Indrukwekkend getuigenis. P OPENTDOOD1 *ALE? Betere salarissen voor amanuenses en HET LEVEN VAN LUTHER OP HET WITTE DOEK. O en concierges gevraagd. Canada tot 103 gestegen. AHDERE BLADEH een grootse FILM IÉI Chr.-Hist Jongeren confereerden. Ds H. JOHANNES Toch Nederlanders omgekomen Indexcijfer onveranderd* Vierling in Canada. Tien Perzen voor het vuurpeletom Nederland steunt over- stromingsslachtoffers, BRADFORD, 19 Oct. De Nederlandse regering zal bijdragen tot de hulp aan de overstromingsslachtoffers in de Holland Marsh in Canada, aldus heeft de Neder landse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink, Maandag te Bradford in de provincie Ontario, verklaard. Nederland krijgt 56 straaljagers Raad van leraren bij het V. H. M. O. zond adres aan de minister. Links of rechts Een stoksken tverd een forse knuppel Carel Bnels De B.B. en de Burger wacht in Engeland Rivier de Ohio bedreigt grote gebieden met overstromingen. ZEEUWSCH DAGBLAD Gelezen in door Concierge moet voortaan schoolbewaarder heten. Evang. Luthers predikant te Vlissingen Doe een Kruschen-kuur. Kikkert: „Doorbraak heeft ons niet aangetast”. Een getuigenis. Vonissen voltrokken. Film voor millioenen. Holland Marsh nog een troosteloze watervlakte. Aantal slachtoffers in de V, S. be 5 !nt pagina 5 Woensdag 20 October 1954 Ingezonden Mededeling (Adv.) de f Ingezonden Mededeling (adv.) antwoord: het kwam geboorte- 'en Mededeling (adv.) Om die Rheumatiek uit Uw leden te jagen. Niall Mac-Ginnes de hoofdrolspeler uit de film „Maarten Luther' AMSTERDAM, 19 October. De raad van leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een adres gezonden over de bezoldiging van de amanuen ses en concierges aan scholen voor V.H.M.O. De raad schrijft van mening verwachtten Dat ENSCHEDE, 19 Oct. In tegenstelling tot de mededelingen van het Nederlandse Rode Kruis, dat onder de geregistreerde slachtoffers van de overstromingen in Ca nada geen Nederlanders waren, is in En schede bericht ontvangen, dat twee Ne derlandse immigranten zijn verdronken. De slachtoffers zijn de heren A. H. Brasz en Th. van Gelder, de eerste af komstig uit Enschede, de tweede uit Hengelo. De heer Brasz woonde in To ronto, de heer Van Gelder was vorige maand uit Chatham ook naar die stad gegaan en woonde bij de heer Brasz in. Het bericht werd gisteren in Ensche de ontvangen door middel van een tele gram, dat ondertekend was door de emigrant Westerink. Vanochtend werd dit telegram bevestigd door ds J. Tam- minga, die in Enschede predikant is ge weest en nu in Canada woont. B1J n- PUnen ligt de lezen raketten .de neus is ’n tuur 's-GRAVENHAGE, 19 Oct. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het prijsindexcijfer van het gezinsverbruik tussen 16 Augustus en 15 September j.l. ongewijzigd gebleven. Het totaal-index- cijfer bleef n.l. 126. Over het algemeen deden zich in die periode weinig prijswijzigingen voor. In de voedingsmiddelensector daalden de prijzen van aardappelen en eieren enigs zins, doch daartegenover stond een prijs stijging van groenten, fruit, melk en kaas. Bij de niet-voedingsmiddelen stegen alleen de brandstoffenprijzen In verband met de overgang van zomer- naar winter- prijzen. Het totaalcijfer onderging hier door echter geen verandering. BATHURST, 19 Oct. De 24-jarige me vrouw Lawrence Doucet te Bathurst heeft Maandagavond het leven geschon ken aan een vierling - drie meisjes en een jongen. Volgens de eerste berichten maken moeder en kinderen het goed. De babies zijn ongeveer 2 maanden te vroeg geboren. Luther leefde, sprak, reisde. He laas kon men niet in de