsvinden. Het be herend orgaan, het water- „Het Vrij van Sluis”, staat hier voor een zware taak. Het moeilijke is, dat de landgebruikers de situa tie voldoende inzien om te besteden aan het herstel, doch zodra het dijk- geschot hiertoe wordt ver in de hoogd komen de lasten voor de eigenaren. Hoe het ook zij, er moet wat gebeuren, wil men de schade aan het materieel niet opvoeren tot duizenden guldens. ’s-GRAVENHAGE, 21 October. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt zal op 4 November naar de Ver. Staten vertrekken. In aansluiting daarop gaat hij naar Canada. Het ligt in de bedoeling van de bewindsman op een bijeenkomst van de Nederlandse vereniging in de zwaar getroffen stad Toronto te spreken. Teveng zal de minister verschillende emigranten-families bezoeken. In het bijzonder zal de heer Mansholt zich op de hoogte stellen van de toestand, waarin de Nederlandse emigranten verkeren, die zich gevestigd hebben in Holland Marsh bij Toronto, het gebied, dat het afgelopen weekeinde door de orkaan „Hazel” en overstromingen werd getroffen. In verband met de ramp, die Toronto en omgeving trof, hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard telegrafisch aan de Nederlandse ambas sadeur in Canada verzocht hun oprecht medeleven over te brengen aan de slachtoffers van de ramp. De Canadese ambassade in Den Haag heeft bericht ontvangen, dat tengevol ge van de orkaan en de daarop ge volgde overstromingen in Ontario tot dusver 78 doden zijn geteld. Vijftien personen worden nog vermist. Naar schatting zijn 2000 personen dakloos geworden. De schade aan eigendom men kan nog niet nauwkeurig worden geschat. De ramingen lopen uiteen van 20 tot 100 millioen dollar. DE NEDERLANDERS Voor wat de Nederlandse emigranten in Holland Marsh betreft, kon worden meegedeeld, dat dit gebied 3 tot 10 me ter diep onder water heeft gestaan. Daardoor zijn de woningen van onge veer 1200 mensen getroffen. Er is veel oogst verloren gegaan en grote schade aangericht aan andere middelen van bestaan. Zij, die inlichtingen over familie leden of vrienden in het getroffen gebied willen inwinnen, wordt door de Canadese ambassade aangeraden om zich in overleg met het Ned. Rode Kruis te wenden tot het Canadese Rode Kruis, Jarvisstreet 460 te To ronto, Canada. Het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis, Jan Evert- GOES, 21 Oct. In verband met de moeilijkheden, die sinds geruime tijd Bestaan in de Ned. Herv. kerk van Ar- nemuiden heeft de commissie voor het opzicht van de Classis Middelburg der «ed. Herv. Kerk de ouderlingen B. Marijs Czn, C. van Beizen Lzn en J. poortvliet uit het ambt ontzet. Volgens e commissie hebben deze kerkeraads- •eaen hun ambt verzaakt. Ouderling K. van de Ketterij en dia- T1} T ,van Beizen, die zich hiermee iet hebben kunnen verenigen, hebben 6®meend thans ook ontslag te nemen aiskerkeraadslid. Diaken B. de Ridder vra^gd eerder ontsla2 uit het ambt ge- De ambtsdragers, die uit hun ambt J ontzet hebben beroep aangetekend Zeeland wr*VK Kerkvergadering van cohlt k,reed moderamen van dit college heeft de zaak gegeven van de provinciale voor het opzicht. Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 7.18 u., onder 17.31 u. Maan op 3.51 u., onder 15.55 u. Hoogwater Zaterdag 23 October: Vlissingen: 12.02 u. 1.59 m., u. m. Terneuzen: 0.15 u. 1.82 m., 12.32 u. l. 77 m. Wemeldinge: 1.12 u. 1.59 m., 13.38 u. 1.39 m. Zierikzee:0.59 u. 1.41 m. , 13.18 u. 1.19 m. DAT de kantonrechter te DAT de toestand van de Bergen op Zoom gistermid- - binnenwegen in West Z.- dag schrifteljjk vonnis heeft thans in handen Vlaanderen zeer slecht is. -Ij commissie

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1