i I verTiinJind L-VónöAdqJ van van naar in Zaterdag plechtige ondertekening verdragen betreffende: Vorderingen in debat over de ontwapening Vlissingse knapen onderweg Zuid-Afrika Frankrijk I Israël is ongerust over de vrijheid van Egypte Duitse souvereiniteit voor elkaar Pamis Bewhcwd tem# Ui Yltdedand in na Duitse onafhankelijkheid 2- Westeuropese Unie 3* Duits NAVO-lidmaatschap Zierikzee helpt slachtoffers in Canada Strijd tegen gangsters in Tokio Bus sleurde auto het water Japans schip radio actief besmet Denemarken komt NAVO- plichten niet in om Cairo Tevredenheid in de Ver. Naties Echtpaar kwam het leven Wysjinsky geeft op een punt toe Zij kwamen echter niet verder dan Oostburg Na de ondertekening in Londen belooft vage garanties Thans 324-000 gulden voor de vluchtelingen 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. - Het comité vluchtelingenhulp heeft vandaag 41.000 gulden aan bijdragen ontvangen. Reeds 87 doden in Toronto 8 =s Gewapend met buks en revolver PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ernstige zieken aan boord Schijnwerper oorzaak brand Zaandamse pakhuizen Dorp in angst Moordpartij Geen Nederlandse boter meer voor Amerikaanse troepen s GRAVENHAGE, 20 Oct. Binnen kort zullen geen aankopen van Neder- jsndse boter ten behoeve van de in kuropa gelegerde Amerikaanse troepen meer worden gedaan. DE BILT ZEGT: Veel bewolking In enkele regels melden wij nog J Economische en politieke redenen JE°PENHAGEN, 20 Oct- - -Dene marken kan, uit politieke en economi- olp °V/rWegnigen> de voor dit en het olinM; e 3aar. aangegane Navo-ver- neeft niet nakomen”, aldus deTDec,nse (socialistische) minis- daao v landsverdediging Hansen van- Wom-Hi°°r de Deense volksvertegen woordiging verklaard. 10e JAARGANG No. 2917 2009, dat IN PARIJS IS MEN HET EENS DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord gendheden het meest betrokken zul len zijn. Lloyd zei, dat het in overeenstem ming met het V.N.-Handvest zou zijn als het controle orgaan besluiten over bepaalde dwangmaatregelen bij meer derheid van stemmen kon nemen. gevol- Britga Engeland heeft in een nota, die gisteren aan de Israëlische ambassa deur te Londen is overhandigd, ver klaard, er van overtuigd te zijn, dat de nieuwe Brits-Egyptische over eenkomst de spanning in het Mid- NEW YORK, 20 Oct. Selwyn Lloyd, de leider van de Britse delegatie, heeft vandaag bij de voortzetting van het de bat over de ontwapening in de poli tieke commissie der algemene V.N.- vergadering verklaard, dat er reden is voor gematigde tevredenheid over wat bereikt is. DAT de Zimito heeft be sloten in Zierikzee van 25 MeiJuli 1955 een mid- denstandstentoonstelling te organiseren in een grote tent op het Havenplein. Hij had verleden week de Russische afgevaardigde, Wysjinsky, gevraagd, of de Sowjet-Unie aanvaardde, dat er overeenstemming moet bestaan over de bevoegdheden van een orgaan voor controle op de ontwapening en dat de functionarissen van een dergelijk or gaan reeds in functie moeten zijn voor met ontwapening begonnen wordt. De besprekingen zouden volgens hem al leen voortgezet kunnen worden als het antwoord op deze vragen bevestigend was. TOKIO, 20 October De politie van Tokio heeft krachtige, doch slechts ten dele geslaagde pogingen gedaan om de duizenden bandieten, die de Japanse hoofdstad onveilig maken, in verze kerde bewaring te stellen. In een „zui- veringscampagne” van drie weken zijn ruim twee duizend misdadigers gear resteerd, doch er bevinden zich ver moedelijk nog zeven duizend op vrije voeten. TORONTO, 20 October. In To ronto zijn reddingsploegen nog steeds bezig lijken te bergen uit het slik en puin. Maar langzamerhand wordt orde geschapen in de chaos, die de orkaan „Hazel” in de buitenwijken van Toron to heeft gesticht. Het aantal slacht offers bedraagt op het ogenblik 87. Men vreest echter dat dit aantal nog over de 100 zal stijgen. Het overstroomde gebied van Hol land Marsh in Canada is inmiddels drooggemaakt. Vandaag is een van de omgekomen Nederlanders, de heer Al bert Brasz ter aarde besteld. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis uit Zierikzee heeft in samenwerking met de afdelingen uit Groningen en Huissen paketten met speelgoed en versnaperingen naar het Canadese Ro de Kruis verzonden. Deze paketten zul len worden uitgereikt aan kinderen in het deel van Canada, dat getroffen is door de orkaan „Hazel” en door de overstromingen. De leiding van het Jeugd Rode Kruis heeft de afdeling Zierikzee speciaal aangezocht voor medewerking aan deze geste, omdat de kinderen in deze ge meente na de Februari-ramp zelf heb ben ondervonden van hoeveel waarde het is in dergelijke omstandigheden een klein geschenk als blijk van mede leven uit het buitenland te ontvangen. Duitsland tegenover de vroegere vij anden nauwkeurig vastgelegd. Ook de Nederlandse aanspraken zijn op bevre digende wijze geregeld. Adenauer en Mendès-France hebben hun besprekingen over het Saargebied nog voortgezet. Thans is gebleken wel ke meesterlijke greep de Franse pre mier heeft gedaan met zijn nieuwe voorstellen aan West-Duitsland. Hij ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Een complete kampeer uitrusting, voedsel en de windbuks werden aange schaft. De buks moest dienen om op eventuele vijanden en wilde dieren te schieten en werd aan gevuld met een revolver, die de andere knaap van zijn vader stal! Het tijd stip van vertrek was ge komen, doch de „geld schieter” van 13 jaar liet plots verstek gaan. De beide andere „emigran ten” besloten de verre tocht te wagen en stalen twee fietsen, laadden hun bagage op de dragers en vertrokken! In Oostburg werden zjj de andere morgen reeds gegrepen. De Kinderrechter te Mid delburg zal binnenkort ’t slot voorlezen van deze emigratiereis van drie, door minderwaardige lec tuur ontspoorde jongens! Aan de andere kant heeft de Fran se premier Adenauer toch het pistool op de borst gezet, want, zo moet Men dès-France gezegd hebben, als er voor Zaterdag geen overeenstemming is bereikt zal Frankrijk Zaterdag de protocollen niet tekenen. Dat bete kent dan geen souvereiniteit voor West-Duitsland en geen opname in de Westeuropese Unie en de NAVO. TOKIO, 20 October. Het Japanse vrachtschip „Jintsoegawa Maroe” dat uit een Philippijnse haven naar Japan is vertrokken, heeft radiografisch me degedeeld dat 48 opvarenden radio-ac- tief besmet zijn. Van tien patiënten is de toestand ernstig. Een Japans patrouillevaartuig vaart op topsnelheid naar de door de „Jint soegawa Maroe” opgegeven positie. De koopvaarder is in het jongste voorjaar dicht onder de kust van het eiland Bi kini waar de Amerikanen proefne mingen met atoomwapens hebben ge daan geweest, waarbij vier opvaren den radio-actief besmet werden. Een hunner, die aan leucemie ziekte der witte bloedlichaampjes) lijdt, bevindt zich nog in een ziekenhuis. De eerste ziekteverschijnselen der opvarenden van de „Jintsoegawa Ma roe” waren hevige koorts, gevolgd door buikloop. ZAANDAM, 20 Oct. Na minutieus onderzoek meent de Zaandamse re cherche te mogen aannemen, dat de brand in de pakhuizen „Czaar Peter” en „Nederland” te Zaandam is veroor zaakt door een schijnwerper, die bran den op een zak met cacaoschroot lag. buks, terwijl de andere knaap van 12 jaar een geladen revolver plus patronen onder zijn jasje verborgen had! EMIGREREN! Overbrenging naar Vlis- singen volgde en al spoe dig had men de volledige bekentenis. Samen met ’n andere vriend van 13 jaar hadden de twee knapen besloten naar Zuid-AÏri- ka te emigreren. Zij wa ren op dit plan gekomen door het lezen van tal loze avonturenstrips. Geld was hiervoor no dig en de oudste besloot hiervoor te zorgen. Re gelmatig bestal deze 