Oost- Zóne komen. Daar liggen plaatsen en plekken die een belangrijke rol in het leven van Luther hebben ge speeld. Denk alleen maar eens aan Wittenberg en het slot „De Wart burg”. Maar in het dorpje Kloster Eberbach vond men veel dat men voor de opnamen kon gebruiken. Ook moest veel opnieuw worden opgebouwd, bijv. Luther’s studeer kamer. De medewerkers voor de uitbeel ding werden niet alleen in Duits land en Amerika, maar ook in Frankrijk en Engeland gezocht en gevonden. Zelfs werd van het Mu- sica Sacra-koor van het Benedic- tijnerklooster St. Bonifatius te München medewerking verkregen voor een gedeelte van de muzikale verzorging. ledigheid in diens overigens xnagi- De prof, had gezegd, stad was, met een Inmiddels dreigen nieuwe gevaren. De rivier de Ohio is sterk gezwollen en op verschillende plaatsen zijn de dijken doorgebroken. Vier duizend personen hebben hun huizen moeten verlaten, daar zij door het water wor den bedreigd. dan 10.000.000 mensen in Amerika en Canada zagen de film reeds. De fotografische en muzikale ver zorging stelden zeer hoge eisen, want slechts het allerbeste kon men gebruiken. Zoveel mogelijk zijn de opnamen daar genomen waar (Van onze speciale verslaggever) LAGE VUURSCHE, 19 Oct. De Federa tie van Chr. Historische Jongerengroepen hield het afgelopen week-end een confe rentie in het landhuis „Venwoude” te La ge Vuursche. Hier werd o.m. het woord gevoerd door het lid van de Tweede Ka mer de heer H. Kikkert, die sprak over: „De Doorbraak”. Allereerst gaf hij een historisch over zicht van de politieke vormgeving in ons land na 1945. Hij concludeerde, dat de doorbiaak momenteel in een beslissend stadium verkeert, tengevolge van het mandement der bisschoppen. Dit mande ment, aldus de heer Kikkert, zal door werken door de jaren heen en de Rooms- Katholieke mensen, die de P.v.d.A. heb ben gesteund, zullen voor een gewetens conflict komen te staan. Wij, C.H.U.-ers, hebben geen antwoord op het mande ment, omdat het slechts tot de R.K. kerk en haar leden spreekt. Wel moeten we het steeds nauwlettend in acht nemen en critisch staan, omdat wij een Christelijke Staat willen, in Protestantse zin. Uitvoerig stond hij stil bij het wezen van de C.H.U. Wij zijn geen C.H., omdat een bepaalde kerkorganisatie dat zegt. Onze grondslag is, dat we samen uit de Bijbel lezen en op grond daarvan een open gemeenschap vormen. Geen isole ment dus. Indien de C.H. een gesloten gemeenschap was, zou men terecht mogen doorbreken naar de Protestantse werkge meenschap in de P.v.d.A. Het getuigenis afleggen temidden van andersdenkenden - één van de motieven van de Christenen in de P.v.d.A. - moet men niet in de eerste plaats zoeken te verwerkelijken binnen het verband van een politieke organisatie. Voor 90% lig gen de aanrakingspunten op het kantoor, op de fabriek en op de boerderij. Zakelijk hebben wjj geen hinder gehad van de doorbraak, zei de heer Kikkert aan het slot van zjjn betoog. De CJI.U. is haar weg gegaan en wü zijn gegroeid In de loop der jaren. (1950: 8 zetels, 1954: 9 zetels). Er zijn veel mensen doorgebroken. Maar het aantal, dat doorgebroken Is, is kleiner dan het aantal, dat nu wel en vroeger niet CJH. stemde. Ook principieel hebben we, mede dank zjj de doorbraak, gewonnen, omdat we ons zijn gaan be zinnen op ons Cchristen-zjjn. den de veertien leden van het gezin die samen met een buurjongen, dit angstig avontuur meemaakten, zich in veiligheid stellen. De steden aan de rivier bereiden zich voor op een recordpeil van de Ohio en overal wordt koortsachtig ge werkt om op de plaatsen waar gevaar voor doorbraken aanwezig is, de dijken te versterken. Een aardige bijzonderheid: Ds Peter Heinemann, een voormalig monnik, als Luther tot de orde der Augustijnen behorende, thans pre dikant te Stuttgart, heeft veel hulp en medewerking gegeven tot het tot stand komen van deze film. Zo is deze film geworden tot een uitbeelding van een der meest be wogen en rijke perioden uit de ge schiedenis der mensheid. De zes tiende eeuw gaat léven. De Hervor ming wordt op het doek tot een ge tuigenis van de grote daden Gods. Luther en de aflaatkramer .Tetzel, paus Leo de tiende en keizer Karei de vijfde, de grote vriend van Lu ther Melanchthon, Catharina van Bora (Luther’s vrouw), het monni kendom en het leven van de ge wone burger uit Luther’s tijd, alles waarvan we hoorden en lazen, als schooljongen reeds, krijgt kleur en achtergrond. De film duurt circa 100 minuten. Hij begint bij het moment dat Lu ther naar het klooster gaat. Hij ein digt met het voorlezen van een ge deelte der Augsburgse geloofsbelij denis. Daartussen in ligt de weer gave van Luther’s twijfel, zijn mon nikschap, zijn gesprekken met Stau- pitz. De strijd tegen de aflaat, zjjn komen naar Worms en het verblijf op de Wartburg worden eenvoudig, zonder valse pathos, meesterlijk weergegeven. Ontroerende momen ten (bijv, wanneer een eenvoudige jongen de vertaling van de bijbel leest) zijn er in overvloed. Heel moeilijk is het de film als een getuige van Gods handelen met een mens te benutten. Zo gauw grijpt men mis. Hoe gemakkelijk ware het geweest Luther als de held te verfilmen. Maar de film wil juist centraal stellen: Luther, de knecht, in dienst van zijn Meester. Daarom is deze film een goed voorbeeld van „dienende filmkunst”. Sober, zonder in de zonde van onwaarachtigheid te vervallen, geeft deze film ook aan de mens van deze tijd het ant woord op zijn vragen. Met andere woorden: hij wil wijzen op de Gro te Opdrachtgever die Luther ook kende, en door Wien hij gedreven werd om te handelen. Rome, de kei zer en alle mensen trotserend. Dat is het schoonste wat wij van deze film kunnen opmerken en zeg gen. Wanneer deze film in Zeeland komt: verzuim de gelegenheid niet! TEHERAN, 19 Oct. Een vuurpeloton van het Perzische leger heeft vanmorgen vroeg tien leiders van ’n communistische samenzwering in het leger, gefusilleerd. Het waren negen officieren en een bur ger. Zij waren door een militaire recht bank ter dood veroordeeld. in Nederland in Februari 1953 IN DE VER. STATEN. In de Ver. Staten is het opruimings- en hulpverleningswerk eveneens in volle gang. Een schatting heeft uitge wezen, dat er 19.000 huizen door de orkaan zijn beschadigd. In de staat Washington zitten nog 45.000 huizen zonder electriciteit, omdat het lichtnet grondig door de orkaan werd vernield. Na een tocht door het rampgebied zei- de de ambassadeur, dat hij bü zijn rege ring volledig verslag zal uitbrengen over de toestand. Ongeveer 1100 personen zijn dakloos geworden in de Holland Marsh, een tuinbouwgebied, waar vele personen van Nederlandse afkomst wonen. Het gebied ligt ongeveer zeventig kilometer ten Noorden van Toronto. De heer Lovink zeide, dat de Neder landers zeer dankbaar zijn voor de hulp die uit Canada, in ’t bijzonder uit het ge bied van de Holland Marsh, was gezon den voor slachtoffers van de stormramp ft Want Silvifix bevat Puur Sil- vikrin, de natuurlijke haar- voeding! Dank zij een geheel e| nieuwe formule geeft Silvifix nu 2 x zoveel glans en doet U 2 x zolang met één tube. f Voor de dagelijkse haarvet- zorging SilvifixHet glanst, het verfraait en het voedt. twee branden zijn Maandagavond —i (Zuid-Korea) 482 huizen, een U» SW0 p"“' Scène uit de film „Maarten Luther” „Herroepen kan en wil ik niet. Want het is niet veilig en niet goed tegen bet geweten te bandelen. God belpe mij! Amen" (Luther voor de Rijksdag te Worms In 1521). DE CONCIERGE. „Met betrekking tot de concierge geldt, dat zijn taak tegenwoordig aan merkelijk uitgebreider is dan vroeger. Hij is niet meer de man, wiens taak het is portierswerkzaamheden te ver richten en absenten op te nemen. Deze functionaris is in feite belast met de inwendige dienst van de school. Hij moet beschikken over een grote mate van mensenkennis en tact, daar hij in zijn positie moet samenwerken en om gaan met mensen van een bepaald cultureel niveau van allerlei leeftijd en velerlei geaardheid, eisen, waaraan bij soortgelijke ambtenaren niet altijd behoeft te worden voldaan. De raad van leraren stelt derhalve voor de con cierge te salariëren volgens schaal 45 van het bezoldigingsbesluit, een schaal, waarin bij onderscheidene diensten de opzichters zijn onder gebracht. Ter onderscheiding van de concierge bjj overige diensten wordt tevens voor gesteld hem de titel van „schoolbewaar- der’’ te verlenen. Tevens is de raad van mening, dat de bezoldiging mede dient af te hangen van de grootte van de school”. Deze film moet iedere Protestant beslist gaan zien. En wij hopen ook dat menige Rooms-Katholiek de voorstellingen bezoeken zal. Want bij vele Roomsen is er een grote onkunde van en onderwaardering voor het werk der Hervorming. Maar hier is een betrouwbaar do cument. Kosten noch moeite zijn gespaard de tijd van de Hervorming voor ons te doen herleven. Een klei ne 2 miljoen gulden heeft de film gekost. Maar de onkosten zijn er al weer uit, want het is een kasstuk van de eerste rang gebleken. Meer lijders aan Rheumatische Li' j’ 00rzaak in onzuiver woed. Als die onreinheden zich dan “og gaan vastzetten ook, is het leed elemaal niet te overzien. Mits ge “Uujds Kruschen neemt. Met Kru- rfcüe?.s zes minerale zouten brengt ge e bloedzuiverende organen weer op Daarom neemt óók Kruschen, gelmatig, elke dag de kleine dosis, weldadige werking ondervindt ge aan al gauw. ngetwijfeld zult U op de een of andere manier al wel iets gehoord of ge- hebben van de nieuwe Luther-film die over enige dagen in Nederland, te Amsterdam, zijn première zal beleven. Reeds gaf de N.C.R.V. in een televisie uitzending enige flitsen hieruit. Veler verwachting is hoog ge spannen. Want deze film is wel het grootste werkstuk ooit door Protestantse Kerken vervaar digd. In Amerika bleek deze film een zeer groot succes en in Duitsland hebben tienduizen den de theaters bestormd. Alle verwachtingen van vervaardigers werden vele malen overtroffen. Immers de ontvangst bij het publiek was geestdriftiger dan bij de komst van de nieuwe drie-dimensionale film, die ook zijn duizenden versloeg. Zowel de gezamenlijke Lu therse Kerken in Amerika, die de opdracht tot de vervaardiging van deze rolprent gaven, alsook de filmindustrie waren verrast door de enorme toeloop die deze film veroorzaakte. Reeds werd deze bijzonder goede film in ons land voor enige kleine gezelschappen vertoond. Wij had den het voorrecht een voorstelling mee te maken. De indruk die ons bleef is in een woord: Groots! Wij raden dan ook een ieder aan deze film te gaan zien. Het aanbevelingscomité van de Lutherfilm waarin o.a. vertegen woordigers van verschillende ker ken zitting namen, schreef al te recht: „Gedurende de laatste ja ren is het meer en meer gebrui kelijk geworden van tijd tot tijd in een dienst een bijzondere film aan de orde te stellen. Een