13- jarige knaap zijn vader voor kleine geldsbedra gen en dit werd verbor gen in een oude bunker. Totdat men ruim vijfhon- derd gulden bijeen had ontdekte men een wind-'en het nu wel durfde. LONDEN, 20 October. Anthony Eden, de Britse minister van Buiten landse Zaken, is kort voor zijn ver trek naar Parijs voor de negen mogendhedenconferentie door Konin- g!n Elisabeth tot ridder geslagen. Eden zal daardoor voortaan de titel Sir voeren. selzaad op de Groninger Wadden alle verwachtingen ten spijt geweldig is tegen gevallen. Verscheidene schepen konden niet meer dan 30 tot 40 ton zaad te pakken krijgen. heeft de Saarkwestie niet als een af zonderlijk probleem aangesneden, maar het probleem geplaatst in het ka der van de mogelijkheden van nauwe economische samenwerking tussen Duitsland en Frankrijk. Mendès-France heeft Duitsland bepaalde economische voordelen in het vooruitzicht gesteld in ruil voor het politieke offer, dat Duitsland zich inzake de Saar moet ge troosten. de verdenking op tweetal jongens Medewerkers: J. A.’ van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. BERKEL, 28 October. Een auto bus van de lijndienst Rotterdam-Zoe- termeer is in het dorp Berkel van de weg geraakt en in het water terecht gekomen. Een personenauto werd door de autobus meegesleurd en verdween geheel onder water. De zestig passa giers konden ongedeerd de bus verla ten. Het echtpaar Krijgsman uit Rot terdam, dat in de personenauto zat, kwam echter om het leven. Het zoontje werd ernstig gewond. De over de auto heen schuivende bus heeft de carosserie van het chassis af gerukt. Bovendien was de auto dooi een ijzeren afrastering in het water ge schoten. Het reddingswerk was dooi dit alles zeer moeilijk. Men heeft da heer Krijgsman een tijdlang het hoofd boven water moeten houden terwijl men bezig was hem uit de geheel ver nielde auto te bevrijden. De heer Krijgsman is later aan da verwondingen overleden. Door een misverstand is mevr. Krijgsman nie1 direct uit de auto gehaald. Men neemt evenwel aan, dat zij, ook was ze direct uit de auto gehaald, toch om het leven was gekomen. zal de Grote Kerk en het stad huis door schijnwerpers besche nen worden. Dat zal de feestelij ke entourage zijn van het slot van de algemene vergadering van het Verbond van Nederland se Werkgevers, die in Middel burg wordt begonnen en in Goes eindigt. Maar overigens is dit geschilpunt niet ernstig. Over de toekenning van dit recht was men het wel eens. Al leen de juridische formulering er van leverde enkele moeilijkheden op. De nieuwe tekst moet nu door de experts worden uitgewerkt en vandaag opnieuw aan de conferen tie worden voorgelegd. De vier ministers hebben vandaag slechts een half uur uitgetrokken om deze kwestie te regelen, zo tussen de conferentie door van de conferentie van negen, die zal worden gehouden over de Westeuropese Unie. Het ligt niet in de bedoeling om de protocollen dan dadelijk te tekenen. Neen, men wil cachet aan de zaak ge ven. De diplomaten zijn nl. van plan om alle documenten van de verschil lende Parjjse conferenties, die deze week worden gehouden, Zaterdagmid dag te tekenen. Tijdens een ceremoniele bijeenkomst in de Klokkenzaal van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zullen dan de overeenkomsten over 1. Het verlenen van de souvereiniteit aan West-Duitsland, het resultaat van de conferentie van gisteren 2. De Westeuropese Unie, waarover vandaag gepraat zal worden tussen de afgevaardigden van de negen lan den 3. De toetreding van West-Duitsland tot de NAVO, waarover Vrijdag wordt onderhandeld DAT in de gisteravond te Kapelle gehouden vergade ring van de Bond van Oud strijders is besloten de con tributie te verhogen van 1,50 tot 2,Wegens vertrek van de heer H. de Vries werd als bestuurslid gekozen de heer G. W. P. de Kam. Medegedeeld werd, dat in Januari een feest