be zwaar is dikwijls dat er zo weinig voor dit doel geschikte films te vinden zjjn. „Maarten Luther” lijkt ons echter een rolprent die voor dit doel zeer geschikt zou zijn.” Wij noemen U enige namen van het aanbevelingcomité: Burgemees ter d’Ailly van Amsterdam; Prof. Dr Berkelbach van der Sprenkel, voorz. van de Oecum. Raad; Ds J. P. van Heest, president van de Sy node van de Evang. Luth. Kerk; Ds J. Jonker, Ger. Pred. te Amster dam; Prof. Dr W. J. Kooiman, Evang. Luth. Hoogleraar te Amster dam (bekend o.a. door zijn radio praatjes „Weg en werk der Kerk hervorming”); M. Ruppert, voorz. Chr. Nat. Vakverbond; Ds H. J. F. Wesseldijk, praeses Gen. Synode Ned. Herv. Kerk. Wij deden maar een greep. Maar het twintigtal le den van het aanbevelingscomité, vertegenwoordigende verschillende groeperingen van het kerkelijk en maatschappelijke leven, zijn een stemmig in hun lof. Dat zegt wat in Nederland! d/^AVENHAGE, 19 October. A011- Luchtmacht zal binnenkort dernoeSC?lkl^-ng kriJ8en over 56 mo- Q«rne straaljagers. can'fHR1? bet type North Ameri- man air Sabre- Ze worden door één weerin^V1<°gj” en kunnen onder alle den tandlgheden Sebruikt wor- eewte f’?-6 k Sabre zal wellicht de intrede tJaalja£er met pijlvleugel zijn Het toeef °ien blJ, de Kon- Landmacht. >n Itahëtel T^°rdt ln ücentie gebouwd boven de i?nn “axlmum-snelheid ligt PeninA ?°0 km per uur- De bewa- rakèttlr? taat Ult 24 "Migthy Mouse” de neu, i^r doe?en.ln de lucht. In aanvak? “^gebreide radarappara- aangebracht. Door t„ te Poesan school te zijn, dat deze bezoldiging onder de huidige omstandigheden beslist te laag is. „Het is thans onmogelijk een ama- i mentarium van de school”, aldus het nuensis met voldoende vakkennis te adres, krijgen of te houden, aangezien goede technici in het bedrijfsleven een ho ger honorarium ontvangen. Het komt voor, dat jongelui, die het amanuen sisexamen van de leraarsverenigingen afleggen, reeds te voren niet van plan zijn zich aan te melden aan een school voor V.H.M.O. In deze situatie is al leen verbetering te brengen, indien de gediplomeerde amanuensis wat de bezoldiging betreft wordt gebracht op het peil van de technisch ambtenaar. Dit gebeurt reeds in verscheidene ge meenten. Alleen al hierdoor ontstaat, zolang het rijk hiertoe niet overgaat, bij deze groep een zeer ongewenste discriminatie. Men moet bedenken, dat een goed amanuensis van zeer grote betekenis is voor de uitbreiding en het onderhouden van het instru- „Na de Troonrede en na het ver schijnen van de Mlllloenennota Is het buitengewoon interessant, om de ge sprekken in de trein aan te horen”, zo lezen we in de „C.H. Nederlander”. Inwendig heb je dan soms ple zier, vooral om het gemak, waar mede de moeilijkste politieke vraag stukken in een handomdraai worden opgelost. In het laatst van Septem ber en begin October gaat het in hoofdzaak om de belastingen. Die moeten nu eenmaal omlaag. Deze week werd aan een spreker in de trein, die de belastingen omlaag wil de hebben, gevraagd, welke partij hij stemde. Prompt P.v.d.A.”. Toen kwam de rest van de reizi gers los. „Als je belastingverlaging wilde hebben, moest je niet de partij steunen, die deze verlaging tegenhield.” De medereizigers hierop een antwoord. Dat kwam ook, maar was voor allen wel wat verbluffend. Het kwam hierop neer. Politiek is een kwestie van rechts of links. Als je nu links bent, heb je de keus uit drie partijen: C.P.N., V.V.D. of P.v.d.A. En welke je daar van neemt, doet er in wezen niets toe. Ze zijn alle drie links en om het linkse gaat het. We zullen de debatten die volg den, niet navertellen. We waren m Amersfoort, voor we het wisten en toen viel de ploeg uit elkaar. Op de receptie, ter gelegenheid van de onthulling van Johan van Oldenbar- nevelt’s monument gisteren in het de partement van Marine gegeven, was er één, die niet helemaal tevreden was, aldus de Nieuwe Haagse Courant. Dat was burgemeester H. Molen dijk van Amersfoort, die prof. Van Eysinga attent maakte op een onvol- i— straal betoog. dat Rotterdam de eerste die van Oldenbarnevelt standbeeld eerde. Maar Amersfoort, de plaats van de grote staatsman, richt te al in het jaar 1910 een gedenkte ken hem ter ere op. En bovendien is die Stichtse stad de bewaarster van het befaamde „stoksken”, dat er in een museum getoond wordt. „Het is veel fragiler”, aldus burge meester Molendijk, „dan de knots waarmee de beeldhouwer de raad pensionaris heeft uitgerust op het standbeeld. Het stokje is een gewone wandelstok met een ronde knop en een leren riempje eraan.” Wij hebben ons niet verbaasd over het „geschil” MolendijkWencke bach. Immers, in de loop der eeuwen is het stoksken uitgedijd tot de stok van heden, een forse knuppel, die van Oldenbarnevelt op de Lange Vijverberg in zijn hand houdt. Over het faillissement van Carel Brlels schrijft „Het Vrfle Volk” (In dicht vorm) Hij dirigeerde monsterkoren van makke schapen in zijn pas Hem kon alleen de trap bekoren die aller-overtreffendst was Hoe groter massa hij beheerde, hoe vrolijker zijn machtig brein. Tot hij florijnen regisseerde die kregen hem ten slotte klein. De Britse burgerwacht heeft het aan de stok met de Britse BB. De burgerwacht beschuldigt de BB er van, dat zij voor haar wervingscam pagnes gebruik maakt van mobiele ambulances, die bemand worden met „uiterst aantrekkelijke” verpleeg sters. Op deze manier zou de BB on der de leden van de burgerwacht twijfel zaaien of zij zich bij het juiste onderdeel aangemeld hebben. „Hiertegen kunnen wij niet con curreren,” zeggen de burgerwachters, die een klacht ingediend hebben bij het ministerie van Oorlog en bij en kele parlementsleden. NEW YORK, 19 October. Nog altijd ontbreken de juiste gegevens over het aantal slachtoffers, dat door de orkaan Hazel” de afgelopen dagen in de Ver. Staten en Canada is gemaakt. Volgens de laatste gegevens Is het dodencijfer in Amerika gestegen tot 98. In Canada hebben 85 mensen het leven verloren en worden bovendien nog 18 mensen vermist. tt ?,et Is zeker’ dat de Nederlanders, die in het overstroomde gebied van Holland Marsh wonen, allen zijn gered. Zij hebben evenwel al hun bezittin gen verloren. Zelfs de te velde staande oogsten, die een waarde hebben van tien millioen gulden en niet verzekerd waren, dreigen verloren te gaan als het water niet snel zakt. De uienoogst in het gebied moet reeds thans als verloren worden beschouwd. Enkele boeren zijn Maandag al te ruggekeerd naar Holland Marsh om te zien wat er is overgebleven van hun eigendommen. Holland Marsh is een voormalig meer, dat vijftien jaar ge leden door de Nederlanders werd drooggelegd. Het water is er echter nu teruggekeerd en het gebied vormt op nieuw een grote watervlakte. Op som mige plaatsen staat het water zes me ter hoog. In het gehucht Ansorveld, dat middenin het gebied ligt, steekt al leen nog de spits van de Ned. Herv. kerk boven het water uit. Het gezin de Peuter, van Neder landse afkomst, heeft enkele ang stige uren doorgemaakt, toen het houten huis, waarin zij wonen, van de fundamenten werd geslagen en op drift raakte. Na vijf bange uren spoelde de drijvende woning tegen het talud van een hoofdweg en kon-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5