avond zal worden georgani seerd, waarvoor de mando- linevereniging „De Fliere fluiters” hun medewerking hebben toegezegd. DAT gisteren te Kapelle in de Julianastraat een grote vrachtwagen van de heer M. Sinke bij het uitwijken in de sloot is geraatk. De wagen op het droge te bren gen was lang geen eenvou dig karwei. DAT het vissen van mos- terdag a.s. zijn 92ste ver jaardag hoopt te vieren. De heer Goedegebuure was ja renlang grafdelver in deze gemeente. Hij geniet nog ’n goede gezondheid. Op 26 October zal het 140 jaar ge leden zjjn, dat het wapen der Konink lijke Marechaussee werd opgericht. CHATEAUROUX, 20 Oct. By Cha- teauroux heeft een 33-jarige smid zijn vrouw, drie kinderen en zijn schoon ouders vermoord en toen zijn woning in brand gestoken. De brandweer wist het vuur echter meester te worden en de stoffelijke resten te bergen. De smid is voortvluchtig. Hij heeft in een brief je aan de postbeambte gezegd, dat hij niet krankzinnig is en zelfmoord zal plegen als hij nog een paar mensen ge dood zal hebben. De burgemeester heeft opdracht gegeven, dat vrouwen en kinderen zich in de huizen barricaderen. De politie bewaakte alle uitgangen van het dorp, revolver in de hand. De straten werden verlicht met zoek lichten. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68 Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Het beëindigen van de Nederlandse ooterleveranties is een gevolg van het reit dat de Amerikaanse militairen in kuropa voortaan boter uit de Ameri kaanse overschotten zullen ontvangen. Wanneer de Nederlandse boterleve- ranties precies worden beëindigd, is aog niet bekend. DorpsstraatZuid-W ate- ringstraat liep het paard te gen een personenauto op, waarna het tegen het hek van de boerderij van de heer Cevaal tot stilstand kwam. Zowel de personen auto als de melkwagen wer den beschadigd, terwijl ook een hoeveelheid melk en andere producten verloren gingen. Uit Wysjinsky’s antwoorden was ge bleken, zei Lloyd, dat de Sowjet-Unie de eerste voorwaarde aanvaardde. Op de tweede vraag was echter nog geen positief antwoord gegeven. Groot-Brittannië meent, dat de ontwapeningsovereenkomst dient te leiden tot een belangrijke verminde ring van strijdkrachten en bewape ning in de gehele wereld, waarbij na tuurlijk de zwaarst bewapende mo- DE BILT, 20 Oct. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid west. Ongeveer dezelfde temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.16 u., onder 17.33 u. Maan op 2.39 u., onder 15.40 u. DAT de enige nog in le ven zijnde oprichter van het muziekgezelschap „Accele rando” te St. Annaland, de heer D. Goedegebuure, Za- VLISSINGEN, 20 Oct. - Regelmatig doen zich nog excessen voor als gevolg van het lezen van min derwaardige stripverha len. Dat ondervonden de ouders van een drietal jeugdige knapen. Maandagmiddag kwam bij de politie te Vlissin gen tweemaal een mel ding binnen van rijwiel diefstal uit ’n bergplaats bij scholen. Spoedig viel een van twaalf jaar, doch bij na der onderzoek bleken zij spoorloos verdwenen te zijn. Opsporing per poli- tie-radio werd verzocht en Dinsdagmorgen wer den zij te Oostburg ont dekt. Zij braken juist een kampeertent af, waarin zij de nacht hadden door gebracht en bij visitatie PARIJS, 20 October Het is zo goed als zeker, dat aan West- Duitsland souvereiniteit wordt verleend. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie en dr Konrad Adenauer, de West- Duitse Bondskanselier, hebben op hun bijeenkomst vandaag in het Pa leis Chaillot te Parijs op één punt na volledige overeenstemming be reikt. De nieuwe verdragen om de federale Westduitse republiek sou vereiniteit te verlenen en de bezetting te doen beëindigen zullen deze week nog getekend worden. Alleen over de kwestie vein het recht van interventie van de drie voormalige bezetters als West-Duitsland van buitenaf met agressie wordt bedreigd bestond enige verschil van mening. Het is duidelijk, dat uisland de eigenlijke oorzaak van de moeilijkheid is. definitief bekrachtigd worden. In deze protocollen zijn o.m. ook de financiële verplichtingen van West- PARIJS, 20 October. Radio-Jeruzalem heeft vandaag een verklaring van het Israëlische Ministerie van Buitenlandse Zaken uitgezonden, waarin aan- gaande de ondertekening van het Brits-Egyptische accoord over de ont ruiming van de Suez-kanaalzöne onder meer wordt gezegd, dat de toekomst zal uitmaken, of de vrede in het nabije Oosten hierdoor hersteld zal worden, „Israël zal op zijn hoede moeten blijven om het hoofd te kunnen bieden aan iedere situatie”. „Israël begrijpt de voldoening van Egypte over de verwerkelijking van zijn nationale aspiraties, maar de vijandige houding van dit land en zijn hard nekkigheid om zich als in oorlog met Israël te beschouwen, wekt, van militair standpunt bezien, ernstige zorgen in ons land”, aldus de verklaring. den-Oosten zal verminderen. De nota vormt het antwoord op een Israëlische van September j.L, waarin uiting wordt gegeven aan be zorgdheid over de eventuele gen van terugtrekking der troepen uit de Kanaalzone. Engeland zal zijn steun blijven ge ven aan de verklaring van 1950, waar in Engeland, Frankrijk en de V.S. zeg gen, dat zij belang hebben bij de stabi liteit van het Midden-Oosten. Tevens wordt in de Britse nota ver klaard, dat er krachtens de nieuwe overeenkomst geen grote hoeveelheden wapens aan Egypte zullen worden ge leverd. Engeland blijft bereid mee te werken aan de uitvoering van alle maatrege len, waardoor een eind wordt gemaakt aan de huidige spanning tussen Israël en zijn buren. DAT gisteren op de hoek Antwerpsestraatweg-Prins Bernhardlaan te Bergen op Zoom een bestelauto van de P.T.T., bestuurd door W. A. v. I. uit Halsteren, in bot sing is gekomen met een auto bestuurd door A. O. A. uit Terneuzen, doordat deze laatste geen voorrang ver leende. De materiële scha de was groot. Gisteren is Prins Bernhard van zijn Zuidafrikaanse reis in ons land terug gekeerd. De Prins arriveerde op het vliegveld Soesterberg, waar hij o.m. werd begroet door H.M. de Koningin en de ambassadeur van Zuid Afrika, de heer Hoogenhout. Na de begroeting hield de Prins een korte toespraak. Een opname tijdens de hartelijke begroeting tussen H.M. de Koningin en de Prins. Urho Kekkonen, links lid van de agrarische partij, heeft Woensdag een nieuwe coalitieregering van zeven so- ciaal-democraten en zes agrariërs ge vormd. 4erkt2 °mlaag brengen der getals- is onvn van,do Deense strijdkrachten Voor hil(de ijk”’ vervolgde hij. luchtstrnrib1’ vredestijd, legeren van Pleiten mnrtaCh en onzer bondgenoten in politikdltair.e overwegingen, doch waar HkkRT’Ch} achten w« dit be- vliegtu^„Bi- ndlen vormen de 150 legerin/ in’ n* °nze bondgenoten voor Wildengstellenei?ei^arken beschikbaar «hermin* toch geen afdoende be- dus Hamen luchtaanvallen”, al- ünïd^rhVr?651001 met de medede- kwartatrh^ algemene militaire hoofd en heeft de N-A.V.O. Denemar- til te renr bfevolen Z1jn leger voor ie reorganiseren. DAT gistermorgen tenge volge van een hartverlam ming te Yerseke is overle den de 59-jarige veehande laar F. Tramper. Hij was juist bezig een koe uit de wei te halen. De overledene was jarenlang voorzitter van Handelsbelang. Nadat hij voor deze functie had dankt, was hij benoemd tot ere-voorzitter. Het totaal van giro 5100 is nu 324.000,gulden. DAT gistermorgen het paard van de melkslijter Breel te Ritthem op hol is Do geslagen, nadat een vracht- zal worden geopend van bij- auto een melkbus had om- beis, kronieken e.d. uit de vergereden. Op de hoek jaren 1470—1540. DAT Zaterdag a.s. in de Prov. Bibliotheek te Mid delburg een tentoonsteHing beis, kronieken e.d. uit de

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1